Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΔΙΑΤΡΟΦΗ Κ ΘΗΛΑΣΜΟΣ


Recommended Posts

    Χαιρεται!!!!!!!!!!

    Με πολυ μεγαλη χαρα ανοιγω επιτελους ενα τετοιο θεμα!!

    Για να μας βοηθησουν λιγο οι μανουλες που θηλασαν...! Προσεχατε κατι στην διατροφη σας?? Εμενα η γιατρος μου ειπε να τρωω τα παντα. Πινω ενα ελληνικο καφε το πρωι κ τρωωκ καμια μικρη σοκολατουλα ή λιγο μελακι..!  Παρατηρω ομως οτι την νυχτα για κανα 3ωρο η μικρη μου ειναι πολυ ανησυχη (χωρις να κλαιει γιατι ειμ αστε κ πολυ ωριμες κοπελες!!). Χθες δεν εφαγα γλυκο κ ηταν πολυ ηρεμη-μπορει βεβαια να ηταν κ τυχαιο..

   Επισης κανουμε παρα πολλες γουλιτσες κ εχουμε κανει 3-4 φορες κ εμετο.. Εχετε να προτεινετε κατι γι αυτο?? Ζοριζεται οταν την ξαπλωνω κ μου κανει εναν θορυβο σαν να της εκατσε κατι στον λαιμο.. Την λυπαμαι πολυ οταν δυσκολευεται ετσι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μήπως να την κρατούσες λίγο περισσότερο σε όρθια θέση μετά τον θηλασμό για να ρευτεί καλά? Όσο για την διατροφή, εμένα μου είχε πει να προσέχω τι τρώω δλδ όχι πολύ βαριές τροφές, όχι πολλά μπαχαρικά και φυσικά να αποφεύγω τον καφέ (η παιδίατρος) αλλά αυτό είναι σχετικό και φυσικά εσύ θα ακούσεις την δική σου γιατρό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου κορίτσι μου! Κ μένα ο παιδίατρος μ είχε πει να τρώω τα πάντα κ να παρατηρώ αν κάτι την ενοχλεί. Προσωπικά απέφευγα τα όσπρια κ τα ωμά πράσινα λαχανικά γτ φέρνουν αέρια. Η σοκολάτα φέρνει υπερδιέγερση κ επίσης την απέφευγα η έτρωγα λίγο μέχρι τ μεσημερι. Γενικότερα τ βραδάκι τα μωράκια είναι πιο ανήσυχα. 

Για τις γουλιες κ μεις είχαμε θέμα. Μπορεί να μ έβγαζε από 2 γουλιες μέχρι σχεδόν όλο τ γάλα. Ο γιατρός μ είχε πει να την κρατάω όρθια μισή ώρα. Βασικά θα στρώσει από μόνο του. Θυμάμαι είχα βαρεθεί να μυρίζουν τα ρούχα μ εμετο. Στον 3ο μήνα ηρεμησε τ μωρο ευτυχώς. Είναι όλα ανώριμα Ακόμη, στομάχακι, έντερο κτλ. Επίσης μήπως είναι λαίμαργη κ τρώει παραπάνω κ βγάζει τ υπολοιπο; εμένα έτσι έκανε. Πρηζοτςν τ στομάχι της κ μετά βογκουσε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κονσταντια, την κραταω, ρευεται κ μπορει να μου κανει εμετο μετα απο 2 ωρες. Θα δοκιμασωκ εγω να κοψω τον καφε μηπως την ενοχλει..

