Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

καλησπέρα κορίτσια και καλη εβδομάδα. θα ηθελα να ρωτήσω την γνωμη σας ο γιατρός μ πε να βαζω στην κοιλιά βαζελινη αλλά δεν μου είπε αν πρέπει να βαζω κανονική η βρεφική.Διαβασα στο διαδίκτυο οτι η κανονική περιέχει πετρέλαιο και κάνει κακο στην εγκυμοσύνη και ανχωθηκα. ξέρετε κατι? 

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑλησπερα! Είναι λίγο απαρχαιωμένη η βαζελίνη για τις ραγΔες.... η μαμα μου έβαζε πριν 36 χρόνια δηλαδή και γέμισε και η κοιλιτσα της από τον 3ο μήνα.... 

τοσες κρέμες υπάρχουν και λαδακια ειδικά πλέον, γιατί να πάρεις βαζελίνη; 

• Like 1

στις πριν 57 λεπτά, ο/η M@mmy είπε:

καλησπέρα κορίτσια και καλη εβδομάδα. θα ηθελα να ρωτήσω την γνωμη σας ο γιατρός μ πε να βαζω στην κοιλιά βαζελινη αλλά δεν μου είπε αν πρέπει να βαζω κανονική η βρεφική.Διαβασα στο διαδίκτυο οτι η κανονική περιέχει πετρέλαιο και κάνει κακο στην εγκυμοσύνη και ανχωθηκα. ξέρετε κατι? 

Εγω ξερω οτι ολες οι βαζελινες ειναι απο πετρελαιο.. Αλλα οπως λεει κ η φιλη παραπανω, υπαρχουν τοσες κρεμες!!

• Like 1

ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας. ρώτησα τον γυνακαικολογο μπορω να βαλω κάποιο λαδάκι το ειπα για το bio oil και μου είπε καλύτερα τα βάζεις βαζελινη καθε βράδυ. διάβασα διάφορα οτι δεν ειναι και τόσο καλη και δεν ξερω τώρα τι να κανω και ήθελα κι άλλες γνώμες. 

Εγώ έβαζα τη cera di curpa αν την έχεις ακουστά πολύ καλή κρέμα έχει και για το σώμα με βοήθησε πολύ..

Εγώ βάζω της frezyderm την prevenstria το πρωί και της weleda το λάδι για τις ραγάδες το βράδυ, τώρα μου τελείωσε και πήρα της mustella το λάδι για τις ραγάδες. Όλα αυτά ο Άι ειδικά από άποψη συστατικών για την εγκυμοσύνη, πήγαινε μύρισε και ότι σ αρέσει. Ακόμα και απλό αμυγδαλέλαιο αν βάζεις πάλι μια χαρά θα ναι. Το θέμα είναι η ενυδάτωση της περιοχής. Όχι όμως με βαζελίνη.... και Ακομα και για το bio oil δεν λένε από καλύτερα.... 

Εγώ έβαζα της frezyderm για τις ραγάδες πρωι βραδυ και δεν έκανα ούτε μια..Αν και ακριβή προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημενη!

Εγώ χρησιμοποιώ βιολογικό λάδι καρύδας. Εδώ το βρήκα στο σούπερ μάρκετ μαζί με τα υπόλοιπα λάδια μαγειρικής. Είναι αγνό, οικονομικό και μέχρι στιγμής (34 εβδ.) δεν εχω κάνει ραγάδες. Στο στήθος που το αμέλησα εχω γεμίσει. Δεν ξέρω αν όλα αυτά όντως βοηθανε στο να μην κανεις ραγάδες αλλα τουλάχιστον εμένα με ανακουφίζει απο την φαγούρα κ το τράβηγμα. Βαζελίνη νομιζω δεν θα έβαζα και γι το bio oil όπως είπε και η @Λευτέρης δεν διάβασα τα καλυτερα (απο άποψη συστατικών κ ασφαλή χρήση στην εγκυμοσύνη). Αν ήμουν Ελλάδα σιγουρα θα δοκίμαζα την frezyderm όλες οι κοπέλες λένε τα καλυτερα!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε κάποιο σχόλιο.

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Εγγραφείτε στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση Τώρα

• Απαντήσεις

• Δεν ειμαι Αθηνα, Θεσσαλονικη ειμαι...!!! Αλλα αυτο ισχυει εχω ακουσει παραααα πολλα απο το σοι και πριν ακομα παντρευτω. Συμβουλες απο θειες .... μεχρι και να κοιμαμαι χωριστα με τον αντρα μου για μισο χρονο μου ειπαν.... και αμεσως λεει θα κανω παιδι!! 
    • @Μερεβη σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία!!ο αγώνας είναι μακρύς και θέλει γερό στομάχι!τα κιλά σου οκ δεν είναι και τραγικά με μια διατροφή τα χάνεις!Επίσης προσπάθησε να τα ξεκαθαρίσεις πρώτα με ποια σειρά θα πας γιατί λίγο από εδώ λίγο από εκει μπερδεύονται τα πράγματα!είσαι και φρεσκοπαντρεμενη!!σαν και εμένα μην δίνεις σημασία στα σχόλια των άλλων σκέψου ότι πλέον επειδή υπάρχει σοβαρό πρόβλημα επικοινωνίας μεταξύ των οικογενειών οι περισσότεροι ασχολούνται με τους άλλους για να ξεφεύγει το μυαλό τους από δικά τους προβλήματα.. με ποιον γιατρό συνεργάζεσαι?Αθήνα
    • Δεν γνωρίζω για την κυτταρίτιδα, να ρωτήσεις σε ένα φαρμακείο όμως θα έχουν δεν μπορεί.. μπορεί να είναι από τα χάπια..αλλά θα είναι προσωρινό μη σε αγχωνει.. ξεκινα την, ναι η πρόληψη σώζει!! 😉
    • Τέλεια!! Έχω σε 10 μέρες σχεδόν υπέρηχο και δεν αντέχω άλλο!! Θα είμαι 15+5 τότε Χριστέ μου!! Ααα έπεσα μέσα ε;; Πότε είχες σύλληψη είπαμε; Είμαστε σχεδόν μαζί εγώ μπήκα στον 4ο χθες..
    • Και εκτός εγκυμοσύνης να ξέρετε... φίλη μου πήγε να την καταστρέψει γυναικολόγος στα 20 της φοβιζοντας την για καρκίνο του τραχήλου και ήθελε να της κάνει ολική αφαίρεση.. στο τσακ γλύτωσε τα χειρότερα..δεν είχε τίποτα τελικά η κοπέλα..πάντα δεύτερη και τρίτη γνώμη αν χρειαστεί!!
  • Νέες συζητήσεις