Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΖΑΧΑΡΟ-χτυπημένες❤️/Διαβήτης κύησης


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια! 

Η διάρκεια της εγκυμοσύνης ειναι μια απο τις πιο  γλυκες εμπειρίες της γυναίκας! Μερικές φορές παραείναι γλυκιά.... Σταζει γλύκα!!!

Πριν λιγες μερες στην 28 βδομάδα εγκυμοσύνης, εκανα την καμπυλη ζαχαρου και δε βγηκε καλη.. Ξεκινησα με παρακολούθηση απο ενδοκρινολογο η οποια μου εδωσε διατροφή την οποια ακολουθω οχι απλα κατα γραμμα αλλα κατα γραμμαριο! Σημερα ειναι η τρίτη μερα της διατροφής και τα επίπεδα του ζαχαρου μου αντι να μειώνονται - αυξάνονται!! (αντιδραστικο στοιχειο ημουν πάντα!!). 

Ειπα λοιπόν να ανοιξω το θεμα, για να δω ποσες γλυκές μανουλες έχουμε(ολες ειμαστε γλυκες βρε! Απλα καποιες σας τρωμε στη στροφη!),  και πως αντιμετωπίζει η καθεμία το διαβητη. Επίσης θα με ενδιέφερε πολυ να μαθω ποιες ειχαν και το ξεπερασαν μετα τη γέννα  και φυσικά αν το ζαχαρο ή  η ινσουλινη τους επετρεψε να γεννησουν φυσιολογικα η με καισαρικη. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν φίλη μου, εδώ η διαβητική κύησης! Οι μετρήσεις μου ήταν 192 - 193 και φυσικά πήγα σε ενδοκρινολόγο αμέσως. Υπάρχει ιστορικό στην οικογένεια με διαβήτη, να σημειώσω. Ξεκινήσαμε με 4 μετρήσεις ημερησίως και χωρίς να μου δώσει διαιτολόγιο αλλά μου είπε ΟΧΙ γλυκά, ΟΧΙ αναψυκτικά. Τπτ άλλο. Μου είπε όμως ότι μόλις θα "τσιμπάει" μια τιμή να σημειώνω στο βιβλιαράκι τι έφαγα. Αν σου πω ότι ανέβαζα ζάχαρο π.χ. με ένα κουλούρι και ένα ποτήρι γάλα, με την πορτοκαλάδα που έπινα αναγκαστικά για το σίδηρο και με τον πουρέ, πως θα σου φανεί; Ενώ έτρωγα μακαρόνια και το ζάχαρο μου ήταν κάτω από 100. Για να μην στα πολυλέω, μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης μου την έβγαλα προσεκτικά, δεν μου έδωσε διαιτολόγιο, δεν έβαλα κιλά και ο διαβήτης φυσικά εξαφανίστηκε στην επόμενη εξέταση μετά την εγκυμοσύνη. Και έμεινα έγκυος 85 κιλά. Έχω και φίλη που έμεινε έγκυος 60 κιλά και ανέβασε ζάχαρο. Έχω και φίλη που λόγω καθισιού στην εγκυμοσύνη έκανε και ινσουλίνη.

Πάντως μην πανικοβάλεσαι, θέλει προσοχή και ψυχραιμία και φυσικά να ακολουθείς τις συμβουλές του γιατρού σου! Καλή και τελειόμηνη κύηση σου εύχομαι από καρδιάς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Ενώ έτρωγα μακαρόνια και το ζάχαρο μου ήταν κάτω από 100. 

 

Κονσταντια μου εισαι η ελπιδα μας.! Χαχαχα...ομολογω οτι ειμαι εξαρτημένη μακαρονου και το Σάββατο εχω καμπυλη σακχάρου κ φοβουμαι!  Τι να κανω δε μπορώ να τα κοψω τα ρημαδια....κ εχω την Αίσθηση οτι κ στο εμβρυακι μου αρεσουν μιας κ μετα απο μακαρόνια κανει χαρουλες! 

Περα απο τη πλακα... καταλαβαίνω λοιπόν οτι ουτε τα κιλα ουτε κ η διατροφή παιζουν καθοριστικό ρολο... σωστα?? 