Diwni, η γιατρος μου ειπε οτι υπαρχει περιπτωση αλλεργιας στα γαλακτοκομικα. Εσενα σου ειχαν πει κατι τετοιο? Θα τα σταματησω για μια βδομαδα να δουμε εξελιξη.. Απο ποτε αρχισε τον εμετο το μωρο σου? Εμενα νομιζω απο 7η ημερα αρχισε... Μακαρι να μην ειναι αλλεργια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συνήθως από γνωστές μ π ξέρω η αλλεργία στα γαλακτοκομικά φαίνεται στα κακα. Συνήθως έχουν αιματακι η βλενες στα κακακια τους. Τελικά είναι πολύ συχνό να βγάζουν έτσι γαλατακι. Κ γω σκεφτόμουν για παλινδρόμηση κ λέγαμε να πάμε κ σε παιδο γαστρεντερολογο αν κ ο γιατρός μ έλεγε ότι δ είναι τπτ εφόσον παίρνει βάρος κανονικα λ έχει όρεξη για φαγητό. Μ είπε αν υπήρχε θέμα δ θα ήθελε να θηλάσει. Από ότι μίλησα με φίλες μ αρκετά παιδάκια τ κάνουν. Νομίζω ξεκίνησε 5 6η μέρα. Δηλαδή με τ π γυρίσαμε σπίτι κ ξεκινήσαμε τους κανονικούς θηλασμόύς με την έννοια ότι στην αρχή δ πίνουν παρά μόνο λίγα μλ.  Μήπως κ πόσα γαλακτοκομικά τρως μέσα στη μερα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

Κονσταντια, την κραταω, ρευεται κ μπορει να μου κανει εμετο μετα απο 2 ωρες. Θα δοκιμασωκ εγω να κοψω τον καφε μηπως την ενοχλει..

Diwni, η γιατρος μου ειπε οτι υπαρχει περιπτωση αλλεργιας στα γαλακτοκομικα. Εσενα σου ειχαν πει κατι τετοιο? Θα τα σταματησω για μια βδομαδα να δουμε εξελιξη.. Απο ποτε αρχισε τον εμετο το μωρο σου? Εμενα νομιζω απο 7η ημερα αρχισε... Μακαρι να μην ειναι αλλεργια...

η ανηψια μου παντως που εχει οντως αλλεργια στην πρωτεινη του αγελαδινου ειχε κ τα 2 συμπτωματα.δλδ και εβγαζε συνεχεια γουλιες κ ειχε κ βλεννες με αιμα στα κακα οπως ειπε η diwni.

ρωτα την παιδιατρο κ θα σου πει. η αδερφη μου την ειχε ρωτησει επειδη ειχε κ το αιματακι κ την παρεπεμψε σε παιδογαστρεντερολογο κ λυθηκε το θεμα. απλα συνεχισαν με γαλα χωρις πρωτεινη αγελαδινου.της ειπε μαλιστα οτι πολλα παιδακια το εχουν κ ξαφνικα λυνεται μετα την ηλικια των 2. παντως αν το θεμα ειναι οι γουλιτσες μονο δεν νομιζω να ειναι κατι.

φιλακια κ στις 2!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιρτσι μου @Rosemary καλημέρα κι από μένα! Συμφωνώ με τα κορίτσια πό πάνω! Κι εμένα η γυναικολόγος μου είχε πει να προσέχω λίγο τις βαριές τροφές (κρεμμυδι, σκορδο, οσπρια κλπ) όπως και τη σοκολάτα, γιατί προκαλει σε μερικά μωράκια υπερδιέργερση, αλλά η παιδίατρος, που είναι και συμβουλος γαλουχίας μου είπε ελεύθερη διατροφή κι αν δω κάτι να πειράζει το μωράκι, το κόβω τότε... Παρ όλα αυτα, για τα γαλακτοκομικά μου είχε πει καλύτερα όχι πάνω από μια μερίδα τη μέρα. Εγω τελικά ούτε αυτό δεν τήρησα, έτρωγα τα παντα και σταδιακά πέρασα και απ τον έναν καφέ στους δύο την ημέρα, για να μπορώ να ανταπεξέλθω στα ξενύχτια. Ο μικρός μου δεν είχε κανένα θέμα, αλλά έχω ακούσει πολλές άλλες περιπτώσεις που τα μωρακια ενοχλούνται από κάτι συγκεκριμένο. Μια φιλη μου, που γεννησε κι αυτη πριν λίγο  καιρό και έχει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, έκοψε τελείως τα γαλακτοκομικά, γιατί απ τις πολλες αναγωγες, η μικρη δεν επαιρνε αρκετο βαρος. Εμεις είχαμε επίσης πολλές αναγωγες ολο το πρωτο τριμηνο, αλλα κανενα ζητημα με το βαρος. Ειναι θεμα ανωριμοτητας του γαστρεντερικου δηλαδη. Το μονο που μας ειχε πει η παιδιατρος ειναι, αν κανει εμετο, να μην το θηλαζω ξανα τουλαχιστον για 1-2 ωρες. Συνηθως εκανε, οταν ετρωγε λαιμαργα και καταπινε αερα. Σταδιακα μειωθηκαν ομως και μετα τον τεταρτο μηνα δεν ξαναεκανε ποτε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοριτσια..! Εκοψα τα γαλακτοκομικα κ προς το παρον δεν εχω δει εξελιξη. Εμετο κανουμε σιγουρα καθε μερα κ γουλιες μπορει να βγαλουμε κ 5 μετα απο ενα γευμα κ σε ανυποπτο χρονο..

