Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πόσες ξεκινάνε προσπάθεια τον Απρίλιο !!


ElektraGr

Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η fairy-mary είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Θέλω και εγώ να μοιραστώ την ιστορία μου μαζί σας.

Εδώ και 5 μήνες προσπαθούμε με το σύζυγό μου για μωράκι αλλά τίποτα, τους 2 τελευταίους μήνες έχω χρησιμοποιήσει και τεστ ωορρηξίας.

Επίσης έχω κάνει κάποιες βασικές ορμονολογικές εξετάσεις οι οποίες ήταν καλές.

Απλά έχω απογοητευτεί και με έχει πιάσει και άγχος.

Αυτά!!!!

Καλησπέρα μην απογοητεύεται και μην αγχωνεσαι, μονο ορμονολογικες εχεις κανει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 542
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 2 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Καλημέρα! Γονιμοποιήθηκαν 11, μάλλον πάμε για βλαστοκύστες! Cross your fingers!!

@gesrp δεν εχω ιδεα για τεστάκια. Καποια κορίτσια που τα έχουν χρησιμοποιήσει έχουν γίνει εξπέρ και θα σου απαντήσουν αξιόπιστα.

Υπέροχα νέα μπράβο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η gesrp είπε:

Κοριτσια γεια σας, καλη δυναμη σε ολες στον αγωνα μας :) θα ηθελα να κανω μια ασχετη με τα οσα συζητατε ερωτηση. Τον περασμενο μηνα ξεκινησα να χρησιμοποιω τεστ ωορρηξιας και αυτες τις ημερες κανω παλι τα τεστ για τον δευτερο κυκλο. Τον προηγουμενο μηνα μεχρι 20η ημερα δεν ειχα κανενα θετικο τεστ ωστοσο την 17η ημερα του κυκλου παρατηρησα αυτο το egg white που λενε.. Στον τωρινο κυκλο (σημερα 18η ημερα) δεν εχω δει ακομη θετικο τεστακι ενω χθες και παλι τη 17η ημερα ειχα και παλι βλεννα. Υπαρχει περιπτωση να μην πηγαινει κατι καλα με τα τεστακια; Η να αρχισω να ψαχνομαι για μη ωορρηξια; Να πω οτι ο κυκλος μου δεν ειναι σταθερος, παιζει απο 28-33 ημερες, συνηθως ειναι 31 ημερων, εχω χασιμοτο και παιρνω εδω και μερικους μηνες glucophage. Eυχαριστω για το χρονο σας!

Καλωσηρθες!!!

ποια τεστ χρησιμοποιεις; 

Τα χρησιμοποιεις συμφωνα με τις οδηγιες;;; 

Γιατι εχει σημασια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/4/2018 at 10:35 ΠΜ, ο/η Kat-Cat είπε:

Α, μπορεί δεν ξέρω. Τι τραβαμε οι χορευτριες παντως.

Στην πρώτη ωοληψια με το που σηκώθηκα λιποθύμησα στα χέρια του γιατρού ασπρισα..μετά έβγαζα τα αντερα μου για μια ολόκληρη μέρα..ήταν τρομερό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Finally είπε:

Στην πρώτη ωοληψια με το που σηκώθηκα λιποθύμησα στα χέρια του γιατρού ασπρισα..μετά έβγαζα τα αντερα μου για μια ολόκληρη μέρα..ήταν τρομερό..

ωωωωω ρε συ.......Παντως πραγματικα τι τραβαει η καθεμια. Αλλες περισσοτερα αλλες λιγοτερα δεν το συζητω. Τρομερη ταλαιπωρια. Πιστευω παντως οτι οσες ταλαιπωρουνται, οταν ερχεται το πολυποθητο τι εκτιμουν ισως και παραπανω.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Kat-Cat είπε:

ωωωωω ρε συ.......Παντως πραγματικα τι τραβαει η καθεμια. Αλλες περισσοτερα αλλες λιγοτερα δεν το συζητω. Τρομερη ταλαιπωρια. Πιστευω παντως οτι οσες ταλαιπωρουνται, οταν ερχεται το πολυποθητο τι εκτιμουν ισως και παραπανω.....

