Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εκπαιδευτικα-διαδραστικα παιχνιδια


Recommended Posts

στις πριν 18 ώρες, ο/η Vivi.Nik. είπε:

 

@KONSTANTIAΣυμφωνω απολυτα ως προς την αναπτυξη των μωρων το καθενα εχει το ρυθμο του, αλλα και το περιβαλλον μπορει να την επιταχυνει ή αντιστοιχα να επιβραδυνει! Αν φοβασαι πχ συνεχως μη χτυπησει το μωρο, οταν παει να κατσει στον πωπο του ή αντιστοιχα μετα να μπουσουλησει, να κανει τα πρωτα του βηματα κοκ, το καθυστερεις με το φοβο σου και με το να μην το αφηνεις να το εξασκησει! 

 

Συμφωνώ σε αυτό!!! Ο φόβος μετά μεταδίδεται στο παιδί και το παιδί δεν τολμά να κάνει το επόμενο βήμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επίσης γινόμαστε περίγελος του κόσμου στο αυτοκίνητο που στην προσπάθειά μου να τον διασκεδάσω λίγο στα φανάρια αρχίζω τα τραγουδάκια "χαροπα τα 2 μου χέρια τα χτυπώ" και "ήτανε ένα μικρό καράβι" και ο κόσμος μας κοιτάει και γελάει....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ath33 9 μηνών και 11 κιλά; Η παιδίατρός μου θα σε λάτρευε εσένα και το παιδί σου! Εμείς είμαστε 17 μηνών και 9 κιλά και όλο μου λέει "τάιζέ το παραπάνω!"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η KONSTANTIA είπε:

Επίσης γινόμαστε περίγελος του κόσμου στο αυτοκίνητο που στην προσπάθειά μου να τον διασκεδάσω λίγο στα φανάρια αρχίζω τα τραγουδάκια "χαροπα τα 2 μου χέρια τα χτυπώ" και "ήτανε ένα μικρό καράβι" και ο κόσμος μας κοιτάει και γελάει....

Χαχαχα!! Κι εγω το κανω αυτο!! Δεν τολμαμε να σταματησουμε σε κοκκινο φαναρι κ γκρινιαζει.. Κ εμεις τραγουδαμε το "χαρωπα τα δυο μου χερια" κ το "γιουπι γιαγια"!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

@Ath33 9 μηνών και 11 κιλά; Η παιδίατρός μου θα σε λάτρευε εσένα και το παιδί σου! Εμείς είμαστε 17 μηνών και 9 κιλά και όλο μου λέει "τάιζέ το παραπάνω!"

Ναι άστα ο αφιλότιμος ασήκωτος είναι..Ήταν φαγανός από νεογέννητο???πως παρακάλαγα να μην πάρει γραμμάριο κάθε μήνα και έβαζε...Μέσα σε 1,5 μήνα πήρε και 5 πόντους (σοκ εγώ)..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@KONSTANTIA πραγματικά λατρεύω φα αδύνατα μωρά. Ειδικά όταν περπατάνε κ πανε στις μύτες σαν τα σπουργίτακια! Η δικιά μ η βαριουτσικια δ σηκώνεται πλέον. Φάνηκε βέβαια από την αρχη πως θα πάει τ θέμα. Βγήκαμε από την κλινική 2400 κ 30 ημερών ηταβ 4200. Αλλά είναι κ ψηλή! Μωρε γερά να Είναι πάνω από Όλα!

@Ath33 μιας π λέγαμε για τις στράτες αυτή π έχουμε π σας έστειλα έχει τώρα 2 μέρες η μικρή πιάνεται από μπροστά από τα διάφορα π έχει κ σηκώνεται ορθια. Ουσιαστικά σκαρφαλώνει γτ είναι πιο σταθερά για εκείνη από τη μπροστά μεριά. Από πίσω π πιάνεται πρέπει να την βάλω εγώ. Σε κάθε περίπτωση πάντως βλέπω ότι ασχολείται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary άστα να πανε. Και έτσι πηγαίναμε για ποκυ καιρό. Που να πίνε κ ξένο.

