Μετάβαση σε περιεχόμενο

Και τωρα έμβρυομεταφορά!!


Recommended Posts

στις πριν 44 λεπτά, ο/η konstantinou&elenis είπε:

@nikona μια χαρά κατάλαβες τι εννοούσα και εγώ κατάλαβα γτ δεν γίνεται.. δεύτερη προσπάθεια που λέει η άλλη κοπέλα φυσικά και μπορείς να κάνεις αλλά Αφού η έγκριση για δωρεάν φάρμακα που έχω κρατάει ένα χρόνο και έχουν περάσει ήδη κάποιοι μήνες συν της εγκυμοσύνης (ελπίζοντας να προχωρησει) περνάει ο καιρός..μετα πρέπει να ξαναπεράσεις επιτροπή.. Ενώ εγώ νόμιζα μπορώ να παω κ να τα πάρω κ αύριο που λέει ο λογος

Ετσι ειναι. Κ ειναι πολυ μεγαλη χαζομαρα αυτο με τον ενα χρονο. Γιατι κ επιτυχημενη εγκυμοσυνη να υπαρξει μπορει το ζευγαρι να θελει μετα απι εναμιση δυο χρονια να θελει δευτερο μωρο. Γιατι να χανεται η εγκριση κ να πρεπει να ξαναπερναει επιτροπη;;; Ακυρο πολυ το βρισκω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η sansa είπε:

Στο ίδιο κέντρο είμαστε κορίτσι.Εγώ πλέον δε μπορώ να τα βρω με το γιατρό,δε συμφωνούμε.Αυτές τις μέρες τα έβαλα κάτω και σκέφτηκα,δε μπορώ να μαζέψω τα λεφτά για τους φυσικούς κύκλους,είναι αδύνατον,οπότε τί μένει;Ή τα παρατάω,ή κάνω άλλη μία ήπια διέγερση,πρέπει όμως να ψάξω να βρω φάρμακα,γιατί έχω πάρει όλα του εοπυυ και για να αγοράσω χλωμό το βλέπω.Έχει νόημα όμως να ξαναπροσπαθησω με φάρμακα;Οι πιθανότητες είναι ελάχιστες,πάμε με το ζόρι για ένα ή δύο έμβρυα,πού να βρεθεί το υγιές;Όλο αυτό με έχει κάνει ράκος αυτές τις μέρες,κλαίω συνέχεια,ο σύζυγος είναι στον κόσμο του.Δε ζω καθόλου,έχω το δάνειο για το σπίτι και δε θέλω να το χάσω,οπότε ίσως το όνειρο να πρέπει να τελειώσει εδώ.Έκανα τα πάντα,αλλά ο Θεός δε θέλει να μου δώσει παιδί.Πρώτη φορά στη ζωή μου νομίζω ότι δε μπορώ να βρώ λύση στο πρόβλημα.

Λυπαμαι πολυ Σανσα για ολο αυτο.

Δυστυχως κατα τη γνωμη μου το οικονομικο για τους περισσοτερους που ειμαστεστον δρομο της εξωσωματικης ειναι ο μεγαλυτερος βραχνας. Πολυ δυσκολα τα πραγματα κ μας γεμιζει αγχος. Αν ηταν πιο οικονομικες οι διαδικασιες πιστευω θα ημασταν κ πιο ηρεμοι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η nikona είπε:

Λυπαμαι πολυ Σανσα για ολο αυτο.

Δυστυχως κατα τη γνωμη μου το οικονομικο για τους περισσοτερους που ειμαστεστον δρομο της εξωσωματικης ειναι ο μεγαλυτερος βραχνας. Πολυ δυσκολα τα πραγματα κ μας γεμιζει αγχος. Αν ηταν πιο οικονομικες οι διαδικασιες πιστευω θα ημασταν κ πιο ηρεμοι. 

