Μετάβαση σε περιεχόμενο

Υψηλή αυχενική διακοπή κυησης???????


Recommended Posts

Καλησπέρα ξανά.

παω να τρελαθώ. σήμερα έκανα αυχενική.

6,50mm ρε παιδιά. με ρινικό οστό αδύνατον να εξεταστεί σε ημερολογιακή εγκυμοσύνη 12ε6η και υπερηχογραφικα 12 εβδομάδων ακριβώς. νταουν μου είπαν. και επίσης κάτι μου είπε η γιατρός μου ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να υπάρχει πρόβλημα νεφρών στο μωρό. 

εχω τρελαθεί κοντεύω να το χάσω το μυαλό μου. είμαι 28, όπως έχω ξαναπεί σε άλλο θέμα που αναφέρω την ιστορία μου και είναι το 1ο. είμαι παχύσαρκη αλλά μου είπαν δεν παίζει ρόλο. δεν έγινε καν papp-a να καταλάβετε λόγω των ευρημάτων της αυχενικής. δεν συνιστά παρακέντηση λόγω βάρους μόνο μια εξέταση αίματος μου ανέφερε η οποία όμως δεν είναι και 100% ενδεικτική.... δε χρησιμοποιώ καν σωστή λέξη τώρα αλλά δε ξέρω το ήθελα τόσο πολύ αυτό το μωρό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεύτερη περίπτωση που διαβάζω σε λίγες μερες στο φόρουμ σχετικά με άσχημη αυχενική.... δυστυχως

κοριτσι μου εχε κουράγιο κ δύναμη, εύχομαι ολόψυχα να μην χρειαστεί διακοπή κύησης κ το μωρο σου να ειναι υγιέστατο αλλα στην δυσάρεστη περίπτωση που χρειαστεί να εχεις υπομονη κ επιμονή κ θα πετύχεις μια τελειομηνη όμορφη εγκυμοσυνη! 

Να εισαι καλα κ εχε δύναμη. Σου στέλνω πολυ θετική ενέργεια κ ευχές ΟΛΟΨΥΧΑ να πανε ολα καλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ παρά πολύ, αλλά δυστυχώς μάλλον είναι μονόδρομος η διακοπή, σκέψου ότι η γιατρός μου είπε ότι αύριο πρέπει να της τηλεφωνήσω και να της πω την απόφαση μου. Θεωρεί ότι δεν πρέπει καν να περιμένουμε τα αποτελέσματα των βιοχημικών δεικτών που θα βγουν σε 2 βδομάδες. Κ εγώ φυσικά δε ξέρω τι να κάνω. Είναι μεγάλο το ρίσκο γαμωτο. Σκέφτηκα να κάνω ξανά την εξέταση, και; τι θα βγει; να περιμένω 15 μέρες;μέσα στην αγωνία; να συνεχίσω μια εγκυμοσύνη με τεράστιο ρίσκο να γεννήσω ένα μωρό που δε θα μπορώ να φροντίσω; η συμβουλή της ήταν η διακοπή της κύησης τώρα που είναι σχετικά νωρίς γιατί αργότερα θα υπάρχουν και αλλά προβλήματα (πχ αναγκαστική διακοπή κύησης με πρόκληση τοκετού). χαλια όλα χάλια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εύχομαι απο καρδιας να πάνε όλα καλά και το μωρό σας να γεννηθεί υγιέστατο. Οι γιατροί  μιλούν  με πιθανότητες και στατιστικές. Και  πολλές φορές κάνουν και λάθη. Δυστυχώς πολλά παιδάκια ήταν υγιέστατα και χάθηκαν άδικα. Μια φίλη μου κι όλας με αμνιο/ση, που της είπε ο γιαρός να κάνει , το έχασε και ήταν υγιέστατο. Όλα τα παιδάκια είναι ευλογία Θεού. Είτε αυτά είναι υγιεί, είτε με κάποιο/α πρόβλημα/τα. Πόσα παιδάκια γεννιούνται μια χαρά και αρρωσταίνουν στο μέλλον με ανίατες ασθένιες... Τι να κάνουν οι καημένοι οι γονείς τότε, να τα ρίξουν στον κεάδα, Θεός φυλάξει;; Σηκώνουν το Σταυρό τους και ο Θεός δεν τους αφήνει. Δεν αφήνει ο Θεός. Τα παιδια είναι μεγάλο δώρο Του, δεν κάνει να τα πετάμε στα σκουπίδια.... γιατί δυστυχώς αυτό γίνεται με την έκτρωση. Θεωρώ προσωπικα οτι όλα τα αγέννητα παιδια έχουν δικαίωμα στη ζωή. Μακάρι καλή μου να μην μπεις στη διαδικασία να σκεφτεις για εκτρωση. Στο περιοδικό Φίλοι των Πολυτέκνων υπάρχουν εξαιρετικά άρθρα για το θέμα των αμβλώσεων. Μπορεις να το βρεις στο διαδικτυο.  Το μωρό σας να δώσει ο Θεός να είναι γεμάτο υγεια και να σας δώσει πολύ πολύ χαρά και ευτυχία με τον ερχομό του. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 Μελινάκι μου διαβάζω ξαναδιαβάζω και δεν ξέρω τι να γράψω....αντίστοιχη εμπειρία δεν εχω για να σε βοηθήσω, δεν ξέρω τι να σου πω...μόνο θέλω να σου ευχηθώ καλή δύναμη σε οτι και αν αποφασίσεις. Σίγουρα αν απόφασισεις διακοπή κύησης μην φτάσεις στο σημείο πρόκλησης τοκετού, αν αποφασίσεις να συνεχίσεις κανονικά την κύηση προσπάθησε να το ψάξεις όσο καλύτερα μπορείς. Σίγουρα τα κιλά σε διαβεβαιώνω δεν παίζουν κανένα ρόλο στην συγκεκριμένη περίπτωση, σε 3 μέρες μπαίνω στο μήνα μου και απο κιλά έχω μπόοοοοοοοοολικα, οπότε μη το σκέφτεσαι αυτό.

