Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πεθερα με βρέφος


Recommended Posts

Γεια σας, εχω ενα νεογέννητο  αλλα εχω επισης πεθερα εφιάλτης. .. ήταν προβληματική και ενοχλητικη πριν γεννήθει το παιδάκι αλλα τωρα δυσκόλευει το θεμα με το μωρό , μένει  περίπου μια μια ωρα απο το σπιτι μας και τις προάλλες ηρθε επίσκεψη πρώτη φορα στο σπιτι μας, καταρχάς δεν ρώτησε εμένα που ειμαι σπιτι αλλα πηρε τον άντρα μου που δουλευει και του ειπε την τάδε μέρα απλα θέλει να ερθει ουτε ρώτησε τι ωρα βολεύει εμένα που ειμαι μόνη στο σπιτι. της ειπε βέβαια ο άντρας μου απο μονοσ του τι ωρα να ερθει και αυτη εμφανίστηκε μια ωρα νωρίτερα επειδή απλα ετσι  ήθελε. Γενικά δεν την εμπιστεύομαι, ήθελε να παρει αγκαλιά το μωρό και την άφησα, αλλα άρχισε να την κουνάει απότομα ενώ της εχω πει να μην το κανει, να την φιλάει ενώ της εχω πει Οχι και να κολλάει το προςωπο της πανω στο πρόσωπο του μωρού, γενικά δεν θελω κανεις εκτοσ Απο εμένα και τον άντρα μου να την φιλάνε. Δεν φτάνει μονο αυτο με το που πέρνει το μωρό αγκαλιά εξαφανίστηκε και πήγε σε άλλο δωμάτιο του σπιτιού να μην την βλέπω- φυσικά την ακολούθησα να δω τι κανει, ειναι δυνατόν να φεύγεις απο τα μάτια της μάνας με το μωρό αγκαλιά;

Θα ηθελα συμβουλές με το πως να χειριστώ μια πεθερα που δεν ακούει η δεν σεβετε αυτά που θελω για παιδί μου,  τα εχω πει ολα μια φορα και δεν ξερω αν την επόμενη θα καταφέρω να ειμαι ευγενική...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φίλη μου, καταρχήν να σου ζήσει το παιδάκι σου, γερό και τυχερό σε όλη του την ζωή! Έχεις και εσύ τα δίκια σου και θα στα απονείμω απλόχερα. Είναι δικαίωμά σου να μην θες να φιλάνε το βρέφος άλλοι εκτός των 2 γονιών του και να μην του μεταφέρει μικρόβια ο καθένας. Είναι επίσης αναφέρετο δικαίωμά σου να ενημερώνεσε εσύ πρώτη για τις επισκέψεις που πρόκειται να δεχτείτε στο σπίτι γιατί εσύ διαχειρίζεσαι το μωρό και γνωρίζεις τις ανάγκες του καλύτερα από τον καθένα. Επιπλέον, ο χρόνος σου πια είναι υπερπολύτιμος και είναι σημαντικότερο όταν το μωρό σου κοιμάται να κάνεις καμιά δουλειά ή ακόμα και να κοιμάσαι και εσύ λίγο από το δεξιώνεσαι τον καθένα που θέλει να δει το μωρό και να εκφέρει γνώμη σε ποιον μοιάζει!

Η γνώμη μου είναι απλή. Μιλάς πρώτον με τον άντρα σου και του εξηγείς τι παίζει όσες ώρες εκείνος λείπει στην δουλειά, δλδ πόσο σημαντικό είναι να υπάρχει ηρεμία στο σπίτι, οτι το παιδί έχει συγκεκριμένο πρόγραμμα που δεν πρέπει να διαταράσεται από κανέναν και φυσικά οτι είναι περίοδος ιώσεων και πρέπει να είσαστε πολύ προσεκτικοί μην μεραφερθούν ιώσεις στο μωρό. Αν δεις ότι δεν τα μεταφέρει όπως πρέπει στην μανούλα του, δεν νομίζω ότι υπάρχει πιο ευθύς τρόπος να της δείξεις τις προθέσεις σου από το να την προσβάλεις με το γάντι (σε πρώτο χρόνο) την επόμενη φορά που θα το κάνει και αν δεις ότι συνεχίζεται να υψώσεις λίγο τους τόνους. Ελπίζω να σε βοήθησα έστω και λίγο και σου εύχομαι καλή δύναμη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Specialk είπε:

Γεια σας, εχω ενα νεογέννητο  αλλα εχω επισης πεθερα εφιάλτης. .. ήταν προβληματική και ενοχλητικη πριν γεννήθει το παιδάκι αλλα τωρα δυσκόλευει το θεμα με το μωρό , μένει  περίπου μια μια ωρα απο το σπιτι μας και τις προάλλες ηρθε επίσκεψη πρώτη φορα στο σπιτι μας, καταρχάς δεν ρώτησε εμένα που ειμαι σπιτι αλλα πηρε τον άντρα μου που δουλευει και του ειπε την τάδε μέρα απλα θέλει να ερθει ουτε ρώτησε τι ωρα βολεύει εμένα που ειμαι μόνη στο σπιτι. της ειπε βέβαια ο άντρας μου απο μονοσ του τι ωρα να ερθει και αυτη εμφανίστηκε μια ωρα νωρίτερα επειδή απλα ετσι  ήθελε. Γενικά δεν την εμπιστεύομαι, ήθελε να παρει αγκαλιά το μωρό και την άφησα, αλλα άρχισε να την κουνάει απότομα ενώ της εχω πει να μην το κανει, να την φιλάει ενώ της εχω πει Οχι και να κολλάει το προςωπο της πανω στο πρόσωπο του μωρού, γενικά δεν θελω κανεις εκτοσ Απο εμένα και τον άντρα μου να την φιλάνε. Δεν φτάνει μονο αυτο με το που πέρνει το μωρό αγκαλιά εξαφανίστηκε και πήγε σε άλλο δωμάτιο του σπιτιού να μην την βλέπω- φυσικά την ακολούθησα να δω τι κανει, ειναι δυνατόν να φεύγεις απο τα μάτια της μάνας με το μωρό αγκαλιά;

 

Παράθεση

Θα ηθελα συμβουλές με το πως να χειριστώ μια πεθερα που δεν ακούει η δεν σεβετε αυτά που θελω για παιδί μου,  τα εχω πει ολα μια φορα και δεν ξερω αν την επόμενη θα καταφέρω να ειμαι ευγενική...

Ευχαριστω! Με βοήθησε πολυ η απάντηση σου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...