@Vivi.Nik. μόνο τ πρώτο τριμηνο; ένα μήνα πήρε μόνο 350 γραμ όταν ήταν 7 μηνών κ τ επόμενο έβαλε 800. Δηλ ελεος Ούτε νεογέννητο έτσι.

Και να πω είναι κανένα ήσυχο. Είναι υπερκινητικο τ ζωντοβολακι μισό έπρεπε να είναι. Κωλο δ βάζει κάτω όλη μέρα.

Έχει πάντως κάτι μπούτια για τρελό δάγκωμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παντως λενε οτι τα θηλαζοντα βρεφη εχουν πολυ μεγαλη αναπτυξη το πρωτο τριμηνο, ενω οσα πινουν ξενο στη συνεχεια! Στον πρωτο χρονο ειναι τελικα πιο αδυνατα αυτα που θηλαζουν...

Τα μπουτια ειναι ολα τα λεφτα, ισχυει!

Αλλα σιγα σιγα αρχιζουν και μακραινουν τα ακρα, δεν ειναι οπως οταν ηταν 3-4 μηνων!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα έκανε μπούτες και κάτι δίπλες που να πινε και το ξένο..ζουμπουρλούδικος?? @Diwniθα κοιτάξω τον επόμενο μήνα να του πάρω και εγώ κάτι αντίστοιχο γιατί τον βλέπω το παλεύει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi.Nik. μπα εμένα με αποκλειστικό θηλασμό μέχρι π έκλεισε τους 8 μήνες κ τ πρώτο τρίμηνο κ τ δεύτερο κ τώρα σαν μπαλίτσα είναι χαχχα. Δ ξέρω αν αρχίσει να περπατάει ρι θα γίνει. Από ενός μήνα όμως ήταν κ είναι στρουμπουλη. Λαιμο αν δ σηκώσει τ κεφάλι της όπως πίνει νερό δ βλέπουμε. Άσε π ερεθιζεται τώρα με τη ζέστη κ της βάζω κρέμα αυγκαματος συνέχεια. Δ μ συγκαηκε στον πωπο θα μ συγκαει στο λαιμό χαχχα. Τ χαμε πάθει όταν ήταν βρεφακι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni σιγουρα θα αλλαξει πολυ αφου αρχισει να περπαταει! Τωρα μπουσουλαει; Γιατι και με το μπουοσυλημα καινε πολλες θερμιδες! Ειδικα αφου εξασκηθουν πολυ και αποκτησουν ταχυτητα!!! 

Την κανω εικονα παντως! Θα ειναι απ τα μωρα που τα βλεπεις εξω και θελεις να τα ζουληξεις!

