Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μικρές συσπάσεις στον 5ο μηνα πόσο κρατάνε?


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια εχω ενα προβλημα κα8 θα ήθελα αν εχει κάποια κοπέλα εμπειρία να με καθησυχάσει.. εχθές στις 11:30 περίπου το πρωί άρχισα να εχω συσπάσεις υποφέρετες, ίσα που σφίγγομαι για 3 δέυτερα και μετ τέλος.. οι συσπάσεις ηταν ανα 7,5 λεπτά, το μεσημέρι προσπάθησα να κοιμηθώ και έχασα το μέτρημα αλλα απο τις 6 που σηκώθηκα είχα ανα 20 λεπτά 2 φορές και μετα ανα 8 λεπτά. Στις 8 το βράδυ αποφάσισα να παω στο νοσοκομείο να δω τι συμβαίνει και δεν σταματάνε, μου εξέτασαν τον τράχηλο ηταν οκ, έκαναν υπέρηχο και αυτός οκ ηταν και μου έδωσαν utrogestan χάπια 1 το πρωί, 1 το μεσημέρι και 2 το βράδυ για μια εβδομάδα. Μόλις γύρισα εχθές πήρα τα 2 βραδινά. Σήμερα πήρα και το πρωινό και το μεσημεριανό αλλα παλι εχω συσπάσεις απλά οχι τόσο συχνά.. μετα απο ποσες μερες σταματάνε οι συσπάσεις?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μ δ ξέρω να σε βοηθήσω σ αυτό π Ρωτάς. Οι συσπάσεις θέλουν ξεκούραση. Κάνε μόνο τα βασικά. Μαγνήσιο παίρνεις; πόσα τη μερα; Μήπως πρέπει να τα αυξήσεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni @Ath33 με ρώτησαν και εκει αν παίρνω μαγνήσιο και τους ειπα οτι παίρνω μόνο φιλικό οξύ και σίδηρο αλλα δεν μου έδωσαν παλι τίποτα.. η αλήθεια ειναι οτι όντως οταν ξαπλώνω αραιώνουν αλλα νόμιζα θα πάρω γα χάπια και θα περάσουν! Υπάρχει πιθανότητα πρόωρης γεννάς??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mama2015με τίποτα δεν πιστεύω ότι υπάρχει περίπτωση πρόωρης γέννας.Σε ποιο μήνα είσαι?είχα και εγώ τέτοιες μικροενοχλήσεις από τον 4ο μήνα αλλά ήταν από κούραση λόγω δουλειάς..Μου εδωσε μετά η γυναικολόγος μαγνήσιο προσπάθησα να ξεκουράζομαι περισσότερο και σταμάτησαν...Γιατί παίρνεις μόνο φυλλικο οξύ??δεν σου έδωσαν άλλες βιταμίνες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Ath33 είπε:

@Mama2015με τίποτα δεν πιστεύω ότι υπάρχει περίπτωση πρόωρης γέννας.Σε ποιο μήνα είσαι?είχα και εγώ τέτοιες μικροενοχλήσεις από τον 4ο μήνα αλλά ήταν από κούραση λόγω δουλειάς..Μου εδωσε μετά η γυναικολόγος μαγνήσιο προσπάθησα να ξεκουράζομαι περισσότερο και σταμάτησαν...Γιατί παίρνεις μόνο φυλλικο οξύ??δεν σου έδωσαν άλλες βιταμίνες?

