Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμος κ περιοδος. Μειωνεται το γαλα???


Recommended Posts

Κοριτσια μου... Ειμαι παρα πολυ αγχωμενη (για αλλη μια φορα).

Σας περιγραφω την μεχρι στιγμης πορεια του θηλασμου μου:

Η μικρη μου ειναι 2 μηνων κ θηλαζω αποκλειστικα. Δεν ειχα κανενα θεμα με τον θηλασμο (μεχρι στιγμης τουλαχιστον), ο οποιος εδραιωθηκε στις 2 κιολας πρωτες βδομαδες. Η μικρη θηλαζει 7-11 φορες την ημερα. Της δινω γαλα πριν καν πεινασει, εναν μαστο ανα γευμα. Το βραδυ μου κανει 1-2 θηλασμους οταν ξυπναει. Εχει παρει σε 2 μηνες σιγουρα 2,1 κιλα.

Προχθες πηγα στον γιατρο μου, ηταν ολα καλα κ μου ειπε πως στο 70% των γυναικων που θηλαζουν, η περιοδος ερχεται οταν σταματα ο θηλασμος, ενω σε καποιες μπορει κ νωριτερα.

Κ να που σημερα ειχα αιμα.. Οχι πολυ, μια σεεβιετα εχω γεμισει απο το πρωι.. Το προβλημα ειναι οτι απο χθες νιωθω οτι μειωθηκε η γαλακτοπαραγωγη μου.. Η μικρη ξαφνικα ζηταει το στηθος καθε 1-1,5 ωρες (σαν να μην εχει χορτασει). Επισης, εδω κ 2 μερες, το βραδυ πινει πρωτη φορα κ απο τα 2 στηθη. Δεν της φτανει δηλαδη το γαλα του ενος.

Η ωρα ειναι 5:30, τετοια ωρα το στηθος μου ηταν παντα γεματο. Η μικρη ξυπνησε να φαει κ εφαγε παλι κ απο τα 2 στηθη. Μια κοπελα μου ειπε σημερα οτι μολις αδιαθετησε μειωθηκε ραγδαια το γαλα της μεχρι που κοπηκε. Ειμαι αρκετα αγχωμενη..

Εχετε καμια εμπειρια?? Ποτε αδιαθετησατε εσεις?? Εχετε να προτεινετε να κατι για να αυξησω ξανα την γαλακτοπαραγωγη μου?? Μηπως καποιο βοτανο, καποια τροφη??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κορίτσι μ μην αγχώνεσαι. Μάλλον η μικρή σ περνάει αλμα ανάπτυξης, λογικά είστε 8 9 βδομαδων κ δ φταίει η περίοδος. Μ ήρθε περίοδος όταν η μικρή μ ηταβ ακριβώς 5 μηνών ενώ θηλάζα αποκλειστικά κ δ είδα διάφορα στο γάλα μου. Θηλάσα αποκλειστικά για 8 μήνες. Όσο για την αύξηση παραγωγής πίνε ποκυ νερό κ πολλά υγρά γενικότερα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με τη @Diwni Πιστεύω ότι ειναι άλμα ανάπτυξης. Θα παρατηρήσεις ανά περιόδους το μωράκι σου να έχει μεγαλύτερη ανησυχία, να ζητάει συνέχεια στήθος και να φαίνεται σα να μη χορταίνει με τίποτα, ακριβώς όπως τα περιγράφεις! Πολλές φορές επίσης ετοιμάζονται για το επόμενο μεγάλο τους κατόρθωμα (πχ να κατσουν στον πωπο τους, να μπουσουλήσουν, να περπατήσουν και τόσο άλλα) κι αυτό τους δημιουργεία ανησυχία. Συνήθως διαρκεί λόγες μέρες και μετά επανέρχονται όλα στην προηγούμενη κατάσταση. Με αυτόν τον τρόπο αυξάνει η μικρούλα την παραγωγή σου (βάσει προσφοράς-ζήτησης) και προσαρμόζει την ποσότητα του γάλατος στις ανάγκες της!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ά επίσης σχετικά με βότανα και διατροφή που να βοηθούν στην ενίσχυση της παραγωγής είναι το αφέψημα γλυκάνισου και γενικώς η καλή ενυδάτωση (νερό, σουπίτσες). Και προπαντώς όχι άγχος!

