Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μήπως δεν έχω πια αρκετό γαλα;


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!!! Ειμαι νεα στην παρέα σας αλλά σας διαβαζα σε οοολη τη διάρκεια  της εγκυμοσύνης μου! Ήθελα λοιπόν να καταθέσω κ εγώ το πρόβλημα μου....

Εδώ και 3 μέρες Ο μικρούλης  μου (Είμαστε 34 ημερών κ θηλαζουμε αποκλειστικά), θέλει συνεχώς να είναι στο στήθος μου με αποτέλεσμα να μου έχει κάνει στη θηλή μου μια φουσκαλιτσα...η οποία πονάει απίστευτα!

Δεν είναι αυτό το θέμα ομως, του δώσαμε εχθές συμπλήρωμα μετά από παρότρυνση  του παιδιάτρου μήπως λέει δεν έχω γάλα και πεινάει το παιδι...Μέχρι τώρα δεν είχαμε κανένα θέμα με το γάλα! Έβλεπα γουλίτσες , έσταζε τα πρωινά το στήθος, το ένοιωθα φουσκωμένο και όλα τα υπόλοιπα...Αλλά αυτές τις ημέρες δεν τα βλέπω αυτά όντως...Μήπως το παιδί μου πεινάει και γι'αυτό δεν κοιμαται πολύ και θέλει συνέχεια το στήθος μου? Λέτε να έχω θέμα με την ποσότητα του γάλακτος για κάποιο λόγο? Πραγματικά θέλω να θηλάζω αποκλειστικά...βοηθήσετε με αν μπορειτε! 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!! 

:-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!Στη θεση σου θα αλλαζα παιδιατρο κ θα διαλεγα εναν που να ειναι φιλικος στον θηλασμο. Το μωρακι σου προσπαθει να σου ρυθμισει την παραγωγη, (στο θηλασμο ισχυει ο κανονας προσφορας-ζητησης)ειναι απολυτα φυσιολογικη συμπεριφορα ? πρεπει να ειναι σε αλμα αναπτυξης .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επισης για τη φουσκαλιτσα που λες θα σκασει με το θηλασμο ! μπορεις να βαζεις το νινι σου να θηλαζει λιγο περισσοτερο απο εκει ! υπομονη ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Aristea12 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!! Ειμαι νεα στην παρέα σας αλλά σας διαβαζα σε οοολη τη διάρκεια  της εγκυμοσύνης μου! Ήθελα λοιπόν να καταθέσω κ εγώ το πρόβλημα μου....

Εδώ και 3 μέρες Ο μικρούλης  μου (Είμαστε 34 ημερών κ θηλαζουμε αποκλειστικά), θέλει συνεχώς να είναι στο στήθος μου με αποτέλεσμα να μου έχει κάνει στη θηλή μου μια φουσκαλιτσα...η οποία πονάει απίστευτα!

Δεν είναι αυτό το θέμα ομως, του δώσαμε εχθές συμπλήρωμα μετά από παρότρυνση  του παιδιάτρου μήπως λέει δεν έχω γάλα και πεινάει το παιδι...Μέχρι τώρα δεν είχαμε κανένα θέμα με το γάλα! Έβλεπα γουλίτσες , έσταζε τα πρωινά το στήθος, το ένοιωθα φουσκωμένο και όλα τα υπόλοιπα...Αλλά αυτές τις ημέρες δεν τα βλέπω αυτά όντως...Μήπως το παιδί μου πεινάει και γι'αυτό δεν κοιμαται πολύ και θέλει συνέχεια το στήθος μου? Λέτε να έχω θέμα με την ποσότητα του γάλακτος για κάποιο λόγο? Πραγματικά θέλω να θηλάζω αποκλειστικά...βοηθήσετε με αν μπορειτε! 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!! 

