Μετάβαση σε περιεχόμενο

Φυσικός Κύκλος


Recommended Posts

Καλημέρα! εχει κανει κάποια φυσικό ή τροποποιημενο φυσικό κύκλο;; ειδικά απο Θεσσαλονίκη, να μου πει και ποιος την ανέλαβε.. Επίσης θα ηθελα πληροφορίες για το κόστος της διαδικασιας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου @jazz μου!!!

κι εμένα θα μεενδιεφερε ο φυσικος αν κ δεν ξερω αν ενδεικνυται για την περίπτωσή μας. 

Επισης δεν μενουμε θεσνικη κ νομιζω ο φυσικος θέλει στενη παρακολουθηση κ θα ειναι δυσκολες οι μετακινησεις συνέχεια. 

Ωστόσο θα περιμενω κι εγω να διαβασω πληροφοριες απο τα κοριτσια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!Για Θεσσαλονίκη δεν μπορώ να σας βοηθήσω αλλά Αθήνα έκανε κοντινή μου φίλη με τον Μαντούδι για ενα χρονικό διάστημα σχεδόν 8 μηνών μάζεψε 5 ωαρια τα οποία έμπαιναν κατάψυξη άφησαν δύο κύκλους τα βγάλανε τα γονημοποισανε και τρία φτάσανε σε βλαστοκυστες έβαλε τα δύο και έκανε δύο κορίτσια το Γενάρη  αλλά είναι 41 χρονών και γνωρίζω ότι ακολούθησαν αυτό το κύκλο για πιο ποιοτικά ωραία γιατί της προηγούμενες φορές τα ωαρια σταματούσαν την 3ημερα .Καλή επυτυχια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστούμε πολυ sunshine!  Εγω προσωπικά θελω να κάνω Μάιο με Αύγουστο ή Σεπτέμβριο. @nikona μου σύντομα θα μιλήσω με τον γιατρο μου κ θα σ ενημερώσω.. Το σκέφτομαι και γιατι ειναι χωρίς φάρμακα και εννοείται είναι και πιο οικονομική λύση. Υπάρχει και ο τροποποιημενος φυσικός κύκλος με πολυ λίγα φάρμακα που δίνει 2-3 ωαρια σε κάθε κύκλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα περιμενω @jazz να μου πεις.

όσο για το οικονομικό εχω διαβασει οτι αν χρειαστουν 5-6 κυκλοι μεχρι να γινει μια εμβρυομεταφορα κοστιζει όσο μία κλασικη εξωσωματικη. Μακαρι να ηταν ολα πιο προσιτα. Ειναι παρα πολυ δυσκολο το οικονομικο σκελος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελπίζω να ειναι πιο οικονομικά! Επειδή παίρνουν ενα ωάριο η ωοληψια είναι πιο απλή, χωρίς νάρκωση.. Μάλλον μόνο την εμβρυομεταφορα πληρώνεις κ την κατάψυξη σε κάθε κύκλο... Θα δούμε. Σε φιλώ γλυκά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι σχετικά με το οικονομικό που λέτε. Μια εξωσωματικη σε μη φυσικό κύκλο κοστίζει περιπου 3χιλ αν εχω καταλαβει καλα συν τα φάρμακα που αν δεν περασεις απο επιτροπη να στα δικαιολογησουν μπορεί να πανε αλλα 2χιλ.......

Σε φυσικό κυκλο ειναι πολυ πιο μικρό το κόστος, αλλα μπορεί να χρειαστούν περισσότερες προσπάθειες.

Σε δημοσιο νοσοκομείο ειχα διαβάσει καπου οτι ειναι πολυ λιγα τα χρηματα για τη διαδικασία.

Η απορία μου ειναι γιατί δεν προτιμώνται τα δημόσια? Λογω γιατρού πχ? ή υπάρχει αναμονή οπότε μπορεί να πας και ενα χρονο μετά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kat-Cat καλημερα. 

Υπάρχουν δημόσια νοσοκομεία που ειναι στελεχωμενα με εξαιρετικους γιατρούς κ κανουν εξαιερετικη δουλεια. Ωστόσο σε καποιες περιπτωσεις μπορει να μην υπαρχει καλο εμβρυολογικο τμήμα κ υλικα κατι που εχει πολυ μεγαλη σημασια στην εξωσωματικη. 

