Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μαιος..ο πιο ευωδιαστος μηνας!!ποσες ξεκιναμε την τελευταια μας προσπαθεια πριν το καλοκαιρι??


Recommended Posts

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Sena είπε:

Ναι στις 24-4-2018 έγινε η ωοληψία, στις 27-4-2018 έγινε η εμβρυομεταφορά και στις 8-5-2018 έκανα τη β- χοριακη. Είναι η πρώτη μου προσπάθεια και δυστυχώς δεν ευδοκίμησε. Από τα 4 γονιμοποιημένα μου ωάρια τα 2 μου μεταφέρθηκαν και τα υπόλοιπα δύο δεν κατάφεραν να διαιρεθούν και να φτάσουν στο επιθυμητό επίπεδο για κατάψυξη. Θα χρειαστεί η διαδικασία να επαναληφθεί από την αρχή λοιπόν. Τώρα είμαι σε φάση αναμονής περιόδου.

Λυπαμαι πραγματικα.

Εχω κανει κι εγω δυο προσπαθειες αποτυχημενες. Μια με φρεσκα κ μια με κατεψυγμενα. 

Τωρα μαζευω δυναμεις κ θα ξαναπροσπαθησουμε.

Για ποιο λογο πηγατε σε εξωσωματικη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειμαι στα 38- 39 και άνθρωπος ανήσυχος ετσι οταν πλησίαζε 1 χρόνος προσπάθειας με το σύζυγο άρχιζα να προβληματίζομαι και κάναμε εξετάσεις . Εκει απο λαθος του διαγνωστικου κέντρου φάνηκε πρόβλημα στο διάγραμμα του συζύγου και η εξωσωματική ηταν μονόδρομος. Στην πορεία βέβαια δεν επαληθεύτηκε κανένα πρόβλημα στις επόμενες εξετάσεις που κάναμε και οι δυο. Ο γιατρός πρότεινε να κανω λιγο υπομονή και μου ειπε οτι και οι ψυχολογικοί παράγοντες παίζουν ρόλο και να το δουμε σε 4-5 μήνες. Δεν ειχα την υπό μονη να περιμενω και πιστεύω ούτε η ψυχολογία μου θα μπορούσε να αλλάξει. Ετσι ξεκίνησα. Εν κατακλείδι ανεξήγητη υπογονιμότητα . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχομαι να ερθει το συντομοτερο ενα μωρακι!!!

Εγω εχω ενδομητριωση στην μια ωοθηκη. Ειμαι 34. Δυστυχως ενω μας ελεγαν οτι ολα ειναι αριστα δεν πετυχαμε. Μακαρι να ειναι η επομενη η τυχερη μας!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέραααααααααααααααααααα !! Κορίτσια κακά τα ψέματα ... Αναμένω τον κύκλο να ξεκινήσει και να αρχίσω και γω τις ενεσούλες μου να στανιάρω :Ppp

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

Καλησπέρα και από μένα . Πρώτη φορά , με δυο κρύο συντηρημένα τριών ημερών χθες τα οποία μου είπαν ότι είναι καλής ποιότητας . Είμαι 33 και είχα κάνει υστεροσκοπηση στην ωοληψια όπου και αφαιρέθηκε πολύποδας στο ενδομήτριο. Χθες όπως είπαν ήταν όλα καλά ( τράχηλος , ενδομήτριο ). Εσείς τι κάνατε μετά την εμβρυομεταφορα ; 

 
 
 
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Souko είπε:
 

Καλησπέρα και από μένα . Πρώτη φορά , με δυο κρύο συντηρημένα τριών ημερών χθες τα οποία μου είπαν ότι είναι καλής ποιότητας . Είμαι 33 και είχα κάνει υστεροσκοπηση στην ωοληψια όπου και αφαιρέθηκε πολύποδας στο ενδομήτριο. Χθες όπως είπαν ήταν όλα καλά ( τράχηλος , ενδομήτριο ). Εσείς τι κάνατε μετά την εμβρυομεταφορα ; 

 
 
 

Καλησπερα!!! Καλωσηρθες κ καλη επιτυχια!!!!

