Μετάβαση σε περιεχόμενο

Υστερεκτομή


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα,

Συγγνώμη αν σας μαυρίζω τη ψυχή, αλλά δε ξέρω που να απευθυνθώ και νιώθω χάλια. Δυστυχώς αντί να χαίρομαι την εγυμοσύνη μου έχω να αντιμετωπίσω αυτά.

Πριν λίγες μέρες η μητέρα μου (48 ετών) έκανε τεστ παπ και υπέρηχο μήτρας ωοθηκών στα πλαίσια ετήσιου check up. Εδώ και χρόνια ξεραμε ότι έχει ινομυώματα που όμως δε δημιουργούσαν (κι ακόμ δε δημιουργούν) προβλήματα οπότε μόνο το παρακολουθούσαμε. Φέτος ο γιατρός είδε ένα ινομύωμα που δεν του άρεσε κι έστειλε τη μητέρα μου σε ακτινοδιαγνώστη προκειμένου να το ψάξουν καλύτερα. Σύμφωνα με τον υπέρηχο πρόκειται για ένα από τα ινομυώματα το οποίο έχει μεγαλώσει (όχι πολύ, αλλά στην ηλικία της δε θα έπρεπε να είχε μεγαλώσει καθόλου) και παράλληλα έχει πολύ έντονη αγγείωση κι αυτό τους φοβίζει. Της είπαν λοιπόν ότι πρέπει να κάνει ολική υστερεκτομή επειδή στην ηλικία της δεν υπάρχει λόγος να αφαιρέσει μόνο το ινομύωμα. Εκτός αυτού συνέστησαν να κάνει εξετάσεις για καρκινικούς δείκτες. Αύριο έχουμε ραντεβού στο γιατρό ώστε να μας πει αναλυτικά τι χρειάζεται να γίνει και πότε, αλλά έχω πεθάνει από την αγωνία μου, τόσο για το χειρουργείο που το θεωρώ δύσκολο κι όχι ρουτίνας, όσο (κυρίως) και για το αν θα είναι κακοήθεια και τι θα γίνει μετά.

Ξέρετε γυναίκες που να έκαναν υστερεκτομή για ύποπτο ινομύωμα και τελικά να μην ήταν καρκίνος; Ξέρετε αν τους είχε ζητηθεί να κάνουν και καρκινικούς δείκτες; Αποτελεί άραγε μέρος ρουτίνας ή θεωρούν πως η μαμά μου έχει κάτι κακό και τα ζητάνε όλα αυτά; 

Θα με καθησυχάζατε ιδιαίτερα αν ξέρατε δικές σας περιπτώσεις που όλα πήγαν καλά. Ανησυχώ και φοβάμαι και δε ξέρω αν θα αντέξω ούτε έως αύριο που έχουμε το ραντεβού. Ευχαριστώ πολύ, συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η babybaby είπε:

Κορίτσια καλησπέρα,

Συγγνώμη αν σας μαυρίζω τη ψυχή, αλλά δε ξέρω που να απευθυνθώ και νιώθω χάλια. Δυστυχώς αντί να χαίρομαι την εγυμοσύνη μου έχω να αντιμετωπίσω αυτά.

Πριν λίγες μέρες η μητέρα μου (48 ετών) έκανε τεστ παπ και υπέρηχο μήτρας ωοθηκών στα πλαίσια ετήσιου check up. Εδώ και χρόνια ξεραμε ότι έχει ινομυώματα που όμως δε δημιουργούσαν (κι ακόμ δε δημιουργούν) προβλήματα οπότε μόνο το παρακολουθούσαμε. Φέτος ο γιατρός είδε ένα ινομύωμα που δεν του άρεσε κι έστειλε τη μητέρα μου σε ακτινοδιαγνώστη προκειμένου να το ψάξουν καλύτερα. Σύμφωνα με τον υπέρηχο πρόκειται για ένα από τα ινομυώματα το οποίο έχει μεγαλώσει (όχι πολύ, αλλά στην ηλικία της δε θα έπρεπε να είχε μεγαλώσει καθόλου) και παράλληλα έχει πολύ έντονη αγγείωση κι αυτό τους φοβίζει. Της είπαν λοιπόν ότι πρέπει να κάνει ολική υστερεκτομή επειδή στην ηλικία της δεν υπάρχει λόγος να αφαιρέσει μόνο το ινομύωμα. Εκτός αυτού συνέστησαν να κάνει εξετάσεις για καρκινικούς δείκτες. Αύριο έχουμε ραντεβού στο γιατρό ώστε να μας πει αναλυτικά τι χρειάζεται να γίνει και πότε, αλλά έχω πεθάνει από την αγωνία μου, τόσο για το χειρουργείο που το θεωρώ δύσκολο κι όχι ρουτίνας, όσο (κυρίως) και για το αν θα είναι κακοήθεια και τι θα γίνει μετά.