Να σου πω την αλήθεια εγώ ποτέ δεν ένιωσα έτσι..για μένα φτάνοντας κ στις 2 γέννες ένιωθα πιστεύω ότι κάθε γυναίκα..στη διάρκεια της κύησης η κύηση είναι ίδια με κάθε γυναίκα..δεν υπάρχει για μένα πολύτιμη κύηση..κάθε κύηση είναι πολύτιμη...έκανα πολύ αγώνα να μη μεταδώσω στα παιδιά μου το δικό μου άγχος κ η ανασφάλεια..για τα μωρά μας είμαστε απλά οι μαμάδες τους...με το καλό να φτάσουν όλες οι κοπέλες εκει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Finally είπε:

Να σου πω την αλήθεια εγώ ποτέ δεν ένιωσα έτσι..για μένα φτάνοντας κ στις 2 γέννες ένιωθα πιστεύω ότι κάθε γυναίκα..στη διάρκεια της κύησης η κύηση είναι ίδια με κάθε γυναίκα..δεν υπάρχει για μένα πολύτιμη κύηση..κάθε κύηση είναι πολύτιμη...έκανα πολύ αγώνα να μη μεταδώσω στα παιδιά μου το δικό μου άγχος κ η ανασφάλεια..για τα μωρά μας είμαστε απλά οι μαμάδες τους...με το καλό να φτάσουν όλες οι κοπέλες εκει

Εσυ που μπορει να το χεις φιλοσοφήσει αλλιώς το θέμα ίσως....Εχω δει ομως κοπέλες να θεωρούν δεδομένα καποια πραγματα. Μέσα σε αυτές ομολογώ ότι ημουν και εγώ. Ειχα δεδομένο πριν ξεκινησω οτι θα μεινω και εννοειται δε μου περνουσε απο το μυαλο η παλινδρομη. Τελικα ηρθε το δευτερο. Εχω δει να μιλανε με μια σχετικη απαξιωση για το θεμα γυναικες που δεν αντιμετωπισαν κανενα προβλημα. Δεν ισχυει για ολους και για ολες εννοειται, αλλα καμια φορά οχι μονο στη γεννα ή στη μητρότητα αλλα και στα επαγγελματικά μας, στις σχέσεις μας κλπ εκτιμούμε περισσότερο ό,τι γίνεται με λίγη προσπάθεια παραπάνω. Βεβαια, απο τη στιγμή που πετυχαίνουμε κάτι ή φτανουμε στο στόχο μας, καλό ειναι να αφήνουμε πίσω οποιαδήποτε στεναχώρια/αγχος/πίεση και γενικά να κοιτάμε παρακάτω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Kat-Cat είπε:

Εσυ που μπορει να το χεις φιλοσοφήσει αλλιώς το θέμα ίσως....Εχω δει ομως κοπέλες να θεωρούν δεδομένα καποια πραγματα. Μέσα σε αυτές ομολογώ ότι ημουν και εγώ. Ειχα δεδομένο πριν ξεκινησω οτι θα μεινω και εννοειται δε μου περνουσε απο το μυαλο η παλινδρομη. Τελικα ηρθε το δευτερο. Εχω δει να μιλανε με μια σχετικη απαξιωση για το θεμα γυναικες που δεν αντιμετωπισαν κανενα προβλημα. Δεν ισχυει για ολους και για ολες εννοειται, αλλα καμια φορά οχι μονο στη γεννα ή στη μητρότητα αλλα και στα επαγγελματικά μας, στις σχέσεις μας κλπ εκτιμούμε περισσότερο ό,τι γίνεται με λίγη προσπάθεια παραπάνω. Βεβαια, απο τη στιγμή που πετυχαίνουμε κάτι ή φτανουμε στο στόχο μας, καλό ειναι να αφήνουμε πίσω οποιαδήποτε στεναχώρια/αγχος/πίεση και γενικά να κοιτάμε παρακάτω.

