Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εκπαιδευτικα-διαδραστικα παιχνιδια


Recommended Posts

@Vivi.Nik. η απογευματινή κρέμα από τότε που πήραμε την κάτω βόλτα στα κιλά είναι μπισκοτόκρεμα ή 7 δημητριακά αλλά εγώ την εμπλουτίζω και με φυστικοβούτυρο, καμιά φορά βάζω μόνο μπισκότα και τα αλέθω και προσθέτω νεράκι. Ομελέτα δεν δοκίμασα αλλά θα το δοκιμάσω την επόμενη βδομάδα που θα είμαστε μαζί απόγευμα και αν πετύχει θα το καθιερώσουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@KONSTANTIA θυμισε μου ποσο μηνων ειναι τωρα ο μικρος σου; θυμαμαι, οτι ειναι μεγαλυτερος απ τον δικο μου!

Για απογευματινο εμεις τρωμε συνηθως γιαουρτακι με φρεσκα φρουτα, μπορεις επισης να δοκιμασεις και το ταχινι που ειναι πολυ θρεπτικο! Του δικου μου προς το παρον δεν του αρεσει, τωρα που θα κλεισει το χρονο και θα αρχισει να τρωει και μελι ισως του αρεσει ο συνδυασμος!

Αλλη μια ιδεα, για κατι επισης μη επεξεργασμενο ειναι τα pancakes βρωμης, πανευκολα κι αυτα! Για ενα pancake βαζω ενα αυγο, το χτυπαω και προσθετω 3 κουταλιες της σουπας βρωμη και λιγο χυμο πορτοκαλι. Μπορεις να το συνδυασεις επισης με τα παντα... εμενα πχ μου αρεσει με μια κρεμα που φτιαχνω με κακαο ταχινι φουντουκια και λιγο γαλα, σα σπιτικη μερεντα. Ο μικρος τα τρωει επισης με φρουτα. Ωραια ειναι και με μελι ταχινι κανελα και καρυδια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary απ οτι βλεπεις εχω καταχραστει το topic σου και κινδυνευει να παρει αλλο δρομο, με διατροφη και συνταγες για παιδια! Το αγαπημενο μου, απ οτι βλεπεις!:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi.Nik. είμαστε 17 μηνών. Το μέλι δεν του άρεσε ιδιαίτερα όσες φορές το δοκίμασα, δεν είναι πολύ γλυκατζής.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Vivi.Nik. είπε:

@Rosemary απ οτι βλεπεις εχω καταχραστει το topic σου και κινδυνευει να παρει αλλο δρομο, με διατροφη και συνταγες για παιδια! Το αγαπημενο μου, απ οτι βλεπεις!:P

Σας χαιρομαι παντως!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Vivi.Nik. είπε:

@KONSTANTIA καλό είναι αυτό! Οπότε ίσως καμία ομελέτα λαχανικών να του αρέσει περισσότερο!

να σε ρωτησω κατι διαβασα οτι δε του αλεσες ποτε δλδ τι εκανες?? απλα τα παταγες με το πυρουνι να φανταστω??? 

εχεις πολυ ωραιες δε ανοιγεις ενα τοπικ να διαφωτισεις και αλλες μαμαδες!!!!!! με τι να φτιαχνουν !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@anni7 αυτο ετοιμαζομαι να κανω! χαχαχα! 

ξεκινησαμε με λαχανικα πχ και του τα εβραζα στον ατμο και τα επαιρνε με το χερακι του, τα εγλυφε στην αρχη και σιγα σιγα δαγκωνε, μασουσε με τα ουλακια του και καταπινε. (ειναι η μεθοδος baby led weaning, δεν ξερω, αν την εχεις ακουσει ποτε). 

Ακομα και τωρα δεν τρωει τιποτα σε μορφη πουρε, δεν του αρεσει η υφη και εξ'αρχης ετρωγε μονος του στην ουσια, δεν τον ταισα ποτε:) του προσφερω διαφορα κι αυτος τρωει ο,τι και οσο θελει, χωρις καμια πιεση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Vivi.Nik. είπε:

@anni7 αυτο ετοιμαζομαι να κανω! χαχαχα! 