:-)

Να σου ζήσει το παιδάκι σου!!Από βάρος πως είστε??Ποσες πάνες βρέχει την ημέρα??Είναι φυσιολογικό να είναι στο στήθος σου είναι μικρό ακόμα και μόλις σαραντήσεις θα προσαρμοστεί η παραγωγή σου εμένα τότε έγινε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Σου! Βρέχει 7 με 8 πανες και κάθε 2ο γεύμα σχεδόν κάνει κακακια! Βάρος  απο 3550 πριν απο 23 ημερες ημασταν προχθες 4600!! Πήραμε  πηραμε! Απλα προβληματίστηκα γιατί τις τελευταίες ημέρες δε νοιώθω φουσκωμένο το στήθος και δε "σταζει" μέσα στην ημέρα όπως τις προηγούμενες ημέρες. Ελπίζω να έχω αρκετό γαλατακι για το μικρούλι  μου γιατί πραγματικά, παρόλο τον πόνο που νοιώθω λόγω της φουσκαλιτσας , θέλω να θηλάζει αποκλειστικά! Υπάρχει κάτι στην αγορά ώστε να βοηθάει στην αύξηση της παραγωγής του γάλακτος(σε φυσιολογικά  πλαίσια!) ? Λένε ότι βοηθάει η μπύρα Αλλά αλκοόλ εγώ δεν θέλω να πιω ενω θηλάζω!

:-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγγνωμη που θα στο πω ετσι χυμα,αλλα ο γιατρος σου μαλλον τα παιρνει απο καποια εταιρια!! ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ!!! ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΓΑΛΑ ΕΝΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΒΑΡΟΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΕΣΟ ΟΡΟ???? ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΛΕΡΩΝΕΙ ΠΑΝΕΣ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΩΕΙ???

Το στηθος σου μαλακωσε επειδη προφανως εδραιωθηκε ο θηλασμος σου ο οποιος αυτην την στιγμη κινδυνευει μονο απο το ξενο γαλα κ απο τον.....γιατρο σου!!

Η φουσκαλιτσα που λες ειναι πολυ συνηθισμενη-μπορει να ματωσει κιολας.. Προσπαθησε να βαζεις λιγο πιο βαθια την ρωγα σου στο στομα του παιδιου. Επισης θα σε βοηθησει πολυ η κρεμα της medela , η purelan, ισως κ το κοχυλι σε εκεινο το στηθος!!

Να σου ζησει το μωρο κ μπραβο σου για την προσπαθεια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

Συγγνωμη που θα στο πω ετσι χυμα,αλλα ο γιατρος σου μαλλον τα παιρνει απο καποια εταιρια!! ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ!!! ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΓΑΛΑ ΕΝΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΒΑΡΟΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΕΣΟ ΟΡΟ???? ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΛΕΡΩΝΕΙ ΠΑΝΕΣ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΩΕΙ???

Το στηθος σου μαλακωσε επειδη προφανως εδραιωθηκε ο θηλασμος σου ο οποιος αυτην την στιγμη κινδυνευει μονο απο το ξενο γαλα κ απο τον.....γιατρο σου!!

Η φουσκαλιτσα που λες ειναι πολυ συνηθισμενη-μπορει να ματωσει κιολας.. Προσπαθησε να βαζεις λιγο πιο βαθια την ρωγα σου στο στομα του παιδιου. Επισης θα σε βοηθησει πολυ η κρεμα της medela , η purelan, ισως κ το κοχυλι σε εκεινο το στηθος!!

Να σου ζησει το μωρο κ μπραβο σου για την προσπαθεια!!

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές Σου! Εαν  μου ξαναπεί για ξένο γάλα θα αλλάξω γιατρο σίγουρα! Οσο για την κρεμουλα της medela τη βάζω από την αρχή  του θηλασμού. Μάλλον δεν τον έχω τοποθετήσει σωστά στο στήθος φαντάζομαι...θα κάνω υπομονή, και θα βελτιωθεί η κατάσταση ελπίζω! 

