Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μυκοπλασμα


Recommended Posts

Κοριτσια μια ερωτηση μηηηηπως ξερει καποια. Λοιπον στο τεστ παπ που εκανα ειχε βγει καποια ενδειξη αιμοφιλου. Στην καλλιεργεια κολπικου υγρου ενω νομιζαμε οτι εχω ουρεοπλασμα επειδη ειχα παλαιοτερα τελικα εβγαλα αρνητικο για ουρεοπλασμα και θετικο για μυκοπλασμα. Ειχα γραψει για την περιπετεια μου με την αντιβιωση την rulid την οποια μεχρι σημερα ανα 2-3 μερες προσπαθω να την κρατησω χωρις να την κανω εμετο (ακομα δεν τα εχω καταφερει) Σημερα ανοιξα να δω το αντιβιογραμμα και βλεπω οτι ειναι ανθεκτικο στην ροξιθρομυκινη δηλαδη στην δραστικη ουσια του rulid Ξερω οτι ειναι πολυ ειδικη η ερωτηση μου και δεν νομιζω να ξερει καποια αλλα συγνωμη εφοσον ειναι ανθεκτικο τι μου την εχει δωσει την συγκεκριμενη αντιβιωση;;; Δεν καταλαβαινω κατι; Μηπως υπαρχει κατι αλλο τελικα που πρεπει να παρω; Μηπως να βρισω την γυναικολογο μου; χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Μπλε είπε:

Κοριτσια μια ερωτηση μηηηηπως ξερει καποια. Λοιπον στο τεστ παπ που εκανα ειχε βγει καποια ενδειξη αιμοφιλου. Στην καλλιεργεια κολπικου υγρου ενω νομιζαμε οτι εχω ουρεοπλασμα επειδη ειχα παλαιοτερα τελικα εβγαλα αρνητικο για ουρεοπλασμα και θετικο για μυκοπλασμα. Ειχα γραψει για την περιπετεια μου με την αντιβιωση την rulid την οποια μεχρι σημερα ανα 2-3 μερες προσπαθω να την κρατησω χωρις να την κανω εμετο (ακομα δεν τα εχω καταφερει) Σημερα ανοιξα να δω το αντιβιογραμμα και βλεπω οτι ειναι ανθεκτικο στην ροξιθρομυκινη δηλαδη στην δραστικη ουσια του rulid Ξερω οτι ειναι πολυ ειδικη η ερωτηση μου και δεν νομιζω να ξερει καποια αλλα συγνωμη εφοσον ειναι ανθεκτικο τι μου την εχει δωσει την συγκεκριμενη αντιβιωση;;; Δεν καταλαβαινω κατι; Μηπως υπαρχει κατι αλλο τελικα που πρεπει να παρω; Μηπως να βρισω την γυναικολογο μου; χαχαχα

δεν εχω ιδεα δυστυχως. τη ρωτησες???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Dim83 είπε:

δεν εχω ιδεα δυστυχως. τη ρωτησες???

Της εχω στειλει e-mail μαζι με το αντιβιογραμμα να το ξανα δει και περιμενω να μου απαντησει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρε συ @Μπλε  για να καταλαβω. τη rulid στην εδωσε για το μυκοπλασμα μετα την καλλιεργεια? και αν ναι και αν ισχυει αυτο που λες....δλδ σου εδωσε λαθος φαρμακο?

καπως τραβηγμενο μου φαινεται.

για κατσε να δουμε τι θα σου απαντησει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Dim83 είπε:

ρε συ @Μπλε  για να καταλαβω. τη rulid στην εδωσε για το μυκοπλασμα μετα την καλλιεργεια? και αν ναι και αν ισχυει αυτο που λες....δλδ σου εδωσε λαθος φαρμακο?

καπως τραβηγμενο μου φαινεται.

για κατσε να δουμε τι θα σου απαντησει.

Την rulid μου την εδωσε μετα το τεστ παπ στην υποψια καποιου μικροβιου και μου ειπε οταν βγει η καλλιεργεια να δουμε αν θα την συνεχισω ή οχι. Οταν βγηκε η καλλιεργεια εγω δεν ειχα καταφερει ακομα να την παρω και μου ειπε να συνεχισω να προσπαθω και να την παρω για 8 μερες για το μυκοπλασμα πλεον.