Ναι ίσως είναι θέμα φιλοσοφίας..Εγώ ποτέ στη ζωή μου δε θεώρησα κάτι δεδομένο..Δυστυχώς έφαγα από πολύ νωρίς πολλές σφαλιάρες από τη ζωή.Οποτε ήμουν της λογικής " γιατί όχι και σε μένα;" Εκεί που όλοι λένε " γιατί σε μένα" .Όπως κ να χει αν εξαιρέσεις το πρώτο τρίμηνο που φοβόμουν αρκετά στο πρώτο μου παιδί γιατί είχα χάσει 3 μωρά μετά ένιωθα πολύ φυσιολογικά.Η απαξίωση είναι μεγάλο θέμα..εγώ έχω δει γυναίκες που κόπιασαν πολύ για παιδί να ρωτάνε άλλες" εσείς ποτέ; Τι περιμένετε κτλ".. αυτό είναι πιο τραγικό κατά εμέ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Finally είπε:

Ναι ίσως είναι θέμα φιλοσοφίας..Εγώ ποτέ στη ζωή μου δε θεώρησα κάτι δεδομένο..Δυστυχώς έφαγα από πολύ νωρίς πολλές σφαλιάρες από τη ζωή.Οποτε ήμουν της λογικής " γιατί όχι και σε μένα;" Εκεί που όλοι λένε " γιατί σε μένα" .Όπως κ να χει αν εξαιρέσεις το πρώτο τρίμηνο που φοβόμουν αρκετά στο πρώτο μου παιδί γιατί είχα χάσει 3 μωρά μετά ένιωθα πολύ φυσιολογικά.Η απαξίωση είναι μεγάλο θέμα..εγώ έχω δει γυναίκες που κόπιασαν πολύ για παιδί να ρωτάνε άλλες" εσείς ποτέ; Τι περιμένετε κτλ".. αυτό είναι πιο τραγικό κατά εμέ..

