Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κυστική ίνωση/Καρυότυπος/θρομβοφιλία


fra18

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα,

είμαι νέα στο φόρουμ οπότε συγγνώμη αν κάνω κάπου λάθος.

Η κυστική ίνωση συνταγογραφείται και αν ναι τι ποσοστό μεταλλάξεων? Θέλω να κάνω το 99% των μεταλλάξεων αλλά δεν ξέρω που να πάω.. διάβασα για κάποιο τμήμα στο Παίδων, ,Λαικο, Χωρέμειο,Γυναίκας υγεία, Ρέα κ ειλικρινά έχω μπερδευτεί.. δεν ξέρω που να πάω.. έχει κάνει κάποια κοπέλα πρόσφατα και πόσο στοιχίζει? Επίσης θα πρέπει να κάνει κ ο σύζυγος?

Καρυότυπο πότε κάνουμε?που κ πόσο πάει? Κάνουν κ οι δύο?

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις κ σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για την κυστική ινωση έχω ακούσει ότι έχει τμήμα στο Λαϊκό. Για καρυοτυπο που έχουμε κάνει πάμε στο Παίδων Αγία Σοφία. Ο καρυοτυπος όμως γίνεται σε περίπτωση αποβολων οπότε αν δεν έχεις αποβολές μπορείς και να μήν τον κάνεις! Να σου τον γράψουν αλλιώς πληρώνετε 60€ ο καθένας. Το τηλ για Ρντβ 2107467468. Συνήθως σας ςκλεινουν μετά από έναν μηνα! Καλά αποτελέσματα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κυστική ινωση έκανα κι εγώ και ο άντρας μου στο Ρέα (μας την είχε γράψει ο γιατρός μου) τώρα δεν θυμάμαι καθόλου πόσο δώσαμε είχαμε κάνει και άλλες πολλές εξετάσει οπότε δεν θυμάμαι καθόλου μπορείς να πάρεις τηλ να ρωτήσεις. Έχει και στο λαϊκό τμήμα μπορείς να ρωτήσεις. Κακος ήρθες στην παρέ μας και καλά αποτελέσματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα,

Για την κυστική ινωση συνταγογραφείται το 50% των μεταλλάξεων, και γίνεται σε διάφορα διαγνωστικά κέντρα.

Στο Λαϊκό είναι το μόνο μέρος οπου οι εξετάσεις γίνονται δωρεάν για το 99% των μεταλλάξεων, και μάλλον λόγω αυτού θα δυσκολευτείς να βρεις ραντεβού. 

Στο παίδων Αγία Σοφία γίνεται επίσης για το 99% των μεταλλάξεων, αλλά εκεί πληρώνεις περίπου 300 ευρώ. Δεν δέχονται παραπεμπτικό. Λόγω αυτού του κόστους σου προτείνουν να κάνει πρώτα ο ένας γονιός και αν βγει θετικός τότε κανει και ο άλλος. Το αρνητικό για εμένα είναι ότι αν βγει ο ένας θετικός περνάς μεγάλη αγωνία μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα του άλλου. Αν θυμάμαι καλά κάνουν ενα μήνα να βγουν. Πάρε ένα τηλέφωνο να τους ρωτήσεις στο 210-7467468

Εμείς, μετά από συνεννόηση με το γιατρό μας, επιλέξαμε να κάνουμε σε ιδιωτικό κέντρο και οι δυό μας για το 75% των μεταλλάξεων που μας κόστισε συνολικά 220 ευρώ (θες και παραπεμπτικό για το 50% των μεταλλάξεων). Μας είπε ότι η πιθανότητα να έχουμε και οι δυο μας κάποια από τις υπόλοιπες μεταλλάξεις θα είναι μετά πολύ μικρή. 

Ό,τι και αν επιλέξεις, καλά αποτελέσματα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η fra18 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα,

είμαι νέα στο φόρουμ οπότε συγγνώμη αν κάνω κάπου λάθος.

