Μετάβαση σε περιεχόμενο

Και τωρα έμβρυομεταφορά!!


Recommended Posts

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Zeta. είπε:

Λυπάμαι κορίτσι μου που στεναχωριέσαι... μου κάνει εντύπωση  όμως που η γιατρός σου μετράει το μέγεθος των ωαρίων... νομίζω πως σημασία έχει πως θα είναι μετά την γονιμοποίηση... κ στην τελική κ ένα καλό να έχεις δεν αξίζει να το βάλεις; Ή θα πληρώσεις την εμβρυομεταφορά ή τα φάρμακα...

Κορίτσι δε ξέρω πώς σκέφτονται οι γιατροί.Όμως σε σχέση με τον πρώτο τον υπέρηχο τη 2η μέρα του κύκλου που κάναμε τα τεσσάρια που είδαμε δε προχώρησαν μετά από 3 μέρες με ορμόνες και 4 με φεμάρα.Οπότε και από τις αιματολογικές που δεν ήταν καλές είπαν πως ο κύκλος έπρεπε να ακυρωθεί.Εγώ κορίτσι δε προχωράω με ένα ούτε βάζω ένα είμαι 43 χρονών και δεν είμαι για πειράματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η sansa είπε:

Κορίτσια τελικά τον ακύρωσαν τον κύκλο.Σήμερα είμαι στην 7η μέρα του κύκλου.Με ένα ωοθυλάκιο δεν πάω,το είπα και στη γιατρό.Δεν έχω τύχη ούτε λεφτά για πέταμα.Τώρα κλείσαμε ραντεβού την 17η μέρα του κύκλου για να δούμε μήπως μείνει κανένα κυστικό,μήπως μου δώσουν κάτι σαν μια άλλη φορά,γιατί δε θα αντέξω να ακυρώσω και άλλο κύκλο.Όσο για τα φάρμακα όχι δε μου αλλάζουν τίποτα,το είπα εκατό φορές ότι έληγε το μενοπούρ αλλά τίποτα.Θα δω τί θα κάνω άλλο πρόβλημα και αυτό.Προς το παρόν πρέπει να κάνω υπομονή,ειλικρινά δεν αντέχω άλλο,κάθε μήνας που περνάει είναι κατά μου και δε μπορούμε να προχωρήσουμε.Θα κλείσω και αυτές τις μέρες σε πνευμονολόγο ραντεβού,γιατί το αναπνευστικό πρόβλημα που είχα δεν υποχώρησε.Έχω και τη θεραπεία του Νίκα που πρέπει να κάνω και όλο την αναβάλλω αφού δε μπορώ να ξεκινήσω διέγερση.Έχω κουραστεί τόσο πολύ με το όλο θέμα,δε μπορώ να χαρώ τίποτα πια στη ζωή μου,όλα στραβά μου πάνε.Έχω κόψει και τη γλουτένη γιατί με πειράζει και μου το είπε η αιματολόγος και τί έχω καταλάβει;Παίρνω και τόσες βιταμίνες και dhea,όμως αν δε θέλει ο Θεός δε μπορώ να κάνω τίποτα κορίτσια.

Ειιιιιιιιιι!!!!! Μην σε ρίχνει κάτω η όλο κατάσταση. Πρέπει να είσαι δυνατή!!! Καταλαβαίνω ότι έχεις κουραστεί πολύ... Σωματικά κ ψυχολογικά... Εσύ όμως πρέπει να είσαι βράχος... Θα τα καταφέρεις... Θα καθυστερίσει λίγο ακόμα, αλλά θα τα καταφέρεις... Δυστυχώς κανείς δεν μπορεί να καταλάβει στον περίγυρό μας πόσο δύσκολο είναι όλο αυτό....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η sansa είπε:

Κορίτσι δε ξέρω πώς σκέφτονται οι γιατροί.Όμως σε σχέση με τον πρώτο τον υπέρηχο τη 2η μέρα του κύκλου που κάναμε τα τεσσάρια που είδαμε δε προχώρησαν μετά από 3 μέρες με ορμόνες και 4 με φεμάρα.Οπότε και από τις αιματολογικές που δεν ήταν καλές είπαν πως ο κύκλος έπρεπε να ακυρωθεί.Εγώ κορίτσι δε προχωράω με ένα ούτε βάζω ένα είμαι 43 χρονών και δεν είμαι για πειράματα.