Είστε πολύ καλό δίδυμο και η φύση έχει προβλέψει για όλα! Έχεις το γαλατάκι που έχει δημιουργηθεί για το συγκεκριμένο μωρό και το οποίο θα αλλάζει ανάλογα με τις ανάγκες του και την ανάπτυξη του! Μη σε τρομάζει τίποτα. Αφού έχετε κάνει τόσο καλή αρχή, όλα καλά θα πάνε.

Χρειάζονται 8 θηλασμοί μίνιμουμ το 24ωρο, για να μη μπεις σε τροχια αποθηλασμου (που και αυτη διαρκει για καιρο). Εμείς συνεχίζουμε δυναμικά! (1 έτους σε λίγες μέρες ο μικρός).

Μεγάλο βάλσαμο για τα μωρά που θηλάζουν το στήθος. Τροφή, αγκαλιά, παρηγοριά και δέσιμο μεγάλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην αγχώνεσαι καθόλου αδιαθέτησα πριν 2 μήνες και η παραγωγή δεν μειώθηκε καθόλου τον θηλάζω ακόμα παρόλο που γυρνάω στη δουλειά σε μια βδομάδα θα κρατήσω το πρωΐ βράδυ..Συμφωνώ για το άλμα ανάπτυξης και εμένα το ίδιο έκανε ζήταγε στήθος..αυτό κράτησε καμιά βδομάδα μετά επανήλθε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κορίτσια άσχετο κάπως αυτο π θα πω άλλα εμένα η μικρή μ δ θηλάσε ποτέ για παρηγοριά. Μόνο για φαί τ είχε. Από 5 ημερών βρέφος π ήρθαμε στο σπίτι θηλάζε κανονικα χωρίς να πιπιλίζει, παίζει κτλ κ μόλις χόρταινε άνοιγε στοματάκι κ άφηνε. Ακόμη κ όταν νύσταζε πχ αν δ πεινούσε δ ήθελε στήθος για να κοιμηθεί. Με τ π μπήκαν οι στέρεες δε έκοψε τους θηλασμόύς μέσα στη μερα σταδιακά κ κράτησε μόνο τ μεσημεριανό που τ είχε εν μέρη κ για υπνο. Αλλά σαν βρεφακι θηλάζε παρά ποκυ συχνά ανά μια με μιάμιση ώρα μαξ. Στους 3 μήνες τ έκανε τρίωρο τ πρωί κ δίωρο από τ μεσημέρι κ μετά κ από 4.5 μηνων έκανε μόνο 8 με 10 θηλασμόύς. Γι αυτό κ αποθηλασαμε εντελώς φυσιολογικά σταδιακά μέσα σε 20 μέρες. Όσο για τ μπουκάλι αυτό π καταλαβα δ είναι ότι δ ήθελε τ μπουκάλι άλλα τ γάλα δ της άρεσε. Αλλάξαμε 3 όπου κ καταλήξαμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Diwni είπε:

Ρε κορίτσια άσχετο κάπως αυτο π θα πω άλλα εμένα η μικρή μ δ θηλάσε ποτέ για παρηγοριά. Μόνο για φαί τ είχε. Από 5 ημερών βρέφος π ήρθαμε στο σπίτι θηλάζε κανονικα χωρίς να πιπιλίζει, παίζει κτλ κ μόλις χόρταινε άνοιγε στοματάκι κ άφηνε. Ακόμη κ όταν νύσταζε πχ αν δ πεινούσε δ ήθελε στήθος για να κοιμηθεί. Με τ π μπήκαν οι στέρεες δε έκοψε τους θηλασμόύς μέσα στη μερα σταδιακά κ κράτησε μόνο τ μεσημεριανό που τ είχε εν μέρη κ για υπνο. Αλλά σαν βρεφακι θηλάζε παρά ποκυ συχνά ανά μια με μιάμιση ώρα μαξ. Στους 3 μήνες τ έκανε τρίωρο τ πρωί κ δίωρο από τ μεσημέρι κ μετά κ από 4.5 μηνων έκανε μόνο 8 με 10 θηλασμόύς. Γι αυτό κ αποθηλασαμε εντελώς φυσιολογικά σταδιακά μέσα σε 20 μέρες. Όσο για τ μπουκάλι αυτό π καταλαβα δ είναι ότι δ ήθελε τ μπουκάλι άλλα τ γάλα δ της άρεσε. Αλλάξαμε 3 όπου κ καταλήξαμε.