Πρωτη σου φορα;;;;

Εγω μετα τις 2 εμβρομεταφορες ημουν για 3-4 μερες σπιτι. Χαλαρα. Δεν εκανα δουλειες. Μετα πηγα στη δουλεια μου η οποια ειναι καθιστικη.

Ποτε εχεις χοριακη;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλώς ήρθες @Sena στην παρέα! Τι ωραία που τα λες! Έτσι και εγώ την πρώτη φορά, στα 37 μου με δύο εμβρυάκια και δυστυχώς αρνητικό αποτέλεσμα, τα υπολοιπα δεν προχώρησαν για κατάψυξη. Μέσα στις επόμενες μερες από το αρνητικό πέρασα από μεγάλες συναισθηματικές διακυμάνσεις: της μεγάλης στενοχώριας, της απόλυτης απελπισίας (εγώ δεν θα καταφέρω ποτέ να γίνω μάνα κλπ) αλλά και της ελπίδας και της ανάγκης να ξεκινήσω άμεσα νέα προσπάθεια! Η οποία έγινε όντως 2 μηνες μετά και με δικαίωσε γιατί αυτή τη φορά έχω δύο μικροσκοπικές καρδούλες που χτυπάνε μέσα μου και άλλα 3 εμβρυάκια στην κατάψυξη! Βάλε λοιπόν στα στατιστικά σου και το αδιαμφισβήτητο γεγονός ότι η επόμενη φορά είναι πάντα καλύτερη και βουρ!

@Souko η φάση της αναμονής είναι λίγο δύσκολη από συναισθηματικής σκοπιάς αλλά βοηθάει να κάνεις πράγματα που θα σε κάνουν να ξεχνιέσαι. Εγώ για να είμαι ειλικρινής τη δεύτερη φορά (που ήταν και επιτυχημένη) πρακτικά δεν έκατσα καθόλου. Πήγα δουλειά την επόμενη μέρα (κυρίως καθιστική) βόλτες, φίλους, περπάτημα, δουλειές σπιτιού, όλα τα έκανα απλά σε πολύ πιο χαλαρούς ρυθμούς. Πχ δεν θα έτρεχα να προλάβω το λεωφορείο, θα περίμενα το επόμενο, δεν κατέβαινα χοροπηδηχτά τις σκάλες αλλά σε φυσιολογικό ρυθμό κλπ. Είχε πλάκα γιατί έβλεπα τα πάντα χαλλλλαρα σε φάση "δεν θα κάτσω να σκάσω". Το μόνο που απέφευγα (και συνεχίζω εννοείται) είναι να σηκώνω βάρη και τα καυτά ντους που τα υπερλάτρευα ? Επίσης καθόλου αλκοόλ, κομμένο τσιγάρο (παραδόξως πανεύκολα) και λίγο παραπάνω προσοχή στη διατροφή χωρίς όμως υπερβολές. Εύχομαι καλά αποτελέσματα!

@antzy9 τι έγινε κορίτσι μου με τον υπέρηχο και τις αιματολογικές; Σήμερα δεν ήταν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω εύχομαι σε όλες καλά αποτελέσματα .21/5 πρέπει να πω αλλά στις 22/5 θα ταξιδέψω για 3 μέρες όποτε επαναληπτική θα αργήσω να κάνω αν είναι θετική η πρώτη . Έτυχε να σκύψω προσεχτικά και φτερνίστηκα δυο φορές . Πειράζει ; Τουαλέτα μου είπαν να πάω αμέσως μετά την μεταφορά . Τι να Πω δεν ξέρω . Στην ωοληψια εκανα και υστεροσκοπηση & αφαίρεσαν πολυποδακι , δεν ξέρω αν πρέπει να αγχώνομαι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγγνώμη για  τις χαζές ερωτήσεις . Όταν λέμε βάρος τι εννοούμε ; Μπορώ να μαγειρεύω η να ποτίσω τα λουλούδια ; Κρύα τρώγατε ; Εμείς δεν έχουμε αλλά κρύο συντηρημένα .. ας ελπίσουμε να είναι η πρώτη και η τελευταία φορά γιατί γενικά έχουμε περάσει δύσκολα με θέματα υγείας. Ο αντρας μου πριν ένα χρόνο έκανε μεταμόσχευση πνευμόνων κόντεψε να πεθάνει όποτε αν έρθουν εύκολα θα έχουμε πολλούς λόγους να χαιρόμαστε ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ElektraGr Αντε μπράβο κοριτσάρα! Με τις ενεσούλες νιώθεις ότι κάνεις ενεργά βήματα προς το μωράκι σου! Με δότη θα πάτε τελικά ή με βιοψία; Είναι εύκολες οι διαδικασίες; Με το καλό!!!

