Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αναγουλες


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια... Είμαι έγκυος λογικά στην 5η εβδομαδα τώρα...την Παρασκευη είχα χοριακή 535 και μου είπε ο γιατρός να πάω Τετάρτη για υπέρηχο να δούμε σάκο... Το θέμα είναι ότι έχω ξεκινήσει ήδη και έχω πολλές αναγούλες... Δεν ξέρω αν είναι στο μυαλό μου, αν είναι απο το άγχος να πανε όλα καλά ή αν είναι απο τις ορμόνες της εγκυμοσύνης... Δεν έχω καθόλου όρεξη και δεν θέλω να βλέπω φαγητό μπροστά μου.. Μπορείτε να μου πείτε πότε σας ξεκίνησαν εσάς οι αναγούλες;;; Είναι δυνατόν να εμφανιστούν απο τόσο νωρίς;;; Επίσης τι κάνατε γι αυτές τις αναγούλες; Εγώ αν συνεχίσω έτσι όχι κιλό δεν πρόκειται να πάρω αλλα θα χάσω και καμμια δεκαρια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημεραα! Με το καλό σου ευχομαιιι!! Εμενα ξεκίνησαν οι αναγουλες με το που έκανα το τεστ και στις δύο μου εγκυμοσύνες μόνο που τωρα είχα και εμετούς !! Αυτό που κατάλαβα ήταν ότι όταν ήμουν τελείως νηστικη έκανα συνέχεια εμετό,οταν ετρωγα έστω κάτι να φτιάξει το στομάχι ήμουν καλύτερα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα με το καλό...

εμένα με ενοχλούσαντα αρωματα (πριν κάνω τ τεστ)) ελα να τ τεστ νωρίς κιόλας  χαχα... οπότε άρχισαν λίγο πριν μάθω... (έμαθα στις 3 εβδ)))?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου κοριτσι μου με το καλο. Εγω στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα απο παααρα πολυ νωρίς και ενώ είχα όρεξη, στις δυο μπουκιές αναγουλιαζα και το άφηνα. Μόλις μπήκα στον 4ο σταμάτησαν μαχαίρι. Τωρα στην δεύτερη, άρχισαν περίπου την 6 εβδομάδα και παλι μόλις μπήκα στον 4ο σταμάτησαν μαχαίρι..επίσης δες αν εχεις όρεξη να φας κατι οταν αναγουλιαζεις πχ στην πρώτη έτρωγα φρυγανιά αλλα τωρα στην δεύτερη ενώ είχα αναγούλα, γευομουν την δροσιά του αγγουριού και έτσι έτρωγα περίπου 2 αγγούρια την ημέρα αλλα μόνο αν ηταν κρύα σταματούσε η αναγούλα... φαντάσου τωρα Δεκέμβρη μηνα ζητούσα αγγούρι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ ευχαριστω κοριτσια μου..μακαρι να πανε ολα καλα... προσπαθω να τρωω οσο μπορω αλλα μου έρχεται ταση για εμετο και σταματαω...εντωμεταξυ νιωθω συνεχεια να στεγνωνει το στομα μου και να θέλω νερο. εχω και αγχος πολυ μεχρι να παω στο γιατρο να δω οτι ολα προχωράνε καλα...νομιζω θα θελω να πηγαινω καθε μερα να βλεπω υπερηχο το μωρακι και να ηρεμω... ισως επειδη ειναι το πρωτο και ακομα δεν μπορουμε να το πιστεψουμε..το θελαμε πολυ..προσπαθουσαμε παρα πολυ καιρό και ηρθε τον μηνα που ειχα τοση στεναχωρια με χαμο αγαπημενου μου προσωπου..σαν ονειρο μου φαίνετε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η katerina-90 είπε:

Γεια σας κορίτσια... Είμαι έγκυος λογικά στην 5η εβδομαδα τώρα...την Παρασκευη είχα χοριακή 535 και μου είπε ο γιατρός να πάω Τετάρτη για υπέρηχο να δούμε σάκο... Το θέμα είναι ότι έχω ξεκινήσει ήδη και έχω πολλές αναγούλες... Δεν ξέρω αν είναι στο μυαλό μου, αν είναι απο το άγχος να πανε όλα καλά ή αν είναι απο τις ορμόνες της εγκυμοσύνης... Δεν έχω καθόλου όρεξη και δεν θέλω να βλέπω φαγητό μπροστά μου.. Μπορείτε να μου πείτε πότε σας ξεκίνησαν εσάς οι αναγούλες;;; Είναι δυνατόν να εμφανιστούν απο τόσο νωρίς;;; Επίσης τι κάνατε γι αυτές τις αναγούλες; Εγώ αν συνεχίσω έτσι όχι κιλό δεν πρόκειται να πάρω αλλα θα χάσω και καμμια δεκαρια....