Καλή δύναμη σε όποια απόφαση και αν πάρεις, και οτι χρειαστείς είμαστε εδω.

Με πολύ αγάπη <3

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσι μου. Πραγματικά δεν υπάρχουν λόγια για όλο αυτό. Το έζησα πρόσφατα με τη συννυφαδα μου στον 7ο της μήνα με πρόκληση κάτι το οποίο ήταν πολύ ψυχοφθόρο. Δε θα σου πω τι να κάνεις αυτό είναι μια απόφαση δική σου όμως θα έπαιρνα σίγουρα και μια 2η γνώμη. Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά ότι κι αν αποφασίσεις,ότι κι αν γίνει.Να είσαι δυνατή και κυρίως ψύχραιμη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@zoi.ko στον 7ο μηνα;;;;;;;; Παναγία μου τρέμω μην διαβάζω τέτοια. Πως γινεται να πηγαίνει τοσο στραβα κατι σε τοσο προχωρημένη εγκυμοσυνη. Σφίγγεται το στομάχι μου :cry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@NicolVall ναι ήταν πολύ άσχημο. Σε τέτοιες περιπτώσεις δε θέλω, ακόμα κι αν είναι πολύ δικός μου άνθρωπος, να ρωτάω λεπτομέρειες.Σε μια χαλαρή κουβέντα όμως που είχαμε πριν λίγο καιρό (η κοπέλα έμεινε ξανά έγκυος και τώρα έχει ένα μπέμπη 4 μηνών) μου είπε ότι ήταν λόγω προβλήματος με τον θυρεοειδή της που έχει θέμα αρκετά χρόνια. Όταν έγινε....η πεθερά μου μας είχε πει ότι το μωρό δε θρεφοταν σωστά.Δε ξέρω τι ισχύει όμως η κοπέλα τα κατάφερε να μαζέψει τα κομμάτια της και να προσπαθήσει ξανά...... το αποτέλεσμα τη δικαίωσε και θεωρώ ότι είναι ένα λαμπρό παράδειγμα επιμονής και αισιοδοξίας για όλες!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@zoi.ko Αδιαμφισβήτητα πρότυπο κ παράδειγμα για ολες μας! Σοκαριστικό ομως σε βαθμό χωρις λόγια...ταραχτηκα κ μονο που το διαβασα κ σκέφτηκα πως ναι ... υπαρχουν κ αυτα.