@Castrop rauxel παλιόφιλη! θυμάσαι που τα περάσαμε μαζί τα δύσκολα; από δω και πέρα μόνο χαρές! περιμένω με αγωνία τη δική σου θετική εξέλιξη!

Ρε κορίτσια, μπορεί να σας φανεί τρελό, αλλά όλη αυτή η φάση της διαδικασίας της εξωσωματικής, της διέγερσης, των υπερήχων, της αγωνίας για το πώς προχωράει, της ωοληψίας, της ανυπομονησίας για το τηλέφωνο που θα χτυπήσει κλπ έχει τη δικιά της γλύκα και αξίζει να τη ζήσουμε με την τρυφερότητα που της αρμόζει έως και να την απολαύσουμε! Καλά σίγουρα με περνάτε για μαζόχα, αλλά θυμηθείτε το όταν θα έχετε το θετικό στα χέρια σας να το ξανασυζητήσουμε :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Antelope είπε:

@ElektraGr Αντε μπράβο κοριτσάρα! Με τις ενεσούλες νιώθεις ότι κάνεις ενεργά βήματα προς το μωράκι σου! Με δότη θα πάτε τελικά ή με βιοψία; Είναι εύκολες οι διαδικασίες; Με το καλό!!!

@Castrop rauxel παλιόφιλη! θυμάσαι που τα περάσαμε μαζί τα δύσκολα; από δω και πέρα μόνο χαρές! περιμένω με αγωνία τη δική σου θετική εξέλιξη!

Ρε κορίτσια, μπορεί να σας φανεί τρελό, αλλά όλη αυτή η φάση της διαδικασίας της εξωσωματικής, της διέγερσης, των υπερήχων, της αγωνίας για το πώς προχωράει, της ωοληψίας, της ανυπομονησίας για το τηλέφωνο που θα χτυπήσει κλπ έχει τη δικιά της γλύκα και αξίζει να τη ζήσουμε με την τρυφερότητα που της αρμόζει έως και να την απολαύσουμε! Καλά σίγουρα με περνάτε για μαζόχα, αλλά θυμηθείτε το όταν θα έχετε το θετικό στα χέρια σας να το ξανασυζητήσουμε :):)

Με δοτη θα πάμε!  Και ευχομαστε να πάνε όλα καλά!

Συγχαρητήρια για τα μωράκια σου  :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια γεια σας. Σημερ ξύπνησα με τσιμπήματα στην αριστερή ωοθηκη , λίγα μούδιασματα στο στήθος στο πόδι και έβαλα θερμόμετρο και έχω 37,3 από 36,3 που είχα χθες ... είναι από τα φάρμακα η καλό σημάδι ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Καλώς ήρθες @Sena στην παρέα! Τι ωραία που τα λες! Έτσι και εγώ την πρώτη φορά, στα 37 μου με δύο εμβρυάκια και δυστυχώς αρνητικό αποτέλεσμα, τα υπολοιπα δεν προχώρησαν για κατάψυξη. Μέσα στις επόμενες μερες από το αρνητικό πέρασα από μεγάλες συναισθηματικές διακυμάνσεις: της μεγάλης στενοχώριας, της απόλυτης απελπισίας (εγώ δεν θα καταφέρω ποτέ να γίνω μάνα κλπ) αλλά και της ελπίδας και της ανάγκης να ξεκινήσω άμεσα νέα προσπάθεια! Η οποία έγινε όντως 2 μηνες μετά και με δικαίωσε γιατί αυτή τη φορά έχω δύο μικροσκοπικές καρδούλες που χτυπάνε μέσα μου και άλλα 3 εμβρυάκια στην κατάψυξη! Βάλε λοιπόν στα στατιστικά σου και το αδιαμφισβήτητο γεγονός ότι η επόμενη φορά είναι πάντα καλύτερη και βουρ!

