Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΘΕΤΙΚΑ ΤΕΣΤ ΜΑΡΤΙΟΥ


Recommended Posts

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Gabry είπε:

Γεια σας και πάλι κορίτσια...

Λοιπόν:

Σάκος μεγαλύτερος με έμβρυο μέσα...

Καρδιακή λειτουργία όχι ακομα...

Από την εικόνα ο γιατρός λέει 5 εβδομάδων και κάτι...

Μια αποκόλληση στο 30% του σακου... Εξ ου και το αίμα...

Περιμένω χοριακη...

Πρώτα ο Θεός τη Δευτέρα πάλι ραντεβού...

Δεν ξέρω τι να σκεφτώ... 

Φιλιά σε όλες...

Κορίτσι μην χάσεις της ελπίδες σου. 

Θετική να εισαι και να είσαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Gabry είπε:

Γεια σας και πάλι κορίτσια...

Λοιπόν:

Σάκος μεγαλύτερος με έμβρυο μέσα...

Καρδιακή λειτουργία όχι ακομα...

Από την εικόνα ο γιατρός λέει 5 εβδομάδων και κάτι...

Μια αποκόλληση στο 30% του σακου... Εξ ου και το αίμα...

Περιμένω χοριακη...

Πρώτα ο Θεός τη Δευτέρα πάλι ραντεβού...

Δεν ξέρω τι να σκεφτώ... 

Φιλιά σε όλες...

Πιστεύω πως ολα θα πανε καλα!! Ακουσε τις οδηγιες του γιατρου σου και προσπαθεισε, οσο ειναι δυνατον, να εισαι ήρεμη...εχεις ολη τη θετικη μου ενεργεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Gabry είπε:

Υποτίθεται ότι θα ακούγαμε καρδιά σήμερα και η αποκόλληση μου φάνηκε κάμποση!!!!

Απλά πίστευα ότι με την εξωσωματική θα ήταν όλα πιο εύκολα...

Έχω εξαντληθεί ψυχικά...

Χοριακη νομίζω ότι πάνω πιο πολύ για να δούμε να μην έχει πέσει. Επειδή δεν ακούσαμε καρδιά ακόμα. Επίσης μετράω οιστραδιολη και προγεστερόνη. Έκανα κι άλλη lentogest πριν λίγο.

Ο γιατρός σου τι σου είπε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Gabry είπε:

Υποτίθεται ότι θα ακούγαμε καρδιά σήμερα και η αποκόλληση μου φάνηκε κάμποση!!!!

Απλά πίστευα ότι με την εξωσωματική θα ήταν όλα πιο εύκολα...

Έχω εξαντληθεί ψυχικά...

Χοριακη νομίζω ότι πάνω πιο πολύ για να δούμε να μην έχει πέσει. Επειδή δεν ακούσαμε καρδιά ακόμα. Επίσης μετράω οιστραδιολη και προγεστερόνη. Έκανα κι άλλη lentogest πριν λίγο.

Ρε Κορίτσι πραγματικα σε όλες μας αξίζει να εχουμε ευτυχη κατάληξη στην εγκυμοσύνη, αλλα είσαι από τις περιπτωσεις που το αξίζει πια ενα τσικ παραπάνω. Θέλω να πιστευω ότι απλά θα σε ταλαιπωρήσει λίγο περισσότερο αλλά στο τέλος θα πάνε όλα καλα. Τα νεα θετικα ειναι. Αν εισαι 5 εβδομάδων και κατι, ειναι φυσιολογικό να μην ακους καρδιά. Εδώ ουτε εμβρυο δε βλεπεις τις περισσότερες φορές. Για την αποκόλληση δεν έχω ιδέα, αλλά το μονο που μπορείς να κανεις ειναι ξαπλα, ξεκουραση και τα φάρμακα σου. Με αποκόλληση πολλές εχουν τελειομηνες εγκυμοσύνες. Νομίζω οτι αυτό παλευεται σε πολυ ικανοποιητικό βαθμό!!!!

@Petalouditsa28 με το καλο κοριτσάκι μου!! Εχεις φτάσει τοοοοοοσο κοντά στην πηγη......Τι ωραια. Μακαρι να το ζησουμε όλες αυτο!!!