Να τις ζήσει ο μπέμπης κ όλες οι μανούλες να εχουν γερά μωρα κ όλες οι εγκύουλες γερά σποράκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@NicolVall ήταν πολύ άσχημο.Όταν μας τηλ. η πεθερά μου και μας το είπε θυμάμαι μαγειρευα και μου πέσανε τα πάντα από τα χέρια. Ξέχασα να πω ότι έχει και θρομβοφιλια και γέννησε με καισαρική.Δε ξέρω αν έπαιξε κι αυτό το ρόλο του την πρώτη φορά θεωρώ όμως ότι για τέτοιες άσχημες περιπτώσεις ευθύνονται και οι γιατροί.Εννοώ πως με τόσα τεχνολογικά μέσα που υπάρχουν πλέον μου φαίνονται περίεργα τέτοια περιστατικά.Έχουμε όμως ακούσει και διαβάσει τόσα πολλά που..... ειλικρινά δε ξέρω τι να πω και τι να σκεφτώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολλα περιστατικα μεσα σε λιγες μερες. Προφανως δε θα σου πει καμια μας τι να κανεις αλλα θα συμφωνησω με τη γιατρο σου να την παρεις την αποφαση οσο πιο νωρις γινεται. Εισαι μικρουλα ακομα και θα ξαναμεινεις πολυ ευκολα. Ειναι μεγαλο το ψυχολογικο σοκ. Δυστυχως ειναι και σχετικα συνηθες σε πολλες κοπελες. Να ξερεις πως μολις παρεις την αποφαση σουγια τα καλα μετα θα ηρεμησεις κιολας. Αυτο ειναι σιγουρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου πραγματικά στεναχωρέθηκα πολύ. Όμως σκέφτομαι και το προηγούμενό σου μήνυμα που ήταν μέσα στην απελπισία λόγω οικονομικών και προσωπικών με τον πατέρα του παιδιού. Καταλαβαίνω πως παρά τα όποια προβλήματα έχεις στη ζωή σου, όταν έχεις μια ψυχούλα μέσα σου την θέλεις όσο τίποτα από πολύ νωρίς. Σκέψου όμως αυτό που λέμε συνήθως ότι κάθε εμπόδιο για καλό. Ίσως και ό,τι έγινε να έγινε επειδή αν γεννιόταν αυτό το παιδί να ήταν ακόμα χειρότερα τα πράγματα και για σένα αλλά και για το ιδιο. Ίσως σου δίνεται μια ευκαιρία να επανεξετάσεις τη σχέση σου με τον σύντροφό σου και να σκεφτείς μέσα σου αν είσαι έτοιμη για αυτό. Αν γίνει αυτό προσπαθείς ξανά είτε με τον ίδιο σύντροφο (αφου πλεον θα έχεις σιγουρευτεί) είτε με κάποιον άλλο αργότερα που θα είσαι πιο σίγουρη για αυτόν. Ίσως ό,τι έγινε έγινε για να σε βγάλει από τη δύσκολη αυτή κατάσταση. Για να μην παρεξηγηθώ, δεν σου λέω τι να κάνεις απλώς θέλω να σε κάνω να νιώσεις καλύτερα σε περίπτωση που πάρεις την απόφαση που συνήθως παίρνεται σε αυτές τις περιπτώσεις. Δεδομένου ότι θα ήταν δύσκολο να μεγαλώσεις ένα παιδί ακόμη και υγειές κάτω από αυτές τις συνθήκες, θεωρώ πως αν όντως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το παιδί, θα είναι ακόμα πιο δύσκολο. Είσαι μικρή για να ξαναπροσπαθήσεις όταν θα είσαι ακόμα πιο σίγουρη για αυτό. Πάρτο σαν ένα τυχαίο γεγονός που συνέβη. Έχει συμβεί σε αρκετές και πλέον έχουν υγιή μωράκια στις αγκαλίτσες τους. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ παρά πολύ όλες κορίτσια μια προς μια που έστω ασχοληθήκατε με το θέμα μου ακόμα κι αν ήταν για 10 δευτερόλεπτα του χρόνου σας. Σήμερα ξανά μίλησα με την γιατρό μου πολύ αναλυτικ για όλα. Με παρακολουθεί από τα 18 μου και γενικά την εμπιστεύομαι παρά πολύ γιατί με έχει βοηθήσει πολύ σε άσχημες καταστάσεις υγείας που βίωσα, με κατάθλιψη, με άγχος με διάφορα αλλά  ενδοκρινολογικα...

