Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προσπαθω για μωρακι ?


Tral

Recommended Posts

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Μπλε είπε:

Μα συμφωνουμε! Εσυ εισαι αυτη που ελεγε οτι οταν κανεις παιδι αλλαζει η ζωη σου και πρεπει να εχεις ζησει γιατι μετα θα στερηθεις. Δηλαδη σε αυτο στηριζεις ολες σου τις ενστασεις περι ηλικιας κλπ οποτε ερχομαι μονο για να πω οτι δεν στεκει. Ετσι κ αλλιως μολις το παραδεχτηκες. Αυτο το "χορτατη" δηλαδη ηρθα να σου δειξω οτι στην περιπτωση σου δεν ισχυει παροτι φωναζεις για το αντιθετο. Θεωρεις οτι μπορεις με εναν αριθμο να κρινεις ποια ειναι ετοιμη για να κανει παιδια εγω απ την αλλη εβγαλα συμπερασματα απ τις επιλογες που μας λες οτι κανεις. Θεωρω λιιιγο πιο λογικο το δευτερο.
Οσο για το αν εχεις δικαιωμα....εχεις δικαιωμα να κανεις ο,τι θες και εμεις εχουμε δικαιωμα να το θεωρουμε εντελως παραλογο. Δεν εισαι η πρωτη που ξερω να δουλευει με την κοιλια στο στομα εισαι ομως η πρωτη που ακουω να κανονιζει διακοπες πριν καλα καλα γεννησει να δει πως νοιωθει, πως θα ειναι , να προσαρμοστει. Οποτε μου φαινεται περιεργο ναι. Εσυ παλι θα κανεις αυτο που θες ομως αυτο δεν σε κανει αλανθαστη ουτε και εμας φυσικα.

Ναι θα στερηθώ. Αυτό ισχύει. Διότι δεν ξέρεις τι ζωή έκανα μέχρι τώρα για να μου πεις ότι 3 μέρες διακοπές σημαίνει ότι δεν αλλάζω τίποτα στη ζωή μου. Επίσης, δεν έχω κλείσει τίποτα. Δεν έκλεισα ξενοδοχεία και αεροπορικά κτλ. Απλά είπα ότι καλά να είμαστε να γεννηθεί το μωρό με το καλό και στα σχέδιά μας είναι να πάμε και κάπου 3 μέρες. Δεν θα κάτσω να αναλύσω σε αγνώστους τί ζωή έκανα μέχρι τώρα και τι θα αλλάξω ούτε θα δικαιολογηθώ κιόλας.... Και φυσικά μπορείτε να θεωρείτε ότι θέλετε παράλογο! Όπως και γω θεωρώ άλλα που διαβάζω εδώ παράλογα και κολλήματα! Εννοείται! Επίσης, ξέρω πολλές που έκαναν ότι και γω και στον κύκλο μου αυτό δεν είναι καθόλου παράλογο. Ούτε και ξέρεις τι δουλειά κάνω και πόσο δύσκολο ήταν με την κοιλιά στο στόμα να δουλεύω. Δουλειά από δουλειά διαφέρει πολύ... Επίσης, δεν θα θηλάσω, οπότε και αυτό στα 'παράλογά΄σας μπαίνει φανταζομαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 243
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Ath33 είπε:

Με κάλυψες πλήρως..αυτό ήθελα να γράψω...

Και μένα. Γιαυτό της απάντησα παρακατω.

Είναι φοβερό με τι ευκολία κρίνετε κάποιον χωρίς να τον ξέρετε....

Χορτάτη είμαι. Και θυσίες θα κάνω πολλές. Και η ζωή μου θα αλλάξει με τρόπους που δεν φανταζεστε. Αν εσείς πιστεύετε ότι μια 'χορτάτη' πρέπει να κλειστεί στο σπίτι 1 χρόνο be my guest και κάντε το εσείς. Αφήστε εμάς τις 'κακές μάνες' να πάμε και διακοπές 3 μέρες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η tatouska είπε:

Ναι θα στερηθώ. Αυτό ισχύει. Διότι δεν ξέρεις τι ζωή έκανα μέχρι τώρα για να μου πεις ότι 3 μέρες διακοπές σημαίνει ότι δεν αλλάζω τίποτα στη ζωή μου. Επίσης, δεν έχω κλείσει τίποτα. Δεν έκλεισα ξενοδοχεία και αεροπορικά κτλ. Απλά είπα ότι καλά να είμαστε να γεννηθεί το μωρό με το καλό και στα σχέδιά μας είναι να πάμε και κάπου 3 μέρες. Δεν θα κάτσω να αναλύσω σε αγνώστους τί ζωή έκανα μέχρι τώρα και τι θα αλλάξω ούτε θα δικαιολογηθώ κιόλας.... Και φυσικά μπορείτε να θεωρείτε ότι θέλετε παράλογο! Όπως και γω θεωρώ άλλα που διαβάζω εδώ παράλογα και κολλήματα! Εννοείται! Επίσης, ξέρω πολλές που έκαναν ότι και γω και στον κύκλο μου αυτό δεν είναι καθόλου παράλογο. Ούτε και ξέρεις τι δουλειά κάνω και πόσο δύσκολο ήταν με την κοιλιά στο στόμα να δουλεύω. Δουλειά από δουλειά διαφέρει πολύ... Επίσης, δεν θα θηλάσω, οπότε και αυτό στα 'παράλογά΄σας μπαίνει φανταζομαι...

Ειναι αστειο να παιζεις το χαρτι "δεν ξερεις τι εχω περασει , δεν ξερεις την ζωη μου" απ την στιγμη που ουτε εσυ ηξερες κανενα απ τα κοριτσια που μπηκες να κρινεις. Α και ειναι σαφες οτι δεν θα θηλασεις αγαπητη οταν σκεφτεσαι απο τωρα που θα αφησεις το παιδι...αυτο δεν χρειαζοταν καμια διευκρινιση....Και ξερεις κατι; λυπαμαι οχι που δεν θα θηλασεις γιατι πολλες γυναικες δεν το καταφερνουν...λυπαμαι που δεν εχεις σκοπο να προσπαθησεις καν.... Γενικα λυπαμαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Μπλε είπε:

Ειναι αστειο να παιζεις το χαρτι "δεν ξερεις τι εχω περασει , δεν ξερεις την ζωη μου" απ την στιγμη που ουτε εσυ ηξερες κανενα απ τα κοριτσια που μπηκες να κρινεις. Α και ειναι σαφες οτι δεν θα θηλασεις αγαπητη οταν σκεφτεσαι απο τωρα που θα αφησεις το παιδι...αυτο δεν χρειαζοτανκαμια διευκρινιση....Και ξερεις κατι; λυπαμαι οχι που δεν θα θηλασεις γιατι πολλες γυναικες δεν το καταφερνουν...λυπαμαι που το δεν εχεις σκοπο να προσπαθησεις καν.... Γενικα λυπαμαι.