Η κυστική ίνωση συνταγογραφείται και αν ναι τι ποσοστό μεταλλάξεων? Θέλω να κάνω το 99% των μεταλλάξεων αλλά δεν ξέρω που να πάω.. διάβασα για κάποιο τμήμα στο Παίδων, ,Λαικο, Χωρέμειο,Γυναίκας υγεία, Ρέα κ ειλικρινά έχω μπερδευτεί.. δεν ξέρω που να πάω.. έχει κάνει κάποια κοπέλα πρόσφατα και πόσο στοιχίζει? Επίσης θα πρέπει να κάνει κ ο σύζυγος?

Καρυότυπο πότε κάνουμε?που κ πόσο πάει? Κάνουν κ οι δύο?

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις κ σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

εκανα το 99% κυστικης στο χωρεμειο.....πληρωσα 350€. μονο αν βρεθεις φορεα θα κανει οσυζυγος  και ο καρυοτυπος ζευγους παλι στο χωρεμειο  150€ (και για τους 2).το θεωρω πολυ εγκυρο εργαστηριο......ειδικα αν εχεις κληρονομικοτητα στη κυστικη μην τα τσιγκουνευτεις...στο λαικο κανουν μερος των μεταλαξεων κ οχι συνολο....ξερω γυναικα που εκανε στο λαικο..ολα οκ αλλα το παιδι ηταν αρρωστο!!!!ηταν χαμηλο το 75% της ανιχνευσης...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ! ρώτησα σε δυο κλινικές όπου μου είπαν δεν συνταγογραφείται κανένα ποσοστό μεταλλάξεων για  την κυστική ίνωση κ ούτε επίσης ο καρυότυπος ζεύγους και υπάρχει διαφορά στις τιμές μεταξύ των 2 κλινικών(ρέα,ιασώ).. όσο για κυστική ίνωση 90% μεταλλάξεων 150€  κ 99% μεταλλάξεων 220€ παραπάνω.. κ στο καρυότυπο μεγάλη διαφορά(250 ζεύγος, 350/άτομο η άλλη.  Δεν έχουμε κληρονομικότητα  αλλά πρέπει να τις κάνουμε. χωρέμειο δεν πήρα ακόμα τηλεφ.. θεωρείται πιο αξιόπιστο κέντρο? 

σας ευχαριστώ κ πάλι κ εύχομαι καλά αποτελέσματα σε όλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα. θα σου πω εγώ τί έχω κάνει και τί συνταγογραφείται. Ο Καρυότυπος ζεύγους δλδ εσύ και ο άντρας σου συνταγογραφείται, γίνεται εντελώς δωρεαάν στο Αλεξάνδρα. Η κυστική ίνωση επίσης συνταγογραφείται, γίνεται εντελώς δωρεάν στο Λαϊκό και καλύπτει το 90%των μεταλλάξεων, αλλά υπάρχει μεγάλη αναμονή μέχρι να κλέισεις ραντεβού, σχεδόν 4 μήνες. Ελπίζω να σε βοήθησα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης να σου πω ότι στο Αλεξάνδρα δεν κάνουν μοριακό καρυότυπο, αν αυτό είχες υπόψη σου, αλλά απλό καρυότυπο. Ο μοριακός ζητείται σε περίπτωση που βρεθεί κάποια χρωμοσωμιακή ανωμαλία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

