Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

καλησπέρα κορίτσια και καλη εβδομάδα. θα ηθελα να ρωτήσω την γνωμη σας ο γιατρός μ πε να βαζω στην κοιλιά βαζελινη αλλά δεν μου είπε αν πρέπει να βαζω κανονική η βρεφική.Διαβασα στο διαδίκτυο οτι η κανονική περιέχει πετρέλαιο και κάνει κακο στην εγκυμοσύνη και ανχωθηκα. ξέρετε κατι? 

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑλησπερα! Είναι λίγο απαρχαιωμένη η βαζελίνη για τις ραγΔες.... η μαμα μου έβαζε πριν 36 χρόνια δηλαδή και γέμισε και η κοιλιτσα της από τον 3ο μήνα.... 

τοσες κρέμες υπάρχουν και λαδακια ειδικά πλέον, γιατί να πάρεις βαζελίνη; 

• Like 1

στις πριν 57 λεπτά, ο/η M@mmy είπε:

καλησπέρα κορίτσια και καλη εβδομάδα. θα ηθελα να ρωτήσω την γνωμη σας ο γιατρός μ πε να βαζω στην κοιλιά βαζελινη αλλά δεν μου είπε αν πρέπει να βαζω κανονική η βρεφική.Διαβασα στο διαδίκτυο οτι η κανονική περιέχει πετρέλαιο και κάνει κακο στην εγκυμοσύνη και ανχωθηκα. ξέρετε κατι? 

Εγω ξερω οτι ολες οι βαζελινες ειναι απο πετρελαιο.. Αλλα οπως λεει κ η φιλη παραπανω, υπαρχουν τοσες κρεμες!!

• Like 1

ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας. ρώτησα τον γυνακαικολογο μπορω να βαλω κάποιο λαδάκι το ειπα για το bio oil και μου είπε καλύτερα τα βάζεις βαζελινη καθε βράδυ. διάβασα διάφορα οτι δεν ειναι και τόσο καλη και δεν ξερω τώρα τι να κανω και ήθελα κι άλλες γνώμες. 

Εγώ έβαζα τη cera di curpa αν την έχεις ακουστά πολύ καλή κρέμα έχει και για το σώμα με βοήθησε πολύ..

Εγώ βάζω της frezyderm την prevenstria το πρωί και της weleda το λάδι για τις ραγάδες το βράδυ, τώρα μου τελείωσε και πήρα της mustella το λάδι για τις ραγάδες. Όλα αυτά ο Άι ειδικά από άποψη συστατικών για την εγκυμοσύνη, πήγαινε μύρισε και ότι σ αρέσει. Ακόμα και απλό αμυγδαλέλαιο αν βάζεις πάλι μια χαρά θα ναι. Το θέμα είναι η ενυδάτωση της περιοχής. Όχι όμως με βαζελίνη.... και Ακομα και για το bio oil δεν λένε από καλύτερα.... 

Εγώ έβαζα της frezyderm για τις ραγάδες πρωι βραδυ και δεν έκανα ούτε μια..Αν και ακριβή προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημενη!

Εγώ χρησιμοποιώ βιολογικό λάδι καρύδας. Εδώ το βρήκα στο σούπερ μάρκετ μαζί με τα υπόλοιπα λάδια μαγειρικής. Είναι αγνό, οικονομικό και μέχρι στιγμής (34 εβδ.) δεν εχω κάνει ραγάδες. Στο στήθος που το αμέλησα εχω γεμίσει. Δεν ξέρω αν όλα αυτά όντως βοηθανε στο να μην κανεις ραγάδες αλλα τουλάχιστον εμένα με ανακουφίζει απο την φαγούρα κ το τράβηγμα. Βαζελίνη νομιζω δεν θα έβαζα και γι το bio oil όπως είπε και η @Λευτέρης δεν διάβασα τα καλυτερα (απο άποψη συστατικών κ ασφαλή χρήση στην εγκυμοσύνη). Αν ήμουν Ελλάδα σιγουρα θα δοκίμαζα την frezyderm όλες οι κοπέλες λένε τα καλυτερα!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε κάποιο σχόλιο.

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Εγγραφείτε στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση Τώρα

• Απαντήσεις

• Κορίτσια εμείς αποφασίσαμε να κάνουμε τις επαφές μας χωρίς να πάρω τεστ ωορρηξιας.. Γενικότερα έχουμε επαφές όλη την διαρκεία. Κ θα το αφήσουμε χαλαρά κ όπως πάει... Παίρνουμε βέβαια καθημερινά τις βιταμίνες μας. Οπότε να είναι να γίνει κάτι θα γίνει. 😁 
    • Προσωπικά πιστεύω ότι περνάει φάση που δεν της φθάνει η μέρα. Ακόμη κ 3 ώρες να κοιμάται εφόσον ξυπνάει στις 4.30 είναι πολλές οι ώρες μέχρι ρη μια. Αν την ξυπνήσεις στη μια ώρα έχεις πολλές πιθανότητες η να έχετε μιρλα ως τ βράδυ η να σ κοιμηθει κατα τις 11 κ να σ ξύπνησει 5 τ πρωί. Εμένα η μικρη μ από 10 μηνων κοιμάται 12 12.30. Είτε κοιμηθεί μισή ώρα τ μεσημέρι είτε δυο ένα κ τ αυτό. Όσες φορές έπεσε πτώμα κ κοιμήθηκε στις 11 μ ξύπνησε στις 5 κ έμεινε ξύπνια μια δυο ώρες. Από βρέφος έχουμε τις ίδιες συνήθειες ύπνου άλλα είναι στο παιδι. Της κολλητής μ η μικρη 20 μηνων τώρα από 6 μηνων κπιμαται στις 8.30 με 8 τ πρωι πίνει γάλα κ ξανά κοιμαται ως τις 10. Μεσημερι κοιμάται 3 με 5. Και στις 8.30 πέφτει ξερό. Πόσο πιο πολυ κουράζεται από τη δικιά μου;  Κ γω κπ στιγμή είχα αγανακτήσει άλλα πλέον τ πήρα απόφαση την αφήνω κ παίζει κ πάλι μέχρι να κοιμηθεί έχω κάνει 3 4 προσπάθειες να τη νανουρισω. Να προσθέσω ότι από τις 9 έχουμε σβηστά φώτα μόνο ένα λαμπάτερ στο σαλόνι κ κλειστγ τηλεόραση. Χθες για παράδειγμα κοιμήθηκε για μεσημέρι 3 και με 4 παρά. Μισή ώρα δηλαδή. Το βράδυ την έβαλα στο κρεβατάκι της στις 12. 
    • Κοριτσια κ εγω περιμενω το σαββατο.. Περιμενετε μην. Ανγχονεστε μην κανετε τεστ πριν να εχετε καθιστερηση προτα... Ιπομονη... Εγω νιοθο τοσ. Τηθος μου. Νομιζο. Θα ερθει... 
    • Εντάξει θα κρατηθώ μέχρι την Κυρίακη .. θα σας ακούσω.. άλλωστε με τους ρυθμούς της καθημερινότητας περνάει η μερα
    • όχι να μην κάνεις, να κρατηθείς μέχρι το σαββατοκύριακο εσύ! για μένα είναι καλύτερα έτσι παρά να δω κατευθείαν την περίοδο. τώρα το ξέρω τουλάχιστον. μπα..μια χαρά θα φαινόταν η ορμόνη κ τώρα. τα πιστεύω τα τεστ! 
  • Νέες συζητήσεις