Επισης ειναι και αυτο που ανεφερες για τον χρονο αναμονης. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η nikona είπε:

@Kat-Cat καλημερα. 

Υπάρχουν δημόσια νοσοκομεία που ειναι στελεχωμενα με εξαιρετικους γιατρούς κ κανουν εξαιερετικη δουλεια. Ωστόσο σε καποιες περιπτωσεις μπορει να μην υπαρχει καλο εμβρυολογικο τμήμα κ υλικα κατι που εχει πολυ μεγαλη σημασια στην εξωσωματικη. 

Επισης ειναι και αυτο που ανεφερες για τον χρονο αναμονης. 

 

Αα...κατάλαβα. Το ειχα παντα απορία γιατι ελεγα αν χρειαστώ εγώ να κάνω γιατι να μην παω πχ στο Ελενα. Τι να πω ρε γαμωτο, τζαμπα πληρωνουμε τα ταμεια μας νομιζω....αν εξαιρεσεις τα φαρμακα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι σχετικά με το οικονομικό που λέτε. Μια εξωσωματικη σε μη φυσικό κύκλο κοστίζει περιπου 3χιλ αν εχω καταλαβει καλα συν τα φάρμακα που αν δεν περασεις απο επιτροπη να στα δικαιολογησουν μπορεί να πανε αλλα 2χιλ.......

Σε φυσικό κυκλο ειναι πολυ πιο μικρό το κόστος, αλλα μπορεί να χρειαστούν περισσότερες προσπάθειες.

Σε δημοσιο νοσοκομείο ειχα διαβάσει καπου οτι ειναι πολυ λιγα τα χρηματα για τη διαδικασία.

Η απορία μου ειναι γιατί δεν προτιμώνται τα δημόσια? Λογω γιατρού πχ? ή υπάρχει αναμονή οπότε μπορεί να πας και ενα χρονο μετά.

Καλημέρα!!Θα σου απαντήσω ος παθουσα λοιπόν και εγώ όλα αυτά τα χρόνια έτρεχα σε διάφορους γιατρούς φίρμες που ο καθένας έβγαζε της θεωρίες του έχω κάνει 3 κύκλους πρόκληση ωροξιας και δύο σπερματεγχυση και ετοιμαζόμουν για εξωσωματικη πάλι σε έναν μεγάλο κέντρο μαζί τους πέρασα επιτροπή και τα λοιπα μετά έχασε την δουλειά του ο άντρας μου και η εξωσωματική αναβλήθηκε και για ενα διάστημα 6 μηνών προσπαθούσα να μαζέψω τα λεφτά πάρα να ψάξω σε δημόσιο λόγο του σκεπτικού που έχουμε σχεδόν όλοι για τα δημόσια. Και Σεπτέμβρη μια φίλη μου έκλεισε ραντεβού στο ελενα όπου έχω να πω τα καλύτερα από εξυπηρέτηση συμπεριφορά που δεν την είχα ούτε όταν έδινα τα 60 και πλήρωνα ένα σωρό για χειρουργεία και εξετάσεις .Ο γιατρός πάλι νομίζω είναι όπως κάτσει στην καθεμία από μας εγώ προσωπικά όταν άρχιζα την διαδικασία στο δημόσιο δεν πίστεψα ότι θα πετύχω άσχετα που η φίλη μου είχα κάνει δύο παιδιά εκεί και τώρα πιστεύω  ότι έχουμε υπερεκτίμηση το ιδιωτικό και έχουμε αφησει στην άκρη τους γιατρούς που δεν κάνουν τίποτα για το όνομα η τα λεφτά. Αναμονή δεν έχει εγώ όταν πήγα μου είπαν να ξεκινήσω μόλις αδιαθετισω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Sunshine 88 είπε:

Καλημέρα!!Θα σου απαντήσω ος παθουσα λοιπόν και εγώ όλα αυτά τα χρόνια έτρεχα σε διάφορους γιατρούς φίρμες που ο καθένας έβγαζε της θεωρίες του έχω κάνει 3 κύκλους πρόκληση ωροξιας και δύο σπερματεγχυση και ετοιμαζόμουν για εξωσωματικη πάλι σε έναν μεγάλο κέντρο μαζί τους πέρασα επιτροπή και τα λοιπα μετά έχασε την δουλειά του ο άντρας μου και η εξωσωματική αναβλήθηκε και για ενα διάστημα 6 μηνών προσπαθούσα να μαζέψω τα λεφτά πάρα να ψάξω σε δημόσιο λόγο του σκεπτικού που έχουμε σχεδόν όλοι για τα δημόσια. Και Σεπτέμβρη μια φίλη μου έκλεισε ραντεβού στο ελενα όπου έχω να πω τα καλύτερα από εξυπηρέτηση συμπεριφορά που δεν την είχα ούτε όταν έδινα τα 60 και πλήρωνα ένα σωρό για χειρουργεία και εξετάσεις .Ο γιατρός πάλι νομίζω είναι όπως κάτσει στην καθεμία από μας εγώ προσωπικά όταν άρχιζα την διαδικασία στο δημόσιο δεν πίστεψα ότι θα πετύχω άσχετα που η φίλη μου είχα κάνει δύο παιδιά εκεί και τώρα πιστεύω  ότι έχουμε υπερεκτίμηση το ιδιωτικό και έχουμε αφησει στην άκρη τους γιατρούς που δεν κάνουν τίποτα για το όνομα η τα λεφτά. Αναμονή δεν έχει εγώ όταν πήγα μου είπαν να ξεκινήσω μόλις αδιαθετισω.

η αληθεια ειναι οτι προσωπικα εμπιστευομαι πολυ τα δημοσια γιατι κακα τα ψεματα εκει θα στειλουν και τις εκτακτες περιπτωσεις. Γιαυτο και ειχα απορια γιατι επιλεγονται τα ιδιωτικα ενω το κοστος ειναι τεραστιο. Η μια εξηγηση φυσικα ειναι ο γιατρος γιατι αν εμπιστευεσαι πολυ το γιατρο σου, πας οπου ειναι ανεξαρτητως. Θεωρουσα επισης πως θα εχει αναμονη, οποτε μια γυναικα που μπορει να μην ειναι και 25 χρονων, να μη την συμφερει να περιμενει ενα χρονο πχ για να κανει μια πρωτη προσπαθεια και ποιος ξερει ποσο για την επομενη. Για το Ελενα συγκεκριμενα ειχα διαβασει πολυ καλα λογια για εξωσωματικες. Το κοστος για τι διαφορα μιλαμε? Δηλαδη στο Δημοσιο τι πληρωνεις συνολικα την καθε προσπαθεια? Επισης απλα κλεινεις ραντεβου με οποιον γιατρο φανταζομαι ειναι εκεινη τη μερα, καπως ετσι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kat-CatΕγώ από τον γιατρό που είχα από τα 19 μου απογοητευτικά πλήρης όταν με έβαζε χωρίς καμία εξετάσει σε προκλησει ωροξιας γεμίζοντας της ωθηκες μου όλο κυστες και έχω ζήσει και πολλά αλλα και έφτασα στο συμπέρασμα ότι ψάχνω λύση καλοι γιατροί υπάρχουν δεν λέω αλλά εμένα λόγο ηλικίας όλοι με είχαν στο περίμενε. Όσο για το εμβρυολογο εγώ τον εμβρυολογο του ελενα τον έχω τον άγγελο που βοήθησε στο θαύμα μου ο άνθρωπος που μου στάθηκε σαν ψυχολόγος δίνοντας μου κουραγιο σε όλη την διαδικασία και την επικοινωνία που είχα δεν την έχω δει να την έχουν οι φίλες μου στα ιδιωτικά με 3 χιλ .Το οικονομικό με μένα :Εγώ είχα περάσει επιτροπή οπότε ωοληψια εμβρυομεταφορα το κάλυπτε το ικα κόστος μηδέν δηλαδή πλήρωσα για μικρογονοιμοποιση γιατί το εοππυ καλύπτει μόνο την κλασική γονιμοποίηση  και κατάψυξη που πάλι δεν καλύπτει το εοππυ ένα μικρό ποσό κάπου 250 αν δεν κάνω λάθος και ΑΠΌ ΤΗΝ ΜΟΝΆΔΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΖΉΤΗΣΑΝ ΤΊΠΟΤΑ και τα κορίτσια ήταν άψογες εκεί και η αναισθησιολογος απλα θεα σαν μην είχα κάνει ποτέ μέθη και πήρανε αρκετά ωαρια. Για να ξερεις καλύτερα πάρε ένα τηλ στην μονάδα μήπως και έχουν αλλάξει κάτι ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Sunshine 88 είπε:

@Kat-CatΕγώ από τον γιατρό που είχα από τα 19 μου απογοητευτικά πλήρης όταν με έβαζε χωρίς καμία εξετάσει σε προκλησει ωροξιας γεμίζοντας της ωθηκες μου όλο κυστες και έχω ζήσει και πολλά αλλα και έφτασα στο συμπέρασμα ότι ψάχνω λύση καλοι γιατροί υπάρχουν δεν λέω αλλά εμένα λόγο ηλικίας όλοι με είχαν στο περίμενε. Όσο για το εμβρυολογο εγώ τον εμβρυολογο του ελενα τον έχω τον άγγελο που βοήθησε στο θαύμα μου ο άνθρωπος που μου στάθηκε σαν ψυχολόγος δίνοντας μου κουραγιο σε όλη την διαδικασία και την επικοινωνία που είχα δεν την έχω δει να την έχουν οι φίλες μου στα ιδιωτικά με 3 χιλ .Το οικονομικό με μένα :Εγώ είχα περάσει επιτροπή οπότε ωοληψια εμβρυομεταφορα το κάλυπτε το ικα κόστος μηδέν δηλαδή πλήρωσα για μικρογονοιμοποιση γιατί το εοππυ καλύπτει μόνο την κλασική γονιμοποίηση  και κατάψυξη που πάλι δεν καλύπτει το εοππυ ένα μικρό ποσό κάπου 250 αν δεν κάνω λάθος και ΑΠΌ ΤΗΝ ΜΟΝΆΔΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΖΉΤΗΣΑΝ ΤΊΠΟΤΑ και τα κορίτσια ήταν άψογες εκεί και η αναισθησιολογος απλα θεα σαν μην είχα κάνει ποτέ μέθη και πήρανε αρκετά ωαρια. Για να ξερεις καλύτερα πάρε ένα τηλ στην μονάδα μήπως και έχουν αλλάξει κάτι ?

Διαφωτιστικότατη......Καμια σχεση αρα το κοστος.Δεν υπαρχει καν μετρο συγκρισης. Καλα απο γυναικολογους στο παρελθον, ασε......Προσωπικα ειχα δευτεροπαθη αμηνορροια απο τα 19 μου καθως ουσα στη μετεφηβικη ηλικια και χωρις ακομα να εχει σταθεροποιηθει τελειως ο κυκλος μου ουτως ή αλλως, εχασα πολλα κιλα αποτομα και μου κοπηκε η περιοδος. Αλλαξα 3 γυναικολογους, οι οποιοι ολοι με μπουκωναν κουτες αντισυλληπτικα,  και μιλωντας πολυ επιθετικα για το χασιμο των κιλων μου τα οποία και παλευα να παρω (και τα επαιρνα οντως). Πηγαινα στο γυναικολογο και εφευγα κλαιγοντας. Ηταν το μαρτυριο μου αυτη η εξεταση, αφου ακομα και εκει επειδη ντρεπομουν μου φωναζαν σχεδον και καλα για να χαλαρωσω. Στα 24 πηγα στο γιατρο που ειμαι ακομα (και πολυ αργησα αφου πηρα 5 χρονια αντισυλληπτικα και duphaston και ο,τι υπηρχε). Με εξετασε καναμε ορμονολογικες, μου ειπε να κοψω τα παντα, μου μιλησε παρα πολυ γλυκα, για πρωτη φορα, μου εδωσε μια αγωγη 5 ημερων! και μου ειπε να μην ξαναπαρω ποτε τιποτα, και εκτοτε κοντα 11 χρονια μετα ο κυκλος μου δεν εχει πεσει εξω μιση μερα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η jazz είπε:

ευχαριστούμε πολυ sunshine!  Εγω προσωπικά θελω να κάνω Μάιο με Αύγουστο ή Σεπτέμβριο. @nikona μου σύντομα θα μιλήσω με τον γιατρο μου κ θα σ ενημερώσω.. Το σκέφτομαι και γιατι ειναι χωρίς φάρμακα και εννοείται είναι και πιο οικονομική λύση. Υπάρχει και ο τροποποιημενος φυσικός κύκλος με πολυ λίγα φάρμακα που δίνει 2-3 ωαρια σε κάθε κύκλο!

Πιστεύω οτι ακολουθεί ς την καλύτερη λυση.Κι εγω αν συνεχιζα ,με ωαρια σε φυσικό κύκλο θα πήγαινα.Κανε τις απαραίτητες ενέργειες κ ξεκίνα δυναμικα!!Εύχομαι με πολλα υγιη κ δυνατα ωαριακια κ σύντομα με τα ευχάριστα νεα!!!Τα φιλια κ τις ευχές μου!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και εγώ έχω κανει αρκετές προσπαθείς σε φυσικο κύκλο κοστος λίγη η διάφορα παλι ωοληψια παλι έμβρυο μεταφορά τα πληρωνεις συν γιατρό μικρη διάφορα και στο φυσικό παίρνουμε καποιες ορμόνες αλλα σε σύγκριση με την δειεγερση ειναι Πόλυ πιο ελάχιστες οι δόσεις που δίνουμε στον οργανισμο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sunshine 88 δηλαδη στο Ελενα εκανες την εξωσωματικη σου ε;;;

Γινεται να μου πεις το όνομα του γιατρού σου; 

Εχω διαβασει καλα πραγμτα για το Ελενα αλλα κ καποια που δεν μου αρεσαν οπως οτι σε καποιες κοπελες δεν τους εκαναν υπερηχο πριν ξεκινησουν την διεγερση κ ξεκινησαν στα τυφλα. Κατι που θεωρω λαθος γτ μπορει να υπαρχει καποια κυστη ή οτιδηπιτε αλλο. 

Και κατι τελευταιο για να μην δημιουργηθει καποια παρεξηγηση. Εγω δεν καταδικαζω τους γιατρους του δημοσιου ή την λειτουργια του γενικα. Αναφερθηκα γενικοτερα στην κατασταση που επικρατει χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν γινεται σωστη δουλεια παντου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η nikona είπε:

@Sunshine 88 δηλαδη στο Ελενα εκανες την εξωσωματικη σου ε;;;

Γινεται να μου πεις το όνομα του γιατρού σου; 

Εχω διαβασει καλα πραγμτα για το Ελενα αλλα κ καποια που δεν μου αρεσαν οπως οτι σε καποιες κοπελες δεν τους εκαναν υπερηχο πριν ξεκινησουν την διεγερση κ ξεκινησαν στα τυφλα. Κατι που θεωρω λαθος γτ μπορει να υπαρχει καποια κυστη ή οτιδηπιτε αλλο. 

Και κατι τελευταιο για να μην δημιουργηθει καποια παρεξηγηση. Εγω δεν καταδικαζω τους γιατρους του δημοσιου ή την λειτουργια του γενικα. Αναφερθηκα γενικοτερα στην κατασταση που επικρατει χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν γινεται σωστη δουλεια παντου. 

