Μετάβαση σε περιεχόμενο

Και τωρα έμβρυομεταφορά!!


Recommended Posts

@Souko συγχαρητηρια!!! Ολα να πανε καλα!!! Ευχαριστουμε για το κουράγιο!!! 

@konstantinou&elenis εσυ πως εισαι;

Ποτε εχεις επαναληπτικη;

Ενημερωτικα να σου πω οτι αφου πετυχατε εγκυμοσυνη δεν μπορεις να  παρεις ξανα φαρμακα. Μπραβο ομως για την σκεψη σου κ την καλη διαθεση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγχαρητήρια σε όλα τα κορίτσια που έχουν θετικη χοριακή, εύχομαι να έχετε όλες τέλειομηνες εγκυμοσύνες!! 

@nikona μου και εγώ πέτυχα εγκυμοσύνη στην 1η διέγερση, όμως παλινδρομησε επομένως όταν πήγα να πάρω φάρμακα για την 2η μου ήταν πανεύκολο, απλώς μου έδωσαν απο το κέντρο μια βεβαίωση οτι χρησιμοποίησα όλα τα φάρμακα της 1ης προσπάθειας και το αποτέλεσμα ήταν ανεπιτυχές!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η nikona είπε:

@Mariloux μου αναφερθηκα σε επιτυχη εγκυμοσυνη που θα συνεχισει κ θα παει καλα. 

Είναι σίγουρο αυτό; Δηλαδή γυναίκες που δεν μπορούν να έχουν φυσιολογική σύλληψη και αποκτάνε ένα παιδί μέσω εξωσωματικης δεν δικαιούνται να κάνουν και άλλες προσπάθειες για δεύτερο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Eleni73 είπε:

Αθηνά μου Καλημέρα! Γιατί σταμάτησες αν επιτρέπετε; Ουτε με φυσικό κύκλο δεν κάνεις;

Κι εγώ η αλήθεια είναι μετά από 5 φυσικους και 1 διέγερση ολα αποτυχημένα δεν ξέρω τι να κάνω. 

Καλημερα κοπελα μου!Με φυσικο κύκλο τα παω μια χαρα!Και μαλιστα εχω πετυχει και 2 φορες το μηνα ωορρηξια..Δεν καθεται ομως η στιγμη...ξερω κ εγω;;;

Θα προχωρουσαμε σε αλλο γιατρο ,που θα εκανε ληψη ωαριων σε φυσικο κυκλο ,αλλα δεν ηρθε ο γιατρος στα μερη μας ,οποτε μειναμε ξεκρεμαστοι...Μετα απογοητευση και ειπαμε φτανει....Ομως τελικα ...ποτε δεν φτανει...

Εσυ ,εχεις κανει ληψη ωαριων σε φυσικο κύκλο;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/5/2018 at 10:12 ΠΜ, ο/η Γιαννακη είπε:

Σε ευχαριστω πολυ!!!!

Σου ευχομαι γρηγορα να πανε ολα καλα και να γίνει το θαύμα!!

Κι εμείς αυτό έχουμε πει πως αν αποτύχει τωρα θα προσπαθησουμε μονοι μας μετα!!!

Τι να πω ο Θεός ξέρει πως και ποτε θελει να μας ευλογησει με αυτό το θαύμα!!!

Καλημερα κοριτσι μου!Οπως τα λες ειναι!Θα ερθει την καταλληλη στιγμη και μονο ο Θεος ξερει ποια ειναι αυτη.Τιποτα δεν γινεται τυχαια!Περιμενουμε σε λιγες μερες ε;;;Κουραγιο και υπομονη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Athena D. είπε:

Καλημερα κοπελα μου!Με φυσικο κύκλο τα παω μια χαρα!Και μαλιστα εχω πετυχει και 2 φορες το μηνα ωορρηξια..Δεν καθεται ομως η στιγμη...ξερω κ εγω;;;

Θα προχωρουσαμε σε αλλο γιατρο ,που θα εκανε ληψη ωαριων σε φυσικο κυκλο ,αλλα δεν ηρθε ο γιατρος στα μερη μας ,οποτε μειναμε ξεκρεμαστοι...Μετα απογοητευση και ειπαμε φτανει....Ομως τελικα ...ποτε δεν φτανει...

