Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σκέψεις & γνώμες


Recommended Posts

στις πριν 13 ώρες, ο/η tinakris είπε:

Αρχικά θα σου ένα μεγάλο μπράβο...που μπορείς κ αναγνωρίζεις κ εν συνεχεία ονοματιζεις τις φοβίες σου...είναι πολύ υγιής κατάσταση ...όσο για τις κρίσεις πανικού.. Θα καταφέρεις να τις διαχειρίζεσαι κ να τις σταματάς πριν εξελιχθούν με τον καιρό ..γιατί φαίνεται πως είναι δυνατή κοπέλα κ συνειδητοποιημένος άνθρωπος... Αφού έχεις κ τη στήριξη του συζύγου σου αυτό είναι πολύ σημαντικό...κ εύχομαι γρήγορα να κρατήσετε στην αγκαλιά σας ένα παιδάκι η κ περισσότερα αν το επιθυμείτε. . κ σας τιμά ιδιαίτερα η επιθυμία για υιοθεσία κούκλα μου..θέλει πολλά αποθέματα ψυχής κ αγάπης... 

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Προσπαθώ να το διαχειριστώ με της κρίσεις.. Σου εύχομαι κι σε εσένα τα καλύτερα συγγνώμη που άργησα να σου απαντήσω αλλά τώρα το είδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Minaki! είπε:

Καλησπερα κοριτσι μου!!

Σπάνια σχολιάζω κατι πλέον αλλα οταν διάβασα αυτα που έγραψες δεν γινόταν να μην απαντήσω...πραγματικά το μονο που εχω να σου πω ειναι οτι σε θαυμάζω! !!!!

απο οτι θυμαμαι εισαι πολυ μικρή σε ηλικία κι ομως έχεις την δύναμη να κανεις κατι τοσο μεγάλο κατι τοσο ξεχωριστό !

Σου εύχομαι μεσα απο την καρδιά μου να αποκτήσεις γρήγορα μωράκια και να ηρεμήσεις απο ολα ❤

Σε ευχαριστώ πολύ.. ειμαι μικρή σχετικά. Πάντα έχω την δύναμη από όσο λένε ι δική μου άνθρωποι (Εγώ δεν την βλέπω μάλλον) και θέλει υπομονή και δύναμη.. Σε ευχαριστώ. Κι σε εσένα τα καλύτερα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Xanthoula_knkt είπε:

@NikhNikh μα ποιος ειναι αυτος που εχει δικαιωμα να πει τι θα κανεις στη ζωη σου ή να σε κρινει, αν αγαπας ενα παιδι και εισαι διατεθειμενη να κανεις οτι περναει απο το χερι σου για να το μεγαλωσεις οσο πιο ομορφα ξερεις και μπορεις τοτε γεμισε την αγκαλια σου και γευσου τη χαρα της μητροτητας με οποιο τροπο!

Ακριβώς.. δυστηχος στην χώρα που ζούμε έχουμε την κριτική με το τίποτα και πιστεύω μερικός κόσμος είναι σκληρός ιδικά εδώ που μένω. Για αυτό φοβήθηκα την κριτική. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Συμφωνώ με τις προλαλησασσες, δεν μπορεί κανένας να σε κρίνει για καμία επιλογή σου και θα στο θέσω και διαφορετικά: καλή μάνα είναι η ήρεμη μάνα. Τι εννοώ. Αν είναι να μπεις σε διαδικασία εξωσωματικής και να μην πάει καλά - όπως είπες έχεις θέμα σοβαρό- είναι προτιμότερο να κινηθείς προς την υιοθεσία κατευθείαν και να διασώσεις την ψυχική σου υγεία για το παιδί που θα αναλάβεις να μεγαλώσεις. Μακάρι οι υιοθεσία να ήταν πιο απλή υπόθεση στην χώρα μας και να μην χρειαζόταν ούτε τόση αναμονή ούτε τόσα χρήματα

Συμφωνώ απόλυτα.. δυστηχος το έχουμε αυτό με την αναμονή αλλά ο επόμενο νικα λένε.! Υπάρχουν πολλές λύσεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η NikhNikh είπε:

Καλησπέρα είπα να ανοίξω αυτό το θέμα για να πω κάποιες σκέψεις μου και να μου πείτε γνώμες αλλά δεν θέλω να με κρίνετε...!!!!