Υπομονή τότε... καλύτερα να γίνουν όλα σωστά κ σιγά... Ο κάθε οργανισμός λειτουργεί διαφορετικά... Να δείς που όλα θα κυλήσουν καλύτερα στον επόμενο κύκλο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@sansa εισαι αρνητικη με τον φυσικο κυκλο? Πολλες κοπελες πετυχαινουν με αυτην την μεθοδο.

Ειναι βεβαια χρονοβορος και κοστοβόρος διαδικασια αλλα το σκεφτεσαι? 

Στο εχει προτεινει ποτέ κάποιος γιατρος?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@sansa συνεχιζω την σκεψη μου.

Ξερω οτι η γιατρος μου, η εξωσωματικος μου, εχει επιτυχιες με φυσικο κυκλο σε αυτες τις ηλικιες. Επισης εχει επιμονη και υπομονη. 

Συνεργαζεται και με το κεντρο που εισαι αλλα και με το απέναντι. Το new life. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η nikona είπε:

@sansa συνεχιζω την σκεψη μου.

Ξερω οτι η γιατρος μου, η εξωσωματικος μου, εχει επιτυχιες με φυσικο κυκλο σε αυτες τις ηλικιες. Επισης εχει επιμονη και υπομονη. 

Συνεργαζεται και με το κεντρο που εισαι αλλα και με το απέναντι. Το new life. 

 

Κορίτσι είχαμε μιλήσει με το γιατρό μου για φυσικούς κύκλους μετά την τελευταία αποτυχία,αυτός συμφώνησε αλλά μετά εγώ άλλαξα γνώμη,πρώτον τα λεφτά είναι πολλά και δεύτερον με τα κυστικά που δημιουργούνται συνέχεια,τα λίγα ωοθυλάκια που χάνουμε και στη γονιμοποιήση ένα ή δύο πού να πάω;Είμαι 43 χρονών δεν έχω καθόλου χρόνο και τώρα και οι ορμόνες δε μας τα λένε καλά.Οπότε όχι δε θέλω φυσικό κύκλο,εδώ ούτε φυσικό τροποποιημένο μπορώ να κάνω όλο αναβολές είμαστε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@sansa μου καταλαβαίνω την απογοήτευση και το θυμό σου, μόνο εμείς ξέρουμε πόσο δύσκολο είναι που το περνάμε. Θεωρώ όμως ότι εφόσον εσύ και η γιατρός σου έχετε προσδοκίες για καλύτερο κύκλο, αυτό είναι πολύ καλό και κάνε υπομονή θα έρθει. Το λέω αυτό γιατί είμαι 39 και σε φίλες μου που είναι 40, 41 θεωρούσαν ότι και 1-2 έμβρυα θα ήταν καλό αποτέλεσμα, δεν ξεκινήσαμε με τόσο θετικά προγνωστικά. Άλλες πήγαμε καλύτερα και άλλες έκαναν 1 ή 2 έμβρυα. Και όντως με 1 ή 2 έμβρυα μετά από διέγερση όλα πήγαν καλά. Εγώ με περισσότερα  προς το παρόν τίποτα. Οπότε δες το θετικό του πράγματος ότι έχεις δυνατότητες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Πιου-πιου είπε:

@sansa μου καταλαβαίνω την απογοήτευση και το θυμό σου, μόνο εμείς ξέρουμε πόσο δύσκολο είναι που το περνάμε. Θεωρώ όμως ότι εφόσον εσύ και η γιατρός σου έχετε προσδοκίες για καλύτερο κύκλο, αυτό είναι πολύ καλό και κάνε υπομονή θα έρθει. Το λέω αυτό γιατί είμαι 39 και σε φίλες μου που είναι 40, 41 θεωρούσαν ότι και 1-2 έμβρυα θα ήταν καλό αποτέλεσμα, δεν ξεκινήσαμε με τόσο θετικά προγνωστικά. Άλλες πήγαμε καλύτερα και άλλες έκαναν 1 ή 2 έμβρυα. Και όντως με 1 ή 2 έμβρυα μετά από διέγερση όλα πήγαν καλά. Εγώ με περισσότερα  προς το παρόν τίποτα. Οπότε δες το θετικό του πράγματος ότι έχεις δυνατότητες!

Αυτό κάνω βρε κορίτσι προσπαθώ να το δω θετικά το θέμα,αλλά όταν ακυρώνονται κύκλοι είμαι μες τα νεύρα.Δεν έχω χρόνο.Λήγουν και τα φάρμακα και αρχίζω και έχω και άλλο πρόβλημα.Όλο εμπόδια αμάν πια.Τώρα να δούμε τί θα γίνει και τη φλεγμονή ενδομητρίου αποκτήσαμε και άλλο πρόβλημα δε μας έφταναν όλα τα άλλα.Γιατί τόση ταλαιπωρία βρε κορίτσια τί έχουμε κάνει;Λίγη τύχη θέλω αλλά που θα τη βρω δε ξέρω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@sansa μου πόσο σε νιώθω ... εγώ το πήρα απόφαση ενα ένα ... έκανα μια καλή συμφωνία με τον γιατρο μου και το τολμώ... Δυστυχώς η ηλικία μας είναι το μεγάλο μειονέκτημά μας. Λυπάμαι πραγματικά πολύ ... ενα ομως θέλουμε ένα και καλό!!!! ❤️   