Αυτο για το συγκαμα στο λαιμο πρωτη φορα το ακουω [smilie=love5.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni εγώ τον γέννησα 2830 και φύγαμε από το νοσοκομείο στα 2790. Τον 1ο μήνα με αποκλειστικό θημασμό έγινε 4000 και τον δεύτερο 4800 όπου μετά ξεκινήσαμε το ξένο και πήρε την κάτω βόλτα στα κιλά. Είμαστε στην καμπύλη 3 τώρα δλδ στο 3% των βρεφών ίδιας ηλικίας με αυτό το βάρος. Δεν στεναχωριέμαι πλέον, πέρασα μεγάλη στεναχώρια πέρσι που δεν ήθελε να πιει το ξένο γάλα και όσο ήταν η μοναδική του τροφή σημείωνα σε κάθε γεύμα τα ml που έπινε και δεν κατάφερνα να του δίνω όσο έπρεπε. Τώρα πια τρώει στέρεες τροφές κανονικά, λιγουρέυεται και επειδή είναι αγόρι πιστέυω θα έρθει κάποια στιγμή που θα μαγειρέυω μεσημέρι - βράδυ άλλο φαί γιατί θα πάρει από τον πατέρα του που είναι φαγανός και ψηλός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για αρχη πιστευω μια νεα μαμα πρεπει να επενδυσει σε ενα καλο γυμναστηριο κ τα κρεμαστα παιχνιδια πανω απο το κρεβατι που γυρνανε. Επισης παιχνιδια με τραγουδια και μουσικη.Λιγο αργοτερα κουκλακια με διαφορετικες υφες κ ηχους.Παντως το καλυτερο παιχνιδι ειδικα για ενα μικρο βρεφακι ειναι το παιχνιδι με την μαμα και τον μπαμπα.Ηχοι με το στομα,γκριματσες,ομιλιες και τραγουδια ειναι οτι καλυτερο για την αναπτυξη του παιδιου!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λιλα, εχεις παρα πολυ δικιο στο παιχνιδι με τους γονεις..!!! Ρε....κανει τις γκριματσες μας, προσπαθει να βγαλει τους ηχους που κανουμε, γελαει πονηρα...!!! Τι ερωτας ειναι αυτος?? Εχουμε κ παιχνιδια με μουσικη αλλα τα χρησιμοποιουμε μονο για νανουρισμα... Δεν παιζει καθολου ουτε με κουκλακια, ουτε με κουδουνιστρες... Αγχωθηκα λιγο που δε δινει καμια απολυτως σημασια στην κουδουνιστρα κ θα ρωτησω την γιατρο... Βεβαια τις κουδουνιστρες που κρεμονται απο το γυμναστηριο τις παιζει πριν το 2μηνο, αλλα τις αλλες...σαν να μην υπαρχουν...αφου σκεφτηκα μηπως δεν ακουει τον ηχο τους... Καθησυχαζομαι απο το γεγονος οτι ξυπναει με τους θορυβους αλλα ειναι πολλες φορες που παω διπλα της, της φωναζω κ δε γυρναει προς το μερος μου..

Κοριτσια μας φεραν δωρο ενα σκυλακι της φισερ πραις, 3 σταδιων - αναλογα με την ηλικια του παιδιου!! Εχει παρα πολλα τραγουδια διαφορα εκπεδευτικα!!! Ανυπομονω να της το δειξω-προς το παρον περιμενω να μου το φερουν σπιτι..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary το χουμε κ μεις αυτό τ σκυλάκι είναι πολύ ωραιο. Της τ εμφάνισα όταν ήταν 6 μηνών άλλα τώρα τελευταία τ περιεργάζεται καλύτερα. Επίσης έχω 2 μεγάλες κούκλες- μωρά περίπου στο μπόι της. Αυτές που παίζαμε εμείς μικρές με πλαστικά χέρια ποδια κ κεφάλι. Μια δικιά μ κ μια της αδελφής μου από όταν είμασταν μικρές. Την βάζω στο κρεβατάκι της να κάθεται της βάζω κ αυτές απέναντι κ πάει τος πιάνει, τις χαϊδεύει κ τ καλύτερο τις ανοίγει τα μάτια. Αν γέρνουν λίγο προς τα μπρος κλείνουν τα μάτια κ πάει με τ δαχτυλακι της κ τα ανοίγει. Πολύ πλάκα έχει.

@Vivi.Nik. ακριβώς από αυτά τα μωρά είναι. Στο δρόμο μη δούμε γνωστό αμέσως να της πιάσει χεράκια ποδαράκια.

