Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πόσες ξεκινάνε προσπάθεια τον Απρίλιο !!


ElektraGr

Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Diwni είπε:

@antzy9 κορίτσι μ δε ξέρω με βεβαιότητα να σ πω. Νομίζω από ρη μερα π πήρες τα φάρμακα από τ φαρμακείο. Κοίτα στο βιβλιάριο σου κάτω από ρη σφραγίδα της επιτροπής γράφει ημερομηνία που πήρες τα φαρμακα;

ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΥΓΕΙΑΣ...Κ ΓΡΑΦΕΙ 08/2017

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 542
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ε τότε πιστεύω είσαι μια χαρα. Πάλι με τ βιβλιάριο θα πας θα δουν την ημερομηνία κ είσαι καλυμμένη. Δ νομίζω να χρειάζονται κπ αλλο χαρτί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λέει η @Diwni. Μου φαίνειται και το πιο λογικό για να είμαι ειλικρινής.

Στο έγγραφο όμως του ΕΟΠΥΥ που σας έστειλα λινκ λέει επί λέξει "η 2η προσπάθεια πρέπει να απέχει τουλάχιστον 4 μήνες από την 1η προσπάθεια" για αυτό φοβάμαι μήπως εννοούν την ίδια τη χορήγηση και όχι απλά την προμήθεια. Βέβαια δεν είναι απαραίτητο να το ξέρουν πότε χρησιμοποιήθηκαν από τη στιγμή που έχεις ημ/νία στο βιβλιάριο. Αλλά λέει ότι θέλει και ιατρική βεβαίωση που να περιγράφει την προσπάθεια και εκεί μάλλον θα αναφέρονται ημ/νίες. Θα σου πρότεινα να πάρεις τηλέφωνο να το επιβεβαιώσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αντιλοπη στο εγγραφο που εστειλες γραφει οτι ημερομηνια εναρξης θεωρειται αυτη της παραλαβης των φαρμακων. 

Εκτος κι αν εγω το ερμηνευω λαθος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η nikona είπε:

@Antelope μπραβο συγχαρητηρια πολυ χαρηκα που πηγαν ολα καλα. Ευχομαι αυριο να εχεις τα καλυτερα νεα για την γονιμοποιηση. 

Θυμισε μου ομως την πρωτη φορα παλι ειχες τετοια ανταποκριση; Ή αλλαξατε πρωτοκολλο; Το σπερμα του συζυγου ηταν κ την πρωτη φορα ετσι;;;

@Bellaki οπως στ εγραψε η αντικοπη. Θα ξεκινησετε δευτερη προσπαθεια; Με το καλο ευχομαι

Ευχαριστώ πολύ πολύ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Antelope είπε:

@Bellaki με το χαρτί για τη 2η προσπάθεια τα παίρνεις. Πρέπει να απέχει τουλάχιστον 4 μήνες από την πρώτη και χρειάζεσαι και βεβαίωση από το γιατρό ότι δεν έφτασαν τα φάρμακα της πρώτης. Επίσης μια πρόσφατη β-χοριακή 10ημέρου.

Δες και εδώ, σελίδα 2: http://www.eopyy.gov.gr/Έγγραφα ΕΟΠΥΥ/Έντυπα - Δικαιολογητικά/Υποβοηθούμενη Αναπαραγωγή/Σχετικά με την χορήγηση φαρμάκων πρόκλησης ωοθυλακιορρηξίας και εξωσωματικής γονιμοποίησης.pdf

 

Ευχαριστώ πολύ πολύ!!! Κατατοπιστικότατο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σωστα @nikona αρα ειναι μια χαρα η φίλη μας η @antzy9! Ελπίζω κ το @Bellaki να ειναι εντος οριων. Πειτε μας κοριτσια να μαθουμε οταν τα παρετε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/3/2018 at 11:55 ΠΜ, ο/η Gina 955 είπε:

Εμάς υπάρχει θέμα στο σπέρμα...αλλα και στις 2 εξωσωματικες παρουσιάστηκε πρόβλημα στο ωαριο ....στην πρώτη παρουσίασαν ολα ανωμαλία και στη δεύτερη κατεληξε σε βιοχημική....εντωνεταξη έχω κάνει οοοολες τις εξετάσεις και δεν μου βρισκουν κάποιο πρόβλημα!!!!  Έχω τρελαθείιιιιι!!!

