Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια! Είμαι πολύ απογοητευμένη!είμαστε 20 ημερών, θηλαζουμε αποκλειστικά αλλά υποφέρω..Δεν το ευχαριστιεμαι καθόλου..Μου έχει πληγώσει τις θηλες και κλαίω κάθε φορά που έρχεται η ώρα του θηλασμού..βάζω κρεμα,και τα αφηνω και εξω γιατι βοηθαει αλλα παλι ποναω μετα.Έχω γάλα και είναι τόσο κρίμα να σταματήσω..Αλλά υποφέρω..Δεν ξέρω τι να κάνω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Minime είπε:

Γεια σας κορίτσια! Είμαι πολύ απογοητευμένη!είμαστε 20 ημερών, θηλαζουμε αποκλειστικά αλλά υποφέρω..Δεν το ευχαριστιεμαι καθόλου..Μου έχει πληγώσει τις θηλες και κλαίω κάθε φορά που έρχεται η ώρα του θηλασμού..βάζω κρεμα,και τα αφηνω και εξω γιατι βοηθαει αλλα παλι ποναω μετα.Έχω γάλα και είναι τόσο κρίμα να σταματήσω..Αλλά υποφέρω..Δεν ξέρω τι να κάνω..

Καλημέρα κορίτσι μου και να σου ζήσει..το χα πάθει και γω στην αρχή έβαζα αλοιφή και δεν φόραγα σουτιέν επίσης έβγαζα λίγο γαλα με το στήθος και έβαζα στις θήλες..Με ανακούφιζε..Δεν ξέρω τι στάση θηλασμού χρησιμοποιείς δοκίμασε να αλλάξεις μήπως σε βοηθήσει ας πούμε ξαπλωτή..Θα το βρείτε το κουμπί σας και όλα θα πάνε καλά να είσαι αισιόδοξη..Είσαι στην αρχή ακόμα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μ μόλις βρει τ σωστό τρόπο τ μωρο θα πάψει να σε πονάει. Ωστόσο επειδή οι θήλες σ είναι ήδη κατοικημένες μήπως να δοκιμαζες ψευδοθηλες για κάνα δυο μερες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι πήρα ψευτοθηλες αλλά δεν μπόρεσα να τις χρησιμοποιησω σωστά μάλλον. Και σήμερα που περιμένω την παιδίατρο θα της πω να μου δείξει πάλι από την αρχή μήπως κάνω κάτι λάθος..

Τη θηλάζω με την ίδια στάση από την αρχή, δεν έχω δοκιμάσει κάποια άλλη..

Επίσης κάποιες φορές δεν ακούω κατάποση; είναι φυσιολογικό η πιπιλαει λετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Minimeοταν δεν ακους κατάποση τότε πιπιλάει θα παρατηρείς το βαρος και τις πάνες που βρέχει από εκεί θα καταλάβεις αν τρώει σωστά..Δοκίμασε και άλλη στάση θηλασμου πιστεύω θα σε βοηθήσει πολύ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Minime είπε:

Γεια σας κορίτσια! Είμαι πολύ απογοητευμένη!είμαστε 20 ημερών, θηλαζουμε αποκλειστικά αλλά υποφέρω..Δεν το ευχαριστιεμαι καθόλου..Μου έχει πληγώσει τις θηλες και κλαίω κάθε φορά που έρχεται η ώρα του θηλασμού..βάζω κρεμα,και τα αφηνω και εξω γιατι βοηθαει αλλα παλι ποναω μετα.Έχω γάλα και είναι τόσο κρίμα να σταματήσω..Αλλά υποφέρω..Δεν ξέρω τι να κάνω..

   Κοριτσακι μου, μην στεναχωριεσαι κ μην κοψεις τον θηλασμο γι αυτο το πραγμα γιατι ειναι κατι που διορθωνεται, αρκει να σου δειξει καποιος τον σωστο τροπο.

