Μετάβαση σε περιεχόμενο

Yoga στην εγκυμοσυνη


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια κ χρονια μας πολλά με υγιέστατα μωρα στα χέρια μας!

σκέφτομαι να ξεκινήσω prenatal yoga, αλλά δεν ξέρω καθόλου αν κάνει όντως καλό κ δεν δημιουργεί προβλημα...βαρέθηκα να είμαι απο την δουλειά σπιτι κ ανάποδα..πλεον 15η εβδομαδα αισθάνομαι καλυτερα καπως απο καούρες αναγούλες κτλ αλλα έχει αρχισει κ με πονάει η μέση κ το ισχίο μου σε υπερβολικό βαθμό κ σκεφτομαι πως μηπως ειναι κ απο το «καθισιο» επίσης θελω να κανω κατι ομορφο κ για εμενα κ για το σποράκι μου κ δεν μπορω να σκεφτώ κάτι άλλο. Η γνώμη σας ή εμπειρία σας;

μένω αθηνα κεντρικα προς νότια, αν εχετε να μου προτείνετε κ κάποιο κεντρο ή καποια δασκάλα yoga's ευχαρίστως! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω που το εχω ψαξει βοηθαει πολυ και στην διαθεση της μαμας και την μεση και γενικα γιατι πιο μετα που θα μεγαλωσει η κοιλιτσα μπορει να σε ενοχλη η μεση και η πλατη σου επισης ειδα απο ολα οσα διαβασα και ρωτησα οτι βοηθαει και πολυ το σωμα για την γεννα να ετοιμαστει!! απλα να πας σε μαθηματα που ειναι ειδικοι γι ααυτο για εγκυμονουσες να πας σε ενα καλο !! και θα δεις θα σαρεσει πολυ και θα σου κανει πολυ καλο και σωμα και στην ψυχολογια σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@anni7 ναι κ εγω ετσι εχω διαβάσει, απλα δεν εχει τύχη να το συζητήσω με καποια κοπέλα που εχει κανει στην εγκυμοσυνη κ δεν ξερω επ ακριβως. Μα ψάχνω κάποιο καλό ή καλή δασκάλα σιγουρα γι’αυτο κ ρωτησα μηπως καποια κοπέλα εχει να προτείνει κατι !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@NicolVall να σου πω επειδη δε εχω μεινει ακομα δε το εχω ψαξει να βρω που αλλα εχω φτασει να ψαξω αν βοηθαει και αν εινα ασφαλες!!!!! χαχαχαχα καταλαβες παω βημα βημα γιατι θελω και εγω να κανω στην εγκυμοσυνη αλλα αμα ψαξεις ιντερνετ συγουρα θα βρεις και σε σαιτ με μαμαδο περιεχομενο!!!! εχθες εβλεπα στον αλφα στην τσιμτσιλη ηταν μια  πολυ καλη γυμναστρια που κανει αμα ψαξεις την εκπομπη στο σαιτ θα την δεις αμα ειναι να δεις που ειναι η σχολη της και σε βολευει να πας την εχω ξανα δει αυτη ειναι καλη!! επισης εχει πολλα βιντεακια και στο u tube και απο ξενες που δειχνουν αλλα μπορει να φοβασαι μονη σου να τα κανεις αλλα ριξε και μια ματια !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@NicolVall κοριτσι μου καλη τελειομηνη εγκυμοσυνη να εχεις! εγω εκανα για καποιο διαστημα στην εγκυμοσυνη μου prenatal yoga και μου αρεσε πολυ! Μου ειχαν πει μετα το πρωτο τριμηνο επιτρεπεται! Μου αρεσε πολυ και κυριως με χαλαρωνε και μου εφτιαχνε τη διαθεση! Εγω δυστυχως εχω να σου συστησω κεντρο προς βορεια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi.Nik. ευχαριστω πολυ κοριτσι μου κ εσυ οτι επιθυμείς !

