Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πριν την εγκυμοσύνη


AlKate

Recommended Posts

Καλησπέρα!! 

Όπως έγραψα και σε άλλη δημοσίευση μου σε λίγο καιρο θα αρχίσουμε προσπάθειες και ήθελα τη συμβουλή σας... :) Σκέφτομαι να πάρω συμπληρώματα φολλικου οξέως ένα διάστημα. Πειράζει; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας! Με βοήθησαν πολύ :) ποια πιστεύετε ειναι καλύτερα συμπληρώματα; Ποια περνάτε εσείς;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα μου εγραψε το filicin προς το παρων αυτο ξεκινησα πριν μια εβδομαδα γιατι με την δουλεια καθε μερα πηγαινα να το  παρω και αξιωθηκα την προηγουμενη δευτερα προς το παρον αυτο περνω το πρωι οταν συκωθω με αδειο στομαχι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου κορίτσι μου, και καλωσηρθες. Θα συμφωνήσω να κλείσεις ένα ραντεβου με γυναικολογο για το καθιερωμένο τεστ παπ, και εκει να του πεις οτι ξεκινάτε και προσπάθειες. Θα σου δωσει φυλλικο για ενίσχυση, και απο κει και πέρα θα κρίνει αν θα σου κάνει εξετάσεις. (Εγω πχ δεν εκανα). Μετά θα γίνουν όλα σιγά σιγά. Να θυμάσαι πως θέλει και λίγη τύχη το όλο εγχείρημα τόσο για τη σύλληψη όσο και για την πορεία της εγκυμοσύνης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@anni7 καλή επιτυχία και σε εσένα! @Kat-Cat έχεις δίκιο έτσι είναι πιο σωστό... Ευχαριστώ πολύ! Καλή επιτυχία σε όσους προσπαθούν και καλή εγκυμοσύνη σε όσες το έχουν πετύχει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα :) κι εγω παιρνω filicin και βιταμινη D εδω και καιρο αλλα ουσιαστικα τωρα θα ξεκινησουμε κανονικα προσπαθειες. Συμπληρωματικα παιρνω και glucophage λογω αντιστασης στην ινσουλινη (ευτυχως σε μικρο βαθμο) το οποιο εχει βοηθησει να στρωσει ο κυκλος μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η gesrp είπε:

Καλημερα :) κι εγω παιρνω filicin και βιταμινη D εδω και καιρο αλλα ουσιαστικα τωρα θα ξεκινησουμε κανονικα προσπαθειες. Συμπληρωματικα παιρνω και glucophage λογω αντιστασης στην ινσουλινη (ευτυχως σε μικρο βαθμο) το οποιο εχει βοηθησει να στρωσει ο κυκλος μου. 

Βιταμίνη D παίρνω και εγώ. Αν υπάρχει ανεπάρκεια ειναι πολύ καλό που την ξεκινησες πριν την εγκυμοσυνη! Ευχομαι να ερθουν όλα γρήγορα και ευκολα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

Βιταμίνη D παίρνω και εγώ. Αν υπάρχει ανεπάρκεια ειναι πολύ καλό που την ξεκινησες πριν την εγκυμοσυνη! Ευχομαι να ερθουν όλα γρήγορα και ευκολα!

αχ η D μου ηταν στο 8 και μετα απο 1 περιπου χρονο εχει ανεβει στο 37. τελευταια φορα εκανα εξεταση τον Οκτωβριο οποτε ευελπιστω να εχει ανεβει λιγο ακομη. Γενικα οι εξετασεις μου πλεον ειναι οκ, το μονο που θα θελα ειναι να χασω γυρω στα 10 κιλα , αλλα δεν τα παω καλα με τις διαιτες.. θα προσπαθησω να ξεκινησω μετα το Πασχα αλλα ουφφ κ μονο που το σκεφτομαι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η gesrp είπε:

αχ η D μου ηταν στο 8 και μετα απο 1 περιπου χρονο εχει ανεβει στο 37. τελευταια φορα εκανα εξεταση τον Οκτωβριο οποτε ευελπιστω να εχει ανεβει λιγο ακομη. Γενικα οι εξετασεις μου πλεον ειναι οκ, το μονο που θα θελα ειναι να χασω γυρω στα 10 κιλα , αλλα δεν τα παω καλα με τις διαιτες.. θα προσπαθησω να ξεκινησω μετα το Πασχα αλλα ουφφ κ μονο που το σκεφτομαι... 