Σκέφτομαι εδώ και ένα 1 χρόνο (Φυσικά με τον άντρα μου μαζί) να κοιτάξουμε για υιοθεσία να κάνουμε τα χαρτιά μας και να δούμε (Από την αρχή του γάμου μας είχαμε πει ότι εκτός από τα δικά μας παιδιά (που δεν έχουν έρθει ακομη) να κοιτάξουμε και για υιοθεσία (ιδιωτική δημόσια και στο εξωτερικό)) τώρα ένα μήνα που είπαμε τέρμα η προσπαθείς και όλα τα άλλα κατάλαβα ότι φοβαμε. Θα μου πείτε τη φοβασε; φοβαμε την ιδέα της γέννας αν το πάω φυσιολογικά. Αλλιός μετά φοβαμε την διαδικασία την εξωσωματικής (όλα από την Επιτροπή ως και τα φάρμακα όπως και την απογοήτευση). Έκατσα και το συζήτησα με τον άντρα μου και κατάλαβα ότι με τρομάζουν αυτά. Από τότε που ξεκινήσαμε προσπαθείες δεν έχω μείνει ούτε μια φορά έγκυος.

Διαβάζω κορίτσια που δυστυχώς δεν έμεινε το σπιτάκι τους και έχουν δύναμη να πάνε παρακάτω και μπράβο τους. Αλλά καμία φορά βάζω τον εαυτό μου στην θέση τους και βλέπω πως ένα τέτοιο να μου τύχει θα χάσω τα πάντα. Μπράβο σας πάντως κορίτσια θέλει δύναμη... 

Πριν 1 μήνα σχεδόν εμφάνισα  την 1η κρίση άγχους-πανικού (αν έχει περάσει καμία από αυτό θα ήθελα γνώμες και πως το αντιμετωπίσατε (εκτως ψυχολόγου)). Και από τότε άρχισα να σκέφτομαι Αλλιός ότι μάλλον ήξερε γιατί δεν ήρθε ακόμη ένα παιδάκι γιατί ήξερε τι θα περάσω από τότε που παντρεύτηκαμε και για αυτό δεν μας το έστειλε ακόμη. Με τον γιατρό που είχα μιλήσει όταν έπαθα της της κρίσεις άγχους μου είπε να σταματήσουμε κάθε προσπάθεια πρώτα να καταφέρω να ελέγχω τον εαυτό μου σε αυτές της καταστάσεις και μετα να προχορισουμε ξανά για παιδάκι αλλά αποφασίσαμε με τον άντρα μου μετά από συζητήσεις πολλές να προβούμε προς υιοθεσία και φυσικά να συνεχίσουμε της προσπαθείς και τα 2 φυσικά θα είναι παιδιά μας.. Δεν υπάρχει να ξεχωρίσω ποτέ τα 2 παιδιά το φυσιολογικά και το άλλο γιατί έχω μεγάλοσει με της αρχές ότι γονείς δεν είναι αυτός που τα γεννάει είναι αυτός που τα μεγαλονει.

Σας κούρασα συγγνώμη θα ήθελα γνώμες να δω τι συ μου πείτε είναι καλή η σκεψει μου να κάνουμε σε Ελλάδα και άλλες χώρες τα χαρτιά μας για υιοθεσία ή να μην κάνουμε τίποτα και να περιμένουμε να περάσουν καπια χρόνια ακόμη χωρίς παιδια; η να πάω για κάποια στιγμή για εξωσωματική; 

Ύ.Γ. Δεν το βλέπω να έρθει φυσιολογικά ένα παιδάκι από μόνο του λόγο ότι το θέμα το έχω εγώ οπότε είναι δύσκολο. (Αν ήταν θα είχε έρθει τόσα χρόνια) (Ναι έχουμε κάνει πολλές της εξετάσεις) 

Α! Για το θέμα εξωσωματική είπαμε με τον άντρα μου να το αφήσουμε να μην μπω ακόμη σε διαδικασία εξωσωματικής όπως είπε και ο γιατρός μου να το αφήσουμε λίγο να ηρεμήσουν η κρίσεις και μετα. 

Καλημέρα 

Πολλές κοινές σκέψεις με όλες..

Καταρχάς ξεκινάω από τις κρίσεις ..πάθαινα πολύ πριν σκεφτώ μωρό αλλά σταμάτησαν..δεν ξέρω πως..πήγα μόνο σε ψυχολόγο( είχα χάσει ένα πολύ δικό μου άτομο τότε)... Κατά ένα περίεργο τρόπο δε μου εμφανίστηκαν στις διαδικασίες εξωσωματικής.

Κοίτα εάν αποφασίσεις να γίνεις μαμά είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο αγχος υπάρχει κ κορυφώνεται κ στις κυήσεις αν αυτό έρθει μετά από πολύ κόπο..

Για τη γέννα δε θα σου πω διότι μπορείς να ζητήσεις ικη λόγω κρίσεων αναισθησία ή επισκληριδιο..

