Μετάβαση σε περιεχόμενο

9ος μηνας- Ποσες είμαστε ;


Recommended Posts

Δεν μεγάλο βαθμό δεν είναι... εγώ που ξέρω το σώμα μου το καταλαβαίνω... ρε κορίτσια, δεν έχω νιώσει και καθόλου συσπάσεις ακόμα... σκληραίνει η κοιλιά αλλά σε σημεία πχ πάνω δεξιά ή κάτω αριστερά ή ταυτόχρονα και στα δυο σημεία... το οποίο σχεδόν πάντα έχει να κάνει και με την κίνηση της μικρής... το οποίο συνοδεύεται και με πονάκια περιόδου, ο γιατρός έλεγε ότι η σύσπαση πιάνει μεγαλύτερο μέρος της κοιλιάς και μάλλον δεν είναι αυτό σύσπαση που περιγράφω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Λευτέρης είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Από τις 13.04 έχω μπει στο μήνα μου... έχω παρατηρήσει ότι χέρια πόδια πρήζονται τελευταίως... όχι πολύ, αλλά πρήζονται σε σχέση με πριν... κάτι παπούτσια που έχουν σφιχτές ραφές δεν μπόρεσα να τα φορέσω σήμερα... κ παρατηρώ τον αστράγαλο μου που συνήθως πετάει έχει κρυφτεί λίγο... επίσης το πρωί που ξυπνάω ζορίζομαι να κλείσω καλά τα δάχτυλα του χεριού μου... είναι φυσιολογικά όλα αυτά;;; είμαι 37+4 σήμερα... 

Αντε, πλησιαζει κι εσενα η ωρα σου!!

Εχεις προφανως μεγαλη κατακρατηση. Καλο θα ειναι να κοψεις μαχαιρι το αλατι.. Οχι μονο αυτο που βαζεις στο φαι αλλα κ την φετα (μπορεις να φας ανθοτυρο), καθε φαγητο απο εξω κλπ. Να το μεταφερεις φυσικα κ στον γιατρο σου.

Μολις γεννησεις παντως θα φυγει το πριξημο!

Υπομονη, λιγο εμεινε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου τι.κανετε;;;;τα μωρακια σας;;;;εμεις σημερα ειμαστε 16ημερων αλλα βρε κοριτσια εχει καμμια  που ευχομαι οχι....εμπειρια με.παλινδρόμηση στο μωρακι σας;;;εμεις οταν τρωμε ρευομαστε σαν μεγαλος ανθρωπος αλλα.κανει αρκετες γουλιες κ ξινιζει τα μουτρα του κ αναγουλιαζει....κανει και σαν τοξο το σωμα του μερικες φορες....επισης ποτε ξεκινανε οι κολικοι και τι σταγονιτσες δινετε;;;;θελω να τις παρω για παν ενδεχομενο!!!και εχετε κανει υπερηχο ισχύων....και αν.ναι που;;;θα χρειαστει κνεμεις να.κάνουμε...συγνωμη ρε.κοριτσια για το κατεβατο αλλα τωρα βρηκα χρονο κ σας γραφω αποριες μαζεμενες!! @Λευτέρης κοντευεις κ συ και εγω ειχα ενα.μετριο πρηξιμο τον ενατο μηνα πες το κ στο γιατρο σου αν κ.λογικα δεν ειναι κατι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Λευτέρης είπε:

Τις συσπάσεις πως τις αισθανόσασταν; 

Εγω ενιωθα να σκληραινει ολη η κοιλια και ενα σημειο να σηκωνεται σαν κορυφη.....δε συνοδευονταν απο πονο παρα μονο τη μερα που γεννησα που καταλαβα αμέσως ορι αυτες οι συπασεις ηταν γεννας γιατι ειχαν κ πονο μαζι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εμείς είμαστε 24 ημερών! Πολύ ήρεμα όλα! Κολικους δεν έχουμε ή απλά τουλάχιστον δεν κλαιμε χωρίς λόγο! Η παιδίατρος μου είπε ότι αν τον πιάσουν κολικοι να κάνω υπομονή κ να μην του δώσω τπτ και έτσι πορευομαστε μέχρι στιγμής! Το Σάββατο επιστρέφουμε στο νησί μακριά από τη μαμά αλλά θέλω να πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε! Γενικά πιστεύω ότι μέχρι στιγμής πάμε καλά!

Εσείς πως είστε ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λιτσουλη ειμαστε πολυ καλα, καθε μερα κανουμε κ κατι καινουργιο!! Σε μια βδομαδα θα γινουμε κ 2 μηνων!!

