Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πρέπει να μιλήσω...


Recommended Posts

Καλημέρα..δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη συζήτηση αλλά κάπου πρέπει να μιλήσω αλλιώς θα σκασωωωωω..παντρεύτηκα γιατί έκανα το μοιραίο λάθος να ερωτευτώ ..ήταν αμοιβαίο για να είμαι ειλικρινής.. υπήρχαν απο τότε τα προβλήματα (θα εξηγήσω παρακάτω) αλλά εθελοτυφλούσα.δεν έχω πεθερό κ ήμουν τυχερή γιατί η πεθερά μου δεν ανακατευτηκε ποτέ..δούλευα σε μεγάλη εταιρεία,εταιρικό αυτοκίνητο κ όλα τα συναφή ..αρα οικονομικά ήμουν ανεξάρτητη απο τότε που τελείωσα το πανεπιστήμιο.γνωρισα τον άντρα μου μέσω κοινών γνωστών κ απο την πρώτη μάτια δέσαμε..παντρευτήκαμε κ σύντομα ήρθε κ το μωρό μας..αλλά ο σύζυγος ήθελε πάντα την ευτυχία μας να την μοιράζεται με ΟΛΟΥΣ τους συγγενείς του: με μωρό 3 μηνών είχαμε κόσμο στο σπίτι που έμενε 8-10  ώρες ..βίωνα την γνωστή αρμένικη βίζιτα ..όταν πάλι πηγαίναμε στα δικά τους σπίτια έπρεπε να κάτσουμε 5-8 ώρες ..όσες φορές του μίλησα ότι έχουμε μικρό μωρό που πρέπει να κοιμάται ,να τρώει συγκεκριμένες ώρες μου έλεγε ότι ήμουν υπερβολική ..Οταν είμασταν οι τρεις μας ήταν ο πιο γλυκός άνθρωπος ..η πεθερά μου του έλεγε ότι ήταν παντρεμένος άνθρωπος κ ότι θα έπρεπε να αφιερώνει χρόνο στο μωρό του κ σε μένα ..για να μην πολυλογώ κάποτε του δόθηκε η επιλογή για μετάθεση σε  νησί ..μακριά απο φίλους ,ξαδέρφια κουμπάρους, κολλητούς . Ξέχασα να σας πω ότι ο άντρας μου έχει 2 οικογένειες: η μια είναι εγώ κ το μωρο μας κ η άλλη ΟΛΟΙ οι συγγενείς του!!Ναι ..όλοι. το μόνο αρνητικό με την μετακίνηση  ήταν ότι θα έπρεπε να παραιτηθώ απο τη δουλειά μου ..κ το έκανα ..ναι το έκανα ..είμαστε στο νησί 8 μήνες τώρα ..κ κάθε μήνα έχουμε επισκέψεις συγγενών του που μένουν στο σπίτι μας ..φύγαμε απο τις αρμένικες  κ καταλήξαμε να γίνουμε πανσιόν !! Ξενοδοχείο με όλες τις ανέσεις ..! Όσες φορές του μίλησα μου βγάζει υπερβολική ..δεν μπορεί να τους αρνηθεί  όταν θέλουν να τον δουν και κάνουν ταξίδι για να έρθουν ..κάθε μήνα!! Ήμαρτον ..φτάσανε στο σημείο να μην μιλιομαστε ..κουράστηκα ..κουραστηκα .του μίλησε η μητέρα του.του μίλησε η μητέρα μου ..είπε ότι θα προσπαθήσει να βάλει όρια ..να παρναμε χρόνο οι τρεις μας αλλά δεν μπορεί να απαρνηθεί την οικογένεια του (δηλαδή ΟΛΑ τα ξαδέρφια ,θείους ,θείες,κουμπάρους ).θέλω να πάρω το μωρό μου κ να φύγω μακριά .. το ξέρω ότι έπρεπε να το είχα δει αλλά τελικά ο έρωτας σε τυφλώνει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Spirit2018 είπε:

Καλημέρα..δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη συζήτηση αλλά κάπου πρέπει να μιλήσω αλλιώς θα σκασωωωωω..παντρεύτηκα γιατί έκανα το μοιραίο λάθος να ερωτευτώ ..ήταν αμοιβαίο για να είμαι ειλικρινής.. υπήρχαν απο τότε τα προβλήματα (θα εξηγήσω παρακάτω) αλλά εθελοτυφλούσα.δεν έχω πεθερό κ ήμουν τυχερή γιατί η πεθερά μου δεν ανακατευτηκε ποτέ..δούλευα σε μεγάλη εταιρεία,εταιρικό αυτοκίνητο κ όλα τα συναφή ..αρα οικονομικά ήμουν ανεξάρτητη απο τότε που τελείωσα το πανεπιστήμιο.γνωρισα τον άντρα μου μέσω κοινών γνωστών κ απο την πρώτη μάτια δέσαμε..παντρευτήκαμε κ σύντομα ήρθε κ το μωρό μας..αλλά ο σύζυγος ήθελε πάντα την ευτυχία μας να την μοιράζεται με ΟΛΟΥΣ τους συγγενείς του: με μωρό 3 μηνών είχαμε κόσμο στο σπίτι που έμενε 8-10  ώρες ..βίωνα την γνωστή αρμένικη βίζιτα ..όταν πάλι πηγαίναμε στα δικά τους σπίτια έπρεπε να κάτσουμε 5-8 ώρες ..όσες φορές του μίλησα ότι έχουμε μικρό μωρό που πρέπει να κοιμάται ,να τρώει συγκεκριμένες ώρες μου έλεγε ότι ήμουν υπερβολική ..Οταν είμασταν οι τρεις μας ήταν ο πιο γλυκός άνθρωπος ..η πεθερά μου του έλεγε ότι ήταν παντρεμένος άνθρωπος κ ότι θα έπρεπε να αφιερώνει χρόνο στο μωρό του κ σε μένα ..για να μην πολυλογώ κάποτε του δόθηκε η επιλογή για μετάθεση σε  νησί ..μακριά απο φίλους ,ξαδέρφια κουμπάρους, κολλητούς . Ξέχασα να σας πω ότι ο άντρας μου έχει 2 οικογένειες: η μια είναι εγώ κ το μωρο μας κ η άλλη ΟΛΟΙ οι συγγενείς του!!Ναι ..όλοι. το μόνο αρνητικό με την μετακίνηση  ήταν ότι θα έπρεπε να παραιτηθώ απο τη δουλειά μου ..κ το έκανα ..ναι το έκανα ..είμαστε στο νησί 8 μήνες τώρα ..κ κάθε μήνα έχουμε επισκέψεις συγγενών του που μένουν στο σπίτι μας ..φύγαμε απο τις αρμένικες  κ καταλήξαμε να γίνουμε πανσιόν !! Ξενοδοχείο με όλες τις ανέσεις ..! Όσες φορές του μίλησα μου βγάζει υπερβολική ..δεν μπορεί να τους αρνηθεί  όταν θέλουν να τον δουν και κάνουν ταξίδι για να έρθουν ..κάθε μήνα!! Ήμαρτον ..φτάσανε στο σημείο να μην μιλιομαστε ..κουράστηκα ..κουραστηκα .του μίλησε η μητέρα του.του μίλησε η μητέρα μου ..είπε ότι θα προσπαθήσει να βάλει όρια ..να παρναμε χρόνο οι τρεις μας αλλά δεν μπορεί να απαρνηθεί την οικογένεια του (δηλαδή ΟΛΑ τα ξαδέρφια ,θείους ,θείες,κουμπάρους ).θέλω να πάρω το μωρό μου κ να φύγω μακριά .. το ξέρω ότι έπρεπε να το είχα δει αλλά τελικά ο έρωτας σε τυφλώνει.. 

