Μετάβαση σε περιεχόμενο

Και τωρα έμβρυομεταφορά!!


Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

α, ναι? Θα ρωτησω ετσι για να ξερω. Με μια αποβολη σε βαλανε να τον κανεις ;

Τη γράφει και στους δύο ο γυναικολόγος! Ναι γιατί καποιο φανερό πρόβλημα διεγνωσμενο δεν έχουμε βρει οπότε κάναμε αυτήν και μετά ένα πακέτο θρομβοφιλιας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η bebe2 είπε:

Τη γράφει και στους δύο ο γυναικολόγος! Ναι γιατί καποιο φανερό πρόβλημα διεγνωσμενο δεν έχουμε βρει οπότε κάναμε αυτήν και μετά ένα πακέτο θρομβοφιλιας 

και φυσικα δε βρηκατε κατι γιατι ποτε δε βρισκουν απο οσα εχω διαβασει. (Για τον καρυοτυπο τουλαχιστον)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

και φυσικα δε βρηκατε κατι γιατι ποτε δε βρισκουν απο οσα εχω διαβασει. (Για τον καρυοτυπο τουλαχιστον)

Ναι ? Εγώ ξέρω περιπτώσεις που κάτι έχουν βρει βέβαια μετά τι κάνουν δεν ξέρω ..  ! Τώρα τι να πω ... Όταν μπαίνεις στο χορό το πας μέχρι το τέλος ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχαχαχα κορίτσια μου είχα βγει και τώρα είδα την συζήτηση που έγινε περί του αυξημένου αντισωματος. Σας ευχαριστώ πολύ!!! Αύριο θα μου πει ο γιατρός εάν μπορεί να επηρεάσει την εμφύτευση. Απλά ανησυχώ λίγο γιατί βγήκαν και τα μονοπυρηνα υψηλά... Κάτι έχω ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Magaiver είπε:

Χαχαχαχα κορίτσια μου είχα βγει και τώρα είδα την συζήτηση που έγινε περί του αυξημένου αντισωματος. Σας ευχαριστώ πολύ!!! Αύριο θα μου πει ο γιατρός εάν μπορεί να επηρεάσει την εμφύτευση. Απλά ανησυχώ λίγο γιατί βγήκαν και τα μονοπυρηνα υψηλά... Κάτι έχω ????

Καλημέρα magaiver! Τα μονοπυρηνα ξέρω ότι αυξάνονται σε λοιμώξεις κ φλεγμονές,παντως ότι κ να είναι λύνονται απλά.και για τα αντισώματα θα κάνεις ενεσεις που κάνουμε σχεδόν όλες κ δε θα υπάρχει πρόβλημα.στη γερμανια δεν έκανες αντιπηκτικες και salospir?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Bloublou85 είπε:

Καλημέρα magaiver! Τα μονοπυρηνα ξέρω ότι αυξάνονται σε λοιμώξεις κ φλεγμονές,παντως ότι κ να είναι λύνονται απλά.και για τα αντισώματα θα κάνεις ενεσεις που κάνουμε σχεδόν όλες κ δε θα υπάρχει πρόβλημα.στη γερμανια δεν έκανες αντιπηκτικες και salospir?

καλημέρα μπλουμπλουκι! Ναι το ξέρω ότι για το κομμάτι εγκυμοσύνη λύνεται. Όχι δεν έκανα ούτε αντιπηκτικες ούτε salospir έπαιρνα. Μόνο προγεστερονη. Απλά αυτά τα μονοπυρηνα είναι σχεδόν πάντα ανεβασμένα. Από 27 χρονών έχω κάτι πόνους σε αρθρώσεις και δάκτυλα και δεν μπορούσαν να βρουν εάν έχω κάτι (πχ κάποιο αυτοανοσο όπως ρευματοειδή αρθρίτιδα). Μου έλεγαν ότι είναι η πολύωρη χρήση υπολογιστή. Και η ύπαρξη ενδομητριωσης μπορεί να συνδέεται με ανωμαλία στο ανοσοποιητικό. Αλλά ακόμα οι γιατροί δεν ξέρουν το λόγο που μπορεί μια γυναίκα να έχει ενδομητριωση και δεν τα ελέγχουν γενικώς αυτα. Μπορεί να μας πει και η @nikona εάν κάποιος γιατρός της έχει κάνει λόγο για αυτοανοσο. 

