Μετάβαση σε περιεχόμενο

Επιτροπη για φαρμακα εξωσωματικης


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια!θα ξεκινησω με τον αντρουλη μου την διαδικασια για εξωσωματικη..μιλησα με εναν γιατρο που διαλεξα στην Αθηνα,αλλα επειδη μενω θεσσαλονικη,με εστειλε σε ενα κεντρο που συνεργαζεται για να δουμε πως θα γινει με τις διαδικασιες..θα κλεισουμε απο βδομ.ραντεβου να παμε..οποιες εχετε γνωση του θεματος σας παρακαλω τα φωτα σας!ποσο καιρο κανουν να σε περασουν επιτροπη για τα φαρμακα??ξερει καμια??το προβλημα το εχει ο αντρουλης μου με το σπερμα..και αφου περασεις και παρεις τα φαρμακα ποσο περιπου κοστιζει η διαδικασια απο χρηματα??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Nektarinaki_love είπε:

Γεια σας κοριτσια!θα ξεκινησω με τον αντρουλη μου την διαδικασια για εξωσωματικη..μιλησα με εναν γιατρο που διαλεξα στην Αθηνα,αλλα επειδη μενω θεσσαλονικη,με εστειλε σε ενα κεντρο που συνεργαζεται για να δουμε πως θα γινει με τις διαδικασιες..θα κλεισουμε απο βδομ.ραντεβου να παμε..οποιες εχετε γνωση του θεματος σας παρακαλω τα φωτα σας!ποσο καιρο κανουν να σε περασουν επιτροπη για τα φαρμακα??ξερει καμια??το προβλημα το εχει ο αντρουλης μου με το σπερμα..και αφου περασεις και παρεις τα φαρμακα ποσο περιπου κοστιζει η διαδικασια απο χρηματα??

Καλημέρα κοπέλα μου !! Καλή αρχή ! Η επιτροπή είναι ανάλογα με το πότε έχουν ημερομηνίες . Έχω ακούσει να παίρνουν τηλέφωνο και να έχουν και την επόμενη αλλά και κάποιους μήνες ,βδομάδες μετά . Απλά να είστε προσεχτικοί με σφραγίδες και υπογραφές . Να τα μελετήσετε καλά και με τον γιατρό σου . Καλό τσεκάρισμα . Τα φάρμακα τώρα από το φαρμακείο , το κόστος εξαρτάται από το τι θα σου προτείνει ο εξωσωματικός σου να πάρεις . Εμένα αυτά που μου πε κοστίζουν μόνο 28.85 κι αυτό γτ μου βάλαν την οβιτρελ με μηδέν συμμετοχή , οπότε το φαρμακείο μου το δέχτηκε . Τώρα σαν εξωσωματική οι τιμές είναι διαφορετικές στον καθένα ανάλογα με το τι θα κάνουν . Βασικό να κάνετε και καρυότυπο ζεύγους αν δεν έχετε κάνει . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και καλή επιτυχία! Επιτροπή περνάς απ΄όσο γνωρίζω ανάλογα με τον τόπο κατοικίας. Αυτό που θα πρέπει να προσέξεις είναι οι σφραγίδες, γτ τις ελέγχουν και οι εξετάσεις αν δεν είναι από δημόσιο νοσοκομείο, να έχει σφραγίδα "συμβεβλημένο εργαστήριο εοπυυ". Εμένα μου έκλεισαν σε 2 βδομάδες ρνβ και πέρασα. Δεν είναι κάτι μη σε αγχώνει η διαδικασία, αν έχεις όλα τα δικαιολογητικά δεν κόβουν.  Θα σε ενημερώσουν και από το κέντρο που θα κάνεις την εξωσωματική, απλά πρώτα να έχεις μαζέψει τα δικαολογητικά, γτ μπορεί να σου πουν να πας την επόμενη βδομάδα και είναι κρίμα να χάσεις το ρνβ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Επειδή ιούλιο θα περάσω κ εγώ από επιτροπή για εξωσωματική κ συγκεντρώνω τα δικαιολογητικά θα ήθελα να σας ρωτήσώ κάποιες απορίες.. οσον αφορά τον τόπο κατοικίας περνάμε επιτροπή ανάλογα με την διεύθυνση κατοικίας που γράφει στην φορολογική δήλωση?(είναι διαφορετική απο του άντρα μου κ από αυτή που μένουμε) τι ισχύει?   οι εξετάσεις αίματος θα πρέπει να έχουν γίνει σε  συμβεβλημένο μικροβιολογικό που να φέρει σφραγίδα κ υπογραφή ιατρού κ σφραγίδα συμβεβλημένο εργαστήριο εοπυυ σωστά? Απο βιοιατρική δέχονται εξετάσεις αίματος, σπερμοδιάγραμμα και υπέρηχο γυναικ? 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η fra18 είπε:

Καλησπέρα! Επειδή ιούλιο θα περάσω κ εγώ από επιτροπή για εξωσωματική κ συγκεντρώνω τα δικαιολογητικά θα ήθελα να σας ρωτήσώ κάποιες απορίες.. οσον αφορά τον τόπο κατοικίας περνάμε επιτροπή ανάλογα με την διεύθυνση κατοικίας που γράφει στην φορολογική δήλωση?(είναι διαφορετική απο του άντρα μου κ από αυτή που μένουμε) τι ισχύει?   οι εξετάσεις αίματος θα πρέπει να έχουν γίνει σε  συμβεβλημένο μικροβιολογικό που να φέρει σφραγίδα κ υπογραφή ιατρού κ σφραγίδα συμβεβλημένο εργαστήριο εοπυυ σωστά? Απο βιοιατρική δέχονται εξετάσεις αίματος, σπερμοδιάγραμμα και υπέρηχο γυναικ? 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

 

 

Μπες στην σελιδα του εοπυυ και δες που εχει επιτροπες. Αν βρεις στην περιοχη σου, ολα καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@fra18 καλησπέρα! Εύχομαι όλα καλά να πάνε κ σύντομα να γίνεται γονείς. Επιτροπή περνάς ανάλογα την περιοχή που κατοικείς. Τώρα για τις εξετάσεις πρέπει να έχουν σφραγίδα ότι ο γιατρός η τ μικροβιολογικο είναι συμβεβλημένο με τ εοππυ. Τώρα εφόσον τις έκανες στην βιοϊατρική δ γνωρίζω να σ απαντήσω. Εγώ π έκανα την σαλπιγγοραφια σε ιδιωτική κλινική μ έδωσε γνωμάτευση γιατρός π ήταν συμβεβλημένος με τ εοππυ κ είχε ρη σφραγίδα τ πάνω. Ρώτα αν μπορούν να κάνουν κάτι ανάλογο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου γλυκα σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας!με κατατοπισατε αρκετα!θα κλεισω ραντεβου αυτες τις μερες στο κεντρο και θα μου τα αναλυσουνε και εκει..ευχομαι ολες οσες προσπαθουμε,να ανταμειφθουνε οι κοποι μας,και να εχουμε συντομα τα μωρακια μας στις αγκαλιτσες μας..και παλι σας ευχαριστω μεσα απο την καρδια μου!καλη δυναμη σε ολες μας κοριτσια!θα τα καταφερουμεεεεε!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/5/2018 at 1:14 ΠΜ, ο/η Nektarinaki_love είπε:

Γεια σας κοριτσια!θα ξεκινησω με τον αντρουλη μου την διαδικασια για εξωσωματικη..μιλησα με εναν γιατρο που διαλεξα στην Αθηνα,αλλα επειδη μενω θεσσαλονικη,με εστειλε σε ενα κεντρο που συνεργαζεται για να δουμε πως θα γινει με τις διαδικασιες..θα κλεισουμε απο βδομ.ραντεβου να παμε..οποιες εχετε γνωση του θεματος σας παρακαλω τα φωτα σας!ποσο καιρο κανουν να σε περασουν επιτροπη για τα φαρμακα??ξερει καμια??το προβλημα το εχει ο αντρουλης μου με το σπερμα..και αφου περασεις και παρεις τα φαρμακα ποσο περιπου κοστιζει η διαδικασια απο χρηματα??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/5/2018 at 1:14 ΠΜ, ο/η Nektarinaki_love είπε:

Γεια σας κοριτσια!θα ξεκινησω με τον αντρουλη μου την διαδικασια για εξωσωματικη..μιλησα με εναν γιατρο που διαλεξα στην Αθηνα,αλλα επειδη μενω θεσσαλονικη,με εστειλε σε ενα κεντρο που συνεργαζεται για να δουμε πως θα γινει με τις διαδικασιες..θα κλεισουμε απο βδομ.ραντεβου να παμε..οποιες εχετε γνωση του θεματος σας παρακαλω τα φωτα σας!ποσο καιρο κανουν να σε περασουν επιτροπη για τα φαρμακα??ξερει καμια??το προβλημα το εχει ο αντρουλης μου με το σπερμα..και αφου περασεις και παρεις τα φαρμακα ποσο περιπου κοστιζει η διαδικασια απο χρηματα??