Τώρα για την εξωσωματική έχω να σου πω πως έχεις δύναμη που δε φαντάζεσαι...εγώ εxοντας χάσει 3 μωρά δεν πιστεύω ακόμα που βρήκα τη δύναμη..μάλλον ισχύει το οτι όταν μπεις στο χορό χορεύεις..Η διαδικασία της υιοθεσίας είναι χρονοβόρα.καταθεσαμε αιτήσεις το 2015 κ ακόμα δε μας κάλεσαν κ δεν έχω κάνει κάτι να τις ακυρώσω..κ μιλάω για νόμιμη διαδικασία..

Εγώ θα σου πρότεινα να πας σε ψυχολόγο γιατί1. Αναφέρεις εγώ έχω το πρόβλημα..όταν είσαι σε γάμο το προβλήματα είναι κοινά2. Φοβάσαι το άγνωστο( εξωσωματική γέννα) κ είναι λογικό 

3. Προτρεχεις χωρίς λόγο..η διαδικασία από το αποφασίζω μέχρι το υλοποιώντας θέλει χρόνο γλυκιά μου..η επιτροπή οι γιατροί οι εξετάσεις...δεν γίνονται γρήγορα..εάν θες τη γνώμη μου εάν μιλάμε για εξωσωματική πάρτο πιο χαλαρά..όπως εάν τύχαινε ένα θέμα υγείας θα έβρισκες βήμα βήμα την έκτη έτσι κι τώρα..μη ζεις στο αν..αν αποτύχω αν φτάσω στη γέννα..

Η ζωή δεν είναι ένα θεατρικό έργο που θα παιχτεί..παίζεται ήδη..

Γίνε λοιπόν η πρωταγωνίστρια..εδώ πολλές περάσαμε ότι περνάς με τις ίδιες σκέψεις..εγώ ξεκίνησα χαλαρά..είπα θα κάνω πρώτα οοοολα τις εξετάσεις ( αιματολογικές ανοσολογικές κτλ εάν χρειαστεί θα σου βάλουμε εμείς τη σειρά) χαλαρααα μετά θα κάνω 2-3 ραντεβού σε γιατρούς...παράλληλα θα κάνω χαρτιά για υιοθεσία ..αν καταλήξω σε γιατρό θα κλείσω για επιτροπή..κ αν κλείσω όταν νιώσω έτοιμη θα ξεκινήσω..όλο αυτό μου πήρε 2 χρονιά..όταν ήρθαν ιιαποτυχιες είπα οκ έμεινα ο.ως έγκυος..άρα μπορώ..κ προχώρησα..

Θέλει αρετή κ τόλμη η μητρότητα..

Σε φιλω

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Finally είπε:

Καλημέρα 

Πολλές κοινές σκέψεις με όλες..

Καταρχάς ξεκινάω από τις κρίσεις ..πάθαινα πολύ πριν σκεφτώ μωρό αλλά σταμάτησαν..δεν ξέρω πως..πήγα μόνο σε ψυχολόγο( είχα χάσει ένα πολύ δικό μου άτομο τότε)... Κατά ένα περίεργο τρόπο δε μου εμφανίστηκαν στις διαδικασίες εξωσωματικής.

Κοίτα εάν αποφασίσεις να γίνεις μαμά είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο αγχος υπάρχει κ κορυφώνεται κ στις κυήσεις αν αυτό έρθει μετά από πολύ κόπο..

Για τη γέννα δε θα σου πω διότι μπορείς να ζητήσεις ικη λόγω κρίσεων αναισθησία ή επισκληριδιο..

Τώρα για την εξωσωματική έχω να σου πω πως έχεις δύναμη που δε φαντάζεσαι...εγώ εxοντας χάσει 3 μωρά δεν πιστεύω ακόμα που βρήκα τη δύναμη..μάλλον ισχύει το οτι όταν μπεις στο χορό χορεύεις..Η διαδικασία της υιοθεσίας είναι χρονοβόρα.καταθεσαμε αιτήσεις το 2015 κ ακόμα δε μας κάλεσαν κ δεν έχω κάνει κάτι να τις ακυρώσω..κ μιλάω για νόμιμη διαδικασία..

Εγώ θα σου πρότεινα να πας σε ψυχολόγο γιατί1. Αναφέρεις εγώ έχω το πρόβλημα..όταν είσαι σε γάμο το προβλήματα είναι κοινά2. Φοβάσαι το άγνωστο( εξωσωματική γέννα) κ είναι λογικό 

3. Προτρεχεις χωρίς λόγο..η διαδικασία από το αποφασίζω μέχρι το υλοποιώντας θέλει χρόνο γλυκιά μου..η επιτροπή οι γιατροί οι εξετάσεις...δεν γίνονται γρήγορα..εάν θες τη γνώμη μου εάν μιλάμε για εξωσωματική πάρτο πιο χαλαρά..όπως εάν τύχαινε ένα θέμα υγείας θα έβρισκες βήμα βήμα την έκτη έτσι κι τώρα..μη ζεις στο αν..αν αποτύχω αν φτάσω στη γέννα..

