Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΠΑΠΕΙΛΟΥΜΕΝΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

Καλημερα σας!

ειμαι 2μιση μηνων εγκυος.

εχω διαβασει καποια πραγματα για τη επαπειλουμενη εγκυμοσυνη αλλα δεν εχω καταλαβει το εξης.

εργαζομαι σαν σερβιτορα, η οποια δουλεια ειναι βαρβαρη εφοσον εχει πολυ τρεξιμο κουβαλημα και αγχος.

αν παρω τη συγκεκριμεη αδεια, ο εργοδοτης τι επιβαρυνεται απο αυτο? μπορει να με απολυσει?

γενικα ειμαι ασχετη με αυτα τα θεματα.... θα ηθελα την βοηθεια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου μελλοντικη μανουλα!!

Να την παρεις την αναρρωτικη χωρις 2η σκεψη. Ο εργοδοτης σου σου πληρωνει μονο τις 15 πρωτες μερες της αναρρωτικης κι επειτα αναλαμβανει εξολοκληρου το ΙΚΑ (εφ'οσων βεβαια εχεις ενσημα). Ακομη κ τα δωρα τα πληρωνει το ΙΚΑ. Ο εργοδοτης δεν εχει δικαιωμα να σε απολυσει για 1 χρονο μετα την γεννα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Rosemary! ευχαριστω παρα μα παρα πολυ!

δεν ηξερα τι να κανω και εχω αγχωθει τοσο πολυ.

δεν εχω κατσει ποτε..χωρις να δουλευω και τωρα μου φαινεται καπως, ειδικα αν δεν μπορω να προσφερω.ευχαριστω και παλι.:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για να είναι μία κύηση επαπειλούμενη πρέπει να χαρακτηριστεί κ να στηριχθεί υπερηχογραφικά ως επαπειλούμενη..αλλιώς κάθε έγκυος θα το επικαλούνταν..δεν παίρνεις επαπειλούμενη με τη δικαιολογία μήπως κ πάθω κάτι αλλά έχοντας ήδη κάτι..κ μιλάω για τον ιδιωτικό τομέα όχι για το δημόσιο που δεν ξέρω αν κ πόσο ελέγχονται..υπάρχουν επιτροπές που περνάς με τα χαρτιά του γιατρού σου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και στον ιδιωτικό τομέα και στον δημόσιο μπορείς να πάρεις εύκολα επαπειλούμενη βρίσκοντας έναν γιατρό να σου εκτυπώσει έναν ψεύτικο υπέρηχο που να δείχνει μια αποκόλληση ή κάτι άλλο, να το πας στην επιτροπή του ΊΚΑ και θα στην δώσουν. Μακάρι να μην έχεις επαπειλούμενη κύηση αλλά και να θες να πάρεις θα βρεις την άκρη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η KONSTANTIA είπε:

Και στον ιδιωτικό τομέα και στον δημόσιο μπορείς να πάρεις εύκολα επαπειλούμενη βρίσκοντας έναν γιατρό να σου εκτυπώσει έναν ψεύτικο υπέρηχο που να δείχνει μια αποκόλληση ή κάτι άλλο, να το πας στην επιτροπή του ΊΚΑ και θα στην δώσουν. Μακάρι να μην έχεις επαπειλούμενη κύηση αλλά και να θες να πάρεις θα βρεις την άκρη

Ακριβως. Εγω πχ ειχα στο στορικο μου 3 αποβολες κ το πρωτο τριμηνο της επιτυχημενης μου κυησης ειχα αιμοραγιες καθε φορα που περπατουσα κ..... Ακουσον ακουσον, δεν αρκουσαν για επαπειλουμενη!Οποτε ο γιατρος μου μου εγραψε αποκολληση!

Αλλα κ να μην ειχα θεμα, θα καθομουν γιατι ημαρτον!!! Μια ζωη δουλευω για ψυχουλα κ μου βγαινουν τα ποδια... Κ το κρατος πουθενα! Ας κατσω κι εγω μια φορα στη ζωη μου χωρις τυψεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On ‎16‎/‎4‎/‎2018 at 10:30 ΠΜ, ο/η VASO32 είπε:

Καλημερα σας!

ειμαι 2μιση μηνων εγκυος.

εχω διαβασει καποια πραγματα για τη επαπειλουμενη εγκυμοσυνη αλλα δεν εχω καταλαβει το εξης.

εργαζομαι σαν σερβιτορα, η οποια δουλεια ειναι βαρβαρη εφοσον εχει πολυ τρεξιμο κουβαλημα και αγχος.

αν παρω τη συγκεκριμεη αδεια, ο εργοδοτης τι επιβαρυνεται απο αυτο? μπορει να με απολυσει?

γενικα ειμαι ασχετη με αυτα τα θεματα.... θα ηθελα την βοηθεια..

με το καλο κοπελα μου! Κ εγω σε συμβολευω να παρεις αναρωτικη κ να χαρεις την εγκυμοσυνη σου! Ξεκουρασου τωρα που μπορεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...
στις On 21/4/2018 at 11:29 ΠΜ, ο/η Rosemary είπε:

Ακριβως. Εγω πχ ειχα στο στορικο μου 3 αποβολες κ το πρωτο τριμηνο της επιτυχημενης μου κυησης ειχα αιμοραγιες καθε φορα που περπατουσα κ..... Ακουσον ακουσον, δεν αρκουσαν για επαπειλουμενη!Οποτε ο γιατρος μου μου εγραψε αποκολληση!

Αλλα κ να μην ειχα θεμα, θα καθομουν γιατι ημαρτον!!! Μια ζωη δουλευω για ψυχουλα κ μου βγαινουν τα ποδια... Κ το κρατος πουθενα! Ας κατσω κι εγω μια φορα στη ζωη μου χωρις τυψεις!!

κοριτσια ευχαριστω παρα πολυ, δυστυχως δεν μπορω να βρω ακρη και να την παρω..... για αλλα κι αλλα δινουν ψευτικα χαρτια. το γνωριζω οτι αν δεν εχεις προβλημα δεν την παιρνεις.και εγω δεν την θελω για το μην παθω τπτ αλλα δεν παλευεται σε αυτη την δουλεια να εισαι εγκυος και να δουλευεις σαν π@@στης FINALLY.αν δουλευα σε γραφειακι η σε πιο normal συνθηκες το τονισα δεν θα σκεφτομουν κατι τετοιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η VASO32 είπε:

κοριτσια ευχαριστω παρα πολυ, δυστυχως δεν μπορω να βρω ακρη και να την παρω..... για αλλα κι αλλα δινουν ψευτικα χαρτια. το γνωριζω οτι αν δεν εχεις προβλημα δεν την παιρνεις.και εγω δεν την θελω για το μην παθω τπτ αλλα δεν παλευεται σε αυτη την δουλεια να εισαι εγκυος και να δουλευεις σαν π@@στης FINALLY.αν δουλευα σε γραφειακι η σε πιο normal συνθηκες το τονισα δεν θα σκεφτομουν κατι τετοιο.

Τι εννοεις δεν μπορεις να βγαλεις ακρη? Απλα παρε τηλ ενα ιδιωτικο γιατρο του εοπυυ κ πες του οτι θες να περασεις για να σου γραψει μια αναρρωτικη. Εμενα δε με εξεταζε καν. Του εδινα 20 ευρω κ εφευγα. Αλλοι παιρνουν 10. Που μενεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...