Ευτυχως παιρνει βαρος γυρω στα 350 γρ τη βδομαδα.

Αν εχει παλλινδρομηση, δε καταλαβαινω γιατι συσχετιζονται τα γαλακτοκομικα... Εννοω, ο,τι κ να τρωω, η βαλβιδα του οισοφαγου θα ειναι χαλαρη... Μου φαινεται οτι πολυ γρηγορα μου ειπε η παιδιατρος να κοψω τα γαλακτοκομικα.

Παντως Vivi οντως τρωει παααρα πολυ λαιμαργα κ οσες φορες τρωει πιο ηρεμα, το προβλημα δεν ειναι τοσο εντονο.. Αυτο ομως δεν ελεγχεται ευκολα...

Τα βραδια που την ξαπλωνω κ ζοριζεται κ κανει εναν θορυβο για πολυ ωρα-σαν να εχει κατσει κατι στο λαιμο της.. Σαν βριξιμο. Δεν ξερω αν ειμαι παραλογη αλλα επειδη νιωθω οτι τοτε ποναει με πιανουν τα κλαματα.. Δεν μπορω να το βλεπω τοσο μικρουλι να υποφερει κ να σκουζει κ να μην μπορω να κανω τιποτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary κορίτσι μ μη στεναχωριέσαι. Όπως βλέπεις πολλά μωράκια τ παθαίνουν. Αν διαβάσεις πιο πανω σ γράφω πως η δικιά μ μετά βογκουσε για ώρα κ δ μπορούσε να βολευτει πουθενά. Σιγά σιγά θα στρώσει. Μην κλαις κ στεναχωριέσαι γτ τ μωρά συναισθάνονται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@Rosemary κορίτσι μ μη στεναχωριέσαι. Όπως βλέπεις πολλά μωράκια τ παθαίνουν. Αν διαβάσεις πιο πανω σ γράφω πως η δικιά μ μετά βογκουσε για ώρα κ δ μπορούσε να βολευτει πουθενά. Σιγά σιγά θα στρώσει. Μην κλαις κ στεναχωριέσαι γτ τ μωρά συναισθάνονται. 

Πηρα θαρρος απο την αναρτηση σου, να ξερεις..! Την διαβασα κ στον αντρα μου..

Μπορει να φταιν κ οι ορμονες γιατι την ημερα το αντιμετωπιζω πολυ πιο ψυχραιμα, αλλα ρο βραδυ με πιανει πανικος.

Σας ευχαριστω κοριτσαρες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

Πηρα θαρρος απο την αναρτηση σου, να ξερεις..! Την διαβασα κ στον αντρα μου..

Μπορει να φταιν κ οι ορμονες γιατι την ημερα το αντιμετωπιζω πολυ πιο ψυχραιμα, αλλα ρο βραδυ με πιανει πανικος.

Σας ευχαριστω κοριτσαρες!!

Σαν να ακουω την αδερφη μου. κ εκεινη εκλαιγε γιατι υπεφερε που δεν μπορουσε να τη βηθησει. 