Εγώ δεν έκρινα καμία σας. Μπερδεύεσαι αγαπητή μου... όσο για τον θηλασμό, πίστεψέ με, η αγάπη δεν μετριέται με αυτό. Μην κλαις και μη λυπάσαι λοιπόν. Ο θηλασμός είναι επιλογή, όχι καταναγκαστικό έργο. Μια φίλη μου άφησε τον μπεμπούλη της 3μηνών και πήγε 4 μέρες Ντουμπάι. Μάντεψε.... ως εκ θαύματος όταν γύρισε ο μικρός ήταν μια χαρά!!! Μιλάμε για το πιο χαμογελαστό και χαρούμενο μωρό που έχω γνωρίσει. Και τον λατρεύει!! Ο φανατισμός σε όλες τις μορφές του είναι λάθος. Σέβομαι απεριόριστα τις θηλάζουσες. Σέβομαι απεριόριστα και τις μη θηλάζουσες από επιλογή. Σέβομαι όλες τις μανούλες. Και δεν κρίνω καμία για τις επιλογές της. Ας αρχίσετε να κάνετε το ίδιο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@tatouska το ότι δ θέλεις να θηλασεις εμένα δ με βρίσκει αντίθετη, ούτε τ βρίσκω παράλογο. Θηλάσα αποκλειστικά 8 μήνες από επιλογή, αποθηλασα απ επιλογή κ εγώ προσωπικά σ λέω μπράβο που το χεις σκεφτεί κ τ λες συνειδητοποιημενα. Προσωπικά παραδέχομαι μια γυναίκα όταν λέει δ θέλω να θηλάσω από αυτ ή π λέει ή θελα άλλα δ φα κατάφερα. Ο θηλασμός στην αρχή είναι πολύ δύσκολη απόφαση.

Βρε κορίτσι μ κάνεις δ σε κρίνει για τις επιλογές σου. Το ότι θα γίνεις μανούλα δ σημαίνει ότι παύουν οι ορισμοί σου ως Γυναίκα, σύζυγος, σύντροφος κτλ. Αυτό π θίγουν τα κορίτσια είναι ότι έλεγες ότι είσαι χορτάτη από ταξίδια εκδρομές κτλ κ τώρα πριν καν γεννήσεις σκέφτεσαι που κ πως θα πας διακοπές χωρίς τ μωρο. Φυσικά κ έχεις την ανάγκη να πας κ για ένα καφε κ για ένα φαγητό κ ένα ταξίδι με τ άντρα σου. Αλλά ένα βρεφακι 3 μηνων δυσκολα τ αποχωρίζεσαι. Ακόμη δ ξέρει π βρίσκεται οπότε μη φοβάσαι ότι θα είναι κολλημένο στα φουστάνια σου. Φυσικά κ θα γίνει ανεξάρτητο τ παιδάκι σου άλλα δείχνοντας τ τον τρόπο. Εμένα η μικρή μ είναι 11 μηνων. Δεν την έχω αφήσει ακόμη για να πάω διακοπές μόνη μου. Πίστεψε με δ είναι καθόλου κολλημένη πάνω μου. Πάει σε κόσμο π δ ξέρει αγκαλιά, βγαίνει βόλτα με τη γιαγιά κ τ παππού, δ με ψάχνει ούτε κλαίει οταβ έρχονται να την πάρουν για βόλτα. Όσον αφορά συμπεριφορές τύπου χτυπιέται τ παιδί για να γίνει τ δικό του πάλι στο χέρι σ είναι στο πως θα τ μεγαλώσεις κ δ εχει να κάνει αν τ αφήνεις η οχι στη γιαγιά. Πίστεψε με θα ρθει ο καιρός π αυτό από μόνο του δ θα θέλει να ακολουθεί.

Με τ Καλό τ μωράκι Σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@tatouska κοίτα είναι επιλογή σου τη θα κάνεις θέλεις να το μεγαλώσεις έτσι και μπράβο σου από την στιγμή που θα είστε κάλα εσύ και ο άντρα σου  και το παιδάκι σας.
εδώ δεν είμαστε ούτε να τσακωθούμε ούτε τίποτα ούτε να κρίνομε της κάθε μια την επιλογή
τώρα δεν με διαφέρει τι ζωή έκανες ως τώρα ούτε τι ζωή θα κάνεις μετά όπως κι εσένα δεν σε ενδιαφέρει τη ζωή κάνω και τη θα κάνω αν καταφέρω να γίνω μανά (ναι θέλω να γίνω μαμά στα 24 αυτή είναι καθαρά επιλογή μου και δεν είμαι μικρή όπως και είμαι άνθρωπος με ανοιχτό μυαλό και ξέρω τη θέλω από την ζωή μου απ τα 19 μου ) όπως δεν σε ενδιαφέρει τι δουλειά κάνω και ποσό κόπο έχω ρίξει όπως δεν ξέρεις ποσό μέσα μου έχω πονέσει. και δεν είμαι κολλημένοι με το θέμα παιδί και για αυτό να έχω στεναχωρηθεί καμιά σχέση
όπως αν το θηλάσεις η αν όχι είναι καθαρά επιλογή σου. όπως και αν πας διακοπές και το αφήσεις 3 μηνών στην μαμά σου δεν είπαμε να κλειστείς μέσα και βόλτες θα κάνεις με το παιδί και ταξίδια και χρόνο θα βρεις με τον άντρα σου. εγώ αυτό που θα σου πω είναι να έρθει με το κάλο στην αγκαλιά σας και μετά βλέπεις τα υπόλοιπα.
οπω έχω ξανά πει η μητρότητα δεν έχει ηλικία γιατί πιο πίσω διάβασα κάπου ότι είναι "κάλο" να γίνει κάποια μετά από τα 30 για να ζήσει την ζωή της δεν είναι έτσι εδώ στο φόρουμ αν έχεις διαβάσει υπάρχουν πολλές κοπέλες στα 20 και στα 25 που προσπαθούν για παιδάκι οπό και κοπέλες που προσπαθούν 5 και 10 χρόνια για να έρθει για αυτό εκμεταλλεύσου τώρα που μπορείς όσο είναι μικρό δεν θα είναι για πάντα μικρό και τα ταξίδια τα κάνεις και δεν θα είσαι τον 1ο χρόνο κλεισμένη που νομίζεις και μας λες. δημιούργησε όμορφες εικόνες με το μωρό σας όσο είναι μικρό θα δεις πολλά κάθε μέρα θα σε εκπλέει αυτό το μικρό θαύμα της ζωή σας
μετά κάλο να έρθει

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η tatouska είπε:

Εγώ δεν έκρινα καμία σας. Μπερδεύεσαι αγαπητή μου... όσο για τον θηλασμό, πίστεψέ με, η αγάπη δεν μετριέται με αυτό. Μην κλαις και μη λυπάσαι λοιπόν. Ο θηλασμός είναι επιλογή, όχι καταναγκαστικό έργο. Μια φίλη μου άφησε τον μπεμπούλη της 3μηνών και πήγε 4 μέρες Ντουμπάι. Μάντεψε.... ως εκ θαύματος όταν γύρισε ο μικρός ήταν μια χαρά!!! Μιλάμε για το πιο χαμογελαστό και χαρούμενο μωρό που έχω γνωρίσει. Και τον λατρεύει!! Ο φανατισμός σε όλες τις μορφές του είναι λάθος. Σέβομαι απεριόριστα τις θηλάζουσες. Σέβομαι απεριόριστα και τις μη θηλάζουσες από επιλογή. Σέβομαι όλες τις μανούλες. Και δεν κρίνω καμία για τις επιλογές της. Ας αρχίσετε να κάνετε το ίδιο...