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@sansa παντως μια με τη λοιμωξη που επαθες, μια με τα τοσα φαρμακα για τις ωοληψιες τους τελευταιους μηνες μια με τα αντισυλληπτικα (νομιζω ειχες παρει και τετοια ή λαθος θυμαμαι), ειναι λιγο λογικο καπως οι ορμονες να τρελάθηκαν. Δλδ εγώ μια παλινδρομη ειχα και για κανα δυο μηνες το επαθα το ανω κατω αντικειμενικα. Ισως σε ισιωσει και ενας ή δυο μηνες αποχη απο φαρμακα και να παιρνεις καποιες βιταμινουλες να στρώσεις ώστε η επομενη ωοληψια να ειναι δυνατη. Καταλαβαινω αυτο που λες με το χρονο αλλα πραγματικα το 43 και 4 μηνων και το 43 και 6 μηνων δεν κανει διαφορα. Νομιζω στρεσαριστηκε λιγο ο οργανισμος με ολα αυτα. Συζητα το και με το γιατρο και θα δεις οτι θα σου πει να κανεις ενα μηνα διαλειμμα απο φαρμακα. Εχεις και τα δυο εμβρυακια και σιγουρα θα παρετε και αλλα. Πιεζουμε και μεις τους εαυτους μας πολυ η καθε μια για τους δικους της λογους, και καταλαβαινω οτι η ηλικια ειναι ο πιο στρεσογονος παραγοντας, αλλα αν μπορεις εστω και ελαχιστα να το δεις απο αποσταση και συ το ιδιο θα μου λεγες. Τον πηγαινουμε τον οργανισμο στα ακρα. Οι εξετασεις σου τωρα που ανεφερες πχ δεν ειναι ενδεικτικες της ηλικιας σου καν. Ειναι αποτελεσμα ολων αυτων των παρεμβασεων. Ενα μικρο διαλειμματακι ενα μηνα και θα δεις ολα θα ειναι καλυτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@sansa Λυπάμαι πολύ για την πορεία της προσπάθειας. Διάβαζα τα μηνύματα σου όλη μέρα αλλά δεν ήμουν σίγουρη τι να σου γράψω... Βλέπω όλα τα κορίτσια σε στηρίζουν με μηνύματα και δεν έχουν καταφέρει να σε σηκώσουν. Σε καταλαβαίνω για το κομμάτι της ηλικίας ότι είναι έξτρα άγχος όμως μην ανησυχείς τόσο πολυ για τον χρόνο. Έγραφες συνέχεια δεν έχω χρόνο. Δεν το πιστεύω αυτό. Όσο είσαι γερή και κανείς ωορρηξίες θα προσπαθείς! Γυναίκες με σοβαρά προβλήματα σε μικροτερες ηλικίες και οι γιατροί δεν τους δίνουν καθόλου χρόνο να ανασάνουν. Το σημαντικό είναι να γίνεις καλά και με το αναπνευστικό σου και να βρεις πάλι ψυχική δύναμη να ζήσεις! Δεν γίνεται να μην ζεις την ζωή σου ενώ προσπαθείς για ένα τόσο υπέροχο σκοπό όπως ένα μωράκι.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@sansa μου κ εγώ διάβασα τα μηνύματα σου κ επειδή στενοχωρήθηκα δεν έγραψα γιατί δεν ήξερα τι να πω,θα πω μόνο αυτό που είδα στο κέντρο λίγο πριν την εμβρυομεταφορά μου.την εμβρυολογο να χοροπηδά από τη χαρά της κ μου είπε ότι ήταν πολύ χαρούμενη γιατί μία γυναίκα 44 ετών μετά από πέντε αποτυχημένες προσπάθειες τα κατάφερε,δεν έκανε ποτέ καλά ωαρια κ ο γιατρός της είπε να προχωρήσει με δανεικά κ ήταν κυριολεκτικά ή τελευταία της ευκαιρία,πες το τύχη πες το θεός ή γυναίκα εκείνο το μήνα έκανε ενα τέλειο έμβρυο κ ή εμβρυολογος δεν το πιστευε.πιστεψε το κοπέλα μου κ μην τα παρατας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ κορίτσια για τα καλα σας λόγια.Έτσι είναι όπως τα λέτε.Θα κάνω υπομονή δε γίνεται διαφορετικά,ας ελπίσουμε ότι σ αυτό τον κύκλο που θα έρθει θα προχωρήσουμε.Ακόμα δε το βάζω κάτω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/9/2018 at 11:42 ΜΜ, ο/η nikona είπε:

@love30 τι κανεις? Πηγες στην αιματολόγο?

Πηγα μια φορα και τωρα θα ξαναπαω για τις εξετασεις!και βλεπουμε εσυ τι κανεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η love30 είπε:

Πηγα μια φορα και τωρα θα ξαναπαω για τις εξετασεις!και βλεπουμε εσυ τι κανεις?

Μπραβο!! Περιμενεις δηλαδη τα αποτελεσματα?

Πώς σου φανηκε η γιατρος? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!βγήκαν οι εξετάσεις μου είναι πολύ καλές όλες,αυριο είναι το ραντεβού μας έχω μεγάλο άγχος για το αν θα μας ξεκινήσει λόγω της φλεγμονής.οι πόνοι στη σάλπιγγα έχουν υποχωρήσει δεν ποναω πια αλλά για να δούμε τι θα γίνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Bloublou85 είπε:

Καλημέρα!!βγήκαν οι εξετάσεις μου είναι πολύ καλές όλες,αυριο είναι το ραντεβού μας έχω μεγάλο άγχος για το αν θα μας ξεκινήσει λόγω της φλεγμονής.οι πόνοι στη σάλπιγγα έχουν υποχωρήσει δεν ποναω πια αλλά για να δούμε τι θα γίνει.