   Αν το παιδι πιασει σωστα τη θηλη, θα σταματησεις να πονας. Εμενα η σταση που η μικρη μου πιανει πιο σωστα την θηλη, ειναι οταν θηλαζει πχ στο αριστερο στηθος , κραταω το στηθος ,με το αριστερο χερι (προσοχη, το κραταμε απο την βαση-μακρια απο την θηλη) κ με το δεξι κραταω τον σβερκο της μικρης. Με βοηθαει πολυ να ακουμπαω την μικρη πανω σε ενα μαξιλαρι!! Αντιστοιχα κ στο δεξι στηθος. Επισης, αν πιστευεις οτι πιπιλαει, βγαζε την φερνοντας το μικρο σου δακτυλακι προς την θηλη σου για να μην πονεσεις.

   Για πληγωμενες ρωγες πιστευω βοηθανε πολυ κ τα κοχυλια. Εμενα μου ειχε πληγωθει η μια ρωγα κοντα στην 4η ημερα κ εβαζα την purelan της medela (αν δεν εχεις αυτην την κρεμα να την δοκιμασεις) κ κοχυλια τα οποια βοηθανε γιατι δεν ακουμπαει τιποτε επανω.

   Στην θεση σου θα καλουσα σπιτι ενα συμβουλο θηλασμου (πληρωνονται σαν επισκεψη γιατρου). Θα σου δειξει τον σωστο τροπο, θα σε παρατηρησει πως θηλαζεις κ θα σε διορθωσει.

   Κ κατι τελευταιο... Ρωτα τον παιδιατρο σου αν ο χαλινος του παιδιου (κατω απο την γλωσσα) ειναι οκ. Πολλες μητερες ενω θηλαζουν ολοσωστα, ποναν επειδη το παιδακι τους εχει χαλινο (κατι που διορθωνεται πανευκολα) κ συνηθως δεν τον κοιτουν οι παιδιατροι.

   Μην απελπιζεσαι- πραγματικα, ειναι κατι που διορθωνεται με τις καταλληλες τεχνικες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υπομονή μόνο υπομονή αν θες να θηλάσει το παιδάκι σου θα κάνεις υπομονή και θα περάσει με τις μέρες.. Θα έρθει η μέρα που θα το θηλάζεις και δεν θα το καταλάβαινεις καθόλου και εγώ πόναγα πάρα πολύ και ήθελα να του κόψω τον θηλασμό αλλά έκανα όσο ποιο πολύ υπομονή μπορούσα και τώρα δεν το καταλαβαίνω καθόλου.... Είναι κρίμα να του το κόψεις αλλά αυτό είναι καθαρά θέμα δικό σου ότι εσύ θελήσεις θα κάνεις.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακριβώς όπως σ είπαν τα κορίτσια.

Οι ψευδοθηλες θέλουν λίγη υπομονή. Εγώ χρησιμοποίησα 3 μέρες όταν κατέβηκε τ γάλα κ πρηστηκε τ στήθος μ γτ η μικρή δ μπορούσε να πιάσει θηλή. Ήταν μικρούλα μόλις 2.5 κιλά γατάκι. Μόλις επανήλθε από τ πρήξιμο τις βγάλαμε κ ξανά έπιασε στήθος. Επίσης όπως κ να κρατάς τ μωρο κράτα κ τ στήθος σου. Εγώ στην αρχή τ θηλάζα όπως η rosemary μετά π βάρυνε πχ θηλάζα από δεξια; έβαζα τ κεφαλάκι της στο δεξί μ χέρι κ με ρ αριστερό έπιανα τ στήθος μ κ τ ανασηκωνα όσο θηλάζε. 

Επίσης συμφωνώ με σύμβουλο θηλασμού. Υπάρχουν και μαιες ειδικές. Ζητά βοηθεια κ όλα θα πάνε μια χαρά. Ο θηλασμός μέχρι να εδραιώθει θέλει υπομονή κ κουράγιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ήρθε η παιδίατρος και η μικρή παίρνει βάρος κανονικά..Μου είπε αν θέλω να δώσω ξένο για καμιά 2 μερες μέχρι να φτιάξουν λίγο οι ρωγες μου αρκεί να βγάζω το γαλα..

Έχω και εγώ το μαξιλάρι γύρω μου και το κάνω όπως εξηγείς Rosemary αλλά η μικρή κάνει σαν τρελή, τεντωνεται, βάζει χέρια,μου τις τραβάει..Είναι απίστευτο ότι τα σκατουλια βγάζουν χαρακτήρα από τόσο μικρά..Το μόνο διαφορετικο που διάβασα είναι να κραταω  το στήθος μακριά από τη θηλή..Εγώ την πιεζα κάπως..Θα το δοκιμάσω όταν ξυπνησει..