Δεν μίλησα και ακόμα με τον γιατρό. Του έστειλα χθές με email τις εξετάσεις και δεν με πήρε ακόμα. Εάν έχεις δίκιο και επηρεάζει την εμφύτευση ίσως να είναι και ένας από τους λόγους που απέτυχαν οι προηγούμενες προσπάθειες εδώ.?

Εσύ πώς είσαι? Θα κάνεις τελικά τεστ μέσα στο ΣΚ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!

Η εγκυουλα μας η @Πιου-πιου τι κανει?

Τα κοριτσια που περιμενουν? @bebe2 και @Bloublou85???

 Τα υπολοιπα κοριτσια?@Magaiver να μην ανησυχεις. Θα δεις τι θα πει ο γιατρος. 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

καλημέρα μπλουμπλουκι! Ναι το ξέρω ότι για το κομμάτι εγκυμοσύνη λύνεται. Όχι δεν έκανα ούτε αντιπηκτικες ούτε salospir έπαιρνα. Μόνο προγεστερονη. Απλά αυτά τα μονοπυρηνα είναι σχεδόν πάντα ανεβασμένα. Από 27 χρονών έχω κάτι πόνους σε αρθρώσεις και δάκτυλα και δεν μπορούσαν να βρουν εάν έχω κάτι (πχ κάποιο αυτοανοσο όπως ρευματοειδή αρθρίτιδα). Μου έλεγαν ότι είναι η πολύωρη χρήση υπολογιστή. Και η ύπαρξη ενδομητριωσης μπορεί να συνδέεται με ανωμαλία στο ανοσοποιητικό. Αλλά ακόμα οι γιατροί δεν ξέρουν το λόγο που μπορεί μια γυναίκα να έχει ενδομητριωση και δεν τα ελέγχουν γενικώς αυτα. Μπορεί να μας πει και η @nikona εάν κάποιος γιατρός της έχει κάνει λόγο για αυτοανοσο. 

Δεν μίλησα και ακόμα με τον γιατρό. Του έστειλα χθές με email τις εξετάσεις και δεν με πήρε ακόμα. Εάν έχεις δίκιο και επηρεάζει την εμφύτευση ίσως να είναι και ένας από τους λόγους που απέτυχαν οι προηγούμενες προσπάθειες εδώ.?

Εσύ πώς είσαι? Θα κάνεις τελικά τεστ μέσα στο ΣΚ?

Μαγκαιβερ μου κορτιζονη ειχες παρει στις προηγουμενες προσπαθειες?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Magaiver μου οντως η ενδομητριωση ειναι ενα θεματακι που μπορει να εχει επηρεασει αυτα τα μονοπυρηνα. Εγω προσωπικα πιστευω οτι δεν θα δωσει σημασια σε αυτα ο γιατρος. 

Για το αλλο θεμα της καρδιολιπινης ομως ισως χρειαστει οπως ειπε η μπλουμπλου αντιπηκτικη αγωγη. Που εδω ουτως η αλλως οι περισσοτεροι την δινουν, οχι ολοι. Επισης δινουν κ κορτιζονη σε μια χαμηλη δοση. 

Για να δουμε, περιμενουμε κι εμεις να μας πεις την απαντηση του. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Magaiver @nikona καλά ειμαι προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη άλλη μία μέρα έμεινε.Μην ανησυχεις mag μου αυτά θα τα λύσει αμέσως ο γιατρος,δε λες που τα έκανες και τα βρηκατε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Καλημερα κοριτσια!

Η εγκυουλα μας η @Πιου-πιου τι κανει?

Τα κοριτσια που περιμενουν? @bebe2 και @Bloublou85???

 Τα υπολοιπα κοριτσια?@Magaiver να μην ανησυχεις. Θα δεις τι θα πει ο γιατρος. 

 

 

Καλημέρα :) περιμένουμε ... Εγώ έχω μια βδομαδουλα ακόμα ! Εσύ πώς είσαι ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@nikona ούτε κορτιζόνη πήρα όχι. Στην Γερμανία δίνουν μόνο προγεστερονη μετά την εμβρυομεταφορα.. 

@Bloublou85 ναι έμεινε παρά πολύ λίγο πια! Αντε να μας πεις καλά νέα να ανοίξουμε πάλι καμιά σαμπάνια για παρτυ σας!!! Στεγνωσαμε (εξαιρούνται οι έγκυες) αυτη την εβδομάδα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα ειμαι @bebe2 μου κι εγω. Θα μαγειρεψω τωρα κ μετα λιγες δουλιτσες. Υπομονη εσυ αλλη μια εβδομαδα. Ολα θα πανε καλα μπεμπε μου. 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Καλα ειμαι @bebe2 μου κι εγω. Θα μαγειρεψω τωρα κ μετα λιγες δουλιτσες. Υπομονη εσυ αλλη μια εβδομαδα. Ολα θα πανε καλα μπεμπε μου. 