Γεια σου γλυκιά Κατερίνα!!καταρχήν σου εύχομαι μια όμορφη εγκυμοσύνη! Σε καταλαβαίνω απόλυτα για όλα όσα νιώθεις! Είμαι κοντά στην 8η εβδομάδα και σε μένα όλα αρχισαν το ίδιο νωρίς.. Τις πρωτες εβδομάδες με πολλές ανυποφορες ζαλάδες που με καθήλωσαν κυριολεκτικά κ τις τελευταίες 2 εβδομάδες με απίστευτη αναγουλα.σήμερα δε περναω την χειρότερη μέχρι στιγμής!!! Δεν μπορείς τίποτα να φας,όλα μυρίζουν άσχημα κ εννοείται όρεξη κ διάθεση μηδέν..και εγώ προσπαθώ να καταλάβω τι απ όλα φταίει..νομιζω οτι λίγο πολύ φταίνε κ οι ορμόνες κ το μπεμπακι που προσπαθει να προσαρμοστει κ λίγο περισσότερο το άγχος κ το μυαλουδακι μας που φοβάται και υπερβάλλει!!! Τυγχανω φοβερά αγχωδη άτομο γι αυτό το λέω!!!?πάντως κ σε μένα βοηθάνε οι φρυγανιες και το αγγουράκι. Προσπάθησε να κανεις υπομονή, να μην πιεζεσαι κ να τρως συχνά γεύματα κ απο λίγο. Οι μανουλες που ξέρουν λένε οτι βοηθάνε. Και μας υπόσχονται οτι κάθε μέρα που περνάει θα αισθανόμαστε κ καλυτερα!ε,δίκιο θα έχουν!!!!!όλα καλά θα πάνε!!συγνώμη αν σε ζαλισα.είναι πάντως όμορφο να μοιραζομαστε σκέψεις μας κορίτσια! Τα λέμε!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και απο εμενα κορίτσι. Λοιπον σου ευχομαι ολοψυχα να μην εισαι τόσο χαλια οσο εγω που κλεινω τον 4ο και ακομα εχω εμετους και εχω χασει περιπου 3-4 κιλα. Εμενα Προσωπικά δεν με βοηθησε ποτε τπτ. Ειτε ετρωγα λιγο ειτε καθολου εχει τυχει να βγαλω εστω και μονο νερο χωρις να εχω φαει τπτ. Επισης οι στερεες τροφες πχ φρυγανιές κλπ που προτείνουν για εμενα ειναι χειροτερα γιατι οχι απλα δεν σταματαει τους εμετούς αλλα οι εμετοι βγαίνουν .... σε στερεη μορφη και πνίγομαι και τραυματιζω και τον λαιμο μου. Γνώμη μου, δοκίμασε μηπως αν τρως λιγο λιγο εισαι καλύτερα αλλιως αν εισαι ατυχη σαν κ εμενα θα σου πω το ανάποδο απ αυτο που λενε ολοι, πινε πολλα υγρα και για να μην αφυδατωνεσαι αλλα κ για να εχεις πιο ευκολους εμετούς. Για το μπεμπε μην αγχώνεσαι δεν παθαίνει κάτι επειδη δεν τρως σε αυτήν την φαση . Να ξερεις αν δεν κανεις πανω απο 5-6 εμετούς την ημετα αντιεμετικα ΔΕΝ θα σου δωσουν. Υπομονή κορίτσι και καλη εγκυμοσύνη να έχεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολυ κοριτσια με ηρεμησατε λιγο!!! Επισης και κατι ακομα αισθανομαι συχνα τραβηγματα δεξια ή αριστερά... συνηθως οταν κάθομαι και παω να σηκωθω, αμα σκύψω ή τεντωθω ή ακομα μπορει χωρις να κανω και τπτ!!!σκεφτομαι για εξωμητρια... υπαρχει τετοια περιπτωση??? Θα σκασω μεχρι να ρθει η Τεταρτη να δω σακο.... 