Το μόνο που θέλω είναι το μικρούλι μου κα τρώει καλά και να έχω αρκετό γαλατακι για να χορταίνει! Γι'αυτό και αγχώνομαι, τον πόνο θα τον παλέψω....! (Όσο μπορώ!!) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

Συγγνωμη που θα στο πω ετσι χυμα,αλλα ο γιατρος σου μαλλον τα παιρνει απο καποια εταιρια!! ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ!!! ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΓΑΛΑ ΕΝΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΒΑΡΟΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΕΣΟ ΟΡΟ???? ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΛΕΡΩΝΕΙ ΠΑΝΕΣ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΩΕΙ???

Το στηθος σου μαλακωσε επειδη προφανως εδραιωθηκε ο θηλασμος σου ο οποιος αυτην την στιγμη κινδυνευει μονο απο το ξενο γαλα κ απο τον.....γιατρο σου!!

Η φουσκαλιτσα που λες ειναι πολυ συνηθισμενη-μπορει να ματωσει κιολας.. Προσπαθησε να βαζεις λιγο πιο βαθια την ρωγα σου στο στομα του παιδιου. Επισης θα σε βοηθησει πολυ η κρεμα της medela , η purelan, ισως κ το κοχυλι σε εκεινο το στηθος!!

Να σου ζησει το μωρο κ μπραβο σου για την προσπαθεια!!

Συμφωνώ συμφωνώ συμφωνώ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Aristea12 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Σου! Βρέχει 7 με 8 πανες και κάθε 2ο γεύμα σχεδόν κάνει κακακια! Βάρος  απο 3550 πριν απο 23 ημερες ημασταν προχθες 4600!! Πήραμε  πηραμε! Απλα προβληματίστηκα γιατί τις τελευταίες ημέρες δε νοιώθω φουσκωμένο το στήθος και δε "σταζει" μέσα στην ημέρα όπως τις προηγούμενες ημέρες. Ελπίζω να έχω αρκετό γαλατακι για το μικρούλι  μου γιατί πραγματικά, παρόλο τον πόνο που νοιώθω λόγω της φουσκαλιτσας , θέλω να θηλάζει αποκλειστικά! Υπάρχει κάτι στην αγορά ώστε να βοηθάει στην αύξηση της παραγωγής του γάλακτος(σε φυσιολογικά  πλαίσια!) ? Λένε ότι βοηθάει η μπύρα Αλλά αλκοόλ εγώ δεν θέλω να πιω ενω θηλάζω!

:-)

Άσχετος ο γιατρός παντελώς τα κιλά σούπερ και οι πάνες μια χαρά..μην ξαναδώσεις συμπλήρωμα δεν χρειάζεται..εγώ είχα το τσάι της weleda με βοήθησε αρκετά και πολυ νερό..φουσκαλίτσα ειχα και εγώ και πέρασε άφηνε το στήθος σου ελεύθερο όσο μπορείς..Να σου ζήσει!!και πραγματικά δεν έχετε ανάγκη το συμπλήρωμα μια χαρά τα καταφέρνεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνήσω με τα κορίτσια. Είναι φυσιολογικό τα βρέφη που θηλάζουν να θέλουν γαλατακι συχνά. Πρώτον ρυθμίζει την παραγωγή σου, δεύτερον κουράζεται πιο ευκολα με τ θηλασμο από ότι με τ μπουκάλι αρα με τ π θα ψιλό χορτάσει σταματάει να τρώει και τρίτον τ μητρικό είναι πολύ πιο εύπεπτο από τ ξένο. Ο θηλασμός θέλει ποκυ υπομονή! Μπράβο σ που το παλεύεις! Δίνει στο μωρο σου στήθος όσο συχνά τ ζητάει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είμαστε 52 ημερών...Αποκλειστικά θηλάζω περίπου 20 μέρες και μπορώ να σου πω ότι θηλάζω σχεδόν κάθε 1.5 ώρα όλο το 24ωρο και καμιά φορά στο 2ωρο..Οπότε μην ανυσηχεις,δεν είσαι η μόνη..Όπως είπαν και τα κορίτσια αφού βλέπεις βρεγμένες πάνες και βαζει κιλά το μωρό δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας..μακαρι και μένα να εδραιωθεί ο θηλασμός σύντομα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Minime είπε:

Είμαστε 52 ημερών...Αποκλειστικά θηλάζω περίπου 20 μέρες και μπορώ να σου πω ότι θηλάζω σχεδόν κάθε 1.5 ώρα όλο το 24ωρο και καμιά φορά στο 2ωρο..Οπότε μην ανυσηχεις,δεν είσαι η μόνη..Όπως είπαν και τα κορίτσια αφού βλέπεις βρεγμένες πάνες και βαζει κιλά το μωρό δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας..μακαρι και μένα να εδραιωθεί ο θηλασμός σύντομα!