Gina 955 έχεις κάνει θρομβοφιλιας καρυοτυπου Κυστική ινώση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η antzy9 είπε:

ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΥΓΕΙΑΣ...Κ ΓΡΑΦΕΙ 08/2017

1 χρονο ισχυει οποτε εισαι καλυμενη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η antzy9 είπε:

δηλ απο την ωοληψια και πριν φυγεις αποτο κεντρο εχουν άποψη για την ποιοτητα? γιατι εμενα δεν μου ειπαν τιποτα,.,,,,θα επρεπε να ρωτησω?

Υπάρχει και ο προεμφυτευτικος έλεγχος . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Γεια σας! @Castrop rauxel γιατι να μη μπορεις; εδω κανουν κοπελες με πολυκυστικές κ πετυχαινουν μια χαρα. Καλύτερα βεβαια να μην υπαρχει γιατι μπορει να σου κανει υπερδιεγερση αλλα δεν ειχες τετοιο ιστορικο

Στα δικά μου νεα: τέλεια η ωοληψια, τελεια η μεθη και η ανάνηψη. Πήραμε 16 ωαρια που φανηκαν πολύ καλής ποιοτητας! Αλλά το σπερμα χάλια κοριτσια.. Χειροτερο απο ποτε. Σε σημειο που σκεφτηκαν να παρουν δευτερο δειγμα. Ο αντρας μου χαλια επισης. Θα στενοχωρηθουμε πολυ αν πανε στραφι τα καλα μας ωαρια που με κοπο μαζεψαμε. Αυριο θα μας ενημερωσουν ποσα γονιμοποιηθηκαν

Μπράβο κορίτσι όλα θα πάνε τελεια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Μπράβο κορίτσι όλα θα πάνε τελεια!!

Καλημέρα εύχομαι να πάρετε όσα περισότερα γονιμοποιημένα ωάρια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας μπέρδεψα συγνωμη  μάλλον της  Antelope ειναι τα ωάρια μην στεναχωριεσαι είμαστε και εμείς που παίρνουμε ενα και αυτο δεν περπατάει πήγα με δανεικα και πήρα μονο δυο και αυτά έτυχαν να ναι πιό κάτω απο απο σύγκριση με αλλά δικά μου που χαμε καταφέρει να γονιμοποιησουμε στο παρελθόν σε προηγούμενες προσπάθειες με φυσικο κύκλο τα υπολοιπα δεν γονιμοποιηθηκαν δεν ταίριαζε το σπέρμα. Κάθε ζευγάρι και το Γολγοθά του αλλου το σπέρμα αλλου τα ωάρια ενα σωρό προβλήματα που πρεπει ν αντιμετωπιστούν έχε Πίστη δυναμη κουράγιο αισιοδοξία και ελπίδα ολα θα γίνουν λίγο μας καθυστερεί αλλά θα τα καταφέρουμε. Εύχομαι οτι καλυτερο σ ολες μας ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η antzy9 είπε:

οι 4 μηνες μετρουν απο την ημερα που πηραμε τα φαρμακα απο τον ΕΟΠΠΥ η απο τη βεβαιωση του κεντρου? γιατι εγω πηρα τα φαρμακα τον αυγουστο 2017 αλλα η προσπαθεια εγινε φεβρουαριο 2018.....ΓΙΑ ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΝΑ ΜΕΤΡΑ Ο 2/2018 ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΜΑΙΟ ΝΕΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ...ΣΟΚ