Μπορει και να μπερδευομαι αλλα εγω με το λιγο ή πολυ μυαλο που εχω αυτο καταλαβα, να κρινεις ειδα και μαλιστα με μεγαλη ανεση ...Οσο για τον θηλασμο αισθανομαι οτι προσπαθεις να προκαλεσεις αυτη τη στιγμη και τπτ παραπανω κυριως γιατι εχεις καθε δικαιωμα να μην θηλασεις οπως σου ειπα και παραπανω αλλα μην προσπαθεις να μας πεισεις οτι ο θηλασμος ειναι και περιττος απλα επειδη δεν θα θηλασεις εσυ...Δλδ καπου βαλε ενα οριο σε αυτα που λες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΘΑ ΠΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΤΟΣΗ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΦΕΡΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΜΙΑ ΥΠΑΡΞΗ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ ΠΟΥ ΒΟΗΘΑΕΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΟ ΣΩΣΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΞΟΥΜΕ ΥΓΙΕΙΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΕΣ !! 

ΜΕ ΠΟΛΥ ΑΓΑΠΗ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνησω μαζι σας κοριτσια!!!ακουσα τοσα που ειπα οτι θελω να γινω μητερα στα 23 μου!!!!και ναι τελικα θα γινω γτ σε μια εβδομαδα μπαινω στο 2ο!!!ακουσα τοσα οτι ειμαι ανωρημη οτι δεν εχω ζησει πραγαμτα κ.α !!!και εγω εχω κανονισει διακοπες με τον αντρα μ φετος π ειμαι εγκυος...και τ χρονου θα παμε αλλα καπου κοντα με το παιδακι μας!!!δεν θα μπορουσα να το αφησω και να παρω  το αεροπλανο και να φυγω και αν με χρειαστει να μην μπρω να ερθω έγκαιρα !!!τα μωριακια μας εχουν αναγκη τη μανουλα τους τους πρωτους μηνες και δεν μπορει να την αντικαταστησει κανεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Θα συμφωνησω μαζι σας κοριτσια!!!ακουσα τοσα που ειπα οτι θελω να γινω μητερα στα 23 μου!!!!και ναι τελικα θα γινω γτ σε μια εβδομαδα μπαινω στο 2ο!!!ακουσα τοσα οτι ειμαι ανωρημη οτι δεν εχω ζησει πραγαμτα κ.α !!!και εγω εχω κανονισει διακοπες με τον αντρα μ φετος π ειμαι εγκυος...και τ χρονου θα παμε αλλα καπου κοντα με το παιδακι μας!!!δεν θα μπορουσα να το αφησω και να παρω  το αεροπλανο και να φυγω και αν με χρειαστει να μην μπρω να ερθω έγκαιρα !!!τα μωριακια μας εχουν αναγκη τη μανουλα τους τους πρωτους μηνες και δεν μπορει να την αντικαταστησει κανεις!!!

Με το καλό το παιδάκι σας.. συμφωνώ απόλυτα κι εγώ που είμαι στα 24 αλλά όχι μανούλα από τώρα ξέρω ότι οπότε καταφέρω να μείνω η διακοπές θα είναι εκεί αν δεν πάω τώρα θα πάω του χρόνου με παιδί 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η NikhNikh είπε:

Με το καλό το παιδάκι σας.. συμφωνώ απόλυτα κι εγώ που είμαι στα 24 αλλά όχι μανούλα από τώρα ξέρω ότι οπότε καταφέρω να μείνω η διακοπές θα είναι εκεί αν δεν πάω τώρα θα πάω του χρόνου με παιδί 

Σε ευχαριστώ πολυ!!!σου ευχομαι με το καλο να σ συμβει το μεγαλυτερο θαυμα της φυσης ενα τοσο δα σπορακι που σε γεμιζει χαρα ακομη και απο οταν ειναι μια  κουκιδουλα μεσα σου!!!!❤❤❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η tatouska είπε:

Και μένα. Γιαυτό της απάντησα παρακατω.

Είναι φοβερό με τι ευκολία κρίνετε κάποιον χωρίς να τον ξέρετε....

Χορτάτη είμαι. Και θυσίες θα κάνω πολλές. Και η ζωή μου θα αλλάξει με τρόπους που δεν φανταζεστε. Αν εσείς πιστεύετε ότι μια 'χορτάτη' πρέπει να κλειστεί στο σπίτι 1 χρόνο be my guest και κάντε το εσείς. Αφήστε εμάς τις 'κακές μάνες' να πάμε και διακοπές 3 μέρες...

Βρε @tatouska καλησπέρα , με συγχωρείς που επεμβαίνω απ' το πουθενά , όμως όπου σε βλέπω μέσα στο forum, βρίσκεσαι διαρκώς σε μία κατάσταση άμυνας και επίθεσης.. ήθελα πολλές φορές να σου γράψω όμως σκεφτόμουν να μην ανακατευτώ και οτι θα το λύνατε με τις κοπέλες που είχες μια διαφωνία..
Περνώντας ο καιρός όμως διαπιστώνω , πως όλο και με περισσότερα κορίτσια έρχεσαι σε αντιπαράθεση .. κι αυτό, οκ , δεν είναι κακό γιατί ο κάθε άνθρωπος έχει την προσωπικότητα και την άποψη του.. το κακό είναι πως το συγκεκριμένο forum υπάρχει με σκοπό γυναίκες να μοιράζονται αγωνίες , χαρές , προβληματισμούς .. να είναι η μία δίπλα στην άλλη στα δύσκολα ..όχι να μπαίνεις μια στάλα να ξεδώσεις και να σου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι..δεν είμαι εδώ λοιπόν για να κρίνω κανέναν αλλά για να στηρίζω και να στηρίζομαι από γυναίκες που έχουμε κοινά βιώματα και στόχους ..
Θα ήταν καλό να κάνεις κι εσύ το ίδιο.. δεν θα οδηγήσει κάπου όλη αυτή η κατάσταση .. 

