Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θεσσαλονίκη και γεννα


Recommended Posts

Χρόνια πολλά σε όλους και όλες :)

Αποφάσισα πως είναι πιο βολικό να περάσω την εγκυμοσύνη, και το πρώτο διάστημα μετά την γεννα κοντά στη Θεσσαλονίκη όπου θα έχω τη μαμά μου (όταν έρθει με το καλό η ώρα αυτή...) Και. Προσπαθώ να βρω σε ποιο νοσοκομείο να πάω. Δεν θέλω να πληρώσω μερικά χιλιάρικα και αυτός είναι και ο λόγος που δεν πάω σε κλινική. Πείτε μου όσες έχετε γνώμη... Πώς είναι τα πράγματα εκεί;;; Που να πάω; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα φίλη μου! Σε δυο νοσοκομεία μπορείς να γεννήσεις, στο Ιπποκράτειο και στο Παπαγεωργίου. Εσένα πιο σε βολέυει καλύτερα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η AlKate είπε:

Χρόνια πολλά σε όλους και όλες :)

Αποφάσισα πως είναι πιο βολικό να περάσω την εγκυμοσύνη, και το πρώτο διάστημα μετά την γεννα κοντά στη Θεσσαλονίκη όπου θα έχω τη μαμά μου (όταν έρθει με το καλό η ώρα αυτή...) Και. Προσπαθώ να βρω σε ποιο νοσοκομείο να πάω. Δεν θέλω να πληρώσω μερικά χιλιάρικα και αυτός είναι και ο λόγος που δεν πάω σε κλινική. Πείτε μου όσες έχετε γνώμη... Πώς είναι τα πράγματα εκεί;;; Που να πάω; 

Καλημέρα @KONSTANTIA :) από ποια άποψη εννοείς; Δεν έχω κάποιον συγκεκριμένο γυναικολόγο. Θέλω αξιοπρεπεις συνθήκες και πάνω από όλα να είναι καλό το περιβάλλον για το μωρό χωρίς όμως να πληρώσω τα μαλλιοκεφαλα μου.. ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στα δημόσια νοσοκομεία γεννάς δωρεάν και αν θέλεις μπορείς με 30-35 ευρώ την βραδιά να πας σε δίκλινο. Αν εννοείς όμως κλινική, εκεί πληρώνεις πολλά. Εγώ γέννησα στο Ιπποκράτειο τον Δεκέμβρη του 2016. Δεν είχε ανέσεις και μάρμαρα αλλά είχα την ηρεμία ότι το προσωπικό είναι καλά εκπαιδευμένο, οι συνθήκες υγιεινής ήταν αξιοπρεπείς και με βοήθησαν και πολύ με τον θηλασμό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου. Και είχες συγκεκριμένο γυναικολόγο η οποιος ήταν βάρδια στο ραντεβού και στη γέννα; και να φανταστούμε αν ,χτύπα ξύλο, γίνει κάτι πας στα επείγοντα; (Π.χ. κάποιες κοπέλες έχω διαβάσει έχουν δει λίγο αίμα χωρίς όμως τελικά να υπήρξε προβλήμα)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν θες να έχεις δικό σου γιατρό στον τοκετό πρέπει να βρεις κάποιον που να ιδιωτέυει κιόλας και να σε βάλει να γεννήσεις στο νοσοκομείο με κάποια δικαιολογία ημέρα που εφημερέυει αυτός π.χ. χαμηλό αμνιακό υγρό, χαμηλούς χτύπους καρδιάς εμβρύου, και να αποφύγεις ουσιαστικά τα έξοδα της κλινικής. Ο γιατρός φυσικά θα ζητήσει την αμοιβή του. Γνώμη μου είναι να πας σε ένα νοσοκομείο και να ανοίξεις καρτέλα, να σε παρακολουθούν 1 φορά τον μήνα, να σου γράφουν τις εξετάσεις σου και να έχεις μια εικόνα εκ των προτέρων για τους γιατρούς. Αν πας με σπασμένα νερά, πράγμα σπάνιο για πρωτότοκο, θα πας στην εφημερία και θα σε ξεγεννήσει όποιος έχει βάρδια. Φυσικά για ότι νιώσεις και σε προβληματίσει πας στα επείγοντα και δεν αντιμετωπίζεις αναμονές κλπ

Εγώ λόγω ότι στο τέλος μπήκα στην ομάδα υψηλού κινδύνου με βάλανε συγκεκριμένη μέρα με πρόκληση και την επόμενη έκανα καισαρική με έναν αναπληρωτή καθηγητή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης, μπορείς με λίγο τύχη και επιμονή, να κάνεις και όλους τους πανάκριβους υπερήχους εντελώς δωρεάν στο Ιπποκράτειο. Πρέπει να έχεις καρτέλα και όταν θα έρθει η ώρα να πας να κλείσεις τα ραντεβού στους υπερήχους με την προισταμένη. Θα σου φανεί λίγο στριμένη στην αρχή αλλά είναι πολύ καλή και συνεργάσιμη αν βλέπει το ίδιο και από τους ασθενείς. Εγώ όλους εκεί τους έκανα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@KONSTANTIA σε ευχαριστώ πολύ :) όταν λες να έχω καρτέλα πως το εννοείς; Πριν μείνω έγκυος να έχω πάει εκεί η αφότου το μάθω να κλείσω το πρώτο ραντεβού και έτσι θα ανοίξω και καρτέλα;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν είσαι ήδη έγκυος να πας. Να πας στο μαιευτικό και να ανοίξεις καρτέλα και θα σε κατευθύνουν αυτοί

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...