Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δοντάκια


Recommended Posts

@Ath33 πάντως σε πολλά παιδάκια δ αρέσει κ κλαίνε. Εγώ την έβαζα για λίγο από 2 μηνών μετά τ μπάνιο τ βραδυ. Στην αρχή έκλαιγε. Όταν ξεκίνησε να στηρίζει τ κεφαλάκι της όμως άρχισε να τ παλεύει μόνη της. Αφού μόλις την βάλεις κάτω γυρνάει μπρούμυτα. Ακόμη κ φαγωμενη κ ο μπαμπάς της της λέει σιγά παιδί μ μόλις έφαγες θα τα βγάλεις άλλα αυτη δ νιώθει. Κάποια στιγμή όλα θα τα κάνουν. Ξέρουν αυτά. Όπως είπες δ θα τα προλαβαίνουμε σε λίγο καιρό. Η δικιά μ κατέβαινει από τ καναπε. Για ποτέ θα τ φάει τ κεφάλι της δ ξέρω. Έχω στρωμένο μπροστά στον καναπέ ένα πάπλωμα κ την έχω να αλωνίζει, παρεμπιπτόντως είδα μεγάλη διαφορά μόλις τ έκανα, την είχα π λες στον καναπέ ξαπλωμένη ανάσκελα κ μάλιστα στη γωνία. Καθόμουν δίπλα της. Ε κάθομαι κάτω κ μέχρι να γυρίσω να την κατεβάσω λ αυτήν πάρτην κάτω. Ούτε καταλαβα πως έφυγε. Γυρνάω κ την βλέπω σφηνωμενη ανάμεσα σε μένα κ στον καναπέ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς ειμαστε σχεδόν 16 μηνών και έχουμε 14 δόντια....Έχουμε δώσει ντεπόν, algofren, βάζαμε mundisal, χέρια- πόδια στο στόμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@Ath33 πάντως σε πολλά παιδάκια δ αρέσει κ κλαίνε. Εγώ την έβαζα για λίγο από 2 μηνών μετά τ μπάνιο τ βραδυ. Στην αρχή έκλαιγε. Όταν ξεκίνησε να στηρίζει τ κεφαλάκι της όμως άρχισε να τ παλεύει μόνη της. Αφού μόλις την βάλεις κάτω γυρνάει μπρούμυτα. Ακόμη κ φαγωμενη κ ο μπαμπάς της της λέει σιγά παιδί μ μόλις έφαγες θα τα βγάλεις άλλα αυτη δ νιώθει. Κάποια στιγμή όλα θα τα κάνουν. Ξέρουν αυτά. Όπως είπες δ θα τα προλαβαίνουμε σε λίγο καιρό. Η δικιά μ κατέβαινει από τ καναπε. Για ποτέ θα τ φάει τ κεφάλι της δ ξέρω. Έχω στρωμένο μπροστά στον καναπέ ένα πάπλωμα κ την έχω να αλωνίζει, παρεμπιπτόντως είδα μεγάλη διαφορά μόλις τ έκανα, την είχα π λες στον καναπέ ξαπλωμένη ανάσκελα κ μάλιστα στη γωνία. Καθόμουν δίπλα της. Ε κάθομαι κάτω κ μέχρι να γυρίσω να την κατεβάσω λ αυτήν πάρτην κάτω. Ούτε καταλαβα πως έφυγε. Γυρνάω κ την βλέπω σφηνωμενη ανάμεσα σε μένα κ στον καναπέ.

Αυτό το παθα και γω κανα δυο φορες τον άφησα και από την γωνία βρέθηκε σχεδόν με τα πόδια κάτω..πιστεύω σιγά σιγά θα πάρει μπρος και άδικα αγχώνομαι μου το πε και η παιδίατρος..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Εμείς ειμαστε σχεδόν 16 μηνών και έχουμε 14 δόντια....Έχουμε δώσει ντεπόν, algofren, βάζαμε mundisal, χέρια- πόδια στο στόμα...

Να σου ζήσει!!Δυο φορές του έβαλα mudisal και δεν την ήθελε καθόλου φαντάσου..depon θα δώσω μόνο αν δω οτι δεν τη παλεύει..εννοείται τα πάντα στο στόμα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Ath33 είπε:

Να σου ζήσει!!Δυο φορές του έβαλα mudisal και δεν την ήθελε καθόλου φαντάσου..depon θα δώσω μόνο αν δω οτι δεν τη παλεύει..εννοείται τα πάντα στο στόμα..