Καταρχάς να πω ότι την αυχενική την έκανα στο ΡΕΑ παρουσία της γιατρού μου (και όχι σε ιατρείο) από υπερηχογραφιστη, ο οποίος μάλιστα έκανε και ενδοκολπικο υπέρηχο εκτός από τον διακοιλιακο προκειμένου, φαντάζομαι, να έχει την καλύτερη δυνατή εικόνα για όλα.

Τα νεφρά του μωρού είναι γεμάτα κύστες, ο φλεβωδης πόρος λίγο πανω από το φυσιολογικό και με τρελαίνει εννοείται το γεγονός ότι καρδούλα αμνιακό υγρό λωρος τριγλωχινα και όλα τα υπόλοιπα είναι πολύ καλά. αυτό το 6,50 όμως της αυχενικης μου είπε και η γιατρός ότι είναι οφθαλμοφανές... Και δυστυχώς δεν είναι μόνο η πολύ αυξημένη αυχενική, είναι το ρινικό οστό που δεν υπάρχει, είναι οι κύστες στα νεφρά του, είναι πολλά τα ευρήματα και είναι όντως οφθαλμοφανή.. Δεν έμαθα ποτέ αν είναι αγοράκι η κοριτσάκι γ*μ**ο...

Εχουμε ήδη κλείσει ραντεβού για την Δευτέρα να γίνει η επέμβαση, δεν έχω σταματήσει να κλαίω.  Εντάξει εννοείται ότι τώρα έχω και τον φόβο της επέμβασης μέσα σε όλα... Τρελή έτσι;

Πάντα πίστευα ότι όλα γίνονται για κάποιο λόγο, αλλά σε αυτή την περίπτωση βρε κορίτσια δε μπορώ να μην τρελαίνομαι και να μην έχω συνέχεια ένα γιατί μέσα στο μυαλό μου....Σας ευχαριστώ όλες, όλες αλήθεια μια μια ξεχωριστά και όλες μαζί, δε σας ξέρω αλλά από μια μεγάλη αγκαλιά σας στέλνω και ότι καλύτερο με τα μωράκια σας από καρδιάς...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η ΜΕΛΙΝΑ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ είπε:

Σας ευχαριστώ παρά πολύ όλες κορίτσια μια προς μια που έστω ασχοληθήκατε με το θέμα μου ακόμα κι αν ήταν για 10 δευτερόλεπτα του χρόνου σας. Σήμερα ξανά μίλησα με την γιατρό μου πολύ αναλυτικ για όλα. Με παρακολουθεί από τα 18 μου και γενικά την εμπιστεύομαι παρά πολύ γιατί με έχει βοηθήσει πολύ σε άσχημες καταστάσεις υγείας που βίωσα, με κατάθλιψη, με άγχος με διάφορα αλλά  ενδοκρινολογικα...

Καταρχάς να πω ότι την αυχενική την έκανα στο ΡΕΑ παρουσία της γιατρού μου (και όχι σε ιατρείο) από υπερηχογραφιστη, ο οποίος μάλιστα έκανε και ενδοκολπικο υπέρηχο εκτός από τον διακοιλιακο προκειμένου, φαντάζομαι, να έχει την καλύτερη δυνατή εικόνα για όλα.

Τα νεφρά του μωρού είναι γεμάτα κύστες, ο φλεβωδης πόρος λίγο πανω από το φυσιολογικό και με τρελαίνει εννοείται το γεγονός ότι καρδούλα αμνιακό υγρό λωρος τριγλωχινα και όλα τα υπόλοιπα είναι πολύ καλά. αυτό το 6,50 όμως της αυχενικης μου είπε και η γιατρός ότι είναι οφθαλμοφανές... Και δυστυχώς δεν είναι μόνο η πολύ αυξημένη αυχενική, είναι το ρινικό οστό που δεν υπάρχει, είναι οι κύστες στα νεφρά του, είναι πολλά τα ευρήματα και είναι όντως οφθαλμοφανή.. Δεν έμαθα ποτέ αν είναι αγοράκι η κοριτσάκι γ*μ**ο...

