Μετάβαση σε περιεχόμενο
semarbosi

Υιοθεσία από άλλες χώρες

Recommended Posts

Καλησπέρα,

γνωρίζει κάποια κοπέλα πληροφρίες για υιοθεσία παιδιού  από άλλες χώρες??

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε πληροφορία και για οποιαδήποτε χώρα.

Ευχαριστώ

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Ψάξε λίγο για την Αλβανία. Είναι κοντά κ γνωρίζω ότι οι υιοθεσίες δεν είναι ιδιαίτερα χρονοβόρες (νομίζω ολοκληρώνονται σε ένα έτος). Νομίζω στο ίντερνετ θα βρεις πολλές πληροφορίες. Καλή επιτυχία! 

στις πριν 16 ώρες, ο/η semarbosi είπε:

Καλησπέρα,

γνωρίζει κάποια κοπέλα πληροφρίες για υιοθεσία παιδιού  από άλλες χώρες??

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε πληροφορία και για οποιαδήποτε χώρα.

Ευχαριστώ

Καλησπέρα δεν έχω ιδέα, μπορείς να βρεις δικηγόρο που ασχολείται με αυτά και να σε καθοδηγήσει και ενημέρωση κρίμα στην χώρα μας τοσα μωρα που έχουν αναγκη απο φροντίδα αγάπη στέγη και οι διαδικασίες να ναι τόσο χρονοβόρες. Εύχομαι οτι καλυτερο! 

στις πριν 6 ώρες, ο/η joy2 είπε:

Καλησπέρα! Ψάξε λίγο για την Αλβανία. Είναι κοντά κ γνωρίζω ότι οι υιοθεσίες δεν είναι ιδιαίτερα χρονοβόρες (νομίζω ολοκληρώνονται σε ένα έτος). Νομίζω στο ίντερνετ θα βρεις πολλές πληροφορίες. Καλή επιτυχία! 

Σ΄ευχαριστώ για την πληροφορία! Θα το ψάξω σίγουρα!

• Like 1

στις πριν 5 ώρες, ο/η karen είπε:

Καλησπέρα δεν έχω ιδέα, μπορείς να βρεις δικηγόρο που ασχολείται με αυτά και να σε καθοδηγήσει και ενημέρωση κρίμα στην χώρα μας τοσα μωρα που έχουν αναγκη απο φροντίδα αγάπη στέγη και οι διαδικασίες να ναι τόσο χρονοβόρες. Εύχομαι οτι καλυτερο! 

Κρίμα πραγματικά, αλλά η γραφειοκρατία είναι ανελέητη πραγματικά! Σ΄ευχαριστώ για την πληροφορία και τις ευχές! :)

στις On 3/13/2018 at 9:16 ΜΜ, ο/η semarbosi είπε:

Σ΄ευχαριστώ για την πληροφορία! Θα το ψάξω σίγουρα!

καλημέρα κορίτσι!!! βρήκες κάποια πληροφορία για το θέμα? το σκεφτόμαστε κι εμείς . είπα να κάνω μια επαφή για ενημέρωση με το βρεφοκομείο Αγιος Στυλιανός, αλλά η αναμονή φτάνει τα 5 χρόνια. λένε οτι αμεσα προκειται να αλλαξει η νομοθεσια αλλά....

Ρε παιδια απιστευτο να ακουω για αναμονες 5 ετων οταν υπαρχουν τοσα παιδακια. Πολυ λυπηρο πραγματικα, να θες να υιοθετησεις μια ψυχουλα να της δωσεις τα παντα να ζησει ομορφα και να μην μπορεις. Το θεμα της αναδοχης οικογενειας το χετε σκεφτει? Το οποιο ειναι γρηγορο και αμεσο, τουλαχιστον να μεγαλωνει το μωρο εξαρχης με την οικογενεια και μετα να προχωρησει η υιοθεσια? (από αυτά που εχω ακούσει βεβαια και εγώ.)

Στην αναδοχή όμως υπάρχει το ρίσκο να δεθείς με το μωρακι, να το αγαπήσεις και στο τελος να το δωσουν σε άλλη οικογενεια.

Στην Κρητη εχω οικογενειακή φίλη που υιοθετησε παιδακι από Βουλγαρία επειδη στην Ελλάδα η κατάσταση είναι απελπιστική, δε ξερω όμως περισσότερες λεπτομέρειες. 

Παντως κι εμείς αν τελικά αποφασισουμε να υιοθετησουμε παιδακι θα κοιταξουμε κατευθείαν για εξωτερικό.

στις πριν 7 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Στην αναδοχή όμως υπάρχει το ρίσκο να δεθείς με το μωρακι, να το αγαπήσεις και στο τελος να το δωσουν σε άλλη οικογενεια.

Στην Κρητη εχω οικογενειακή φίλη που υιοθετησε παιδακι από Βουλγαρία επειδη στην Ελλάδα η κατάσταση είναι απελπιστική, δε ξερω όμως περισσότερες λεπτομέρειες. 

Παντως κι εμείς αν τελικά αποφασισουμε να υιοθετησουμε παιδακι θα κοιταξουμε κατευθείαν για εξωτερικό.

Οντως ισχυει αυτο? Αν γινεις αναδοχος του παιδιου και καταθεσεις αιτηση για να το υιοθετησεις οντως μπορει να το δωσουν αλλου???? Τι να πω! Αυτο και αν ειναι αισχος, γιατι σιγουρα δεν κανει καλο και στο ιδιο το παιδι κατι τετοιο

στις πριν 3 ώρες, ο/η Kat-Cat είπε:

Οντως ισχυει αυτο? Αν γινεις αναδοχος του παιδιου και καταθεσεις αιτηση για να το υιοθετησεις οντως μπορει να το δωσουν αλλου???? Τι να πω! Αυτο και αν ειναι αισχος, γιατι σιγουρα δεν κανει καλο και στο ιδιο το παιδι κατι τετοιο

Δυστυχώς έτσι είναι... Και δυστυχώς τα ιδρύματα στην Ελλάδα δεν καίγονται και πολυ να δώσουν τα παιδια για υιοθεσία.. Προτιμούν να τα κρατανε μεσα όσο μπορούν, για να παίρνουν τις παχιες επιδοτήσεις. 😢 

• Sad 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε κάποιο σχόλιο.

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Εγγραφείτε στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση Τώρα