Φιλικά 
Ειρήνη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Θα συμφωνησω μαζι σας κοριτσια!!!ακουσα τοσα που ειπα οτι θελω να γινω μητερα στα 23 μου!!!!και ναι τελικα θα γινω γτ σε μια εβδομαδα μπαινω στο 2ο!!!ακουσα τοσα οτι ειμαι ανωρημη οτι δεν εχω ζησει πραγαμτα κ.α !!!και εγω εχω κανονισει διακοπες με τον αντρα μ φετος π ειμαι εγκυος...και τ χρονου θα παμε αλλα καπου κοντα με το παιδακι μας!!!δεν θα μπορουσα να το αφησω και να παρω  το αεροπλανο και να φυγω και αν με χρειαστει να μην μπρω να ερθω έγκαιρα !!!τα μωριακια μας εχουν αναγκη τη μανουλα τους τους πρωτους μηνες και δεν μπορει να την αντικαταστησει κανεις!!!

Αυτό ακριβώς είπα και εγώ το θεωρώ αδιανόητο να αφήσω το παιδί μου 3 μηνών που εννοείται ότι δεν το κανα για να πάω διακοπές να ξεσκάσω με τον άντρα μου....Με το καλό το παιδάκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η tatouska είπε:

Εγώ δεν έκρινα καμία σας. Μπερδεύεσαι αγαπητή μου... όσο για τον θηλασμό, πίστεψέ με, η αγάπη δεν μετριέται με αυτό. Μην κλαις και μη λυπάσαι λοιπόν. Ο θηλασμός είναι επιλογή, όχι καταναγκαστικό έργο. Μια φίλη μου άφησε τον μπεμπούλη της 3μηνών και πήγε 4 μέρες Ντουμπάι. Μάντεψε.... ως εκ θαύματος όταν γύρισε ο μικρός ήταν μια χαρά!!! Μιλάμε για το πιο χαμογελαστό και χαρούμενο μωρό που έχω γνωρίσει. Και τον λατρεύει!! Ο φανατισμός σε όλες τις μορφές του είναι λάθος. Σέβομαι απεριόριστα τις θηλάζουσες. Σέβομαι απεριόριστα και τις μη θηλάζουσες από επιλογή. Σέβομαι όλες τις μανούλες. Και δεν κρίνω καμία για τις επιλογές της. Ας αρχίσετε να κάνετε το ίδιο...

Και εγώ σέβομαι τις μανούλες που δεν θήλασαν ή δεν θέλουν είναι δικαίωμα της καθεμιάς να κάνει ότι θέλει αλλά όπως το διαβάζω ανεξαρτησία=μη θηλασμός αυτό καταλαβαίνω.Όμως υπάρχουν παιδιά που δεν θηλάζουν και είναι κολλημένα επάνω στη μαμά απειρα παραδειγματα στο συγγενικό μου περιβάλλον.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ ρε κορίτσια διαβάζω και στανχωριεςμαι με όλα αυτά...! Όλες έχουμε κοινό (όσες είμαστε στ μαμυλαντ) να γίνουμε μαμάδες η έχουμε ήδη και ανταλλάσουμε απόψεις!!

Εγώ προσωπικά δεν.εκρινα καμία.! 

Αλλά να αφήσεις τ μωρό μικρο και δε μακριά μ φαίνεται περίεργο..! 

Ο θηλασμός δεν σημαίνει  εξαρτημένο  παιδί! 

Καμία δε ξέρει εδώ μέσα τ ζωή έκανα ούτε εγώ ούτε εσύ ούτε η άλλη..! Όλες έχουμε περάσει πολλά και διάφορα..!!!! 

Εγώ ως 22 χρ σχεδόν μικρή μάνα με ένα παιδί 2 χρ και έγκυος σιγά σιγά μπαίνω στον 7ο .. Δε μ.τα φέρε η ζωή εύκολα.και γ αυτο τώρα ζω στ εξωτερικό χωρίς καμία βοήθεια από κανέναν.! Άρα εγώ π ζω μόνη μ περνάω πιο δύσκολα από άλλες π έχουν βοήθεια..  ; 

Τέλος Πάντως...

Γερα  παιδιά να έχουμε όλες.  ! 

Κ να τα μεγαλώσουμε με αγάπη..! Όταν γίνεσαι μαμά θες δε θες μπαίνεις δε 2η μοιρα κοιτάς τ παιδί σου πρώτα (ταπινη μ γνώμη)

Καλό βράδυ σε όλες.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μιας και μπηκα εδω και διαβασα να πω και γω τη δικη μου γνωμη !! 

ειναι δικαιωμα της καθε μιας να επιλεξει αν θα θηλασει ή αν θα αφησει το μωρο για να παει διακοπες - αν θα κανει παιδι στα 25 ή 35 ή 45... 

δεν σας κρυβω πως ακουγεται στα  Αυτιά μου σκληρο να λες δεν θηλαζω πριν καν δοκιμασεις ή θα αφησω το μωρο να το φροντησει καποιος αλλος για να παω διακοπες - ναι εγω δεν θα το εκανα αλλα καποιοι το επιλεγουν ειναι  Δικαίωμα  τους και σεβαστο !! 

προσωπικα εγινα μαμα στα 26 - πιο πριν δεν ηθελα με τιποτα γιατι δεν ημουν ετοιμη ! ηθελα να σπουδασω και να κανω για μενα πραγματα - μολις ενιωσα ετοιμη και ολοκληρωμενη παντρευτηκα με τον επι 10 χρονια συντροφο μου και το μονο που μας ελειπε ηταν ενα παιδακι να μας ολοκληρωσει ! 

το ποθουσα και το θελαμε πολυ..

σε οτι αφορα τον θηλασμό εκτος απο το οτι αισθανομαι περηφανη που της δινω οτι η φυση  Έχει προνοήσει για αυτήν λιωνω βρε κοριτσια που αφηνει το στηθος για να μου σκασει χαμογελο - το απολαμβανει - εκλαψα οταν το κανε πρωτη φορα και ηταν λιγοτερο απο 2 μηνων !! 

και εχω αρχισει  απο τωρα και αγχονομαι που πρεπει οταν θα ειναι 8 μηνων να την αφηνω δυο φορες την εβδ απο 8 ωρες για να παρακολουθησω κατι μαθηματα ( και θα μενει με τον συζηγο  Εννοείται ) δεν μπορω να την αποχορηστω  Στιγμή !!  Κόβεται η ανάσα μου !! (και εγω  Κρίνομαι γι’ αυτό  αλλα δεν δινω δεκαρα ) 

αα και δεν εχουμε σταματησει με το συζηγο ουτε τις  Έξοδους μας  (καφε εστιατορια βολτες κτλ) πλεον πηγαινουμε οι 3 μας παντουυυ και μου αρεσει πιο πολυ απο πριν !! 

 Εννοείτε όταν προγραμματίσουμε διακοπές θα πάμε οι τρεις μας !!