Η ζωή δεν είναι ένα θεατρικό έργο που θα παιχτεί..παίζεται ήδη..

Γίνε λοιπόν η πρωταγωνίστρια..εδώ πολλές περάσαμε ότι περνάς με τις ίδιες σκέψεις..εγώ ξεκίνησα χαλαρά..είπα θα κάνω πρώτα οοοολα τις εξετάσεις ( αιματολογικές ανοσολογικές κτλ εάν χρειαστεί θα σου βάλουμε εμείς τη σειρά) χαλαρααα μετά θα κάνω 2-3 ραντεβού σε γιατρούς...παράλληλα θα κάνω χαρτιά για υιοθεσία ..αν καταλήξω σε γιατρό θα κλείσω για επιτροπή..κ αν κλείσω όταν νιώσω έτοιμη θα ξεκινήσω..όλο αυτό μου πήρε 2 χρονιά..όταν ήρθαν ιιαποτυχιες είπα οκ έμεινα ο.ως έγκυος..άρα μπορώ..κ προχώρησα..

Θέλει αρετή κ τόλμη η μητρότητα..

Σε φιλω

 

 

Της κρίσεις της έπαθα κι εγώ τώρα που ήταν ο χρόνος του μπαμπά μου δεν περίμενα να μου κοστίσει τόσο πολύ. Ακόμη σε ψυχολόγο είπα να μην πάω να δω πως θα πάει και μετά. Το ξέρω ότι αν μπω σε διαδικασία εξωσωματικής ια με αγχοσε θα με στρεσαρει τόσο πολύ ιδικά με τα φάρμακα (έχω φοβία κα το πω να πάρω τέτοια φάρμακα). Είπαμε να το υλοποιήσουμε το θέμα με υιοθεσία και ότι γίνει δεν θα κοιτάξω μόνο για Ελλάδα θα κοιτάξω στης χώρες ευροπαικης ένωσης φυσικά πάντα νόμιμα. Έχω πάει σε γιατρούς και τώρα θα πάω και σε άλλους να πάρω γνώμες με ότι εξετάσεις έχω κάνω κι εγώ και ο άντρας μου. Όταν είπα ότι έχω εγώ το πρόβλημα άκουσα ότι ο άντρας μου από θέμα εξετάσεων είναι μια χαρά όπως και το σπερματοδιαγραμμα του αλλά εγώ έχω το θέμα με ανορεκτικους κύκλους και με άλλα και από την στιγμή που μου λέει ο γιατρός μου ότι θέλει πολύ υπομονή και θα αργήσει πολύ να έρθει δεν μπορώ να κάτσω με στραβομενα τα χέρια μου πρέπει να κάνω κάτι (ούτε ο γιατρός μου με αφήνει αυτή την στιγμή να μπω σε διαδικασία εξωσωματικής). Για αυτό είπαμε να ξεκινήσουμε για υιοθεσία. Όταν λέω να ξεκινήσουμε δλδ να μαζέψουμε τα χαρτιά μας και να τα καταθέσουμε. Ότι θέλει τόλμη η μητρότητα θέλει αλλά θέλει και δύναμη.. Και εγώ μάλλον όλοι την δύναμη μου την έδωσα τοτε που ο μπαμπάς μου έδινε αγώνα να κρατηθεί στην ζωή Και μαζί του πήρε και την δύναμη μου.! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η NikhNikh είπε:

Της κρίσεις της έπαθα κι εγώ τώρα που ήταν ο χρόνος του μπαμπά μου δεν περίμενα να μου κοστίσει τόσο πολύ. Ακόμη σε ψυχολόγο είπα να μην πάω να δω πως θα πάει και μετά. Το ξέρω ότι αν μπω σε διαδικασία εξωσωματικής ια με αγχοσε θα με στρεσαρει τόσο πολύ ιδικά με τα φάρμακα (έχω φοβία κα το πω να πάρω τέτοια φάρμακα). Είπαμε να το υλοποιήσουμε το θέμα με υιοθεσία και ότι γίνει δεν θα κοιτάξω μόνο για Ελλάδα θα κοιτάξω στης χώρες ευροπαικης ένωσης φυσικά πάντα νόμιμα. Έχω πάει σε γιατρούς και τώρα θα πάω και σε άλλους να πάρω γνώμες με ότι εξετάσεις έχω κάνω κι εγώ και ο άντρας μου. Όταν είπα ότι έχω εγώ το πρόβλημα άκουσα ότι ο άντρας μου από θέμα εξετάσεων είναι μια χαρά όπως και το σπερματοδιαγραμμα του αλλά εγώ έχω το θέμα με ανορεκτικους κύκλους και με άλλα και από την στιγμή που μου λέει ο γιατρός μου ότι θέλει πολύ υπομονή και θα αργήσει πολύ να έρθει δεν μπορώ να κάτσω με στραβομενα τα χέρια μου πρέπει να κάνω κάτι (ούτε ο γιατρός μου με αφήνει αυτή την στιγμή να μπω σε διαδικασία εξωσωματικής). Για αυτό είπαμε να ξεκινήσουμε για υιοθεσία. Όταν λέω να ξεκινήσουμε δλδ να μαζέψουμε τα χαρτιά μας και να τα καταθέσουμε. Ότι θέλει τόλμη η μητρότητα θέλει αλλά θέλει και δύναμη.. Και εγώ μάλλον όλοι την δύναμη μου την έδωσα τοτε που ο μπαμπάς μου έδινε αγώνα να κρατηθεί στην ζωή Και μαζί του πήρε και την δύναμη μου.! 

