Μετάβαση σε περιεχόμενο

ωχρινικη φαση...!


Guest

Recommended Posts

Κορίτσια μου και πάλι γεια σας! Ήθελα να ρωτήσω όταν βλέπουμε την τραχηλική βλέννα (σαν ασπράδι αυγού) που υποδηλώνει ωορηξια -γόνιμες μέρες,μετά από πόσες μέρες πρέπει να έρθει η περίοδος; Εγώ μόλις το βλέπω αυτό αδιαθετώ μετά από 14-19 μέρες! Έχω άστατο κύκλο! 

Και η δεύτερη ερώτηση που έχω είναι : όταν βλέπω αυτή την βλέννα έχω ωορηξια ή θα έχω μετά από κάποιες μέρες ; ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Fairyc είπε:

Κορίτσια μου και πάλι γεια σας! Ήθελα να ρωτήσω όταν βλέπουμε την τραχηλική βλέννα (σαν ασπράδι αυγού) που υποδηλώνει ωορηξια -γόνιμες μέρες,μετά από πόσες μέρες πρέπει να έρθει η περίοδος; Εγώ μόλις το βλέπω αυτό αδιαθετώ μετά από 14-19 μέρες! Έχω άστατο κύκλο! 

Και η δεύτερη ερώτηση που έχω είναι : όταν βλέπω αυτή την βλέννα έχω ωορηξια ή θα έχω μετά από κάποιες μέρες ; ?

Γεια σου κοπελα μου, να σου πω την αληθεια ποτε δεν καταλαβαινα απ τα υγρα μου γιατι τουλαχιστον για εμενα δεν ηταν καθε μηνα ακριβως ιδια. Εφοσον εχεις αστατο κυκλο γιατι δεν δοκιμαζεις τεστ ωορρηξιας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Μπλε μου είχα πάρει της hometest και δεν έβγαζα άκρη! Η δεύτερη γραμμουλα δεν γινόταν ποτε έντονη (σαν την άλλη-στις μέρες ωορηξιας) ενώ έκανα κάθε μέρα...ήταν ένα απαλό ροζ! Πήγα στον γιατρό μου,μου έκανε κολπικο υπέρηχο και μου είπε όντως έχει γίνει ωορηξια! 

Λεω να πάρω αυτά τα ψηφιακά αλλά είναι και λίγο ακριβά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Fairyc είπε:

@Μπλε μου είχα πάρει της hometest και δεν έβγαζα άκρη! Η δεύτερη γραμμουλα δεν γινόταν ποτε έντονη (σαν την άλλη-στις μέρες ωορηξιας) ενώ έκανα κάθε μέρα...ήταν ένα απαλό ροζ! Πήγα στον γιατρό μου,μου έκανε κολπικο υπέρηχο και μου είπε όντως έχει γίνει ωορηξια! 

Λεω να πάρω αυτά τα ψηφιακά αλλά είναι και λίγο ακριβά...

Νταξει μιλαμε με τοσες κοπελες που τα εχω μπερδεψει!! Δεν εχουμε ξανα μιλησει ε;;; Γιατι αυτα που θα σου πω τα ελεγα και σε μια αλλη συζητηση. χαχαχα Λοιπον κοιτα αρχικα δεν σκουραινει εντελως η δευτερη γραμμη σε καποιες κοπελες.Εμενα γινοταν ιδια και πιο σκουρα σε καποιες αλλες κοπελες ηταν παντα πολυ πιο αχνη. Εσενα σε νοιαζει η πιο σκουρα σου. Δηλαδη ως θετικο θα λαβεις το πιο σκουρο του κυκλου σου και ας μην ειναι ιδιο με την γραμμη ελεγχου. Εγω τα εβγαζα φωτογραφια ωστε να μπορω να δω τα προηγουμενα γιατι μετα απο 20 λεπτα αυτα μπορει να αλλαξουν χρωμα και δεν ειναι σωστα οποτε με την φωτογραφια εβλεπα το σωστο χρωμα. Για εμενα αν ειναι οπως στα λεω, δηλαδη αν εχεις πιο ανοιχτες και πιο σκουρες γραμμες στον κυκλο σου ε δεν χρειαζεται να πεταξεις λεφτα σε ψηφιακα. Αν ολες τις μερες ειναι ιδια η γραμμη τοτε ειναι αλλο θεμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ΜπλεΧαχαχα ναι έχουμε ξανά μιλήσει! Έχεις δίκιο απλά είναι σχεδόν κάθε μέρα το ίδιο χρωμα εκεί την περίοδο και λέω «σήμερα είναι η τέλεια μέρα» εεε την άλλη μέρα μπορεί να σκουρηνει ένα τσικ παραπάνω! Μπορεί και να είναι ιδέα μου...θα τα κρατάω κ εγώ φωτογραφία! Καλή ιδέα! Λέω να πάρω βεβαια αυτά με το χαμογελακι της clear blue! Τι στο καλό κάθε μέρα χαμόγελο θα έχει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερααα αγαπημένο θέμα μια και είμαι στις μέρες μου.Αρχικά θα συμφωνήσω με την @Μπλε όπως επίσης ότι με τα τεστ μπορεί να μην έχεις τα ίδια αποτελέσματα κάθε μήνα.Εμένα π.χ τον πρ.μήνα που τα χρησιμοποίησα πρώτη φορά ποτέ δεν έγινε τόσο κόκκινη η γραμμή μου με αυτην του ελέγχου.Αυτόν το μήνα όμως εχθές ήταν πιο σκούρα από τη γραμμή του ελέγχου και σήμερα ίδια....είναι λίγο περίεργα αλλά μαθαίνουμε πολλά έτσι.Σε εμένα τουλάχιστον τις πρώτες μέρες εμφανίζεται βλενα και τις δυνατές μέρες γαλακτερο υγρό.Γνώμη μου είναι να το δεις με τεστακια.....πιστεύω ότι είναι η μόνη σίγουρη μέθοδος.Μπορείς βέβαια να το παρακολουθείς και με το γιατρό σου αν δε βγάζεις άκρη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Fairyc είπε:

@Μπλε μου είχα πάρει της hometest και δεν έβγαζα άκρη! Η δεύτερη γραμμουλα δεν γινόταν ποτε έντονη (σαν την άλλη-στις μέρες ωορηξιας) ενώ έκανα κάθε μέρα...ήταν ένα απαλό ροζ! Πήγα στον γιατρό μου,μου έκανε κολπικο υπέρηχο και μου είπε όντως έχει γίνει ωορηξια! 

Λεω να πάρω αυτά τα ψηφιακά αλλά είναι και λίγο ακριβά...

Γεια σου @Fairyc!! Το ότι δεν σκουραίνει πολύ η γραμμούλα ίσως να οφείλεται σε λάθος χρήση. Τι εννοω: Κανονικά πρπεέι να μην εχει προηγηθεί καταναλωση υγρων για κανενα δυωρο. Εγώ ασ πούμε δεν μπορούσα να το κάνω αυτό κάθε μέρα τις μέρες περίπου της ωορρηξιας. Οπότε ίσως γααυτο σου βγαίνει πιο αχνή.

Οσο για την βλέννα και την ωορρηξία νομιζω πως γίνεται μετα την εμφανιση των υγρων αλλά κι αυτο δεν ειναι σιγουρο. Σημασια εχει να ειστε ενεργοι όλες εκεινες τιε ημερες(μερα παρα μερα) ώστε να υπάρχει σπέρμα στον κολπο.

Η ωχρινική φάση σε κάθε γυναίκα διαφερει από 12-16 μερες περιπου.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παντως αν δε βλεπεις ποτε τη γραμμη σκουρα για μενα παρακολουθα την ωορρηξια σου για ενα δυο κυκλους με γυναικολογο. Οχι αφου γινει η ωορρηξια αλλα πριν γινει για να δειτε οτι οντως τα ωοθυλακια σπανε σωστα. Επισης ισως να αλλαξεις τεστ και να παρεις καποια που θα σε βολεψουν περισσοτερο. Προσωπικα θεωρω οτι αν δεν κοκκινισει το τεστ κανονικα οπως λενε οι οδηγιες δεν εχει ανεβει σωστα η lh (εφοσον γινεται βασει των οδηγιων  χρησης παντα)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kat-Cat έχεις δίκιο αλλά μου είναι λίγο δύσκολο λόγο της δουλειάς μου να πηγαίνω γυναικολόγο γιατί τελειώνω αργά την δουλειά! Θα αλλάξω τεστ και θα σας πω εντυπώσεις μόλις έρθει η ώρα!