οπως σου ειπε η @Diwni να μην ανησυχεις. θα βρειτε ρυθμο σιγα σιγα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άσε ασε. Εγώ ήμουν πολύ ψύχραιμη. Ο άντρας μ από την άλλη κάτι έχει τ παιδι κ κάτι έχει τ παιδι. Βρε τ λέω Αφού ο παιδίατρος είπε δ είναι κατι. Όχι μ έλεγε να τ ψάξουμε κι άλλο. Κ κάθε 2 μέρες τηλ τ γιατρο. Ρον είχε πρήξει. Με τ π έκλεισε τ 3ο κόπηκαν όλα. Άντε να έβγαζε καμία γουλιά. Είχα βαρεθεί όπως σ είπα να μυρίζω εμετιλα. Έλεγα πως θα βγω εξω; κ αν χρειαστεί να θηλασω; πως θα γίνει έτσι π μετά είναι ανήσυχη αυτη; κ οπότε πηγαίναμε σε κάποιο σπίτι, στη μαμά μ πχ έπαιρνα πάντα ένα φανελάκι άλλαζα τη θηλάζα έβγαζε κ μετά ξανά φορούσα τη μπλούζα μου. Για να μην πω από ουαν άρχισε να βάζει τα χεράκια στο στόμα της. Είχαν μόνιμα μια υπέροχη μυρωδιά χαχχα. Θυμάμαι της τα πλεναμε συνέχεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary σε καταλαβαίνω που λες ότι σε παίρνει το παράπονο με το μωρό. Που να αρχίσουν και οι κολικοί - το απεύχομαι βέβαια!!!! Τις πρώτες 15 μέρες που γυρίσαμε στο σπίτι, όταν έμενα μόνη μου με το μωρό έριχνα και ένα βαρβάτο κλάμα, με ανακούφιζε πολύ!

Το πρόβλημα με το κόψιμο των γαλακτοκομικών είναι ότι και οι πιο αθώες τροφές όπως η μαργαρίνη ή το ψωμί του τόστ περιέχουν έστω και ίχνη γάλακτος οπότε καταλήγεις να τρως ένα ωραιότατο τίποτα. Και εμείς πήγαμε σε παιδογαστρεντερολόγο και μας ρώτησε αν είχαμε κουβαλήσει καμία πάνα μαζί μας με κόπρανα (!!) για να τα δει live για να δει το αίμα που του λέγαμε και ευτυχώς ο μικρός έκανε επιτόπου κακά, τα είδε και μας είπε ότι όλα είναι καλά. Κοίταξε και τον πρωκτό βέβαια και μας είπε ότι στα παιδάκια που έχουν αλλεργία στο γάλα ο δακτύλιος γύρω από τον πρωκτό σχηματίζει ρωγμές. Συγνώμη για την τόσο λεπτομερή ανάλυση αλλά νομίζω ότι είναι χρήσιμες τέτοιες πληροφορίες. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχεις δοκιμάσει να δίνεις μικρά γεύματα Αλλά πολλές φορές; Ίσως αυτό σε βοηθήσει στις αναγωγές.  ΓΟΠ πάντως εάν έχει το παιδί... Το έχει σε όλα τα γάλατα.  Είτε δικό σου είτε ξένο και δεν έχει σχέση με το τι θα φας εσύ. Η παιδίατρος τι σου είπε; πάντως αν είναι ΓΟΠ πρέπει να λάβεις τα μέτρα σου διότι μπορεί να του κάνει οισοφαγιτιδα.  Αυτό στο λέω από προσωπική εμπειρία διότι εγώ έχω ΓΟΠ. Θηλαζεις αποκλειστικά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Diwni, αυτο αντιμετωπιζω με τον αντρα μου.. "Δεν ειναι καλη η γιατρος, να παμε σε αλλη"- λες κ θα βγαλει το μαγικο ραβδι η γιατρος... "Να παμε τωρα στι νοσοκομειο, δεν ειναι φυσιολογικο να κανει ετσι το παιδι". Αυτη η σταση με αναστατωνει ακομα πιο πολυ...

Konstantia, οταν ακουγα οτι η λεχωνα ειναι συναισθηματικα φορτισμενη περισσοτερο απ'οσο ειναι στην κυηση σκεφτομουν τι βλακειες ειναι αυτες κ πως γινεται να εχεις παδακι κ να μην εισαι μες στην τρελη χαρα.. Δεν μπορω να το ελεγξω.. Χθες εκλαιγε με λιγμους κ μολις την ηρεμουσα κ την ξαπλωνα βριχουσε σαν παππους.. Δως του κλαμμα κι εγω.. Δεν το περιμενα να χασω ετσι γρηγορα την ψυχραιμια μου.. Τα κακακια της παντως ειναι μια χαρα.. Μ'αρεσει που μετα τους τοσους διατροφικους περιορισμους που ειχα στην κυηση νομιζα οτι μολις γεννησω θα απολαυσω φαγητο..

