Μετάβαση σε περιεχόμενο

Και τωρα έμβρυομεταφορά!!


Recommended Posts

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Ναι το έχω διαβάσει ότι όσες την κάνουν τους βγάζει φλεγμονή. Ενας λόγος θα μπορούσε να είναι ότι όντως υπάρχουν φλεγμονες μέσα στην μήτρα μας  που όμως δεν εμποδίζουν εγκυμοσύνη. Δηλαδή λέγεται ότι γενικά η μήτρα αναπτύσσει φλεγμονες κατά καιρούς και δεν είναι ποτέ αποστειρωμένη. Θα σου πω ένα παράδειγμα μια και πρόσφατα είχα πάει στην Ινδία και μάθαινα εάν πρέπει να κάνω εμβόλια και τι να προσέχω γενικότερα. Μου είπαν ότι δεν πρέπει πίνω νερό μη εμφιαλωμένο επειδή υπάρχει ένα μικρόβιο που το στομάχι μου ίσως να μην μπορεί να το διαχειριστει. Εάν εξετάσουμε όλους τους Ινδούς θα βρούμε ότι έχουν αυτό το μικρόβιο στον οργανισμό τους όμως δεν χρειάζεται να το καταπολεμήσουν. Θέλω να πω μικρόβια και φλεγμονες συνέχεια αναπτύσσονται στον οργανισμό μας. Δεν είναι απαραιτητο να καταπολεμουνται.

@satya Επειδή είμαι και εγώ του ερευνητικού κλάδου εννοείται πως πιστεύω πολύ στην έρευνα και την εξέλιξη (ειδικά στην εξωσωματική συνεχώς υπάρχει πρόοδος)! Ο άνθρωπος προφανώς και κάνει την εξέταση επειδή πιστεύει ότι φλεγμονή στην μήτρα μπορει και να εμποδίζει την εμφύτευση. Όμως είναι καίριο θέμα αποτυχίας στην εξωσωματική? Αυτό αναρωτιέμαι...

Συμφωνώ μαζί σου σε όλα όσα ανέφερες. Τώρα για το εαν είναι καίριο θέμα αποτυχίας στην εξωσωματική νομίζω δεν το ξέρει κανείς ακόμα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Ναι το έχω διαβάσει ότι όσες την κάνουν τους βγάζει φλεγμονή. Ενας λόγος θα μπορούσε να είναι ότι όντως υπάρχουν φλεγμονες μέσα στην μήτρα μας  που όμως δεν εμποδίζουν εγκυμοσύνη. Δηλαδή λέγεται ότι γενικά η μήτρα αναπτύσσει φλεγμονες κατά καιρούς και δεν είναι ποτέ αποστειρωμένη. Θα σου πω ένα παράδειγμα μια και πρόσφατα είχα πάει στην Ινδία και μάθαινα εάν πρέπει να κάνω εμβόλια και τι να προσέχω γενικότερα. Μου είπαν ότι δεν πρέπει πίνω νερό μη εμφιαλωμένο επειδή υπάρχει ένα μικρόβιο που το στομάχι μου ίσως να μην μπορεί να το διαχειριστει. Εάν εξετάσουμε όλους τους Ινδούς θα βρούμε ότι έχουν αυτό το μικρόβιο στον οργανισμό τους όμως δεν χρειάζεται να το καταπολεμήσουν. Θέλω να πω μικρόβια και φλεγμονες συνέχεια αναπτύσσονται στον οργανισμό μας. Δεν είναι απαραιτητο να καταπολεμουνται.

@satya Επειδή είμαι και εγώ του ερευνητικού κλάδου εννοείται πως πιστεύω πολύ στην έρευνα και την εξέλιξη (ειδικά στην εξωσωματική συνεχώς υπάρχει πρόοδος)! Ο άνθρωπος προφανώς και κάνει την εξέταση επειδή πιστεύει ότι φλεγμονή στην μήτρα μπορει και να εμποδίζει την εμφύτευση. Όμως είναι καίριο θέμα αποτυχίας στην εξωσωματική? Αυτό αναρωτιέμαι...