Θα συνεχίσω την προσπάθεια και θα ψάξω και για σύμβουλο θηλασμού..μακάρι να τα καταφέρουμε! Ευχαριστώ πολύ κορίτσια..Μου δίνετε κουράγιο και το έχω πολύ ανάγκη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ολα καλα θα πάνε μην ανησυχείς γισ τίποτα συμβουλέψου και ένα σύμβουλο θηλασμού..εγώ είχα μαία τότε μια φορά ήρθε μου έδειξε και μετά τον δρόμο μας..Εχεις να δεις ακόμα τόσα όμορφα πράγματα από το παιδάκι σου...Κοίταξε να το απολαύσεις..μεγαλώνουν τόσο γρήγορα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γνώμη μ είναι να μη δώσεις αποκλειστικά ξένο για 2 μέρες. Κανένα θήλαστρο δ κάνει τη δουλειά π κάνει τ μωρο. Αν θες δώσε ξένο ενδιάμεσα. Θα μειωθεί τ γάλα σ κ είναι κρίμα όσο κ αν βγάζεις με τ θήλαστρο. Πιστεύω πως δ πιανει καλά γι αυτό κ σε πλήγωσε. Δοκίμασε επίσης πριν τη βάλεις στο στήθος να πατήσεις λίγο τ στήθος σου να βγάλει γαλατακι μπας κ ανοίξει Καλά τ στοματάκι της κ πιάσει Καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακριβως οπως τα λεει η Διωνη. Πριν θηλασεις πιεσε λιγο το στηθος να βγαλει μια σταγονα κ αγγιξε το μωρο στο ανω χειλος. Μολις ανοιξει διαπλατα το στομα το σπρωξε το μωρο αμεσως στο στηθος (κ οχι το στηθος στο μωρο).

Σε λιγο καιρο, θα σου φαινεται παιχνιδι!! Επισης, το στηθος σου σληραινει ακομα ή εχει μαλακωσει πια.. Αν ειναι σκληρο, βοηθαει λιγο μασαζακι (λιγα λεπτα για να μην φυγει ολο το γαλα) πριν τον θηλασμο με ζεστο νερο κ πολυ λιγο σαπουνι για να γλιστραει το χερι. Ετσι αποσυμφοριζεται το στηθος κ πινει πιο ευκολα το μωρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν έδωσα καθόλου ξένο και δεν έχω σκοπό..Μόνο συμπλήρωμα αν χρειαστεί.Σήμερα η αλήθεια είναι τα πήγαμε καλυτερα..Με το που την πιάνει,υποφέρω αλλά στη συνέχεια δεν πονάω τόσο..

Έβαζα την κρέμα της medela αλλά χθες δοκίμασα και έβαλα σπαθολαδο και είναι καλύτερα! 

Το στήθος μου εχει μαλακώσει..Οι ρογες μου είναι τέρμα ξηρές..Έτσι πρέπει να ειναι;ή επειδή τραυματιστηκαν; 

Στην αλλαγή στήθους,βάζετε το μωρό για ρεψιματακι; ή μόνο στο τέλος; επίσης περιμενετε κάθε φορά να την βγάλει από μόνο του ή μετα από κάποια ώρα την βγάζετε εσείς με το δαχτυλακι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Minime Θα το βάζεις να ρεύεται και μετά θα αλλάζεις στήθος για μην σου βγάζει γουλιές..Επίσης μην χρονονετρας πόση ώρα θα κάτσει στο στήθος όσο θέλει μόνο αν καταλάβεις ότι πιπιλάει εκει θα του τρίβεις λιγο το αυτάκι και τα ποδαράκια για να μην το παίρνει ο ύπνος.Θυμάμαι στις αρχές καθόταν στο στήθος πολύ ώρα ποτέ δεν τον έβγαλα ή τον σταμάτησα και έτσι πέτυχα γαλουχία..Τώρα το στήθος μου προσαρμόστηκε στο πόσο θέλει να φάει το παιδί..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...