@OLY10 καλη επιτυχία στο ραντεβουδάκι σου και σενα με καλα νεα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

Ρε Κορίτσι πραγματικα σε όλες μας αξίζει να εχουμε ευτυχη κατάληξη στην εγκυμοσύνη, αλλα είσαι από τις περιπτωσεις που το αξίζει πια ενα τσικ παραπάνω. Θέλω να πιστευω ότι απλά θα σε ταλαιπωρήσει λίγο περισσότερο αλλά στο τέλος θα πάνε όλα καλα. Τα νεα θετικα ειναι. Αν εισαι 5 εβδομάδων και κατι, ειναι φυσιολογικό να μην ακους καρδιά. Εδώ ουτε εμβρυο δε βλεπεις τις περισσότερες φορές. Για την αποκόλληση δεν έχω ιδέα, αλλά το μονο που μπορείς να κανεις ειναι ξαπλα, ξεκουραση και τα φάρμακα σου. Με αποκόλληση πολλές εχουν τελειομηνες εγκυμοσύνες. Νομίζω οτι αυτό παλευεται σε πολυ ικανοποιητικό βαθμό!!!!

@Petalouditsa28 με το καλο κοριτσάκι μου!! Εχεις φτάσει τοοοοοοσο κοντά στην πηγη......Τι ωραια. Μακαρι να το ζησουμε όλες αυτο!!!

@OLY10 καλη επιτυχία στο ραντεβουδάκι σου και σενα με καλα νεα!

Συμφωνώ με τη Kat-Kat!! Εμεις καρδουλα ειχαμε ακουσει 6 εβδομάδων και 2 ημερών! Πιστεύω πως όλα θα πάνε καλα στο τέλος και ολα αυτα θα ειναι μια κακη αναμνηση! 

Κορίτσι μου, σε ευχαριστώ πολυ...κ σε εσας ευχομαι τα καλύτερα... με το καλο να αποδεχτείς κ εσυ τη περιοδο σου, να κλεισει αυτος ο κυκλος, και μετα ολα να πανε κατ ευχήν!! Νεες προσπάθειες με τις καλυτερες ευχες μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Συμφωνώ με τη Kat-Kat!! Εμεις καρδουλα ειχαμε ακουσει 6 εβδομάδων και 2 ημερών! Πιστεύω πως όλα θα πάνε καλα στο τέλος και ολα αυτα θα ειναι μια κακη αναμνηση! 

Κορίτσι μου, σε ευχαριστώ πολυ...κ σε εσας ευχομαι τα καλύτερα... με το καλο να αποδεχτείς κ εσυ τη περιοδο σου, να κλεισει αυτος ο κυκλος, και μετα ολα να πανε κατ ευχήν!! Νεες προσπάθειες με τις καλυτερες ευχες μου!

Σε χιλιοευχαριστω.....Τις εκτιμω πολύ τις ευχές σου και την τότε συμπαράσταση ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Gabry είπε:

@Kat-CatΜου είπε ότι η εικόνα που βλέπει στον υπέρηχο δείχνει αυτή την ηλικία...

Εγώ δεν ξέρω τι να σκεφτώ και πως να υπολογίσω. Κάναμε εμβρυομεταφορα 17/03 με έμβρυα 5ης ημέρας.

Ο γιατρός μου είπε στην αρχή να πάω Παρασκευή, αλλά μετά μου λέει αν δεν ακούσουμε τότε θα περάσεις κακό Σαββατοκύριακο χωρίς λόγο. Άρα έλα μια και καλή την Δευτέρα. 

Είπε για την αποκόλληση, δεν είναι καλό, δεν είναι και κακό... 

Τέλος πάντων, επέστρεψα στην ξάπλα μου...

Φιλία σε όλες και σας ευχαριστώ πολύ για την στήριξη...

