Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προσπαθω για μωρακι ?


Tral

Recommended Posts

@beauty bunny έτσι ακριβώς είναι. Και ναι κ γω πιστεύω πως τα 20 κ τα 23 κ τα 25 είναι για να τα περνάς ανέμελα κ ξένοιαστα χωρίς τ άγχος της σύλληψης κ αργότερα ενός μωρού. Παρόλα αυτά δ θα πω σε κπ κοπέλα π τ θέλει πολυ ααα είσαι μικρή μην τ κάνεις. Θα το πω όμως σε εκείνη την κοπέλα ανεξαρτήτως ηλικίας π πιέζεται από τ σύζυγό, τη μαμά της, την πεθερά της κ γενικότερα τ περίγυρου. Η ανατροφή ενός παιδιού δ είναι εύκολη υπόθεση. Επίσης Αν κ θέλω ένα δεύτερό παιδάκι ηλικιακά κοντά στο πρώτο δεδομένου ότι έχουμε τα θεματάκια μας μακάρι κ στα 35,38 ακόμη κ 40 να μ έρθει κ δεύτερο η ακόμη και 3ο. Με τ καλό κιόλας τ μωρακι σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 243
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 22 ώρες, ο/η peacock είπε:

Δηλαδη για παραδειγμα αν μια κοπέλα που προσπαθεί με εξωσωματικές και εχει επαναλαμβανομενες αποτυχίες χωρίς θετικό αποτελεσμα και επιτελους δει θετικό και κανει ονειρα για το μωρακι της από τη χαρα της είναι ανώριμη? Το να κανεις ονειρα από τη λαχταρα σου και την ελπίδα σου να πανε όλα καλα είναι ανθρωπινο και σε καμία περιπτωση δε δηλώνει ανωριμότητα.

Ανωριμότητα δηλώνει να είσαι απόλυτος για κατι που δεν εχεις βιωσει.......

Ναι.. αυτό ακριβώς είπα... Ας το τραβήξουμε κι άλλο από τα μαλλιά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Το να πεις σε καποια κοπελα που βίωσε την απωλεια: "εχεις δικιο να στεναχωριεσαι, σε καταλαβαινω" Για μενα ειναι η μεγαλυτερη παρηγοριά. Και, ναι, ακομα κ να πεις: καλα κανεις κ στεναχωριεσαι.

Ολα τα αλλα για μενα είναι λογια που τα λες οταν εισαι εξω απο το χορό. Κ η προσωπική μου εμπειρια μου εδειξε οτι οσες γυναίκες βρεθηκαν να μου πουν: "ελα μη κανεις ετσι, εισαι μικρη ακομα θα ξανα μείνεις εγκυος" ηταν αυτες που  είτε δεν ειχαν βιωσει καμια αποβολή ειτε εμειναν πολυ γρήγορα εγκυες κ γενικα τους ηρθαν ολα πολυ καλα, χωρις ιδιαίτερα άγχη ή επιπλοκές (γιατι οκ μια αγωνια την εχουν ολες)

Και φυσικά πηγα παρακάτω αλλα η ψυχη μου το ξερει πως βιωσα την εγκυμοσύνη μου αυτη τη φορα μεχρι να φτασω στον 6ο και να τη νιώθω να κουνιεται μεσα μου.

Και σαφώς πολλες κοπελες στα 20 μπορεί να μην ειναι ωριμες αλλα εχω δει και 30αρες που το μυαλο τους ειναι για 20....διαφωνώ λοιπον στην αποψη  οτι η ηλικια στα 30 ειναι η καλύτερη..

Για μενα η προσωπικότητα και ο χΑρακτήρας παιζουν μεγαλύτερο ρολο απο οτι η χρονολογικη ηλικια. Καποια μπορει να ειναι 23 αλλα το μυαλο της και ο χαρακτηρας της να ειναι στα 30.

Τελοσπαντων ο καθενας εχει τις αποψεις του σεβαστες ολες!

 

Εγώ πάλι που παρηγορούσα φίλη μου που δεν έμενε έγκυος και στενεύαν και τα χρονικά περιθώρια λόγω ηλικίας, της έλεγα να μην απογοητεύεται και όλα θα πάνε καλά και να μην στεναχωριέται γιατί έχει χρόνο. Και τα έλεγα αυτά χωρίς να έχω παιδί και χωρίς να είμαι έγκυος.

Και μία κοπέλα στα 20 είναι ανώριμη για παιδί. Αυτό δεν αλλάζει. Το ότι υπάρχουν εξαιρεσεις, εννοείται!! Αλλά αν ήταν έτσι δεν θα ήταν 9 στις 10 που κάναν παιδί πολύ μικρές ήδη χωρισμένες τώρα. Το παιδί τι φταίει να μεγαλώνει με τον έναν γονέα δηλαδή? Το βρίσκω απόλυτα εγωιστικό λοιπόν...

Ναι οι απόψεις είναι όλες σεβαστές. Απλά η πραγματικότητα είναι πολύ πιο σκληρή συνήθως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Diwni είπε:

@tatouska εννοείται πως δ θα πεις α τι κακο σε βρήκε κτλ κ σίγουρα ο χρόνος απαλύνει τ πόνο. Τονίζω τ γεγονός ότι ο κόσμος αε τέτοιες περιπτώσεις θα πει μη στεναχωριέσαι είσαι μικρή ακόμη. Λέω απλά ότι τ ένα είναι άσχετο με τ αλλο. Προτιμότερο είναι να πεις ένα λυπάμαι πολύ. Εγώ τουλ αν μ τύχαινε κάτι τέτοιο αυτό θα ήθελα να ακούσω. Όπως επίσης το ότι όταν προσπαθούσα δ ερχόταν το είσαι μικρή ακόμη Επίσης δ με παρηγορουσε.