 

 

Μακάρι @nikonaμου ! ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

@nikona ούτε κορτιζόνη πήρα όχι. Στην Γερμανία δίνουν μόνο προγεστερονη μετά την εμβρυομεταφορα.. 

@Bloublou85 ναι έμεινε παρά πολύ λίγο πια! Αντε να μας πεις καλά νέα να ανοίξουμε πάλι καμιά σαμπάνια για παρτυ σας!!! Στεγνωσαμε (εξαιρούνται οι έγκυες) αυτη την εβδομάδα ?

Κάνει οικονομία ή μερκελ στα φάρμακα?τώρα σαμπάνιες θα πιούμε ουισκια να παίξουμε το πόνο πάντως θα πιούμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια.  

Τί να κάνω @nikona μου.  Μια χαρά είμαι και αισιόδοξη, αλλά συγκρατημένη. Σ' ευχαριστώ πολύ. ❤️.

Άντε @Bloublou85 τελειώνει η αναμονή.

@bebe2 υπομονή,  έρχεται και η σειρά σου.

@Magaiver, Mag μου, μην αγχώνεσαι. Δεν θα είναι κάτι σοβαρό. Εσύ πρώτα από όλα να είσαι καλά και για την εγκυμοσύνη θα σου βρουν εύκολα λύσεις. Πάντως κάτσε να δούμε τί θα πουν οι γιατροί. Μην το δενεις ότι κάτι σε αυτοάνοσο έχεις. Όλα θα καλά  Θα είναι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η France είπε:

Δεν είναι έγκυοςη Πίου Πίου;

Α ναι είναι το κορίτσι μας ! Δεν κατάλαβα τη παράθεση που έκανες !:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Magaiver είπε:

καλημέρα μπλουμπλουκι! Ναι το ξέρω ότι για το κομμάτι εγκυμοσύνη λύνεται. Όχι δεν έκανα ούτε αντιπηκτικες ούτε salospir έπαιρνα. Μόνο προγεστερονη. Απλά αυτά τα μονοπυρηνα είναι σχεδόν πάντα ανεβασμένα. Από 27 χρονών έχω κάτι πόνους σε αρθρώσεις και δάκτυλα και δεν μπορούσαν να βρουν εάν έχω κάτι (πχ κάποιο αυτοανοσο όπως ρευματοειδή αρθρίτιδα). Μου έλεγαν ότι είναι η πολύωρη χρήση υπολογιστή. Και η ύπαρξη ενδομητριωσης μπορεί να συνδέεται με ανωμαλία στο ανοσοποιητικό. Αλλά ακόμα οι γιατροί δεν ξέρουν το λόγο που μπορεί μια γυναίκα να έχει ενδομητριωση και δεν τα ελέγχουν γενικώς αυτα. Μπορεί να μας πει και η @nikona εάν κάποιος γιατρός της έχει κάνει λόγο για αυτοανοσο. 

Δεν μίλησα και ακόμα με τον γιατρό. Του έστειλα χθές με email τις εξετάσεις και δεν με πήρε ακόμα. Εάν έχεις δίκιο και επηρεάζει την εμφύτευση ίσως να είναι και ένας από τους λόγους που απέτυχαν οι προηγούμενες προσπάθειες εδώ.?

Εσύ πώς είσαι? Θα κάνεις τελικά τεστ μέσα στο ΣΚ?