Ναι με την εξωσωματική δεν ξέρω πώς υπολογίζεται ακριβώς γιατι η αλήθεια ειναι και η ΤΕΡ δεν ειναι ασφαλής μέτρηση. Σε κάποιες περιπτώσεις ό,τι ειναι να γίνει θα γίνει. Ειμαστε όλες μαζί σου και σε νιωθουμε με τον έναν ή τον αλλο τρόπο. Ολες εχουμε περάσει τις δυσκολίες μας, αλλες περισσότερες αλλες λιγότερες, αλλα μπορούμε να καταλάβουμε. Στο τέλος παντα πανε ολα καλα παντως. Αυτο να σκεφτόμαστε. (Εισαι πολυ πολυ δυνατη παντως, παρα πολυ και ισως και να μην το καταλαβαινεις εσυ, αλλα στο λεω και στο υπογράφω)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

Σε κάποιες περιπτώσεις ό,τι ειναι να γίνει θα γίνει. Ειμαστε όλες μαζί σου και σε νιωθουμε με τον έναν ή τον αλλο τρόπο. Ολες εχουμε περάσει τις δυσκολίες μας, αλλες περισσότερες αλλες λιγότερες, αλλα μπορούμε να καταλάβουμε. Στο τέλος παντα πανε ολα καλα παντως. Αυτο να σκεφτόμαστε. (Εισαι πολυ πολυ δυνατη παντως, παρα πολυ και ισως και να μην το καταλαβαινεις εσυ, αλλα στο λεω και στο υπογράφω)

Με καλυψαν απολυτα τα λογια της Kat-cat!! Ενημέρωσε μας, αν μπορέσεις, για τα αποτελέσματα των αιματολογικων... ο,τι χρειαστεις να μας στελνεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η χοριακη ανεβηκε απο την τελευταια φορα αν θυμαμαι καλα πολυ ε? Για οιστραδιολη ειμαι παντελως ασχετη. Η προγεστερονη νομιζω στα φυσιολογικα ειναι για τις εβδομαδες σου. Δεν ξερω αν θελουν αλλες τιμες λογω εξωσωματικης. Εγω στις 5 εβδομαδες που χα κανει προγεστερονη και ειχε βγει 21 μου πε ο γιατρος οτι ειναι αψογη (οι Φ.Τ ηταν απο 9). Τι να πω (Ασχετο με την καταληξη που δεν ειχε σχεση με την προγεστερονη βεβαια)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Gabry είπε:

Ο γιατρός μου είπε το πρωί ότι από τις 15-16.000 και πάνω η χοριακη δεν έχει νόημα να την μετράς. Αν έχουμε καρδιακή λειτουργία τη Δευτέρα, έχει καλώς...

Ήταν 4.197 την Τετάρτη. Αλλά όσο αυξάνει σε αριθμό, δεν χρειάζεται μεγαλύτερο διάστημα για να διπλασιαστεί. Σήμερα πιο πολύ θέλαμε να δούμε να μην έχει πέσει

Μια χαρά είναι η χοριακη μπορεί το σπορακη να ήταν μικρό γι'αυτό να μην άκουσες καρδούλα ? είμαι σίγουρη στον επόμενο υπέρηχο θα ακούσεις τον ωραιότερο ήχο της ζωής 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Gabry είπε:

Ο γιατρός μου είπε το πρωί ότι από τις 15-16.000 και πάνω η χοριακη δεν έχει νόημα να την μετράς. Αν έχουμε καρδιακή λειτουργία τη Δευτέρα, έχει καλώς...

Ήταν 4.197 την Τετάρτη. Αλλά όσο αυξάνει σε αριθμό, δεν χρειάζεται μεγαλύτερο διάστημα για να διπλασιαστεί. Σήμερα πιο πολύ θέλαμε να δούμε να μην έχει πέσει

Ναι καταλαβα, και οντως δεν υπαρχει λογος να την ξαναμετρησεις. Θα δειτε τη Δευτερα. Αναφορικα με το περιβαλλον που λες, παντα εσυ μονη σου εισαι ΚΥΡΙΩΣ και μετα οσο μπορει να σε καταλαβει και ο αντρας σου. Το περιβαλλον γυρω δεν καταλαβαινει. Οσο καλη διαθεση και να χει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Gabry είπε:

16.387 Η χοριακη

207 η οιστραδιολη

113 η προγεστερόνη

Ο γιατρός μου μου είπε "οκ", έστειλα καθ στον εξωσωματικο ενημέρωση, για ότι έχει γίνει την τελευταία εβδομάδα, μήπως έχει να μου πει κάτι άλλο...

Αυτά...

Πολλά φιλιά...

@Kat-Cat, @Petalouditsa28 

Σας ευχαριστώ τόσο πολύ... Ισχύουν τα περί δύναμης, αλλά η δύναμη έχει προκύψει Απο αυτά που "δε σε σκοτώνουν αλλά σε κάνουν πιο δυνατό..."