Δ ξέρω γτ πιστεύεις ότι μόνο κοπέλες π ζουν αε χωρίς κάνουν μικρές οικογένεια. Εγώ βλέπω ότι στις μέρες μας πολλές κοπέλες ατα 25 επιλέγουν να κάνουν παιδί. Κ να σ πω καλύτερα από επιλογή κ στα 23 παρά στα 35+ από πίεση χρόνου.

Επίσης γτ τ βλέπεις ότι ένα παιδί θα σε περιορίσει τόσο πολύ; σίγουρα αλλάζουν όλα άλλα δ παύεις να είσαι ανθρωπος κ να χεις κ ζωή ανεξαρτήτως παιδιού. 

Κ συ με τ καλο τ μωρακι σου! Πότε έχεις πητ; λογικά κοντεύεις 

Εχω ΠΗΤ 15/7. Μπορεί να έρθει και νωρίτερα γιατί έχει ήδη γυρίσει προς τα κάτω. Ναι κοντεύω. 

Πάντως από επιλογή δεν ήθελα μικρή παιδιά και από επιλογή το έκανα και τώρα. Και δυσκολεύτηκα και αρκετά να μείνω έγκυος. Και όταν μου λέγανε να μην αγχώνομαι γιατί έχω περιθώρια ακόμη, εμένα με έκανε να αισθανθώ καλύτερα. Αν μου λέγανε 'πω πω κοντεύεις τα 40 πάει χάθηκες παιδί δεν θα κάνεις ποτέ' δεν θα με έκανε να νιώσω καλύτερα!! 

Εγώ πάλι δύο περιπτώσεις είχα που κάνανε μικρές παιδιά και οι δύο έχουν χωρίσει και τα παιδιά έχουν γίνει μπαλάκι από τον έναν στον άλλον. Και τα κάνανε γιατί τελικά θέλανε να ικανοποιήσουν το εγώ τους. Φυσικά και μεγαλύτερες χωρίσαν, αλλά όλες οι φίλες μου κάναν παιδιά μετά τα 30. Και το 38 που είμαι εγώ λάθος το θεωρώ. Αλλά καλύτερο από το 23..

Όσο για τον περιορισμό, θεωρώ ότι σε περιορίζει και πολύ μάλιστα. Θυσιάζεις καταρχήν την ανεμελιά σου. Δεν υπάρχει μεγαλύτερο πράγμα από αυτό. Και τα 23 πρέπει να χαρακτηρίζονται από ανεμελιά. Γιατί ζεις μία φορά. Γυρισμό δεν έχει. Και βάσανα και έννοιες θα έχεις πάντα. Οπότε εγώ προσωπικά χαίρομαι που έζησα ανέμελη και έζησα τα 23 μου σαν 23χρονη, χωρίς ευθύνες. Που έκανα τις τρέλες μου και που ένιωσα ζωντανή και ξέφρενη! Όπως επιβάλλει η ηλικία! Και τώρα θα ολοκληρωθώ ως γυναίκα και μεθαύριο θα μπορώ να δω αλλιώς τα πράγματα με την κόρη μου, έχοντας κάποιες εμπειρίες της ζωής. 

Επίσης, από όλες τις φίλες μου που κάνανε νωρίς παιδιά, όλες μου λέγανε πόσο ζηλεύουν την ανεμελιά μου. Ξαναλέω βέβαια, ότι και το 38 που είμαι τώρα δεν είναι το καλύτερο. Ιδανικά το ήθελα γύρω στα 33, αλλά ο άντρας μου άργησε να το πάρει απόφαση!!

Σ'ευχαριστώ για τις ευχές!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Diwni είπε:

@tatouska επίσης να πω πως καταλαβαίνω πως τ εννοείς αυτό για την ηλικία. Σίγουρα ένας άνθρωπος τουλ στις περισσοτερες περιπτώσεις έχει άλλες εμπειρίες κ ωριμότητα στα 23 κ άλλη στα 30. Απλά λέω ότι το να θέλεις να γίνεις μανούλα δ εχει ηλικία.

Όπως έχω δει κοπέλα π έκανε μικρή παιδί να γκρινιαζει κ να παραπονιετα συνέχεια γτ πίστευε ότι τ παιδί είναι κούκλα κ αξεσουάρ, ξέρω κ κοπέλα π έκανε παιδί στα 35 κ τελικά χώρισε γτ κατάλαβε πως έκανε ένα παιδί γτ ένιωσε να την πιέζει ο χρόνος. Άκουσα με τα ιδια μ τα αυτιά να λέει πως αυτο τ παιδί μ χει διαλύσει τη ζωή. Κατά τ άλλα είναι μια πολύ ώριμη γυναίκα, εκπαιδευτικός, αγαπητή σε συναδέρφους, μαθητές κ φίλους. Αλλά τ παιδί δ είναι θέμα γενικης ωριμότητας άλλα συνειδητή απόφαση κ επιλογή.