Ολα καλα να πανε καλα αποτελεσματα !!!! Επιτροπη θα περασεις αναλογα που μενεις που θα εχει κοντινη επιτροπη και το χρονικο δυαστυμμα αναλογα την περιοχη το ποσο κοσμο εχει!!! Τωρα για τα ποσα ειναι αναλογα στο καθε κεντρο αλλα λιγο πολυ περνουν 3.000 με 3.500 χιλ. Ευχομαι να ειναι η πρωτη και η τελευταια φορα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλους

Πέρασα πρόσφατα επιτροπή στη Θεσσαλονίκη (Φεβρουάριο). Η διαδικασία ήταν απλή και το ραντεβού με την επιτροπή δεν άργησε καθόλου. Είχα ακούσει παλαιότερα ότι απαιτείται χρόνος και καθυστέρηση για το ραντεβού με την επιτροπή, αλλά από την προσωπική μου εμπειρία δεν διαπίστωσα κάτι τέτοιο. Στο κέντρο εξωσωματικής που απευθύνθηκα με βοήθησαν πολύ με τη συγκέντρωση των δικαιολογητικών που απαιτούνται και μάλιστα πριν περάσω από επιτροπή πήγα και μου τα τσέκαραν κιόλας. Τα δικαιολογητικά και οι διαδικασίες αλλάζουν συχνά και τα σοβαρά κέντρα εξωσωματικής είναι ενημερωμένα σχετικά με όλα αυτά. Σημεία που χρειάζεται προσοχή είναι τα 2 σπερμοδιαγράμματα να έχουν γίνει σε συμβεβλημένο εργαστήριο ΕΟΠΥ και σε στην προβλεπόμενη μεταξύ τους χρονική απόσταση καθώς και όλες οι μικροβιολογικές που ζητά η επιτροπή να έχουν γίνει σε συμβεβλημένο εργαστήριο. Τα εργαστήρια έχουν ειδική σφραγίδα που τοποθετούν και απαιτείται η πρωτότυπη υπογραφή του γιατρού μικροβιολόγου. Να βγάλετε αντίγραφα όλων όσων θα καταθέσετε γιατί η επιτροπή κρατάει τα πάντα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Για την επιτροπή λέει χρειάζονται δυο πλήρη σπερμοδιαγράμματα με μεσοδιάστημα τουλάχιστον 75 ημερών το ένα από το άλλο κ να έχουν γίνει σε συμβεβλημένο διαγνωστικό εργαστήριο εοπυυ  με υπογραφή απο ιατρό βιοπαθολόγο μικροβιολόγο. Ο άντρας μου έκανε  τέλος Γεννάρη  το πρώτο σπερμοδιαγράμμα σε κέντρο σπερματολογίας Αθήνα όπου το υπογράφει ένας βιοπαθολόγος κ  ένας βιοχημικός κ το πληρώσαμε κ δεν νομίζω οτι έχει σύμβαση εοπυυ. Το δεύτερο λέμε να το κάνουμε τέλος Μαίου στη βιοιατρική. Θα περάσω ιούλιο από επιτροπή κ θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται με το πρώτο σπερμοδιάγραμμα αν το κέντρο αυτό μας πει ότι δεν έχει σύμβαση εοπυυ κ έτσι δεν μπορεί να βάλει τη σφραγίδα εοπυυ που χρειάζεται?  πολύ άγχος όλα αυτά τα δικαιολογητικά, εξετάσεις... σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων κ εύχομαι καλή δύναμη σε όλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@fra18 το ότι το πληρώσατε δ σημαίνει ότι δ είναι συμβεβλημένοι με τ εοππυ. Πάνω στο σπςρμοδιαγραμμα έχει σφραγίδα με τα στοιχεία τ κέντρου; αλλιώς πάρε ένα τηλ κ ρωτα κ πήγαινε να σ τα σφραγίσουν. Το επόμενο κάντε το σε κάποιο συμβεβλημένο. Ακόμη κ σε ένα απλό μικροβιολογικο Αφού τ θέλετε μόνο γα την Επιτροπή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni θα πάρω τηλ αύριο να ρωτησω κ ελπίζω να βρεθεί λύση γιατί δεν νομίζω να έχει σύμβαση.  το επόμενο θα γίνει σίγουρα βιοιατρική ή κάποιο άλλο μικροβιολ συμβεβλ με εοπυυ. ευχαριστώ κ πάλι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/5/2018 at 8:00 ΜΜ, ο/η love30 είπε:

Ολα καλα να πανε καλα αποτελεσματα !!!! Επιτροπη θα περασεις αναλογα που μενεις που θα εχει κοντινη επιτροπη και το χρονικο δυαστυμμα αναλογα την περιοχη το ποσο κοσμο εχει!!! Τωρα για τα ποσα ειναι αναλογα στο καθε κεντρο αλλα λιγο πολυ περνουν 3.000 με 3.500 χιλ. Ευχομαι να ειναι η πρωτη και η τελευταια φορα!