@Finally @Diwni και αλλες  παλιες για δωστε τα φωτα σας

Από τη μέρα που πέρασες επιτροπή...κ γράφτηκε στο βιβλιαριο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/4/2018 at 2:51 ΜΜ, ο/η Kat-Cat είπε:

Παντως η αναισθησιολογος που εκανα τη μεθη στην αποξεση (δεν ξερω αν εχει διαφορα) μου κανε τρελη εντυπωση. Κοιμηθηκα ξυπνησα. Δεν ειχα καν πονοκεφαλο. Εφαγα ο.τι βρηκα μπροστα μου. Ηπια κατευθειαν νερα καφεδες κλπ. Δεν ανακατευτηκα καθολου ομως. Πηγα και για περπατημα μετα απο κανα διωρο. Δηλαδη πραγματικα σα να μην ειχα κανει μεθη. Απιστευτο. Φανταστικη!!! 

Είναι θέμα οργανισμού κ όχι αναισθησιολογία..εγώ με την ίδια αναισθησιολογίας στην πρώτη μέθη έβγαλα τα αντερα μου στη δεύτερη χαμπάρι κ στις αποξεσεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μην μπερδεύετε..

Η επιτροπή θεωρεί ότι τη μέρα που παίρνεις έγκριση παίρνεις κ τα φάρμακα για αυτό κ σε πολλές έχουν στο ίδιο κτήριο το φαρμακείο.

Τόσο για τις προσπάθειες όσο κ για την ημερομηνία λήξης του χαρτιού ένα χρόνο μετά ,μέτρα η επιτροπή...

Εγώ πχ είχα περάσει Δεκέμβρη ...προσπάθεια έκανα το Γενάρη κ δεύτερη διέγερση Απρίλη...(4 μήνες μετά την επιτροπή )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Finally είπε:

Είναι θέμα οργανισμού κ όχι αναισθησιολογία..εγώ με την ίδια αναισθησιολογίας στην πρώτη μέθη έβγαλα τα αντερα μου στη δεύτερη χαμπάρι κ στις αποξεσεις

Α, μπορεί δεν ξέρω. Τι τραβαμε οι χορευτριες παντως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια γεια σας, καλη δυναμη σε ολες στον αγωνα μας :) θα ηθελα να κανω μια ασχετη με τα οσα συζητατε ερωτηση. Τον περασμενο μηνα ξεκινησα να χρησιμοποιω τεστ ωορρηξιας και αυτες τις ημερες κανω παλι τα τεστ για τον δευτερο κυκλο. Τον προηγουμενο μηνα μεχρι 20η ημερα δεν ειχα κανενα θετικο τεστ ωστοσο την 17η ημερα του κυκλου παρατηρησα αυτο το egg white που λενε.. Στον τωρινο κυκλο (σημερα 18η ημερα) δεν εχω δει ακομη θετικο τεστακι ενω χθες και παλι τη 17η ημερα ειχα και παλι βλεννα. Υπαρχει περιπτωση να μην πηγαινει κατι καλα με τα τεστακια; Η να αρχισω να ψαχνομαι για μη ωορρηξια; Να πω οτι ο κυκλος μου δεν ειναι σταθερος, παιζει απο 28-33 ημερες, συνηθως ειναι 31 ημερων, εχω χασιμοτο και παιρνω εδω και μερικους μηνες glucophage. Eυχαριστω για το χρονο σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Γονιμοποιήθηκαν 11, μάλλον πάμε για βλαστοκύστες! Cross your fingers!!

@gesrp δεν εχω ιδεα για τεστάκια. Καποια κορίτσια που τα έχουν χρησιμοποιήσει έχουν γίνει εξπέρ και θα σου απαντήσουν αξιόπιστα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!

Θέλω και εγώ να μοιραστώ την ιστορία μου μαζί σας.

Εδώ και 5 μήνες προσπαθούμε με το σύζυγό μου για μωράκι αλλά τίποτα, τους 2 τελευταίους μήνες έχω χρησιμοποιήσει και τεστ ωορρηξίας.

