Μετάβαση σε περιεχόμενο

Υιοθεσία από άλλες χώρες


semarbosi

Recommended Posts

Καλησπέρα,

γνωρίζει κάποια κοπέλα πληροφρίες για υιοθεσία παιδιού  από άλλες χώρες??

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε πληροφορία και για οποιαδήποτε χώρα.

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Ψάξε λίγο για την Αλβανία. Είναι κοντά κ γνωρίζω ότι οι υιοθεσίες δεν είναι ιδιαίτερα χρονοβόρες (νομίζω ολοκληρώνονται σε ένα έτος). Νομίζω στο ίντερνετ θα βρεις πολλές πληροφορίες. Καλή επιτυχία! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η semarbosi είπε:

Καλησπέρα,

γνωρίζει κάποια κοπέλα πληροφρίες για υιοθεσία παιδιού  από άλλες χώρες??

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε πληροφορία και για οποιαδήποτε χώρα.

Ευχαριστώ

Καλησπέρα δεν έχω ιδέα, μπορείς να βρεις δικηγόρο που ασχολείται με αυτά και να σε καθοδηγήσει και ενημέρωση κρίμα στην χώρα μας τοσα μωρα που έχουν αναγκη απο φροντίδα αγάπη στέγη και οι διαδικασίες να ναι τόσο χρονοβόρες. Εύχομαι οτι καλυτερο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η joy2 είπε:

Καλησπέρα! Ψάξε λίγο για την Αλβανία. Είναι κοντά κ γνωρίζω ότι οι υιοθεσίες δεν είναι ιδιαίτερα χρονοβόρες (νομίζω ολοκληρώνονται σε ένα έτος). Νομίζω στο ίντερνετ θα βρεις πολλές πληροφορίες. Καλή επιτυχία! 

Σ΄ευχαριστώ για την πληροφορία! Θα το ψάξω σίγουρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η karen είπε:

Καλησπέρα δεν έχω ιδέα, μπορείς να βρεις δικηγόρο που ασχολείται με αυτά και να σε καθοδηγήσει και ενημέρωση κρίμα στην χώρα μας τοσα μωρα που έχουν αναγκη απο φροντίδα αγάπη στέγη και οι διαδικασίες να ναι τόσο χρονοβόρες. Εύχομαι οτι καλυτερο! 

Κρίμα πραγματικά, αλλά η γραφειοκρατία είναι ανελέητη πραγματικά! Σ΄ευχαριστώ για την πληροφορία και τις ευχές! :)

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...
στις On 3/13/2018 at 9:16 ΜΜ, ο/η semarbosi είπε:

Σ΄ευχαριστώ για την πληροφορία! Θα το ψάξω σίγουρα!

καλημέρα κορίτσι!!! βρήκες κάποια πληροφορία για το θέμα? το σκεφτόμαστε κι εμείς . είπα να κάνω μια επαφή για ενημέρωση με το βρεφοκομείο Αγιος Στυλιανός, αλλά η αναμονή φτάνει τα 5 χρόνια. λένε οτι αμεσα προκειται να αλλαξει η νομοθεσια αλλά....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε παιδια απιστευτο να ακουω για αναμονες 5 ετων οταν υπαρχουν τοσα παιδακια. Πολυ λυπηρο πραγματικα, να θες να υιοθετησεις μια ψυχουλα να της δωσεις τα παντα να ζησει ομορφα και να μην μπορεις. Το θεμα της αναδοχης οικογενειας το χετε σκεφτει? Το οποιο ειναι γρηγορο και αμεσο, τουλαχιστον να μεγαλωνει το μωρο εξαρχης με την οικογενεια και μετα να προχωρησει η υιοθεσια? (από αυτά που εχω ακούσει βεβαια και εγώ.)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στην αναδοχή όμως υπάρχει το ρίσκο να δεθείς με το μωρακι, να το αγαπήσεις και στο τελος να το δωσουν σε άλλη οικογενεια.

Στην Κρητη εχω οικογενειακή φίλη που υιοθετησε παιδακι από Βουλγαρία επειδη στην Ελλάδα η κατάσταση είναι απελπιστική, δε ξερω όμως περισσότερες λεπτομέρειες. 

Παντως κι εμείς αν τελικά αποφασισουμε να υιοθετησουμε παιδακι θα κοιταξουμε κατευθείαν για εξωτερικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Στην αναδοχή όμως υπάρχει το ρίσκο να δεθείς με το μωρακι, να το αγαπήσεις και στο τελος να το δωσουν σε άλλη οικογενεια.

Στην Κρητη εχω οικογενειακή φίλη που υιοθετησε παιδακι από Βουλγαρία επειδη στην Ελλάδα η κατάσταση είναι απελπιστική, δε ξερω όμως περισσότερες λεπτομέρειες. 

Παντως κι εμείς αν τελικά αποφασισουμε να υιοθετησουμε παιδακι θα κοιταξουμε κατευθείαν για εξωτερικό.

Οντως ισχυει αυτο? Αν γινεις αναδοχος του παιδιου και καταθεσεις αιτηση για να το υιοθετησεις οντως μπορει να το δωσουν αλλου???? Τι να πω! Αυτο και αν ειναι αισχος, γιατι σιγουρα δεν κανει καλο και στο ιδιο το παιδι κατι τετοιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Kat-Cat είπε:

Οντως ισχυει αυτο? Αν γινεις αναδοχος του παιδιου και καταθεσεις αιτηση για να το υιοθετησεις οντως μπορει να το δωσουν αλλου???? Τι να πω! Αυτο και αν ειναι αισχος, γιατι σιγουρα δεν κανει καλο και στο ιδιο το παιδι κατι τετοιο

Δυστυχώς έτσι είναι... Και δυστυχώς τα ιδρύματα στην Ελλάδα δεν καίγονται και πολυ να δώσουν τα παιδια για υιοθεσία.. Προτιμούν να τα κρατανε μεσα όσο μπορούν, για να παίρνουν τις παχιες επιδοτήσεις. ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...