Mummy εμεις τα εχουμε πει κ προσωπικά αλλα θα το ξανα πω! Ολα θα πανε καλα!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Περα απο τη πλακα... καταλαβαίνω λοιπόν οτι ουτε τα κιλα ουτε κ η διατροφή παιζουν καθοριστικό ρολο... σωστα??

Τα κιλά δεν παίζουν ρόλο, η διατροφή σίγουρα ναι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@mommy86 μελι σταζεις! Κι εκει γλυκια βρε παιδι μου??? χαχαχα :x

Με λίγη παραπανω προσοχη όλα θα πανε καλα! Βρες εναν καλο ενδοκρινολογο-διαβητολογο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η KONSTANTIA είπε:

Τα κιλά δεν παίζουν ρόλο, η διατροφή σίγουρα ναι

Μμμ κατάλαβα...να χαιρεσαι το παιδακι σου!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@KONSTANTIA  μου!! Ευχαριστω για την απάντηση! Οχι! Ευτυχώς δε με αγχώνει το γεγονός οτι ειμαι γλυκια σαν μελι!!! Χαχαχα!  

Οχι γλυκα οχιαναψυκτικα ε?? Μια χαρα σε βρισκω.. Αν δεις τη διατροφή που μου εδωσε η ενδοκρινολογος θα κλαψεις..ακομη κ το μηλο μου πρεπει να ζυγιζω (για να βγει 115 γραμμαρια) φυσικα κ τη σαλατα μου! Για να βγει 100 γραμμαρια.. Δλδ μισο φλιτζανι (οχι κουπα!! Φλιτζανι).. 4 φορες τη μερα μετραω. Το πρωι νηστικη φτανω 112(ανωτερο που εφτασα) με οριο 92  και μια ωρα μετά τα γεύματα το ανωτερο που εφτασα χθες ηταν 165 με οριο 135...αι  να δουμε!! 

Η γεννα πως εγινε? Φυσιολογικα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Petalouditsa28 μακαρονου μου εσυ!! Εσυ οσα μακαρονια και να φας, και κορμαρα θα μεινεις και ζαχαρο δε θα ανεβάσεις! Ειμαι σιγουρη!

@peacock βλεπεις ετσι? Ποση γλυκα να αντεξει κανεις?!? Αυτα παθαινεις αν εισαι εκτος απο κουκλακι ζωγραφιστο και σαν να επεσες στο βαζο με το μελι... Χαχαχαχαχαχχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@mommy86 γιατί τόσο αυστηρή δίαιτα; Πόσο βγήκε η καμπύλη σου?

Η γέννα πήγε καλά σχετικά με το ζάχαρο, το μωρό μου ήταν μικρό (2830). Συνήθως φοβούνται για μεγαλοσωμίες γιαυτό λένε προσοχή με το φαγητό και να μην ξεφεύγει το ζάχαρο. Νηστικό ζάχαρο είχα κοντά στο 100 συνήθως, μετά το πρωινό γύρω στο 120 και μεσημεριανό 120-130

Γέννησα με καισαρική για άλλο λόγο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η καμπυλη ειχε τις εξης τιμες:

Σακχαρο προ ληψεως γκυκοζης:104 <=92

Σακχαρο 60 λεπτα μετα τη ληψη: 166 <=180

Σακχαρο 120 λεπτα μετα τη ληψη: 119 <=153

Καινεγω θεωρώ πως ειναι πολυ αυστηρη η διατροφη αλλα επισης βλεπω οως με αυτη τη διατροφη και με το ζορι κραταω καποιες τιμές.. Αναλογα τη μερα.. Χθες ηταν οι τιμες πολυ υψηλες ολη μερα. Σήμερα μονο το νηστικο πρωινο μου ηταν πολυ υψηλο(112). Μετα το ορωινο και μετα το μεσηνεριανο ειμαι κοντα μεν - αλλα μεσα στα όρια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοίτα, πιστέυω ακράδαντα ότι και το άγχος επηρεάζει τις τιμές του ζαχάρου. Όταν έτρωγα κάτι ενοχικά το ζάχαρό ήταν τσιμπημένο, όταν το έτρωγα και έλεγα "έλα μωρέ, καλό θα βγει" έβγαινε καλό. Αλλά μια σημείωση: όταν ξεκίνησα να προσέχω δεν πήρα καθόλου βάρος μετά, ούτε μισό κιλό. Ο ενδοκρινολόγος με μάλωσε κάπως θα έλεγα γιατί έστω και λίγα γραμμάρια έπρεπε να παίρνω δεδομένου ότι μεγάλωνε ένα μωρό μέσα μου που αυτό έπαιρνε βάρος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αγχος αγχος αγχος!!!!!!! Άκου τι επαθα εγω.. Δεν βγηκε καλο το ζαχαρο μου στο πρωτο 3 μηνο.. Μου λεει ο γυναικολογος μου να παω σε ενδοκρινολογο ετσι για να βαλω ενα μπουσουλα.. Δε με χαλασε γιατι εχω και λιγα κιλα παραπανω και το δα ετσι.. Παω σε εναν μου λεει να κανω μετρησεις, τιποτα αλλο..Ουτε καμπυλη ουτε τιποτα..Φυσικα αφου ετρωγα ψιλο ατσαλα το ζαχαρο ηταν οριακο.. Μου λεει οτι εχω προβλημα, με βαζει σε διατροφη κτλ.. Απο το αγχος μου ολο ανεβαινε μα το θεο.. Δεν ετρωγα σχεδον τιποτα και να λεω δεν παιζει, δεν μπορει, με αερα κοπανιστο να ανεβαινει.. Μεχρι που τα πηρα, πηγα σε εναν κατα τη γνωμη μου πολυ καλον ενδοκρινολογο, στο Ιασω, και ειδα τη ζωη με αλλο ματι..  Μου μιλησε ηρεμα, οτι δεν εχω κανενα θεμα, να κανω μια διατροφη τρωγοντας σχεδον απο ολα(οχι γλυκα, αναψυκτικα), να κανω μια καμπυλη 2 ωρη και αναλογως μιλαμε.. Μου πε να μη μετριεμαι, γιατι με αγχωνει ολο αυτο, και με ηρεμησε απιστευτα.. Εγω που μετριεμαι απο μονη μου καποια πρωινα εχω πεσει στο 85. Πιστευω οτι αγχωθηκα πολυ.. Παντως αν οντως εχεις ΔΚ μην αγχωνεσαι γιατι δεν ειναι τιποτα το τοσο απιστευτο..Οι περισσοτερες εχουν, η πλειοψηφια.. Διατροφη και συνηθως μετα τον τοκετο εξαφανιζεται.. Με το καλο!!! :x

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

2 εγκυμοσύνες....2 φορές διαγνώστηκα με δ.κ. από τον 2 μήνα!

Αυστηρή διατροφή (το καλό δεν πήρα κιλά....έχασα μη σου πω κιολας), μέτρημα 4 φορές την ημέρα και ινσουλίνη.

Στην πρώτη εγκυμοσύνη, μετά τον 8ο δεν ρυθμίζονταν ούτε με ινσουλίνη πλέον, και αναγκαστικά στις 39 εβδομάδες γέννησα την μικρή μου 2980...μια χαρά σε βάρος, δεν έκανε υπογλυκαιμία.

Τώρα είμαι στον 5ο κάνω διαφορετική αγωγή ινσουλίνης (1 μακράς και 1 άμεση μέσα στην ημέρα), πάει καλά μέχρι στιγμής και βλέπουμε.

Μου λείπουν τα γλυκά και το ψωμί....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αλήθεια ειναι οτι δεν αγχωνομαι. Σιγουρα οταν το εμαθα επαθα ενα σοκ αλλα ως εκει.. 

Απο κει και περα δεν εχω μιλησει ακονη με τον γυναικολογο μου. Σε δυο βδομάδες εχω ξανα ραντεβού να του πω τι μου είπε η ενδοκρινολογος.. 

@ditaki γεννησες φυσιολογικα?  Σε νιωθω.. Και μενα μου λειπει γενικα το φαγητο, το να νιωσω οτι χορτασα.. Τα γλυκακια...αλλα ψωμι τρωω μαύρο. Εσυ ουτε μαυρο δε κανει να φας??