Επίσης έχω κάνει κάποιες βασικές ορμονολογικές εξετάσεις οι οποίες ήταν καλές.

Απλά έχω απογοητευτεί και με έχει πιάσει και άγχος.

Αυτά!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antelope είπε:

Καλημέρα! Γονιμοποιήθηκαν 11, μάλλον πάμε για βλαστοκύστες! Cross your fingers!!

@gesrp δεν εχω ιδεα για τεστάκια. Καποια κορίτσια που τα έχουν χρησιμοποιήσει έχουν γίνει εξπέρ και θα σου απαντήσουν αξιόπιστα.

μπραβο βρε @Antelope με το ωραιο ονομα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η gesrp είπε:

Κοριτσια γεια σας, καλη δυναμη σε ολες στον αγωνα μας :) θα ηθελα να κανω μια ασχετη με τα οσα συζητατε ερωτηση. Τον περασμενο μηνα ξεκινησα να χρησιμοποιω τεστ ωορρηξιας και αυτες τις ημερες κανω παλι τα τεστ για τον δευτερο κυκλο. Τον προηγουμενο μηνα μεχρι 20η ημερα δεν ειχα κανενα θετικο τεστ ωστοσο την 17η ημερα του κυκλου παρατηρησα αυτο το egg white που λενε.. Στον τωρινο κυκλο (σημερα 18η ημερα) δεν εχω δει ακομη θετικο τεστακι ενω χθες και παλι τη 17η ημερα ειχα και παλι βλεννα. Υπαρχει περιπτωση να μην πηγαινει κατι καλα με τα τεστακια; Η να αρχισω να ψαχνομαι για μη ωορρηξια; Να πω οτι ο κυκλος μου δεν ειναι σταθερος, παιζει απο 28-33 ημερες, συνηθως ειναι 31 ημερων, εχω χασιμοτο και παιρνω εδω και μερικους μηνες glucophage. Eυχαριστω για το χρονο σας!

Καλησπέρα κορίτσι. Εγω χρησιμοποιώ τεστάκια. Τα τεστ ωορρηξίας αν γίνονται συμφωνα με τις οδηγίες χρήσεις εχουν 99% αξιοπιστία. Ειναι πολυ πιθανό δηλαδη να μην εκανες ωορρηξια. Πριν αγχωθεις βεβαια να σου πω, οτι γυναικες με σταθερο κυκλο δεν κανουν 12 ωορρηκτικους κυκλους ντε και καλα, μπορει να κανουν λιγότερους. Γυναικες με μια ανωμαλια δε, στην περιοδο τους ακόμα πιο λιγους. Αν το παρακολουθησεις με το γιατρο και δεις οτι δεν κανεις ειναι το πιο ευκολο να σου κανει προκληση ωορρηξιας με φαρμακο και να το δοκιμασετε. Εγω στη θεση σου για ενα μηνα θα το παρακολουθουσα με υπερηχο να δω τι γινεται ακριβως. Εχω πχ κυστικα? ή απλα ετυχε να μην εχω ωορρηξια 2 μηνες. Εσυ με κυκλο 31 ημερων θα επρεπε να κανεις ωορρηξια περιπου 31-14=17η μερα, με μια μικρη συν/πλην αποκλιση αναλογα με τον κυκλο. Κανε καθολο το μηνα σου τεστακια, και αν σου ρθει η περιοδος τον αλλο μηνα κανε ενα ραντεβουδακι με το γιατρο να το παρακολουθησετε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antelope είπε:

Καλημέρα! Γονιμοποιήθηκαν 11, μάλλον πάμε για βλαστοκύστες! Cross your fingers!!

@gesrp δεν εχω ιδεα για τεστάκια. Καποια κορίτσια που τα έχουν χρησιμοποιήσει έχουν γίνει εξπέρ και θα σου απαντήσουν αξιόπιστα.

11!! ουαου!!! Να μας ερθεις με πολυ ευχαριστα νεα συντομα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...