Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δοντάκια


Recommended Posts

Μανούλες καλησπέρα πότε βγάλανε τα παιδάκια σας δόντια κσι πως το αντιμετωπίσατε??εμείς είμαστε 7 μηνών κλεισμένα και ακόμα τίποτα:roll:τα βάζουμε όλα στο στόμα δαγκώνουμε με μανία και αρκετά σάλια...Είμαστε ανά διαστήματα γκρινιάριδες και πολύ ανήσυχοι..Εύχομαι να το περάσουμε λίγο ανώδυνα όπως τους κολικούς αλλά δεν το βλέπω...:oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ath33 η δικιά μ είναι 7.5 μηνων γεννηθηκε 9 Αυγούστου κ προχθές έσκασε μύτη τ πρωτο. Γκρίνια δ είχαμε σάλια πολλά χέρια στο στόμα κ ανησυχία στον βραδινό υπνο. Φαντάσου την ψάχνω κάθε μέρα κ προχθές για πλάκα της λεω έλα εδώ καλε να δω, κανένα δόντι δ θα βγαλεις; κ τσουπ βλέπω μια μυτούλα! Μπορω να πω πως συγκινήθηκα πολύ. Μεγαλώνουν τόσο γρήγορα. Σε λίγο δ θα μ χαμογελάει φαφουτικα να γυαλίζουν τα ουλακια της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όντως μεγαλώνουν γρήγορα..εμένα γεννήθηκε 20 Αυγούστου...άντε να δούμε πότε θα σκάσει το άτιμο..Να σου πω την αλήθεια και εγώ συγκινούμαι με κάθε τι καινούριο που βλέπω στο μικρό:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προς το παρόν τα πάμε καλά εμας μας ξεκίνησε από 5,5 μηνών φρούτα και πουρέ λαχανικών και εδώ και 1 μήνα κρεατοχορτόσουπα (κοτόπουλο μοσχάρι)επειδή τον πουρέ δεν τον πολυθέλει του πήρα βιολογική κρέμα της hipp και το αντικαθιστώ..έχουμε φτάσει 10200 ενδιάμεσα τον θηλάζω όποτε το ζήτησει..Εσείς πως τα πάτε με τα στέρεα?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς από 5 μηνών φρούτα κ λαχανικά κ από 6 προσθέσαμε μοσχάρι κοτόπουλο. Τώρα στον 7ο βάλαμε ζυμαρικά κ γαλακτοκομικά. Τ πρωί της δίνω φρούτο άλλα δ τ καλό τρώει με τα χίλια ζόρια. Τ μεσημέρι αλεσμενο κοτόπουλο η μοσχάρι με πατάτα καρότο κολοκύθι φασολακια αρακά ανάλογα δηλ κάνω συνδιασμους. Τρελαίνεται τρώει ένα μπολ γεμάτο. Τ απόγευμα της δίνω γιαουρτι τραχανά για τ οποίο επίσης τρελαίνεται. Εγώ είμαι στη φάση αποθηλασμου. Πλέον θηλάζε μόνο κατά τις 5 τ απόγευμα μετά τ βράδυ 2 κ 3 φορες κ τ πρωί ανάλογα τα κέφια της. Τώρα τ μεσημέρι της δίνω μπουκαλι κ τ βράδυ θηλάζει στις 10 κ γύρω στις 3 4 π ξυπνάει πάλι μπουκάλι. Μετά θηλασμο. Μέσα στη μερα δ θηλάζε τ τελευταίο μήνα μόνο ρ μεσημέρι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα ακόμα δεν μου έβαλε γιαουρτάκι...τραχανα του είχα δώσει και εγώ..μου δίνεις ιδέες για τη σούπα θα δοκιμάσω να του βάλω αρακα εμένα αντίθετα τα φρούτα τα καταβροχθίζει το πρωι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πώς τα κανεις; τα βράζεις κ τα αλεθεις; έχουν κ αυτά τις προτιμήσεις τους . Η δικιά μ δ θέλει τα πολύ γλυκά. Ο δικός σ τ αντίθετο. Βαρυς κ ο δικός σου! Η δικιά μ 8850 κ 73 ποντους. Από υπνο πως πατε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα βράζω με λιγο λαδάκι και παίζω με τα λαχανικά..Βαρύς δεν σηκώνεται πλεον 72 ποντους 10200.Ο ύπνος μας ήταν μέχρι 2,5 μήνων θήλαζε και το βράδυ από το πρώτο εμβόλιο μου κοιμάται σερί δεν ξυπνάει ευτυχώς.Τωρα καμιά βδομάδα έχει που ξυπνάει καμιά φορά αλλα πιστεύω είναι τα δόντια..και μέσα στη μέρα θα τον πάρει τον υπνάκο του αναλόγως τα κέφια..εσένα κοιμάται?