@elenian σε ποιο μηνα εισαι?  Σε ευχαριστώ και συ με το καλο το μωρακι σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η mommy86 είπε:

Η καμπυλη ειχε τις εξης τιμες:

Σακχαρο προ ληψεως γκυκοζης:104 <=92

Σακχαρο 60 λεπτα μετα τη ληψη: 166 <=180

Σακχαρο 120 λεπτα μετα τη ληψη: 119 <=153

Καινεγω θεωρώ πως ειναι πολυ αυστηρη η διατροφη αλλα επισης βλεπω οως με αυτη τη διατροφη και με το ζορι κραταω καποιες τιμές.. Αναλογα τη μερα.. Χθες ηταν οι τιμες πολυ υψηλες ολη μερα. Σήμερα μονο το νηστικο πρωινο μου ηταν πολυ υψηλο(112). Μετα το ορωινο και μετα το μεσηνεριανο ειμαι κοντα μεν - αλλα μεσα στα όρια. 

Με το καλο το μωρακι σας!! Εγω δεν εκανα διαβητη κυησης, αλλα ηταν λιγο τσιμπημενα τα σακχαρα νηστειας μου. Ειδα τεραστια διαφορα με το περπατημα! Επισης το βραδυνο παντα το ετρωγα πριν τις 8:30, κ μετα οταν πινουσα επινα γαλα. Το γαλα εμενα μου ειπαν να το πινω το βραδυ κ οχι το πρωι. Επισης οι τιμες μετα απο ψαρι (χωρις ψωμι) ηταν παντα πολυ καλες.

Τις πιο ανεβασμενες μου τιμες τις ειχα παντα μετα απο δημητριακα. Ανεβαζουν πολυ ακυρες τροφες το ζαχαρο οποτε να παρατηρεις τις τιμες μετα απο καθετι που τρως για να προσαρμοσεις την διατροφη σου αναλογα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary μου ευχαριστώ  και εσυ να χαίρεσαι το μωράκι σου! Δημητριακά δεν μου επιτρέπονται καθολου.. Αλλα μου κανει εντυπωση που ολες λετε για το ψωμί... Εμενα εχει σχεδον καθε γεύμα ή  σνακ ψωμι μαυρο 30 γραμμαρια η 20 γραμμαρια παξιμαδι. 

Γραφω κάθε μερα τι εφαγα και όπως  λες ειδα πανω κατω τι με ανεβαζει...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η mommy86 είπε:

@Rosemary μου ευχαριστώ  και εσυ να χαίρεσαι το μωράκι σου! Δημητριακά δεν μου επιτρέπονται καθολου.. Αλλα μου κανει εντυπωση που ολες λετε για το ψωμί... Εμενα εχει σχεδον καθε γεύμα ή  σνακ ψωμι μαυρο 30 γραμμαρια η 20 γραμμαρια παξιμαδι. 

Γραφω κάθε μερα τι εφαγα και όπως  λες ειδα πανω κατω τι με ανεβαζει...

 

Δοκιμασε αν θες σε ενα γευμα αντι για ψωμι να φας 2 φρυγανιες σικαλεως.. Πιστευω θα δεις διαφορα. Εγω στην αρχη ετρωγα κανονικα ψωμι (μαυρο), μετα το μειωσα σε 2 φετες την ημερα κ μετα ετρωγα μονο φρυγανιες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα το δοκιμάσω αν και φοβάμαι μη μου εντεινειτο πρόβλημα δυσκοιλιοτητας που αντιμετωπίζω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επισης αλλο κουλό... Με το ενα μηχανηνα που μου εδωσε η διαβητολογοε εχω 130 μετα το φαγητο, με ενα αλλο που ειχα εγω πολυ αξιοπιστο,  112!!!! Η διαφορα ειναι αρκετη... Ειδικα στο μετρηνα νηστειας... Το ενα μηχανημα εδειχνε 109 το αλλο 98...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η mommy86 είπε:

Επισης αλλο κουλό... Με το ενα μηχανηνα που μου εδωσε η διαβητολογοε εχω 130 μετα το φαγητο, με ενα αλλο που ειχα εγω πολυ αξιοπιστο,  112!!!! Η διαφορα ειναι αρκετη... Ειδικα στο μετρηνα νηστειας... Το ενα μηχανημα εδειχνε 109 το αλλο 98...