Καλησπέρα Magaiver.Εγώ έχω κάνει όλες αυτές τις εξετάσεις που γράφεις πριν δύο χρόνια πήγα σε αιματολόγο.Έχω αυτοάνοσο θυροειδή χασιμότο με υψηλά αντισώματα.Τα αντισώματα καρδιολιπίνης που αναφέρεις σχετίζονται όντως με τη θρομβοφιλία και το αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο.Πρέπει να το συζητήσεις με το γιατρό σου.Όπως επίσης και για τα ΝΚ που είπες.Εμένα το αντιφωσφολιπιδικό είναι αρνητικό,αλλά σε περίπτωση εγκυμοσύνης μου είπε η γιατρός πρέπει να γίνει επανέλεγχος γιατί υπάρχει κίνδυνος να αλλάξει.Δε θυμάμαι ακριβώς πώς μου τα είπε.Εννοείται πως έπρεπε να πάρω κορτιζόνη και αντιπικτηκές λόγω του αυτοάνοσου,κάτι που δε μου έδωσαν οι γιατροί στις πρώτες 2 προσπάθειες που έκανα.Επίσης βρέθηκε ότι έχω και το γονίδιο για αυτοάνοσο την κοιλιοκάκη,δεν είναι απαραίτητο να το εμφανίσω,αλλά πρέπει να αποφεύγω τη γλουτένη,όπως αποδείχτηκε έχω δυσανεξία σ¨αυτή,όλα τα καλά απ¨ότι κατάλαβες.Δυστυχώς ο θυροειδής χασιμότο σχετίζεται με τη γλουτένη.Ελπίζω λίγο να σε βοήθησα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η sansa είπε:

Καλησπέρα Magaiver.Εγώ έχω κάνει όλες αυτές τις εξετάσεις που γράφεις πριν δύο χρόνια πήγα σε αιματολόγο.Έχω αυτοάνοσο θυροειδή χασιμότο με υψηλά αντισώματα.Τα αντισώματα καρδιολιπίνης που αναφέρεις σχετίζονται όντως με τη θρομβοφιλία και το αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο.Πρέπει να το συζητήσεις με το γιατρό σου.Όπως επίσης και για τα ΝΚ που είπες.Εμένα το αντιφωσφολιπιδικό είναι αρνητικό,αλλά σε περίπτωση εγκυμοσύνης μου είπε η γιατρός πρέπει να γίνει επανέλεγχος γιατί υπάρχει κίνδυνος να αλλάξει.Δε θυμάμαι ακριβώς πώς μου τα είπε.Εννοείται πως έπρεπε να πάρω κορτιζόνη και αντιπικτηκές λόγω του αυτοάνοσου,κάτι που δε μου έδωσαν οι γιατροί στις πρώτες 2 προσπάθειες που έκανα.Επίσης βρέθηκε ότι έχω και το γονίδιο για αυτοάνοσο την κοιλιοκάκη,δεν είναι απαραίτητο να το εμφανίσω,αλλά πρέπει να αποφεύγω τη γλουτένη,όπως αποδείχτηκε έχω δυσανεξία σ¨αυτή,όλα τα καλά απ¨ότι κατάλαβες.Δυστυχώς ο θυροειδής χασιμότο σχετίζεται με τη γλουτένη.Ελπίζω λίγο να σε βοήθησα.

Σάνσα μου ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση! Αυτό ακριβώς μου είπε και ο γιατρός για το αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο. Μου είπε ότι πρέπει να το ψάξω με τον παθολόγο μου για να δούμε εάν υπάρχει αυτοανοσο. Μου ανέφερε και αυτό το αυτοανοσο για κοιλιοκάκη. Θα πρέπει να τα ψάξω τις επόμενες μέρες με περισσότερες εξετάσεις. 

Επίσης κορίτσια είπε ότι μπορεί και να σχετίζεται με αποτυχία εμφυτευσης. Είχε δίκιο η μπουμπού! Πρέπει στην επόμενη προσπάθεια να πάρω ασπιρίνη και να κάνω αντιπηκτικες. Για κορτιζόνη δεν ανέφερε κάτι. Ήθελα κορίτσια να σας ρωτήσω και κάτι άλλο... Επειδή το κεντρο κλείνει για Χριστούγεννα και δεν βολεύουν οι ημερομηνίες με τον κύκλο μου του Δεκέμβριου μου είπαν να πάρω 2 εβδομάδες αντισυλληπτικά μόλις μου έρθει η περίοδος ώστε να καθυστερησουμε την διέγερση 3 Ιανουαρίου που θα ανοίξει το κέντρο. Αλλά σκέφτομαι μήπως δεν είναι τόσο καλό να αλλάξουμε τον κύκλο? Δεν θα δημιουργηθεί ανωμαλία και διαταραχή στον οργανισμό? Υπάρχει κάποια που να πήρε αντισυλληπτικά για να αλλάξει τον κύκλο της? Δεν θέλουμε να το ρισκάρουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Σάνσα μου ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση! Αυτό ακριβώς μου είπε και ο γιατρός για το αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο. Μου είπε ότι πρέπει να το ψάξω με τον παθολόγο μου για να δούμε εάν υπάρχει αυτοανοσο. Μου ανέφερε και αυτό το αυτοανοσο για κοιλιοκάκη. Θα πρέπει να τα ψάξω τις επόμενες μέρες με περισσότερες εξετάσεις. 