Συμφωνώ απόλυτα.Βρίσκομαι σε αδιέξοδο,δε ξέρω τί να κάνω,τα έχω χαμένα.Ίσως ήρθε η ώρα να τα παρατήσω,να προσπαθήσω να δεχτώ ότι δε θα κάνω ποτέ παιδί.Δε ξέρω βέβαια αν θα το πιστέψω ότι όντως έτσι είναι η κατάσταση.Δεν υπάρχει άλλη λύση νομίζω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν μπορώ να καταλάβω πως πάει όλο αυτο με τα φάρμακα!!!σου έχουν όριο??από την στιγμή που υπάρχει κάποιο πρόβλημα γιατί δεν σου τα χορηγούν όσες φορές θες να κάνεις εξωσωματική εφόσον η νομοθεσία μας εδώ την επιτρέπει!!!ξέρω το κόστος από πρώτο χέρι γιατί εγώ δεν πήρα τίποτα Δωρεάν!!!όλα από την τσέπη μας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η elviraice είπε:

Δεν μπορώ να καταλάβω πως πάει όλο αυτο με τα φάρμακα!!!σου έχουν όριο??από την στιγμή που υπάρχει κάποιο πρόβλημα γιατί δεν σου τα χορηγούν όσες φορές θες να κάνεις εξωσωματική εφόσον η νομοθεσία μας εδώ την επιτρέπει!!!ξέρω το κόστος από πρώτο χέρι γιατί εγώ δεν πήρα τίποτα Δωρεάν!!!όλα από την τσέπη μας!!

Υπαρχει οριο. 4 φορες δικαιουται δωρεαν φαρμακα για διεγερση ενα ζευγαρι. Δυστυχως. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η sansa είπε:

Συμφωνώ απόλυτα.Βρίσκομαι σε αδιέξοδο,δε ξέρω τί να κάνω,τα έχω χαμένα.Ίσως ήρθε η ώρα να τα παρατήσω,να προσπαθήσω να δεχτώ ότι δε θα κάνω ποτέ παιδί.Δε ξέρω βέβαια αν θα το πιστέψω ότι όντως έτσι είναι η κατάσταση.Δεν υπάρχει άλλη λύση νομίζω.

Σανσα ο Θεος ειναι μεγαλος.

Ισως βρεις κ καποια φαρμακα απο κοπελες που χαριζουν. 

Μην τα παρατησεις. 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι απαράδεκτο μακάρι να είχα μπει στην διαδικασία να πάω στον εοππυ και να τα χαρίσω!!!αν το ήξερα θα το είχα κάνει!!!είχα άλλη εντύπωση!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Σανσα ο Θεος ειναι μεγαλος.

Ισως βρεις κ καποια φαρμακα απο κοπελες που χαριζουν. 

Μην τα παρατησεις. 

 

 

Και εγώ αυτό έλεγα ότι είναι μεγάλος,αλλά τίποτα δε γίνεται.Μέχρι και τάμα έχω κάνει στην Αγία Ειρηνη Χρυσοβαλαντω,φοράω και τη ζώνη Της από το μοναστήρι τα τελευταία τρία χρόνια,αλλά τίποτα.Στα 43 μου πλέον νομίζω δεν έχω καμία τύχη.Αν ήμουν μικρότερη ίσως να σκεφτόμουν διαφορετικά.Την Τετάρτη έχω ραντεβού στον άλλο γιατρό που μου έκανε την εξέταση του Νίκα,να δω τί θα μου πει.Τί να μου και αυτός,αν εγώ δε μπορώ οικονομικά,πώς να σκεφτώ τί να κάνω;Συγγνώμη κορίτσια αν σας κούρασα με όλο αυτό,αλλα είμαι πολύ χάλια ψυχολογικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η sansa είπε:

Και εγώ αυτό έλεγα ότι είναι μεγάλος,αλλά τίποτα δε γίνεται.Μέχρι και τάμα έχω κάνει στην Αγία Ειρηνη Χρυσοβαλαντω,φοράω και τη ζώνη Της από το μοναστήρι τα τελευταία τρία χρόνια,αλλά τίποτα.Στα 43 μου πλέον νομίζω δεν έχω καμία τύχη.Αν ήμουν μικρότερη ίσως να σκεφτόμουν διαφορετικά.Την Τετάρτη έχω ραντεβού στον άλλο γιατρό που μου έκανε την εξέταση του Νίκα,να δω τί θα μου πει.Τί να μου και αυτός,αν εγώ δε μπορώ οικονομικά,πώς να σκεφτώ τί να κάνω;Συγγνώμη κορίτσια αν σας κούρασα με όλο αυτό,αλλα είμαι πολύ χάλια ψυχολογικά.