@KONSTANTIA μου όσο έχεις να τ δώσεις να φάει μη σε απασχολεί τπτ αλλο. Τ δύσκολο ήταν να πεινούσε κ να μην είχες να τ δώσεις να φάει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary εμεις εχουμε το σκυλάκι ροδα της fisher price, σταθερη αξια τοσο καιρο! Γενικα η φατσουλα της fisher price νομιζω αρεσει σε ολα τα παιδια, ειναι τοσο χαρουμενη! Και υπαρχουν αρκετα παιχνιδια 3 σταδιων, εμας μας εφεραν τωρα δωρο το πικ απ! Πλησιαζουν και τα πρωτα μας γενεθλια, οποτε ηδη αρχισαν να καταφθανουν δωρα! Εχει μετατραπει σε παιδοτοπο κανονικο το σπιτι μας! Σας προσκαλουμε να ερθετε να παιξουμε ολοι μαζι!:) Οσο για τα υπολοιπα μην αγχωνεσαι....Θα δεις οτι κατι που τωρα της ειναι παντελως αδιαφορο, αργοτερα μπορει να γινει το αγαπημενο της παιχνιδι. 'Η μπορεί πάλι να μην τις αρεσουν οι συγκεκριμενες κουδουνιστρες! Εχουν τις προτιμησεις τους και αυτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary αυτό το σκυλάκι το έχουμε και εμείς σε ροζ και γαλάζια βερσιον το παίζουμε από 6 η 7 μηνων αλλά τώρα 22 λέμε το τραγουδι μια ωραία πεταλουδα...κ το παίρνουμε αγκαλιά .. πολύ ωραίο κ ενδιαφέρον το θεμα που άνοιξες και έχω να κάνω μια παρατήρηση σαν μαμά π έχει πεσει2 στη παγίδα κάθε είδους παιχνιδιών δηλ έχουμε φυσικά χάρτινα πάνινα βιβλία παραμυθάκια που οι σελίδες μετακινιουνται και είναι πιο ενδιαφέρουσες και κούκλες μ ωρα πλέον....τι έχω παρατηρησει...οτι σίγουρα δε τα βάζεις όλα μπροστά στο παιδί μαζεύεις κάποια μετα ξανά κάποια αλλα...αλλα αυτό σε φάση μεγαλύτερη τώρα είναι ακόμα βρεφακι εσενα...εμενα είχε κολλημα με τα βιβλία τρελαινόταν με τους ήχους κ με τα χρώματα ακόμα κ τώρα που είναι "μεγάλη " ? αλλά ξέρεις τι μου θυμίζεις τη δικιά μ κόρη που δεν ήταν 2 μηνων κ έκανε εκφράσεις 3 μηνων προσπαθούσε να μιμηθεί το στόμα μας όπως τ κάναμε και 4 μηνων γυρνούσε σα μεγάλη να δει ποιος μπαίνει βγαινει από το δωμάτιο με περιέργεια ...7 μηνων έλεγε μαμά μπαμπά απόλυτα συνειδητα...φυσικα δε σημαίνει ότι και τ 2ο παιδί μου θα'ναι έτσι η κάθε παιδί αν αργήσει και τι έγινε αλλά μερικά μ ωρα απλά σε τρελαινουν όπως λες ...εμας θεωρώ μας βοήθησαν όλα αυτά τα εκπαιδευτικά διαδραστικά παιχνίδια το γυμναστήριο το είχαμε λιώσει αλλά βασικό το ποσό μιλάει η μαμα κ ο μπαμπάς στο παιδί !!επειδή μένω σε γειτονιά που τα σπίτια είναι κολλητά το ένα στο άλλο οχ ι σε μονοκατοικία δηλ ..μια γειτόνισσα μ.ειχε πει της μιλάς μπράβο γι'αυτό μίλησε νωρίς από μωρό μιλούσα κ έλεγα τώρα βάζουμε μπλουζιτσα θα βγάλουμε τα κακα μας χτενίζουμε τα μαλλιά μας...δε μου μιλάει μπεμπεκιστικα αλλά αυτό που με τρελαίνει είναι ότι λέει χτενιζουμε μαλλάκια καθαρίζουμε αυτάκια είμαστε στη φάση όλα μικρακια ???είναι τρέλα τα κορίτσια και που είσαι ακόμα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

Λιλα, εχεις παρα πολυ δικιο στο παιχνιδι με τους γονεις..!!! Ρε....κανει τις γκριματσες μας, προσπαθει να βγαλει τους ηχους που κανουμε, γελαει πονηρα...!!! Τι ερωτας ειναι αυτος?? Εχουμε κ παιχνιδια με μουσικη αλλα τα χρησιμοποιουμε μονο για νανουρισμα... Δεν παιζει καθολου ουτε με κουκλακια, ουτε με κουδουνιστρες... Αγχωθηκα λιγο που δε δινει καμια απολυτως σημασια στην κουδουνιστρα κ θα ρωτησω την γιατρο... Βεβαια τις κουδουνιστρες που κρεμονται απο το γυμναστηριο τις παιζει πριν το 2μηνο, αλλα τις αλλες...σαν να μην υπαρχουν...αφου σκεφτηκα μηπως δεν ακουει τον ηχο τους... Καθησυχαζομαι απο το γεγονος οτι ξυπναει με τους θορυβους αλλα ειναι πολλες φορες που παω διπλα της, της φωναζω κ δε γυρναει προς το μερος μου..

