Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ινομυωματα και τοκετος


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια! 

Πλεον είμαι 8 1/2 μηνών και στις 12.04 μπαίνω στο μήνα μου. 

Εχω ξεκινήσει την εγκυμοσύνη παρέα με δυο ινομυωματα (που ο γιατρός από πριν θεώρησε ότι δεν πρέπει να πείραξει μην προκαλέσουμε αλλα εφόσον ήμουν σε φάση να μείνω έγκυος) και πήρα και δεύτερη γνώμη και μου είπαν τα ίδια. 

Το ένα είναι ενδοτοιχωματικο (από 4 έχει φτάσει 6 εκατοστά περίπου) το οποίο βρίσκεται στο τοίχωμα της μήτρας όχι μέσα στη μήτρα και το άλλο είναι υπορογονιο (από 5 έχει φτάσει 9) και είναι εκτός μήτρας τελείως ούτε καν στο τοιχωμα της. Αυτό έχουμε να το δούμε κ 1,5 μήνα γιατί έχει  μπει το μωρό μπροστά. 

Ηθελα αν υπάρχουν αντίστοιχες περιπτώσεις κοριτσιών που γέννησαν με ινομυωματα για να πάρω λίγο θάρρος γιατί έχω ακούσει για αιμορραγιες και μου έχει πάει 3 και 1.... 

ευχαριστώ εκ των προτέρων ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι η κουμπαρα μου που έγινε μανούλα το Σεπτέμβριο ειχε ινομύωμα και μαλιστα μεγαλο και γεννησε μια χαρά χωρίς κανενα πρόβλημα και της το έβγαλαν και στη γέννα μαλιστα (μια και γέννησε με καισαρικη εκείνη), επίσης η μια μου φιλη που ειναι εγκυος τωρα εχει και αυτη ινομυωμα που μεγαλωνει και αυτο μαζι με το μωρο (Η φιλη μου ειναι 4-5 μηνων). Και ο δικος της γιατρος της ειπε να μην ανησυχει, και να μην αγχωνεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Kat-Cat είπε:

Κορίτσι η κουμπαρα μου που έγινε μανούλα το Σεπτέμβριο ειχε ινομύωμα και μαλιστα μεγαλο και γεννησε μια χαρά χωρίς κανενα πρόβλημα και της το έβγαλαν και στη γέννα μαλιστα (μια και γέννησε με καισαρικη εκείνη), επίσης η μια μου φιλη που ειναι εγκυος τωρα εχει και αυτη ινομυωμα που μεγαλωνει και αυτο μαζι με το μωρο (Η φιλη μου ειναι 4-5 μηνων). Και ο δικος της γιατρος της ειπε να μην ανησυχει, και να μην αγχωνεται.

Σε ευχαριστώ παρά πολύ! Εγώ δεν έχω καμία γνωστή μου που να έχει ινομυωμα και αγχώνομαι όταν σε ολόκληρο φόρουμ με τόσα άτομα μέσα δεν βρίσκεται να απαντήσει καμία με αντίστοιχη εμπειρία. Λένε ότι είναι συχνό αλλά εμένα μου δείχνει Ότι ένα είναι, όταν δεν απαντάει κανείς και αγχώνομαι πολύ. Μήπως ξέρεις που τα έχουν; σε ποιο σημείο δλδ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eίχα και έχω ακόμα ινομύωμα, το ανακάλυψα όταν ήμου έγκυος. Όλα πήγαν καλά μέχρι το τέλος και τώρα ίσως το αφαιρέσω. Με το καλό ο τοκετός!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Eίχα και έχω ακόμα ινομύωμα, το ανακάλυψα όταν ήμου έγκυος. Όλα πήγαν καλά μέχρι το τέλος και τώρα ίσως το αφαιρέσω. Με το καλό ο τοκετός!