Απο οτι βλεπω είστε ακομα ερωτευμένοι αλλα αυτο όντως ειναι τεράστιο προβλημα. Η γνώμη μου? Εφόσον ο σύζυγος δεν μπορεί να βάλει όρια βάλε εσυ. Δηλαδή μιλά τους στα ίσια. Οταν έρχονται και μένουν εκει βάζε τους προγραμμα δηλ θα μιλάνε δυνατά συγκεκριμένες ώρες δεν θα κάνουν πολλά πολλά καί με τροπο πετά τους κανένα -δεν μένουμε και πολυ μόνοι μας για να ξεκουραστούμε-  η κατι τέτοιο.. πρόσβαλε τους αν χρειαστεί γιατι αυτο αφορά το παιδι σου. Οτι βλέπει τωρα θα κάνει οπότε σκέψου το..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δηλαδή δεν είναι αυτονόητο βρε παιδιά ότι το ζευγάρι θέλει χρόνο μόνο του ;; Ότι  έχουμε μικρό μωρό ; Πρέπει δηλαδή επειδή είμαστε σε νησί =θάλασσα πρέπει να έχουμε κόσμο για να κάνει την βόλτα του κ τα μπάνια του !! Αναρωτιέμαι ποια είναι η προτεραιότητα του ;; Το παιδί του κ η γυναίκα του ή ο τρίτος ξάδερφος ;; Πάντα έλεγαν  να προσεχείς τις πεθερές αλλά εγώ έπεσα στην εξαίρεση του κανόνα !! Να μου δημιουργούν προβλήματα όχι τα αδέρφια,όχι η πεθερά αλλά οι θείοι, οι κουμπάροι και τα ξαδέρφια!!! Τι να κάνω ;; Είναι κ πολλοί!!μπορει ο άντρας μου να μην καταλαβαίνει ;; Να μην το βλέπει;; Τι θα πει δεν μπορεί να τους πει όχι !! Δεν ξέρω !! Για πρώτη φορά στη ζωή μου δεν ξέρω τι να κάνω!! Απλά θέλω να μιλήσω ,να φωνάξω !! Είμαι κ εγώ εδώ !! Είναι κ δικό μου το σπίτι !! Θέλω χρόνο να ηρεμήσω !! Να παίξω με το παιδί μου όχι να ασχολούμαι με βλακείες !! SOS ..δεν βλέπω φως ....απολογούμαι για την πολυλογία !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Spirit2018 είπε:

Καλημέρα..δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη συζήτηση αλλά κάπου πρέπει να μιλήσω αλλιώς θα σκασωωωωω..παντρεύτηκα γιατί έκανα το μοιραίο λάθος να ερωτευτώ ..ήταν αμοιβαίο για να είμαι ειλικρινής.. υπήρχαν απο τότε τα προβλήματα (θα εξηγήσω παρακάτω) αλλά εθελοτυφλούσα.δεν έχω πεθερό κ ήμουν τυχερή γιατί η πεθερά μου δεν ανακατευτηκε ποτέ..δούλευα σε μεγάλη εταιρεία,εταιρικό αυτοκίνητο κ όλα τα συναφή ..αρα οικονομικά ήμουν ανεξάρτητη απο τότε που τελείωσα το πανεπιστήμιο.γνωρισα τον άντρα μου μέσω κοινών γνωστών κ απο την πρώτη μάτια δέσαμε..παντρευτήκαμε κ σύντομα ήρθε κ το μωρό μας..αλλά ο σύζυγος ήθελε πάντα την ευτυχία μας να την μοιράζεται με ΟΛΟΥΣ τους συγγενείς του: με μωρό 3 μηνών είχαμε κόσμο στο σπίτι που έμενε 8-10  ώρες ..βίωνα την γνωστή αρμένικη βίζιτα ..όταν πάλι πηγαίναμε στα δικά τους σπίτια έπρεπε να κάτσουμε 5-8 ώρες ..όσες φορές του μίλησα ότι έχουμε μικρό μωρό που πρέπει να κοιμάται ,να τρώει συγκεκριμένες ώρες μου έλεγε ότι ήμουν υπερβολική ..Οταν είμασταν οι τρεις μας ήταν ο πιο γλυκός άνθρωπος ..η πεθερά μου του έλεγε ότι ήταν παντρεμένος άνθρωπος κ ότι θα έπρεπε να αφιερώνει χρόνο στο μωρό του κ σε μένα ..για να μην πολυλογώ κάποτε του δόθηκε η επιλογή για μετάθεση σε  νησί ..μακριά απο φίλους ,ξαδέρφια κουμπάρους, κολλητούς . Ξέχασα να σας πω ότι ο άντρας μου έχει 2 οικογένειες: η μια είναι εγώ κ το μωρο μας κ η άλλη ΟΛΟΙ οι συγγενείς του!!Ναι ..όλοι. το μόνο αρνητικό με την μετακίνηση  ήταν ότι θα έπρεπε να παραιτηθώ απο τη δουλειά μου ..κ το έκανα ..ναι το έκανα ..είμαστε στο νησί 8 μήνες τώρα ..κ κάθε μήνα έχουμε επισκέψεις συγγενών του που μένουν στο σπίτι μας ..φύγαμε απο τις αρμένικες  κ καταλήξαμε να γίνουμε πανσιόν !! Ξενοδοχείο με όλες τις ανέσεις ..! Όσες φορές του μίλησα μου βγάζει υπερβολική ..δεν μπορεί να τους αρνηθεί  όταν θέλουν να τον δουν και κάνουν ταξίδι για να έρθουν ..κάθε μήνα!! Ήμαρτον ..φτάσανε στο σημείο να μην μιλιομαστε ..κουράστηκα ..κουραστηκα .του μίλησε η μητέρα του.του μίλησε η μητέρα μου ..είπε ότι θα προσπαθήσει να βάλει όρια ..να παρναμε χρόνο οι τρεις μας αλλά δεν μπορεί να απαρνηθεί την οικογένεια του (δηλαδή ΟΛΑ τα ξαδέρφια ,θείους ,θείες,κουμπάρους ).θέλω να πάρω το μωρό μου κ να φύγω μακριά .. το ξέρω ότι έπρεπε να το είχα δει αλλά τελικά ο έρωτας σε τυφλώνει.. 