Κοριτσια μας φεραν δωρο ενα σκυλακι της φισερ πραις, 3 σταδιων - αναλογα με την ηλικια του παιδιου!! Εχει παρα πολλα τραγουδια διαφορα εκπεδευτικα!!! Ανυπομονω να της το δειξω-προς το παρον περιμενω να μου το φερουν σπιτι..!

Μια χαρα ακουει η κορη σου γιατι αν δεν ακουγε καλα θα φαινοταν στην αναπτυξη της. Δε θα εκανε νωρις ηχους κ.α. Μην ανησυχεις. Και ηχους ακουνε τα μωρακια αλλα στην αρχη τους πρωτους μηνες δεν ξερουν απο που ερχεται αυτος ο ηχος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni έτσι το είδα και εγώ και σταμάτησα να ασχολούμαι με το πόσο έφαγε κλπ.

Ρε κορίτσια - μου επιτρέπεται το ρε - το αυγό πως το δίνεται? Εγώ ακόμα incognito μέσα στην απογευματινή κρέμα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@KONSTANTIA εγω του το δινω σε πολλες διαφορετικες μορφες! βραστο κλασικα με λιγο λαδακι, ομελετα με λαχανικα, αυγομαφιν, pancakes με βρωμη αυγο και χυμο πορτοκαλι (δικη μου εμπνευση) μαζι με φρουτα...

Δεν του αρεσει η γευση; κρεμουλα με τί του φτιάχνεις;

Ο δικος μας τρωει κομματια, αλεσμενα δεν εφαγε ποτε... Μηπως δεν του αρεσει καποια συγκεκριμενη υφη; ή οψη; Ή πιστευεις οτι ειναι καθαρα η γευση; Γιατι το αυγο ειναι πρωτη υλη για αααπειρα πραγματα! Φαντασια να υπαρχει!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στραπατσαδα επίσης μπορεις να δοκιμασεις, αν του αρεσει η ντοματουλα, κολοκυθοπιτα επισης φτιαχνω συχνα (μπατζινα) με κολοκυθακια, αυγα και τυρακι... φανταζομαι τρωει τα παντα τωρα, οποτε εχουν τελειωσει οι εισαγωγες... δες παντως και ομελετα φουρνου με ο,τι λαχανικα του αρεσουν.

Καλο ειναι θεωρω να τα βλεπουν ολοκληρα τα φαγητα, ξεχωριστα δηλαδη το ενα απ το αλλο για να αναγνωριζουν κ να δοκιμαζουν διαφορετικες γευσεις, υφες, οψεις κλπ.

Εδω καθε μερα γινεται ενας χαμος! Ολη μερα καθαριζω την κουζινα, αλλα το χαιρομαι, γιατι τρωει μονος του οσο θελει, χωρις αεροπλανακια, παιχνιδια, τηλεοραση κλπ!

Βοηθαει πιστευω επισης που τρωμε μαζι, ειτε με εμαν ειτε με το μπαμπα του ειτε και με τους 2 μαζι. Μας παρακολουθει με μεγαλο ενδιαφερον και παντα ζηταει να δοκιμασει αυτο που τρωμε. Οποτε τρωμε συνηθως τα ιδια ακριβως κι εμεις! (Τα ανθυγιεινα στα κρυφα!:P)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω επειδη ειμαι ασχετη απο μαγειρικη κ φτιαχνω μονο φαγητα κατσαρολας, οταν μεγαλωσουμε θα ανοξω νεο αρθρο, "ευκολες συνταγες για απαιτητικα παιδια"! Σιγουρα θα χρειαστω τα φωτα σας..!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...