Μακάρι να είναι όλα καλά κορίτσι!!!! Ευτυχώς τώρα δεν πονάς. Πάμε δυναμικά όλες να κάνουμε μωράκια το 2019!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Bloublou85 είπε:

Καλημέρα!!βγήκαν οι εξετάσεις μου είναι πολύ καλές όλες,αυριο είναι το ραντεβού μας έχω μεγάλο άγχος για το αν θα μας ξεκινήσει λόγω της φλεγμονής.οι πόνοι στη σάλπιγγα έχουν υποχωρήσει δεν ποναω πια αλλά για να δούμε τι θα γίνει.

μπράβο, σουπερ, ισιωσε τελείως το θεμα. Ρώτα και τη γιατρό όταν πας για να παρεις βιταμίνες για τον κύκλο, για μια ενίσχυση, μια και έστρωσε να τον στηρίξεις. Τις περισσότερες τις δίνουν οι γιατροί παράλληλα με τις διεγέρσεις. αντε καλη επιτυχια και μονο με ευχαριστα νεα απο δω και στο εξης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

μπράβο, σουπερ, ισιωσε τελείως το θεμα. Ρώτα και τη γιατρό όταν πας για να παρεις βιταμίνες για τον κύκλο, για μια ενίσχυση, μια και έστρωσε να τον στηρίξεις. Τις περισσότερες τις δίνουν οι γιατροί παράλληλα με τις διεγέρσεις. αντε καλη επιτυχια και μονο με ευχαριστα νεα απο δω και στο εξης

Έκανα εξετάσεις κ για όλες τις βιταμίνες πάω φουλ εξοπλισμένη στο γιατρό,πραγματικα είχα έναν τέλειο κύκλο τώρα με ροή με τα όλα του.μακαρι να προχωρήσουμε τρεμω μη μου πει λαπαροσκόπηση πρώτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Bloublou85 είπε:

Έκανα εξετάσεις κ για όλες τις βιταμίνες πάω φουλ εξοπλισμένη στο γιατρό,πραγματικα είχα έναν τέλειο κύκλο τώρα με ροή με τα όλα του.μακαρι να προχωρήσουμε τρεμω μη μου πει λαπαροσκόπηση πρώτα.

ο,τι και να σου πει τώρα θα το κάνεις. Το δύσκολο που δεν ειναι και τοσο πολυ στο χέρι σου όσο εναποκειται στο χρόνο (και αυτό ειναι ο κυκλος που ειναι η βάση ολων) έφτιαξε. απο κει και περα ακολουθείς οδηγίες και ολα θα δρομολογηθουν ως τις γιορτες το πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

ο,τι και να σου πει τώρα θα το κάνεις. Το δύσκολο που δεν ειναι και τοσο πολυ στο χέρι σου όσο εναποκειται στο χρόνο (και αυτό ειναι ο κυκλος που ειναι η βάση ολων) έφτιαξε. απο κει και περα ακολουθείς οδηγίες και ολα θα δρομολογηθουν ως τις γιορτες το πολυ

Ναι είμαι αρκετά αισιόδοξη,ειμαι λιγάκι αγχωμενη που είναι καινουργιος ο γιατρός αλλά εντάξει κάθε αρχή κ δύσκολη.ευχομαι κ σε σένα τα καλύτερα kat cat μου,δεν μας μπήκε καλά το 18 ελπίζω όμως να βγει καλα για όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Zeta. είπε:

Μακάρι να είναι όλα καλά κορίτσι!!!! Ευτυχώς τώρα δεν πονάς. Πάμε δυναμικά όλες να κάνουμε μωράκια το 2019!!!

Άντε κορίτισα να ξεκινήσει με το καλό νέο η Eleni73, μετά να συνεχίσεις η Zeta (νομίζω είσαι η επόμενη) και μετά όλα τα κορίτσια με τη σειρά μας. Εμβρυομετφορά και εγκυμοσύνη. 31 Δεκεμβρίου  και να μην μείνει ούτε μία στο θέμα ως άμεσα ενδιαφερόμενη. Να το κάψουμε με χυμό πορτοκάλι και να καλωσορίσουμε το 2019!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...