Δεν μπορούσε να κοιμηθεί, είχε γκρίνια μεγάλη, ειδικά απογεύματα. Μου είχε ανεβάσει και λίγο δέκατα θυμάμαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η KONSTANTIA είπε:

Δεν μπορούσε να κοιμηθεί, είχε γκρίνια μεγάλη, ειδικά απογεύματα. Μου είχε ανεβάσει και λίγο δέκατα θυμάμαι

Και εμένα μου ανέβασε κανα δυο φορές και εκεί έδωσα depon αλλά δεν έχει σκάσει ούτε 1 ακομα..Εχω πάρει και αυτές τις ψευτοαλοιφούλες τις βρεφικές του βάζω αλλά δεν κάνουν τίποτα απολυτως..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ath33 γιατί αγχώνεσαι; κάθε παιδί είναι μοναδικό. Όπως εγώ κ συ δ τρώμε τα ίδια πράγματα, πιθανόν έχουμε άλλα χόμπυ κτλ έτσι είναι κ τα μωράκια μας. Δ πρέπει να συγκρινουμε κ να ανησυχούμε. Εφόσον κάνει τα περισσότερα για την ηλικία του αργά ή γρήγορα θα τα κάνει όλα. Όπως κ κάθε παιδί εννοείται. Ούτε η δικιά μ την ήθελε τη μουντισαλ. Ντεπόν έδωσα κανα 2 βράδια άλλα όχι τώρα πρόσφατα. Όταν ξυπνουσε συνέχεια κ έκλαιγε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni μου της δίνω μοσχαράκι, κοτόπουλο, ρύζι πατάτες τραχανά λαχανικά και μακαρονακια το απόγευμα κρέμα και για πρόγευμα φρούτα αλεσμενα. Γάλα μου είπε ο γιατρός να της δίνω μόνο το πρωί και το βράδυ αν και καμιά φορά αν δεν μπορεί να χαλαρώσει και να κοιμηθεί για μεσημέρι της δίνω και κοιμάται αμέσως ☺☺☺. @Ath33Η αλήθεια είναι ότι αγχώνομαι πολύ για το βάρος της αν και ακολουθεί την δική της καμπύλη. Μην στεναχωριέσαι  κι εσύ για το μπρούμυτα έτσι έκανα κι εγώ.. έλεγα γιατί δεν μπουσουλαει ακόμα και τώρα δεν την προλαβαίνω συνέχεια από πίσω της είμαι και πάει όλο εκεί που δεν πρέπει να πάει ☺☺☺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@defne89δεν υπάρχει λόγος άγχους πραγματικά είναι από τα δόντια η παιδίατρος τι σου είπε?και εμένα δεν τρώει πολύ με το ζορι έφαγε λίγο πουρέ λαχανικών...δεν τον πιέζω καθόλου και τον παρακολουθώ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν μου λέει και πολλά η αλήθεια είναι... παραπάνω φαγητό μου λέει να της δίνω αλλά αν σφραγισουμε το στόμα μας δεν το ανοίγουμε με τίποτα. Θα σκέφτομαι κι εγώ ότι είναι φάση και θα της περάσει για μου φύγει το άγχος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@defne89 μην ανησυχείς. Κ μεις όλο τ χρόνο δ έχουμε την ίδια όρεξη. Επίσης όπως Εγώ μπορεί να είμαι νταρντανα κ συ ποκυ αδύνατη έτσι κ τα παιδιά μας. Έχουν αλλο σωματοτυπο, άλλες συνηθειες κτλ. Όσο μεγαλώνουν κ αναπτύσσονται πιστεύω πως δ υπάρχει λόγος ανησυχίας. Άλλο παιδάκι τρώει παραπανω, αλλο λιγότερο. Άλλο κοιμαται αρκετές ώρες αλλο Όχι. Γερά να είναι πάνω από όλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με τη @Diwni μην τη πιέζεις όσο το κάνεις θα σφραγίζει το στόμα έτσι την έπαθα και εγώ με τον μικρό τον άφησα και με κασθοδήγησε στο τι θέλει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό θα κάνω κορίτσια μου. Σήμερα που το πήρα κι εγώ πιο χαλαρά έφαγε καλύτερα. Ίσως νιώθει και την αγωνία μου... τελικά όντως δεν μπορείς να τους κρύψεις τίποτα όλα τα καταλαβαίνουν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/3/2018 at 12:22 ΜΜ, ο/η Ath33 είπε:

Να σου ζήσουν!!Πω πω πολύ μικρό όντως..εμένα ενώ ξεκίνησαν από μικρό τα ούλα ακόμα τίποτα..