Ειναι απ τις λιγες περιπτωσεις η μικρη σου...Βεβαια ουτε ο δικος μας πιπιλαγε ή καναμε μαραθωνιους θηλασμους. Και τις νυχτες θηλαζει μεν, αλλα δεν αποκοιμιεται παντα πανω στο στηθος. Νανουριζεται με διαφορους τροπους. Αλλά από την έναρξη των στερεών δε μειωσε καθολου τον αριθμο των θηλασμων, οποτε δεν το βλεπω να αποθηλαζουμε συντομα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi.Nik. και εμένα δεν θα αποθηλάσει σύντομα..και με τις στέρεες παλι στήθος ζητάει ευελπιστω τωρα που θα γυρίσω στη δουλεια να ισορροπίσουμε λίγο.Η διαφορά μας είναι ότι δεν ειχαμε μαραθώνιους θηλασμούς αλλά πολλους μέσα στη μέρα..

@Diwni πιστεύω είναι στο κάθε παιδί εγώ δεν μπόρεσα να μειωσω τους θηλασμούς ακόμα δεν είναι έτοιμος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια, το ποσο με καθησυχασατε δε λεγεται...! Εψαξα κ ειδα οτι υπαρχει κ ενα ροφημα της weleda για τον θηλασμο κ εω να το δοκιμασω.. Δεν ξερω τι φταιει κ μου ηρθε περιοδος.. Ισως το οτι η μικρη κοιμαται καλα τα βραδια κ θηλαζω συνηθως μονο μια φορα.. Την ημερα ομως του δινει κ καταλαβαινει. Αν δω βεβαια οτι συνεχιζεται θα μιλησω κ με την παιδιατρο μας κ με γυναικολογο..

Εμενα η μικρη μου δεν πιπίλαει αλλα σιγουρα βρισκει παρηγορια στο στηθος. Δεν υπαρχει περιπτωση να κλαψει κ να μην σταματησει με το στηθος!! Πολλες φορες αποκοιμιεται πανω του..! Αλλα αυτο που με λιωνει πιο πολυ ειναι οταν μου βγαζει το στηθος για να μου χαμογελασει μετα το ξαναπιανει!!! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩΩΩΩ!!!! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Ath33 είπε:

@Vivi.Nik. και εμένα δεν θα αποθηλάσει σύντομα..και με τις στέρεες παλι στήθος ζητάει ευελπιστω τωρα που θα γυρίσω στη δουλεια να ισορροπίσουμε λίγο.Η διαφορά μας είναι ότι δεν ειχαμε μαραθώνιους θηλασμούς αλλά πολλους μέσα στη μέρα..

 @Diwni πιστεύω είναι στο κάθε παιδί εγώ δεν μπόρεσα να μειωσω τους θηλασμούς ακόμα δεν είναι έτοιμος...

ουτε κι εμεις ειχαμε μαραθωνιους, αλλα πολυ συχνους! ακριβως το ιδιο δηλαδη!

πιστευω οτι οσο υπαρχει η παρουσια της μαμας, το ζητανε και πιο συχνα για ψυχολογικους λογους!

σιγουρα η δουλεια θα βοηθησει στη μειωση των θηλασμων...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

Κοριτσια, το ποσο με καθησυχασατε δε λεγεται...! Εψαξα κ ειδα οτι υπαρχει κ ενα ροφημα της weleda για τον θηλασμο κ εω να το δοκιμασω.. Δεν ξερω τι φταιει κ μου ηρθε περιοδος.. Ισως το οτι η μικρη κοιμαται καλα τα βραδια κ θηλαζω συνηθως μονο μια φορα.. Την ημερα ομως του δινει κ καταλαβαινει. Αν δω βεβαια οτι συνεχιζεται θα μιλησω κ με την παιδιατρο μας κ με γυναικολογο..

 Εμενα η μικρη μου δεν πιπίλαει αλλα σιγουρα βρισκει παρηγορια στο στηθος. Δεν υπαρχει περιπτωση να κλαψει κ να μην σταματησει με το στηθος!! Πολλες φορες αποκοιμιεται πανω του..! Αλλα αυτο που με λιωνει πιο πολυ ειναι οταν μου βγαζει το στηθος για να μου χαμογελασει μετα το ξαναπιανει!!! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩΩΩΩ!!!! ?

το εχω ακουσει κι εγω αυτο το ροφημα!