δεν μας κουραζεις κοριτσακι μου.εδω ειμαστε εμεις να μας τα λες και να τα βγαζεις απο μεσα σου.η καθεμια εχει τη δικη της ιστορια αλλα και την καλη διαθεση να ακουσει και να συμπαρασταθει.οπως μπορει η καθεμια.

χωρις να ειμαι γιατρος-δεν πιστευω εισαι τοσο πολυ μεγαλη για να τα παρατησεις.οι γιατροι τι σου λενε επ αυτου?

οσο για το οικονομικο,δεν μπορει να σε βοηθησει κανεις?γονεις?καποιος κοντινος φιλος ισως?και να τα δωσεις λιγα λιγα με το καλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@sansa προσπάθησε να μην χάνεις την πίστη σου. Ξέρω οτι το λεω χωρις να ειμαι στην θεση σου. Όμως προσπαθησε.

Φοράω κι εγω τη ζωνη της Παναγίας Τσαμπίκας. 

Ερχεται ωρα που κανω κι εγω αντιστοιχεε σκεψεις ομως δεν θελω να χασω την πιστη μου. Αυτο δεν θα μου το επιτρεψω. 

Δωσε λιγο χρονο στον εαυτο σου ακόμη. Μετα θα βρεις παλι την δυναμη. Καποια λυση θα βρεθει κ για το οικονομικο. Ποτέ δεν ξέρεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Dim83 είπε:

δεν μας κουραζεις κοριτσακι μου.εδω ειμαστε εμεις να μας τα λες και να τα βγαζεις απο μεσα σου.η καθεμια εχει τη δικη της ιστορια αλλα και την καλη διαθεση να ακουσει και να συμπαρασταθει.οπως μπορει η καθεμια.

χωρις να ειμαι γιατρος-δεν πιστευω εισαι τοσο πολυ μεγαλη για να τα παρατησεις.οι γιατροι τι σου λενε επ αυτου?

οσο για το οικονομικο,δεν μπορει να σε βοηθησει κανεις?γονεις?καποιος κοντινος φιλος ισως?και να τα δωσεις λιγα λιγα με το καλο.

Δυστυχώς κορίτσι δεν υπάρχει κανείς.Εδώ ο άντρας μου δε μπορεί που παίρνει ταμείο ανεργίας,όχι ότι νοιάζεται κιόλας.Ο γιατρός επιμένει για δανεικά,από την αρχή το έλεγε.Λέει τα ωάρια,χρωμοσωμικες ανωμαλίες,η ηλικία και καμιά φορά και το γενετικό υλικό.Χωρίς να έχει κάποιες αποδείξεις έτσι;Αλλά αυτός αμφισβήτησε και την εξέταση του Νίκα που έκανα,δε πιστεύει τίποτα,λέει φταίνε τα ωάρια.Εγώ προεμφυτευτικο δε μπορώ να κάνω,γιατί κάθε φορά έχω 1 το πολύ 2 έμβρυα,οπότε Θέλω ένα χρόνο να μαζέψω και δε γίνεται.Γι αυτό σκέφτηκα τους φυσικούς,αλλά το ποσό είναι μεγάλο.Όπως επίσης και αν δε βρίσκω ωάριο θα χάνω κάθε φορά 300 με 500€,πολλά λεφτά.Προσπαθώ να μη χάνω τη πιστη μου,αλλά δε πάει άλλο.Έχω ξεπεράσει τα όριά μου και δε γίνεται τίποτα.Και που εχω άντρα τί γίνεται;Του λέω δε μπορώ είμαι χάλια ψυχολογικά και δυστυχισμένη και μου λέει άλλαξε το.Έτσι απλά,από κει βγάλε συμπέρασμα.Οπότε ειμαι σε όλη τη διαδικασία μονη μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η sansa είπε:

Δυστυχώς κορίτσι δεν υπάρχει κανείς.Εδώ ο άντρας μου δε μπορεί που παίρνει ταμείο ανεργίας,όχι ότι νοιάζεται κιόλας.Ο γιατρός επιμένει για δανεικά,από την αρχή το έλεγε.Λέει τα ωάρια,χρωμοσωμικες ανωμαλίες,η ηλικία και καμιά φορά και το γενετικό υλικό.Χωρίς να έχει κάποιες αποδείξεις έτσι;Αλλά αυτός αμφισβήτησε και την εξέταση του Νίκα που έκανα,δε πιστεύει τίποτα,λέει φταίνε τα ωάρια.Εγώ προεμφυτευτικο δε μπορώ να κάνω,γιατί κάθε φορά έχω 1 το πολύ 2 έμβρυα,οπότε Θέλω ένα χρόνο να μαζέψω και δε γίνεται.Γι αυτό σκέφτηκα τους φυσικούς,αλλά το ποσό είναι μεγάλο.Όπως επίσης και αν δε βρίσκω ωάριο θα χάνω κάθε φορά 300 με 500€,πολλά λεφτά.Προσπαθώ να μη χάνω τη πιστη μου,αλλά δε πάει άλλο.Έχω ξεπεράσει τα όριά μου και δε γίνεται τίποτα.Και που εχω άντρα τί γίνεται;Του λέω δε μπορώ είμαι χάλια ψυχολογικά και δυστυχισμένη και μου λέει άλλαξε το.Έτσι απλά,από κει βγάλε συμπέρασμα.Οπότε ειμαι σε όλη τη διαδικασία μονη μου.

μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω πρακτικα.πολυ με στεναχωρει που νιωθεις ετσι.

θα σου πω κατι που ισχυει για ολους μας.οταν περναμε δυσκολες φασεις αναλωνομαστε στο να το σκεφτομαστε συνεχως,στο να ελπιζουμε να βρεθουν λυσεις με ελαχιστο κοστος (ψυχικο εννοω κ οχι οικονομικο),γενικα στο να ευχομαστε κ να ελπιζουμε οτι το προβλημα μας θα λυθει.αυτη η φαση απαιτει καποιο χρονο.και εν προκειμενω καποια χρηματα.

θελω να πω οτι εσυ περνας ολη αυτη τη φαση με μεγαλο κοστος σε ολα τα επιπεδα,ενω απο οσο λες ο γιατρος το θεωρει ματαιο (αν καταλαβαινω καλα απο αυτα που γραφεις).γιατι ειναι τοσο σιγουρος οτι φταινε τα ωαρια? 

σε οτι αφορα το θεμα της καταννοησης του συζυγου.....θα πω απλα οτι η διαδικασια προσπαθειας αποκτησης παιδιου νομιζω ειναι καλο να ενδιαφερει κ τους 2 το ιδιο.οσο γινεται φυσικα γιατι για τη γυναικα ειναι αλλιως οπως κ να το κανουμε.παρολαυτα δεν γνωριζω τη σχεση σας ωστε να μπορω να σχολιασω τη σταση του. ισως να του μιλουσες (ειμαι σιγουρη το εχεις κανει) παλι κ να του εξηγησεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η sansa είπε:

Δυστυχώς κορίτσι δεν υπάρχει κανείς.Εδώ ο άντρας μου δε μπορεί που παίρνει ταμείο ανεργίας,όχι ότι νοιάζεται κιόλας.Ο γιατρός επιμένει για δανεικά,από την αρχή το έλεγε.Λέει τα ωάρια,χρωμοσωμικες ανωμαλίες,η ηλικία και καμιά φορά και το γενετικό υλικό.Χωρίς να έχει κάποιες αποδείξεις έτσι;Αλλά αυτός αμφισβήτησε και την εξέταση του Νίκα που έκανα,δε πιστεύει τίποτα,λέει φταίνε τα ωάρια.Εγώ προεμφυτευτικο δε μπορώ να κάνω,γιατί κάθε φορά έχω 1 το πολύ 2 έμβρυα,οπότε Θέλω ένα χρόνο να μαζέψω και δε γίνεται.Γι αυτό σκέφτηκα τους φυσικούς,αλλά το ποσό είναι μεγάλο.Όπως επίσης και αν δε βρίσκω ωάριο θα χάνω κάθε φορά 300 με 500€,πολλά λεφτά.Προσπαθώ να μη χάνω τη πιστη μου,αλλά δε πάει άλλο.Έχω ξεπεράσει τα όριά μου και δε γίνεται τίποτα.Και που εχω άντρα τί γίνεται;Του λέω δε μπορώ είμαι χάλια ψυχολογικά και δυστυχισμένη και μου λέει άλλαξε το.Έτσι απλά,από κει βγάλε συμπέρασμα.Οπότε ειμαι σε όλη τη διαδικασία μονη μου.

@sansa σε οτι αφορα την ποιοτητα των ωαριων νομιζω κανενας γιατρος δεν μπορει να το αποδειξει καθως δεν υπαρχει καποια εξεταση που να ελεγχει τα ωαρια. Οπότε βλεποντας ο καθε γιατρος τα δεδομενα,τις ενδειξεις,το πώς αντιδραει ο οργανισμος προφανως κ προτεινει την λυση των δανεικων. 

Δεν αναφερομαι στον συγκεκριμενο γιατρο γιατι δεν τον ξερω κιολας αλλα μιλαω γενικοτερα για αντιστοιχες καταστασεις.

Εχεις δικιο για το κοστος του φυσικου κυκλου. Ειναι μεγαλο και αυτο.

Παρε τον χρονο σου, συζητσ με τον εαυτο σου κ τον αντρα σου κ πιστευω πως καπου θα καταληξετε.

Και οι αντρες καποιες φορες νιωθουν τοσο ασχημα για ολα αυτα κι ας μην το δειχνουν. 

Για την εξεταση του Νικα δεν ειναι μονο ο γιατρος σου που δεν την δεχεται αλλα κ αλλοι γιατροι,απ'ότι διαβαζω. 

Ειχε βρεθει κατι σε αυτην την εξεταση; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@sansa μην σκέφτεσαι πολύ. Το δημόσιο νοσοκομείο το έχεις σκεφτεί; Στα Ιωάννινα έχει πολύ καλό κέντρο και καλούς ανθρώπους . Δεν κανεις μια βόλτα από εκεί. Είναι δωρεάν. Δεν Χάνεις κατι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η nikona είπε:

@sansa σε οτι αφορα την ποιοτητα των ωαριων νομιζω κανενας γιατρος δεν μπορει να το αποδειξει καθως δεν υπαρχει καποια εξεταση που να ελεγχει τα ωαρια. Οπότε βλεποντας ο καθε γιατρος τα δεδομενα,τις ενδειξεις,το πώς αντιδραει ο οργανισμος προφανως κ προτεινει την λυση των δανεικων. 

Δεν αναφερομαι στον συγκεκριμενο γιατρο γιατι δεν τον ξερω κιολας αλλα μιλαω γενικοτερα για αντιστοιχες καταστασεις.

Εχεις δικιο για το κοστος του φυσικου κυκλου. Ειναι μεγαλο και αυτο.

Παρε τον χρονο σου, συζητσ με τον εαυτο σου κ τον αντρα σου κ πιστευω πως καπου θα καταληξετε.

Και οι αντρες καποιες φορες νιωθουν τοσο ασχημα για ολα αυτα κι ας μην το δειχνουν. 