Stelvan, εχω εμπειρια απο ο,τι ρωτας!! Υπερηχο ισχυων εκανα προσφατα στο Παιδων Αγ. Σοφιας. Παιρνεις τηλ στο 1535 κ κλενεις ραντεβου με την ορθοπεδικη Α. Θα σου κλεισουν μαλλον για τον επομενο μηνα. Αν στο συνταγογραφησει γιατρος ειναι νομιζω δωρεαν, αλλιως 8€. Εμεις δεν περιμεναμε σχεδον καθολου στο νοσοκομειο-αμεσως τελειωσαμε!

Οσο για την παλλινδρομηση, θηλαζεις ή δινεις εμποριου?? (ειχαμε πολυ μεγαλο θεμα με την παλλινδρομηση ειδικα τον 1ο μηνα)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary πω πω ποτε λεγαμεγισ τις κοιλιτσες μας κ τωρα γινεστε δυο μηνων!!!!!θηλαζω αλλα δινω κ συμπλήρωμα υποαλλεργικο γάλα με βάση Οδηγία παιδιατρου....υποπτευομαι παλλινδριμηση γιατι μου το κανει κυριως με το συμπληρωμα....ειναι ομως και λαιμαργος....το σκ θα έρθει να τον δει....εσεις τι.ακριβως περασατε;;;;απο κολικους ειχατε;;; κ ποτε ξεκινησαν;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Stelvan είπε:

@Rosemary πω πω ποτε λεγαμεγισ τις κοιλιτσες μας κ τωρα γινεστε δυο μηνων!!!!!θηλαζω αλλα δινω κ συμπλήρωμα υποαλλεργικο γάλα με βάση Οδηγία παιδιατρου....υποπτευομαι παλλινδριμηση γιατι μου το κανει κυριως με το συμπληρωμα....ειναι ομως και λαιμαργος....το σκ θα έρθει να τον δει....εσεις τι.ακριβως περασατε;;;;απο κολικους ειχατε;;; κ ποτε ξεκινησαν;;;

Εμεις φαντασου κ με αποκλειστικο θηλασμο παλι ειχαμε τεραστο προβλημα. 1ον, εβγαζε πολυ μεγαλη ποσοτητα, 2ον την εκτοξευε πολυ μακρια (ρουκετα) κ 3ον, το χειροτερο οταν την ξαπλωνα πονουσε, βογγαγε κ τεντονοταν παρα πολυ σαν τοξο.. Ακουγαμε συνεχεια τις γουλιες τις να ανεβαινουν στο λαιμο της...

Αρχικα προσπαθησε να τον ταιζεις πιο συχνα. Μην περιμενεις να πεινασει. Εγω πλεον μπορει την ημερα να την θηλαζω κ ανα μιαμιση ωρα. Ετσι θα τρωει κ μικροτερα γευματα.

Αν το στηθος σου ειναι πολυ γεματο με το που παιρνει τις 2-3 πρωτες γουλιες, βγαζε το απ'το στηθιος κ ριξε για λιγα δευτερολεπτα το γαλα του στηθους σου σε μια πετσετουλα. Ετσι δε θα παιρνει το παιδι τοσο αερα..

Μολις θηλασεις για κανα 5λεπτο, βαζε το παιδι στον ωμο σου για 1 λεπτο για να ρευτει. Εμενα ενω ρευοταν δυσκολα, αρχισε με αυτον τον τροπο να ρευεται.

Η γιατρος μου μιλησε κ για πιθανη αλλεργια στην πρωτεινη γαλακτος. Εγω αρχικα εκοψα μαχαιρι ολα τα γαλακτωκομικα (κ τα κρυφα) για 2 περιπου βδομαδες. Μετα ετρωγα σιγα σιγα μεσα σε διαφορα τροφιμα, αργοτερα εφαγα κ φετα. Τωρα τρωω τα παντα εκτος απο φρεσκο γαλα.

Γυρω στις 35-40 μερες το παιδι ειχε τεραστια βελτιωση. Πλεον μονο φυσιολογικες γουλιτσες βγαζει κ πολυ λιγες φορες τεντωνεται σαν τοξο. Κ το κυριωτερο, γελαει συνεχεια κ ειναι ηρεμο γιατι μεχρι τοτε μονο μου εκλαιγε με λιγμους. Επισης εμαθε με αυτους τους τροπους να τρωει ηρεμα γιατι ετρωγε παααρα πολυ λαιμαργα.. (Το λαιμαργο παιδι, καταπινει πολυ αερα).

Να ξερεις οτι ο θηλασμος βοηθαει παρα πολυ..! Προσπαθησε οσο μπορεις να την θηλαζεις!