Κανε καποια στιγμη μια μετρηση νηστειας στο μικροβιολογικο κ στο καπακι μετρησου κ με τα 2 τα μηχανηματα για να δεις πιο ειναι πιο κοντα στην τιμη του μικροβιολογικου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ το έκοψα εντελώς το ψωμί γιατί μου ανέβαζε πολύ το ζάχαρο. Τώρα τρώω μόνο φρυγανιές ολικής, που εκτός εγκυμοσύνης δεν τρώω ποτέ. Τα δημητριακά ανεβάζουν γενικά τα ζάχαρα, εκτός από την βρώμη. 

Γέννησα με καισαρική λόγω ισχιακής προβολής. Ο δ.κ. δεν είναι λόγος για καισαρική. 

Τώρα, αν πάνε όλα καλά, θα πάω για vbac.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Αμέσως σε κούνια και εγώ κορίτσι μου. Στρώμα έχω ορθοπεδικό. Ρουχαλακια και εγώ εννοείται πιο μετά, θα μου δώσει και η αδελφή μου π εχει του μικρού της. Αλλα πρέπει να πάρουμε τα ρουχαλακια της κλινικής για τις πρώτες μέρες 💙 Μπανάκι έχω πάρει το κλασικό με τη βάση του. Μεγάλο είναι. Η αδελφή μου ειχε το ίδιο για τον μικρό από βρέφος μέχρι 2 ετών. Ήμουν ανάμεσα σε κάτι καινούργιο π έχουν βγάλει τώρα μικρουλικα που ίσα που χωράει το μωρό μεσα για να μην εχειςς και την έγνοια οτι θα σου φύγει. Αλλά θεώρησα καλύτερα να πάρω κάτι που θα με κρατήσει μέχρι να μεγαλώσει λίγο.
    • Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!!! Ναι ξεκινάμε μόνοι μας κ ελπίζουμε 🤞♥️ το έχω πάρει ψύχραιμα γιατί έχω συνηθίσει τα αρνητικά τέστ 😂 αστειεύομαι!! Κάποια στιγμή θα ξαναγίνει όπως είχε γίνει δεν μπορεί!! Απλά μπορεί να αργήσει λίγο... Ευχαριστώ πολύ νανουκο μου! Για τρίτη εξωσωματική δεν με βλέπω ακόμα λόγω οικονομικών αλλά μέχρι να κάνουμε ξανά θα προσπαθήσουμε φυσιολογικά κ μπορεί να μας πετύχει ❤️♥️ Η αλήθεια μου πήρε πολύ καιρό για να είμαι ήρεμη κ να τα βλέπω θετικά.. αλλά πλέον πιστεύω ότι θα γίνει κάποια στιγμή εφόσον μας λένε ότι δεν έχουμε θέμα οπότε αυτό με βοηθάει να σκέφτομαι αισιόδοξα!! Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου❤️
    • Καλημέρα, Είμαι και εγώ στο στάδιο της αναμονής, εχωκ εγω καποιες ενοχλήσεις στην κοιλιά αλλα θεωρώ οτι ειναι όλα αποτα φάρμακα..έχοντας ηδη μια επιτυχημένη εμβρυομεταφορά όπου τώρα εχω τη σχεδόν δύο ετών κορη μου εχω να πω οτι δεν υπάρχουν συμπτώματα επιτυχίας η αποτυχίας..όπως και στην πρώτη εμβρυομεταφορα δεν ειχα κανένα.. Καλη επιτυχία να έχουμε όλες κορίτσια!! 
    • Καλημέρα illy1984 σε καταλαβαίνω απόλυτα αυτές οι ημέρες δεν περνούν καθόλου και ψάχνεις κάθε αλλαγή ή κάθε σημάδι στο σώμα σου που μπορεί να σε οδηγεί σε κάθε θετικό . Σίγουρα επηρεαζόμαστε από τα φάρμακα και κυρίως από την προγεστερόνη . Εγώ σου εύχομαι να είναι σημάδι από το μωράκι σου και σύντομα να έχουμε τα καλά νέα σου .  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...