ξεκινησαμε με λαχανικα πχ και του τα εβραζα στον ατμο και τα επαιρνε με το χερακι του, τα εγλυφε στην αρχη και σιγα σιγα δαγκωνε, μασουσε με τα ουλακια του και καταπινε. (ειναι η μεθοδος baby led weaning, δεν ξερω, αν την εχεις ακουσει ποτε). 

Ακομα και τωρα δεν τρωει τιποτα σε μορφη πουρε, δεν του αρεσει η υφη και εξ'αρχης ετρωγε μονος του στην ουσια, δεν τον ταισα ποτε:) του προσφερω διαφορα κι αυτος τρωει ο,τι και οσο θελει, χωρις καμια πιεση!

αρα δλδ οταν σου ειπε η παιδιατρος ξεκινα τροφες αντι να τα βαζεις να τα κανεις ολα πουρε τα εδινες σε κομματακια καταλαβα ωραια ιδεα να σου πω κατι και εγω ετσι εχω σκεφτει αλλα μου λενε οτι μπορει να πνιγει εγω εχω δει στο εξωτερικο και ειδηκα αμερικη επειδη εχουμε σχεσεις εχει γεννηθει και μεγαλωσει ο αντρας μου εκει ετσι κανουν δε τους κανουν αλεσμενα και θεωρω οτι ετσι γνωριζει μαθαινει και αυτο που ειπες να σε βλεπει και σενα να τρως μαζι την ιδια ωρα 

οχι δε την ξερω υπαρζει καποιο βιβλιο η αρθρα στο ιντερνετ που μπορω να διαβασω??? 

κα πολυ καλα θα κανεις ξερεις πολλα και ωραια και θα δωσεις πολυ βοηθεια !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@anni7 κορίτσι μου έτσι ακριβώς! Το μωρο δεν κινδυνευει παραπανω αν πνιγει, μπορει να κανει gagging, το αντανακλαστικο του πνιγμου δηλαδη, είτε ξεκινησει με αλεσμενα ειτε με κομματια ειδικα στην αρχη, μεχρι να μαθει να διαχειριζεται τις τροφες. Αλλα αυτο δειχνει υγεια, γιατι ετσι προστατευεται απο πνιγμο! Διωχνει δηλαδη με τη γλωσσα του, τα κομματια που μπορει να κοψει και ειναι λιγο πιο μεγαλα και το δυσκολευουν να τα διαχειριστει. Εμενα μου αρεσει σα φιλοσοφια, γιατι ουσιαστικα αφηνεις το παιδι να ανακαλυψει υφες, γευσεις και χρωματα χωρις να ειναι ολα πολτοποιημενα και ανακατεμενα, βεβαια παιρνει περισσοτερο καιρο μεχρι να αρχισει να τρωει ικανοποιητικη ποσοτητα, θελει υπομονη και επιμονη! Αλλα δημιουργει μια ελευθερια στο παιδι και αανεξαρτησια, αφου μαθαινει αμεσως να τρωει μονο του! Δεν το μπουκωνεις δηλαδη εσυ! Και επισης σεβεσαι το γεγονος οτι καποια τροφιμα μπορει να τα προτιμα απο αλλα. Προσφερεις μεγαλη ποικιλια και παντα σε μια ατμοσφαιρα οικογενειακη και ευχαριστη, για να αποκτησει καλες συνηθειες και μεγαλωνοντας. Εμεις δηλαδη τρωμε παντα μαζι και ποτε με ανοιχτη τηλεοραση ή παιχνίδια προκειμένου να τον ξεγελασω να φαει περισσοτερο! Οσο θελει! Χωρις καταπιεση και αγχος! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@anni7 η παιδιατρος μας ηταν φιλικη με τη μεθοδο, οι περισσοτεροι ομως δεν την γνωριζουν και αποθαρρυνουν τους γονεις. Γνωμη μου ειναι ομως, οτι δεν ειναι ολοι οι παιδιατροι καταρτισμενοι και ενημεροι σε σχεση με τα θεματα της διατροφης, αρα καλυτερα να διαβασεις και μονος σου ή να συμβουλευτεις διατροφολογο. Μπορεις να το ψαξεις και στο ιντερνετ, υπαρχουν και βιβλια αν σ'ενδιαφερουν, εχω ακουσει, οτι υπαρχει και αντιστοιχη ομαδα στο fb!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Vivi.Nik. είπε:

@anni7 κορίτσι μου έτσι ακριβώς! Το μωρο δεν κινδυνευει παραπανω αν πνιγει, μπορει να κανει gagging, το αντανακλαστικο του πνιγμου δηλαδη, είτε ξεκινησει με αλεσμενα ειτε με κομματια ειδικα στην αρχη, μεχρι να μαθει να διαχειριζεται τις τροφες. Αλλα αυτο δειχνει υγεια, γιατι ετσι προστατευεται απο πνιγμο! Διωχνει δηλαδη με τη γλωσσα του, τα κομματια που μπορει να κοψει και ειναι λιγο πιο μεγαλα και το δυσκολευουν να τα διαχειριστει. Εμενα μου αρεσει σα φιλοσοφια, γιατι ουσιαστικα αφηνεις το παιδι να ανακαλυψει υφες, γευσεις και χρωματα χωρις να ειναι ολα πολτοποιημενα και ανακατεμενα, βεβαια παιρνει περισσοτερο καιρο μεχρι να αρχισει να τρωει ικανοποιητικη ποσοτητα, θελει υπομονη και επιμονη! Αλλα δημιουργει μια ελευθερια στο παιδι και αανεξαρτησια, αφου μαθαινει αμεσως να τρωει μονο του! Δεν το μπουκωνεις δηλαδη εσυ! Και επισης σεβεσαι το γεγονος οτι καποια τροφιμα μπορει να τα προτιμα απο αλλα. Προσφερεις μεγαλη ποικιλια και παντα σε μια ατμοσφαιρα οικογενειακη και ευχαριστη, για να αποκτησει καλες συνηθειες και μεγαλωνοντας. Εμεις δηλαδη τρωμε παντα μαζι και ποτε με ανοιχτη τηλεοραση ή παιχνίδια προκειμένου να τον ξεγελασω να φαει περισσοτερο! Οσο θελει! Χωρις καταπιεση και αγχος! 

αυτα ακριβως οπως το περιεγραψες θελω να κανω !!!!!!!!! τελεια τα λες !!!!!! και το εψαξα στο ιντερνετ τωρα την μεθοδο και ειδα εχει και βιβλια και αρθρα ολα!!!! θα τα μελετησω να ειμαι ετοιμη!!!! παντως εμενα η γιαγια μου ετσι μου εκανε ποτε δε εφαγα αλεσμενα!!! βρε την γιαγια προχω !!!! στο αλλο τοπικ πες και εκει αυτη την μεθοδο πιστευω πολλες κοπελες θα ενδιαφερθουν !!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Vivi.Nik. είπε:

@anni7 η παιδιατρος μας ηταν φιλικη με τη μεθοδο, οι περισσοτεροι ομως δεν την γνωριζουν και αποθαρρυνουν τους γονεις. Γνωμη μου ειναι ομως, οτι δεν ειναι ολοι οι παιδιατροι καταρτισμενοι και ενημεροι σε σχεση με τα θεματα της διατροφης, αρα καλυτερα να διαβασεις και μονος σου ή να συμβουλευτεις διατροφολογο. Μπορεις να το ψαξεις και στο ιντερνετ, υπαρχουν και βιβλια αν σ'ενδιαφερουν, εχω ακουσει, οτι υπαρχει και αντιστοιχη ομαδα στο fb!

ναι ναι τωρα το εψαξα ηδη εχει πολλα!!!!!!!! ναι οντως και ξερεις αμα ο γιατρος σε φοβισει και εσ οσος γονιος μετα φοβασαι!!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Vivi.Nik. είπε:

@anni7 εννοειται! και το καταλαβαινω! γι αυτο ειναι πολυ σημαντικη η επιλογη παιδιατρου, οπως και γυναικολογου αλλωστε! 