Lini, αυτο με τα μικρα γευματα ειναι μαλλον το καλυτερο αλλα δεν το καταφερνω παντα.. Οταν ειναι ηρεμη (η αληθεια ειναι πως ειναι πολλες ωρες ηρεμη) την ταιζω καθε 2 περιπου ωρες ή κ νωριτερα αν θελησει... Οταν ομως την πιανουν αυτα (σιγουρα 3 φορες την ημερα-κυριως βεαδυ κ νυχτα) τρωι, τρωει κ μετα για μιση ωρα την κραταω να ρευτει κλπ, καμια ωρα πλανταζει οποτε κοιμαται απο εξαντληση εχοντας πια περασει σχεδον 1,5 ωρα.. Οποτε τοτε την αφηνω κ την θηλαζω στο 3 ωρο.. Θηλαζω αποκλειστικα. Η γιατρος ειπε οτι εχει παλλινδρομηση.. Σε σχεση με τα γαλακτοκομικα μου ειπε να τα κοψω για κανα 10ημερο κ να δουμε αντιδραση. Μου ειπε πως δεν εχει σχεση με τον θηλασμο κ πως θα ηταν χειροτερα αν εδινα ξενο, απλα λεει καποια βρεφακια γεννιουνται με χαλαρη βαλβιδα στον οισοφαγο...

Δεν ειμαι 100% σιγουρη αν εμπιστευομαι τοσο κ την παιδιατρο... Ειχα συνηθισει απο τον γυναικολογο μου την σιγουρια κ την δυναμικοτητα του σε αντιθεση με αυτη που ενω μου φαινεται πολυ προσεκτικη, μου αφηνει περθωρια αμφισβητησης..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary με το καλό το παιδάκι σου!!
Καταρχάς ψυχραιμία!!  όχι ότι κι εγω ήμουνα απόλυτα ψύχραιμη χαχχα . 

Λοιπόν ο εμετός σε νεογνό απαιτεί πολύ μεγάλη ποσότητα και συνήθως μπερδεύουμε την αναγωγή με εμετό..  Είναι φυσιολογικό να κάνει αναγωγές ακόμα και σε κάθε γεύμα (η αναγωγή δεν είναι γουλίτσα αλλά είναι μια ποσότητα).. 
Κόψε τα γαλακτοκομικά εφόσον έχεις υποψίες και προσπάθησε να την θηλάζεις πιο συχνά..
Μερικά tips από μένα, θήλασα 10 μήνες αποκλειστικά το αγοράκι μου..
Βγάζε λίγο γάλα με θήλαστρο ή με το χέρι από το στήθος πριν τη θηλάσεις.. Μπορεί να έχεις υπερπαραγωγή όπως εγώ και αυτό μπουκώνει τα μωρά.  Με αυτό τον τρόπο αποφεύγεις να εκτοξεύεται το γάλα με δύναμη.   Επίσης το γάλα το πρώτο 5λεπτο-10λεπτο είναι πιο αραιό για να ξεδιψάσει και πετάγεται περισσότερο, μετά βγαίνει το άλλο το παχύ για να χορτάσει..
Μην αλλάζεις στήθος κατά τη διάρκεια του γεύματος, έτσι θα εξαντλ'ησεις όλο το "καλό" γάλα από το στήθος που θηλάζεις και δεν θα βγαίνει και πολύ απότομα.  Αλλάζοντας στήθος συχνά παίρνει πολύ από το πρώτο γάλα το αραιό που μπουκώνει και προκαλεί φουσκώματα. Μόνο αν περάσεις 40-45 λεπτά άλλαξε στήθος,.. Αλλά 40-45 που θηλάζει όχι που πιπιλίζει! Χάιδευε της και τσίμπα της το αυτάκι για να είναι ξύπνια όταν θηλάζει.. Βρες στάση θηλασμού που να μην είναι πολύ ξάπλα, σταμάτα την να ρευτεί αν είναι πολύ λαίμαργη και ξαναβάλτην στο στήθος.. Οπωσδήποτε ρέψιμο στο τέλος και μετά κράτα την στον ώμο κανένα 10λεπτο να "χωνέψει", αν έχει παλινδρόμηση (που δεν νομίζω! τα παιδιά με παλινδρόμηση δεν παίρνουν βάρος και βγάζουν όλο το γάλα,αυτές οι αναγωγές είναι συνηθισμένες γιατί το όλο σύστημα της πέψης είναι ευαίσθητο) 
 Αν δεις πως έχει φάει καλά και ξυπνήσει στην μία ώρα μην την βάλεις αμέσως στο στήθος προσπάθησε να δεις αν θέλει τίποτα άλλο, να την ηρεμήσεις αλλιώς, αγκαλίτσα, κτλ.. Ίσως δεν πεινάει, τρώει για να πιπιλίσει και  μετά της πέφτει πολύ.. Φυσικά αν πεινάει θα της δώσεις..
Επίσης του έδινα Infacolic πριν απο τα γεύματα του..   (ποια γεύματα? θήλαζε διαρκώς στην αρχή, ε του έδινα 3 φορές την ημέρα τη δοσολογία που απαιτείται)
 http://www.infacol.co.uk/how-to-use/giving-infacol-to-your-baby/ Ρώτα την γιατρό σου αν συμφωνεί.. επίσης υπάρχει και το https://www.pharmagoods.gr/gr/el/products/biogaia-proviotikes-stagones-gia-kolikoys-ton-moron-5ml η κολλητή μου έδινε από αυτό.. Βοηθάνε και τα δύο, είναι προβιοτικά.. 