Ειδες τι καλα που τα καταφερες κι εσυ?? Μπραβο σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Aristea12 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!! Ειμαι νεα στην παρέα σας αλλά σας διαβαζα σε οοολη τη διάρκεια  της εγκυμοσύνης μου! Ήθελα λοιπόν να καταθέσω κ εγώ το πρόβλημα μου....

Εδώ και 3 μέρες Ο μικρούλης  μου (Είμαστε 34 ημερών κ θηλαζουμε αποκλειστικά), θέλει συνεχώς να είναι στο στήθος μου με αποτέλεσμα να μου έχει κάνει στη θηλή μου μια φουσκαλιτσα...η οποία πονάει απίστευτα!

Δεν είναι αυτό το θέμα ομως, του δώσαμε εχθές συμπλήρωμα μετά από παρότρυνση  του παιδιάτρου μήπως λέει δεν έχω γάλα και πεινάει το παιδι...Μέχρι τώρα δεν είχαμε κανένα θέμα με το γάλα! Έβλεπα γουλίτσες , έσταζε τα πρωινά το στήθος, το ένοιωθα φουσκωμένο και όλα τα υπόλοιπα...Αλλά αυτές τις ημέρες δεν τα βλέπω αυτά όντως...Μήπως το παιδί μου πεινάει και γι'αυτό δεν κοιμαται πολύ και θέλει συνέχεια το στήθος μου? Λέτε να έχω θέμα με την ποσότητα του γάλακτος για κάποιο λόγο? Πραγματικά θέλω να θηλάζω αποκλειστικά...βοηθήσετε με αν μπορειτε! 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!! 

:-)

Γεια σου... Όλες έχουμε.γαλα...!!!!!!! 

αν θες αποκλειστικό θηλασμό δεν δίνεις ούτε κενό ούτε πιπίλα σαμποτάρει  τ θηλασμο  και μειώνει το γάλα... Όσο ρουφάει συνέχεια..  άλλο τόσο θα έχεις γάλα....

αν έχεις φβ στείλε μ να σου πω μια ομάδα ειδική για θηλασμο!!!! 

θηλάζω 22 μηνών σχεδόν...! άρα έχουμε γάλα...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η mommy96 είπε:

Γεια σου... Όλες έχουμε.γαλα...!!!!!!! 

αν θες αποκλειστικό θηλασμό δεν δίνεις ούτε κενό ούτε πιπίλα σαμποτάρει  τ θηλασμο  και μειώνει το γάλα... Όσο ρουφάει συνέχεια..  άλλο τόσο θα έχεις γάλα....

αν έχεις φβ στείλε μ να σου πω μια ομάδα ειδική για θηλασμο!!!! 

θηλάζω 22 μηνών σχεδόν...! άρα έχουμε γάλα...!!!

Σε ευχαριστώ πολύ για την Υποστήριξη! Πραγματικά θέλω να είμαι εκεί για το νινι μου όποτε με χρειάζεται κ ας είναι κάθε μισή ώρα και ας είναι με πόνο! Είναι το καλύτερο που μπορούμε να δώσουμε στα παιδάκια μας και δεν θέλω τίποτα να σαμποτάρει την προσπάθεια μου...Δεν έχω φμπ!!! Και να είχα πραγματικά δεν θα προλάβαινα να μπω με τόσα που έχω να κάνω με τον μικρούλη μου!!!! Σε ευχαριστώ πολύ πάντως!!! Και μπράβο σου για τη δύναμη σου να θηλάζεις  τόσο καιρό!!!! :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...