Aπο όταν γεννήθηκε τα ούλα ήταν άσπρα..ξέροντας από το πρώτο παιδί μου έλεγα μπαααα όταν τα είδα να σκάνε( τα δύο κάτω) ώσπου ήρθε ο παιδίατρος για άσχετο λογο κ λέει ωωω έχουμε δύο δόντια..να σου πω καλύτερα στο πρώτο μου..εδώ πολύ ταλαιπωρία 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η defne89 είπε:

Αυτό θα κάνω κορίτσια μου. Σήμερα που το πήρα κι εγώ πιο χαλαρά έφαγε καλύτερα. Ίσως νιώθει και την αγωνία μου... τελικά όντως δεν μπορείς να τους κρύψεις τίποτα όλα τα καταλαβαίνουν 

Αχ και πόσα ακόμα έχουμε να περάσουμε με τα παιδάκια μας αλλά χαλάλι τους!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Finally είπε:

Aπο όταν γεννήθηκε τα ούλα ήταν άσπρα..ξέροντας από το πρώτο παιδί μου έλεγα μπαααα όταν τα είδα να σκάνε( τα δύο κάτω) ώσπου ήρθε ο παιδίατρος για άσχετο λογο κ λέει ωωω έχουμε δύο δόντια..να σου πω καλύτερα στο πρώτο μου..εδώ πολύ ταλαιπωρία 

Αχ και εγώ τον βλέπω και ταλαιπωρείται τον κακομοίρη αλλά δεν μπορώ να τον βοηθήσω..πολυ γκρινια και πολύ αγκαλια ζητάει ο φουκαριάρης..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
    • Άντε ωραία μεγαλώνει το μωρακι σας 😊 Ααα αρα κολπικά στο έβγαλε και μεγαλύτερο μια χαρα ειναι κορίτσι μου μην το σκεφτεσαι καθόλου όλα είναι οκ αφού το λέει και η γιατρό σου  Το παρτυ για το φύλο ποτε σκέφτεσαι να το κανείς ; Μετά την β επιπέδου ;   
    • Ήθελα να αποθηλασω φυσικά... Το έκανα παρά πολύ αργά για να μην τη πατήσω αλλά κουράστηκα πολύ τις τελευταίες μέρες και μείωσα τις αντλήσεις πολύ... Οπότε την πάτησα.... Πονάει πολύ, νιώθω ερείπιο.  Εμένα έχει και πάνω και κάτω δόντια - σωστό κουνέλι δηλ. 🤣 Αλλά η γκρίνια δε φεύγει ποτέ 🤣 αγκαλίτσα και παιχνίδι μαζί αλλιώς γίνεται χαμός! Βρήκατε βρεφονηπιακό;  Εγώ δεν ανυπομονώ να γυρίσω στη δουλειά να είμαι ειλικρινής αλλά ξέρω πως όταν επιστρέψω θα νιώσω καλά... Παράνοια η κατάσταση.
    • Ξέρω ότι πρέπει να το δω σίγουρα απλά δεν μπορω να πάω αυτήν την βδομαδα με το καλο  που θα γυρίσω θα ψαξω να βρω γιατρό γιατί ξέρεις εδώ στο χωριό δεν έχει κιολας όποτε δεν είναι τόσο εύκολο να πω πετάγομαι παω σε έναν ενδοκρινολόγο, πρέπει κάνω ολόκληρο ταξίδι... αν ήμουν στο πρώτο τρίμηνο σίγουρα δεν θα το άφηνα καθόλου.. ευχαριστώ κορίτσι μου 🥰
    • Καλησπέρα, ο γιατρός σε προετοιμάζει για το χειρότερο και καλά κάνει αππ τη μια αλλα εμεις ελπίζουμε για το καλύτερο, οπότε με πίστη προχώρα!! Ο γυναικολόγος μου οταν ξεκίνησα για πρώτη φορά την εξωσωματικη πριν τρια χρόνια μου είπε τη σήμερον ημέρα αν θες να κανεις παιδί θα κανεις! Αυτο συνεπάγεται βέβαια να έχεις και καποια χρήματα θα συμπληρώσω εγω! Εύχομαι οτι καλύτερο μεσα απο την καρδιά μου 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...