Οντως ειναι ωραιο να μοιραζομαστε σκεψεις η μια με την αλλη... εχουμε μια παρηγορια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η katerina-90 είπε:

Σας ευχαριστώ πολυ κοριτσια με ηρεμησατε λιγο!!! Επισης και κατι ακομα αισθανομαι συχνα τραβηγματα δεξια ή αριστερά... συνηθως οταν κάθομαι και παω να σηκωθω, αμα σκύψω ή τεντωθω ή ακομα μπορει χωρις να κανω και τπτ!!!σκεφτομαι για εξωμητρια... υπαρχει τετοια περιπτωση??? Θα σκασω μεχρι να ρθει η Τεταρτη να δω σακο.... 

Οντως ειναι ωραιο να μοιραζομαστε σκεψεις η μια με την αλλη... εχουμε μια παρηγορια!!!

Τα τραβηγματακια ειναι εντελως νορμαλ εγω τα ειχα μεχρι και τον δεύτερο μηνα αν θυμαμαι καλα μετα χαλαρωσαν καπως. Επισης καλο θα ηταν να σκυβεις λυγιζοντας τα πόδια και οχι με την μεση! Λιγη προσοχή στο πρωτο τρίμηνο. Θα στο πει και ο γιατρός σου. Καλα αποτελέσματα την Τετάρτη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Χρύσα μου, δυστυχώς όταν είναι ο πατέρας σου αυτός που σε φέρνει σε αυτήν την κατάσταση, δεν είναι εύκολο να τον "αφήσεις"!  Νανούκο μου, σίγουρα δε νιώθω τύψεις για τις πράξεις των άλλων! Απο εχθές το βράδυ τη χαιδεύω και της μιλάω και της ζητάω συγγνώμη! Μουσικούλα δεν της έχω βάλει ακόμα, αλλά θα το προσπαθήσω! Ελκ μου, όταν ήταν έγκυος η 2η "μητέρα" μου στο μικρό μου αδελφό, ένα μεσημέρι γυρνάει ο πατέρας μου απο τη δουλειά και μας λέει... "Απολύθηκα"! Ήταν μεγάλο το σοκ αλλά το ξεπεράσαμε και είναι όλα καλά! Ψυχραιμία κοριτσάκι μου και ΌΛΑ θα βρουν το δρόμο τους! ΌΛΑ ΠΆΝΤΑ ΓΙΑ ΚΑΛΌ!!!
    • Και εγω έχω καμία φορά κάθομαι το μετράω αλλά όχι συνέχεια βέβαια μετά την καμπύλη σίγουρα θα θέλει κάθε μερα τι ώρα σου έχουν δώσει για μια ώρα μετά το φαγητό ; Εμένα η ενδοκριλογος που είπε πει μέχρι 120 ο γυναικολογος ο ιδιώτης μου είπε εντάξει δεν είσαι μηχανή είναι δύσκολο όποτε μου είπε μέχρι 140 αλλά μην είσαι μετά από κάθε γεύμα 140 
    • Αχ κι εμείς με τις δουλειές παλεύουμε..δεν μπορείς να κάνεις κάτι ιδίως όταν δουλεύεις ως υπάλληλος, να προσπαθείς μόνο και θετική σκέψη! Ελπίζω όλα να πάνε καλά!
    • Σαν εκδρομή δεν μπορω γιατί δεν έχω το χρόνο ο αντρας μου θα δουλεύει όποτε θα πρέπει να γυρίσω πίσω να μην αργήσει στην δουλειά του και επισης θα έχω το παιδί στην πεθερά μου όποτε θα πρέπει να γυρίσω πίσω να πάω στο παιδι.. αχ μπερδεμένα είναι τώρα όλο αυτό αλλά θα το σκεφτώ μετά 
    • Μην αγχώνεστε όμως για την εξέταση, καλύτερα να ξέρετε για να πάρετε τα μέτρα σας αν χρειαστεί! Αν μπορεί να σας συνοδεύσει κάποιος θα ήταν καλό γτ θα περνάει ευχάριστα η ώρα, που θα κάτσετε πολύ, και θα μετριαστεί το άγχος!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...