Κατάλαβα το σκεπτικό σου. Αλλά θέλω και εγώ Ινδία και αυτό το μικρόβιο στο στομάχι μου να μπορώ να τρώω τα υπέροχα φαγητά τους ακόμα και από τους πάγκους! Ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η satya είπε:

Συμφωνώ μαζί σου σε όλα όσα ανέφερες. Τώρα για το εαν είναι καίριο θέμα αποτυχίας στην εξωσωματική νομίζω δεν το ξέρει κανείς ακόμα....

Πάντως εγώ θα ήμουν σίγουρη αν είχα κάνει επανεξέταση και είχε βγει καθαρή και είχα αρνητική χοριακή,ότι ναι φταίνε τα έμβρυα.Τώρα όμως δε μπορώ να το πω αυτό με σιγουριά.Αλλά όταν έχεις πολλές αποτυχίες θα το ψάξεις και σε βάθος το θέμα,γιατί δε μπορεί πια με πολύ καλά έμβρυα να μην υπάρχει ούτε μία θετική χοριακή,έστω και 10 μονάδες,μια βιοχημική τέλος πάντων.Άρα κάτι άλλο συμβαίνει.Θα δούμε κορίτσια,εγώ πάντως είμαι αποφασισμένη να κάνω πάλι θεραπεία και επανεξέταση και μετά ετ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω ότι ο άνθρωπος βγάζει λάθος διάγνωση. Ισως εάν εξεταστούμε όλες εμείς τώρα (και η νικονα που είναι ήδη έγκυος) οι περισσότερες να έχουμε καποιου τύπου φλεγμονή. Οπότε στατιστικά θα βγει θετικό.. γιαυτό ακούγεται ότι τις βγάζει τις περισσότερες με φλεγμονή. Π.χ. Εγώ έχω ενδομητριωση και θεωρητικά αυτό που συμβαίνει είναι ότι στην ωοθήκη γενικα δημιουργείται ένα φλεγμονωδες περιβάλλον. Ομως δεν πιστεύουν όλοι στην εξωσωματική ότι οι κυστες πρέπει να αφαιρούνται.Πολλοι σου λένε μην την αφαίρεσεις γιατί πιο πολύ κακό θα κανεις με το να αφαιρέσεις μαζί και υγιή ωοθηκικο ιστο παρά καλό.

Είναι αυτό που είπε η @satya. Κανείς δεν είναι σίγουρος ακόμα. Ίσως και ο ίδιος ο Νικας να μην είναι ακόμα. Μπράβο του που το παλεύει και έχει κάποια απήχηση ήδη. Πάντως και εμένα εάν μου έλεγαν να κάνω την εξέταση θα την έκανα γιατί κακά τα ψέμματα όλες το αποτέλεσμα κοιτάμε. Εάν γινόμαστε και λίγο πειραματόζωα.. τι να γίνει.. Τουλάχιστον βοηθάμε την επιστήμη ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Πιου-πιου είπε:

Κατάλαβα το σκεπτικό σου. Αλλά θέλω και εγώ Ινδία και αυτό το μικρόβιο στο στομάχι μου να μπορώ να τρώω τα υπέροχα φαγητά τους ακόμα και από τους πάγκους! Ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται. 

Άσχετο τελείως αλλά ναι φανταστικό ταξιδι! Τρελάθηκα από ότι είδα εκεί!!! Τον άλλο μήνα είναι να πάω Ουάσινγκτον και μόλις τώρα σκέφτομαι ότι θα σας μιλαω με χρονιοκαθυστερηση λόγω της διαφοράς ώρας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Πιου-πιου είπε:

Nikona μου δεν το λέω γιατί αμφισβητώ την εξέταση ή οτιδήποτε. Ποτέ δε σκέφτομαι ότι βάζουν τον κόσμο να κάνει άχρηστα πράγματα και τέτοια. Μου κάνει εντύπωση που κυκλοφορεί αυτή η φήμη. Σίγουρα τα κορίτσια το έχουν ψάξει και ξέρουν τί κάνουν. Ίσως όντως οι κοπέλες που κάνουν να έχουν. Απλά τελικά είναι έντονη φήμη αυτή, όπως και για το era test,  που το κάνουν  στην Ισπανία νομίζω, το ίδιο έχω ακούσει .

Πιου πιου μου κι εγω το διαβαζω πολυ σε φορουμ αυτο. 