@Souko η φάση της αναμονής είναι λίγο δύσκολη από συναισθηματικής σκοπιάς αλλά βοηθάει να κάνεις πράγματα που θα σε κάνουν να ξεχνιέσαι. Εγώ για να είμαι ειλικρινής τη δεύτερη φορά (που ήταν και επιτυχημένη) πρακτικά δεν έκατσα καθόλου. Πήγα δουλειά την επόμενη μέρα (κυρίως καθιστική) βόλτες, φίλους, περπάτημα, δουλειές σπιτιού, όλα τα έκανα απλά σε πολύ πιο χαλαρούς ρυθμούς. Πχ δεν θα έτρεχα να προλάβω το λεωφορείο, θα περίμενα το επόμενο, δεν κατέβαινα χοροπηδηχτά τις σκάλες αλλά σε φυσιολογικό ρυθμό κλπ. Είχε πλάκα γιατί έβλεπα τα πάντα χαλλλλαρα σε φάση "δεν θα κάτσω να σκάσω". Το μόνο που απέφευγα (και συνεχίζω εννοείται) είναι να σηκώνω βάρη και τα καυτά ντους που τα υπερλάτρευα ? Επίσης καθόλου αλκοόλ, κομμένο τσιγάρο (παραδόξως πανεύκολα) και λίγο παραπάνω προσοχή στη διατροφή χωρίς όμως υπερβολές. Εύχομαι καλά αποτελέσματα!

@antzy9 τι έγινε κορίτσι μου με τον υπέρηχο και τις αιματολογικές; Σήμερα δεν ήταν;

ο γιατρος μου ουτε την πρωτη φορα ουτε κ τωρα μου μιλαει γενικως......κ επειδη απογοητευτηκα πολυ τοτε,  πλεον τωρα δεν θελω κ εγω να ρωταω.....απλα μου ειπε πως παμε πολυ καλα στον υπερηχο.....πολυ καλυτερα απο την προηγουμενη και πολυ καλη κ η Ε2 μου ειπε το μεσημερι χωρις να ξερω την τιμη της...αναμονη για Δευτερα..ηδη ξεκινησα και cetrotide

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Souko είπε:

Συγγνώμη για  τις χαζές ερωτήσεις . Όταν λέμε βάρος τι εννοούμε ; Μπορώ να μαγειρεύω η να ποτίσω τα λουλούδια ; Κρύα τρώγατε ; Εμείς δεν έχουμε αλλά κρύο συντηρημένα .. ας ελπίσουμε να είναι η πρώτη και η τελευταία φορά γιατί γενικά έχουμε περάσει δύσκολα με θέματα υγείας. Ο αντρας μου πριν ένα χρόνο έκανε μεταμόσχευση πνευμόνων κόντεψε να πεθάνει όποτε αν έρθουν εύκολα θα έχουμε πολλούς λόγους να χαιρόμαστε ..

@Souko καθολου χαζες οι ερωτησεις σου.

Εγω θα σου πω τι μου ειπαν οι δικοι μου γιατροι. Οτι δεν ειμαι αρρωστη κ οτι δεν πρεπει να ειμαι ξαπλα ολο το 24 ωρο. Μπορω να μαγειρευω. Οχι να κανω δουλειες. Εγω προσωπικα κ πιατα επλυνα κ μαγειρεψα πολυ χαλαρα. 

Δεν πειραζει το φτερνισμα. Μην ανησυχεις. 

Γενικα θελει ξεκουραση. Τιποτα που να σε κανει να κουραστεις. 