Έχω φτάσει στα όρια μου πολλές φορές κορίτσια, τα έχω υπερβεί, πέφτω, σηκώνομαι και συνεχίζω... Μόνοι με τον άντρα μου, από το περιβάλλον του μεγάλος πόλεμος, Απο το δικό μου σχετική αναισθησία...

Δεν πειράζει, μόνο να αγκαλιάσουμε το παιδάκι μας θέλουμε, τίποτα αλλο...

Συγκινήθηκα πολυ με το μήνυμα σου.......... σας εύχομαι τα καλύτερα για το σπορακι σας...Πιστεύω και εύχομαι με ολη μου τη ψυχή να πανε ολα καλα, να κρατήσετε  το παιδακι σας στην αγκαλια σας,  παρα την αγωνία που περνάτε........ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου απο μενα ολα τελεια! Ειδαμε εμβρυο κι ακουσαμε καρδια! Τωρα ο υπερηχος με βγαζει 1 εβδ διαφορα οποτε ολα καλα! Εκλαιγα απο χαρα. Ολα καλα. Τωρα εξετασεις και μονο σιδηρο μου εδωσε να ξεκινησω με φυλικο.

@Gabry μου μην ανησυχεις για την καρδια ηταν νωρις ολα καλα θα πανε. Προσεχε τον εαυτο σου

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η OLY10 είπε:

Κοριτσια μου απο μενα ολα τελεια! Ειδαμε εμβρυο κι ακουσαμε καρδια! Τωρα ο υπερηχος με βγαζει 1 εβδ διαφορα οποτε ολα καλα! Εκλαιγα απο χαρα. Ολα καλα. Τωρα εξετασεις και μονο σιδηρο μου εδωσε να ξεκινησω με φυλικο.

@Gabry μου μην ανησυχεις για την καρδια ηταν νωρις ολα καλα θα πανε. Προσεχε τον εαυτο σου

 

Συγχαρητήρια μπράβο είδες που άδικα ανυσυχουσες ο κάθε υπέρηχος έχει της δικιές του μετρήσεις οπότε μην ανησυχείς σημασία έχει η ανάπτυξη του εμβρύου μπορεί να είχες καθυστερημένη σύλληψη μια φίλη μου τον γιο της τον έπιασε 26 ημέρα του κύκλου ?.

Καλή εγκυμοσύνη να έχεις !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η OLY10 είπε:

Κοριτσια μου απο μενα ολα τελεια! Ειδαμε εμβρυο κι ακουσαμε καρδια! Τωρα ο υπερηχος με βγαζει 1 εβδ διαφορα οποτε ολα καλα! Εκλαιγα απο χαρα. Ολα καλα. Τωρα εξετασεις και μονο σιδηρο μου εδωσε να ξεκινησω με φυλικο.

@Gabry μου μην ανησυχεις για την καρδια ηταν νωρις ολα καλα θα πανε. Προσεχε τον εαυτο σου

 

Τι ευχάριστη έκπληξη ηταν αυτη!! Μπράβο κοριτσάκι μου! Ξεκουρασου τώρα και σκεψου τον ομορφο ηχο που ακουσες!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η OLY10 είπε:

Κοριτσια μου απο μενα ολα τελεια! Ειδαμε εμβρυο κι ακουσαμε καρδια! Τωρα ο υπερηχος με βγαζει 1 εβδ διαφορα οποτε ολα καλα! Εκλαιγα απο χαρα. Ολα καλα. Τωρα εξετασεις και μονο σιδηρο μου εδωσε να ξεκινησω με φυλικο.

@Gabry μου μην ανησυχεις για την καρδια ηταν νωρις ολα καλα θα πανε. Προσεχε τον εαυτο σου

 

μπραβοοοοο!!! Μπραβο ρε κοριτσι!!! Αντε και να ακουμε καλα νεα. Ποσων εβδομαδων εισαι γιατι το Μαρτιο που ανεβασες το ποστ ημουν λιγο χαμενη....Τωρα επανερχομαι. Αντε κοριτσια μια μια να αποκαθισταται :P Aχ αυτο το μαγικο ηχοοοοο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Kat-Cat είπε:

μπραβοοοοο!!! Μπραβο ρε κοριτσι!!! Αντε και να ακουμε καλα νεα. Ποσων εβδομαδων εισαι γιατι το Μαρτιο που ανεβασες το ποστ ημουν λιγο χαμενη....Τωρα επανερχομαι. Αντε κοριτσια μια μια να αποκαθισταται :P Aχ αυτο το μαγικο ηχοοοοο.