ναι εχεις δικιο συμφωνω!!!!! εγω να φαντστεις προσφατα εμαθα οτι το καλυτερο για μια σωστη αρχη θυλασμου ειναι με το που γεννηθει να το βαλεις στο στηθος !!! ψαχνωντας και διαβαζωντας !!! καλα γενικα εγω διαβαζω και ειδηκα για τα παιδια νοιζω πρεπει ως νεοι γονεις οσοι θελουν να γινουν και οταν γινονται καλο ειναι να ψαχνωνται!!! ειδες τωρα εγω αυτο δε το ηξερα εμαθα ομως!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

@Vivi.Nik. @KONSTANTIA κορίτσια μετά τα θετικά σχόλια σας για τη σειρά των βιβλίων που είναι ο κύριος.... σήμερα αποκτήσαμε το π είναι ο κύριος σκύλος. Καλά η μικρή έχει ενθουσιαστεί. Της λέω π είναι γ γατουλα; ανοίγουμε τ τσόχα κ της λέω τζααα νιάου νιάου κ τσιρίζει από τη χαρά της. Πολύ καλή επιλογή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni τελεια!!! το ιδιο εχουμε κι εμεις, ειναι πολυ ωραια, ποιοτικα και ο,τι πρεπει για αυτη την ηλικια!

Δες και αυτα, αν σου αρεσουν:

  • "Κουκου", εκδοσεις Πατακη
  • "Στη φαρμα" εκδ. Παπαδοπουλος
  • "Ζωακια", εκδ. Πατακη

Ειναι απ'τα αγαπημενα μας!

 

Τωρα στα γενεθλια του, του πηραμε και το πρωτο του τρενο, απο early learning centre και εχει ενθουσιαστει! Μου αρεσουν πολυ τα παιχνιδια που εχει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είπα να γράψω σήμερα κι εδώ για να μην παλιώσει ποτέ το θέμα μας!!!

Χθες πήγαμε και πήραμε τα πρώτα μας κουβαδάκια, θα τα εγκαινιάσουμε μάλλον σήμερα το απόγευμα! (Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο θα ασχοληθεί ή θα καταλήξει να παίζει η μαμα με το μπαμπά και να φτιάχνουν κάστρα στην παραλία, αλλά όπως και να'χει θα τα ευχαριστηθούμε!:))

Και μαζί με αυτά πήραμε και το swim trainer, έχω ενθουσιαστεί, που θα τον αφήσουμε απ'την αγκαλίτσα μας και θα πλατσουρίζει μόνος του μέσα στη θάλασσα! Είναι από 3 μηνών έως 4 ετών (οπότε σας πιάνει όλες!) Το μωρό γέρνει κάπως προς τα μπροστά, οπότε δεν είναι όπως τα κλασικά σωσίβια, γιατι έρχεται κάπως παράλληλα με το βυθό και έχει και ζώνη ασφαλείας εκτός των άλλων, οπότε δε μπορεί να πέσει προς τα μπροστά! Θα σας πω περισσότερα και αύριο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!! Κι εγω ψαχνω τι να της παρω για τα πρωτα τις μπανια..! Φυσικα ειναι νωρις ακομα για κουβαδακια κλπ, αλλα σκεφτομαι κατι φουσκωτο με σκιαστρο, να την βαζουμε μεσα κ να την κουναμε στα κυματακια..! Θα το ψαξω αυτο που πηρατε να δω ιδεες!

Προχθες πηραμε ενα πολυ απλο παιχνιδακι της fisher price- ενα ασπρομαυρο τιγρακι που κανει κ χρουτσου-χρουτσου κ η μικρη ανταποκρυθηκε αμεσως στο καλεσμα του!! Σκεφτομουν ποση σημασια εχει το χρωμα, ο ηχος κ η υφη για ενα βρεφακι.. Εχουμε μια ακριβη κουδουνιστρα με την Σοφη την καμηλοπαρδαλη κ οση ωρα κ αν της την κουναω, δεν της δινει καμια σημασια. Ενω αυτο το παιχνιδακι των 4 €, μολις το ανοιξα κ το εβαλα μπροστα της, σηκωσε τα χερια της αργα, το κρατησε κ το εβαλε αμεσως στο στομα!! Πλεον τα 3 αγαπημενα μας παιχνιδια ειναι αυτο, ενας μαλακος κυβος των mothercare (που ηταν κ το 1ο πραγμα που σηκωσε με τα δυο χερια της κ το εβαλε στο στομα πριν μισο μηνα-απο τοτε δεν το αποχωριζεται) κ το βιβλιο-καθρεφτης της fisher price που το βαραει σαν ντραμς για να ακουει τον ηχο του!! Φυσικα κ το γυμναστηριο!!