Να σαι καλα κοπελα μου!και σε σενα ευχομαι τα καλυτερα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια όσες είναι να περάσετε επιτροπή να χετε τον νου σας οι σφραγιδα του γιατρού σε καθε εξεταση που θα κανετε να ειναι η σφραγίδα που γραφει τον αμκα και το ΤΣΑΥ (ΑΣΦΑΛΕΙΑ) του γιατρού... Εμενα παραλίγο να με κοβαν γι αυτο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η konstantinou&elenis είπε:

Κορίτσια όσες είναι να περάσετε επιτροπή να χετε τον νου σας οι σφραγιδα του γιατρού σε καθε εξεταση που θα κανετε να ειναι η σφραγίδα που γραφει τον αμκα και το ΤΣΑΥ (ΑΣΦΑΛΕΙΑ) του γιατρού... Εμενα παραλίγο να με κοβαν γι αυτο 

Αληθεια??καλα που το ειπες κοριτσι μου να σαι καλα!να απο τετοια χαζα σε κοβουν και αντε παλι απο την αρχη!δλδ αμαρτια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα βιβλιαρια τα θελουνε για να δουνε πως δεν εχουμε εξαντλησει ολες τις προσπαθειες γιατι φαρμακα υπαρχουν και κοριτσια που απο μια επιτροπη τις εχουνε εξαντλησει τις προσπαθειες!!! Αλλα και αυτοι με τον πονο μας παιζουνε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η love30 είπε:

Τα βιβλιαρια τα θελουνε για να δουνε πως δεν εχουμε εξαντλησει ολες τις προσπαθειες γιατι φαρμακα υπαρχουν και κοριτσια που απο μια επιτροπη τις εχουνε εξαντλησει τις προσπαθειες!!! Αλλα και αυτοι με τον πονο μας παιζουνε!!!!

Οντως παιζουν με τον πονο μας!δεν πειραζει μωρε,ας εχουμε ολες μας το επιθυμητο αποτελεσμα,και ας ταλαιπωρηθουμε και λιγακι με τις επιτροπες..χαλαλι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Nektarinaki_love είπε:

Οντως παιζουν με τον πονο μας!δεν πειραζει μωρε,ας εχουμε ολες μας το επιθυμητο αποτελεσμα,και ας ταλαιπωρηθουμε και λιγακι με τις επιτροπες..χαλαλι..

Οταν κανεις ωολυψια και εμβρυομεταφορα περνεις καπου στα 300-350€ πισω απο το ικα καταθετεις χαρτια και σου τα βαζουν μετα απο λιγες μερες αλλα αν κανεις μονο εμβρυομεταφορα δεν περνεις κατι !!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το θέμα χαρτιά κ επιτροπές ποναει. Η κάθε επιτροπή ζητάει τα δικά της. Η πιο ζόρικη είναι στην Κρήτη. Ζητάνε την μάνα τους κ τον πατέρα τους. Επίσης επιτροπή περνάς συμφωνα με την διευθυνση που έχει το βιβλιάριο του ΙΚΑ. Οποια θέλει λεπτομέριες ας ρωτησει. Εχω κάνει διατριβή στο θέμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τρεις φορες περασα επιτροπη την μια δεν την εκανα γιατι δυστηχως περασε ο καιρος και δεν..... Και μια τεταρτη  η πρωτη Θεσσαλονικη η δευτερη Αθηνα πλατεια θεατρου η τριτη παλι Αθηνα στο εοπυυ και η τεταρτη στη Λαρισα στην τριτη με κοψανε γιατι απο το ικα της πολης μου μου δωσανε λαθος χαρτια να μαζεψω !!!! Ποσο ακομα θα πεζουν μαζι μας ελεος!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/5/2018 at 10:07 ΠΜ, ο/η love30 είπε:

Οταν κανεις ωολυψια και εμβρυομεταφορα περνεις καπου στα 300-350€ πισω απο το ικα καταθετεις χαρτια και σου τα βαζουν μετα απο λιγες μερες αλλα αν κανεις μονο εμβρυομεταφορα δεν περνεις κατι !!!! 

352 πηρα εγω πριν λιγες ημερες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η antzy9 είπε:

352 πηρα εγω πριν λιγες ημερες

Από το τίποτα κάτι είναι και αυτά αν και δίνουμε πολλά περισσότερα τέλος πάντων....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...