Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τεχνητη εμμηνοπαυση(ενδομητριωση)


Recommended Posts

Καλημερα.Μετα απο λαπαροσκοπιση-υστεροσκοπιση για αφαιρεση ινομυωματος βρεθηκαν 2μικρες εστιες ενδομητριωσης σε σημεια που ευτυχως δεν επηρεαζουν τη συλληψη αλλα ο γιατρος μου μου ειπε να κανβ 3ενεσεις για διακοπη περιοδου καθως για 6μηνρς δε κανει να μεινω εγκυος(λογω της αφαιρεσης ινομυωματος) και θελει να μαι «καθαρη» μετα.Χτες εκανα τη πρωτη ενεση.Τι να περιμενω??Εχω τρομαξει λιγο μ αυτα που χω διαβασει.εχει καμια αντιστοιχη εμπειρια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα, ειχα κανει κ εγω πριν πολλα χρονια. Θα σου πω τη δικη μου «εμπειρια». Ειναι σα να περνας λιγο κλιμακτηριο.. εχεις εξαψεις πολλες (εγω επεσα και σε καλοκαιρι και ηταν λιγο δραμα). Εχεις και λιγα σκαμπανεβασματα με νευρακια η αληθεια ειναι. 

Επισης δε ξερω αν σου εχει δωσει και αντισυλληπτικα αλλα προσεχε πολυ τη διατροφη σου! Sos αυτο ειδικα με αλατι.  Εγω πηρα κιλα και δυσκολευτηκα τοτε να τα χασω. 

Μην σε ανησυχει, δεν ειναι κατι αλλο,!για καλο ειναι απλα εχεις μια μικρη ταλαιπωρια .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Είχα κάνει κι εγώ πριν αρκετά χρόνια, λαπαροσκοπικα χειρουργείο για ενδομητριωση και ενέσεις advecap για 6 μήνες. 

Μαύρο που λέει και η @eriv να προσεχείς τα αλάτια κτλ και θα έχεις εξάψεις! Κατά τ αλλά όχι κάτι φοβερό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οταν λετε πηρατε κιλα εννοειται χωρις να τρωτε παραπανω???Πφφφ.Και μετα που τελειωσατε τις ενεσεις ποτε σας ξαναρθε περιοδος??Εχω αγχωθει πολυ μα υτες τις ενεσεις.ετοιμη ημοθν να μη τις κανω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η eriv είπε:

Καλημερα, ειχα κανει κ εγω πριν πολλα χρονια. Θα σου πω τη δικη μου «εμπειρια». Ειναι σα να περνας λιγο κλιμακτηριο.. εχεις εξαψεις πολλες (εγω επεσα και σε καλοκαιρι και ηταν λιγο δραμα). Εχεις και λιγα σκαμπανεβασματα με νευρακια η αληθεια ειναι. 

Επισης δε ξερω αν σου εχει δωσει και αντισυλληπτικα αλλα προσεχε πολυ τη διατροφη σου! Sos αυτο ειδικα με αλατι.  Εγω πηρα κιλα και δυσκολευτηκα τοτε να τα χασω. 

Μην σε ανησυχει, δεν ειναι κατι αλλο,!για καλο ειναι απλα εχεις μια μικρη ταλαιπωρια .

Αντισυλληπτικα δε μου εδωσε.Δινοθν και αντισυλληπτικα μαζι για να μειωθοθν τα συμπτωματα ?Νηστικη με βλεπω για τους επομενους μηνες.Χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα ιδια με @Λευτέρης και εγω! Λαπαροσκοπηση, 6μηνη διακοπη, ενεσεις κλπ. 

(Δεν εχουμε μιλησει ποτε @Λευτέρης αλλα σας διαβαζω και θελω να σου ευχηθω με το καλο να κρατησεις αγκαλια το μωρακι σου ❣️) 

@Cecilaki εγω εστω, παραπανω δεν ετρωγα αλλα κανεις κατακρατηση με το αλατι και πρηζεσαι και γι αυτο θελει προσοχη. Μην αγχωνεσαι πραγματικα θα δεις οτι δεν ειναι κατι. Απλα Φαγητα αναλατα!!! ?