εγω ειχα 15 την D. Στο μεταξυ ειμαι μελαχρινη, αλλα δεν εχει να κανει. Δεν την απορροφουσα. Θα χει ανεβει και αλλο μην ανησυχεις, (ασε που μια χαρα ειναι το 37), εξαλλου θα τις επαναλαβεις αυτες. Ε, μετα το Πασχα ξεκινα σιγα σιγα διατροφούλα, γιατι καλυτερα να σε βρει και με λιγοτερα κιλα, οσο ειναι δυνατόν να μην εχεις και πολλα να χασεις μετα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αληθεια; κι εγω νομιζα μονο οι ξανθιες εχουμε αυτο το θεμα.. εγω δεν μπορω να μεινω και στον ηλιο τον αποφευγω οποτε με φυσικο τροπο δεν υπαρχει περιπτωση να δω βελτιωση! μακαρι να πανε ολα καλα ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η gesrp είπε:

αληθεια; κι εγω νομιζα μονο οι ξανθιες εχουμε αυτο το θεμα.. εγω δεν μπορω να μεινω και στον ηλιο τον αποφευγω οποτε με φυσικο τροπο δεν υπαρχει περιπτωση να δω βελτιωση! μακαρι να πανε ολα καλα ❤️

και εγώ ετσι νομιζα αλλα διαβασα οτι επειδη εμεις εχουμε αντισταση στον ηλιο, την απορροφουμε πιο δυσκολα απο τις ξανθιες! Τρομερο! Εγώ πχ μαυριζω παρα πολυ το καλοκαιρι!!! Τελοσπαντων, δεν ειναι τιποτα αυτο. Μακαρι να πανε ολα καλα οπως λες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια...και εμεις θα ξεκινησουμε προσπάθεια αυτο το μηνα...αλλα δεν εχω κανει καθολου εξετασεις πρεπει να παω μετα το πασχα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Irene_D είπε:

Καλή αρχή κορίτσι.. :) Να το απολαύσεις όσο μπορείς 
 

Σε ευχαριστω πολυ!!!???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια εμενα μ ειχε πει μια κοπελα οτι τη βιταμινη D την παιρνουμε απο τον ηλιο μεσω των νυχιων και επειδη λεει τα εχουμε συνεχεια βαμενα για αυτο οι περισσοτερες εχουμε έλλειψη, της το ειχε πει λεει γιατρος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ισχυει αυτο. Η βιταμινη D για να απορροφηθει θελέι μεγαλες επιφανειες πχ χερια/ποδια. Γιαυτό και από το πρόσωπο όταν εκτίθεται μόνο αυτό δεν την απορροφάς ακόμα και έτσι σωστά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η mayra_d είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Έχετε να προτίνετε κάποια καλή μάρκα για βιταμίνη D και Ω3?

Εμενα η ενδοκρινολόγος μου δίνει την D3 Fix απλα πρέπει να σου πουνε τι ποσότητα να παίρνεις γιατί βγαίνει σε διάφορα (ανάλογα τις ανάγκες σου). Να σου πω την αλήθεια η 'ιδια θεωρεί καλύτερα να παίρνεις σταγονίτσες, αλλα βαριομουν να μετράω ml και προτίμησα το χαπάκι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

Εμενα η ενδοκρινολόγος μου δίνει την D3 Fix απλα πρέπει να σου πουνε τι ποσότητα να παίρνεις γιατί βγαίνει σε διάφορα (ανάλογα τις ανάγκες σου). Να σου πω την αλήθεια η 'ιδια θεωρεί καλύτερα να παίρνεις σταγονίτσες, αλλα βαριομουν να μετράω ml και προτίμησα το χαπάκι.