Ο,τι αλλο χρειαστεις ρωτα με!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση....και.σε.εμας ειπε.η παιδιατρος για πιθανη αλλεργια αυριο θα ερθει να τον δει και να κανει.εμβολιο η μικρη και θα συζητήσουμε απο κοντα....φταιει κ η λαιμαργια του γιατι τον κοβω συνεχεια και μολις τον σηκώσω ρευεται κατευθειαν κ βγαζει κ γουλια...εμενα δε κανει ρουκετες αλλα πολλες γουλιες..στο  στηθος τον βαζω συνεχεια αλλα τον συμπληρώνω γιατι αργω να κατεβάσω γαλα λογω μιας ιδιομορφίας του στηθους....η σύμβουλος θηλασμου προτεινε ενδιαμεσα απο το θηλασμο να.βγαζω κ με θηλαστρο αλλα εχοντας κ ενα αλλο παιδακι ειναι αδυνατον ....ελπιζω να βρουμε μιανακρη γιατι κατα τα αλλα ειναι πολυ ηρεμο μωρακι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

@Bloop καλα είμαστε, εδω στο τρέξιμο! Εσυ πως πας;;;;; ποσο ειστε τωρα;;;;; εμεις σχεδον 3 μηνων αλλά βγαλαμε λιγο τη ψυχη της μαμας και του μπαμπα με αλλεργία στο αγ. γάλα....τώρα είμαστε λιιιιιγο καλυτερα :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Fainareti κ μεις είμαστε 2 μηνων κ 1 εβδομάδα! Είμαστε πολύ πολύ καλοί κ ήσυχοι! Κοιμομαστε σερί με εξαίρεση ελάχιστες φορές που ξυπναμε ή 3 ή 4 γτ γουργουριζει η κοιλίτσα μας! Εσείς πως πάτε από ύπνο ?ρωτάω κυρίως γ αυτό γτ είναι το βασικότερο! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απο ύπνο ο μπεμπης μου σουπερ!! κοιμαται απο τις 9 το βραδυ μεχρι συνηθως 7-8 το πρωι..ξυπναμε μια φορα ανάμεσα σε 3 -5:30...και μετα κατα τις 11 παιρνει αλλη μια μικρη δοση υπνου ξανα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου τι κανετε;;;;;εμεις σημερα γιναμε δυο μηνων....επιτελους στρωσαμε στον υπνο ξυπναει μονο μια φορα το βραδυ να φαει ξυπναει κατα τις 9:30 το πρωι...μεσα στη μερα κοιμαται αλλα μας περνει αρκετη ωρα να κοιμηθει μολις τον ξαπλώνω ξυπναει ο κυριος....σε σας το κανουν.αυτο;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Bloop θα μετρήθουμε τη Πέμπτη που παμε για το δεύτερο εμβόλιο και θα σου πω.

@Stelvan εμένα οταν νυστάξει πέφτει ξερός με την προυπόθεση να είμαι δίπλα του.Αμα αρχίσει και κάνει οτι ξυπνάει η γκρίνια ξέρω πως κάτι τον ενοχλεί...κρυώνει ή ζεστενεται ή τον ενοχλεί φως ή φασαρία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι κορίτσια μου κάνει μια γκρινιτσα.. Δν ξέρω, μάλλον ζεσταίνεται.. Όλα του φταίνε! Βέβαια κ εγώ αν ζεστενομουν κ Δν μπορούσα να μιλήσω θα πλανταζα δν θα γκρινιαζα απλά ?

Είμαι κ σε νησί! Που να ήμουν κ Αθήνα με τον καύσωνα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι κοριτσια η αληθεια είναι ορι εχουμε πολυ ζεστη ...εμεις καναμε το πρωτο μας εμβολιο.τη παρασκευη...Είμαστε 5100 κ.60 ποντους......τωρα αυριο θα παμε για υπερηχο.ισχυων...εσεις κανατε;;;ρωτησα παιδίατρο κ.μου ειπε οτι δε κανει αντιηλιακο εως εξι μηνων κ.οχι.μπανιο.στη θαλασσα...αλλα.εστι.κ.αλλιως δεν ειχα.σκοπο να τον βαλω μεσα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αντηλιακό εμάς μας είπε αυστηρά όταν βγαίνει έξω με φως της frezyderm το 25ρι κ μπάνιο κανονικά από 6μηνο αλλά μιας κ είμαστε σε νησί είπε κ είναι "καθαρή " η θάλασσα κ απ 3ο μήνα :)

υπερηχο δν μ έχει αναφέρει καθόλου! Εγώ ας πούμε ως μωρό δν είχα κάνει (την ίδια παιδίατρο με τον μπεμπη μου είχα) ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τον καναμε σημερα μαζι με ενα υπερηχο στο κεφαλάκι κ ευτυχως ολα καλα...σρη κορουλα μου δε μου ειχαν πει κ ανακαλυψαμε _φανηκε ενα προβλημα στα ισχυα μολις περπατησε....τωρα στο μπεμπη τον καναμε για να εμαστε σίγουροι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...