Εσυ ,εχεις κανει ληψη ωαριων σε φυσικο κύκλο;;;

@Athena D. συγνωμη που ρωταω,πιθανως τα εχεις ξαναπει και εγω δεν το εχω διαβασει,εχεις δοκιμασει εξωσωματικη? καπου διαβασα οτι εκανες νομιζω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mariloux είπε:

Είναι σίγουρο αυτό; Δηλαδή γυναίκες που δεν μπορούν να έχουν φυσιολογική σύλληψη και αποκτάνε ένα παιδί μέσω εξωσωματικης δεν δικαιούνται να κάνουν και άλλες προσπάθειες για δεύτερο;

Δεν λεω αυτο @Mariloux. Mαλλον καποια παρανοηση εχει γινει.

Φυσικα κ μπορει να γινει δευτερη προσπαθεια. Μεχρι τεσσερις με δωρεαν φαρμακα.

Εγω απαντησα στην @konstantinou&elenis που εγραψε: "θέλω να σας πω ότι κ με μένα αν όλα πάνε καλά τα φάρμακα της δεύτερης προσπάθειας εννοείται θα τα πάρω Αφού τα δικαιούμαι και θα τα χαρίσω όλα. "

Εκτός κι αν εγω δεν καταλαβα καλα αυτό που εγραψε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η konstantinou&elenis είπε:

Καλημερα κορίτσια διάβασα το post της  @Souko Και με αφορμή αυτό θέλω να σας πω ότι κ με μένα αν όλα πάνε καλά τα φάρμακα της δεύτερης προσπάθειας εννοείται θα τα πάρω Αφού τα δικαιούμαι και θα τα χαρίσω όλα. 

Καλημερα απο οσο ξερω για να παρεις τα φαρμακα πρεπει να παρεις μια εκθεση απο το γιατρο και να λεει γιατι δεν πηγε καλα η προηγουμενη προσπαθεια!!!αρα ειναι λιγο δυσκολο να τα παρεις!μακαρι να μπορεσεις και να τα χαρισεις !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Dim83 είπε:

@Athena D. συγνωμη που ρωταω,πιθανως τα εχεις ξαναπει και εγω δεν το εχω διαβασει,εχεις δοκιμασει εξωσωματικη? καπου διαβασα οτι εκανες νομιζω...

Καλημερα κοπελα μου!Ναι μια φορα τον Αυγουστο που περασε.Δεν αντεδρασε ο οργανισμος στα φαρμακα και ο γιατρος μου το απεκλεισε. Γενικα απο την αρχη δεν μου εδωσε ελπιδες καθόλου και μου προτινε με δανεικα .Ηταν καθετος και αρνητικος.Πηγαμε σε αλλο γιατρο καιεδωσε την λυση με τη ληψη ωαριων και παλι με ποσοστα επιτυχιας 2 τα εκατο...Εκει τα παρατησαμε ,μια και ο γιατρος ηταν Αθήνα και η δυνατοτητα να παμε πολυ δυσκολη.

Ωστοσο ,επειδη εχω κανονικα ωορρηξια και ωαρια ...εχω αρχισει και σκεφτομαι την σπερματέγχυση...Δενξερω τι αλλο να κανω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμεις προχθες που πηγαμε θεσσαλονικη περασαμε απο το κεντρο που ημασταν κ πηρα αυτο το εγγραφο που γραφει οτι ηταν ανεπιτυχεις οι προσπαθειες κ ότι ξοδευτηκαν ολες οι μοναδες στην πρωτη διεγερση.