Καλησπέρα καλα έκανες και έγραψες μην μαζευεις μεσα σου πρώτον να χαίρεσαι το μωρακι σου. Ήσουν ανεξάρτητη πράγμα που δεν αρέσει στους άνδρες κακως άφησες δουλεια κλπ. Πρεπει να μαστε ανεξάρτητες και άνδρες να γνωρίζουν έλεγε μια γιαγιά απο την μέση και κάτω είχε δίκαιο τέλος πάντων. Ξέρω εχεις θυμό νεύρα λύπη και εγωισμό, προσπάθησε να ηρεμήσεις γιατι μονο καλο δεν κανεις στον εαυτό σου και επιβαρυνεσαι ψυχολογικά. Αχ αυτα τα σόι αμαν τι ειχαμε ξενοδοχειακές επιχηρησεις ;την παρτουλα τους κοιταν και καλοπέραση πω πω και έρχεται και καλοκαίρι σαν τουρίστες θα παρελάσουν μιλά και βάλε όρια τωρα πριν να ναι αργά και δεν θα σε κουμαντάρει κανείς. Ο καθένας σπίτι του και στην οικογένεια του. Μην κανεις βιαστικές κινήσεις πάνω σε θυμό νεύρα συζήτηση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο άντρας σου δεν πρόκειται ποτέ να μιλήσει και να βάλει όρια σε όλους τους συγγενείς . Έτσι είναι , έτσι ήταν και έτσι θα παραμείνει . Το θέμα είναι ότι θα πρέπει να βάλεις εσύ τα όρια σου και όχι όταν έρχονται αλλά να μην έρχονται συνεχώς . Θα πρέπει να γίνεις κακιά κι αυτό διότι δεν έχετε κάποιο άλλο ιδιαίτερο πρόβλημα σύμφωνα με τα λεγόμενά σου και ούτε δεν τον θεωρείς κατάλληλο πατέρα . Συγκέντρωσε δυνάμεις και ξεκίνα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοπελα μου!!ταυτηστικα καπως με το θεμα σου γιατι ειχα περασει κατα καποιο τροπο το ιδιο αυτο με το να μενοθν σπιτι για φιλοξενεια!!εχεις δικιο και δεν εισαι καθολου υπερβολικη οταν κανουμε οικογενεια θα πρεπει να δινουμε προτερεοτητα σε αυτο!!και ο καθενας εχει το προγραμμα του ειδικα εσεις με ενα παιδι!!εγω εβαλα τα ορια μου και επιασαν καλα θα κανεις να τα βαλεις και εσυ θα σ προτεινα να μιλησεις ξεκαθαρα στο συζυγο σου και να τον κανεις να καταλαβει οτι σπιτι σας δεν θα ξανα ερθει κανεις ξερω πως θα φτασεις στο αλλο ακρο αλλα ισως ειναι η μονη λυση!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η marzou είπε:

Καλησπερα κοπελα μου!!ταυτηστικα καπως με το θεμα σου γιατι ειχα περασει κατα καποιο τροπο το ιδιο αυτο με το να μενοθν σπιτι για φιλοξενεια!!εχεις δικιο και δεν εισαι καθολου υπερβολικη οταν κανουμε οικογενεια θα πρεπει να δινουμε προτερεοτητα σε αυτο!!και ο καθενας εχει το προγραμμα του ειδικα εσεις με ενα παιδι!!εγω εβαλα τα ορια μου και επιασαν καλα θα κανεις να τα βαλεις και εσυ θα σ προτεινα να μιλησεις ξεκαθαρα στο συζυγο σου και να τον κανεις να καταλαβει οτι σπιτι σας δεν θα ξανα ερθει κανεις ξερω πως θα φτασεις στο αλλο ακρο αλλα ισως ειναι η μονη λυση!!

Το έκανα ..του μηλησα ..για το τι είναι η οικογένεια ..τι σημαίνει να παντρευτείς κ να πάψεις να είσαι ελεύθερος ..κ η απάντηση του ;; Δεν τον υποστηρίζω ..αισθάνεται άσχημα που τον βάζω να διαλέξει μεταξύ της οικογειας του (οι συγγενείς ) κ μεταξύ της γυναίκας του κ του μωρού..αισθάνεται λέει άσχημα όταν ξέρει ότι θα ρθει κάποιος γιατί ξέρει ότι μετά θα μαλώσουμε ..ότι δεν μπορω να τον απομακρύνω απο την οικογένεια (συγγενείς) κ ότι πολύ απλά δεν θέλει..ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ !!! Αυτό ήταν ....αποφάσισε αυτός για εμένα!!  Μείνε λοιπόν με την μεγάλη σου οικογένεια κ άσε την γυναίκα σου κ το μωρο σου.. ..μίλησα τώρα με την πεθερά μου κ μου είπε να κάνω υπομονη γιατί ο άντρας μου με λατρεύει εμένα κ το παιδί ..ότι ειναι κρίμα να χαλάσω το γάμο μου για τόσο μικρά θέματα που στο κάτω κάτω είναι πράγματα συμβαίνουν στις οικογένεια κ ότι θα του μιλήσει..τώρα μάλιστα !! Μάλιστα κύριες  μου ! ΑΥΤΑ !! Νομίζω ότι τα λόγια είναι περιττά !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Spirit2018 είπε:

Το έκανα ..του μηλησα ..για το τι είναι η οικογένεια ..τι σημαίνει να παντρευτείς κ να πάψεις να είσαι ελεύθερος ..κ η απάντηση του ;; Δεν τον υποστηρίζω ..αισθάνεται άσχημα που τον βάζω να διαλέξει μεταξύ της οικογειας του (οι συγγενείς ) κ μεταξύ της γυναίκας του κ του μωρού..αισθάνεται λέει άσχημα όταν ξέρει ότι θα ρθει κάποιος γιατί ξέρει ότι μετά θα μαλώσουμε ..ότι δεν μπορω να τον απομακρύνω απο την οικογένεια (συγγενείς) κ ότι πολύ απλά δεν θέλει..ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ !!! Αυτό ήταν ....αποφάσισε αυτός για εμένα!!  Μείνε λοιπόν με την μεγάλη σου οικογένεια κ άσε την γυναίκα σου κ το μωρο σου.. ..μίλησα τώρα με την πεθερά μου κ μου είπε να κάνω υπομονη γιατί ο άντρας μου με λατρεύει εμένα κ το παιδί ..ότι ειναι κρίμα να χαλάσω το γάμο μου για τόσο μικρά θέματα που στο κάτω κάτω είναι πράγματα συμβαίνουν στις οικογένεια κ ότι θα του μιλήσει..τώρα μάλιστα !! Μάλιστα κύριες  μου ! ΑΥΤΑ !! Νομίζω ότι τα λόγια είναι περιττά !! 

Οπως φαινεται δεν θελει να καταλαβει πως αισθανεσαι και δεν θα του δωσω αδικο οτι εκεινος θελει να ειναι φιλοξενος και να κανει το καλυτερο για τους συγγενεις του και αυτο θεωρει πως ειναι το σωστο!!απλος εγω τουλαχιστον σε καταλαβενω γιατι ειναι δυσκολο και εσυ εχεις τους ρυθμους σ και θα πρεπει να ξεβολευεσαι καθε φορα!!κουραγιο κοπελα μ αλλα θα συμφωνησω να μην χαλασεις το σπιτι σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...