Δε θυμαμαι ποτε ακριβως μου ηρθε η περιοδος να σου πω την αληθεια γιατι πανε και 12-13 χρονια που την εχω κανει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η eriv είπε:

Τα ιδια με @Λευτέρης και εγω! Λαπαροσκοπηση, 6μηνη διακοπη, ενεσεις κλπ. 

(Δεν εχουμε μιλησει ποτε @Λευτέρης αλλα σας διαβαζω και θελω να σου ευχηθω με το καλο να κρατησεις αγκαλια το μωρακι σου ❣️) 

@Cecilaki εγω εστω, παραπανω δεν ετρωγα αλλα κανεις κατακρατηση με το αλατι και πρηζεσαι και γι αυτο θελει προσοχη. Μην αγχωνεσαι πραγματικα θα δεις οτι δεν ειναι κατι. Απλα Φαγητα αναλατα!!! ?

Δε θυμαμαι ποτε ακριβως μου ηρθε η περιοδος να σου πω την αληθεια γιατι πανε και 12-13 χρονια που την εχω κανει. 

Φαγητα αναλατα,νευρα,εξαψεις και πρηξιμο??\Αχ τι ωραια που θα περασω παλι!!!Ο γιατρος μου ειπε οτι και καλα επειδη ειναι μονο για 3μηνες δε θα χω κανενα συμπτωμα αλλα απο οτι εψαξα δεν ισχυει μαλλον αυτο.Ρε τι τραβαμε απο το πουθενα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Cecilaki ειναι πως αντιδρα ο καθε οργανισμος κιολας! Μπορει να τα εχεις σε πολυ μικρο βαθμο ολα αυτα που σου ειπαμε.

Επισης θα στο καταπολεμησει με διακοπη μονο, χωρις λαπαροσκοπηση. Οποτε δε θα εχεις τα μετα Μιας επεμβασουλας. Εγω σκεψου οτι εκανα πριν 12-13 χρονια και περυσι τον ιανουαριο εκανα παλι (λαπαροσκοπησεις) γιατι ειχαν αρχισει να αναπτυσονται εστιες. Ευτυχως δεν εκανα διακοπη περιοδου γιατι το προλαβαμε στην αρχη.

Εχε στο μυαλο σου μονο οτι ολα τα κανουμε για τον πιο ομορφο λογο?. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η eriv είπε:

@Cecilaki ειναι πως αντιδρα ο καθε οργανισμος κιολας! Μπορει να τα εχεις σε πολυ μικρο βαθμο ολα αυτα που σου ειπαμε.

Επισης θα στο καταπολεμησει με διακοπη μονο, χωρις λαπαροσκοπηση. Οποτε δε θα εχεις τα μετα Μιας επεμβασουλας. Εγω σκεψου οτι εκανα πριν 12-13 χρονια και περυσι τον ιανουαριο εκανα παλι (λαπαροσκοπησεις) γιατι ειχαν αρχισει να αναπτυσονται εστιες. Ευτυχως δεν εκανα διακοπη περιοδου γιατι το προλαβαμε στην αρχη.

Εχε στο μυαλο σου μονο οτι ολα τα κανουμε για τον πιο ομορφο λογο?. 

 