Οπότε μεαυτό το χαρτι θα μπορεσω να παρω τα επομενα φαρμακα για την διεγερση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Κι εμεις προχθες που πηγαμε θεσσαλονικη περασαμε απο το κεντρο που ημασταν κ πηρα αυτο το εγγραφο που γραφει οτι ηταν ανεπιτυχεις οι προσπαθειες κ ότι ξοδευτηκαν ολες οι μοναδες στην πρωτη διεγερση.

Οπότε μεαυτό το χαρτι θα μπορεσω να παρω τα επομενα φαρμακα για την διεγερση. 

Ναι με αυτο το χαρτι τα περνεις και στην επιτροπη που ειχα περασει την τελευταια φορα μου το ειχανε ζτησει και για τις τρεις αποτυχημενες ξεχωρηστα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η love30 είπε:

Ναι με αυτο το χαρτι τα περνεις και στην επιτροπη που ειχα περασει την τελευταια φορα μου το ειχανε ζτησει και για τις τρεις αποτυχημενες ξεχωρηστα!

Εμενα μου εδωσαν δυο εγγραφα. Ενα για καθε ετ. Δυο προσπαθειες καναμε. Κ στα δυο γραφει αποτυχημενη προσπαθεια. 

Μια χοριακη μενει να κανω απο δευτερα για να επιβεβαιωθει οτι δεν ειμαι εγκυος κ θα παω μεσα στην εβδομαδα να τα παρω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Εμενα μου εδωσαν δυο εγγραφα. Ενα για καθε ετ. Δυο προσπαθειες καναμε. Κ στα δυο γραφει αποτυχημενη προσπαθεια. 

Μια χοριακη μενει να κανω απο δευτερα για να επιβεβαιωθει οτι δεν ειμαι εγκυος κ θα παω μεσα στην εβδομαδα να τα παρω. 

Ετσι ακριβως τα επερνα και εγω και μια επιτροπη δεν τα ειχα παρει καθολου ειναι για ενα χρονο αλλα ειχε πεθανει ο μπαμπας μου και δεν ειχα αυτο στο μυαλο μου αλλα δεν μου ειπανε τιποτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@nikona μου δεν είχα  καταλάβει πως η κοπέλα θα έπαιρνε τα φάρμακα της επόμενης προσπάθειας, νόμιζα πως θα χάριζε αυτά που είχε ήδη!! Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες!! ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Athena D. είπε:

Καλημερα κοπελα μου!Ναι μια φορα τον Αυγουστο που περασε.Δεν αντεδρασε ο οργανισμος στα φαρμακα και ο γιατρος μου το απεκλεισε. Γενικα απο την αρχη δεν μου εδωσε ελπιδες καθόλου και μου προτινε με δανεικα .Ηταν καθετος και αρνητικος.Πηγαμε σε αλλο γιατρο καιεδωσε την λυση με τη ληψη ωαριων και παλι με ποσοστα επιτυχιας 2 τα εκατο...Εκει τα παρατησαμε ,μια και ο γιατρος ηταν Αθήνα και η δυνατοτητα να παμε πολυ δυσκολη.

Ωστοσο ,επειδη εχω κανονικα ωορρηξια και ωαρια ...εχω αρχισει και σκεφτομαι την σπερματέγχυση...Δενξερω τι αλλο να κανω...

ειμαι σιγουρα η πλεον αναρμοδια επι του θεματος αλλα ειχα καταλαβει οτι η εξωσωματικη ειναι πιο "δυνατη" να το πω απο τη σπερματεγχυση.αρα πως σου προτεινει κατι πιο light?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Athena D. είπε:

Καλημερα κοπελα μου!Με φυσικο κύκλο τα παω μια χαρα!Και μαλιστα εχω πετυχει και 2 φορες το μηνα ωορρηξια..Δεν καθεται ομως η στιγμη...ξερω κ εγω;;;

Θα προχωρουσαμε σε αλλο γιατρο ,που θα εκανε ληψη ωαριων σε φυσικο κυκλο ,αλλα δεν ηρθε ο γιατρος στα μερη μας ,οποτε μειναμε ξεκρεμαστοι...Μετα απογοητευση και ειπαμε φτανει....Ομως τελικα ...ποτε δεν φτανει...