Φυσικα κ δεν ξερω αν ειναι αληθεια ή οχι. Αλλα μου φαινεται πολυ περιεργο να τις βγαζει ολες με φλεγμονη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Άσχετο τελείως αλλά ναι φανταστικό ταξιδι! Τρελάθηκα από ότι είδα εκεί!!! Τον άλλο μήνα είναι να πάω Ουάσινγκτον και μόλις τώρα σκέφτομαι ότι θα σας μιλαω με χρονιοκαθυστερηση λόγω της διαφοράς ώρας...

Ευχαριστώ που με καταλαβαίνεις. Κάνεις ολόκληρη ανάλυση και πραγματεία και εγώ σκέφτομαι το ινδικό φαγητό. Αυθεντικό ινδικό κάρυ, chicken masala και πίτες naan. Νιαμ, νιαμ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Άσχετο τελείως αλλά ναι φανταστικό ταξιδι! Τρελάθηκα από ότι είδα εκεί!!! Τον άλλο μήνα είναι να πάω Ουάσινγκτον και μόλις τώρα σκέφτομαι ότι θα σας μιλαω με χρονιοκαθυστερηση λόγω της διαφοράς ώρας...

Πολυταξιδεμενη ή magaiver, συνήθως λένε καμιά ιταλια κανένα παρισι,η magaiver ινδια.α θα πας και ουασινγκτον? τ ακούς @Πιου-πιου,κ ι εγώ πάω μέχρι τα γιαννενα κ το κάνω θέμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Πιου-πιου είπε:

Ευχαριστώ που με καταλαβαίνεις. Κάνεις ολόκληρη ανάλυση και πραγματεία και εγώ σκέφτομαι το ινδικό φαγητό. Αυθεντικό ινδικό κάρυ, chicken masala και πίτες naan. Νιαμ, νιαμ.

Αχ παναγίτσα μου γιατί τα ειπες αυτά τώρα πεινασααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Bloublou85 είπε:

Πολυταξιδεμενη ή magaiver, συνήθως λένε καμιά ιταλια κανένα παρισι,η magaiver ινδια.α θα πας και ουασινγκτον? τ ακούς @Πιου-πιου,κ ι εγώ πάω μέχρι τα γιαννενα κ το κάνω θέμα.

Και εγώ μέχρι το ινδικό φτάνω, έχουμε και ένα καλό delivery εδώ κοντά. Ινδία ούτε στα όνειρά μου. Είπαμε εμείς Ψανή, Ψαθόπυργο και καλή καρδιά. 

Mag Μου τέλεια να περάσετε και δεν πειράζει ας μιλάμε με διαφορά ώρας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Bloublou85 @Πιου-πιου κορίτσια για δουλειά θα πάω τώρα και δυστυχώς ο άντρας μου δεν θα έρθει επειδή κρατάμε άδεια για να πάμε Ελλάδα για την εξωσωματική. Ακόμα και να γράφω με καθυστέρηση θα σας σκέφτομαι ομως να είστε σίγουρες.

@Bloublou85 Τα Γιάννενα είναι υπέροχα!  Εάν θες αλλάζουμε να πας εσύ Ουάσινγκτον και εγώ Γιάννενα! Αν και μέχρι τότε θα είσαι έγκυος και δεν θα κάνει να ταξιδεψεις ♥

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Πιου-πιου είπε:

Και εγώ μέχρι το ινδικό φτάνω, έχουμε και ένα καλό delivery εδώ κοντά. Ινδία ούτε στα όνειρά μου. Είπαμε εμείς Ψανή, Ψαθόπυργο και καλή καρδιά. 

Mag Μου τέλεια να περάσετε και δεν πειράζει ας μιλάμε με διαφορά ώρας.

Δεν έχω φάει ινδικό ποτέ,μονο κινέζικο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

@Bloublou85 @Πιου-πιου κορίτσια για δουλειά θα πάω τώρα και δυστυχώς ο άντρας μου δεν θα έρθει επειδή κρατάμε άδεια για να πάμε Ελλάδα για την εξωσωματική. Ακόμα και να γράφω με καθυστέρηση θα σας σκέφτομαι ομως να είστε σίγουρες.