Να ξέρεις πως όλα τα μωρά κλαίνε και όλες οι μαμάδες πελαγώνουν με το κλάμα του μωρού στην αρχή! Μετά από μία κακή μέρα ακολουθεί συνήθως μία καλύτερη για να παίρνεις θάρρος και δύναμη!!

Ψυχραιμία!  Βάλε ήχο από πιστολάκι ή ήχο απορροφητήρα (λευκοί ήχοι) ηρεμούν πάρα πολύ!  Υπάρχει και μια εφαρμογή στα κινητά Baby sleep που έχεις να διαλέξεις από λευκούς ήχους..
Πολλές βόλτες στον ώμο και να ξέρεις πως τίποτα δεν θα πάθει! είναι σε καλά χέρια και τη φροντίζετε πάρα πολύ καλά! Κλάψε όσο θέλεις εσύ και όχι πανικό!!Μέρα με τη μέρα θα πηγαίνουν όλα καλύτερα αυτό να θυμάσαι..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary και ο δικός μου βρυχάται σα παλιόγερος όλο το βράδυ μάλιστα.  Κ εγώ έτσι ακριβώς έκανα λέει η μαμά μου. Αυτό δεν έχει σχέση με την παλινδρόμηση.  Είναι χούι σε 2 μήνες δε θα το έχει καν.  

Κ όσον αφορά τη ΓΟΠ σε λίγους μήνες ούτε αυτό θα έχει. Αν πάντως παίρνει βάρος μην αγχώνεσαι. Αν δε θηλαζεις αποκλειστικά και δίνεις συμπλήρωμα υπάρχει αντιαναγωγικο.  Αυτό που βγάζει είναι σα γιαούρτι; ή απλά υγρό σα γάλα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lisaki, σ'ευχαριστω για το αναλυτικο σου μηνυμα.. Απο την 4η ημερα μετα, ο θηλασμος παει πολυ καλα. Το θηλαζω μια απο το ενα στηθος κ μια απο το αλλο για 5-15 λεπτα. Δεν πιπιλιζει καθολου. Η αληθεια ειναι οτι με το που πιεζω ελαχιστα το στηθος, βγαινει αβιαστα γαλα.. Το στηθος μου ομως απο την 4η μερα κ μετα δεν πετρωνει οποτε δεν κανω καθολου αποσυμφορεση.. Το παιδι κανει σιγουρα εμετο-καταρχην πεταγεται 1,5 μετρο, μυριζει κ ειναι πολυ μεγαλη ποσοτητα. Επισης οταν ξαπλωνει ακουω κατι σαν γουλιες χωρις απαραιτητα να βγαινει κατι... Εσενα παλλινδρομηση ειχε το μικρο σου??