καλα, ειδικα γυναικες που κοπιασαν και γνωριζουν ακριβως τα αγχη και τις δυσκολιες το θεωρω εντελως απαραδεκτο να κανουν τετοιες ερωτησεις. ειναι σα να παιρνουν την εκδικηση τους. Σα να βγαζουν ολα τα απωθημενα τους πανω σε μια αλλη γυναικα. Γιατι αυτες ειδικα ξερουν. Γενικά με τις ερωτήσεις που εν γνώσει σου φέρνουν τον άλλο σε δυσκολη θέση ή εν γνώσει σου τον στενοχωρουν τρελαινομαι. Εμενα συγγενικο μου προσωπο μου ειπε οτι ρωτησε ενας τριτος ποτε θα κανω παιδι, και ενω ηξερε αυτο το συγγενικο προσωπο τι συνεβη σε μενα μολις πριν ενα μηνα. Ε, δεν επρεπε να μου το μεταφερει καν. Ποιος ο λογος? Τελοσπαντων, γενικα μαθαινουμε και δεν απανταμε πλεον σε αυτα (εκτος αν με φερει κανεις στο αμην). Το πρωτο τριμηνο ειναι πολυ αγχωτικο για ολες και πολλω δεμαλλον για οσες εχουμε περασει παλινδρομες.....Συνεχεια λες κατι θα παει στραβα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις σας. τα τεστακια ειναι τα one step της hometest και θεωρω οτι τα κανω σωστα ? Σημερα στην 21η ημερα ειδα αχνη κοκκινη γραμμουλα. οχι τοσο εντονη οσο η γραμμη-οδηγος αλλα ηταν κοκκινη και οχι γκρι οποτε πιστευω κατι καναμε.. επισης ειχα και παλι σημερα βλεννα μενει σε 1-2 μερες να εμφανιστουν τα συμπτωματα.. για να δουμε! Που θα παει θα καταλαβω τι γινεται. Δεν εχω μπει ακομη στη διαδικασια ελεγχου με τον γιατρο μου μιας και το θεωρω λιγο νωρις, με εχει ξετιναξει και ο ενδοκρινολογος με εξετασεις κτλ και είναι σίγουρος οτι θα πανε ολα καλα. Βεβαια με κυνηγαει τα τελευταια 2 χρονια και καθε φορα φροντιζει να μου υπενθυμιζει οτι μεγαλωνω χαχα! Εχω δωσει στον εαυτο μου ενα περιθωριο μεχρι τελη καλοκαιριου, μιας και ειναι ο δευτερος μολις κυκλος προσπαθειων. Πιστευετε θα ηταν πιο φρονιμο να το παρω στα ζεστα με μηνιαια παρακολουθηση; Επισης θα ηθελα να σας ρωτησω, ειδικα αν υπαρχουν κοπελες με θεματα θυροειδη, ποιον εμπιστευεστε καλυτερα τον γυναικολογο η τον ενδοκρινολογο σας; Δυσκολη ερωτηση και τι απαντηση να μου δώσετε..Ο γυναικολογος μου ειναι εξαιρετικος επιστημονας κατα γενικη ομολογια, ωστοσο ο ενδοκρινολογος μου νοιωθω πως με καθοδηγει πιο μεθοδικα αν και πολλες φορες με αγχωνει.. Πχ μου εχει ζητησει λογω οικογενειακου ιστορικου να κανω εξετασεις για θρομβοφιλια, προκαταβολικα, ενω ο γυναικολογος μου λεει δε χρειαζεται. το αμελω κι εγω τοσο καιρο αλλα καπου μεσα μου σκεφτομαι οτι κανω λαθος :/ Γενικα επειδη η μαμα μου και οι 2 αδελφες της ειχαν πολλες αποβολες δε σας κρυβω οτι φοβαμαι ιδιαίτερα και ειναι και ενας απο τους λογους που 10 χρονια με το συζυγο, 2 παντρεμενη, δεν το παιρνα στα σοβαρα.. ομως κλεινω σε λιγους μηνες τα 34 οποτε σιγα σιγα πρεπει να μπω σε μια σειρα! Και να πω οτι δεν αγαπω τα παιδια, τα λατρευω!ομως πολλες φορες σκεφτομαι τοσο αρνητικα πραγματα περι εγκυμοσυνης :( Αχ ανακατεψα πολλα θεματα, ελπιζω να μη σας κουρασα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@gesrp δεν μας κουραζεις καθόλου. Εδω ειναστε όλες για να λεμε τις ανησυχιες μας κ τους προβληματισμους μας. 

Αν καταλαβα καλα ειναι ο δευτερος μηνας που προσπαθείτε;;;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια. 4-5 εμβρυακια δειχνουν να διαιρούνται καλά. Δεν ειναι και ο,τι καλύτερο όταν ξεκινάς με 15 καλά ωάρια αλλά δίνει κάποιες ελπίδες. Αύριο εχω εμβρυομεταφορά και θα σας πω. Έχω να σας πω ότι ο 2ος κύκλος διέγερσης είναι πάντα πολύ καλύτερος από τον πρώτο που πάνε στα τυφλά. Γι αυτό @nikona  αν αλλάξεις κέντρο να φροντίσεις να πάρεις τον πλήρη φάκελο από την πρώτη σου προσπάθεια. Αιματολογικές, υπερήχους, εικόνες εμβρύων κλπ