Ξέρετε γυναίκες που να έκαναν υστερεκτομή για ύποπτο ινομύωμα και τελικά να μην ήταν καρκίνος; Ξέρετε αν τους είχε ζητηθεί να κάνουν και καρκινικούς δείκτες; Αποτελεί άραγε μέρος ρουτίνας ή θεωρούν πως η μαμά μου έχει κάτι κακό και τα ζητάνε όλα αυτά; 

Θα με καθησυχάζατε ιδιαίτερα αν ξέρατε δικές σας περιπτώσεις που όλα πήγαν καλά. Ανησυχώ και φοβάμαι και δε ξέρω αν θα αντέξω ούτε έως αύριο που έχουμε το ραντεβού. Ευχαριστώ πολύ, συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα.

Καλησπέρα αγάπη μην μου αγχωνεσε η πεθερά μου έχει κάνει υστερεκτομή για ινομυώματα στα 45 της έγινε και βιοψία και όλα βγήκανε καθαρά εκείνη είχε πάρα πολλά και της δημιουργούσαν αιμορραγίες τα πρώτα χρόνια είχε κάποια θέματα λόγο της απότομης αλλαγής στην εμμηνόπαυση αλλά έστρωσε στην συνέχεια.Το χειρουργείο δεν διήρκησε πολύ και σε μια εβδομάδα είχε επανέλθει έχει μια τομή σαν καισαρική.Τα ινομυώματα σπάνια είναι κακοήθης και εγώ είχα βγάλει ένα και προληπτικά ο γιατρός με έβαλε να κάνω όλες της εξετασεις για τος δείκτες.Σας εύχομαι όλα να πάνε καλά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Sunshine 88 είπε:

Καλησπέρα αγάπη μην μου αγχωνεσε η πεθερά μου έχει κάνει υστερεκτομή για ινομυώματα στα 45 της έγινε και βιοψία και όλα βγήκανε καθαρά εκείνη είχε πάρα πολλά και της δημιουργούσαν αιμορραγίες τα πρώτα χρόνια είχε κάποια θέματα λόγο της απότομης αλλαγής στην εμμηνόπαυση αλλά έστρωσε στην συνέχεια.Το χειρουργείο δεν διήρκησε πολύ και σε μια εβδομάδα είχε επανέλθει έχει μια τομή σαν καισαρική.Τα ινομυώματα σπάνια είναι κακοήθης και εγώ είχα βγάλει ένα και προληπτικά ο γιατρός με έβαλε να κάνω όλες της εξετασεις για τος δείκτες.Σας εύχομαι όλα να πάνε καλά 

Αλήθεια λες; Ακόμα και σε εσένα νέα γυναίκα είχε βάλει να κάνεις καρκινικούς δείκτες; Πριν το χειρουργείο; 

Αυτο που με φοβίζει περισσότερο είναι που στη μαμά μου δε δημιουργούν αιμορραγίες κτλ για να πεις ότι συντρέχει λόγος να αφαιρεθούν, άρα σκέφτομαι ότι κάτι άλλο βλέπουν και θέλουν να τα αφαιρέσουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην ανησυχείς όπως σου είπε και η κοπέλα από το σόι μου όλοι σχεδόν την     εχουν κάνει αυτή την επέμβαση επιδη  είχαν ινομυώματα δεν είχαν κανένα συπτοματα όπως αιμαραγιες και αλλά τα έρισκαν στο τσεκ απ απο την στιγμή που έχει κάνει παιδιά και δεν θέλουν αλλά προτιμούν η  γιατροί όταν υπάρχει κάποιο θέμα να την βγάλουν και για προληπτικούς λόγους πλέων δεν είναι τίποτα μια θεία μου που έκανε πρόσφατα στης 3 ημέρες ένιωθε μια χαρά. Όλα καλά να πάνε.! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η NikhNikh είπε:

Μην ανησυχείς όπως σου είπε και η κοπέλα από το σόι μου όλοι σχεδόν την     εχουν κάνει αυτή την επέμβαση επιδη  είχαν ινομυώματα δεν είχαν κανένα συπτοματα όπως αιμαραγιες και αλλά τα έρισκαν στο τσεκ απ απο την στιγμή που έχει κάνει παιδιά και δεν θέλουν αλλά προτιμούν η  γιατροί όταν υπάρχει κάποιο θέμα να την βγάλουν και για προληπτικούς λόγους πλέων δεν είναι τίποτα μια θεία μου που έκανε πρόσφατα στης 3 ημέρες ένιωθε μια χαρά. Όλα καλά να πάνε.! 