Αυτές έβλεπα και εγώ :)  Έχεις πρόβλημα με τον θυρεοειδή σου? Εγώ έχω υποθυρεοειδισμό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η mayra_d είπε:

Αυτές έβλεπα και εγώ :)  Έχεις πρόβλημα με τον θυρεοειδή σου? Εγώ έχω υποθυρεοειδισμό

εχω χασιμοτο θυρεοειδιτιδα. Παιρνω Τ4, ειναι ρυθμισμενο χρονια. Εχω τη μεγαλη τυχη να ειναι η καλυτερη μου φιλη (παιδικη) και κουμπαρα μου ενδοκρινολογος, οποτε μου χει κανει ιδιαιτερα μαθηματα, και με εχει σε στενη παρακολουθηση (Αν και σκεψου οτι μολις υποτιθεται κανω παιδια και πω τελος οτι δνε κανω αλλο, θα κοψω και το χαπι στην ουσια). Απλα το κραταμε φουλ ρυθμισμενο ακομα μεχρι να το πω αυτο. Οι συγκεκριμενες ειναι πολυ καλες. εμένα δηλαδη με βοηθησαν πολυ. Θα κανω τωρα και επαναληπτικες γενικες μετα το Πάσχα να δω τις τιμες μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

εχω χασιμοτο θυρεοειδιτιδα. Παιρνω Τ4, ειναι ρυθμισμενο χρονια. Εχω τη μεγαλη τυχη να ειναι η καλυτερη μου φιλη (παιδικη) και κουμπαρα μου ενδοκρινολογος, οποτε μου χει κανει ιδιαιτερα μαθηματα, και με εχει σε στενη παρακολουθηση (Αν και σκεψου οτι μολις υποτιθεται κανω παιδια και πω τελος οτι δνε κανω αλλο, θα κοψω και το χαπι στην ουσια). Απλα το κραταμε φουλ ρυθμισμενο ακομα μεχρι να το πω αυτο. Οι συγκεκριμενες ειναι πολυ καλες. εμένα δηλαδη με βοηθησαν πολυ. Θα κανω τωρα και επαναληπτικες γενικες μετα το Πάσχα να δω τις τιμες μου.

Έχεις μπλέξει με αυτοάνοσο, πολύ καλό που είναι ρυθμισμένο! Σου εύχομαι να γίνεις σύντομα μανούλα!!! Και όχι υποτίθεται όλες μας θα γίνουμε! Έστω και με μικρά βηματάκια πλησιάζουμε το στόχο μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η mayra_d είπε:

Έχεις μπλέξει με αυτοάνοσο, πολύ καλό που είναι ρυθμισμένο! Σου εύχομαι να γίνεις σύντομα μανούλα!!! Και όχι υποτίθεται όλες μας θα γίνουμε! Έστω και με μικρά βηματάκια πλησιάζουμε το στόχο μας.

ναι αυτοανοσο δυστυχως, αλλα ειναι ρυθμισμενο ευτυχως, και οι τιμες των αντισωματων δεν προβληματιζουν ουτε γυναικολογο ουτε ενδοκρινολογο....φοβερο καθως το ανακαλυψαμε τελειως τυχαια. Η Tsh μου ηταν μια χαρα, τα αντισωματα αυξημενα. Μακάρι για ολες μας, προσπαθουμε να κανουμε ό,τι μπορουμε, αν εχουμε και λιγη τυχη με το μερος μας ολα θα πανε καλα (Αυτη σε πολλες μας λειπει :P )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...