@marylouchrysτηλεφώνησα πριν μια ώρα κ μου είπαν ότι δεν συνταγογραφείται ούτε η κυστική ίνωση ούτε ο καρυότυπος. λαικό  και χωρέμειο  δεν πήρα ακόμα  τηλεφ.  τι να πώ  δεν ξέρω τι γίνεται... ρέα είναι αξιόπιστο κέντρο για κυστική ινωση και καρυότυπο? επειδή στοιχίζουν θα ήθελα να τις κάνω κάπου που  να είναι έγκυρα τα αποτέλεσματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα @fra18 τα έχω ψάξει και εγώ πολύ όλα αυτά γιατί έκανα εξωσωματική κ δε γινόταν να αποφευχθεί ο προγεννητικος έλεγχος.. Λοιπον ο καρυοπος στο Χωρεμιο (που είναι εξαιρετικά αξιόπιστο εργαστήριο και ίσως το καλυτερο) κοστίζει 150 ανά ζευγος. Παλια ισως γραφοταν κ γινόταν σχεδον δωρεάν στο Παιδων οπως μου ειχαν πει ομως πέρσι που κάναμε τη συγκεκριμένη εξέταση εγώ κ ο σύζυγός μου, αυτό δεν ίσχυε..! Επίσης η Κυστική Ινωση γράφεται πλεον αλλά στην απλή της εκδοχή.. Δε μπορείς δηλ δωρεάν να κάνεις πλήρη έλεγχο με λίγα χρήματα. Οσον αφορα το Λαϊκό μπορείς να ελέγξεις κάποιο ποσοστό μεταλλαξεων.. Ειχα παρει τηλ στο μικροβιολογικο τμημα κ μου ειχαν πει απο οτι θυμάμαι πως μπορω να ελεγξω το 85% των μεταλλαξεων κάτι που δεν αρκούσε καθώς στο κέντρο εξωσωματικής ήθελαν να προσκομισουμε την πλήρη εκδοχή του ελέγχου δηλ το 99% των μεταλλαξεων ώστε να προχωρήσουμε στη διαδικασία... Έτσι αποφασίσαμε να κάνουμε ιδιωτικά την  εξέταση πληρώνοντας 270€ ο καθένας (την κάναμε κ οι δύο επειδή βγήκα θετική εγω). Ευχομαι να βρεις άκρη και να έχεις καλά αποτελέσματα!!!

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η fra18 είπε:

 

@marylouchrysτηλεφώνησα πριν μια ώρα κ μου είπαν ότι δεν συνταγογραφείται ούτε η κυστική ίνωση ούτε ο καρυότυπος. λαικό  και χωρέμειο  δεν πήρα ακόμα  τηλεφ.  τι να πώ  δεν ξέρω τι γίνεται... ρέα είναι αξιόπιστο κέντρο για κυστική ινωση και καρυότυπο? επειδή στοιχίζουν θα ήθελα να τις κάνω κάπου που  να είναι έγκυρα τα αποτέλεσματα

Αυτό που σου είπαν ασφαλώς και δεν ισχύει γτ εγώ με παραπεμπτικό έκανα αυτές τις εξετάσεις. συνεπώς συνταγογραφούνται. Και μιλάω για  τον καρυότυπο μριν 5 μήνες και την κυστική πριν 1 μήνα. μάλλον αυτός που είπε ότι δε συνταγογραφούνται ή δε γνωρίζει ή απλά δε θέλει να σου τις γράψει. για το ρέα δεν έχω γνώμη γτ δεν έχω πάει ποτέ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κ σας ευχαριστώ πολύ! Ρέα και Ιασώ που ρώτησα μου είπαν ότι για κυστική ίνωση  δεν συνταγογραφείται κανένα ποσοστό και ούτε επίσης ο καρυότυπος. Στο γυναικολόγο που πήγα μου ειπαν ότι για κυστική ίνωση μπορούν να στείλουν το 70 ή 75 %  με 105 €.  Στο ρέα το 90% θέλει 12 εργάσιμες κ το 99% ένα μήνα. Θα τηλεφωνήσω κ στο χωρέμειο για τον καρυότυπο. Για τη θρομβοφιλία τι ισχύει? Συνταγογραφείται πλήρης έλεγχος? Έχει κάνει κάποια κοπέλα στο Λαικό?

Και πάλι ευχαριστώ κ εύχομαι καλά αποτελέσματα σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...