Εχουμε ήδη κλείσει ραντεβού για την Δευτέρα να γίνει η επέμβαση, δεν έχω σταματήσει να κλαίω.  Εντάξει εννοείται ότι τώρα έχω και τον φόβο της επέμβασης μέσα σε όλα... Τρελή έτσι;

Πάντα πίστευα ότι όλα γίνονται για κάποιο λόγο, αλλά σε αυτή την περίπτωση βρε κορίτσια δε μπορώ να μην τρελαίνομαι και να μην έχω συνέχεια ένα γιατί μέσα στο μυαλό μου....Σας ευχαριστώ όλες, όλες αλήθεια μια μια ξεχωριστά και όλες μαζί, δε σας ξέρω αλλά από μια μεγάλη αγκαλιά σας στέλνω και ότι καλύτερο με τα μωράκια σας από καρδιάς...!

Κορίτσι μου ... Δε ξέρεις πόσο στεναχωρήθηκα  :(:(

Δεν υπάρχουν λόγια παρηγοριάς..

Εύχομαι ο θεος να σας φέρει σύντομα ένα μωράκι ....

:(

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η ΜΕΛΙΝΑ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ είπε:

Σας ευχαριστώ παρά πολύ όλες κορίτσια μια προς μια που έστω ασχοληθήκατε με το θέμα μου ακόμα κι αν ήταν για 10 δευτερόλεπτα του χρόνου σας. Σήμερα ξανά μίλησα με την γιατρό μου πολύ αναλυτικ για όλα. Με παρακολουθεί από τα 18 μου και γενικά την εμπιστεύομαι παρά πολύ γιατί με έχει βοηθήσει πολύ σε άσχημες καταστάσεις υγείας που βίωσα, με κατάθλιψη, με άγχος με διάφορα αλλά  ενδοκρινολογικα...

Καταρχάς να πω ότι την αυχενική την έκανα στο ΡΕΑ παρουσία της γιατρού μου (και όχι σε ιατρείο) από υπερηχογραφιστη, ο οποίος μάλιστα έκανε και ενδοκολπικο υπέρηχο εκτός από τον διακοιλιακο προκειμένου, φαντάζομαι, να έχει την καλύτερη δυνατή εικόνα για όλα.

Τα νεφρά του μωρού είναι γεμάτα κύστες, ο φλεβωδης πόρος λίγο πανω από το φυσιολογικό και με τρελαίνει εννοείται το γεγονός ότι καρδούλα αμνιακό υγρό λωρος τριγλωχινα και όλα τα υπόλοιπα είναι πολύ καλά. αυτό το 6,50 όμως της αυχενικης μου είπε και η γιατρός ότι είναι οφθαλμοφανές... Και δυστυχώς δεν είναι μόνο η πολύ αυξημένη αυχενική, είναι το ρινικό οστό που δεν υπάρχει, είναι οι κύστες στα νεφρά του, είναι πολλά τα ευρήματα και είναι όντως οφθαλμοφανή.. Δεν έμαθα ποτέ αν είναι αγοράκι η κοριτσάκι γ*μ**ο...

Εχουμε ήδη κλείσει ραντεβού για την Δευτέρα να γίνει η επέμβαση, δεν έχω σταματήσει να κλαίω.  Εντάξει εννοείται ότι τώρα έχω και τον φόβο της επέμβασης μέσα σε όλα... Τρελή έτσι;

Πάντα πίστευα ότι όλα γίνονται για κάποιο λόγο, αλλά σε αυτή την περίπτωση βρε κορίτσια δε μπορώ να μην τρελαίνομαι και να μην έχω συνέχεια ένα γιατί μέσα στο μυαλό μου....Σας ευχαριστώ όλες, όλες αλήθεια μια μια ξεχωριστά και όλες μαζί, δε σας ξέρω αλλά από μια μεγάλη αγκαλιά σας στέλνω και ότι καλύτερο με τα μωράκια σας από καρδιάς...!