στη ζωή μας ημαστε ελευθεροι να επιλεγουμε οτι μας αρεσει  αρκει να οι επιλογες να μην βλαψουν κανεναν !! 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πραγματικά, διαβάζω ξαναδιαβαζω όλα αυτά τα κατεβατά (με πολυ μεγάλη λύπη ομολογώ), και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο καθένας προσπαθεί να επιβάλλει την άποψή του τόσο πολύ στον άλλο. Προσωπικά συμφωνώ με κάποια πράγματα από τη μια μεριά και με κάποια πράγματα από την άλλη, αλλά δε νομίζω ότι αφορά κανέναν η γνώμη μου. Δεν μπορώ να καταλάβω όμως τους αφορισμούς καθόλου, δεν μπορώ να καταλάβω τις εμμονές, δεν μπορώ να καταλάβω την οργή για το διαφορετικο. Η κριτική έχει θέση όταν ζητείται. Αν μπω να ανοίξω τοπικ με θέμα "Τι να κάνω που δε θέλω να θηλάσω" ή "τι να κάνω που δεν μπορώ να αποθηλάσω αν και το παιδί εχει πάει 3 ετών", εκεί ο άλλος έχει κάθε δικαίωμα (ευγενικά πάντα) να πει τη γνώμη του. Ολα τα υπόλοιπα για μένα ειναι περιττά, και όπως συμβαίνει συνήθως με τους ανθρώπους που φανατίζονται με την άποψή τους, δεν έχει κανένα νόημα και καμία ουσία ο διάλογος, αφού βασικά δεν πρόκειται να αφουγκραστούν και να επεξεργαστούν την αντίθετη άποψη. Νομίζω πως το θέμα πλέον έχει λήξει αφού συμφωνούμε οτι διαφωνούμε και καλό είναι να πάμε παρακάτω αφού κοινός παρονομαστής εδώ μέσα είναι η λαχτάρα για απόκτηση ενός παιδιού. Τα υπόλοιπα ανήκουν στην σφαίρα της διαφορετικότητας. Η μοναδική μου συμβουλή (αφορά και μένα φυσικά), είναι να μην είμαστε μονόπλευροι και να ακούμε καμια φορά και κανάν άλλο, όχι για άλλο λόγο, αλλά γιατί στην περίπτωση της μητρότητας δεν είμαστε μόνες μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ειρήνη υμίν!!!

Μην μου συγχύζεστε, ειδικά οι εγκυούλες!

Είμαι σίγουρη ότι όλες οι μαμάδες εδώ μεσα, αγαπάμε τα μωρά μας, είτε ειναι στην κοιλίτσα μας είτε όχι, οπως ειμαι σίγουρη οτι και τα κορίτσια που προσπαθούνε θα δώσουν πολύ αγάπη όταν θα έρθουν τα μωρα τους.

Προσωπικά, θα ήθελα να παω ενα ταξίδι με τον αντρα μου, αλλά ξέρω οτι το μυαλό μου θα ειναι πισω και έτσι δεν κάνω το βήμα.

Η κόρη μου ειναι 9 χρονών και ο γιός μου 2,5 χρονών.

Επειδή ειμαι στον τομέα της ψυχικής υγείας, θα σας πω όλα χρειάζονται με μέτρο. Για την δική μου ψυχοσύνθεση και σύμφωνα με ολα οσα γνωρίζω δεν αφήνω ενα μωρό κάτω απο τριών ετών γιατί δεν μπορεί να διαχειριστεί οπως πρέπει τον αποχωρισμό. Σαφώς και δεν θα πάθει κάτι τραγικό, αλλά θες να βαλεις το παιδάκι σου σε αυτή την διαδικασία;;;; Προσωπικά δεν θελω να υποφέρουν τα παιδιά μου. Αυτο και μονο με κραταει απο το ταξίδι που ανέφερα και περιμένω να μεγαλώσει λίγο ακομα ο μπουμπουκος μου για να το κανω το ταξιδάκι πρώτα ο Θεός.

Οσον αφορά το θέμα της ανεξαρτησίας που αναφέρεται πιο πάνω...

ΦΥΣΙΚΑ και τα παιδιά μας ειναι εξαρτημένα απο πάνω μας και ειναι και απόλυτα υγιές! Άλλωστε αν δεν υπάρξει εξάρτηση δεν μπορεί να υπάρξει και απεξάρτηση!  Απλά ανάλογα με τον χαρακτήρα του κάθε παιδιού αυτή η εξάρτηση έχει βαθμίδες.

Πιστέψτε με, ακόμα και το πιο εξαρτημένο παιδάκι μεγαλώνοντας θα απεξαρτηθεί.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κι από μένα :) Διαβάζω σιωπηλά το forum και δίνω κι εγώ το δικό μου αγώνα με τον καλό μου για μωράκι. Στεναχωριέμαι πολύ με διάφορα πράγματα που διαβάζω και κυρίως όταν δημιουργούνται εντάσεις. Πραγματικά όλο το διάστημα των προσπαθειών διαβάζω όσο περισσότερα πράγματα μπορώ για να προετοιμάζομαι. Τους τελευταίους μήνες έχω μπει στα βαθιά, αναζητώντας πληροφορίες για το πως να μεγαλώσεις ένα μωρό με ενσυναίσθηση.. Υπάρχει σχετική ομάδα στο facebook, πραγματικά αξίζει να ασχοληθείτε τόσο οι κοπέλες που περιμένετε ήδη τα παιδάκια σας όσο και οι κοπέλες που αγωνίζεστε. Σεβαστές όλες οι απόψεις, αλλά κι εγώ προσωπικά τείνω στην αποδοχή του attachment parenting ως στυλ γονεϊκής συμπεριφοράς αν και στην αρχή το θεωρούσα άλλη μια πρόσκαιρη "βλακεία", άλλη μια "μόδα" και πως μόνο το ένστικτο της μαμάς αρκεί για να μεγαλώσει σωστά ένα μωρό. Νομίζω οτι μόνο αν αφιερώσεις πολύ χρόνο και ενημερωθείς σε μεγάλο βαθμό, μπορείς να πεις με σιγουριά ποιός τρόπος ανατροφής σου ταιριάζει, και ως μητέρα αλλά και ως γυναίκα, ξέροντας καλά τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα. Θα μου πεις έχουνε μεγαλώσει παιδιά και παιδιά, οι γιαγιάδες μας διάβαζαν αναπτυξιακή ψυχολογία; Φυσικά η απάντηση είναι όχι, αλλά αφού πλέον έχουμε τα μέσα, το θεωρώ αδιανόητο να τα προσπερνάμε. 