Lini μου, ο μικρος σου οταν κανει αυτον τον θορυβο φαινεται να ζοριζεται?? Εμενα κοκκινιζει κ τεντωνει τον θωρακα της. Τα υγρα που βγαζει αλλωτε μοιαζουν σαν γαλα κ αλλωτε εχουν κατι σαν πιο πηχτα λευκα κομματια.. Σαν πετσα γιαουρτιου.. Θηλαζω αποκλειστικα απο την αρχη..

Νομιζω οτι αν συνεχισει ετσι θα το παω στο παιδων κ σιγουρα θα μιλησω κ με αλλον παιδιατρο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary είμαι σίγουρη πως τ μωράκι σου δεν έχει κάτι σοβαρό. Τώρα τ βλέπεις έτσι λόγο των ορμονών κ της απίστευτης εξαντλησης τ πρώτου καιρού. Συμφωνώ με όσα σ είπε τ @Lisaki 80. Επίσης αν είχε παλινδρόμηση εκτός του ότι δ θα έπαιρνε βάρος θα είχε αποστροφή προς τ θηλασμό κ τ γαλα γενικότερα. Αυτό με τους βρυχισμους αστο επίσης τ είχαμε. Επίσης τεντώνοταν όπωςλες με τ θώρακα προς τα έξω κ τ χεράκι τεντωμένο κ τη φωναζαμε σουπερμανακι ( σαν τον Σούπερμαν όταν εοιμςζοταν να πετάξει). Βογκουσε τόσο συχνά τ βράδυ π λέγαμε αυτό τ μωρό ξεκουράζεται καθόλου? Αφού όλο τ βράδυ ζοριζεται.

Όσο για την παιδίατρο εφόσον έχεις ενδιασμους άλλαξε την. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary επίσης ο παιδίατρος μας ειχε πει ότι από 20 ημερών κ μετά αλλάζουν τα μωρά κ αρχίζουν κ δείχνουν τ χαρακτήρα τους. Ενώ πριν είναι φαι κ νανι από τις 20 μέρες κ μετά έχουν πονακια, γκρινιάζουν περισσότερο,θέλουν περισσότερη αγκαλίτσα κ γενικότερα γίνονται πιο απαιτητικά κ αρχίζουν κ δείχνουν τ χαρακτήρα τους. Στο γράφω σε περίπτωση που δεις ενα διαφορετικό μωρό να μην πεις καλα τι γίνεται τώρα? Σε εμα έπεσε μέσα ο γιατρός. Έγινε ακριβώς όπως μας τα είπε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λίγη υπομόνη θέλει. Νομίζω ότι είναι συνδιασμός υπερπαραγωγής και ίσως κάτι που τρως και την ενοχλεί. Τα συνήθη ύποπτα είναι τα γαλακτοκομικά και για αυτό στα έκοψε πρώτα. Σκέψου λίγο και τι άλλο τρως καθημερινά και ίσως την ενοχλεί.

Εμένα που είχε αλλεργία στην αγελαδινή πρωτεΐνη, έπινε όμως σκόνη, έκανε και εμετό και κόκκινη βλέννα.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξερω να σε βοηθησω, αν και πιστευω οτι ειναι το αγχος του πρωτου παιδιου που τα βλεπεις ολα πρωτη φορα και σε ταραζουν. Ο,τι μωρακι (νυφης μου, κουμπαρας μου κλπ) εχω δει ειχε θεματακια τον πρωτο καιρο με γουλιτσες και εμετουληδες. Απο τη στιγμη που δεν εχει θεμα στα κακακια του (με αιμα κλπ), νομιζω οτι ειναι κατι που θα περασει. Ωστοσο αν δε σε εμπνεει η παιδιατρος αλλαξε τη. Θα βρεις το γιατρο που θα σε κανει να νιωθεις οπως ο γυναικολογος σου. Να σου ζησει και παλι γλυκια μου, εισαι η ιστορια που δινει δυναμη να ξερεις και εσυ και πολλες αλλες κοπελες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακαρι κοριτσια, παιρνω πολυ κουραγιο... Χθες ημουν ετοιμη να την παω στο παιδων. Εκλαιγε 4 ωρες σερι με λιγμους. Η γιατρος μου ειπε οτι ειναι οι πρωτοι της κολικοι κ μας εδωσε προβιοτικα. Σημερα ειμαστε πολυ καλα..!