Πέρασα την αποξεση δύο φορές..αυτό μη σε τρομάζει..δε θα καταλάβεις τίποτα..θα κοιμάσαι..το ψυχολογικό..χμ μαθαίνεις να ζεις με αυτό..απέκτησα 2 παιδιά έχοντας χάσει 3( η μία κύηση ήταν δίδυμη που έχασα) σκέφτομαι συχνά τα 3 που έχασα..αλλά η ζωή αποφασίζει..κοίτα μπροστά σε αυτά που θα ρθουν κορίτσι μου..σφίξει δόντια κ κοίτα μπροστα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είσαι σίγουρη ότι δε θελει ς να πάρεις μια 2η γνώμη? σου εύχομαι μέσα από τα βάθη της καρδιάς μου να το ξεπεράσεις συντομα....και στο μέλλον να σου έρχονται μόνο χαρές.....εισαι πολύ μικρή και μάζεψε τις δυνάμεις σου να συνεχίσεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσι μου, μετα την επεμβαση θα αρχισεις να ηρεμεις. Μερα με τη μερα θα σαι πιο ηρεμη και πιο ψυχραιμη. Τωρα ακομα ειναι ολα τοσο εντονα...! Σε νιωθουμε, το μονο που μπορουμε να σου πουμε ειναι πως θα πανε ολα καλα και πως σε ενα μηνα απο σημερα θα δεις τα πραγματα πολυ ψυχραιμα με καθαρο μυαλο και θα ηρεμησεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μελίνα θα ήθελα να σε παρακαλέσω να πάρεις και άλλη γνώμη ιατρική.  Υπάρχουν τόσοι γιατροί που είναι κατά των εκτρώσεων και έχουν κάνει σκοπό της ζωή τους να βοηθήσουν την κάθε γυναίκα να γεννήσει το παιδί της και τη βοηθούν να μάθει τους λόγους που θα μπορούσε να είναι ευτυχισμένη με την όποια αναπηρία θα μπορούσε να έχει το βρέφος. Τελικά νιώθω τόσο μόνη εδώ μέσα, τόσο μόνη που υποστηρίζω το δικαίωμα του παιδιού σου να ζήσει... Γιατί έχει δικαίωμα να ζήσει ό,τι και να λέει η γιατρός σου και ο κάθε γιατρός. Δυστυχώς ηρεμία μετά από την άμβλωση δεν μπορεί να υπάρξει και το ξέρουν αυτό όσες το έχουν κάνει... Το λέω γιατί έχω μιλήσει με άτομα που έχουν προβεί σε τέτοιες πράξεις και το μόνο που αισθάνονται είναι απίστευτες ενοχές. Θα μπορούσες να το δώσεις για υιοθεσία και υπάρχουν τόσες γυναίκες που θέλουν απεγνωσμένα ένα παιδάκι. Εξάλλου τόσες περιπτώσεις υπάρχουν που ενώ ήταν στην ομάδα υψηλού κινδύνου, όλα πήγαν καλά. Από την άλλη και σύνδρομο down να είναι, ένας επίγειος άγγελος θα είναι δίπλα σου που ναι μεν θα τον υπηρετείς με αυτοθυσία, αλλά θα νιώθεις σε όλη σου τη ζωή ότι έκανες το καθήκον σου ως άνθρωπος, ως μητέρα. Μίλα λίγο και με κάποιον πνευματικό, θα δεις τα πράγματα πολύ διαφορετικά .  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/3/2018 at 7:58 ΜΜ, ο/η Μήτση Βίβιαν είπε:

Μελίνα θα ήθελα να σε παρακαλέσω να πάρεις και άλλη γνώμη ιατρική.  Υπάρχουν τόσοι γιατροί που είναι κατά των εκτρώσεων και έχουν κάνει σκοπό της ζωή τους να βοηθήσουν την κάθε γυναίκα να γεννήσει το παιδί της και τη βοηθούν να μάθει τους λόγους που θα μπορούσε να είναι ευτυχισμένη με την όποια αναπηρία θα μπορούσε να έχει το βρέφος. Τελικά νιώθω τόσο μόνη εδώ μέσα, τόσο μόνη που υποστηρίζω το δικαίωμα του παιδιού σου να ζήσει... Γιατί έχει δικαίωμα να ζήσει ό,τι και να λέει η γιατρός σου και ο κάθε γιατρός. Δυστυχώς ηρεμία μετά από την άμβλωση δεν μπορεί να υπάρξει και το ξέρουν αυτό όσες το έχουν κάνει... Το λέω γιατί έχω μιλήσει με άτομα που έχουν προβεί σε τέτοιες πράξεις και το μόνο που αισθάνονται είναι απίστευτες ενοχές. Θα μπορούσες να το δώσεις για υιοθεσία και υπάρχουν τόσες γυναίκες που θέλουν απεγνωσμένα ένα παιδάκι. Εξάλλου τόσες περιπτώσεις υπάρχουν που ενώ ήταν στην ομάδα υψηλού κινδύνου, όλα πήγαν καλά. Από την άλλη και σύνδρομο down να είναι, ένας επίγειος άγγελος θα είναι δίπλα σου που ναι μεν θα τον υπηρετείς με αυτοθυσία, αλλά θα νιώθεις σε όλη σου τη ζωή ότι έκανες το καθήκον σου ως άνθρωπος, ως μητέρα. Μίλα λίγο και με κάποιον πνευματικό, θα δεις τα πράγματα πολύ διαφορετικά .  

Είναι επιλογή της μητέρας τι θα αποφασίσει φυσικά, αλλά διαφωνώ κάθετα με το μήνυμα σου.  Δεν ξέρω τι να σχολιάσω πρώτα, ξεκίνησα να γράφω αλλά μου φαίνεται μάταιο.. Ίσως να μην είναι και πραγματικό το προφίλ σου @Μήτση Βίβιαν..

@ΜΕΛΙΝΑ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ λήψη τροφοβλάστης έκανες για να σιγουρευτείτε? Κουράγιο κορίτσι μου και όλα ξεπερνιούνται.. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Lisaki 80 συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Καιρό τώρα βλέπω διάφορα προφίλ εδώ μέσα που δεν μου κολλάνε καθόλου, ειδικά όταν διαβάζω αυτές τις συμβουλές που δίνουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/3/2018 at 10:03 ΜΜ, ο/η ΜΕΛΙΝΑ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ είπε:

Καλησπέρα ξανά.

παω να τρελαθώ. σήμερα έκανα αυχενική.

6,50mm ρε παιδιά. με ρινικό οστό αδύνατον να εξεταστεί σε ημερολογιακή εγκυμοσύνη 12ε6η και υπερηχογραφικα 12 εβδομάδων ακριβώς. νταουν μου είπαν. και επίσης κάτι μου είπε η γιατρός μου ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να υπάρχει πρόβλημα νεφρών στο μωρό. 

εχω τρελαθεί κοντεύω να το χάσω το μυαλό μου. είμαι 28, όπως έχω ξαναπεί σε άλλο θέμα που αναφέρω την ιστορία μου και είναι το 1ο. είμαι παχύσαρκη αλλά μου είπαν δεν παίζει ρόλο. δεν έγινε καν papp-a να καταλάβετε λόγω των ευρημάτων της αυχενικής. δεν συνιστά παρακέντηση λόγω βάρους μόνο μια εξέταση αίματος μου ανέφερε η οποία όμως δεν είναι και 100% ενδεικτική.... δε χρησιμοποιώ καν σωστή λέξη τώρα αλλά δε ξέρω το ήθελα τόσο πολύ αυτό το μωρό. 

Επειδή μου έχει τύχει κάτι παρόμοιο και το είχα ψάξει πάρα μα πάρα πολύ θα ήθελα να σου πω τα εξής:

Οι πολύ μεγάλες τιμές όπως η δική σου δεν είναι πάντα ανησυχητικές.

Συνέχισε με papp-a και τροφοβλάστη ή αμνιο. Έχεις ακόμα αρκετό χρόνο για να αποφασίσεις, μην πάρεις βιαστική απόφαση

Φυσικά η ψυχολογική σου κατασταση δεν είναι η καλύτερη αλοίμονο, όμως όσο γίνεται έχε ψυχραιμία και αγαπημένους ανθρώπους κοντά σου

Και το κυριότερο. Πάρε και άλλες γνώμες, οπωσδήποτε!