@gesrp μόλις ξεκίνησες, μακάρι να είχα κάνει κι εγώ όλες τις εξετάσεις από την αρχή. Όχι μόνο για να πετύχεις γρήγορα τη σύλληψη αλλά και για να έχεις καλύτερη πορεία κύησης. Οι γυναικολόγοι συνήθως δεν συνιστούν εξειδικευμένες εξετάσεις από τόσο νωρίς αλλά αν τους πας τα αποτελέσματα θα τα λάβουν σοβαρά υπόψη. Όπως έγινε με εμένα κ τη θρομβοφιλία που δεν είχα καμια ενδειξη για να την κάνω αλλά βρέθηκε μια ύποπτη ετεροζυγωτία. Από την άλλα αν σε αγχώνει η διαδικασία των εξετάσεων, αν αλλάζει τη σχέση του ζευγαριού, αν το κόστος σου φαίνεται υψηλό, τότε μπορεις να περιμένεις, εχεις το περιθώριο. Νομίζω το κομβικό σημείο ειναι όταν βάλεις το σύντροφο να κάνει σπερμοδιάγραμμα. Εκεί καταλαβαίνεις για τα καλά ότι εχεις μπει σε διαδικασιες. Γιατί κακα τα ψέματα εμεις οι γυναίκες εναν βασικό έλεγχο τον κάνουμε τακτικά. Όσο για τα θυρεοειδικά, υπάρχουν κάποιοι βασικοί κανόνες που ακολουθούν γυναικολ & ενδοκριν. Αν βλέπεις ότι υπάρχει διχογνωμία μπορείς να μεταφέρεις στον ένα τη γνώμη του άλλου να δεις τι θα σου πει. Οι ιατρικές ειδικότητες πρέπει να συνεργάζονται. Στην πράξη βέβαια μπορεί να υπάρχουν κόντρες κι αυτό να είναι εις βάρος μας.

Είσαι μικρή, αλλά σε καλή ηλικία να αρχίσεις να ψάχνεσαι χαλαρά, να είστε ομάδα με το σύντροφο κ όλα θα πάνε καλά!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Καλημέρα κορίτσια. 4-5 εμβρυακια δειχνουν να διαιρούνται καλά. Δεν ειναι και ο,τι καλύτερο όταν ξεκινάς με 15 καλά ωάρια αλλά δίνει κάποιες ελπίδες. Αύριο εχω εμβρυομεταφορά και θα σας πω. Έχω να σας πω ότι ο 2ος κύκλος διέγερσης είναι πάντα πολύ καλύτερος από τον πρώτο που πάνε στα τυφλά. Γι αυτό @nikona  αν αλλάξεις κέντρο να φροντίσεις να πάρεις τον πλήρη φάκελο από την πρώτη σου προσπάθεια. Αιματολογικές, υπερήχους, εικόνες εμβρύων κλπ

@gesrp μόλις ξεκίνησες, μακάρι να είχα κάνει κι εγώ όλες τις εξετάσεις από την αρχή. Όχι μόνο για να πετύχεις γρήγορα τη σύλληψη αλλά και για να έχεις καλύτερη πορεία κύησης. Οι γυναικολόγοι συνήθως δεν συνιστούν εξειδικευμένες εξετάσεις από τόσο νωρίς αλλά αν τους πας τα αποτελέσματα θα τα λάβουν σοβαρά υπόψη. Όπως έγινε με εμένα κ τη θρομβοφιλία που δεν είχα καμια ενδειξη για να την κάνω αλλά βρέθηκε μια ύποπτη ετεροζυγωτία. Από την άλλα αν σε αγχώνει η διαδικασία των εξετάσεων, αν αλλάζει τη σχέση του ζευγαριού, αν το κόστος σου φαίνεται υψηλό, τότε μπορεις να περιμένεις, εχεις το περιθώριο. Νομίζω το κομβικό σημείο ειναι όταν βάλεις το σύντροφο να κάνει σπερμοδιάγραμμα. Εκεί καταλαβαίνεις για τα καλά ότι εχεις μπει σε διαδικασιες. Γιατί κακα τα ψέματα εμεις οι γυναίκες εναν βασικό έλεγχο τον κάνουμε τακτικά. Όσο για τα θυρεοειδικά, υπάρχουν κάποιοι βασικοί κανόνες που ακολουθούν γυναικολ & ενδοκριν. Αν βλέπεις ότι υπάρχει διχογνωμία μπορείς να μεταφέρεις στον ένα τη γνώμη του άλλου να δεις τι θα σου πει. Οι ιατρικές ειδικότητες πρέπει να συνεργάζονται. Στην πράξη βέβαια μπορεί να υπάρχουν κόντρες κι αυτό να είναι εις βάρος μας.