Για την εξεταση του Νικα δεν ειναι μονο ο γιατρος σου που δεν την δεχεται αλλα κ αλλοι γιατροι,απ'ότι διαβαζω. 

Ειχε βρεθει κατι σε αυτην την εξεταση; 

Είχε βρεθεί κορίτσι χρόνια φλεγμονή,απ ότι μου είπαν ενδομητριριδα.Έκανα θεραπεία για 35 μέρες με αντιβιωσεις και 8 ενδοκοιλοτικες πλύσεις,αλλά δε μπόρεσα να κάνω επανεξέταση για να δω αν έφυγε.Όντως δεν έχουν αποδείξεις για τα ωάρια,αλλά επιμένουν ότι αυτά φταίνε.Έχω βάλει και παρά πολύ καλά έμβρυα αυτά τα δύο χρόνια,αλλά εμφύτευση μηδέν.Λέει ότι επειδή είναι χρωμοσωμικα ανώμαλα δεν εμφυτευονται.Ούτε μια χοριακη 10;Όλο μηδέν,τόσο ανώμαλα είναι πια;Και για τους φυσικούς κύκλους δεν ήταν θετικός,αλλά μετά δεν είπε τίποτα.Βέβαια όταν μου είπαν τη τιμή αναθεωρησα,γιατί δε μπορώ να βρω τα λεφτά.Η ήπια διέγερση βγαίνει πολύ πιο φτηνά.Λόγω του ότι έχουμε κάνει πολλές προσπάθειες μας κάνουν έκπτωση κάθε φορά.Θα ήθελα να αλλάξω γιατρό γιατί δε συμφωνούμε πλέον,αλλά όλοι οι αλλοι ζητάνε τρελά ποσά.Όσο για τον σύζυγο πάντα έτσι ήταν στη συμπεριφορά του,θα μείνεις φυσιολογικά λέει.Ζει στον κόσμο του.Εδώ ποτέ δε παραδέχτηκε ότι έχει πρόβλημα,ολιγοασθενοσπερμια.Θα δω κορίτσια τί θα κάνω,αυτή τη στιγμή δε ξέρω απολύτως τίποτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@sansa Αρχικά κορίτσι μου μην πανικοβαλεσαι και έχε πίστη και θα πάνε όλα καλα!!!έχοντας διαβασει όλα τα μηνύματα σου αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι ίσως έχει έρθει η ώρα να αλλάξεις γιατρό!!!το να επιμένουν ότι φταίνε τα ωαρια χωρίς καμία απόδειξη είναι παράλογο!!!κανένας γιατρός δεν μπορεί να ξερει αν κάποιο έμβρυο έχει χρωμοσωμικες ανωμαλίες αν δεν κάνει προεμφυτευτικο!!!ίσως το πρωτόκολλο που σου έχουν χρησιμοποιήσει να μην είναι το ιδανικό για σενα!!!πρέπει να μαζέψεις το κουράγιο σου,να μιλήσεις με τον σύζυγό σου και σιγά σιγά να ανασυγκροτηθείς!!!Δεν είσαι μεγάλη!!!απλά σκέψου σοβαρά τις επόμενες κινήσεις σου και με ηρεμία!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η elviraice είπε:

@sansa Αρχικά κορίτσι μου μην πανικοβαλεσαι και έχε πίστη και θα πάνε όλα καλα!!!έχοντας διαβασει όλα τα μηνύματα σου αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι ίσως έχει έρθει η ώρα να αλλάξεις γιατρό!!!το να επιμένουν ότι φταίνε τα ωαρια χωρίς καμία απόδειξη είναι παράλογο!!!κανένας γιατρός δεν μπορεί να ξερει αν κάποιο έμβρυο έχει χρωμοσωμικες ανωμαλίες αν δεν κάνει προεμφυτευτικο!!!ίσως το πρωτόκολλο που σου έχουν χρησιμοποιήσει να μην είναι το ιδανικό για σενα!!!πρέπει να μαζέψεις το κουράγιο σου,να μιλήσεις με τον σύζυγό σου και σιγά σιγά να ανασυγκροτηθείς!!!Δεν είσαι μεγάλη!!!απλά σκέψου σοβαρά τις επόμενες κινήσεις σου και με ηρεμία!!!!