σε ευχαριστώ  πολυυυυ για την απάντηση! Σου έκανε αιμορραγία;  Που το είχες; ποσό μεγάλωσε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είχα αιμορραγία αλλά όχι από το ινομύωμα. Το είχα μέσα στη μήτρα και δεν μου είπε ποτέ κανένας γιατρός πόσο μεγάλωσε. Την Μ. Πέμπτη που θα κάνω έναν 3D υπέρηχο θα μάθω σίγουρα πόσο είναι!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Λευτέρης είπε:

Σε ευχαριστώ παρά πολύ! Εγώ δεν έχω καμία γνωστή μου που να έχει ινομυωμα και αγχώνομαι όταν σε ολόκληρο φόρουμ με τόσα άτομα μέσα δεν βρίσκεται να απαντήσει καμία με αντίστοιχη εμπειρία. Λένε ότι είναι συχνό αλλά εμένα μου δείχνει Ότι ένα είναι, όταν δεν απαντάει κανείς και αγχώνομαι πολύ. Μήπως ξέρεις που τα έχουν; σε ποιο σημείο δλδ; 

Αν θυμαμαι καλα μεσα στη μητρα και οι δυο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η KONSTANTIA είπε:

Είχα αιμορραγία αλλά όχι από το ινομύωμα. Το είχα μέσα στη μήτρα και δεν μου είπε ποτέ κανένας γιατρός πόσο μεγάλωσε. Την Μ. Πέμπτη που θα κάνω έναν 3D υπέρηχο θα μάθω σίγουρα πόσο είναι!

 

Αιμορραγία εννοείς στην εγκυμοσύνη ή στον τοκετό; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Λευτέρης είπε:

Αιμορραγία εννοείς στην εγκυμοσύνη ή στον τοκετό; 

Μετά τον τοκετό. Αυτά τα φάρμακα που μου δώσανε τον προκάλεσαν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Μετά τον τοκετό. Αυτά τα φάρμακα που μου δώσανε τον προκάλεσαν

Τι φάρμακα σου έδωσαν;;; εννοείς αυτά που κάνουν πρόκληση; πρώτη φορά το ακούω ότι κάνουν αιμορραγία αν εννοείς αυτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε εμένα έκαναν αιμοραγία γιατί μου βάλανε 2 υπόθετα και 1+ μπουκάλι ωκυτοκίνη. Δεν γνωρίζω αν ισχύει γενικά και σε τι βαθμό φταίει και το ινομύωμα ή το διάφραγμα. Ξέρω ότι μου πατούσαν την κοιλιά και ανέβληζε αίμα για αρκετές ώρες και με αλλάζανε στο μισάωρο υποσέντονα. Κάποια στιγμή ένας γυναικολόγος ήρθε και μου είπε ότι έχασα πολύ αίμα και ο αιματοκρίτης μου έπεσε πολύ και μπορεί να μου κάνουν μετάγγιση. Δεν χρειάστηκε τελικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πω πω τι λες τώρα.... πάλι καλά που όλα καλά.... έχεις ινομυωμα και διάφραγμα στη μήτρα; τελικά γέννησες με καισαρική ή τα κατάφερες φυσιολογικά; πήρες τις εβδομάδες όλες ή σου έκανε πρόωρες συσπάσεις; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γέννησα με καισαρική στις 39+4 ημέρες, δεν θεώρησαν ότι συντρέχει λόγος να πάμε νωρίτερα. Για φυσιολογικά ξεκίνησα αλλά ήταν μάταιο γιατί δεν προχώρησε ποτέ η διαστολή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατάλαβα... όποτε έφαγες τις ωδίνες πήρες τα φάρμακα και τελικά γέννησες με καισαρική... σπαστικό πολύ... τελος καλό όλα καλά! Να χαίρεσαι το παιδάκι σου! Ευχαριστώ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Λευτέρης είπε:

Κατάλαβα... όποτε έφαγες τις ωδίνες πήρες τα φάρμακα και τελικά γέννησες με καισαρική... σπαστικό πολύ... τελος καλό όλα καλά! Να χαίρεσαι το παιδάκι σου! Ευχαριστώ! 

25 ώρες αλλά άξιζε κάθε πόνος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...