Επίσης κορίτσια είπε ότι μπορεί και να σχετίζεται με αποτυχία εμφυτευσης. Είχε δίκιο η μπουμπού! Πρέπει στην επόμενη προσπάθεια να πάρω ασπιρίνη και να κάνω αντιπηκτικες. Για κορτιζόνη δεν ανέφερε κάτι. Ήθελα κορίτσια να σας ρωτήσω και κάτι άλλο... Επειδή το κεντρο κλείνει για Χριστούγεννα και δεν βολεύουν οι ημερομηνίες με τον κύκλο μου του Δεκέμβριου μου είπαν να πάρω 2 εβδομάδες αντισυλληπτικά μόλις μου έρθει η περίοδος ώστε να καθυστερησουμε την διέγερση 3 Ιανουαρίου που θα ανοίξει το κέντρο. Αλλά σκέφτομαι μήπως δεν είναι τόσο καλό να αλλάξουμε τον κύκλο? Δεν θα δημιουργηθεί ανωμαλία και διαταραχή στον οργανισμό? Υπάρχει κάποια που να πήρε αντισυλληπτικά για να αλλάξει τον κύκλο της? Δεν θέλουμε να το ρισκάρουμε.

Εγώ πήρα αντισυλληπτικά για 21 μέρες για να φτιαξω τη περίοδο κ πράγματι ήτανε ρολόι.διαταραχη δεν δημιουργούν τα αντισυλληπτικά ίσα ίσα που δίνονται για να στρώνουν τις διαταραχές,ομως εσένα μετά ποτέ ξαναπέφτει να αδιαθετησεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Magaiver είπε:

Σάνσα μου ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση! Αυτό ακριβώς μου είπε και ο γιατρός για το αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο. Μου είπε ότι πρέπει να το ψάξω με τον παθολόγο μου για να δούμε εάν υπάρχει αυτοανοσο. Μου ανέφερε και αυτό το αυτοανοσο για κοιλιοκάκη. Θα πρέπει να τα ψάξω τις επόμενες μέρες με περισσότερες εξετάσεις. 

Επίσης κορίτσια είπε ότι μπορεί και να σχετίζεται με αποτυχία εμφυτευσης. Είχε δίκιο η μπουμπού! Πρέπει στην επόμενη προσπάθεια να πάρω ασπιρίνη και να κάνω αντιπηκτικες. Για κορτιζόνη δεν ανέφερε κάτι. Ήθελα κορίτσια να σας ρωτήσω και κάτι άλλο... Επειδή το κεντρο κλείνει για Χριστούγεννα και δεν βολεύουν οι ημερομηνίες με τον κύκλο μου του Δεκέμβριου μου είπαν να πάρω 2 εβδομάδες αντισυλληπτικά μόλις μου έρθει η περίοδος ώστε να καθυστερησουμε την διέγερση 3 Ιανουαρίου που θα ανοίξει το κέντρο. Αλλά σκέφτομαι μήπως δεν είναι τόσο καλό να αλλάξουμε τον κύκλο? Δεν θα δημιουργηθεί ανωμαλία και διαταραχή στον οργανισμό? Υπάρχει κάποια που να πήρε αντισυλληπτικά για να αλλάξει τον κύκλο της? Δεν θέλουμε να το ρισκάρουμε.