Κοριτσάκι μου όμορφο,η δύναμη μας δεν εξαντλείται στις δυσκολίες που περνάμε..Ισα ίσα αυτές οι δυσκολίες είναι που μας δυναμώνουν..

Την έζησα κι εγω τη κατάσταση που βιωσες και μάλιστα σε πολύ μικρή ηλικία..Ουτε 17 χρονών δεν ήμουν..Οποτε σε καταλαβαίνω απόλυτα..

Όπως και καταλαβαίνω και το ποσό δύσκολο είναι να μένεις σε μια κλειστή κοινωνία και να δέχεσαι μόνιμα κριτική..

Η συμβουλή μου είναι να μην δίνεις καμία σημασία σε ότι και να λένε οι γύρω σου..Θα κάνεις αυτό που θα κάνει εσένα και τον άντρα σου ευτυχισμένους..

Απλά για μένα,αφού είσαι και μικρούλα (αλήθεια πόσο εισαι;),θα έπρεπε να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη γιατρού..Τι σημαίνει δεν σε αφήνει να προχωρήσεις σε εξωσωματική;?Οι γιατροί πρέπει να μας συμβουλεύουν και να μας δίνουν όλες τις προσφορές λύσεις οχι να απαγορεύουν..

Μπορώ να δεχτώ το γεγονός ότι δεν θέλεις να μπεις στη διαδικασία της εξωσωματικής αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι ο γιατρός σου δεν σε αφήνει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rena88 γνώμη θα πάω να πάρω και από αλλού γιατρό αλλά ο γιατρός μου θέλει να το κοινιγισουμε όσο μπορούμε φυσιολογικά λόγο της ηλικίας μου που είναι 24 (Ναι ναι έφτασα στα 24 (αλλά νιώθω σαν 80αρα)) Ναι μπορεί μια 24αρα να μιλάει για υιοθεσία και να το θέλει τόσο πολύ με τον άντρα μου έχουμε 10 χρόνια κοντά διαφορά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η NikhNikh είπε:

Της κρίσεις της έπαθα κι εγώ τώρα που ήταν ο χρόνος του μπαμπά μου δεν περίμενα να μου κοστίσει τόσο πολύ. Ακόμη σε ψυχολόγο είπα να μην πάω να δω πως θα πάει και μετά. Το ξέρω ότι αν μπω σε διαδικασία εξωσωματικής ια με αγχοσε θα με στρεσαρει τόσο πολύ ιδικά με τα φάρμακα (έχω φοβία κα το πω να πάρω τέτοια φάρμακα). Είπαμε να το υλοποιήσουμε το θέμα με υιοθεσία και ότι γίνει δεν θα κοιτάξω μόνο για Ελλάδα θα κοιτάξω στης χώρες ευροπαικης ένωσης φυσικά πάντα νόμιμα. Έχω πάει σε γιατρούς και τώρα θα πάω και σε άλλους να πάρω γνώμες με ότι εξετάσεις έχω κάνω κι εγώ και ο άντρας μου. Όταν είπα ότι έχω εγώ το πρόβλημα άκουσα ότι ο άντρας μου από θέμα εξετάσεων είναι μια χαρά όπως και το σπερματοδιαγραμμα του αλλά εγώ έχω το θέμα με ανορεκτικους κύκλους και με άλλα και από την στιγμή που μου λέει ο γιατρός μου ότι θέλει πολύ υπομονή και θα αργήσει πολύ να έρθει δεν μπορώ να κάτσω με στραβομενα τα χέρια μου πρέπει να κάνω κάτι (ούτε ο γιατρός μου με αφήνει αυτή την στιγμή να μπω σε διαδικασία εξωσωματικής). Για αυτό είπαμε να ξεκινήσουμε για υιοθεσία. Όταν λέω να ξεκινήσουμε δλδ να μαζέψουμε τα χαρτιά μας και να τα καταθέσουμε. Ότι θέλει τόλμη η μητρότητα θέλει αλλά θέλει και δύναμη.. Και εγώ μάλλον όλοι την δύναμη μου την έδωσα τοτε που ο μπαμπάς μου έδινε αγώνα να κρατηθεί στην ζωή Και μαζί του πήρε και την δύναμη μου.! 