Συμφωνώ. Είπαμε. Για όλα υπάρχουν εξαιρέσεις. Αλλά δεν παίρνουμε την εξαίρεση και την κάνουμε κανόνα!! Το να θέλεις να γίνεις μανούλα δεν σημαίνει ότι πρέπει να γίνεις κιόλας. Μπορεί να θέλεις, αλλά να μην καταλαβαίνεις τι είναι αυτό που θέλεις ακριβώς και τι συνεπάγεται... Ο προορισμός του ανθρώπου δεν είναι ντε και στανιό να κάνει παιδί. Αρνούμαι να το δεχτώ αυτό. Ούτε πρέπει όλοι οι άνθρωποι να κάνουν παιδιά. Ταπεινή μου άποψη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Dim83 είπε:

@tatouska η νεαρη ηλικια ειναι απο μονη της ενα πολυ μεγαλο πλεονεκτημα για το θεμα της μητροτητας και σε αυτο δεν νομιζω να αμφιβαλλει κανενα απο τα κοριτσια που διαφωνησαν με την αποψη σου. 

πιστευω ωστοσο οτι κανεις λαθος διοτι κανεις γενικευσεις του τυπου ποτε ειναι η πιο σωστη ηλικια να κανει μια γυναικα παιδι.και οτι στα 23 ειναι ολοι ανωριμοι.

ειμαι 35 (δυστυχως χωρις παιδακι) και φυσικα ουδεμια σχεση εχω με τα 23.ουτε σε ωριμοτητα,ουτε σε βιωματα, σε εμπειριες,κλπ. θυμαμαι ομως οτι κ στα 23 ημουν πολυ πιο ωριμη κ κατασταλαγμενη απο αλλες κοπελες μεγαλυτερες.

η λαχταρα να κανεις παιδι,οπως και ο πονος της απωλειας .... δεν κοιταζουν ηλικια καλη μου.

 

Δεν είπα ποτέ ότι ο πόνος της απώλειας κοιτάζει ηλικία. Αλλά δεν δέχομαι ότι ξέρει τι θέλει μια 23χρονη και ειδικά ότι μπορεί να μεγαλώσει ένα παιδί όπως πρέπει. Εδώ καλά καλά δεν ξέρει τι θέλει εκείνη. Όπως λέω και φωνάζω, για όλα υπάρχουν εξαιρεσεις. Αλλά ο κανόνας είναι άλλος.... Γιαυτό και τα διαζύγια στις μικρές ηλικίες είναι πάρα πολύ. Δεν είναι τυχαίο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Ειστε, λοιπον, απο τα τυχερα ζευγάρια που ειχατε τη δυνατότητα να ζησετε αυτες τις εμπειρίες των ταξιδιών και οσα άλλα εννοείς... Και ναι, θα ναι και το παιδι σας τυχερό που θα του μεταδωσετε ολα αυτα τα εφοδια οπως λες!

Εξίσου τυχερα ομως θα ναι και τα παιδια τοσων ζευγαριών που δεν ειχαν την οικονομική δυνατοτητα  ή ακομα καο τη θέληση (επιμενω πως δεν ειμαστε ολοι οι άνθρωποι ιδιοι κ δεν ειναι υποχρεωτικό να διασκεδαζοθμε ολοι με ταξίδια κ ανεμελη ζωη) να εχουν αυτες τις εμπειριες οι γονεις τους, αλλα πάλεψαν με ο,τι ειχαν να καταφέρουν να τα φερουν στο κοσμο και να τους μεταδωσουν αλλες σημαντικες εμπειριες που ουδεμια σχεση εχουν με ταξίδια και καλη ζωη! 

Και ακομα πιο τυχερα παιδια θα ειναι εκεινα που οι γονεις τους σε νεαρη ηλικία (κατω των 28) στερήθηκαν πραγματα στη ζωη τους για να καταφέρουν να φέρουν στο κοσμο το παιδακι τους!

 

Ταξίδι μπορεί να είναι μέχρι την Καλαμάτα. Και όχι, δεν ξέρω κανέναν άνθρωπο που να λέει ότι προτιμάει να είναι ζορισμένος συνέχεια από το να ζήσει και λίγο ανέμελος. Και εν πάση περιπτώση, ποιος μίλησε για χλιδες?? Εχω περάσει μήνες της ζωής μου χωρίς να έχω να φάω. Δεν θα επέλεγα λοιπόν τότε να κάνω παιδί και να πεινάμε παρέα!!! Θα ήταν ανεύθυνο από μέρος μου μόνο και μόνο για να ικανοποιήσω τον εγωισμό μου. 

Για να μην πω ότι εγώ προέρχομαι από γονείς που πάλεψαν πάρα πολύ για να μας μεγαλώσουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η tatouska είπε:

Ναι.. αυτό ακριβώς είπα... Ας το τραβήξουμε κι άλλο από τα μαλλιά.

Κοίτα σε καποια πραγματα είσαι απόλυτη- τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω. Συμφωνω οτι είναι πιο δυσκολο μια κοπέλα που προσπαθεί να κανει παιδακι στα 20 να εχει και την ωριμότητα που χρειαζεται όμως σίγουρα υπάρχουν οι εξαιρεσεις όπως είπες κι εσυ, απλά το τι νιωθει ο αλλος αν  είναι ετοιμος δηλ ή όχι δε το ξερουμε και δεν υπάρχει ηλικία γι αυτό.

Χαρακτηρίζεις ανώριμη μια γυναίκα που θα κανει όνειρα για το μωρακι της βλεποντας θετικό και ενω θα εχει περασει αποτυχημενες εμβρυομεταφορες....αυτό θεωρω εγω πρωτα απ΄όλα ανωριμότητα.. κρίνεις ανθρωπους και τις επιλογες τους με σιγουρια χωρίς να εχεις ερθει (δόξα το Θεό) στη θεση τους.

