Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κόκκινο στήθος


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια και καλό μήνα. Εδώ και περίπου ένα μήνα (είμαι 19+4 σήμερα) έχω κοκκίνισμα γύρω γύρω και στους δύο μαστούς, από την έξω κυρίως πλευρά. Επίσης έχω ελαφριά φαγούρα στο σημείο εκείνο και είναι ζεστό όταν το ακουμπάω.

Την προηγούμενη φορά που πήγα στο γυναικολόγο μου το έδειξα και είπε πως δεν πιστεύει να είναι κάτι σοβαρό, μάλλον είναι επειδή αυξάνεται η αγγείωση και περνάει περισσότερ αίμα. Ωστόσο επειδή το βλέπω να ψιλοχειροτερεύει θα κλείσω ραντεβού να πάω και στο μαστολόγο μου να το δει.

Ήθελα να ρωτήσω, υπάρχει άλλη κοπέλα να αντιμετωπίζει κάτι παρόμοιο; Δε μιλάω για τις ρώγες που έχουν σκουρύνει, αλλά για τη γύρω περιοχή του μαστού που κανονικά δεν έπρεπε να έχει αλλάξει χρώμα.

Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η babybaby είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και καλό μήνα. Εδώ και περίπου ένα μήνα (είμαι 19+4 σήμερα) έχω κοκκίνισμα γύρω γύρω και στους δύο μαστούς, από την έξω κυρίως πλευρά. Επίσης έχω ελαφριά φαγούρα στο σημείο εκείνο και είναι ζεστό όταν το ακουμπάω.

Την προηγούμενη φορά που πήγα στο γυναικολόγο μου το έδειξα και είπε πως δεν πιστεύει να είναι κάτι σοβαρό, μάλλον είναι επειδή αυξάνεται η αγγείωση και περνάει περισσότερ αίμα. Ωστόσο επειδή το βλέπω να ψιλοχειροτερεύει θα κλείσω ραντεβού να πάω και στο μαστολόγο μου να το δει.

Ήθελα να ρωτήσω, υπάρχει άλλη κοπέλα να αντιμετωπίζει κάτι παρόμοιο; Δε μιλάω για τις ρώγες που έχουν σκουρύνει, αλλά για τη γύρω περιοχή του μαστού που κανονικά δεν έπρεπε να έχει αλλάξει χρώμα.

Ευχαριστώ.

Κοριτσι Μου δεν μου εχει τύχει αυτο αλλα μπορεί όντως να μην ειναι τίποτα γιατι τωρα ετοιμάζεσαι για θηλασμό και ίσως να είσαι ποιο ευαίσθητη εκει.. ραντεβού έκλεισες τελικά σε μαστολογο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Mama2015 είπε:

Κοριτσι Μου δεν μου εχει τύχει αυτο αλλα μπορεί όντως να μην ειναι τίποτα γιατι τωρα ετοιμάζεσαι για θηλασμό και ίσως να είσαι ποιο ευαίσθητη εκει.. ραντεβού έκλεισες τελικά σε μαστολογο?

Θα κλείσω αύριο το πρωί. Δε θέλω να ανησυχήσω πάλι και να αρχίσω να ψάχνω βλακείες, οπότε απλώς θα περιμένω να με δει ο γιατρός για να δω τι θα πει. Απλά έλεγα μήπως το έχει αντιμετωπίσει και καμία άλλη κοπέλα και ξέρει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η babybaby είπε:

Θα κλείσω αύριο το πρωί. Δε θέλω να ανησυχήσω πάλι και να αρχίσω να ψάχνω βλακείες, οπότε απλώς θα περιμένω να με δει ο γιατρός για να δω τι θα πει. Απλά έλεγα μήπως το έχει αντιμετωπίσει και καμία άλλη κοπέλα και ξέρει...