Εσυ ,εχεις κανει ληψη ωαριων σε φυσικο κύκλο;;;

Καλημέρα!! Ναι έχω κάνει 5 τροποποιημένους κύκλους πήρα δηλαδή κλομιφαίνη και μου πήραν 2 ωαριάκια τη φορά... τώρα μου απέτυχε και η κανονική διέγερση απο την οποία βέβαια πάλι 2 σώθηκαν.

Τωρα δεν ξέρω....θα πάω την Τετάρτη στο γιατρό μου και θα δω τι θα μου πει.... σκέφτομαι βέβαια αυτη τη φορά να πάρω και μια δευτερη γνώμη από αλλου... αν και θεωρώ πως είναι να πετύχουμε τελικά το καλό εμβρυάκι μας όπου και να πάμε είναι το ίδιο... 

Απο πού εισαι και δεν έχετε κοντά γιατρό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλοι δεν αντιδρούν το ίδιο. Κολλητή μου με έξι εξωσωματικές όλες αποτυχημένες είπε στα 43 της να δώσει μια τελευταία ευκαιρία με ωάριο φυσικού κύκλου. Αυτή τη στιγμή ε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτή τη στιγμή έχει ένα αγοράκι 2 ετών απίστευτο . Από τη στιγμή που έχεις αυγάκια μην χάνεις την πίστη σου . Καλη επιτυχία και καλή δύναμη. Εγώ παρακαλάω το Θεό να έχω υπομονή και δύναμη γιατί είναι δύσκολο μονοπάτι και δεν ξέρεις που θα σε βγάλει . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Dim83 είπε:

ειμαι σιγουρα η πλεον αναρμοδια επι του θεματος αλλα ειχα καταλαβει οτι η εξωσωματικη ειναι πιο "δυνατη" να το πω απο τη σπερματεγχυση.αρα πως σου προτεινει κατι πιο light?

Δεν μου το ειπε ο γιατρος.Το σκεφτηκα εγω ,σαν λυση απο το ολοτελα μονοι μας...Δεν ξερω ,μηπως αν προσπαθουσα ξανα με εξωσωματικη ,αν λειτουργουσε το συστημα ,αυτη τη φορα...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η nikona είπε:

@Souko συγχαρητηρια!!! Ολα να πανε καλα!!! Ευχαριστουμε για το κουράγιο!!! 

@konstantinou&elenis εσυ πως εισαι;

Ποτε εχεις επαναληπτικη;

Ενημερωτικα να σου πω οτι αφου πετυχατε εγκυμοσυνη δεν μπορεις να  παρεις ξανα φαρμακα. Μπραβο ομως για την σκεψη σου κ την καλη διαθεση.

Καλά είμαι που κ που κάτι πονακια ..ξεκούραση λέει η γιατρός..την Τρίτη έχω επαναληπτική..ααα εγώ νόμιζα πως Αφού πήρα έγκριση για δύο προσπάθειες μπορώ να πάρω και τα φάρμακα.. βέβαια τώρα που το λες έχει μια λογική..κριμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Athena D. είπε:

Δεν μου το ειπε ο γιατρος.Το σκεφτηκα εγω ,σαν λυση απο το ολοτελα μονοι μας...Δεν ξερω ,μηπως αν προσπαθουσα ξανα με εξωσωματικη ,αν λειτουργουσε το συστημα ,αυτη τη φορα...

 

α οκ.δεν ξερω βρε αθηνα μου.μηπως να ξανασυζητουσες με το γιατρο ή με καποιον αλλο γιατρο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nikona είπε:

Δεν λεω αυτο @Mariloux. Mαλλον καποια παρανοηση εχει γινει.

Φυσικα κ μπορει να γινει δευτερη προσπαθεια. Μεχρι τεσσερις με δωρεαν φαρμακα.