Τεσπα... δε το τραβαω άλλο όπως λες κι εσυ από τα μαλλιά γιατί θεωρω πως 1ον εχεις προσβάλει πολλες κοπέλες από δω μεσα και 2ον  η κουβεντα αυτη οδηγεί σε αδιεξοδο.

Να χαίρεσαι το μωρακι σου, με το καλο να το κρατησεις αγκαλιά!

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Κοίτα σε καποια πραγματα είσαι απόλυτη- τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω. Συμφωνω οτι είναι πιο δυσκολο μια κοπέλα που προσπαθεί να κανει παιδακι στα 20 να εχει και την ωριμότητα που χρειαζεται όμως σίγουρα υπάρχουν οι εξαιρεσεις όπως είπες κι εσυ, απλά το τι νιωθει ο αλλος αν  είναι ετοιμος δηλ ή όχι δε το ξερουμε και δεν υπάρχει ηλικία γι αυτό.

Χαρακτηρίζεις ανώριμη μια γυναίκα που θα κανει όνειρα για το μωρακι της βλεποντας θετικό και ενω θα εχει περασει αποτυχημενες εμβρυομεταφορες....αυτό θεωρω εγω πρωτα απ΄όλα ανωριμότητα.. κρίνεις ανθρωπους και τις επιλογες τους με σιγουρια χωρίς να εχεις ερθει (δόξα το Θεό) στη θεση τους.

Τεσπα... δε το τραβαω άλλο όπως λες κι εσυ από τα μαλλιά γιατί θεωρω πως 1ον εχεις προσβάλει πολλες κοπέλες από δω μεσα και 2ον  η κουβεντα αυτη οδηγεί σε αδιεξοδο.

Να χαίρεσαι το μωρακι σου, με το καλο να το κρατησεις αγκαλιά!

 

 

Δε νομίζω ότι έχω προσβάλλει κανέναν. Μάλλον το αντίθετο. Είπα την γνώμη μου στην κοπέλα που θέλει να μείνει έγκυος και πριν το γάμο της που είναι σε 2 μήνες και της είπα ότι δεν έχει λόγο να αγχώνεται και ότι είναι μικρή, και πέσατε όλες να με φάτε!!!!!! Λες και είπα κάτι περίεργο και όχι το αυτονόητο. Το πήγατε σε άλλο επίπεδο και πιο δραματικό βάζοντας στην κουβέντα εξωσωματικές και δράματα και κλάματα. Εγώ δεν προσέβαλλα κανέναν. Μάλλον όλες εσείς που πέσατε να με φάτε επειδή σε μία περίπτωση είπα την γνώμη μου με προσβάλλατε.

Ευχαριστώ για τις ευχές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η beauty bunny είπε:

Συγνώμη για την παρέμβαση αλλά όπως προσπαθείτε να πείσετε κι εσείς την @tatouska ότι η μικρή ηλικία δεν παίζει ρόλο στο αν εισαι έτοιμη για μητρότητα, μην κάνετε το ανάποδο. Δηλαδή να πείσετε ότι είναι καλύτερη η μικρότερη ηλικία. Το τι αντοχές έχει μια γυναίκα στο παιδι ή το πόσο παιζει μαζι του δεν εχει να κανει με την ηλικία. Επίσης αυτο το εγώ με το παιδι μου ειμαστε φίλες είναι λάθος σύμφωνα με τους ψυχολόγους. Άλλος ο ρόλος του γονέα και άλλος του φίλου. Προσωπικα στα 19 μου ξυπνουσα μεσημέρι αν δεν ειχα πρωινο μαθημα στο πανεπιστημιο και χτυπούσα 10ωρους υπνους. Τώρα στα 30 μου, είμαι μια χαρά με πολύ λιγότερες ώρες ύπνου και ξυπνάω πάντα νωρίς το πρωι ασχέτως τι ώρα κοιμηθηκα το βράδυ. Επίσης επέλεξα να σπουδάσω πρώτα όχι γιατι το επιβαλλει η κοινωνια, απλώς γιατι εγώ δεν ήθελα να έχω κι άλλες υποχρεώσεις όταν θα μεγαλώνω το παιδί μου και ουτε να μου το μεγαλώσουν οι γιαγιάδες και ακόμα χειρότερα νταντάδες, ούτε να έχω ανάγκη να βγαίνω συνεχώς έξω αλλά να προτιμώ να μένω με το παιδί μου ή να βγαίνω με αυτό σε πιο κατάλληλα μέρη για εκεινο (πχ όχι κλαμπ που πλεον τα απεχθανομαι). Ούτε το πόσο φροντίζεις το παιδι σου εχει να κάνει με την ηλικία. Πιστεύω πως υπάρχουν σε όλες τις ηλικιες γυναικες που δεν τα φροντιζουν οσο πρεπει ή που πιστευουν πως τους κατεστρεψαν τη ζωη. Τέλος, γιατι ο αντρας πρεπει να ειναι χορτατος αλλα η γυναικα οχι; Και οι δυο πρεπει να ειναι χορτατοι σε όποια ηλικια νιωσουν αυτοι χορτατοι και με οτι ο καθενας θεωρει "χορτατο". Επίσης το να κανεις οικογενεια όταν εισαι πανω στον ερωτα για μενα ειναι λαθος γιατι ο ερωτας ειναι τυφλός οπως λενε και μπορει να μη βλεπεις πραγματα που θα σε ενοχλησουν αργοτερα. Αν και προσωπικα ακομη νιωθω ερωτευμενη με τον αντρα μου αλλα τώρα είμαι και σιγουρη για εκεινον.
Συμπερασματικά, μπορει ο καθενας να εχει διαφορετικη γνωμη και να νιωθει σε διαφορετικη ηλικια ετοιμος για παιδι και για διαφορετικους λόγους αλλα αυτο δε σημαινει πως θα επικρίνουμε και οποιον πιστευει το αντιθετο απο εμας.