@Bloublou85 Τα Γιάννενα είναι υπέροχα!  Εάν θες αλλάζουμε να πας εσύ Ουάσινγκτον και εγώ Γιάννενα! Αν και μέχρι τότε θα είσαι έγκυος και δεν θα κάνει να ταξιδεψεις ♥

Είναι είναι υπέροχα αλλά δε μπόρεσα να τα χαρω,να πηγαίνεις σε ωραία μερη κ να πηγαίνεις στα νοσοκομεία.ναι ξεχναω ότι έχω κάνει εμβρυομεταφορα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Bloublou85 είπε:

Είναι είναι υπέροχα αλλά δε μπόρεσα να τα χαρω,να πηγαίνεις σε ωραία μερη κ να πηγαίνεις στα νοσοκομεία.ναι ξεχναω ότι έχω κάνει εμβρυομεταφορα.

Σήμερα την έκανες και το ξέχασες κιόλας??  Καλά δεν σχολίασα την ατακαρα της μέρας "ήρθα να διαλέξω τα έμβρυα μου"!!! Γελούσα μόνη μου. Σε έκανα εικόνα ? Θα με βλέπει ο Γερμανός συνάδελφος μου απέναντι και θα νομίζει ότι είμαι καθυστερημένη που σκάω στα γέλια μόνη μου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Σήμερα την έκανες και το ξέχασες κιόλας??  Καλά δεν σχολίασα την ατακαρα της μέρας "ήρθα να διαλέξω τα έμβρυα μου"!!! Γελούσα μόνη μου. Σε έκανα εικόνα ? Θα με βλέπει ο Γερμανός συνάδελφος μου απέναντι και θα νομίζει ότι είμαι καθυστερημένη που σκάω στα γέλια μόνη μου! 

Ναι αλήθεια τον φωναξα εκεί που ντυνομασταν τον πάω παραπέρα,του λέω εγώ δε θα έρθω να τα δω να διαλεξω;αφού λέει τα διαλέξα εγώ.καλα του λέω αλλά μου διαλέξατε τα πιο καλά! Με κοιτούσαν κι οι υπόλοιπες σαν εξωγηινο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Eleni73 είπε:

Ευχαριστώ Νικόνα μου μια συνάδελφός μου ψάχνει διακαώς ,,, της είπαν για τα bedadine όμως δεν τα βρίσκει πουθενά μήπως κάποια από εμάς ξέρει  κάτι ανάλογο ;

Τα Evabelle κοριτσια, ειναι πολυ καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Bloublou85 είπε:

Αχ παναγίτσα μου γιατί τα ειπες αυτά τώρα πεινασααα

Ξεκινάμε με λιγούρες τι θα κάνουμε σε 15 μέρες ??.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Πιου-πιου είπε:

Ευχαριστώ που με καταλαβαίνεις. Κάνεις ολόκληρη ανάλυση και πραγματεία και εγώ σκέφτομαι το ινδικό φαγητό. Αυθεντικό ινδικό κάρυ, chicken masala και πίτες naan. Νιαμ, νιαμ.

το αγαπωωωωωω. Εχειεκει στο Συνταγμα κανα δυο καλα. Γιαμι γιαμι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η bebe2 είπε:

Ξεκινάμε με λιγούρες τι θα κάνουμε σε 15 μέρες ??.

Μα είναι δυνατόν είμαι που ειμαι ξάπλα κ σκέφτομαι όλο το φαγητό μου λένε και για τα ινδικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

το αγαπωωωωωω. Εχειεκει στο Συνταγμα κανα δυο καλα. Γιαμι γιαμι

Στείλτε με το κτελ κι από δω κανένα πακετακι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Bloublou85 είπε:

Στείλτε με το κτελ κι από δω κανένα πακετακι.

Με νταλίκα θα σου στείλω όσα θέλεις. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Bloublou85 είπε:

Νταλίκα?? Μη μου πεις...ο συμπέθερος;

Εμ για αυτό σου λέω, δεν μας την κλέβετε εύκολα τη νύφη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

το αγαπωωωωωω. Εχειεκει στο Συνταγμα κανα δυο καλα. Γιαμι γιαμι

Ναι! Από αυτά παραγγέλνω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Πιου-πιου είπε:

Εμ για αυτό σου λέω, δεν μας την κλέβετε εύκολα τη νύφη. 

Αααα θα μας τη φερετε τη νύφη δηλ.συνοδεια με νταλίκες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...