@zoi.ko Γαλακτερό υγρό εεε;;; Η αλήθεια είναι ότι έχω κ εγώ μετά την «μυξα» που βλέπω κ συνολικά όλα αυτά κρατάνε 5 ημέρες! Αλλά πάντα σκεφτόμουν ποια είναι η πιο «δυνατή» μέρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Fairyc με βάση τα αποτελέσματα των τεστ πάντα για μένα τουλάχιστον (δεν ξέρω αν είναι ίδια για όλες) είναι τα γαλακτερα.Αυτόν το μήνα γαλακτερα είχα μια μέρα πριν κοκκινισει φουλ,εχθές και σήμερα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα σε όλες. Η μικρή μου είναι σχεδόν 6 μηνών, θηλάζει αποκλειστικά και την προηγούμενη εβδομάδα ξεκινήσαμε τα φρουτάκια. Αρκετό καιρό πριν ξεκινήσουμε, κάθε φορά που μας έβλεπε να τρώμε, άπλωνε τα χεράκια και ανοιγοκλεινε το στόμα σαν να μασάει. Έδειχνε δηλαδή έτοιμη. Οι πρώτες μέρες πήγαν πολύ καλά, έτρωγε με τεράστια όρεξη και χαρά. Μέχρι τότε έκανε κακακια καθημερινά, ίσως και 2-3 φορές τη μέρα, με τη γνωστή υφή των μωρών που θηλάζουν. Αρχίσαμε με μπανάνα, έπειτα μήλο. Κατευθείαν σταμάτησε να ενεργείται, πέρασαν 4 μέρες όπου και σταμάτησε να τρώει. Δοκιμάσαμε ακτινίδιο και κόψαμε την μπανάνα για να λειτουργήσει το έντερο αλλά ούτε αυτό το ήθελε.  Ώσπου ξεκίνησε με παααρα πολύ κλάμα (έπειτα από 4 μέρες) να ενεργείται πολύ σκληρά κακά που είχαν βλεννη με αιμα. Πήρα πανικόβλητη την παιδίατρο και είπε να της βάλω βρεφικό υπόθετο. Εγώ το έβαζα, εκείνη το έσπρωχνε μαζί με σκληρά κακά και άπειρο κλάμα. Αυτό έγινε 3  φορές συνεχόμενα εκείνη τη μέρα. Είχε γίνει μούσκεμα στον ιδρώτα η καημένη, σφιγγοταν και έκλαιγε. Σπαραξε η καρδιά μου. Τελικά αποκοιμήθηκε στην αγκαλιά μου μέσα στα κλαματα.  Σήμερα, 2 μέρες μετά όπου πάλι δεν είχε ενεργηθει, έπειτα από συζήτηση με την παιδίατρο, της έβαλα ξανά υπόθετο. Μάλλον αντανακλαστικά, ξεκίνησε πάλι να σφίγγεται και να κλαίει, και έβγαλε πολύ λίγα κακα (όχι τόσο σκληρά) και μαζί και το υπόθετο. Για φρούτα ούτε λόγος. Βλέπει το κουτάλι και κλαίει. Η παιδίατρος λέει είναι συνηθισμένο, και ότι θα συνηθίσει το εντερακι της, αλλά ρε κορίτσια δεν αντέχω αυτό το κλάμα, της κόβεται η ανάσα και μου έρχεται να κλάψω και εγώ μαζί της. Φαίνεται να πονάει πάρα πολυ...Για το φαγητό είπε να μην την πιέζω, αλλά μου κάνει εντύπωση που ξεκίνησε με τόση χαρά να τρώει και ξαφνικά δεν θέλει ούτε μπουκιά. Είχαν και τα δικά σας μωράκια θέμα με το έντερο κατά την εισαγωγή των στερεών; Πώς το αντιμετωπίσατε;    Υ.Γ. λίγη μπανάνα που της έδωσα σε κομμάτι από το δικό μου χέρι, το έβαλε στο στόμα και το ρουφούσε. Blw φοβάμαι όπως πολύ να κάνω..Σε δύο μέρες ξεκινάμε δεύτερο γεύμα χορτοσουπα και όπως το πάει, αμφιβάλλω αν θα θελήσει να δοκιμάσει. Εάν έχετε συμβουλές για αυτό θα το εκτιμούσα πολύ. 
    • Γλυκια μου Λιλη!!!! ❤️ ποσο σε ευχαριστω!!!! 🥰 Δοξα το θεο πηγαν ολα τελεια!!! καλυτερα απ οτι ελπιζαμε...!!!  Να ειναι καλα και ο γιατρος μας φυσικα!!!! ελπιζω να συνεχισουμε ετσι και του χρονου να ειμαστε 3 ή 4!!! 🙏 με το καλο να περασουν οι μερες να μας πεις τα νεα σου!!!!! αγωνιουμε μαζι σου!!!! 🤗 Με ενα τεραστιο νουμερο χοριακης ευχομαι και γερα παιδακια στην αγκαλια σας!!! 🙏
    • Ναι φαίνεται ο γιατρος να ενδιαφέρεται για την ασθενή του κ να βλέπει κάθε περίπτωση διαφορετικά κ να μην κρατάει ένα πρωτόκολλο κ να το ακολουθεί σε ολες!! 
    • Σκεψου έχω τον φάκελο στο σπίτι κ δεν μπηκα σε πειρασμό να τον ανοίξω 😂😂😂
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...