Ποσο γρηγορα μωρε μεγαλωνουνε..!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary εμας μας το συστησε η παιδιατρος και το βρηκα πολυ καλο! Θεωρώ ειδικά για βρεφάκια είναι το καλύτερο από άποψη ασφάλειας κλπ και το βρίσκεις παντού. Βέβαια δεν έχει σκίαστρο...

Όσο για το τιγράκι της fisher price το είχαμε κι εμείς και του άρεσε επίσης! Το βάζαμε πολλές φορές και στο καρότσι και το παίρναμε μαζί μας στις βόλτες! Έχεις απόλυτο δίκιο, η όραση και στη συνέχεια η αφή και η ακοή είναι οι πρώτες αισθήσεις με τις οποίες ανακαλύπτουν τον κόσμο! Και είναι απίστευτο ότι από την αρχή δείχνουν και αυτά τις προτιμήσεις τους!!! Σ αυτή τη φάση το αγαπημένο του δικού μας ήταν το πάντα της fisher price με τον καθρέφτη, το λάτρευε! Κι ακόμα όταν το βλέπει χαμογελάει! Που να δεις τι πλάκα που έχουν, όταν αρχίζουν να κολλάνε με τους καθρέφτες και να χαμογελάνε στο μωράκι που βλέπουν και ενίοτε να χώνουν και όλη τους τη μουσούδα και να δίνουν φιλάκι!!![smilie=love7.gif] Το baby gym τωρα το αποχωριστηκαμε, το αγαπήσαμε επίσης πολύ πολύ!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi.Nik. αυτό ακριβώς τ σωσίβιο κοιτούσα κ γω Χθες!!! Σκέφτομαι να τ παραγγείλω. Καταλαβα ακριβώς πιο λες. Ελπίζω να της αρέσει της σκατουλας μ η θάλασσα.

@Rosemary έχουμε τ αντίστοιχο πανάκριβο μαχητικό της σοφι τ οποίο δ τ χρησιμοποίησε ποτέ. Εντελώς αδιάφορη την άφησε!!

Καλά τ baby gym τ μαζέψαμε κ μεις πριν λίγες μέρες γυ πραγματικά τ είχε διαλύσει. Μεγάλη αγάπη αυτό τ καιρό τ βιβλία τα χάρτινα με ζωάκια. Ειδικά με τ που είναι ο κύριος σκύλος τ ξεφυλλίζει κ γελάει μόνη της. 

Κάτι άσχετο. Από βρέφος βάζω στη  τηλεόραση Ραδιόφωνο κ ακούμε μουσική σχεδόν όλη μερα. Ενώ ξέρει από πού έρχεται ο ήχος προσπαθεί να καταλάβει ποιος τραγουδάει. Συνήθως της τραγουδάω κ γω κ η καημένη κοιτάει μια εμένα μια την τηλεόραση. Σ λέει από δω τραγουδάει η μαμά από κει ποιος στο καλό κ δεν τον βλέπω;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni πιστεύω θα της αρέσει! Εμείς είδαμε πολύ θετικές αντιδράσεις την προηγούμενη εβδομάδα και χαρήκαμε πολύ όλοι μας!!!

Όσο για τη μουσική από υπολογιστή/ραδιόφωνο κλπ και εμας το κάνει αυτό στην αρχή, μετά συνηθίζει και δεν ασχολείται! Αλλά προτιμά να του τραγουδάμε εμείς! Έχουμε αποκτήσει μεγάλο ρεπερτόριο πλέον και την έχει καταβρεί. Και στα τραγούδια βέβαια δείχνει τις προτιμήσεις του!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi.Nik. πήγατε ήδη θαλασσα;; Καλά στα τραγούδια έχει προτιμήσεις από 49 ημερών. Αγαπημένο τραγούδι π την ηρεμεί ακόμη κ σήμερα όλα αε θυμίζουν Αλεξίου. Άσε π μέχρι πρόσφατα κοιμόταν τ βράδυ μόνο με μουσική κ μάλιστα στο τέρμα. Όπου κ αν πήγαιναμε είχαμε συγκεκριμένη λίστα με τα τοπ 10 στο κινητό για κάθε ανάγκη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...