Την πηρα και τηλεφωνο τωρα για να δει το e-mail της και μου ειπε θα το δει αυριο το μεσημερι . Της ειπα την ανησυχια μου και μου ειπε οτι αν οντως ειναι ετσι και ειναι ανθεκτικο στην ροξιθρομυκινη δεν υπαρχει τπτ αλλο να μου δωσει. Απορω βεβαια εγω τωρα πως δεν το ειχε προσεξει οταν της εδειξα τις εξετασεις και επισης απ οτι καταλαβαινω θα μεινω με το μυκοπλασμα αν ισχυει αυτο που λεει οτι δλδ δεν μπορει να μου δωσει τπτ αλλο. Ασε που εκνευριζομαι γιατι εχω βγαλει τα παντα προσπαθωντας να πιω την συγκεκριμενη αντιβιωση 2 βδομαδες τωρα κοντα. Τι να πω.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταρχην αυτη η rulid αντιμετωπιζει τα παντα? και επισης αν δεν το ελεγες εσυ δεν θα το ηξερε? λιγο περιεργο ακουγεται. ξαναμιληστε αυριο μηπως βγαλεις ακρη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Dim83 είπε:

καταρχην αυτη η rulid αντιμετωπιζει τα παντα? και επισης αν δεν το ελεγες εσυ δεν θα το ηξερε? λιγο περιεργο ακουγεται. ξαναμιληστε αυριο μηπως βγαλεις ακρη.

Μου ειχε πει οτι ειναι η μοναδικη που μπορει να μου δωσει στην εγκυμοσυνη. Αυτη ηταν η λογικη της. Δεν ξερω και εγω να σου πω. Αν δεν της το ελεγα εγω προφανως θα μεναμε στο να παρω την rulid και απλα δεν θα εφευγε το μικροβιο ποτε. Γιατι οταν πηρε στα χερια της το αντιβιογραμμα προφανως δεν το κοιταξε καν! 

Τωρα αν μεινω με το μυκοπλασμα στην εγκυμοσυνη....ουτε που θελω να το σκεφτομαι με ολα αυτα που εχω ακουσει οτι προκαλει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταρχην μεινε ψυχραιμη.

επισης αυτο που δεν καταλαβαινω (ειμαι ασχετη βεβαια καθοτι δεν ειμαι γιατρος) ειναι οτι ενας γυναικολογος πρεπει να δει το αντιβιογραμμα? δλδ δεν ειναι standard αντιβιωση για το μυκοπλασμα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Dim83 είπε:

καταρχην μεινε ψυχραιμη.

επισης αυτο που δεν καταλαβαινω (ειμαι ασχετη βεβαια καθοτι δεν ειμαι γιατρος) ειναι οτι ενας γυναικολογος πρεπει να δει το αντιβιογραμμα? δλδ δεν ειναι standard αντιβιωση για το μυκοπλασμα?

Δεν νομιζω να ειναι στανταρ γιατι υπαρχουν και διαφορετικα ειδη. Αν ηταν στανταρ δεν θα εκαναν αντιβιογραμμα. Διαβαζα πχ οτι υπαρχει το mycoplasma hominis ενω εμενα λεει mycoplasma sp. Τρεχα γυρευε. Οπως πχ η ουρολοιμωξη προερχεται απο διάφορα. Μην νομιζεις και εγω απ'οτι καταλαβαινω σου λεω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι καταλαβα. βασικα stay cool και ξαναμιληστε αυριο να σε κατατοπισει.

τι εκανες με τους γιατρους που ελεγες?εκανες ερευνα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Dim83 είπε:

ναι καταλαβα. βασικα stay cool και ξαναμιληστε αυριο να σε κατατοπισει.

τι εκανες με τους γιατρους που ελεγες?εκανες ερευνα?

Ναι ναι. Με τους γιατρους ειπαμε να τους δουμε ολους οσους εχω στο μυαλο μου αλλα μετα την αυχενικη. Αλλα αποφασισα πως οπως και να ' χει θα γεννησω σε δημοσιο οποτε ακομα και αν δεν μου κατσει κανεις σαν ανθρωπος θα μεινω στην δικια μου αλλα παραλληλα θα πηγαινω και σε οποιον αποφασισω να κανει την γεννα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σιγουρα καποιος θα σου κανει κ θα μπορει κ να σε αναλαβει. γιατι δεν ειναι μονο να σου κανει. ορισμενοι δεν αναλαμβανουν στη μεση.επισης καποιος μπορει να εχει ηδη πολλες.κλπ. στο λεω επειδη κ εγω αλλαξα κ δεν ηταν ευκολο.κ μια φιλη που τωρα ηθελε να αλλαξει δεν τη δεχτηκε ο γιατρος που ηθελε.απλα αν το σκεφτεσαι σοβατα καντο αμεσα γιατι νομιζω οσο πιο πολυ προχωρας μαλλον πιο δυσκολα σε παιρνουν.εγω αυτο καταλαβα τουλαχιστον.ισως κανω λαθος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ν πρέπει να περνεις αυτή την αντιβίωση επειδή δεν καταπολεμά το μικρόβιο! Πρέπει να κάνεις αντιβιογραμμα για να σ πει πια αντιβίωση θα πάρεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Dim83 είπε:

σιγουρα καποιος θα σου κανει κ θα μπορει κ να σε αναλαβει. γιατι δεν ειναι μονο να σου κανει. ορισμενοι δεν αναλαμβανουν στη μεση.επισης καποιος μπορει να εχει ηδη πολλες.κλπ. στο λεω επειδη κ εγω αλλαξα κ δεν ηταν ευκολο.κ μια φιλη που τωρα ηθελε να αλλαξει δεν τη δεχτηκε ο γιατρος που ηθελε.απλα αν το σκεφτεσαι σοβατα καντο αμεσα γιατι νομιζω οσο πιο πολυ προχωρας μαλλον πιο δυσκολα σε παιρνουν.εγω αυτο καταλαβα τουλαχιστον.ισως κανω λαθος.

Ισχύει αυτο που λες και το ξέρω οτι μπορει να το συναντήσω αυτο το πρόβλημα αλλα ΑΝ το συναντήσω εχω ενα πολυ δυνατό κονε στο Αλεξάνδρα και θα το χρησιμοποιήσω αναγκαστικά.  

@Scooby! συμφωνώ και θα μιλήσω αργότερα με την γυναικολόγο για το τι θα κάνουμε αλλα λιγο που έψαξα την μοναδική δραστική ουσια που λεει το αντιβιογραμμα οτι ειναι ευαισθητο σε αυτο δεν βρίσκω καποιο κατάλληλο για εγκυμοσύνη φάρμακο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι; Μήπως έγινε ανθεκτικό το μικρόβιο στην αντιβίωση αφού την έπαιρνες τόσο καιρό και δεν ήταν από την αρχή; Εννοώ αν δεν κατάφερε να το καταπολεμήσει μπορεί στην πορεία να έγινε ανθεκτικό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η babybaby είπε:

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι; Μήπως έγινε ανθεκτικό το μικρόβιο στην αντιβίωση αφού την έπαιρνες τόσο καιρό και δεν ήταν από την αρχή; Εννοώ αν δεν κατάφερε να το καταπολεμήσει μπορεί στην πορεία να έγινε ανθεκτικό...

Την καλλιέργεια την έκανα πριν πάρω την αντιβίωση οπότε τσουκου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η babybaby είπε:

Α οκ, καταλαβα οτι σου ειχε δωσει απο πριν την αντιβιωση κι απλα τωρα σου λεει να τη συνεχισεις...

Όχι απλά δεν είχαν βγει τα αποτελέσματα της καλλιέργειας όταν μου έδωσε την αντιβίωση αλλά την είχα κάνει. Βέβαια έτσι κ αλλιώς δεν κατάφερα ποτέ να την πάρω. Είναι όντως μπέρδεμα χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε γαμωτο κι εγω συγχυζομαι με κατι τετοια... να θελουμε να απολαυσουμε την εγκυμοσυνη μας ησυχα κι ωραια κι ολο και κατι να ερχεται και να τριβελιζει το μυαλο μας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η babybaby είπε:

Ρε γαμωτο κι εγω συγχυζομαι με κατι τετοια... να θελουμε να απολαυσουμε την εγκυμοσυνη μας ησυχα κι ωραια κι ολο και κατι να ερχεται και να τριβελιζει το μυαλο μας...

Ασε δεν τελειωνει πουθενα το αγχος!