Δε νομιζω, οτι φταιει κατι...ειναι ορμονικο το θεμα...σ' αλλες γυναικες ερχεται νωριτερα, σ' αλλες αργοτερα. Παντως αν δεν ειχες πολυ αιμα, μπορει να ηταν και "Ψευδοπεριοδος" οπως μου ειχε πει η γυναικολογος... το επαθα δυο φορες γυρω στους 2-3 μηνες μετα τον τοκετο με ελαχιστο αιμα (χρειαστηκα μονο σερβιετακι) Τελικα δεν ηταν κανονικη περιοδος, αφου δε μου εχει ερθει μεχρι τωρα... Πιστευω  οτι η προλακτινη μου ειναι στα υψη!

Σ'αυτο το τελευταιο, σε νιωθω απόλυτα ❤️ υπέροχο συναίσθημα! και θα δεις και αργοτερα, οταν θα αρχισει να βγαζει δοντακια και θα πονάει ή οταν θα πέφτει και θα χτυπάει ή γενικότερα όταν θα νιώθει άσχημα, εκεί θα βρίσκει καταφύγιο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια θέλω και εγω τη γνώμη σας για τα εξης:

1. εγω που δεν θηλάζω ποτε θα δω περιοδο;; περασαμε τον 1,5 μήνα και τίποτα!

2. κολικούς πόσο συχνά εχουν τα μωράκια σας; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary Ολα αυτα που περιγράφεις ειναι απόλυτα φυσιολογικά.. και εμένα μου ηρθε κανονική περίοδος στο 2μηνο και θηλασα αποκλειστικά 10μηνες.. Το οτι θέλει παραπανω στηθος μαλλον σημαίνει πως περνάει άλμα ανάπτυξης όπως ειπε και η @Diwni .. το γαλα αρχίζει να μειώνεται οταν σταματάς να θηλάζεις.. Και εμενα θήλαζε συχνά μεσα στη μερα και το βράδυ λιγότερο.. και ειναι και πιο βολικό ετσι!  Το έπαιρνα και εγω το τσάι της Weleda δεν ξερω αν είχε βοηθήσει παντως ειχα πολυ γαλα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Fainareti είπε:

κορίτσια θέλω και εγω τη γνώμη σας για τα εξης:

1. εγω που δεν θηλάζω ποτε θα δω περιοδο;; περασαμε τον 1,5 μήνα και τίποτα!

2. κολικούς πόσο συχνά εχουν τα μωράκια σας; 

Πιστεύω ότι είναι στον οργανισμό έχω ακούσει και κορίτσια που δεν θηλάζουν που δεν είδαν περίοδο πάνω από 6μηνο..Οι κολικοί μας κράτησαν με τον 4ο μήνα ευτυχώς εμένα το πέρασε κάπως ήπια θα έλεγα..του έδινα σταγονες της biogaia και τον βοήθησαν πολύ και λόγω του θηλασμού πρόσεχα τι τον πείραζε..τώρα εσύ θα κοιτάξεις το γαλα που του δίνεις μήπως τον πειράζει σε συννενόηση με την παιδιατρο βέβαια..Να σου ζήσει??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Vivi.Nik. είπε:

το εχω ακουσει κι εγω αυτο το ροφημα!

Δε νομιζω, οτι φταιει κατι...ειναι ορμονικο το θεμα...σ' αλλες γυναικες ερχεται νωριτερα, σ' αλλες αργοτερα. Παντως αν δεν ειχες πολυ αιμα, μπορει να ηταν και "Ψευδοπεριοδος" οπως μου ειχε πει η γυναικολογος... το επαθα δυο φορες γυρω στους 2-3 μηνες μετα τον τοκετο με ελαχιστο αιμα (χρειαστηκα μονο σερβιετακι) Τελικα δεν ηταν κανονικη περιοδος, αφου δε μου εχει ερθει μεχρι τωρα... Πιστευω  οτι η προλακτινη μου ειναι στα υψη!

Σ'αυτο το τελευταιο, σε νιωθω απόλυτα ❤️ υπέροχο συναίσθημα! και θα δεις και αργοτερα, οταν θα αρχισει να βγαζει δοντακια και θα πονάει ή οταν θα πέφτει και θα χτυπάει ή γενικότερα όταν θα νιώθει άσχημα, εκεί θα βρίσκει καταφύγιο!