Εκανα ηδη λαπαροσκοπιση !!!!Απλα στη λαπαροσκοπιση βρεθηκε τυχαια.Για αλλο μπηκα με αλλο κατεληξα.χαχαχαχ. Η αληθεια ειναι οτι γενικα δεν ειμαι σε καλη ψυχολογικη κατασταση γιατι πριν 6 μηνες εχασα το μωρο μοθ στις 14βδομ σχεδον οποτε ολα αυτα ειναι σα να μην εχουν νοημα και απλα ταλαιπωρουμαι χωρις λογο.Αν ηταν στο χερι μου δε θα τις εκανα τις ενεσεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι ενέσεις από όσο ξέρω είναι η μισή θεραπεία! Να τις κανεις! Είναι πολύ μικρό το διάστημα που θα ταλαιπωρηθείς σε σχέση με αυτό που σου προσφέρουν! Εγώ δεν ήξερα τότε για το αλάτι και είχα πάρει κιλάκια χωρίς να τρώω ιδιαίτερα παραπάνω, παρόλα αυτά τα έχασα με διατροφή τους επόμενους 6 μήνες μετά τν επανεμφάνιση της περιόδου μου... Κι εγώ δεν θυμάμαι να σου πω ποσό καιρό μετά αδιαθέτησα, έκανα το χειρουργείο το 2002, ούτε που θέλω να υπολογίσω ποσά χρόνια πριν ?

@erivσε ευχαριστώ παρά πολύ :) ❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω πολυ!!!!Ελπιζω να περασει οσο πιο ανωδυνα γινεται και αυτο μπας και βρω τον εαυτο μου καποια στιγμη γιατι δεν εχω παρει ανασα!!!Το κακο ειναι οτι ξαναεμφανιζεται η ενδομητριωση και με βαση το γιατρο μου ειμαι τυχερη που βρεθηκε στα σημεια που βρεθηκε γιατι δεν επηρεαζει τη συλληψη.Φανταζομαι την ειχα καιρο πριν και ειχα μεινει εγκυος το πρωτο μηνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν είναι απαραίτητο να εμφανιστεί, εγώ μετά το χειρουργείο δεν ξαναειχα εστίες(φτου φτου) ... το καλύτερο που έχεις να κανείς είναι να γίνει σωστά η θεραπεία ώστε να μην εμφανιστεί ξανά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακαρι να περασει γρηγορα ο καιρος για να ξεμπερδεψω και απο αυτο και ας ελπισουμε οτι καπου εκει θα τελειωσει η ολη η ιστορια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ειναι απαραιτητο οτι θα εμφανιστει οντως. Και εμενα να σου πω πιο πολυ «διερευνητικα» με εψαξε γιατι ηξερε για την παλια ενδομητριωση. 

Ευχομαι οτι κανουμε να εχει αποτελεσμα και να μην ταλαιπωρουμαστε απλα.. αυτο ελπιζω ?

υπομονη και επιμονη θελει (τα λεω μπας και τα ακουσω κ εγω)!

μην σε αγχωνει παντως αυτη η διαδικασια, αληθεια δεν ειναι κατι και εφοσον δε μπορεις για 6 μηνες λογω αυτου να μεινεις εγκυος κοιταξε να το εκμεταλλευτεις και να ηρεμησεις (χωρις αγχος για προσπαθεια). ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Cecilaki θα περασει ο καιρος κ μετα θα ερθουν τα καλυτερα!!! να εκμεταλλευτεις αυτο το διαστημα οπως σου ειπε η @eriv και να ξεκουρασεις το σωμα κ την ψυχη!

 @eriv δεν ειχες ραντεβου με τη λευκου τελος του μηνα? διαβασα απο μια κοπελα οτι η γιατρος θα σταματησει το ιατρειο της αθηνας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η eriv είπε:

Δεν ειναι απαραιτητο οτι θα εμφανιστει οντως. Και εμενα να σου πω πιο πολυ «διερευνητικα» με εψαξε γιατι ηξερε για την παλια ενδομητριωση. 

Ευχομαι οτι κανουμε να εχει αποτελεσμα και να μην ταλαιπωρουμαστε απλα.. αυτο ελπιζω ?

υπομονη και επιμονη θελει (τα λεω μπας και τα ακουσω κ εγω)!

μην σε αγχωνει παντως αυτη η διαδικασια, αληθεια δεν ειναι κατι και εφοσον δε μπορεις για 6 μηνες λογω αυτου να μεινεις εγκυος κοιταξε να το εκμεταλλευτεις και να ηρεμησεις (χωρις αγχος για προσπαθεια). ?