Δεν ξερω αν το περασατε κι εσεις αυτο, αλλα την ημερα ειμαι υπερχαρουμενη, γελαω, της τραγουδαω συνεχεια...! Αλλα οταν βραδιαζει με πιανει ενας κομπος στο στομαχι, ενα τρελο αγχος για το πως θα περασει το βραδυ, μια θλιψη παραλογη, χανω την μπαλα...

Ελπιζω σε κανα μηνα να φτιαξουν λιγο τα πραγματα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary μου ξύπνησες μνήμες ....Καλοκαιρι 2016...θηλαζα κ εγώ αποκλειστικά τότε , 20 ημέρων μ.αρχισε κάτι σπαρακτικά κλάματα βρε τι χέρια  βρε τι τραγούδια βρε όλα τα κάναμε !!!κ χαμομήλι της είχα δώσει κ μόνο τούμπες στον αέρα δε κάναμε ...αλλα κόκκινιζε πραγματικά πίστευα ότι θα σκάσει στ κλαμα χωρίς υπερβολές ...κ η μάνα μ κ όλοι π την είχαν δει...πριν πει κάποιος ότι έλα μωρέ υπερβολές της πρωταρας μανας...πηραμε προβιοτικα δε μας βοήθησαν εμας...προσεχα πολυ τι έτρωγα ..θα σ πω την αλήθεια το 2μηνο 2μιση μήνες..ηρεμησαμε εντελως..ως τότε είχαμε κ καλές μέρες κ κακες..ειναι πολύ φυσιολογικό γι'αυτό λέγονται κ κολικοί 1ου 3μηνου ... πιστεύω αν προσέχεις τι τρως θα βελτιωθούν πολύ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου σε πιάνει αυτό γτ τ βράδυ βγαίνουν όλα. Τ δικό της κλαμα, η δικια σ κούραση. Είναι πολύ φυσιολογικό. Οι περισσότερες τα έχουμε περάσει. Ειλικρινά το πρώτο καιρό μετρούσα μέρα μέρα,μέχρι τις 20 μέρες, μετα μέχρι τις 40, τους δύο μήνες! Έχω μετρήσει τα πλακάκια τ διαδρόμου ένα ένα από τις βόλτες με τ μωρό πάνω κάτω. Χωριά οι βόλτες με τ αυτοκίνητο. Τα ηρεμεί πολύ, έχε τ υπόψιν. Ένιωθα ότι δ θα ξανά νιώσω νορμάλ άνθρωπος ποτέ! Ενώ γενικά ήμουν ψύχραιμη δ είχα τ δικό σ άγχος καπου στις 30 μέρες ξέσπασα. Με είχε φάει η Κλεισούρα λέω στον άντρα Μ η παμε για καφέ τώρα η θα τρελαθώ. Γεννήθηκε κ η μικρή μόλις 2.5 κιλά κ με είχε περιορίσει ο παιδίατρος ως προς τις βόλτες. Μας είχε πει να πάρει τα πάνω της πρωτα η μικρή κ μετά. Εγώ π ήμουν μέχρι κ τη μέρα που γέννησα έξω! Πρωί απόγευμα! Για να μην πω ότι θηλάζε ανά μιάμιση ώρα, μετά κρατά την όρθια μισή ώρα κ πάλι από την αρχή. Μόλις κλείσαμε τ 3 μήνες βρήκα κ πάλι τ εαυτό μου. Σήμερα μόλις 4 μήνες μετά τα είχα ξεχάσει όλα αυτά. Τα θυμάμαι;ι τώρα π τα αναφέρεις. Μου φαίνεται πράγματικα λεςψκ πέρασαν 100 χρόνια! Υπομονή μανούλα γλυκιά, θα έρθουν καλύτερες ημέρες, στο υπόσχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...