Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εμβολιασμοι


Recommended Posts

Χαιρεται!! Καταρχην να ξεκαθαρισω οτι δεν ειμαι υπερ αυτης της νεας μοδας αντι-εμβολιασμου!! Απο την αλλη ομως, δε θελω να κανω τυφλοσουρτι ο,τι εμβολιο κυκλοφορει στην αγορα...

Για πειτε καμια γνωμη... Υπαρχει καποιο εμβολιο που δεν κανατε ή δε θα κανατε στο παιδι σας κ αν ναι για πιο λογο??

Επισης ποτε κανατε τα πρωτα εμβολια? Εμας μας ειπαν 2 μηνων να τα κανουμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μ καλησπέρα. Τα εμβόλια που γίνονται είναι συγκεκριμένα κ αν ψάξεις τις τελευταίες σελίδες τ βιβλιαρίου υγείας θα δεις εκεί από τι προφυλάσσει τ κάθετα.

Το πρώτο εμβόλιο γιβεται τ δεύτερο μήνα. Μπορεί μετά να φαίνεται ότι κάθε μήνα κάνει κ εμβόλιο άλλα συνήθως είναι τ ίδιο τ οποίο γίνεται με δόσεις. 

Εγώ είμαι της άποψης ότι αυτά π προβλέπεται να γίνουν να γίνουν. Μόνο προφυλάσσουν τα μωρά μας. Από κει και πέρα για όποια αμφιβολία η διευκρίνιση καλύτερα να συμβουλευτείς τ παιδίατρο σου. Συζήτησε μαζί του οποίο προβληματισμό έχεις η ζητά του να σ εξηγήσει για πιο λόγο γίνεται κάθε φορά τ οποίο εμβόλιο.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και εμείς από το 2ο μήνα τα ξεκινήσαμε και το τελευταίο την τελευταία δοση τηνκάναμε πριν 1 εβδομάδα.Και εγώ είμαι υπέρ του εμβολιασμού αν τα διαβάσεις ειναι συγκεκριμένα αυτά που γίνονται.Προσωπικά ο μικρός είναι 7,5 μηνών και δεν έχει αρρωστήσει καθόλου μέχρι τώρα πλην μιας μέρας μόνο..Αν έχεις καποιους ενδοιασμούς για κάτι πες το στον παιδίατρο θα σου λύσει κάθε απορία..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κούκλα μου, τα εμβόλια που γίνονται τον πρώτο χρόνο ζωής του μωρού, αρχής γενομένης από τον 2ο μήνα είναι όλα όχι απλά απαραίτητα αλλά είναι έγκλημα να μην τα κάνει κανείς και όπως είπε και η @Diwni είναι τα ίδια σε 2 ή 3 δόσεις. Τώρα λόγω της έξαρσης της ιλαράς κάναμε στον 12ο μήνα την πρώτη δόση και στον 15ο την δεύτερη και έχουμε ακόμα της ανεμοβλογιάς. Το έξτρα που κάναμε εμείς και δεν το καλύπτει ο ΕΟΠΠΥ είναι του μηνιγγιτιδόκοκου τύπου Β που αν το ξεκινήσεις στον 1ο χρόνο ζωής κάνεις 3 δόσεις από 105 ευρώ η μια, αν το ξεκινήσεις στον 2ο χρόνο ζωής 2 δόσεις και μετά τον 4ο κάνεις 1 δόση. Κάτι άκουσα όμως ότι θα το εντάξουν και αυτό στον εθνικό εμβολιασμό οπότε θα γίνεται δωρεάν. Υπήρξαν και θανατηφόρα κρούσματα στην Νότια Ελλάδα και 1 εδώ, στη Θεσσαλονίκη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω κοριτσια..! Η αληθεια ειναι οτι ημουν μπερδεμενη για το εμβολιο της μηνιγγιτιδας που ειναι σχετικα καινουργιο κ οι μισοι μου λεν να το κανω οι αλλοι μισοι να μην... Κ μου ειπαν κ για ενα αλλο-δε θυμαμαι πιο, οτι η δραση του κραταει μονο ενα χρονο... Γριπης δεν εχω σκοπο να κανω -ελπιζω ποτε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/4/2018 at 6:34 ΜΜ, ο/η Rosemary είπε:

Ευχαριστω κοριτσια..! Η αληθεια ειναι οτι ημουν μπερδεμενη για το εμβολιο της μηνιγγιτιδας που ειναι σχετικα καινουργιο κ οι μισοι μου λεν να το κανω οι αλλοι μισοι να μην... Κ μου ειπαν κ για ενα αλλο-δε θυμαμαι πιο, οτι η δραση του κραταει μονο ενα χρονο... Γριπης δεν εχω σκοπο να κανω -ελπιζω ποτε!

Να ευγνώμονες το θεό που δεν ανήκεις σε ομάδα υψηλού κινδυνου..εγώ ευγνωμονώ όποιον βρήκε το εμβόλιο της γρίπης...θα μου στα θυμαράκια χτες...εάν δεν υπηρχε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Finally είπε:

Να ευγνώμονες το θεό που δεν ανήκεις σε ομάδα υψηλού κινδυνου..εγώ ευγνωμονώ όποιον βρήκε το εμβόλιο της γρίπης...θα μου στα θυμαράκια χτες...εάν δεν υπηρχε

Ναι, γι αυτο εγραψα "ελπιζω ποτε" γιατι ξερω πως καποιες καταστασεις το επιβαλουν.

Ελπιζω να εισαι καλα τωρα..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς το κάναμε κ οι 2 της γρίπης. Ειδικά ο άντρας μ με ρη δουλειά που κάνει έρχεται σε επαφή με τοοοσο κόσμο που επιβάλλεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...