Δεν ειμαι ετοιμη για παιδι ετσι κι αλλιως μετα απο αυτο που περασα οποτε δε με ενοχλει καθολου το οτι πρεπει να περιμενω 6μηνες και δε ξερω καν αν και σε 6μηνες θα θελω να ξαναμεινω εγκυος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Cecilaki είπε:

Δεν ειμαι ετοιμη για παιδι ετσι κι αλλιως μετα απο αυτο που περασα οποτε δε με ενοχλει καθολου το οτι πρεπει να περιμενω 6μηνες και δε ξερω καν αν και σε 6μηνες θα θελω να ξαναμεινω εγκυος.

Ηρεμησε πρωτα, κανε τη θεραπεια σου και ενα ενα τα βηματα.

Μην πανικοβαλλεσαι ? εχεις χρονο να ηρεμησεις τωρα. 

@Dim83 τι κανεις κοριτσι μου;; Να σου πω μολις το διαβασα εσενα σκεφτηκα που το συζηταγαμε; Εχω το αλλο σαββατο στις 31.προλαβα στο τσακ! ? απλα σκεφτομαι μετα με mail θα εχουμε επαφη η θα με αφησει στο ελεος; ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η eriv είπε:

Ηρεμησε πρωτα, κανε τη θεραπεια σου και ενα ενα τα βηματα.

Μην πανικοβαλλεσαι ? εχεις χρονο να ηρεμησεις τωρα. 

@Dim83 τι κανεις κοριτσι μου;; Να σου πω μολις το διαβασα εσενα σκεφτηκα που το συζηταγαμε; Εχω το αλλο σαββατο στις 31.προλαβα στο τσακ! ? απλα σκεφτομαι μετα με mail θα εχουμε επαφη η θα με αφησει στο ελεος; ?

τα μεγαλα πνευματα!

καταρχην πηγαινε εστω αυτη τη μια φορα, πες της το ιστορικο σου και παρε τη γνωμη της. επισης θα σε κατευθυνει στο τι θα μπορουσες να ψαξεις κ θα σου γραψει εξετασεις.

μονο απο αυτα θα εισαι κερδισμενη ετσι κ αλλιως. μετα ειτε σε αλλο γιατρο, ειτε ταξιδακι στη θεσσαλονικη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dim83 είπε:

τα μεγαλα πνευματα!

καταρχην πηγαινε εστω αυτη τη μια φορα, πες της το ιστορικο σου και παρε τη γνωμη της. επισης θα σε κατευθυνει στο τι θα μπορουσες να ψαξεις κ θα σου γραψει εξετασεις.

μονο απο αυτα θα εισαι κερδισμενη ετσι κ αλλιως. μετα ειτε σε αλλο γιατρο, ειτε ταξιδακι στη θεσσαλονικη!

Ναι ναι αυτο σκεφτηκα αφου προλαβα, εστω θα μου πει για εξετασεις τι πρεπει να κανω, τι να ψαξω! 

Ισως κ εκεινη μετα μου πει για καποιον αλλον! 

Εφοσον δε με πηραν να ακυρωσουν ολα καλα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/22/2018 at 1:00 ΜΜ, ο/η eriv είπε:

@Cecilaki ειναι πως αντιδρα ο καθε οργανισμος κιολας! Μπορει να τα εχεις σε πολυ μικρο βαθμο ολα αυτα που σου ειπαμε.

Επισης θα στο καταπολεμησει με διακοπη μονο, χωρις λαπαροσκοπηση. Οποτε δε θα εχεις τα μετα Μιας επεμβασουλας. Εγω σκεψου οτι εκανα πριν 12-13 χρονια και περυσι τον ιανουαριο εκανα παλι (λαπαροσκοπησεις) γιατι ειχαν αρχισει να αναπτυσονται εστιες. Ευτυχως δεν εκανα διακοπη περιοδου γιατι το προλαβαμε στην αρχη.

Εχε στο μυαλο σου μονο οτι ολα τα κανουμε για τον πιο ομορφο λογο?. 