Είσαι μικρή, αλλά σε καλή ηλικία να αρχίσεις να ψάχνεσαι χαλαρά, να είστε ομάδα με το σύντροφο κ όλα θα πάνε καλά!

 

Μια χαρα είναι 4-5 κοπέλα μου να πάνε όλα τέλεια μέχρι αύριο εύχομαι και φυσικά να έχεις θετικότετο αποτέλεσμα! Καλή επιτυχία λοιπόν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/4/2018 at 5:08 ΜΜ, ο/η karen είπε:

Καλησπέρα μην απογοητεύεται και μην αγχωνεσαι, μονο ορμονολογικες εχεις κανει;

καλησπέρα, 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

μόνο ορμονολογικές προς το παρόν και ένα υπέρηχο όπου δε φάνηκε κάτι ανησυχιτικό

αυτά προς το παρόν...πιστεύεις ότι πρέπει να μπώ στη διαδικασία να το ψάξω πιο πολύ ή να περιμένω λίγο ακόμα;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Antelopeευχομαι αυτα τα εμβρυακια να γινουν ολοκληρα μωρα!!! Με το καλο η εμφυτευση!

@gesrp εγω εχω θυρεοειδιτιδα χασιμοτο. Εχω παρακολουθηση απο ενδοκρινολογο, ωστοσο εχω την τυχη η ενδοκρινολογος να ειναι η κολλητη μου και κουμπαρα μου και να ειναι και αυτη που μου χει συστησει τογυναικολογο που παω. Γενικα θεωρω εκαστος στο ειδος του. εξετασεις περαιτερω δε με εβαλε κανεις απτους δυο να κανω, πλην των γενικων αιματος και ειναι τελειως αντιθετοι σε αυτην την τακτικη, ξετιναγμα εξετασεων εξαρχης οταν δεν υπαρχει ενδειξη οτι κατι παει λαθος. Ωστοσο εμεις δεν ειχαμε ιστορικο σε αποβολες (Ημουν η πρωτη που ειχα παλινδρομη). Δεν ξερω βεβαια κατα ποσο το εξεταζουν αυτο, αλλα μια και το ανεφερες το λεω. Επισης να σου πω οτι καθολου μεγαλη δεν εισαι. Σε περναω και 1,5 χρονο. Σε αυτο το κομματι επισης με κανακευει και ο ενας και ο αλλος. Ο γυναικολογος οταν του γκρινιαζω οτι ειμαι μεγαλη μου λεει, ρε, εσυ εισαι μικρουλα, 34 παιδια θα κανεις. 1 στις 3 δεν εχει καν γκομενο στην ηλικια σου. αχαχαχαχ. ειναι θεος (και ψευτης :P ) αλλα τουλαχιστον με ξεαγχωνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Kat-Cat είπε:

@Antelopeευχομαι αυτα τα εμβρυακια να γινουν ολοκληρα μωρα!!! Με το καλο η εμφυτευση!

