Μετάβαση σε περιεχόμενο

Επιστροφη στη δουλεια...δυσκολο πολυ...


Recommended Posts

Γεια σας!Εχω ενα αγορακι 13ων μηνων και σε μερικες μερες τελειωνει η αδεια μου και επιστρεφω στη δουλεια μου...Ε λοιπον δεν μπορω να το διαχειριστω καθολου καλα...οποτε το σκεφτομαι τα ματια μου γεμιζουν δακρυα.Εχω δεθει τοοοσο πολυ μαζι του(σαν μαμα φυσικο ειναι) κ εχουμε φτιαξει τον δικο μας υπεροχο κοσμο που νιωθω οτι θα πρεπει να τον αφησω και να επιστρεψω σε ενα κοσμο σκληρο.Πως θα αφησω το μπεμπακι μου;Εχουμε τοσο υπεροχη καθημερινοτητα.Δεν ειμαι αχαριστη...ξερω καλα οτι αλλες μαμαδες γυρισαν στη δουλεια τους οταν τα μπεμπακια τους ηταν πολυ μικροτερα.Προσπαθω να εστιασω στα θετικα οτι το μωρακι μου θα ειναι σε καλα χερια(με τους γονεις μου,δοξα τω Θεω),οτι εχω καλο ωραριο καιστην τελικη οτι ειμαι τυχερη που εχω αυτη τη δουλεια και βοηθαω και εγω στα του σπιτιου.Αλλα ειλικρινα τα ξεχναω ολα αυτα οταν με πιανει αυτη η στενοχωρια και σκεφτομαι απλα οτι αποχωριζομαι το μωρακι μου και πως θα το κανω...Ολοι επισης μου λενε οτι οσο περναει ο καιρος θα αισθανομαι ολο και καλυτερα και θα συνηθισω...παλι ομως και αυτο δεν με βοηθα καθολου...? Να ειστε ολες σας καλα σας ευχαριστω που ακουσατε και εμενα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομιζω οτι την απαντηση την έδωσες στο μηνυμα σου. Η νυφη μου που δουλευει σε πολυ μεγαλη εταιρεια, γυρισε πισω με το μωρο 2,μιση μηνων, και στο σπιτι της γυρνουσε καθε μερα βραδυ.....Αντιστοιχα εγω που ειμαι ελευθερος επαγγελματιας, θα πρεπει να δουλευω με την κοιλια στο στομα (εφοσον βεβαια δεν εχω ιατρικο προβλημα) και να γυρισω στις 40 μερες πισω. Εισαι πολυ τυχερη που ειχες 13 μηνες αδεια!, που εχεις καλο ωράριο, και βασικά που έχεις δουλειά. Συν τοις αλλοις πιστευω θα κανει καλο και στους δυο σας λιγος απογαλακτισμος σιγα σιγα για καποιες ωρες, και θα δεις με την παροδο των εβδομαδων και των μηνων, οτι καλο κανει να βρεθεις σε ενα αλλο περιβαλλον, περα απο παιδια, πανες και γαλατα. Στη ζωή για να έχουμε ισορροπια πρεπει να βρισκουμε μια χρυση τομη σε όλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kat-Cat με υπερκάλυψες! 

Rosemary1982, είμαι από αυτές που γύρισαν στην δουλειά στο δίμηνο και δεν μπορείς να φανταστείς πόσο σκληρό και απάνθρωπο είναι να αποχωρίζεσαι το βρεφάκι σου...Είσαι πολύ τυχερή που βίωσες αυτό το μαγικό ταξίδι των 13 μηνών! Να χαίρεσαι το παιδάκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οκ σκέψου ότι εγώ γύρισα μετά το 40 ήμερο..κ άφησα σε ξένους το μωρό κ το πρώτο κ το δεύτερο γιατί δεν είχα κανένα..13 μήνες έχουν μόνο στο δημόσιο..όλες οι άλλες είμαστε μάνες κατώτερου θεού..μια χαρά θα βρεις την καθημερινή σου κ θα γυρνάς κ πιο αναζωγονημενη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/3/2018 at 2:59 ΠΜ, ο/η Rosemary1982 είπε:

Γεια σας!Εχω ενα αγορακι 13ων μηνων και σε μερικες μερες τελειωνει η αδεια μου και επιστρεφω στη δουλεια μου...Ε λοιπον δεν μπορω να το διαχειριστω καθολου καλα...οποτε το σκεφτομαι τα ματια μου γεμιζουν δακρυα.Εχω δεθει τοοοσο πολυ μαζι του(σαν μαμα φυσικο ειναι) κ εχουμε φτιαξει τον δικο μας υπεροχο κοσμο που νιωθω οτι θα πρεπει να τον αφησω και να επιστρεψω σε ενα κοσμο σκληρο.Πως θα αφησω το μπεμπακι μου;Εχουμε τοσο υπεροχη καθημερινοτητα.Δεν ειμαι αχαριστη...ξερω καλα οτι αλλες μαμαδες γυρισαν στη δουλεια τους οταν τα μπεμπακια τους ηταν πολυ μικροτερα.Προσπαθω να εστιασω στα θετικα οτι το μωρακι μου θα ειναι σε καλα χερια(με τους γονεις μου,δοξα τω Θεω),οτι εχω καλο ωραριο καιστην τελικη οτι ειμαι τυχερη που εχω αυτη τη δουλεια και βοηθαω και εγω στα του σπιτιου.Αλλα ειλικρινα τα ξεχναω ολα αυτα οταν με πιανει αυτη η στενοχωρια και σκεφτομαι απλα οτι αποχωριζομαι το μωρακι μου και πως θα το κανω...Ολοι επισης μου λενε οτι οσο περναει ο καιρος θα αισθανομαι ολο και καλυτερα και θα συνηθισω...παλι ομως και αυτο δεν με βοηθα καθολου...? Να ειστε ολες σας καλα σας ευχαριστω που ακουσατε και εμενα 

Καλημέρα! Γύρισα και εγώ όταν ήταν 14 μηνών το μωρό μου.. ευτυχώς έχω μία δουλειά που μου αρέσει, και έχω και εγώ καλό ωράριο.. Είχα και έχω κοπέλα βρεφονηπιοκόμο, που έρχεται στο σπίτι και τον κρατάει και είμαι πολύ ευχαριστημένη..
Καταρχάς για να νιώσεις καλύτερα θα σκέφτεσαι πως 1 χρονών πλέον θα του κάνει καλό να ξεκολλήσει λίγο από τη μαμά και να περνάει την καθημερινότητα του αλλιώς..
Επίσης εσύ θα έχεις την ευκαιρία να αρχίσεις να "επικοινωνείς" με ενήλικες και να μπεις ξανά στον κόσμο των "μεγάλων".. Θα σας κάνει όλους καλό.. Λογικό να αγχώνεσαι αλλά επεξεργάσου το και σκέψου τα θετικά.. 

Καλή αρχή! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Μπράβο κορίτσι μου ωραία τα νέα σου με το καλό το μωρακι σου 🥰  Εμένα δεν με ζύγισε ο εμβρυολογος στον γυναικολόγο μετά το Πάσχα ααα 4/6 σε έβαλε καμπύλη πιο αργά εσενα εγω μετά το Πάσχα θα πάω τώρα ποτε ακριβώς δεν ξέρω ακόμα  Εκανες κουβέντα με την μαία για το δημόσιο να βρεις γιατρό ; 
    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...