@tatouska σέβομαι και με το παραπάνω την επιλογή σου, θα σου πρότεινα ωστόσο να ενημερωθείς στοχευμένα σχετικά με το πως βιώνει το μωράκι την απουσία της μαμάς που είναι ο βασικός του φροντιστής, όχι για λίγες μέρες αλλά για λίγες ώρες. Ίσως και να αλλάξεις γνώμη, ίσως και να προβληματιστείς για μισό και μόνο λεπτό, ίσως και να ενισχύσεις την αρχική σου άποψη :) Για την ακρίβεια δεν βιώνει απουσία, δεν μπορεί να κατανοήσει οτι η μαμά θα γυρίσει, αλλά βιώνει την όλη κατάσταση ως απώλεια. Επίσης τα μωράκια είναι καλό να έχουν μέχρι 2 φροντιστές. Αν λείπει η μαμά, ο βασικός φροντιστής σίγουρα μπορεί να είναι η γιαγιά, αλλά μήπως έτσι παραγκωνίζουμε τον ρόλο του μπαμπά; Έχεις ενημερωθεί τι κρύβεται πίσω από τη φράση "Άστο να κλάψει και λίγο, θα συνηθίσει", πρακτικά για το μωράκι; Έχεις ψάξει γιατί κάποια μωράκια κλαίνε συνέχεια , είναι ανήσυχα και δεν έχουν σταθερό ύπνο (ταράζοντας έτσι ως φυσικό επακόλουθο την όλη ρουτίνα της οικογένειας) ενώ κάποια άλλα είναι τόσο βολικά που σου δίνουν τη δυνατότητα να επανέλθεις πιο άμεσα στις δραστηριότητές σου, και ναι, να τα συμπεριλάβεις σε αυτές χωρίς να υπάρχει πρόβλημα; Η ασφάλεια που θα νοιώθει η  μικρούλα σου δίπλα σου τους πρώτους μήνες είναι αυτή που θα την κάνει ανεξάρτητη μελλοντικά και θα σου δώσει δικό σου χώρο και χρόνο. Μήπως είναι τελικά πιο εύκολο (με όλες τις δυσκολίες που επιφέρει η λέξη εύκολο!!)  και πιο ανώδυνο να πετύχουμε αυτό που θέλουμε χωρίς να τραυματιστεί η σχέση μας με τα μικράκια;  Για το θηλασμό και πάλι σέβομαι την επιλογή σου, θα μου επέτρεπες να ρωτήσω τι σε οδήγησε σε αυτή την απόφαση; Αόριστα φυσικά, πχ λόγω δουλειάς; Εύχομαι να είναι λάθος η αντίληψή μου, αλλά το εκλαμβάνω σαν να "φοβάσαι" κατά κάποιον τρόπο το δέσιμο με το μωράκι σου. Και κακά τα ψέμματα όσο μεγαλώνουμε τόσο πιο δύσκολα βγαίνουμε από τη ζώνη άνεσης μας, εγώ είμαι στα 34 και παραδέχομαι οτι φοβάμαι τις πιθανές αλλαγές και γιαυτό ψάχνομαι, ώστε οι αλλαγές αυτές να είναι όσο το δυνατόν πιο διαχειρίσιμες.  Είμαι σίγουρη οτι μόλις τη γνωρίσεις δε θα θέλεις λεπτό να την αφήσεις από τα χέρια σου :) Με το καλό! (το μήνυμά μου δεν έχει σκοπό να σε πείσει ούτε εσένα ούτε καμία άλλη κοπέλα, σχετικά με αυτά που έχω αποφασίσει εγώ να ακολουθήσω όταν με το καλό έρθει η ώρα, αλλά να προτρέψει όσο το δυνατόν περισσότερες κοπέλες να προβληματιστούν, να ενημερωθούν σωστά και να καταλήξουν τελικά στον τρόπο ανατροφής που τους ταιριάζει πραγματικά, με βάση τα δικά τους δεδομένα. και φυσικά για να γίνει εφόσον υπάρχει διάθεση εποικοδομητικός διάλογος, δεν είμαστε εδώ μόνο να λέμε πόσο αγωνιούμε και τι εξετάσεις κάνουμε :) Φυσικά ούτε θέλω τέλος να κρίνω τις επιλογές καμίας κοπέλας, μπορεί εν τέλει η δική μου επιλογή να είναι λάθος). 

@stergiou χαχα έλιωσα και μόνο με την ανάρτησή σου ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καμία δ κρίνει τις επιλογές της κοπέλας. Αν δ θελει να θηλάσει αε μη θηλάσει. Αν θέλει να άφησει τ μωρο της για να πάει ένα ταξίδι έστω κ διήμερο πολύ καλά θα κάνει. Αυτό π κλωτσάει στις περισσότερες γιατί αυτ ή η κουβέντα έχει προϊστορία είναι ότι όταν μια κοπέλα υποστηρίζει με σθένος ότι όσες κάνουν παιδί αε μεγαλύτερες ηλικίες είναι πιο ώριμες κ χορτάτες από εμπειρίες Εγώ προσωπικά τ αντιλαμβάνομαι ότι εννοούσε ότι θα είναι πιο αφοσιωμένη στο μωρο της από ότι μια μικρότερη. Κ έρχεται κ μας λέει ότι δ θέλει να θηλάσει, σεβαστό, κ ότι την κούρασε η εγκυμοσύνη κ θέλει να πάει ένα τριήμερο κάπου, πράγματα που μόνο αφοσίωση δ δείχνουν σε ένα μωρο. Το πως θα μεγαλώσει ο καθενας ρ παιδάκι του είναι δικαίωμα του. Κάθε δυάδα μαμάς παιδιού είναι μοναδική. Αυτό π σχολιάστηκε κυρίως είναι τ πόσο αντικρουόμενα ακούγονται αυτά που λέει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

Πραγματικά, διαβάζω ξαναδιαβαζω όλα αυτά τα κατεβατά (με πολλή μεγάλη λύπη ομολογώ), και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο καθένας προσπαθεί να επιβάλλει την άποψή του τόσο πολύ στον άλλο. Προσωπικά συμφωνώ με κάποια πράγματα από τη μια μεριά και με κάποια πράγματα από την άλλη, αλλά δε νομίζω ότι αφορά κανέναν η γνώμη μου. Δεν μπορώ να καταλάβω όμως τους αφορισμούς καθόλου, δεν μπορώ να καταλάβω τις εμμονές, δεν μπορώ να καταλάβω την οργή για το διαφορετικο. Η κριτική έχει θέση όταν ζητείται. Αν μπω να ανοίξω τοπικ με θέμα "Τι να κάνω που δε θέλω να θηλάσω" ή "τι να κάνω που δεν μπορώ να αποθηλάσω αν και το παιδί εχει πάει 3 ετών", εκεί ο άλλος έχει κάθε δικαίωμα (ευγενικά πάντα) να πει τη γνώμη του. Ολα τα υπόλοιπα για μένα ειναι περιττά, και όπως συμβαίνει συνήθως με τους ανθρώπους που φανατίζονται με την άποψή τους, δεν έχει κανένα νόημα και καμία ουσία ο διάλογος, αφού βασικά δεν πρόκειται να αφουγκραστούν και να επεξεργαστούν την αντίθετη άποψη. Νομίζω πως το θέμα πλέον έχει λήξει αφού συμφωνούμε οτι διαφωνούμε και καλό είναι να πάμε παρακάτω αφού κοινός παρονομαστής εδώ μέσα είναι η λαχτάρα για απόκτηση ενός παιδιού. Τα υπόλοιπα ανήκουν στην σφαίρα της διαφορετικότητας. Η μοναδική μου συμβουλή (αφορά και μένα φυσικά), είναι να μην είμαστε μονόπλευροι και να ακούμε καμια φορά και κανάν άλλο, όχι για άλλο λόγο, αλλά γιατί στην περίπτωση της μητρότητας δεν είμαστε μόνες μας.