Κορίτσι εγώ έχω πάρει αντισυλληπτικά λόγω κύστης.Ρυθμίζουν τις ορμόνες,ρίχνουν ελαφρώς την fsh και την ε2,μην ανησυχείς,ο γιατρός σου ξέρει.Δες κι αυτό με την κοιλιοκακη,γιατί ίσως πρέπει να αποφεύγεις τη γλουτένη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Δεν ξέρω αλλά διαβάζοντας σε, ένιωσα οτι αυτό το ενδιαφέρον και ο τρόπος που χειρίστηκε ο γιατρός την όλη κατάσταση ήταν κατάλληλος για να σε βοηθήσει να ηρεμήσεις ακόμα περισσότερο και να προχωρήσεις στην επόμενη προσπάθεια όταν έρθει η ώρα. Όπως και να έχει εύχομαι καλά αποτελέσματα και από δω και πέρα μόνο ευχάριστα νέα με το καλύτερο 🌈 να έρχεται πολύ σύντομα ❣️
    • Καλημέραααα, με το καλό και μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη. Αναμένουμε για την επόμενη σας επίσκεψη όπου θα ακούσετε και την ❤️ του μωρού σας ❣️
    • Καλημέρα σε όλες. Η μικρή μου είναι σχεδόν 6 μηνών, θηλάζει αποκλειστικά και την προηγούμενη εβδομάδα ξεκινήσαμε τα φρουτάκια. Αρκετό καιρό πριν ξεκινήσουμε, κάθε φορά που μας έβλεπε να τρώμε, άπλωνε τα χεράκια και ανοιγοκλεινε το στόμα σαν να μασάει. Έδειχνε δηλαδή έτοιμη. Οι πρώτες μέρες πήγαν πολύ καλά, έτρωγε με τεράστια όρεξη και χαρά. Μέχρι τότε έκανε κακακια καθημερινά, ίσως και 2-3 φορές τη μέρα, με τη γνωστή υφή των μωρών που θηλάζουν. Αρχίσαμε με μπανάνα, έπειτα μήλο. Κατευθείαν σταμάτησε να ενεργείται, πέρασαν 4 μέρες όπου και σταμάτησε να τρώει. Δοκιμάσαμε ακτινίδιο και κόψαμε την μπανάνα για να λειτουργήσει το έντερο αλλά ούτε αυτό το ήθελε.  Ώσπου ξεκίνησε με παααρα πολύ κλάμα (έπειτα από 4 μέρες) να ενεργείται πολύ σκληρά κακά που είχαν βλεννη με αιμα. Πήρα πανικόβλητη την παιδίατρο και είπε να της βάλω βρεφικό υπόθετο. Εγώ το έβαζα, εκείνη το έσπρωχνε μαζί με σκληρά κακά και άπειρο κλάμα. Αυτό έγινε 3  φορές συνεχόμενα εκείνη τη μέρα. Είχε γίνει μούσκεμα στον ιδρώτα η καημένη, σφιγγοταν και έκλαιγε. Σπαραξε η καρδιά μου. Τελικά αποκοιμήθηκε στην αγκαλιά μου μέσα στα κλαματα.  Σήμερα, 2 μέρες μετά όπου πάλι δεν είχε ενεργηθει, έπειτα από συζήτηση με την παιδίατρο, της έβαλα ξανά υπόθετο. Μάλλον αντανακλαστικά, ξεκίνησε πάλι να σφίγγεται και να κλαίει, και έβγαλε πολύ λίγα κακα (όχι τόσο σκληρά) και μαζί και το υπόθετο. Για φρούτα ούτε λόγος. Βλέπει το κουτάλι και κλαίει. Η παιδίατρος λέει είναι συνηθισμένο, και ότι θα συνηθίσει το εντερακι της, αλλά ρε κορίτσια δεν αντέχω αυτό το κλάμα, της κόβεται η ανάσα και μου έρχεται να κλάψω και εγώ μαζί της. Φαίνεται να πονάει πάρα πολυ...Για το φαγητό είπε να μην την πιέζω, αλλά μου κάνει εντύπωση που ξεκίνησε με τόση χαρά να τρώει και ξαφνικά δεν θέλει ούτε μπουκιά. Είχαν και τα δικά σας μωράκια θέμα με το έντερο κατά την εισαγωγή των στερεών; Πώς το αντιμετωπίσατε;    Υ.Γ. λίγη μπανάνα που της έδωσα σε κομμάτι από το δικό μου χέρι, το έβαλε στο στόμα και το ρουφούσε. Blw φοβάμαι όπως πολύ να κάνω..Σε δύο μέρες ξεκινάμε δεύτερο γεύμα χορτοσουπα και όπως το πάει, αμφιβάλλω αν θα θελήσει να δοκιμάσει. Εάν έχετε συμβουλές για αυτό θα το εκτιμούσα πολύ. 
    • Γλυκια μου Λιλη!!!! ❤️ ποσο σε ευχαριστω!!!! 🥰 Δοξα το θεο πηγαν ολα τελεια!!! καλυτερα απ οτι ελπιζαμε...!!!  Να ειναι καλα και ο γιατρος μας φυσικα!!!! ελπιζω να συνεχισουμε ετσι και του χρονου να ειμαστε 3 ή 4!!! 🙏 με το καλο να περασουν οι μερες να μας πεις τα νεα σου!!!!! αγωνιουμε μαζι σου!!!! 🤗 Με ενα τεραστιο νουμερο χοριακης ευχομαι και γερα παιδακια στην αγκαλια σας!!! 🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...