 

Καλημερα!!!Εχω μια απορια!!!εκανα την ενεση και μετα απο δυο μερες αρχισα να χω πονους στο σωμα ζαλαδες πονοκεφαλο και κοπωση.Ειχατε και σεις τετοια η παλι εγω ειμαι η εξαιρεση??Επισης κοιμαμαι ολη μερα.Εκανα την ενεση 2ημερα περιοδου και την επομενη ειχε σταματησει το αιμα.Ειναι δυνατον να δρα τοσο γρηγορα???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!! ?

Να σου πω την αληθεια δε θυμαμαι καθολου γι αυτα που λες, ουτε ποτε μου σταματησε, ειναι και τοσα χρονια. Μονο για τις εξαψεις και αυτα που σου πα θυμαμαι. 

Μηπως @Λευτέρης θυμαται κατι παραπανω;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η eriv είπε:

Καλημερα!! ?

Να σου πω την αληθεια δε θυμαμαι καθολου γι αυτα που λες, ουτε ποτε μου σταματησε, ειναι και τοσα χρονια. Μονο για τις εξαψεις και αυτα που σου πα θυμαμαι. 

Μηπως @Λευτέρης θυμαται κατι παραπανω;; 

@Cecilaki κι εγώ δεν θυμάμαι μωρε... συγνώμη αλλά φαντάσου ότι το χειρουργείο έγινε το 2000-2002! Το καλό της υπόθεσης που το βλέπεις και από μένα και από την @erivότι ο,τι κι αν είχαμε σαν συμπτωμα(και ειμαι σίγουρη ότι θα είχαμε πολλά) με τον καιρό τα έχουμε ξεχάσει! ?

Χωρις πλάκα τώρα αν νιώθεις περίεργα πάρε το γιατρό σου να του το συζητήσεις, αυτός ξέρει καλύτερα από όλους :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Λευτέρης είπε:

@Cecilaki κι εγώ δεν θυμάμαι μωρε... συγνώμη αλλά φαντάσου ότι το χειρουργείο έγινε το 2000-2002! Το καλό της υπόθεσης που το βλέπεις και από μένα και από την @erivότι ο,τι κι αν είχαμε σαν συμπτωμα(και ειμαι σίγουρη ότι θα είχαμε πολλά) με τον καιρό τα έχουμε ξεχάσει! ?

Χωρις πλάκα τώρα αν νιώθεις περίεργα πάρε το γιατρό σου να του το συζητήσεις, αυτός ξέρει καλύτερα από όλους :) 

Χαχαχα επομενως δε σας αφησε ψυχολογικα τραυματα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ετσι ακριβως @Λευτέρης εγω βασικα τις εξαψεις θυμαμαι ?! 

@Cecilaki κανενα ψυχολογικο ? θα δεις, θα μας τα πεις κ εσυ οταν θα περασει ?.  

(Το «καλο» σε μενα ηταν οτι επεσα καλοκαιρι και δεν εχασα ουτε ενα μπανιο θαλασσα ?). 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η eriv είπε:

Ετσι ακριβως @Λευτέρης εγω βασικα τις εξαψεις θυμαμαι ?! 

@Cecilaki κανενα ψυχολογικο ? θα δεις, θα μας τα πεις κ εσυ οταν θα περασει ?.  

(Το «καλο» σε μενα ηταν οτι επεσα καλοκαιρι και δεν εχασα ουτε ενα μπανιο θαλασσα ?). 

Εγω ειμαι σε σκεψη για το αν θα κανω την επομενη ενεση γιατι μαλλον το φαρμακο δε κανει για τον οργανισμο μου.Χτες μου ξαναρθε αιμα και μαλιστα παρα πολυ αλλα μολις ητθε εφυγαν τα συμπτωματα απο την ενεση οποτε πραγματικα δε ξερω τι να επιλεξω.Να ζω σα φυτο 4-5 μηνες η να σταματησω τις ενεσεις?Εφοσον με τη πρωτη επαθε τετοιο σοκ ο οργανισμος μου δε θελω να σκεφτω τι θα γινει στη δευτερη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...