Συμφωνώ ότι υπάρχει και το διαφορετικό και κάθε άποψη σεβαστή όμως δεν μπορώ να διαβάζω ότι ο σωστός τρόπος διαπαιδαγώγησης είναι να αφήνω το παιδί μου νεογέννητο για να κάνω διακοπές και σουλάτσα ούτε ότι ο θηλασμός μου στερεί την ανεξαρτησία μου. Αυτά κατάλαβα από αυτά που έγραψε.Ποιος είπε ότι ένα βρεφάκι που δεν θηλάζει δεν εχει ανάγκη την μαμά του?Αν αυτό είναι διαφορετικότητα διαπαιδαγώγησης οκ πάω πάσο.Και συμφωνώ με όσα λέει η @Diwni.Μόνο αφοσίωση αυτά που μας είπε δεν δείχνουν για ένα παιδάκι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η gesrp είπε:

Καλημέρα κι από μένα :) Διαβάζω σιωπηλά το forum και δίνω κι εγώ το δικό μου αγώνα με τον καλό μου για μωράκι. Στεναχωριέμαι πολύ με διάφορα πράγματα που διαβάζω και κυρίως όταν δημιουργούνται εντάσεις. Πραγματικά όλο το διάστημα των προσπαθειών διαβάζω όσο περισσότερα πράγματα μπορώ για να προετοιμάζομαι. Τους τελευταίους μήνες έχω μπει στα βαθιά, αναζητώντας πληροφορίες για το πως να μεγαλώσεις ένα μωρό με ενσυναίσθηση.. Υπάρχει σχετική ομάδα στο facebook, πραγματικά αξίζει να ασχοληθείτε τόσο οι κοπέλες που περιμένετε ήδη τα παιδάκια σας όσο και οι κοπέλες που αγωνίζεστε. Σεβαστές όλες οι απόψεις, αλλά κι εγώ προσωπικά τείνω στην αποδοχή του attachment parenting ως στυλ γονεϊκής συμπεριφοράς αν και στην αρχή το θεωρούσα άλλη μια πρόσκαιρη "βλακεία", άλλη μια "μόδα" και πως μόνο το ένστικτο της μαμάς αρκεί για να μεγαλώσει σωστά ένα μωρό. Νομίζω οτι μόνο αν αφιερώσεις πολύ χρόνο και ενημερωθείς σε μεγάλο βαθμό, μπορείς να πεις με σιγουριά ποιός τρόπος ανατροφής σου ταιριάζει, και ως μητέρα αλλά και ως γυναίκα, ξέροντας καλά τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα. Θα μου πεις έχουνε μεγαλώσει παιδιά και παιδιά, οι γιαγιάδες μας διάβαζαν αναπτυξιακή ψυχολογία; Φυσικά η απάντηση είναι όχι, αλλά αφού πλέον έχουμε τα μέσα, το θεωρώ αδιανόητο να τα προσπερνάμε. 

@tatouska σέβομαι και με το παραπάνω την επιλογή σου, θα σου πρότεινα ωστόσο να ενημερωθείς στοχευμένα σχετικά με το πως βιώνει το μωράκι την απουσία της μαμάς που είναι ο βασικός του φροντιστής, όχι για λίγες μέρες αλλά για λίγες ώρες. Ίσως και να αλλάξεις γνώμη, ίσως και να προβληματιστείς για μισό και μόνο λεπτό, ίσως και να ενισχύσεις την αρχική σου άποψη :) Για την ακρίβεια δεν βιώνει απουσία, δεν μπορεί να κατανοήσει οτι η μαμά θα γυρίσει, αλλά βιώνει την όλη κατάσταση ως απώλεια. Επίσης τα μωράκια είναι καλό να έχουν μέχρι 2 φροντιστές. Αν λείπει η μαμά, ο βασικός φροντιστής σίγουρα μπορεί να είναι η γιαγιά, αλλά μήπως έτσι παραγκωνίζουμε τον ρόλο του μπαμπά; Έχεις ενημερωθεί τι κρύβεται πίσω από τη φράση "Άστο να κλάψει και λίγο, θα συνηθίσει", πρακτικά για το μωράκι; Έχεις ψάξει γιατί κάποια μωράκια κλαίνε συνέχεια , είναι ανήσυχα και δεν έχουν σταθερό ύπνο (ταράζοντας έτσι ως φυσικό επακόλουθο την όλη ρουτίνα της οικογένειας) ενώ κάποια άλλα είναι τόσο βολικά που σου δίνουν τη δυνατότητα να επανέλθεις πιο άμεσα στις δραστηριότητές σου, και ναι, να τα συμπεριλάβεις σε αυτές χωρίς να υπάρχει πρόβλημα; Η ασφάλεια που θα νοιώθει η  μικρούλα σου δίπλα σου τους πρώτους μήνες είναι αυτή που θα την κάνει ανεξάρτητη μελλοντικά και θα σου δώσει δικό σου χώρο και χρόνο. Μήπως είναι τελικά πιο εύκολο (με όλες τις δυσκολίες που επιφέρει η λέξη εύκολο!!)  και πιο ανώδυνο να πετύχουμε αυτό που θέλουμε χωρίς να τραυματιστεί η σχέση μας με τα μικράκια;  Για το θηλασμό και πάλι σέβομαι την επιλογή σου, θα μου επέτρεπες να ρωτήσω τι σε οδήγησε σε αυτή την απόφαση; Αόριστα φυσικά, πχ λόγω δουλειάς; Εύχομαι να είναι λάθος η αντίληψή μου, αλλά το εκλαμβάνω σαν να "φοβάσαι" κατά κάποιον τρόπο το δέσιμο με το μωράκι σου. Και κακά τα ψέμματα όσο μεγαλώνουμε τόσο πιο δύσκολα βγαίνουμε από τη ζώνη άνεσης μας, εγώ είμαι στα 34 και παραδέχομαι οτι φοβάμαι τις πιθανές αλλαγές και γιαυτό ψάχνομαι, ώστε οι αλλαγές αυτές να είναι όσο το δυνατόν πιο διαχειρίσιμες.  Είμαι σίγουρη οτι μόλις τη γνωρίσεις δε θα θέλεις λεπτό να την αφήσεις από τα χέρια σου :) Με το καλό! (το μήνυμά μου δεν έχει σκοπό να σε πείσει ούτε εσένα ούτε καμία άλλη κοπέλα, σχετικά με αυτά που έχω αποφασίσει εγώ να ακολουθήσω όταν με το καλό έρθει η ώρα, αλλά να προτρέψει όσο το δυνατόν περισσότερες κοπέλες να προβληματιστούν, να ενημερωθούν σωστά και να καταλήξουν τελικά στον τρόπο ανατροφής που τους ταιριάζει πραγματικά, με βάση τα δικά τους δεδομένα. και φυσικά για να γίνει εφόσον υπάρχει διάθεση εποικοδομητικός διάλογος, δεν είμαστε εδώ μόνο να λέμε πόσο αγωνιούμε και τι εξετάσεις κάνουμε :) Φυσικά ούτε θέλω τέλος να κρίνω τις επιλογές καμίας κοπέλας, μπορεί εν τέλει η δική μου επιλογή να είναι λάθος). 