Εγω απαντησα στην @konstantinou&elenis που εγραψε: "θέλω να σας πω ότι κ με μένα αν όλα πάνε καλά τα φάρμακα της δεύτερης προσπάθειας εννοείται θα τα πάρω Αφού τα δικαιούμαι και θα τα χαρίσω όλα. "

Εκτός κι αν εγω δεν καταλαβα καλα αυτό που εγραψε. 

@nikona μια χαρά κατάλαβες τι εννοούσα και εγώ κατάλαβα γτ δεν γίνεται.. δεύτερη προσπάθεια που λέει η άλλη κοπέλα φυσικά και μπορείς να κάνεις αλλά Αφού η έγκριση για δωρεάν φάρμακα που έχω κρατάει ένα χρόνο και έχουν περάσει ήδη κάποιοι μήνες συν της εγκυμοσύνης (ελπίζοντας να προχωρησει) περνάει ο καιρός..μετα πρέπει να ξαναπεράσεις επιτροπή.. Ενώ εγώ νόμιζα μπορώ να παω κ να τα πάρω κ αύριο που λέει ο λογος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Athena D. καταλαβαίνω απόλυτα αυτο που λες «ποτε δεν ειναι αρκετό..»

Εγω λέω εφόσον ακομα εχεις κάποια ωάρια τότε δοκίμασε εξωσωματική σε φυσικό κύκλο... πάνε σε κάποιο καλο κέντρο εξωσωματικής στην Αθήνα να ενημερωθείς σωστά.. η σπερματέγχυση δύσκολα να πετυχει, χωρίς διέγερση κιολας.. ειναι για μικρότερες γυναίκες και για ζευγάρια που έχουν θεμα με το σπερμα κυρίως.. Και εμένα που ειμαι 40 ο γιατρός μου το ξέκοψε, μου ειπε δεν εχει νόημα η σπερματέγχυση.. 

Δεν ξερω πως το βλέπεις το θεμα των δανεικών ωαρίων, αλλα εχεις παρα πολλές πιθανότητες να γίνεις  μανούλα ετσι.. με σπερμα του συζύγου και θα το  κυοφορεις εσυ, πραγματικά δεν θα εχει διαφορά, θα ειναι δικο σου παιδι.. διάβασα πως μέχρι τα 50 μπορεις να κάνεις εξωσωματική με δανεικά.. εύχομαι να πραγματοποιηθεί  το όνειρο σου και όλων των κοριτσιών εδω μεσα.. συγχαρητήρια και στις νέες εγκυουλες!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Souko είπε:

Σε ποιο είστε ; Εγώ στο embryolab και είμαι πολύ ευχαριστημένη έως τώρα 

Στο ίδιο κέντρο είμαστε κορίτσι.Εγώ πλέον δε μπορώ να τα βρω με το γιατρό,δε συμφωνούμε.Αυτές τις μέρες τα έβαλα κάτω και σκέφτηκα,δε μπορώ να μαζέψω τα λεφτά για τους φυσικούς κύκλους,είναι αδύνατον,οπότε τί μένει;Ή τα παρατάω,ή κάνω άλλη μία ήπια διέγερση,πρέπει όμως να ψάξω να βρω φάρμακα,γιατί έχω πάρει όλα του εοπυυ και για να αγοράσω χλωμό το βλέπω.Έχει νόημα όμως να ξαναπροσπαθησω με φάρμακα;Οι πιθανότητες είναι ελάχιστες,πάμε με το ζόρι για ένα ή δύο έμβρυα,πού να βρεθεί το υγιές;Όλο αυτό με έχει κάνει ράκος αυτές τις μέρες,κλαίω συνέχεια,ο σύζυγος είναι στον κόσμο του.Δε ζω καθόλου,έχω το δάνειο για το σπίτι και δε θέλω να το χάσω,οπότε ίσως το όνειρο να πρέπει να τελειώσει εδώ.Έκανα τα πάντα,αλλά ο Θεός δε θέλει να μου δώσει παιδί.Πρώτη φορά στη ζωή μου νομίζω ότι δε μπορώ να βρώ λύση στο πρόβλημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...