Το ψάχνω αλλα δεν ξερω που στο καλο να παω, δεν θελω κ personal για να κανω κ καμια γνωριμία με καμια μανούλα εδω γυρω τριγύρω κ για μετα, αμα ταιριάξει να κανουμε κ παρεούλα.απο την αλλη δεν θελω κ μακρυά γιατι μπορει να μην εχω παντα το κουράγιο κ την αντοχή να οδηγήσω τοσο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@NicolVall σε καταλαβαινω απολυτα! Κι εγω ημουν σε γκρουπακι με αλλες 3 μελλουσες μανουλες και ηταν πολυ ομορφα! Μου κανει εντυπωση που δε βρισκεις κατι εκει τριγύρω... εγω δε δυσκολεύτηκα πολυ και η δασκαλα ηταν πολυ καλη κ το πρόγραμμα φυσικα προσαρμοσμενο. Ευχομαι να βρεις κατι και να απολαυσεις στιγμες με το μωρακι στην κοιλίτσα! Εγω θυμαμαι καθε φορα που εκανα γιογκα κλωτσαγε σαν τρελο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@anni7 τελικα την έψαξα αυτή που μου έλεγες, την Μάντη.κ έχει πιλάτες στούντιο πολυ κοντα μου. Συμπτωματικά! Τέλεια! 

@Vivi.Nik. ναι οτι κλωτσάνε το εχω ακουσει γιατι το ευχαριστιούνται κ αυτα λόγω μιας ορμόνης που ανεβαίνει οταν γυμναζόμαστε ευχάριστα! Κάτι βρήκα..για να δουμε! Τετάρτη έχω γιατρο να ρωτησω κ την γνώμη του κ αν μου το επιτρέπει για να ειμαι κ τυπική κ σίγουρη κ θα παω να ξεκινήσω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@NicolVall καλα τελειο ετσι μπραβο μπραβο!!!!! πηγαινε να μας πεις αμα ειναι καλη να παμε και εμεις απο την τηλεοραση φαινεται πολυ καλη!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/8/2018 at 11:16 ΠΜ, ο/η NicolVall είπε:

Καλημέρα κορίτσια κ χρονια μας πολλά με υγιέστατα μωρα στα χέρια μας!

σκέφτομαι να ξεκινήσω prenatal yoga, αλλά δεν ξέρω καθόλου αν κάνει όντως καλό κ δεν δημιουργεί προβλημα...βαρέθηκα να είμαι απο την δουλειά σπιτι κ ανάποδα..πλεον 15η εβδομαδα αισθάνομαι καλυτερα καπως απο καούρες αναγούλες κτλ αλλα έχει αρχισει κ με πονάει η μέση κ το ισχίο μου σε υπερβολικό βαθμό κ σκεφτομαι πως μηπως ειναι κ απο το «καθισιο» επίσης θελω να κανω κατι ομορφο κ για εμενα κ για το σποράκι μου κ δεν μπορω να σκεφτώ κάτι άλλο. Η γνώμη σας ή εμπειρία σας;

μένω αθηνα κεντρικα προς νότια, αν εχετε να μου προτείνετε κ κάποιο κεντρο ή καποια δασκάλα yoga's ευχαρίστως! 

Εγω θα σου πω την αποψη της γυναικολογου μου (η οποια ειναι γενικα υπερβολικη αλλα αυτην εχω :P ) Επειδη το ειχα συζητησει μου ειχε πει οτι σε γυναικες που πριν μεινουν εγκυες δεν ειχαν στην καθημερινοτητα τους ασκηση δεν θεωρει καλο να ξεκινησουν καποια ασκηση μετα την εγκυμοσυνη περα απο συντομο περπατημα.
Απο κει και περα εγω δεν ξεκινησα ποτε γιατι δεν με αφησε λογω διαφραγματος (και αυτο μπορει να ειναι υπερβολη) Παντως εχω ενα διπλα στο σπιτι μου και θα σου στειλω τωρα σε πμ να το δεις και αυτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...