Εμένα αυτό κανει ο φουκαριάρης τωρα βγάζουμε δοντάκια και το χει το στήθος παρηγοριά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Rosemary είπε:

Κοριτσια, το ποσο με καθησυχασατε δε λεγεται...! Εψαξα κ ειδα οτι υπαρχει κ ενα ροφημα της weleda για τον θηλασμο κ εω να το δοκιμασω.. Δεν ξερω τι φταιει κ μου ηρθε περιοδος.. Ισως το οτι η μικρη κοιμαται καλα τα βραδια κ θηλαζω συνηθως μονο μια φορα.. Την ημερα ομως του δινει κ καταλαβαινει. Αν δω βεβαια οτι συνεχιζεται θα μιλησω κ με την παιδιατρο μας κ με γυναικολογο..

Εμενα η μικρη μου δεν πιπίλαει αλλα σιγουρα βρισκει παρηγορια στο στηθος. Δεν υπαρχει περιπτωση να κλαψει κ να μην σταματησει με το στηθος!! Πολλες φορες αποκοιμιεται πανω του..! Αλλα αυτο που με λιωνει πιο πολυ ειναι οταν μου βγαζει το στηθος για να μου χαμογελασει μετα το ξαναπιανει!!! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩΩΩΩ!!!! ?

Δοκίμασέ το εμένα με βοήθησε στις αρχές που το πήρα..μετά προσαρμόστηκε η παραγωγή και δεν χρειάστηκα κάτι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Fainareti είπε:

κορίτσια θέλω και εγω τη γνώμη σας για τα εξης:

1. εγω που δεν θηλάζω ποτε θα δω περιοδο;; περασαμε τον 1,5 μήνα και τίποτα!

2. κολικούς πόσο συχνά εχουν τα μωράκια σας; 

Πιστευω πως σε λιγο καιρο θα σου ερθει..! Οσο για τους κολικους μαλλον ειναι αναλογα το μωρο.. Εμας ξεκινησαν την 3η κιολας βδομαδα..κρατησαν γυρω στις 20 μερες.. Μιλαμε ομως για πολυ δυσκολη κατασταση.. Την επιαναν κυριολεκτικα ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, ΓΙΑ ΑΠΕΙΡΕΣ ΩΡΕΣ. Ποσο εκλαψα μαζι της δε λεγεται.. Να ακους να σφαδαζει το παιδι σου ατελειωτα, με λιγμους, να μαζευεται, να τιναζεται.....κ εγω να μην μπορω να κανω τιποτα.. Ξερεις τι ανακαλυψαμε τυχαια προς το τελος των κολικων?? ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ ΤΟΥ ΠΙΛΑΤΕΣ! Καθομασταν πανω με το παιδι αγκαλια κ χοροπηδουσαμε ελαφρως..! Ηταν φοβερο το πως σταματαγε αμεσως η μικρη κ ανακουφιζοταν!! Πραγματικα δοκιμασε τo! Μακαρι να το ηξερα απο την αρχη αυτο το κολπο..

Τωρα βεβαια η μπουμουκα μου...... Αλλο παιδι!!! Ηρεμο κ χαρουμενο το κοριτσακι μου..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για βοτανα που βοηθανε στην παραγωγη γαλακτος ειναι η λυγαρια! Δες την στο ιντερνετ, την πινεις σαν τσαγακι αλλα ρωτα το γιατρο πριν την παρεις γιατι εχω ξαναπει ειμαι φοβερα χεζου σε τετοιες πρωτοβουλιες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

Πιστευω πως σε λιγο καιρο θα σου ερθει..! Οσο για τους κολικους μαλλον ειναι αναλογα το μωρο.. Εμας ξεκινησαν την 3η κιολας βδομαδα..κρατησαν γυρω στις 20 μερες.. Μιλαμε ομως για πολυ δυσκολη κατασταση.. Την επιαναν κυριολεκτικα ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, ΓΙΑ ΑΠΕΙΡΕΣ ΩΡΕΣ. Ποσο εκλαψα μαζι της δε λεγεται.. Να ακους να σφαδαζει το παιδι σου ατελειωτα, με λιγμους, να μαζευεται, να τιναζεται.....κ εγω να μην μπορω να κανω τιποτα.. Ξερεις τι ανακαλυψαμε τυχαια προς το τελος των κολικων?? ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ ΤΟΥ ΠΙΛΑΤΕΣ! Καθομασταν πανω με το παιδι αγκαλια κ χοροπηδουσαμε ελαφρως..! Ηταν φοβερο το πως σταματαγε αμεσως η μικρη κ ανακουφιζοταν!! Πραγματικα δοκιμασε τo! Μακαρι να το ηξερα απο την αρχη αυτο το κολπο..