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πλάκα κάνεις Τώρα!!! Μπράβο φτου φτου. Εμένα τ παιδί μ είναι τσακωμενο με τ υπνο. Πάντα ξυπνούσε τ βραδυ. 3 μηνών έστρωσε για κανένα μηνα ξυπνουσε 2 φορές μονο κ απο 4.5 μηνων μέχρι πριν 20 μέρες ξυπνούσε συνέχεια. 10 κ 12 φορες όλο τ βράδυ. Τα είχα παίξει. Τ μάξιμουμ π κοιμόταν συνεχόμενα ήταν 1.5 ώρα. Κ να πω ότι κοιμάται νωρίς. 10 με 10.30 κ ξυπνάει από τις 8. Έτσι ξεκίνησα τ ξένο άρχισα 1 γεύμα στις 12 τ βραδυ κ ηρεμησαμε λιγο. Τώρα έχει μια βδομάδα θηλάζει στις 10 κοιμάται ξυπνάει κατά τις 11 την ξανά κοιμιζω. Ξυπναει μετά γύρω στις 4 δίνω ξένο κ μετα κατά τις 6.30 7 π θηλάζει. Κ στις 8 με 8.30 ξυπναει μια κ εξω.Ενδιάμεσα εννοείται κπ στιγμή θα ξανά ξύπνησει άλλα.θα την πάρω αγκαλιά κ θα ξανά κοιμηθεί. Μετά μέσα στη μερα κοιμάται καμία ώρα στο καροτσι τ πρωί π βγαίνουμε βόλτα κ καμία ώρα υ μεσημέρι 5 με 6 συνήθως. Τ πολύ βασικά μια ώρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ δεν το περίμενα αφού σηκώθηκα μόνη μου να τον τσεκάρω και έπαθα πλάκα άλλες φορές μέσα στη μέρα θα κλείσει και 3ωρο ύπνο άλλες μισάωρα ανά διαστήματα και στο καρότσι αν θα τον βγάλω έξω..Τώρα τελευταία με το καρότσι θέλει να τον παίρνω αγκαλιά και να παρατηρεί γύρω γύρω και τα ατομα που μιλάω..Πονάνε τα χέρια μου η έρμη που να τον σηκώσω τον μπουλούκο...Εμαθε στην αγκαλιά δυστυχώς..αφού τον βάζω να κάτσει και δεν του αρέσει παραπονιέται..όλο προσπαθώ να τον ξεγελάω κατά τα άλλα είναι πολύ καλός μέσα στο χαμόγελο ο μπαγάσας με όλους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευτυχώς η δικιά μ τ αγαπάει τ καρότσι. Από 20 ημερών τη βγάζω κάθε μέρα. Κάπου 4 μηνών μ έκανε νούμερα έκλαιγε κ ήθελε αγκαλιά οπότε την έβγαζα άλλα στα 10 μέτρα την ξανά έβαζα. Ευτυχώς υ ξεπέρασε κ τώρα κάθεται μια χαρά. Κ η δικιά μ είναι πολύ χαμογελάστη κ κοινωνική. Της έχω στρώσει κ κάτω στο σαλόνι κ όλη μέρα προσπαθεί να μπουσουλησει. Ακόμη δ ρ χει βρει άλλα πάει όπου θέλει. Η σέρνεται η κάνει βαρελακια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εμένα το αγαπάει για έναν γρήγορο υπνάκο αλλά...το κάθε παιδάκι αντιδράει διαφορετικά..όπως και να χει να γερά να τα καμαρώνουμε γιατί αλλάζουν συνέχεια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ τα ίδια τον βλέπω καθημερινά να αναπτύσσεται να κάνει καινούρια πράγματα και δεν το πιστεύω...Τώρα ας πούμε στριφογυρνάει στο κρεββάτι του και βγάζει τις κάλτσες του και μιλάει μόνος του:shock:Το μόνο θέμα που έχω ειναι ότι τον βάζω με στηρίγματα να κάτσει και δεν του αρέσει..ακόμα δεν στηρίζουμε πλατούλα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ούτε θα καταλάβεις ποτέ θα κάτσει μόνος του. Από τη μια μέρα στην αλλη. Έτσι κ η δικιά μ μια έγερνε δεξιά μια αριστερά κ στο τέλος γυρνούσε μπρούμυτα κ τώρα κάθεται μια χαρά. Άσε π μιλάει όλη μέρα. Μπα μπα μπα ντα ντα ντα κτλ. Είναι πολύ ζωηρη κ υπερκινητικη. Ποδαράκια βάζει στο στομα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι εννοείται τα ποδια του τα βάζει συνέχεια στο στόμα και μιλάει συνέχεια..Εμένα το μπρούμυτα δεν του αρέσει καθόλου γκρινιάζει αλλά γυρνάει συνέχεια..Τι να τον κάνω??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Ath33 είπε:

Μανούλες καλησπέρα πότε βγάλανε τα παιδάκια σας δόντια κσι πως το αντιμετωπίσατε??εμείς είμαστε 7 μηνών κλεισμένα και ακόμα τίποτα:roll:τα βάζουμε όλα στο στόμα δαγκώνουμε με μανία και αρκετά σάλια...Είμαστε ανά διαστήματα γκρινιάριδες και πολύ ανήσυχοι..Εύχομαι να το περάσουμε λίγο ανώδυνα όπως τους κολικούς αλλά δεν το βλέπω...:oops:

To πρώτο μου παιδί 8,5 μηνών ...το δεύτερο 4,5 τα δύο κάτω..έπαθα σοκ..πολύ νωρίς..κ εννοείται ξεκίνησε η γκρίνια μαζί..τώρα που είναι 10,5 μηνών έχει 4

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Finally είπε:

To πρώτο μου παιδί 8,5 μηνών ...το δεύτερο 4,5 τα δύο κάτω..έπαθα σοκ..πολύ νωρίς..κ εννοείται ξεκίνησε η γκρίνια μαζί..τώρα που είναι 10,5 μηνών έχει 4

Να σου ζήσουν!!Πω πω πολύ μικρό όντως..εμένα ενώ ξεκίνησαν από μικρό τα ούλα ακόμα τίποτα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κορίτσια μου συγγνώμη που πετάγομαι στη συζήτηση αλλά εμείς είμαστε σχεδόν 10 μηνών και δόντι δεν έχουμε ακόμα.... Επίσης τώρα τελευταία δεν έχουμε και όρεξη τρώμε σαν πουλάκια φανταστείτε ότι είμαστε 7.250... χέρια στο στόμα βάζουμε φουλ. Με απασχολεί πολύ που δεν τρώει. Έχετε καμία ιδέα για το τι να κάνω??? @Ath33 έχω την εντύπωση ότι δεν αρέσει πολύ σε κανένα μωράκι το μπρούμυτα δοκίμασε να το βάλεις λίγο σε κανένα χαλάκι γυμναστηρίου για να χαζέψει τα χρώματα και αν δυσφορει  πολύ σήκωσε το. Ύστερα το ξαναβαζεις για λίγο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@defne89καλησπέρα!και εμένα δεν έχει διάθεση για φαγητό μην νομίζεις και είναι από τα δοντια ρώτησα και τη παιδίατρο είναι φάση και θα περάσει μην σε αγχώνει καθόλου..όσο για το μπρούμυτα πονεμένη ιστορία η παιδίατρος μου το ξεκίνησε από τον 4 μήνα...και εμείς σε κιλά είμασταν 6 σχεδόν άσε που καταλάβαινε λογικό να αντιδράει το παιδί τώρα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Rosemary είπε:

  Aχ!!! Τι ωραια που συζητατε για τα ταισματα σας!! Θα σας ξαναδιαβασω σε 5 μηνες!!!!!!!!!!!!

Με το καλό και το παιδάκι σου μόλις ξεκινήσει τις στέρεες??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια τ δικό μ υ παιδί μπορεί να είναι όλη μέρα μπρούμυτα. Τ πάλευε να γύρισει από 3 μηνών κ 4ων γυρνούσε μόνη της κ καθόταν με τις ωρες. Καλά τώρα είναι μονίμως μπρούμυτα γτ παλεύει να μπουσουλησει. Σέρνεται, τραβάει τ πάπλωμα π της έχω στρώσει κ τραβιέται.

@defne89 κάθε παιδί έχει τ δικό τ ρυθμο ανάπτυξης. Στο φαί ο παιδίατρος μ μας είπε δεν πιέζουμε δεν στερούμε. Τρώει όσο θέλει αυτό. Τι της έχεις δωσει; πίνει γάλα μέσα στη μερα;

@Rosemary Ούτε θα τ καταλάβεις ποτέ θα φθάσετε κ σεις στο θέμα στέρεες. Κ έχετε κ θέμα ολόκληρο με τα κορίτσια π γεννησατε μαζί. Θα τα λέτε όλα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@DiwniΑχ μακάρι να το πάλευε και ο δικός μου αλλά δεν θέλει με τίποτα μπρούμυτα αλλά πιστεύω θα μου τα κάνει μαζεμένα και θα τρέχω πάντως ειναι ζωηρό παιδί και πολύ δραστήριος γενικά αλλά τεμπελάκος λίγο..ενώ μπορεί να τα κάνει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...