Μου είπαν οτι δεν χρειάζομαι κατι αλλο εκτός απο αυτο και το σίδηρο.. ούτε στην πρώτη εγκυμοσύνη έπαιρνα οπότε δεν το έψαξα να σου πω την αλήθεια. Σημασια εχει αυτο που ειπες οτι δεν υπάρχει περίπτωση πρόωρης γεννάς. Αλλα μαγνήσιο,ε? Θα πάρω αυριο την μαία να της το πω γιατι και τωρα που σου γράφω έκανα σύσπαση και πήρα και τα βραδινά χάπια utrogestan!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mama2015ναι κορίτσι μου μην αγχώνεσαι προσπάθησε να ξεκουράζεσαι όσο περισσότερο μπορείς και ρώτα τους για το μαγνήσιο εμένα με βοήθησε πολύ..Οι περισσότεροι γυναικολόγοι το δίνουν από τον 5ο και μετά.Εμένα μου έδωσε και βιταμίνες χωρίς να έχω κανένα απολύτως θέμα στην εγκυμοσύνη πλην του χαμηλού αιμοτοκρίτη που είχα 26 και μέχρι να βρω το κατάλληλο σίδηρο έφτασα πριν γεννήσω με 36 και μετά που γέννησα πήγε 41..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Ath33 είπε:

@Mama2015ναι κορίτσι μου μην αγχώνεσαι προσπάθησε να ξεκουράζεσαι όσο περισσότερο μπορείς και ρώτα τους για το μαγνήσιο εμένα με βοήθησε πολύ..Οι περισσότεροι γυναικολόγοι το δίνουν από τον 5ο και μετά.Εμένα μου έδωσε και βιταμίνες χωρίς να έχω κανένα απολύτως θέμα στην εγκυμοσύνη πλην του χαμηλού αιμοτοκρίτη που είχα 26 και μέχρι να βρω το κατάλληλο σίδηρο έφτασα πριν γεννήσω με 36 και μετά που γέννησα πήγε 41..

Θα τηλεφωνήσω οπωσδήποτε αυριο.. χίλια ευχαριστω με ξεαγχωσες παρα πολυ έως τελείως μπορω να πω!!!! Ελπίζω να μου δώσει και εμενα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Mama2015 είπε:

Θα τηλεφωνήσω οπωσδήποτε αυριο.. χίλια ευχαριστω με ξεαγχωσες παρα πολυ έως τελείως μπορω να πω!!!! Ελπίζω να μου δώσει και εμενα!!

Να σαι κορίτσι μου και να χαρείς την εγκυμοσύνη σου!!Με το καλό όλα:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Ath33 είπε:

Να σαι κορίτσι μου και να χαρείς την εγκυμοσύνη σου!!Με το καλό όλα:)

Σε ευχαριστω παρα πολυ και εσυ να χαίρεσαι το παιδάκι σου!! ( ειδα στο θέμα των κιλών που ειπες για την εγκυμοσύνη σου) ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Mama2015 είπε:

Σε ευχαριστω παρα πολυ και εσυ να χαίρεσαι το παιδάκι σου!! ( ειδα στο θέμα των κιλών που ειπες για την εγκυμοσύνη σου) ?

Σε ευχαριστώ πολύ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μ μαγνήσιο έπρεπε να σ δώσουν Όχι μόνο ουτροτζεσταν. Γιατρό συγκεκριμένο να σε παρακολουθεί δεν εχεις; πες σε κάποιον να σ γράψει. Συνήθως δίνουν ένα τη μέρα μετά τ 4ο μηνα. Στην περίπτωση σ μπορεί να πάρεις ακόμη κ 3.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni δεν εχω συγκεκριμένο γιατρό γιατι εδω στα δημόσια σε βλέπουν ειδικευόμενοι, την γιατρό μια φορα την ειδα μόνο,, απλά τυχαίνει να γνωρίζω μια μαία που ειναι πολλά χρονια στο νοσοκομει9 διπλανής πόλης και οτι χρειάζομαι την παίρνω τηλ!! Την πήρα το πρωί δεν το σήκωσε και θα την πάρω το απόγευμα να της πω για το μαγνήσιο και αν ειναι θα παω σε έναν γιατρό έξω να μου το γράψει. Ο γυναικολόγος που είχα στην πρώτη εγκυμοσύνη ηταν ιδιωτικός αλλα ειναι σε άλλη πόλη (μετακομίσαμε δυστυχώς) και δεν μπορεί να με παρακολουθεί!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...