Ευχομαι το καλυτερο κ για το συζυγο σου! Παντα γερος απο δω κ περα κ με το καλο να εχετε ενα μωρακι στην αγκαλια σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ναι σήμερα είχα ραντεβού ευτυχώς πέρασε και αυτήν η εξέταση την είχα έννοια να είναι όλα καλά..  Μόνο από κοιλιά μέτρησε, δεν με κοίταξε κολπικά ούτε τώρα ουτε αυχενική 
    • Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τη στήριξη.... Προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά δεδομένου ότι μέχρι στιγμής τίποτα δεν έχει πάει λάθος.... Απλά η αγωνία και η αναμονή δεν αντέχονται...  Υπομονή και δύναμη σε όλες μας και θα τα καταφέρουμε!!!
    • Εννοείται ακολουθούμε το ένστικτο μας! Εγώ κ την πρώτη φορά είχαμε 2 επαφές ολες κ όλες μια βράδυ κ μια το πρωί κ είχαμε πει να έχουμε κ μια το βράδυ ξανά, Ε μας ενημερώνουν αργά το απόγευμα  ότι  πέθανε ο παππούς του άντρα μου Ε εγώ κατάλαβα χαμένος μηνας ούτε καν μετρούσα τις ημερες για να δω αν έχω καθυστέρηση ήτανε η πρώτη φορά π πέρασαν οι 15 μερες έτσι γρήγορα… πάμε στην δεύτερη εγκυμοσύνη, είπαμε να αρχίσουμε ελεύθερες επαφές κ πιο στοχευμένα τώρα μετά το Πάσχα! Είχα πάρει τεστ ωορρηξιας απλά για να δω λίγο τον κύκλο μου τώρα μετά την εγκυμοσύνη πως είναι! Ξεκιναω τα τεστ θετικό δεν βρήκα ποτέ, είχα ένα έντονο μεν αλλά όχι θετικό είχαμε 2-3 επαφές κοντά σε αυτό το τεστ, μη στα πολυλογώ περνούν οι μερες εγώ δεν περίμενα καν ότι έμεινα εγκυος βλέπω το ημερολόγιο μου 2 μερες καθυστέρηση κάνω τεστ θετικο κάνω χοριακη την επόμενη 495 ποσό ήταν… είναι να βρεις κ το τάιμινγκ κ να εχεις πίστη κ όλα θα έρθουν!!! 
    • Έχω 26αρι κύκλο κ επειδή έπεφτε του Αγίου Βαλεντίνου λέω αν ξυπνήσω κ  δεν έχει  έρθει θα πάω για χοριακή.  Εν τω μεταξύ εκανα κ ένα τεστ που τ είχα δύο χρόνια στο ντουλάπι βγήκε θετικο,  λέω ληγμένο είναι... που να το πιστέψω μετά από 2,5 χρόνια ελεύθερο κ καμια σύλληψη... αλλά είχαμε πολλές επαφές.  Ήταν αυτό που λέμε προσπάθεια.
    • Θετής μου σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!! Εύχομαι κ εγώ σύντομα να εχεις ένα μωράκι στην κοιλια!!! ❤️❤️ που είμαι σίγουρη ότι θα έρθει εχεις μια πολύ καλή ομάδα γιατρών!!!    Κορίτσι μου εγώ θα σου ελεγα να παρεις κ μια δεύτερη γνώμη…έχετε κάνει ολες τις εξετάσεις κ εσυ κ ο άντρας σου; Συγγωμη αν το είπες αλλ ισως δε το διάβασα  κειτ μου σε ευχαριστώ παρά πολύ!!! Εύχομαι από την καρδιά μου σύντομα να γίνεις μανούλα που τόσο πολύ το θες ❤️❤️❤️  Άννα  μου σε ευχαριστώ παρά πολύ για τις ευχές! μακάρι να έρθει αυτό που θες που είμαι σίγουρη ότι θα έρθει σύντομα 💕💕 Πηγές σήμερα για β επιπέδου;; Πως πέρασε ο καιρός…. Άντε με το καλό!!!! ❤️❤️❤️ τώρα σε μέτρησε κολπικά ή πάλι κοιλιακά;    εχεις πάντα σταθερό κύκλο;; Γιατί μπορεί να κανεις κ αργότερα… εγώ θα σου ελεγα να εχεις επαφές γιατί ποτέ δε ξερεις ❤️   
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...