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ βρέθηκε και ένας λογικός άνθρωπος!!!!!! Πες τα κοπέλα μου!! ΠΟΣΟ συμφωνώ μαζί σου δεν λέγεται!!! Και γω έτσι ακριβώς. Στα 19 κοιμόμουν σαν βόδι και τώρα από τις 9πμ είμαι όρθια και ας έχω κοιμηθεί αργά. Και φυσικά ούτε απεξω δεν περνάω από κλαμπ! Τα έχω χορτάσει όλα. 

Γενικά με ότι είπες συμφωνώ 100%! Άσε.. μου γράψανε κιόλας ότι τις έχω προσβάλλει όλες εδώ μέσα!!!! Ήμαρτον.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Diwni είπε:

@beauty bunny έτσι ακριβώς είναι. Και ναι κ γω πιστεύω πως τα 20 κ τα 23 κ τα 25 είναι για να τα περνάς ανέμελα κ ξένοιαστα χωρίς τ άγχος της σύλληψης κ αργότερα ενός μωρού. Παρόλα αυτά δ θα πω σε κπ κοπέλα π τ θέλει πολυ ααα είσαι μικρή μην τ κάνεις. Θα το πω όμως σε εκείνη την κοπέλα ανεξαρτήτως ηλικίας π πιέζεται από τ σύζυγό, τη μαμά της, την πεθερά της κ γενικότερα τ περίγυρου. Η ανατροφή ενός παιδιού δ είναι εύκολη υπόθεση. Επίσης Αν κ θέλω ένα δεύτερό παιδάκι ηλικιακά κοντά στο πρώτο δεδομένου ότι έχουμε τα θεματάκια μας μακάρι κ στα 35,38 ακόμη κ 40 να μ έρθει κ δεύτερο η ακόμη και 3ο. Με τ καλό κιόλας τ μωρακι σου! 

Ούτε και μεις είπαμε σε καμία να μην το κάνει σε μικρή ηλικία. Και δεν καταλαβαίνω από που βγήκε αυτό το συμπέρασμα μόνο και μόνο επειδή είπα στην 23χρονη που παντρεύεται σε 2 μήνες ότι καλό θα είναι να χαρεί τον γάμο της και τον άντρα της και να μην αγχώνεται από τώρα που δεν έχει μείνει έγκυος!!! Δηλαδή κορίτσια πήρατε το νύχι και το κάνατε χέρι........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@tatouska συμφωνώ απόλυτα πως όλοι οι άνθρωποι δ είναι γεννημένοι για να κάνουν οικογένεια. Καταλαβαινω απόλυτα τα ζευγαρια που ςπο επιλογή δ κανουν παιδιά αν κ δ θα μπορούσα να φανταστώ τ εαυτό μ χωρίς παιδιά. Όπως επίσης είπα πως ναι συμφωνώ πως αυτές οι ηλικίες είναι για να τις περνάς ανέμελα. Μην πέσεις στην παγίδα κ πιστέψεις όμως ότι ένα παιδί σε περιορίζει. Ναι οι πρώτοι μήνες είναι δύσκολοι άλλα αν βάλεις στο μυαλό σου ότι μετά τ παιδί περιορίζονται πολλά έτσι θα γίνει κ δ θα περάσεις καλά γενικότερα. Κ στα 38 κ στα 40 κ στα 45 κ μια ζωή θα μπορείς να κάνεις πράγματα για σένα με τ παιδί ή χωρίς. Αυτό άσχετο με τ θέμα της ηλικίας. Απλά μην μπαίνεις σ αυτη τη νοοτροπία γτ πραγματικά είδα φίλες μ να νιώθουν ότι έπεσε ο κόσμος να τους πλακώσει οταβ κάνανε παιδί. Όσο για την ηλικία σου τ μόνο αρνητικό σαν ηλικία είναι ότι μπορεί να αγχωθείς λογο πίεσης τ χρόνου. Όχι εσύ μια γυναίκα σ αυτήν την ηλικία. Χωρίς βέβαια αυτό να είναι απόλυτο καθώς ξέρω γυναίκες που στα 35 κ στα 40 μείναν πιο ευκολα από κοπέλες στα 25. 

Καλό π έχει πάρει θέση τ μωράκι σου. Εύχομαι να εμπεδωθεί κ να έχεις έναν υπέροχο τοκετό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας! 

τατουσκα  δεν υπάρχει κατάλληλη ηλικία για παιδιά... Αλλά όταν νιώθεις έτοιμη...!!! 

Εσύ νιώθεις 30 χρ έτοιμη μπράβο σου!

Υπάρχουν άνθρωποι που δε τρελενιβται ούτε για ξενύχτια κλαμπ κτλ    

Είμαι 22 χρονών! περιμένω το 2ο παιδί  μου και δεν είναι καθόλου ανώριμη.!!! 