Μπορεί να το εχει αντιμετωπίσει κάποια και να σε βοηθήσει αλλα εσυ μην αγχώνεσαι για αυτο τωρα δεν θα ειναι κατι σοβαρό (λέω τωρα χωρίς να ειμαι γιατρος). Ενοιωσες κλοτσιά? Γιατι ειπες είσαι στην 19η εβδομάδα, οχι οτι ειναι αργά απλά ρωτάω μήπως..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μ κ μένα ανά διαστήματα ερεθίζοταν έτσι τ στήθος μ στην εγκυμοσύνη κ είχα φαγούρα. Απο την αυξηση τ όγκου τ στηθους ηταν.Προς τ τέλος κιόλας είχα συγκαει κ κάτω από τ στήθος. Μ είχαν δώσει κατι δείγματα sudocrem από φαρμακείο κ είχα σωθεί. Με ανακουφίζαν παρά πολύ στη φαγούρα. Κατά 99 τοις 100 δ είναι κατι. Από ότι κατάλαβα ούτε ο γυναικολόγος σοθ ανησύχησε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμένα κοκκινίζουν που και που κ αυτο μου προκαλεί και φαγούρα. Το δικό μου στηθος βεβαια μεγαλωσε και πολυ απο την αρχή. Φανταζομαι κ το δικό σου. Βαζω την prevenstria κ στο στηθος κ ηρεμει. Απλώς πρεπει να εισαι προσεκτικη να αποφευγεις να παει η κρεμα στις θηλες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η babybaby είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και καλό μήνα. Εδώ και περίπου ένα μήνα (είμαι 19+4 σήμερα) έχω κοκκίνισμα γύρω γύρω και στους δύο μαστούς, από την έξω κυρίως πλευρά. Επίσης έχω ελαφριά φαγούρα στο σημείο εκείνο και είναι ζεστό όταν το ακουμπάω.

Την προηγούμενη φορά που πήγα στο γυναικολόγο μου το έδειξα και είπε πως δεν πιστεύει να είναι κάτι σοβαρό, μάλλον είναι επειδή αυξάνεται η αγγείωση και περνάει περισσότερ αίμα. Ωστόσο επειδή το βλέπω να ψιλοχειροτερεύει θα κλείσω ραντεβού να πάω και στο μαστολόγο μου να το δει.

Ήθελα να ρωτήσω, υπάρχει άλλη κοπέλα να αντιμετωπίζει κάτι παρόμοιο; Δε μιλάω για τις ρώγες που έχουν σκουρύνει, αλλά για τη γύρω περιοχή του μαστού που κανονικά δεν έπρεπε να έχει αλλάξει χρώμα.

Ευχαριστώ.

Γιατρός δεν είμαι.. αλλά ότι είναι και στους 2 μαστούς επικίνδυνο δεν θα είναι!! κάτι λόγω εγκυμοσύνης συμβαίνει..  μην ανησυχείς.. Πάνε και στον μαστολόγο μόνο για να σου φύγει η ιδεά.. Καλό Πάσχα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου σας ευχαριστώ όλες πολύ για τις απαντήσεις σας! Με ηρεμήσατε αρκετά! Έκλεισα ραντεβού και στον μαστολόγο για την Τρίτη του Πάσχα, οπότε θα ξέρουμε και σίγουρα, αν κι εγώ η ίδια δεν πιστεύω να είναι κάτι τρομερό. Σε εμένα βέβαια δεν κοκκινίζει και εξαφανίζεται, υπάρχει μόνιμα μεγάλη κόκκινη περιοχή. Καλά και γενικά το στήθος πονάει πάρα πολύ από την αρχή της εγκυμοσύνης, οπότε δεν είναι κακό να με δει κι ένας ειδικός.

@Mama2015 την έχω νιώσει από τα τέλη της 17ης εβδομάδας. Δεν την ακούω σταθερά τις ίδιες ακριβώς ώρες κάθε μέρα, αλλά πάνω κάτω κάθε μέρα την καταλαβαίνω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/4/2018 at 1:14 ΠΜ, ο/η beauty bunny είπε:

Κι εμένα κοκκινίζουν που και που κ αυτο μου προκαλεί και φαγούρα. Το δικό μου στηθος βεβαια μεγαλωσε και πολυ απο την αρχή. Φανταζομαι κ το δικό σου. Βαζω την prevenstria κ στο στηθος κ ηρεμει. Απλώς πρεπει να εισαι προσεκτικη να αποφευγεις να παει η κρεμα στις θηλες.

Βάζω και εγώ την ίδια κρέμα, αλλά μόνο στην κοιλιά!! Ξέρεις τον λόγο που δεν πρέπει να πάει κρέμα στις θηλές; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Mariloux είπε:

Βάζω και εγώ την ίδια κρέμα, αλλά μόνο στην κοιλιά!! Ξέρεις τον λόγο που δεν πρέπει να πάει κρέμα στις θηλές; 

Και εγώ! Εγώ την βάζω κ στο στήθος χωρίς να προσέχω τις θηλές.. γιατι δεν κανει??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα κορίτσια! Μου είπε ότι στη φάση που είναι τώρα φαίνεται ένας ερεθισμός αλλά για την ώρα δεν κάνουμε κάτι. Να το παρακολουθώ κι αν δω να χειροτερεύει η κοκκινίλα ή να σκληραίνει το δέρμα να ξαναπάω ώστε να δει πως θα το αντιμετωπίσουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...