Έχεις δίκιο.Εγώ πάλι δεν αποκλείω και τις χρωμοσωμικες ανωμαλιες λόγω ηλικίας,αλλά εδώ μιλάμε για 5 ετ με μηδέν χοριακη.Αυτός είπε προχωράνε στο εργαστήριο και δεν εξελίσσονται στη μήτρα.Λέει τη θεωρία του βέβαια.Βα σου πω και εγώ θέλω αλλον γιατρό,πού να πάω όμως πιο οικονομικά;Αυτός στις τελευταίες 3 ετ μου έδινε femara και 150 μονάδες μενοπουρ(δεν έχει νόημα να παίρνω παραπάνω μονάδες τα ωοθυλακια είναι λίγα),βραχύ πρωτόκολλο.Δε ξέρω τί φταίει.Μακάρι να ήμουν καλύτερα οικονομικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Littleme είπε:

@sansa μην σκέφτεσαι πολύ. Το δημόσιο νοσοκομείο το έχεις σκεφτεί; Στα Ιωάννινα έχει πολύ καλό κέντρο και καλούς ανθρώπους . Δεν κανεις μια βόλτα από εκεί. Είναι δωρεάν. Δεν Χάνεις κατι

Πριν πάω στο κέντρο που είμαι τώρα ήμουν σε νοσοκομείο στη Θεσσαλονίκη,έφυγα τρέχοντας.Βέβαια εκεί πλήρωνες τη μικρογονιμοποιηση 1350€,πολλά λεφτά για νοσοκομείο.Για τα Ιωάννινα που λες δε το έχω ψάξει,βασικά ούτε ξέρω πώς λειτουργούν.Όμως εκεί είναι πού κάνουν ωοληψια χωρίς μέθη;Δε θυμάμαι αν είναι εκεί.Αν ναι αποκλείεται να το ζήσω και αυτό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η sansa είπε:

Πριν πάω στο κέντρο που είμαι τώρα ήμουν σε νοσοκομείο στη Θεσσαλονίκη,έφυγα τρέχοντας.Βέβαια εκεί πλήρωνες τη μικρογονιμοποιηση 1350€,πολλά λεφτά για νοσοκομείο.Για τα Ιωάννινα που λες δε το έχω ψάξει,βασικά ούτε ξέρω πώς λειτουργούν.Όμως εκεί είναι πού κάνουν ωοληψια χωρίς μέθη;Δε θυμάμαι αν είναι εκεί.Αν ναι αποκλείεται να το ζήσω και αυτό.

Από προσωπικη εμπειρία μου έκανα μέθη γιατί είχα κάνει διέγερση . Κοπέλες με φυσικό κύκλο και ένα ωάριο χωρίς μέθη και δεν πόναγαν καθόλου. Δεν χάνεις κάτι να ρωτήσεις . Καλή επιτυχία σε ο,τι και να κάνεις . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η sansa είπε:

Πριν πάω στο κέντρο που είμαι τώρα ήμουν σε νοσοκομείο στη Θεσσαλονίκη,έφυγα τρέχοντας.Βέβαια εκεί πλήρωνες τη μικρογονιμοποιηση 1350€,πολλά λεφτά για νοσοκομείο.Για τα Ιωάννινα που λες δε το έχω ψάξει,βασικά ούτε ξέρω πώς λειτουργούν.Όμως εκεί είναι πού κάνουν ωοληψια χωρίς μέθη;Δε θυμάμαι αν είναι εκεί.Αν ναι αποκλείεται να το ζήσω και αυτό.