προσπαθώ για τ καλύτερο για αυτά    εγώ κ ο πατέρας τους 

το ότι δυο περιπτώσεις π ήξερε χωρίσαν  δε σημαίνει ότι όλες έτσι... βλέπω και στα 40 50 που χωρίζουν με παιδιά... ο χωρισμός πάντα θα υπάρχει....

Αλλά όσα διάβασα από σένα με βρίσκουν κάθετη... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όσο για τα ζευγάρια π κάνουν μικρά παιδιά κ χωρίζουν Ναι ισχύει άλλα συνήθως γι αυτούς π δ πρόσεχαν τους ήρθε ένα παιδί κ μπήκαν βιαια σε ένα γάμο κ στο στήσιμο της οικογένειας. Δυστυχώς έχω πολλά παραδείγματα. Αλλά όσα έχω είναι από κοπέλες π έμειναν έγκυες από απροσεξία κ όχι από επιλογή. Και Ναι τελικά κατάντησαν τα παιδιά να μεγαλώνουν με γιαγιάδες κ αυτές να χωρίζουν κ να κάνουν τη ζωή τους. 

Όσο για τ υπνο ρε κορίτσια πως τα καταφέρνετε να ξυπνάτε νωρίς; Ναι στα 20 μπορούσα με λίγες ώρες υπνο. Κοντα στα 30 όμως όχι. Ειδικά τ πρωινό ξύπνημα δ τ μπορω με τπτ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν θα συνεχισω αλλο αυτη τη συζητηση γιατι πραγματικα με πειραξαν καποια πραγματα που διαβασα και δεν βγαζει και πουθενα...ευχομαι σε καθε κοπελα το καλυτερο...και καλο ειναι να μην ειμαστε τοσο απολυτοι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε @tatouska  απο τη μια λες οτι δεν προσβαλεις κανεναν και απο την αλλη λες "το πηγαν σε εξωσωματικες και κλαματα και δραματα". για μια κοπελα που ζει αυτα τα "δραματα" ναι ειναι προσβλητικος ο τροπος σου.

να σου επισημανω οτι δεν διαφωνω μαζι σου στο θεμα της ηλικιας (αν ειχα μια κορη θα της ελεγα να ζησει πρωτα λιγο,να μαζεψει εμπειριες κ μετα να δεσμευτει-γιατι ενα παιδακι φυσικα κ ειναι δεσμευση) αλλα διαφωνω 100% με τον τροπο σου.

το οτι εγω εχω μια γνωμη δεν σημαινει οτι οσοι εχουν αντιθετη αποψη κανουν λαθος.απλα εχουν αλλη γνωμη,αλλη ζωη,αλλες εμπειριες κ βιωματα.

εισαι πολυ απολυτη και επικριτικη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπερίζω όλα τα κορίτσια!!!Σας διαβάζω καθημερινά κι ας έχω καιρό να γράψω!!Ηθέλα και γω να πω την γνώμη μου!!Με λυπουν τέτοιες απόψεις!!Δεν μπορεί να κρίνει κανείς μας την επιθυμ΄'ια της κάθε κοπέλας να θέλει να κάνει παιδί!!Ναι συμφωνώ σε φάση μην αγχώνεσαι!!Αλλά το ποιά είναι ανώριμη η όχι δν θα το κρίνουμε εμείς μόνο απ την ηλικία!!Και ναι μερικές φορές μιλάμε εκ του ασφαλούς!!Εχω 3 χρόνια που προσπαθώ για παιδάκι!!Απ τα 28 μου!!Πίστευα θα ρθει εύκολα!!Κι όμως δν ισχυεί!!Η πραγματική αναπαρωγική ηλικία φαινέται απ τις ορμονολογικές!!!Ξέρουμε η κάθε κοπέλα τι πρόβλημα μπορεί να έχει και επέλεξε να προσπαθήσει νωρίτερα και εννοείτε έχωντας βερι τον άνθρωπο της ζωή της!!Αν ένα ζευγάρι απόφασισε να παντρευτει και ευσυνείδητα προσπαθεί τους βγάζω το καπέλο!!Αιτία χωρισμού μπορεί καμιά φορά και το ίδιο το ζευγάρι να μην ξέρει τι έφταιξε πραγματικά!!Κ γτ μια μονογονεικη οικογένεια να είναι κρίμα?Αν πέρνει αγάπη το παιδάκι αυτό μετράει!!Εγω πιο πολύ λυπάμαι τα συμβατικά ζευγάρια!!Και το να θες να ζησεις εμπειρίες δν τελειώνει ποτε!!Η κάθε ηλικία έχει τις χάρες της!!Επίσης στο περιβάλλον μου μιας και μιλάμε με εμπειρίες και ιστορίες γνωστών μας ζορίζονται γυναίκες άνω των 30!!Γτ ακριβώς ωριμάζουμε και μεγαλώνουμε και μαζί μεγαλώνουν και οι φοβίες!!Οπως έχω βιώσει γυναίκες να έχουν μάθει να πω λαικά στην ντιβερλίγκα και ζορίζονται να κάτσουν μέσα!!Και συγνώμη αν νιώθεις επίθεση αλλά μίλησες για κοπέλες που ζουνε σε χωριά και γίνονται μικρές μαμάδες,για ανωριμότητα και είναι κάπως <<βαριές έννοιες>>!!!