Κορίτσι εμένα μου έκανε μετρήσει οιστραδιολης και υπέρηχο την δεύτερη μερα του κύκλου και με πήρανε εκεί τηλ αν θα ξεκινούσαμε και πόσες μονάδες και ανά δύο μερες γινόταν πάλι υπέρηχο και οιστραδιολη μαζί και όταν έπαθα υπερδιέγερση δεν προσχρησαμε σε εμβρυομεταφορα τα έβαλε κατάψυξη με έβλεπε πάλι ανά τρεις τέσσερις μέρες μέχρι που υποχώρησε το υγρό που είχαν μαζέψει οι ωθηκες και πάλι πριν την εμβρυομεταφορα έκανε εξετάσεις και υπέρηχους πριν προχωρήσω και άφησε τελείως φυσικό κύκλο στην εμβρυομεταφορα και πιστεύω ότι έκανε τα παντα για να με βοήθησει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η karen είπε:

Καλημερα και εγώ έχω κανει αρκετές προσπαθείς σε φυσικο κύκλο κοστος λίγη η διάφορα παλι ωοληψια παλι έμβρυο μεταφορά τα πληρωνεις συν γιατρό μικρη διάφορα και στο φυσικό παίρνουμε καποιες ορμόνες αλλα σε σύγκριση με την δειεγερση ειναι Πόλυ πιο ελάχιστες οι δόσεις που δίνουμε στον οργανισμο

θα δούμε την περίπτωση να καταψύχουμε εμβρυα που θα δημιουργούνται (ελπίζω) μετα αποκαθε ωοληψια, η οποια θα γίνεται χωρίς αναισθησιολόγο.. Οποτε θα έχουμε μια εμβρυομεταφορα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Kat-Cat είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι σχετικά με το οικονομικό που λέτε. Μια εξωσωματικη σε μη φυσικό κύκλο κοστίζει περιπου 3χιλ αν εχω καταλαβει καλα συν τα φάρμακα που αν δεν περασεις απο επιτροπη να στα δικαιολογησουν μπορεί να πανε αλλα 2χιλ.......

Σε φυσικό κυκλο ειναι πολυ πιο μικρό το κόστος, αλλα μπορεί να χρειαστούν περισσότερες προσπάθειες.

Σε δημοσιο νοσοκομείο ειχα διαβάσει καπου οτι ειναι πολυ λιγα τα χρηματα για τη διαδικασία.

Η απορία μου ειναι γιατί δεν προτιμώνται τα δημόσια? Λογω γιατρού πχ? ή υπάρχει αναμονή οπότε μπορεί να πας και ενα χρονο μετά.

Στο δημόσιο δεν κάνεις πάντα φυσικούς..επιπλέον γυναίκες πάνω από 40 δεν τις αναλαμβάνουν εύκολα τέλος δε συγκρίνονται τα εργαστήρια του δημοσίου με τον ιδιωτικών κ λογικό..επιπλέον κάποια πράγματα στο δημόσιο δεν στηρίζονται σωστά πχ έχω φίλες που στην απόψυξη Χασάν 4-5 εμβρια( εγώ κανένα) δε νομίζω ότι έφταιγαν τα εμβρια..άσε που προεμφυτευτικος δανεικά ωάρια κτλ δεν στηρίζονται..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η nikona είπε:

@Kat-Cat καλημερα. 

Υπάρχουν δημόσια νοσοκομεία που ειναι στελεχωμενα με εξαιρετικους γιατρούς κ κανουν εξαιερετικη δουλεια. Ωστόσο σε καποιες περιπτωσεις μπορει να μην υπαρχει καλο εμβρυολογικο τμήμα κ υλικα κατι που εχει πολυ μεγαλη σημασια στην εξωσωματικη. 

Επισης ειναι και αυτο που ανεφερες για τον χρονο αναμονης. 

 

Στο 90% δεν υπάρχει υποδομή ..εξαιρετικοί γιατροί προσωπικό κτλ αλλά εργαστήρια μηδεν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασικά πολύ λίγες πετυχαίνουν στα δημόσια κ αυτές είναι ελαφριες ( ας μου επιτραπεί η έκφραση) περιπτώσεις...ξέρω πολλες που πέτυχαν αλλά καμία να ναι αυτό που λέμε δύσκολη περίπτωση..ωστόσο δε χάνεις κάτι αν έχεις χρόνο κτλ να εκμεταλλευτείς τα δημόσια..Στο Αττικό δεν είχε αναμονή όταν πήγα εγώ..τελικά δεν έκανα γιατί είχα γνωστη που δεν πέτυχε μετά από πολύ αγώνα κ πέτυχε στο Γέννημα δίδυμα με τη μία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...