Αλήθεια λες; Σε ευχαριστώ πολύ! Μακάρι να πάνε όλα καλά το θέλω πολύ. Από την άλλη για να παρηγορηθώ σκέφτομαι αν ο γιατρός ανησυχούσε πολύ κι έβλεπε κάτι σίγουρα κακό, λογικά δε θα της επέτρεπε να κάνει την επέμβαση μέσα στον Ιούνιο που θέλει αλλά θα της έλεγε ότι επείγει να την κάνει τώρα... Λέω εγώ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η babybaby είπε:

Αλήθεια λες; Σε ευχαριστώ πολύ! Μακάρι να πάνε όλα καλά το θέλω πολύ. Από την άλλη για να παρηγορηθώ σκέφτομαι αν ο γιατρός ανησυχούσε πολύ κι έβλεπε κάτι σίγουρα κακό, λογικά δε θα της επέτρεπε να κάνει την επέμβαση μέσα στον Ιούνιο που θέλει αλλά θα της έλεγε ότι επείγει να την κάνει τώρα... Λέω εγώ...

Ακριβώς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η babybaby είπε:

Αλήθεια λες; Ακόμα και σε εσένα νέα γυναίκα είχε βάλει να κάνεις καρκινικούς δείκτες; Πριν το χειρουργείο; 

Αυτο που με φοβίζει περισσότερο είναι που στη μαμά μου δε δημιουργούν αιμορραγίες κτλ για να πεις ότι συντρέχει λόγος να αφαιρεθούν, άρα σκέφτομαι ότι κάτι άλλο βλέπουν και θέλουν να τα αφαιρέσουν...

Ναι όταν έκανα το χειρουργείο 27 ήμουν είναι προληπτικά εγώ να δεις τι είχα πάθει με την βιοψία τον υπνο μου είχα χάσει μέχρι που βγήκαν τα αποτελέσματα και οταν το είπα στο γιατρό γέλαγε μου λέει είναι η διαδικασία ότι αφαιρούμε να κάνουμε βιοψία .Μην σκέφτεσαι τα χειρότερα εμπιστευσου τον γιατρό ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε @babybaby βλέπω να ανοίγεις θέμα για υστερεκτομή και με κατατρόμαξες! Και η μαμά μου έκανε υστερεκτομή πριν μερικούς μήνες. Δεν είχε ινομυώματα αλλά κάθε φορά κάτι δεν πήγαινε καλά με το τεστ παπ, έκανε αποξέσεις και τελικά ήταν όλα καλά. Αλλά της είπαν πως δεν γίνεται συνέχεια απόξεση και πως θα ήταν καλύτερα να κανει ολικη αφαιρεση για να τελειωνει αυτο το θεμα. Έκανε όλες τις εξετασεις για να δουν αν προερχεται απο κατι άλλο πχ κονδυλωματα αλλα ηταν ολα καθαρα. Τελικά και η βιοψία μετά το χειρουργείο καθαρή ήταν. Πήρε κι άλλες γνώμες από γιατρούς πριν την κανει και ολοι να την κανει της ειπαν. Ακόμα και τωρα που δεν βρεθηκε κατι τελικα της ειπαν πως καλα εκανε που την εκανε και ησυχασε μια καλή με το θεμα. Μη σκέφτεσαι άσχημα ειδικα στην κατασταση σου. Ακόμη και το χειρότερο σεναριο που εχεις βαλει με το μυαλο σου ότι είναι κακοηθης ογκος να παιζει, για να μη φαινεται ακόμη,  θα ειναι σε πολυ αρχικο σταδιο οποτε θα το προλαβετε. Αλλα να σου πω δε νομιζω πως ειναι αυτο.Καταρχην γιατι οπως ειπαν τα ινομυωματα συνηθως ειναι καλοηθη και δευτερον σε αυτες τις ηλικιες εχω καταλαβει πως αν ειναι να κανεις χειρουργειο, προτεινουν παντα την υστερεκτομη γιατι ετσι κι αλλιως πλεον δεν χρειαζεσαι αυτα τα οργανα και μονο μελλοντικους κινδυνους μπορουν να φερουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έκανε κανονικά καισαρική με ολική αναισθησία. Σε δημόσιο νοσοκομείο σε επαρχεία οποτε δε νομιζω πως θα σε βοηθησει αυτο. Νομίζω πως είχε τα συμπτώματα που έχουν και οι γυναίκες που γεννάνε με καισαρική. Δηλαδή πονούσε αρκετά αμέσως μετά την επίδραση της αναισθησίας και δεν σηκώθηκε αμέσως. Σε μερικές μέρες ήταν εντάξει και της έμεινε μόνο ένα μούδιασμα στην τομή που αυτο εχω ακουσει να το λενε και γυναικες απο καισαρική. Το καλό είναι πως ήταν ήδη στην εμμηνοπαυση οπότε δεν ειχε τα ψυχολογικα συμπτωματα που εχουν οι γυναικες που κανουν υστερεκτομη στην αναπαραγωγική ηλικία.  Φαντάζομαι πως και η δικια σου στην εμμηνοπαυση ειναι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια δυστυχώς τώρα γυρίσαμε από το γιατρό κι αγχωθήκαμε χειρότερα. Λέει ότι θέλει να μπει άμεσα, μέσα σε αυτό το μήνα, κι όχι τον Ιούνιο, ότι η πιθανότητα να είναι κακοήθεια είναι μεν μικρή αλλά υπαρκτή δυστυχώς επειδή το ινομύωμα αυτό έχει πολύ μεγάλη αγγείωση. 