Κορίτσια ανεξαρτήτου ηλικίας μη μασάτε καθόλου!!!Η καθεμία όποτε το επιλέξει ας ζήσει το θαύμα της μητρότητος!!Οπότε βρείτε τον κατάλληλο σύντροφο ζωής!!Η ζωή είναι απρόβλεπτη!!Ας την ζήσουμε όπως εμείς επιλέγουμε!!!Ετοιμες πραγματικά ίσως δν θα είμαστε ποτέ!!Υγεία,αγάπη,πίστη και όμορφες στιγμές για όλες μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να συμπληρώσω και κάτι ακόμα?Πόσο όμορφο είναι γενικά το να θέλει ένα ζευγάρι να γίνει γονιός?Ασχετα πως θα καταλήξει!!Τα μελλούμενα δν τα ξέρει κανείς μας ούτε μπορεί να τα προβλέψει!!Είτε είναι  χρονών,είτε 50ετων(πιάνω τα άκρα)!!Σημασία αυτό έχει?Είμαι με τον ΄'αντρα μου μαζί απο τα 17 μας!!Αποφασίσαμε μετα απο 11 χρόνια σχέσης να κάνουμε παιδάκι!!Ποιός μου λέει ότι δν θα ξυπνήσει ένα πρωί στα 40 του και να μου πει φεύγω!!Αχχχ μη κοιτάμε τόσο το μετά!!!Είναι πραγματικά συγκινητικό ο αγωνάς για μητρότητα!!Είτε ξεπερνώντας τα ηλικιακα όρια,πολλές φορές αψηφώντας το οικονομικό,πηγαίνοντας με δανεικά ωάρια,γυναίκες που μόνες τους πηγαίνωντας με δανεικό σπέρμα και μεγαλωνόντας το μόνη της,καταψύχωντας ωάρια!!Ολες τις παραπάνω περιπτώσεις είναι εύκολο η καθεμία να τις κρίνει!!Σύγνωμη για τα μεγάλα μηνύματα και εννοείτε δεν πάει σε σένα φίλη όλο αυτό!!!Δν υπονόησες κάτι για όλα αυτά που είπα απλά καμιά φορά μην κρίνουμε εύκολα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η tatouska είπε:

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ βρέθηκε και ένας λογικός άνθρωπος!!!!!! Πες τα κοπέλα μου!! ΠΟΣΟ συμφωνώ μαζί σου δεν λέγεται!!! 

Ενω ολες οι υπόλοιπες που δε συμμεριστηκαμε τη γνωμη σου ημαστε οι παράλογες, οι υπερβολικές που δραματοποιουμε τα πράγματα, οι ανωριμες κτλ κτλ...οκ...

και φυσικα εσυ πουθενα δεν ησουν απολυτη, πουθενά δε προσπάθεισες να επιβάλεις την αποψη σου και πουθενά δεν ησουν επικριτική. Και πανω απο ολα δεν υποτιμησες καμια κοπέλα και τις εμπειρίες που αυτη φέρει..

Καλη συνεχεια στην εγκυμοσύνη σου. Δεν εχω κατι αλλο να πω, ολα τα αλλα ειναι περιττά. No comments.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Anna mommy είπε:

Γειά σας! 

τατουσκα  δεν υπάρχει κατάλληλη ηλικία για παιδιά... Αλλά όταν νιώθεις έτοιμη...!!! 

Εσύ νιώθεις 30 χρ έτοιμη μπράβο σου!

Υπάρχουν άνθρωποι που δε τρελενιβται ούτε για ξενύχτια κλαμπ κτλ    

Είμαι 22 χρονών! περιμένω το 2ο παιδί  μου και δεν είναι καθόλου ανώριμη.!!! 

προσπαθώ για τ καλύτερο για αυτά    εγώ κ ο πατέρας τους 

το ότι δυο περιπτώσεις π ήξερε χωρίσαν  δε σημαίνει ότι όλες έτσι... βλέπω και στα 40 50 που χωρίζουν με παιδιά... ο χωρισμός πάντα θα υπάρχει....

Αλλά όσα διάβασα από σένα με βρίσκουν κάθετη... 

Με το καλο το μωρακι σου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Με το καλο το μωρακι σου!! 

σε ευχαριστώ πολύ... Κ εσύ αν είσαι... Η αν προσπαθείς ευχομαι ν πιάσεις σύντομα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/5/2018 at 7:34 ΜΜ, ο/η Dim83 είπε:

βρε @tatouska  απο τη μια λες οτι δεν προσβαλεις κανεναν και απο την αλλη λες "το πηγαν σε εξωσωματικες και κλαματα και δραματα". για μια κοπελα που ζει αυτα τα "δραματα" ναι ειναι προσβλητικος ο τροπος σου.

να σου επισημανω οτι δεν διαφωνω μαζι σου στο θεμα της ηλικιας (αν ειχα μια κορη θα της ελεγα να ζησει πρωτα λιγο,να μαζεψει εμπειριες κ μετα να δεσμευτει-γιατι ενα παιδακι φυσικα κ ειναι δεσμευση) αλλα διαφωνω 100% με τον τροπο σου.

το οτι εγω εχω μια γνωμη δεν σημαινει οτι οσοι εχουν αντιθετη αποψη κανουν λαθος.απλα εχουν αλλη γνωμη,αλλη ζωη,αλλες εμπειριες κ βιωματα.

εισαι πολυ απολυτη και επικριτικη. 