Και επίσης καλή τύχη!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η semarbosi είπε:

Επίσης διακοπή με πρόκληση τοκετού γίνεται μετά τον πέμπτο μήνα. Οπότε έχεις χρόνο..

Δεν είναι έτσι δυστυχώς.... μια φίλη μου πριν 1,5 μήνα στην 14η βδομάδα εκανε διακοπή κύησης λόγω τρισωμίας.. επειδή ήταν μεγάλο τον κύημα της είπαν πως δεν φτάνει η απόξεση, έκανε πρόκληση τοκετού και μετά απόξεση για καθαρισμό.. Ήταν δύσκολη εμπειρία.. Το έχει αφήσει όσο μπορεί πίσω της, έκλεισε ραντεβού με αιματολόγο και στο 3μηνο θα ξαναξεκινήσει προσπάθειες.. Δύσκολες καταστάσεις.. :( 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σε όλες σας... 

Κοριτσια ειλικρινά πρώτα από όλα ευχαριστώ γιατί δεν περίμενα ότι θα νιώσω έτσι μέσα σε ένα φόρουμ. Ειλικρινά ευχαριστώ και για όσες διαφώνησαν και για όσες συμφώνησαν, για όλες τις γνώμες. Τα κορίτσια οου μου μίλησαν για δεύτερη γνώμη, θα καταλάβουν παρακάτω.

Εβλεπα τις απαντήσεις σας αυτές τι; μέρες, αλλά δεν είχα το κουράγιο να μπω, βασικά είχα και πρόβλημα πρόσβασης στο φόρουμ (δεν αναγνωρίζει ποτέ τον κωδικό μου). 

Επιτρεψατε μου αρχικά να πω το εξής στην κα. Μητση, εάν το προφίλ είναι αληθινό. 

λοιπον, @Μήτση Βίβιαν δεν γνωριζόμαστε, όπως με καμία άλλη γυναίκα εδώ μέσα, όμως θεωρώ πρώτα και πάνω από όλα, το βασικό είναι να ενδιαφερόμαστε για την δίκη μας υγεία, γιατί αν η μαμα δεν είναι υγιής τότε κανένα παιδάκι δεν θα είναι υγιές. Διαφωνώ κάθετα με το μήνυμα σας - και τα 2 βασικά - και ξεκαθαρίσω ότι ακόμα και αν δεν αναφέρονταν σε εμένα αλλά σε κάποια άλλη κοπέλα πάλι την ίδια άποψη θα είχα. δεν θεωρώ ότι υπερασπίζεστε το δικαίωμα του δικού μου η κάποιας άλλης μαμάς παιδιού να ζήσει αλλά μια εντελως αρχαϊκη άποψη περί εκτρώσεων, πολύ γενικευμένη και πολύ φορεμενη. επίσης είναι πολύ διαφορετικό όταν κάτι δε το θέλεις, με το να σου λένε ότι δεν μπορείς να το έχεις. Σας ευχαριστώ λοιπόν κι εσάς. (ακόμα κι αν είστε τρόλ).

Στο δια ταύτα...Κορίτσια μου εχθές τελικά έγινε η διακοπή της κύησης και όπως όλα έδειξαν ήταν η πιο σωστή απόφαση, το μωράκι δεν είχε ούτε ένα γερό όργανο... Εκτός από τα νεφρά του δεν αιματωνοταν σωστά τι συκώτι και σιγά σιγά θα άρχιζε και η καρδούλα να αποδυναμώνεται... Πολύ μεγάλος κίνδυνος όχι μόνο για το μωρό, το οποίο μπορεί να μην κατάφερνε καν να γεννηθεί, αλλά και για μένα 

δεν μπορώ να σας περιγράψω πως είμαι, απλά περιφέρομαι στο σπίτι σαν ένα ζόμπι, βλέπετε μαζί με την διακοπή ήρθε και χωρισμός και έπεσαν πολλά μαζί. βασίζομαι στον χρόνο να κάνει την δουλειά του. προς το παρόν ξεσπάω τα συναισθήματα μου όσο μπορώ, αν και με τεράστια μοναξιά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...