Της είπε ότι θα ξεκινήσουν λαπαροσκοπικά και θα προσπαθήσουν να τα αφαιρέσουν όλα έτσι, αλλά στην πορεία του χειρουργείου ίσως χρειαστεί και ανοιχτό χειρουργείο. 

Είμαι να πέσω να πεθάνω. Από τη μία η πίεση, ο φόβος για το ίδιο το χειρουργείο, το μεγάλο χρηματικό ποσό που θα χρειαστεί κι από την άλλη το χειρότερο: ο τρόμος μέχρι να βγει η ιστολογική μήπως είναι κακοήθεια. Της είπε ότι είναι σπάνιο, αλλά το δικό της ινομύωμα έχει χαρακτηριστικά που τον φοβίζουν. Κοντεύω να πεθάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προσπάθησε να ηρεμήσεις κορίτσι μου. Κι εγώ τα ίδια έπαθα γιατι εβαζα με το μυαλο μου τα χειροτερα και ειχαν πεσει και ολα αυτα πανω στις προετοιμασιες του γαμου μου. Τελικά όμως όλα πήγαν καλά. Σκέψου και το θετικό. Ότι θα κάνει σύντομα την επέμβαση οπότε μεχρι τον Αυγουστο που θα γεννησεις εσύ,θα είναι περδικι για να σε βοηθήσει με τη μπέμπα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η beauty bunny είπε:

Προσπάθησε να ηρεμήσεις κορίτσι μου. Κι εγώ τα ίδια έπαθα γιατι εβαζα με το μυαλο μου τα χειροτερα και ειχαν πεσει και ολα αυτα πανω στις προετοιμασιες του γαμου μου. Τελικά όμως όλα πήγαν καλά. Σκέψου και το θετικό. Ότι θα κάνει σύντομα την επέμβαση οπότε μεχρι τον Αυγουστο που θα γεννησεις εσύ,θα είναι περδικι για να σε βοηθήσει με τη μπέμπα!

Σε ευχαριστω πολυ, αυτα προσπαθω να σκεφτομαι! Ο,τι στο τοκετο μου θα ειναι εκει κι ολα αυτα θα εχουν τελειωσει... Αλλα το μυαλο μου τριγυρναει αθελα μου στο κακο... Σας ειχαν μιλησει κι εσας για εστω μικρη πιθανοτητα να ειναι κατι κακο; Ή από μονη σου σκεφτοσουν τα χειροτερα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέραμε το λόγο που βγαινανε άσχημα τα τεστ παπ οπότε όλα τα ενδεχόμενα ήταν πιθανά. Καρκινικούς δείκτες που είπες πότε θα κάνει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχθές που πήγαμε ξανά δε μας ανέφερε κάτι για καρκινικούς δείκτες. Επίσης μας είπε ότι είχε ενδυασμό αν έπρεπε να γίνει αξονική/ μαγνητική, αλλά δεν έχει νόημα καθώς πρέπει να βγει έτσι κι αλλιώς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ξέρω ότι κάνω κακό στον εαυτό μου και στο μωρό, αλλά δε μπορώ, όλη την ώρα αυτό ψάχνω στο ίντερνετ και με αυτό ασχολούμαι. Έχω διαβάσει τα πάντα ακόμα και στη διεθνή βιβλιογραφία. Θέλω να είμαι αισιόδοξη και να σκέφτομαι θετικά αλλά παντού λέει ότι αυξημένη αγγείωση = κάτι κακό. Άλλες γυναίκες που έμαθα ότι είχαν κάνει υστερεκτομή είχαν μεγάλα ινομυώματα που ενοχλούσαν αλλά είχαν φυσιολογική αγγείωση. Φοβάμαι πάρα πολύ, δε μπορώ να διανοηθώ ότι θα είναι κάτι κακό... Μακάρι να βρισκόταν έστω και μία γυναίκα να μου έλεγε ότι έχει κάνει υστερεκτομή λόγω ινομυώματος με μεγάλη αγγείωση και τελικά δεν ήταν καρκίνος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...