@sansa καμία σχέση....στο πανεπιστημιακό των Ιωαννίνων πληρώνεις το πολύ 650€ ΑΝ ΈΧΕΙΣ και σου κάνουν κανονικά μέθη ,κοιμάσαι και όλα οκ...Και επίσης κάνουν πολύ καλή δουλειά!!!!και εγώ  και η @Littleme περάσαμε από κει...κ έχω προσωπικά δεν έχω ΚΑΝΈΝΑ ΠΑΡΆΠΟΝΟ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η sansa είπε:

Πριν πάω στο κέντρο που είμαι τώρα ήμουν σε νοσοκομείο στη Θεσσαλονίκη,έφυγα τρέχοντας.Βέβαια εκεί πλήρωνες τη μικρογονιμοποιηση 1350€,πολλά λεφτά για νοσοκομείο.Για τα Ιωάννινα που λες δε το έχω ψάξει,βασικά ούτε ξέρω πώς λειτουργούν.Όμως εκεί είναι πού κάνουν ωοληψια χωρίς μέθη;Δε θυμάμαι αν είναι εκεί.Αν ναι αποκλείεται να το ζήσω και αυτό.

Συν του ότι δεν μιλάμε για ένα απλό δημόσιο αλλά για ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΌ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η konstantinou&elenis είπε:

@sansa καμία σχέση....στο πανεπιστημιακό των Ιωαννίνων πληρώνεις το πολύ 650€ ΑΝ ΈΧΕΙΣ και σου κάνουν κανονικά μέθη ,κοιμάσαι και όλα οκ...Και επίσης κάνουν πολύ καλή δουλειά!!!!και εγώ  και η @Littleme περάσαμε από κει...κ έχω προσωπικά δεν έχω ΚΑΝΈΝΑ ΠΑΡΆΠΟΝΟ...

Τί εννοείς κορίτσι αν έχεις;Γιατί διάβασα ότι είναι δωρεάν μέσω ασφάλειας,μετά λένε κάτι ότι δίνεις όσα θέλεις το γιατρό και τον εμβρυολόγο.Αλλά κάποιες έγραφαν αρνητικά σχόλια για ένα γιατρό εκεί,θα μου πεις ο καθένας λέει τη γνώμη του.Δε ξέρω τί θα κάνω,γενικά με τα νοσοκομεία δε τα πάω καλά,ήμουν σε ένα νοσοκομείο στη Θεσσαλονίκη πριν πάω στο κέντρο που είμαι και κόντεψα να σκοτωθώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η sansa είπε:

Τί εννοείς κορίτσι αν έχεις;Γιατί διάβασα ότι είναι δωρεάν μέσω ασφάλειας,μετά λένε κάτι ότι δίνεις όσα θέλεις το γιατρό και τον εμβρυολόγο.Αλλά κάποιες έγραφαν αρνητικά σχόλια για ένα γιατρό εκεί,θα μου πεις ο καθένας λέει τη γνώμη του.Δε ξέρω τί θα κάνω,γενικά με τα νοσοκομεία δε τα πάω καλά,ήμουν σε ένα νοσοκομείο στη Θεσσαλονίκη πριν πάω στο κέντρο που είμαι και κόντεψα να σκοτωθώ.

Εμένα ο γιατρός ήταν πολύ καλός και μου έκανε και πλάκα συνέχεια . Ήταν υποστηρικτικός και τα είπε και ωμά σε όλες τις επισκέψεις . Τα δέχτηκα όσο σκληρά και αν ήταν . Έκανα αυτά που μου είπε και είδα μεγάλη αλλαγή σε 3 μήνες με τα ορμονικά χωρίς φάρμακα.  Η gah από 9,5 6,5. Ο θυροειδησ Από 2,66 1,71. Είμαι 35,5 και έχω δυο αποβολές με φυσική σύλληψη . Από το 2016 προσπαθούμε χωρίς αποτέλεσμα και είμαστε αυτό που λένε ανεξήγητη υπογονιμότητα. Έχω κλάψει άπειρες φορές πάνω από ένα βρακί κάθε μήνα . Η εμβρυολογος συζητά και ενημερώνει . Εγώ προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένη από το όλο κλίμα και πιστεύω ότι ο συγκεκριμένος γιατρός έχει μεγάλη εμπειρία . 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...