Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

στις On 3/4/2018 at 2:15 ΜΜ, ο/η Tral είπε:

Κοριτσια γεια σας! Γραφω πρωτη φορα σε φορουμ. Σας παρακολουθω μερικες μερες και επιτελους νιωθω οτι δεν ειμαι μονη μου! Η απογοητευση μηνα με το μηνα καθε φορα που ερχεται περιοδος ειναι φοβερη! Ειμαι 27 και προσπαθουμε για μωρακι κοντα 1 χρονο.. Εχω κυκλο περιπου 30-35 ημερων. Ειχα παντα πολυκυστικες τωρα ομως τον τελευταιο χρονο οχι. Τον προηγουμενο μηνα ξεκινησα τα τεστ ωορρηξιας και ενω πιστευα οτι κανω στην 21η-23η μερα του κυκλου, πανω που πηγα να τα παρατησω εγινε το απιθανο και τελικα εκανα 27η μερα!! (Τωρα βρισκομαι στην 31η μερα του κυκλου). Απλα θελω να ρωτησω αφου απο τη μερα της ωορρηξιας η περιοδος ερχεται στις 12-16 ημερες θα μιλαμε για κυκλο 43 ημερων? Ειναι φυσιολογικο?Η απλα τωρα ετυχε και εγινε η ωορρηξια πιο αργα?

Γειά σου!

Συμβαίνει κάποιες φορές να κάνουμε ωορρηξία αργά μέσα στον κύκλο, ωστόσο πρέπει να βεβαιωθείς ότι χρησιμοποίησες σωστά τα τεστ, η γραμμή πρέπει να είναι το ίδιο έντονη ή πιο έντονη από τη γραμμή ελέγχου αλλιώς το τεστ θεωρείται αρνητικό, επίσης κάποιες φορές η ορμόνη LH ανεβαίνει πολύ γρήγορα και για λίγο οπότε πιθανό αν δεν έκανες το τεστ σωστή ώρα να μην εντόπισες την αύξηση της.

Καλό θα είναι μέχρι ν καταλάβεις τον κύκλο σου και πως λειτουργεί να κάνεις 2 τεστ τη μέρα για να είσαι σίγουρη ότι θα βρείς την αύξηση της ορμόνης και τη σωστή μέρα ωορρηξίας!

Εγώ προσπαθώ εδώ και πέντε μήνες αλλά ακόμα τίποτα...τους τελευταίους 2 έχω χρησιμοποιήσει τεστ ωορρηξίας , τα οποία μάλλον με αγχώνουν και δε ξέρω αν θα τα χρησιμοποιήσω πάλι.

Αν επιτρέπεται τι εξετάσεις έχεις κάνει;

όσο για την απογοήτευση σε καταλαβαίνω απολύτως...αλλά είσαι πολύ μικρή δε χρειάζεται άγχος..

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites
Pick Store
στις πριν 11 ώρες, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Σε ευχαριστω πολυ!!!!με το καλο να σου ερθει και η δευτερη κορουλα σου!!!τι τελεια που εισαι νεα μανουλα!!!!!ποσο μηνων εισαι????

Ναι ειναι πιστεύω ποιο εύκολα χαχα.. ειμαι 23ων εβδομάδων τωρα!!!!

στις On 18/4/2018 at 4:18 ΜΜ, ο/η fairy-mary είπε:

Γειά σου!

Συμβαίνει κάποιες φορές να κάνουμε ωορρηξία αργά μέσα στον κύκλο, ωστόσο πρέπει να βεβαιωθείς ότι χρησιμοποίησες σωστά τα τεστ, η γραμμή πρέπει να είναι το ίδιο έντονη ή πιο έντονη από τη γραμμή ελέγχου αλλιώς το τεστ θεωρείται αρνητικό, επίσης κάποιες φορές η ορμόνη LH ανεβαίνει πολύ γρήγορα και για λίγο οπότε πιθανό αν δεν έκανες το τεστ σωστή ώρα να μην εντόπισες την αύξηση της.

Καλό θα είναι μέχρι ν καταλάβεις τον κύκλο σου και πως λειτουργεί να κάνεις 2 τεστ τη μέρα για να είσαι σίγουρη ότι θα βρείς την αύξηση της ορμόνης και τη σωστή μέρα ωορρηξίας!

Εγώ προσπαθώ εδώ και πέντε μήνες αλλά ακόμα τίποτα...τους τελευταίους 2 έχω χρησιμοποιήσει τεστ ωορρηξίας , τα οποία μάλλον με αγχώνουν και δε ξέρω αν θα τα χρησιμοποιήσω πάλι.

Αν επιτρέπεται τι εξετάσεις έχεις κάνει;

όσο για την απογοήτευση σε καταλαβαίνω απολύτως...αλλά είσαι πολύ μικρή δε χρειάζεται άγχος..

@fairy-mary γεια σου! Η αλήθεια είναι ότι το τεστ ωορρηξίας ήταν σίγουρα θετικό (πολύ έντονη γραμμή και εμφανίστηκε κατευθείαν) γιατί μέχρι να καταλάβω τι γίνεται έκανα 2 την ημέρα, και ακόμα και όταν βγήκε θετικό συνέχισα για να σιγουρευτώ. Το θέμα είναι ότι ο γυναικολόγος μου, μου είπε πως οι γυναίκες που έστω και παλιά είχαν θέμα με πολυκυστικές μπορεί η ορμόνη να εντοπίζεται από τα τέστ χωρίς να σημαίνει ότι είναι ωορρηξία. Καλά εννοείται πως ακόμα και με  τόσο στοχευμένη επαφή η περίοδος ήρθε... Μη χάσει! Για αυτό το λόγο ο γυναικολόγος πρότεινε στον επόμενο κύκλο να ελέγξουμε την ωορρηξία με ένα συνδυασμό τεστ και υπερήχων.

Από εξετάςεις έχουμε κάνει σπερμοδιάγραμμα, ορμονολογικές και τη Δευτέρα θα κάνω σαλπιγγογραφία ( έχω πεθάνει από το φόβο μου με όλα αυτά που έχω διαβάσει).

Γενικά δεν έχω πολύ άγχος απλά στεναχωριέμαι μόλις έρχεται η περίοδος  και ανυπομονώ κάθε φορά μπροστά από ένα τεστ εγκυμοσύνης... 

Αν πιστεύεις ότι τα τεστάκια σε αγχώνουν γνώμη μου είναι να τα αφήσεις...πόσο μάλλον αν δεν έχεις θέμα όπως εγώ με πολύ ασταθή κύκλο.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε κάποιο σχόλιο.

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Εγγραφείτε στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση Τώρα

• Απαντήσεις

• Νέες συζητήσεις