Kαταρχας ξεκινάμε από το γιατί κανείς ανορεκτικους κύκλους..κατά δεύτερον εξωσωματική γίνεται κ χωρίς φάρμακα κατά τρίτον είναι ο γιατρός σου γιατρός εξωσωματικές κ στα περισσότερα αυτά η γυναικολόγος; Πριν φτάσεις εκεί υπαρχουνκι άλλες μέθοδοι άσε που μπορεί να μη χρειαστεί τίποτα..Αν θέλεις πες μας ποιο είναι το θέμα σου..γιατί στα 24 δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι μιλάμε για υπογονιμότητα...μήπως έχεις πολυκυστικες ωοθηκες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η NikhNikh είπε:

@Rena88 γνώμη θα πάω να πάρω και από αλλού γιατρό αλλά ο γιατρός μου θέλει να το κοινιγισουμε όσο μπορούμε φυσιολογικά λόγο της ηλικίας μου που είναι 24 (Ναι ναι έφτασα στα 24 (αλλά νιώθω σαν 80αρα)) Ναι μπορεί μια 24αρα να μιλάει για υιοθεσία και να το θέλει τόσο πολύ με τον άντρα μου έχουμε 10 χρόνια κοντά διαφορά. 

Καλό μου,εισαι πάρα πολύ μικρούλα..Πραγματικα πολυ μικρούλα..Μην αγχώνεσαι από τώρα για παιδάκι!!Ζήσε το γάμο σου και να είσαι 100% σίγουρη ότι το παιδάκι θα έρθει...

Και μην ακούω τέτοια πράγματα..Που νιώθεις σαν 80αρα..Πρεπει να νιώθεις και να ζεις σαν ένα κοριτσάκι της ηλικίας σου!!???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Finally είπε:

Kαταρχας ξεκινάμε από το γιατί κανείς ανορεκτικους κύκλους..κατά δεύτερον εξωσωματική γίνεται κ χωρίς φάρμακα κατά τρίτον είναι ο γιατρός σου γιατρός εξωσωματικές κ στα περισσότερα αυτά η γυναικολόγος; Πριν φτάσεις εκεί υπαρχουνκι άλλες μέθοδοι άσε που μπορεί να μη χρειαστεί τίποτα..Αν θέλεις πες μας ποιο είναι το θέμα σου..γιατί στα 24 δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι μιλάμε για υπογονιμότητα...μήπως έχεις πολυκυστικες ωοθηκες

Θα τα πάρω κάπως από την αρχή. Θα ξεκινήσω έχω σπω (έχω κάνει χιλιάδες εξετάσεις ) προσπαθουμε με τον άντρα μου από το 2014 χωρίς καμία εγκυμοσύνη ως τώρα από το 2015 αρχίσαμε και κάναμε εξετάσεις όλες καλέ αλλά υπέρηχος στης ωοθήκες μου όλοι τρύπες (το λέω πως δένονται η ωοθήκες μου σε κάθε υπέρηχο) χάνουμε το 2015 μένουμε στο 2016 φευριαριο μήνα συνεχή αιμορραγία 28 ημέρες κάνω υστεροσκοπιση αρχές Μάρτη και μετά από εκεί χάνω την περίοδο μου ως το σπετευριο του 2017 ως τότε κάνω πολλές εξετάσεις δεν δείχνουν τίποτα (ρυθμισμένος ο θυροιδης) Α! Μετά από την επέμβαση αρχίσω inofert μαζί με glucophage και Τ4 μπας και με βοηθήσουν να επανέλθει η περιοδος αλλά όπως είπα πιο πανό ως το σπετευριο που μας πέρασε δεν είχαν κάνει τίποτα για να έχω περίοδο επερνα duphaston και ερχόταν δεν γινόταν να μην χωρίς περίοδο ως τότε. Οκτώβριος του 2017 σε ένα επαναληπτικό υπέρηχο βλέπουμε ωορρηξία την 34η ημέρα κύκλου επανάληψη 36η ημέρα και δεν υπάρχει τίποτα. Λεμε πάμε για σπερματεγυση 3 μέρα περιόδου αρχίζω το φάρμακο separfar δεν θυμάμαι πόσο το είχα πάρει παρακολούθηση ως να δούμε ωορρηξία μέχρι τέλος Νοεμβρίου τίποτα οπότε σταματάμε να κοιτάμε έρχετε τελικά η περιοδος Ιανουάριο του 2018 και είπαμε να ξεκινήσουμε κύκλους με το duphaston δλδ ξεκινάω 15η ημέρα κύκλου ως 25η ημέρα κύκλου αλλά 3 ημέρα που το περνώ αρχίζουν η κρίσεις άγχους πολλές ζαλάδες αστάθεια οπότε το σταματάω επιτόπου έρχετε περιοδος 20 ημέρα κύκλου και από εκεί πέρα ως τώρα έχω αλλά θέματα (όχι γυναικολογικό). 