@stergiou χαχα έλιωσα και μόνο με την ανάρτησή σου ❤️ 

respect!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλό είναι να μην το συνεχίσουμε..

Εδώ είμαστε να λύνουμε και να ρωτάμε διαφορά σε θέματα γυναικολογικά - εγκυμοσύνες - και για προσπάθειες. Αν δεν είχα απαντήσει σε εκείνο το μνμ που έλεγε για την ηλικία δεν θα είχε πάρει τόσο έκταση και φυσικά δεν το έκανα επίτηδες και ούτε ήθελα να πάρει έκταση. αλλά ήταν λίγο ο τρόπος της λίγο που έλεγε ότι δεν έχουμε ζήσει την ζωή μας κάτω από τα 30 λίγο ότι είμαστε μικρές και δεν ξέρουμε. Για αυτό απάντησα δεν μπόρεσα να το αφήσω γιατί λίγο με ενόχλησε και με ενόχλησε σε σειμιο που έπρεπε να απαντισω. Ό τρόπος που έγραφε η @tatouska μου έκανε να πω Α έχει ζήσει την ζωή της και τώρα κάνει παιδάκι και θα αφοσιωθεί σε εκείνο αλλά τελικά αποδικτικε το αντίθετο ότι δεν έχει ζήσει όσο θέλει και είδα ότι βάζει τον εαυτό της πανό από το παιδί να είναι καλά εκείνη και μετα το παιδί όπως είδα και είπε θέλει να είναι ανεξάρτητο από μικρό (που για εμένα αυτό κάπου μου κλωτσάει ) για το θηλασμό είναι καθαρά επιλογή της τη θα κάνει θέλει δεν θέλει αυτό δεν με αφορά προσωπικά. Αλλά όπως είπαν τα πιο πολλά κορίτσια ότι δεν αφήνεις λίγο ένα παιδί 3 μηνών δεν το αφήνεις όπως και να έχει (και βόλτες θα πάει και για καφέ αλλά 3 πλέων υπολογίζεις και το παιδί) στο να το αφήσεις στην μάμα σου λίγες ώρες είναι Αλλιός στο να το αφήσεις 3 η μέρες μπορεί η μαμα σου να ξέρει και να το θέλει αλλά το παιδί έχει ανάγκη την μαμα του. (Και αυτό καθαρά είναι επιλογή σου τι θα κάνεις δεν θα σου πούνε πως θα το μεγάλοσεις) εμάς μας κλοσταει ο τρόπος που τα λες ότι όλες κάνουν "λαθος" που τα μεγαλονουν ενώ εσύ θα κάνεις το σωστό τέλος πάντων αυτό το αφυνω σε εσένα. 

Τώρα δεν μπορείς να μας πεις ότι τελικά έζησες την ζωή σου γιατί με τα λεγόμενα σου θες να μας διξει το αντίθετο ότι ακόμη δεν έχεις ζήσει όσο θες. Και νιώθεις ότι τωρα με το παιδι θα αλαξει (και φυσικα αλαζει δεν ειναι πρωτα ο ευατο σου πρωτα ειναι το παιδι και μετα εσυ (δεν ειπαμε να το παραμελεις τον ευατο σου)) και χρονο για τα ταξιδια εχεις εκεί θα είναι τα μέρη μπορείς να πας και του χρόνου που θα έχει μεγάλοσει δεν είναι απαραίτητο να πας.  Αλλά δεν μπορείς σε μια κοπέλα 20 και 25 να λες ότι δεν πρόλαβε είναι επιλογή μας αυτό που θέλουμε και ξέρουμε καλά τη θέλουμε και όχι δεν μπορώ να δεκτο την φράση που λες "είμαι μεγαλύτερη έχω ζήσει κάποια πράγματα και ξέρω" δεν ξέρεις την σχέση μου με τον άντρα μου δεν ξέρεις καν ποια ειμαι και μου λες άσε ξέρω περισσότερα δεν είναι ετσι εσύ μπορεί να γνώρισες πόλους η λόγους πριν από τον άντρα σου που σε έκαναν να μην περνάς όπως τώρα με τον άντρα σου. Εγώ έναν άντρα γνώρισα και αυτόν παντρεύτηκα (να σε προλάβω δεν ειμαι από αυτές που γνωρίζουν 1 και πρέπει να παντρευτούν) απλά ήταν το γραφτό μας να γνωριστούμε και να δημιουργήσουμε μια οικογένεια και που έχουμε ρίξει πολύ προσπάθεια και συνεχίζουμε μέχρι να μπορέσουμε να τα καταφέρουμε.. όπως δεν ξέρεις τι δουλειά κάνει καμία μας εδώ μέσα δεν δουλεύεις μόνο εσύ 8 και 10 ώρες η ποιο πολλές δουλεύουμε έτσι και να σου πω και κάτι ξέρεις πόσες από εδώ μέσα δουλεύουν με την κοιλιά στο στόμα; πάρα πολλές και έχω να πω μπράβο τους... όπως υπάρχουν κοπέλες που δεν κάθονται ούτε μια μέρα ακόμη και Κυριακή δουλεύουν οπότε δεν είσαι η μόνοι που δουλεύεις εδώ μέσα και έχεις ανάγκη διακοπές. Όπως δεν ξέρεις και τη ζωή κάνω. 

Επιδη μπορώ μα γράψω πολλά παραδείγματα αλλά δεν θέλω να συνεχιστεί άλλο αυτό η ιστορία καλός είναι να σταματήσει όλο το θέμα εδώ και να μην δώσουμε και άλλη έκταση γιατί έχουμε και άλλα θέματα να συζητήσουμε πάρα να ασχοληθούμε και άλλο αν θα πας διακοπές η αν οχι για αυτό καλό είναι να σταματήσει. 

Με το καλό το παιδάκι σας να έρθει. 

Και στα κορίτσια τα μικρά και τα "μεγαλα" του φόρουμ να μην σταματήσετε αυτό που κάνετε να προσπαθείτε να κάνετε παιδάκι είναι επιλογή σας που θέλετε να κάνετε μικρές η "μεγαλες" (το μεγάλες το βάζω "" σε αυτά γιατί δεν είστε μεγάλες για παιδάκι) όπως και στα κορίτσια με φουκομενες κοιλιτσες να πάνε όλα καλά και με το καλό να έρθει στην αγκαλίτσα σας.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...