@gesrp εγω εχω θυρεοειδιτιδα χασιμοτο. Εχω παρακολουθηση απο ενδοκρινολογο, ωστοσο εχω την τυχη η ενδοκρινολογος να ειναι η κολλητη μου και κουμπαρα μου και να ειναι και αυτη που μου χει συστησει τογυναικολογο που παω. Γενικα θεωρω εκαστος στο ειδος του. εξετασεις περαιτερω δε με εβαλε κανεις απτους δυο να κανω, πλην των γενικων αιματος και ειναι τελειως αντιθετοι σε αυτην την τακτικη, ξετιναγμα εξετασεων εξαρχης οταν δεν υπαρχει ενδειξη οτι κατι παει λαθος. Ωστοσο εμεις δεν ειχαμε ιστορικο σε αποβολες (Ημουν η πρωτη που ειχα παλινδρομη). Δεν ξερω βεβαια κατα ποσο το εξεταζουν αυτο, αλλα μια και το ανεφερες το λεω. Επισης να σου πω οτι καθολου μεγαλη δεν εισαι. Σε περναω και 1,5 χρονο. Σε αυτο το κομματι επισης με κανακευει και ο ενας και ο αλλος. Ο γυναικολογος οταν του γκρινιαζω οτι ειμαι μεγαλη μου λεει, ρε, εσυ εισαι μικρουλα, 34 παιδια θα κανεις. 1 στις 3 δεν εχει καν γκομενο στην ηλικια σου. αχαχαχαχ. ειναι θεος (και ψευτης :P ) αλλα τουλαχιστον με ξεαγχωνει.

Γεια σου @Kat-Cat επειδη ειδα οτι εχεις χασιμοτο ηθελα να σε ρωτησω, εκανα τωρα εξετασεις και απο την υπεραυξημενη τιμη εψαξα και ειδα οτι εχω κ εγω. Δεν εχω μιλησει ακομα με την αιματολογο, εχω τηλ ραντεβου παρασκευη. Απλα επειδη δεν εχω ιδεα, φανταζομαι πρεπει να απευθυνθω σε ενδοκρινολογο μετα για καποια αγωγη; Ειναι κατι που ρυθμιζεται; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η eriv είπε:

Γεια σου @Kat-Cat επειδη ειδα οτι εχεις χασιμοτο ηθελα να σε ρωτησω, εκανα τωρα εξετασεις και απο την υπεραυξημενη τιμη εψαξα και ειδα οτι εχω κ εγω. Δεν εχω μιλησει ακομα με την αιματολογο, εχω τηλ ραντεβου παρασκευη. Απλα επειδη δεν εχω ιδεα, φανταζομαι πρεπει να απευθυνθω σε ενδοκρινολογο μετα για καποια αγωγη; Ειναι κατι που ρυθμιζεται; 

ναι, σε ενδοκρινολογο και τιποτα δεν ειναι, θα παρεις ενα Τ4 κανονικα να ειναι ρυθμισμενη η TSH κατω απο 2,5 μεχρι να κανεις τα παιδακια σου κλπ κλπ. Σκεψου καποια στιγμη και εγω θα το κοψω τελειως το χαπακι. απλα οσο εισαι σε αναπαραγωγικη φαση το ρυθμιζεις. Μην ανησυχεις καθολου για το χασιμοτο. Τι αντισωματα ειχες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kat-Cat

Ευχαριστω για την ενημερωση γιατι μεχρι να μιλησω με την αιματολογο δε ξερω τιποτα. 

Τι εννοεις τι αντισωματα εχω; Φουλ ασχετη εδω.. σου στελνω τις φωτο.

63372D78-1F89-4BBA-8478-DEEE21629B9B.jpeg

A53E06E8-BD4E-4DB7-8B55-FE8B8CE017B6.jpeg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η eriv είπε:

@Kat-Cat

Ευχαριστω για την ενημερωση γιατι μεχρι να μιλησω με την αιματολογο δε ξερω τιποτα. 

Τι εννοεις τι αντισωματα εχω; Φουλ ασχετη εδω.. σου στελνω τις φωτο.