Κανω μια ενημερωση να σας πω οτι μιλησα με την γυναικολογο και μου ειπε πως οντως αυτα που δειχνει ευαισθητο το αντιβιογραμμα δεν μπορει να μου τα δωσει οποτε παμε ετσι. ΑΠΟΛΥΤΟ αγχος τωρα. Μου ειπε εφοσον πλησιαζουμε να τον κλεισουμε τον τριτο να μην φοβαμαι (κανει αποκολλησεις αυτο στο πρωτο τριμηνο) και εφοσον εχει παει αριστα μεχρι τωρα (φτου φτου φτου φτου) να μην αγχωνομαι αλλα φυσικα και αγχωνομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλησπέρα κορίτσια μ!!! Εκανα τεστ πάλι τώρα το μεσημέρι!  νομιζω τελικά πάει καλά το πράγμα!   
    • Έλα κορίτσι μου ευχαριστώ για το ενδιαφέρον❤️ η μητρα και ο τράχηλος είναι πεντακάθαρα! Ίσως η περίοδος να αργησει και να έρθει μέχρι και σε 50 μέρες και να μην ανησυχήσω! Μου έβαλε να κάνω κάποιες εξετάσεις για αυτοάνοσα και θρομβοφιλια τις έκανα και θα βγουν μέχρι την Τρίτη! Επίσης περιμενουμε να βγουν και οι καρυοτυποι (εμβρύου και οι δικοί μας) και μετά το πασχα έκλεισα ραντεβού να με δει και να συζητήσουμε τι θα βγάλουν οι εξετάσεις και έχει στο μυαλό του να μου δώσει κάποια αγωγη γτ έπεσαν λίγο και τα ανδρογονα μου και με βάση το ιστορικό μου και τος εξετάσεις να μου δώσει αγωγη! Επίσης μου είπε να μη τρώω κάποια τρόφιμα και να μη περνώ κάποιες βιταμίνες γτ πυροδοτούν τις ενδορφινες με αποτελεσμα να μη κάνω ποιοτικά ωάρια! Τελος μου είπε πως αφού θα λείπει ο σύντροφος το καλοκαιρι μπορούμε να καταψηξει ο σύντροφος σπερμα και να κάνω σπερματεγχυνση κάποια στιγμή το καλοκαιρι αφού παρω την αγωγη και μετά🙏
    • Ναι ακούγονται ενθαρρυντικά 🙏μου είπε θα το παλέψουμε μαζί και είμαι σίγουρος ότι το μωρακι θα έρθει🙏 δυστυχώς τις γιορτές δεν θα είναι ο σύντροφος εδώ όποτε θα τις περάσουμε μοναχικά! Θα πάω στα πεθερικά μου βέβαια αλλά όσο να ναι δεν είναι το ίδιο😢 ευτυχως μου το είπε και από μόνος του ότι αν λείπει ο σύντροφος θα κάνουμε μαζί την προσπάθεια 🙏 Ενδιαφέρεται πολύ γ αυτό και εγώ τον εμπιστεύομαι πολύ! Δεν με ξεπετάει και μας εξηγεί τα πάντα 🙏 Ναι ενοιωσα μια ανακούφιση γτ θέλει να το ψάξουμε λιγακι αλλά και μου δεν μας άφησε να προσπαθησουμε μόνοι μας και βλεπουμε! Από μονος του μας είπε ότι αν θελουμε να κάνουμε σπερματεγχυνση  να καταλήξουμε σπερμα και ας λείπει ο συζυγος θα το κάνουμε μαζί με τον γιατρό 🙏 Κορίτσι μου η διατροφή που ανέφερα προφανώς είναι για την δικιά μου περίπτωση με βάση το ιστορικό μου (ΣΠΩ, υψηλή αμη, χαμηλά ανδρογονα, υπερινσουλιναιμια κτλ) μη βάζεις κατά νου αυτά που είπα γτ κάθε περίπτωση είναι διαφορετική! Μου είπε να αποφεύγω αυτά καθώς πυροδοτούν τις ενδορφινες και κατά συνέπεια δεν βοηθούν σε ποιοτικά ωάρια! Μου είπε επακριβώς πως αν σας πηγαινα για εξωσωματικη θα σας έπαιρναν 4000-5000 και θα περνάμε τα τέτοια μας τώρα! Έτσι ακριβώς μου είπε🤪 θέλει λέει να το παλέψουμε ακόμη να βγουν και οι εξετάσεις και από εκεί και περα να δούμε πως θα προχωρήσουμε🙏 αχ κοριτσάκι μου τι έχεις περάσει και εσυ😩
    • ΄Άρα αυτά επιτρέπονται και βοηθάνε; Τότε ο γιατρός της @Mpourmpouloγιατί της είπε να τα ελαττώσει;
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...