8 ειμαι σημερα ακριβως! Απλα στον υπερηχο με δειχνει 7! Ολα καλα ομως. Σευχαριστω πολύ κι εσένα και όλες σας ειλικρινά μεσα απτην καρδια μου ό.τι καλύτερο σας εύχομαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η OLY10 είπε:

8 ειμαι σημερα ακριβως! Απλα στον υπερηχο με δειχνει 7! Ολα καλα ομως. Σευχαριστω πολύ κι εσένα και όλες σας ειλικρινά μεσα απτην καρδια μου ό.τι καλύτερο σας εύχομαι.

ε δεν εχει καμια σημασια. Δεν μπορουμε να ξερουμε ακριβως ποτε εγινε η συλληψη εκτος αν εχουμε κανει πχ τεστ ωορρηξιας οταν εγινε, αλλα οπως και να χει δεν εχει καμια σημασια στη συγκεκριμενη φαση που ολα ακουστηκαν!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Kat-Cat είπε:

ε δεν εχει καμια σημασια. Δεν μπορουμε να ξερουμε ακριβως ποτε εγινε η συλληψη εκτος αν εχουμε κανει πχ τεστ ωορρηξιας οταν εγινε, αλλα οπως και να χει δεν εχει καμια σημασια στη συγκεκριμενη φαση που ολα ακουστηκαν!!!

Ναι δε με νοιαζει απο δω και περα και στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα 1 εβδ διαφορα και τους 9 μηνες...

Απλα τρομαξα να εχω φτασει 8εβδ για να δω εμβρυο και παλμους...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η OLY10 είπε:

Ναι δε με νοιαζει απο δω και περα και στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα 1 εβδ διαφορα και τους 9 μηνες...

Απλα τρομαξα να εχω φτασει 8εβδ για να δω εμβρυο και παλμους...

ναι μωρε το καταλαβα....Το ιδιο αγχος θα ειχα και γω και ολες(καλα εγω ειδικα μετα απο αυτο που περασα). Αλλα εσενα στο εδινε εξαρχης ο υπερηχος πιο πισω λιγο οποτε ηταν αναμενομενο τελειως οταν ειχες παει την πρωτη φορα. Ησουν πολυ νωρις. Εμενα ο υπερηχος σκεψου μου το δινε και μπροστα λιγες μερες (μετρουσε σακο), οποτε εκει οντως λες ωχ παιζει κακο. επισης παιζει πολυ αυτο με την λιγο καθυστερημενη συλληψη (επισης εγω πχ ειχα κανει τεστ ωορρηξιας οποτε τα ηξερα ολα επακριβως). Τωρα εφυγε ενα τεραστιο βαρος. Αυτος ο μαγικος χτυπος πρεπει να ναι συγκλονιστικος...Αχ ζω για τον ακουσω....Τρομερα τα νεακια σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Kat-Cat είπε:

ναι μωρε το καταλαβα....Το ιδιο αγχος θα ειχα και γω και ολες(καλα εγω ειδικα μετα απο αυτο που περασα). Αλλα εσενα στο εδινε εξαρχης ο υπερηχος πιο πισω λιγο οποτε ηταν αναμενομενο τελειως οταν ειχες παει την πρωτη φορα. Ησουν πολυ νωρις. Εμενα ο υπερηχος σκεψου μου το δινε και μπροστα λιγες μερες (μετρουσε σακο), οποτε εκει οντως λες ωχ παιζει κακο. επισης παιζει πολυ αυτο με την λιγο καθυστερημενη συλληψη (επισης εγω πχ ειχα κανει τεστ ωορρηξιας οποτε τα ηξερα ολα επακριβως). Τωρα εφυγε ενα τεραστιο βαρος. Αυτος ο μαγικος χτυπος πρεπει να ναι συγκλονιστικος...Αχ ζω για τον ακουσω....Τρομερα τα νεακια σου!!!

Σου εύχομαι να τον ακούσεις κι εσύ σύντομα και όλα τα άσχημα θα ξεχαστούν στη στιγμή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...