63372D78-1F89-4BBA-8478-DEEE21629B9B.jpeg

A53E06E8-BD4E-4DB7-8B55-FE8B8CE017B6.jpeg

τιποτα δεν εχεις. Τα αντι - ΤPO ελαχιστα ανεβασμενα, τα αλλα επισης πανω αλλα σε πολυ ασφαλες επιπεδο. TSH τελεια κατω απο 2,5 δεν ξερω καν αν θα σου δωσουν χαπι....μπορει και να μην παρεις καθολου και απλα να το παρακολουθεις. Εκτος αν σου δωσουν πολυ ελαφρια δοση. (Με εχει κανει εξπερ η κουμπαρα μου). Κλεισε ενα ραντεβου με ενδοκρινολογο και θα σου πει. Να αναφερεις οτι κανεις προσπαθειες για εγκυμοσυνη. (Δεν εισαι ακομα εγκυος ε? Γιατι τα χω μπερδεψει λιγο)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

τιποτα δεν εχεις. Τα αντι - ΤPO ελαχιστα ανεβασμενα, τα αλλα επισης πανω αλλα σε πολυ ασφαλες επιπεδο. TSH τελεια κατω απο 2,5 δεν ξερω καν αν θα σου δωσουν χαπι....μπορει και να μην παρεις καθολου και απλα να το παρακολουθεις. Εκτος αν σου δωσουν πολυ ελαφρια δοση. (Με εχει κανει εξπερ η κουμπαρα μου). Κλεισε ενα ραντεβου με ενδοκρινολογο και θα σου πει. Να αναφερεις οτι κανεις προσπαθειες για εγκυμοσυνη. (Δεν εισαι ακομα εγκυος ε? Γιατι τα χω μπερδεψει λιγο)

@eriv οπως στα λεει η @Kat-Cat ειναι. αν θες, ξεκινησα προσφατα να πηγαινω στην κουκκου (ενδοκρινολογος) στο ελενα (στα απογευματινα) και ειναι πολυ καλη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ ρε κοριτσια @Kat-Cat & @Dim83 ευχαριστω παρα πολυ!! ?

Εβλεπα αυτο το 514 τοσο πανω απο οριο και ειχα φριξει!!

οχι δεν ειμαι εγκυος, εχω κανει 2 εξωσωμ χωρις επιτυχια και μονη μου .... (ο γιατρος δεν θεωρησε οτι χρειαζεται) πηγα να ψαχτω! 

εφοσον ειναι κατι που μπορει να ρυθμιστει με η χωρις αγωγη δε με νοιαζει.. ισα ισα που λεω μηπως βρηκαμε καποιο λογο που εφταιξε..

@Dim83 πως εισαι εσυ κοριτσι μου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η eriv είπε:

Αχ ρε κοριτσια @Kat-Cat & @Dim83 ευχαριστω παρα πολυ!! ?

Εβλεπα αυτο το 514 τοσο πανω απο οριο και ειχα φριξει!!

οχι δεν ειμαι εγκυος, εχω κανει 2 εξωσωμ χωρις επιτυχια και μονη μου .... (ο γιατρος δεν θεωρησε οτι χρειαζεται) πηγα να ψαχτω! 

εφοσον ειναι κατι που μπορει να ρυθμιστει με η χωρις αγωγη δε με νοιαζει.. ισα ισα που λεω μηπως βρηκαμε καποιο λογο που εφταιξε..

@Dim83 πως εισαι εσυ κοριτσι μου;

Γιαυτο ειμαστε εδω!!! Δεν ειναι τιποτα. Εισαι οριακα να παρεις χαπι μονο και μονο επειδη εισαι σε προσπαθεια, αν και εχεις εξαιρετικη tsh και ισως να μη σου δωσουν καν. Αλλα πηγαινε να το δειξεις σε ενδοκρινολογο, οχι στον αιματολογο καλυτερα. (Εγω εχω παραπανω απο σενα και παλι ουτε καν ανησυχει κανεις)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...