Α! ΌΤΑΝ πήγα για τελευταίο υπέρηχο μας είπε ότι πρέπει να κάνουμε πάρα πολύ υπομονή για να καταφέρουμε να γίνουμε γονείς όπως και μας το είχε πει και το 2015 όταν πήγαμε. 

Ύ.Γ.1. Όταν πήγα μετά από τόσες εξετάσεις που κάναμε μας είπε ότι θα έχουμε θέμα υπογονιμότητας όπως και μου το επιβεβαίωσε ο ενδοκρινολογος και όχι 1 αλλά 3 το ίδιο μου είπαν.

Ύ.Γ.2. Έχει κάνει και ο άντρας μου πολλές της απαραίτητες εξετάσεις που πρέπει και είναι μια χαρά εκείνος.

Ύ.Γ.3. μας είπε αν ήθελα να πάρω αντισιλιπτικα και του λέω ότι πιτε εσεις αλλά μετά με ρώτησε αν έχω πάρει ποτέ και του είπα όχι οπότε δεν μου έδωσε και ειπε κα κάνουμε 3 κύκλους με duphaston αλλά δεν έγιναν ποτέ. Οπότε να πάρω και άλλες ορμόνες τώρα δεν είναι η κατάλληλη στιγμή με της κρίσεις ια με επηρεάσουν περισσότερο 

Προσπάθησα να πω όλα σε λίγα λόγια. Και να σε κάλυψα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Rena88 είπε:

Καλό μου,εισαι πάρα πολύ μικρούλα..Πραγματικα πολυ μικρούλα..Μην αγχώνεσαι από τώρα για παιδάκι!!Ζήσε το γάμο σου και να είσαι 100% σίγουρη ότι το παιδάκι θα έρθει...

Και μην ακούω τέτοια πράγματα..Που νιώθεις σαν 80αρα..Πρεπει να νιώθεις και να ζεις σαν ένα κοριτσάκι της ηλικίας σου!!???

Τον γάμο μου τον έχω ζήσει κοντά στα 5 χρόνια τώρα.. πόσο ακόμη. Αυτή την στιγμή νιώθω σαν 80αρα και προσπαθώ να το αντιμετωπίσω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η NikhNikh είπε:

Τον γάμο μου τον έχω ζήσει κοντά στα 5 χρόνια τώρα.. πόσο ακόμη. Αυτή την στιγμή νιώθω σαν 80αρα και προσπαθώ να το αντιμετωπίσω 

Απλά δεν πρέπει να ξεχνάς ότι είσαι μόλις 24 και ο χρόνος είναι με το μέρος σου..Αν ήσουν πιο μεγάλη,θα καταλάβαινα το άγχος σου..

Είσαι όμως κοριτσάκι ακόμα και η επιστήμη έχει προχωρήσει τόσο πολύ που σίγουρα θα τα καταφέρεις..Μην προδικάζεις τη ζωή σου,μικρή μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Rena88 είπε:

Απλά δεν πρέπει να ξεχνάς ότι είσαι μόλις 24 και ο χρόνος είναι με το μέρος σου..Αν ήσουν πιο μεγάλη,θα καταλάβαινα το άγχος σου..

Είσαι όμως κοριτσάκι ακόμα και η επιστήμη έχει προχωρήσει τόσο πολύ που σίγουρα θα τα καταφέρεις..Μην προδικάζεις τη ζωή σου,μικρή μου!!!

Ξέρω ότι θα τα καταφέρω καπια στιγμή. Σε ευχαριστώ παντός σου εύχομαι τα καλύτερα..!! :)

Ύ.Γ τώρα για το 80 το λέω λόγο ότι τραβιέται 1.5 μήνα με το αυχένα και με τον νετρολογο για αυτό νιώθω σαν 80αρα αν περάσουν αυτά θα ξανά είμαι 24. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο γιατρός σου είναι υπογονιμότητας; 

Συγγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά μια στις 3 γυναίκες έχει το ίδιο θέμα..εδώ μέσα παρά πολλές κ μια χαρά έμειναν..προσωπικά θα σου πρότεινα να επισκεφθείτε τη Λευκου( άι.αρολογος ανοσολογος) κ να δοκιμάσεις τα αντισυλληπτικά..το σερπαφαρ( κ η κλομιφαινη γενικότερα ) να ξέρεις ότι είναι χειρότερο από τα φάρμακα της εξωσωματικής όσο αθώο κι αν μοιάζει το μικρό χαπακι..απόδειξη ότι συνιστώνται 6 φορές εφ όρου ζωής ενώ τα φάρμακα εξωσωματικής που περισσότερο..τι θα πρότεινα αν θες τη γνώμη μου

1. Κ 4 ενδοκρινολόγο γονιμότητας ανεξάρτητα από το παιδί πρέπει όλα τα ορμονικό για να ρυθμιστούν για σένα( οι κρίσεις πανικού θεωρώ ότι σχετίζονται κ με αυτό)

2. Αιματολογικά ανοσολογος να αποκλείσεις τα πάντα από αυτό το κομμάτι

3.αλλαγη γιατρού..χτες...ότι ήταν να πάρεις από αυτόν το πήρες..θα ψάξεις για κάποιον άλλο( εδώ έχουμε δοκιμάσει τα πάντα) 6 άλλαξα μεxρι να κάνω παιδιά...η λογική θα αργήσεις κ γενικότερα η μη ενθάρρυνση είναι προφανώς για να κρύψει δικά του θέματα διότι εν έτη 2018 με πολυκυστικες κάνει παιδί κ η Κούτση Μαρια ειδικά αν είναι 24.. εδώ γυναίκες με μισή μήτρα τα κατάφεραν ..έλα σε παρακαλώ πάρε τα πάνω σου. Νιώθεις 80 γιατί σε κάνουν να νιώθεις 80..εγώ αυτό ένιωσα διαβάζοντας σε..θέλεις ένα εντελώς άλλο πλάνο..όπου μπορούμε να βοηθήσουμε μας λες

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Finally είπε:

Ο γιατρός σου είναι υπογονιμότητας; 

Συγγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά μια στις 3 γυναίκες έχει το ίδιο θέμα..εδώ μέσα παρά πολλές κ μια χαρά έμειναν..προσωπικά θα σου πρότεινα να επισκεφθείτε τη Λευκου( άι.αρολογος ανοσολογος) κ να δοκιμάσεις τα αντισυλληπτικά..το σερπαφαρ( κ η κλομιφαινη γενικότερα ) να ξέρεις ότι είναι χειρότερο από τα φάρμακα της εξωσωματικής όσο αθώο κι αν μοιάζει το μικρό χαπακι..απόδειξη ότι συνιστώνται 6 φορές εφ όρου ζωής ενώ τα φάρμακα εξωσωματικής που περισσότερο..τι θα πρότεινα αν θες τη γνώμη μου

1. Κ 4 ενδοκρινολόγο γονιμότητας ανεξάρτητα από το παιδί πρέπει όλα τα ορμονικό για να ρυθμιστούν για σένα( οι κρίσεις πανικού θεωρώ ότι σχετίζονται κ με αυτό)

2. Αιματολογικά ανοσολογος να αποκλείσεις τα πάντα από αυτό το κομμάτι

3.αλλαγη γιατρού..χτες...ότι ήταν να πάρεις από αυτόν το πήρες..θα ψάξεις για κάποιον άλλο( εδώ έχουμε δοκιμάσει τα πάντα) 6 άλλαξα μεxρι να κάνω παιδιά...η λογική θα αργήσεις κ γενικότερα η μη ενθάρρυνση είναι προφανώς για να κρύψει δικά του θέματα διότι εν έτη 2018 με πολυκυστικες κάνει παιδί κ η Κούτση Μαρια ειδικά αν είναι 24.. εδώ γυναίκες με μισή μήτρα τα κατάφεραν ..έλα σε παρακαλώ πάρε τα πάνω σου. Νιώθεις 80 γιατί σε κάνουν να νιώθεις 80..εγώ αυτό ένιωσα διαβάζοντας σε..θέλεις ένα εντελώς άλλο πλάνο..όπου μπορούμε να βοηθήσουμε μας λες

 

Ο γιατρός μου είναι υπογονιμότητας. Η λευκου θα σταματισ2ι να έρχετε Αθήνα διάβασα. Σκέφτομαι να πάω σε έναν άλλο γιατρό μετά από το Πάσχα. Να δω τι θα μου πει κι εκείνος.

Τώρα για τον ενδοκρινολογο δεν Ποπ Η κατάλαβα τι θες να πεις. Συγγνώμη.. ο ενδοκρινολογος που πήγα τελευταία και δεν τον αλλάζω είπε να τον πάρει ο γιατρός μου τηλ να σινενοηθουν. (Αν θες να πεις κάτι τέτοιο) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...