Τωρα βεβαια η μπουμουκα μου...... Αλλο παιδι!!! Ηρεμο κ χαρουμενο το κοριτσακι μου..!

Ωραίο ακούγεται!! θα το δοκιμάσω με τη μπάλα!  και εμας ξεκίνησαν νωρίς αλλα είχαμε μια φορα κολικό, μετα ξαναείχαμε άλλη μια φορά μετα απο πολλές μέρες, και ξαφνικα τώρα έχουμε 4 μέρες συνεχόμενα. Το κλάμμα είναι το κατι άλλο του κακομοίρη!  Πόσο είναι τώρα η μικρή σου και σταμάτησαν;;;  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Ath33 είπε:

Εμένα αυτό κανει ο φουκαριάρης τωρα βγάζουμε δοντάκια και το χει το στήθος παρηγοριά..

ετσι ακριβως κι εμεις! Το εννατο ξεπεταχτηκε σημερα και ειναι το προτελευταιο πισω, πρεπει να ποναει πολυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Fainareti είπε:

Ωραίο ακούγεται!! θα το δοκιμάσω με τη μπάλα!  και εμας ξεκίνησαν νωρίς αλλα είχαμε μια φορα κολικό, μετα ξαναείχαμε άλλη μια φορά μετα απο πολλές μέρες, και ξαφνικα τώρα έχουμε 4 μέρες συνεχόμενα. Το κλάμμα είναι το κατι άλλο του κακομοίρη!  Πόσο είναι τώρα η μικρή σου και σταμάτησαν;;;  

Ειναι 2 μηνων κ μας σταματησαν αποτομα πριν κανα 20 μερες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Vivi.Nik. είπε:

ετσι ακριβως κι εμεις! Το εννατο ξεπεταχτηκε σημερα και ειναι το προτελευταιο πισω, πρεπει να ποναει πολυ!

Από όσο ξέρω τα πισω πονάνε πολύ..εμείς ακόμα δεν εχουμε φτάσει εκεί προς το παρόν έχουμε ανησυχίες και γκρίνιες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Ath33 είπε:

Από όσο ξέρω τα πισω πονάνε πολύ..εμείς ακόμα δεν εχουμε φτάσει εκεί προς το παρόν έχουμε ανησυχίες και γκρίνιες..

υπομονη και καλη δυναμη! δεν πονανε ολα τα μωρακια το ιδιο, ελπιζω να ειστε απ τους τυχερους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Vivi.Nik. είπε:

υπομονη και καλη δυναμη! δεν πονανε ολα τα μωρακια το ιδιο, ελπιζω να ειστε απ τους τυχερους!

Επίσης!!να μαστε καλά να αντέχουμε??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα ακόμη κ οταβ ξεκίνησαν τα ζόρια με τα δόντια δ ήθελε στήθος. Ηθελε να πιάνει τ δάχτυλο μ κ να τ δαγκώνει. Αν κ μέχρι π ξεκίνησα διαδικασίες αποθηλασμου τις ωρες π ηταβ να φάει ηταβ γεμάτο τ στήθος μου. Να συμπληρώσω βέβαια ότι από την αρχη τρώει πολύ καλές ποσότητες φαγητού. Επίσης για να κοιμηθεί η οταβ είναι κουρασμένη θέλει αγκαλίτσα κ γενικότερα κάνουμε πολλές αγκαλίτσες κ παίζουμε πααρα πολύ μέσα στη μερα κ χορταίνει μαμά. Τι πλάκα έχουν όμως με τα δοντάκια τους. Έχει 2 κάτω π βγηκαν για τα καλά, ένα π τώρα έσκασε κ δυο πάνω. Το ένα βγήκε Καλά τ αλλο έχει ακόμη. Παει τ φαφουτικο τ μωράκι μου. Πόσο θα μ λείψουν τα άδεια ουλακια.

Αυτό π έχω ακούσει από μαμάδες οταβ έρχεται περίοδος λένε ότι μπορεί να αλλάξει η γεύση τ γάλατος τις μερες τις περιόδου κ μερικά μωράκια δυσανασχετούν. Εμένα όχι άλλα από κάποιες το έχω ακούσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...