Διαφωνώ. Δεν είμαι απόλυτη ούτε επικριτική. Ο καθένας μπορεί να κάνει παιδιά όποτε θέλει. Δεν θα βάλω εγώ σε κανέναν κοντέρ. Όσο για τις εξωσωματικές, εσείς το πήγατε εκεί. Δεν ήταν αυτό το θέμα μας. Η κοπέλα που είναι 23 και παντρεύεται τον άλλο μήνα και θέλει να μείνει και έγκυος πριν τον γάμο δεν είναι ούτε με εξωσωματικές ούτε με αποβολές. Μια απλή περίπτωση είναι. Γιατί λοιπόν πρέπει να το δραματοποιούμε?? Και επιμένω ότι κανέναν δεν προσέβαλλα και ότι έγινε το ακριβώς αντίθετο. Επειδή είπα το αυτονόητο στην 23χρονη που δεν μπορεί να περιμένει δλδ 1 μήνα για να κάνει προσπάθειες και την έχει πιάσει και πανικός! Σε αυτό είμαι απόλυτη. Ο ένας μήνας και η βιασύνη για προγραμματισμό ήταν το θέμα. Ούτε οι εξωσωματικές, ούτε οι αποβολλές. Όλες εσείς είστε απόλυτες και επικριτικές σε τεράστιο βαθμό κιόλας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/5/2018 at 4:33 ΜΜ, ο/η Diwni είπε:

@tatouska συμφωνώ απόλυτα πως όλοι οι άνθρωποι δ είναι γεννημένοι για να κάνουν οικογένεια. Καταλαβαινω απόλυτα τα ζευγαρια που ςπο επιλογή δ κανουν παιδιά αν κ δ θα μπορούσα να φανταστώ τ εαυτό μ χωρίς παιδιά. Όπως επίσης είπα πως ναι συμφωνώ πως αυτές οι ηλικίες είναι για να τις περνάς ανέμελα. Μην πέσεις στην παγίδα κ πιστέψεις όμως ότι ένα παιδί σε περιορίζει. Ναι οι πρώτοι μήνες είναι δύσκολοι άλλα αν βάλεις στο μυαλό σου ότι μετά τ παιδί περιορίζονται πολλά έτσι θα γίνει κ δ θα περάσεις καλά γενικότερα. Κ στα 38 κ στα 40 κ στα 45 κ μια ζωή θα μπορείς να κάνεις πράγματα για σένα με τ παιδί ή χωρίς. Αυτό άσχετο με τ θέμα της ηλικίας. Απλά μην μπαίνεις σ αυτη τη νοοτροπία γτ πραγματικά είδα φίλες μ να νιώθουν ότι έπεσε ο κόσμος να τους πλακώσει οταβ κάνανε παιδί. Όσο για την ηλικία σου τ μόνο αρνητικό σαν ηλικία είναι ότι μπορεί να αγχωθείς λογο πίεσης τ χρόνου. Όχι εσύ μια γυναίκα σ αυτήν την ηλικία. Χωρίς βέβαια αυτό να είναι απόλυτο καθώς ξέρω γυναίκες που στα 35 κ στα 40 μείναν πιο ευκολα από κοπέλες στα 25. 

Καλό π έχει πάρει θέση τ μωράκι σου. Εύχομαι να εμπεδωθεί κ να έχεις έναν υπέροχο τοκετό.

Σ'ευχαριστώ πολύ και συμφωνώ μαζί σου. Και γω αυτά λέω πάνω κάτω, αλλά νομίζω ότι εδώ μέσα τα βλέπουν αλλιώς τα πράγματα. Λες και ο μόνος προορισμός του ανθρώπου είναι ένα παιδί. Είναι σημαντικό, ναι, αλλά όχι και το κέντρο του κόσμου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/5/2018 at 9:09 ΜΜ, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Ενω ολες οι υπόλοιπες που δε συμμεριστηκαμε τη γνωμη σου ημαστε οι παράλογες, οι υπερβολικές που δραματοποιουμε τα πράγματα, οι ανωριμες κτλ κτλ...οκ...

και φυσικα εσυ πουθενα δεν ησουν απολυτη, πουθενά δε προσπάθεισες να επιβάλεις την αποψη σου και πουθενά δεν ησουν επικριτική. Και πανω απο ολα δεν υποτιμησες καμια κοπέλα και τις εμπειρίες που αυτη φέρει..

Καλη συνεχεια στην εγκυμοσύνη σου. Δεν εχω κατι αλλο να πω, ολα τα αλλα ειναι περιττά. No comments.

Δεν χρειάζεται κανείς να συμμεριστεί την γνώμη κανενός. Άλλωστε όλοι έχουμε από μία γνώμη και άποψη... Και εννοείται ότι δεν προσπάθησα να επιβάλλω σε κανέναν την γνώμη μου. Και ναι, είστε υπερβολικές και παράλογες όταν από ένα πράγμα που είπα, που θα έπρεπε να συμφωνείτε μαζί μου, (ότι δλδ η άλλη που παντρέυεται στα 23 της σε 2 μήνες δεν μπορεί να περιμένει να αρχίσει προσπάθειες μετά τον γάμο, ώστε να ευχαριστηθεί και τον γάμο της (για 2 μήνες μιλάμε τώρα, όχι για 2 χρόνια!!!!) λες και την πήραν τα χρόνια). Είπα αυτό το τόσο απλό και το γυρίσατε όλες σε κάτι τόσο σοβαρό και δραματικό, σε μια κατάσταση δίχως αύριο!!! και παναγιά μου τι λεει αυτή τώρα!!! ε έλεος κάπου όμως...Και όχι, ο προορισμός του ανθρώπου δεν είναι μόνο να γεννοβολάει παιδιά. Αν ήταν αυτός και όλα γυρνάγανε γύρω από αυτό θα ζούσαμε στις σπηλιές ακόμη....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...