Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΒΙΟΨΙΑ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟΥ


Recommended Posts

Κοριτσάκια καλησπέρα.Είμαι καινούργιο μέλος και πριν από λίγο διαβάζοντας διάφορα θέματα στο φόρουμ έπεσε το μάτι μου στο θέμα βιοψία ενδομητρίου,αν και δεν είναι πρόσφατο,αλλά είπα να σας πω και εγώ τη γνώμη μου.Τα τελευταία 5 χρόνια,μετά από 4 σπερματεγχύσεις,μία φυσιολογική σύλληψη η οποία κατέληξε εξωμήτριο,μία λαπαροσκόπηση,2 υστεροσκοπήσεις,μία διαγνωστική και μία επεμβατική,9 διεγέρσεις εξωσωματικής,9 ωοληψίες και 4 εμβρυομεταφορές,η χοριακή ήταν πάντα αρνητική.Τον Ιούλιο γίνομαι 43,χαμηλή ΑΜΗ λόγω ηλικίας και ο σύζυγος ολιγοασθενοσπερμία.Μετά από άπειρες εξετάσεις και δύο διαφορετικές βιοψίες ενδομητρίου οι οποίες δεν έδειξαν τίποτα,αποφάσισα να κάνω και εγώ την εξέταση του Νίκα.Ήμουν σίγουρη ότι εκεί ήταν το πρόβλημα,γιατί τα έμβρυά μου μπορεί να μην ήταν πολλά,αλλά πάντα ήταν πολύ καλής ποιότητας.Έδωσα λοιπόν 2 φορές δείγμα για να βρω και το παράθυρο εμφύτευσης.Στο πρώτο δείγμα ο πόνος ήταν ήπιος,τον άντεχες,το λέω εγώ που δεν αντέχω τον πόνο.Στο δεύτερο δείγμα μόλις τελείωσε η εξέταση με έπιασε ένας πόνος έκλαιγα.Ήταν από τη φλεγμονή.Και έτσι αποδείχτηκε.Χρόνια φλεγμονή το πόρισμα,κάτι το οποίο δε φαινόταν με καμία άλλη εξέταση.Έκανα θεραπεία και εκχύσεις,αντιβίωση για 35 μέρες και κάνω το σταυρό μου αυτή τη φορά να τα καταφέρω.Ο γιατρός μου στο κέντρο που είμαι δεν δέχεται την εξέταση του Νίκα,είναι απαράδεκτο,γιατί ότι εξετάσεις έχω κάνει δε μου τις πρότεινε αυτός,αλλά μόνη μου τις έκανα,όπως και την καμπύλη σακχάρου ινσουλίνης.Τη χρόνια φλεγμονή κορίτσια μόνο το ηλεκτρονικό μικροσκόπιο μπορεί να τη δείξει,πολύ λίγες ήταν οι περιπτώσεις που με μια απλή βιοψία ενδομητρίου τη βρήκαν.Καλή επιτυχία σε όλες τις κοπέλες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η sansa είπε:

Κοριτσάκια καλησπέρα.Είμαι καινούργιο μέλος και πριν από λίγο διαβάζοντας διάφορα θέματα στο φόρουμ έπεσε το μάτι μου στο θέμα βιοψία ενδομητρίου,αν και δεν είναι πρόσφατο,αλλά είπα να σας πω και εγώ τη γνώμη μου.Τα τελευταία 5 χρόνια,μετά από 4 σπερματεγχύσεις,μία φυσιολογική σύλληψη η οποία κατέληξε εξωμήτριο,μία λαπαροσκόπηση,2 υστεροσκοπήσεις,μία διαγνωστική και μία επεμβατική,9 διεγέρσεις εξωσωματικής,9 ωοληψίες και 4 εμβρυομεταφορές,η χοριακή ήταν πάντα αρνητική.Τον Ιούλιο γίνομαι 43,χαμηλή ΑΜΗ λόγω ηλικίας και ο σύζυγος ολιγοασθενοσπερμία.Μετά από άπειρες εξετάσεις και δύο διαφορετικές βιοψίες ενδομητρίου οι οποίες δεν έδειξαν τίποτα,αποφάσισα να κάνω και εγώ την εξέταση του Νίκα.Ήμουν σίγουρη ότι εκεί ήταν το πρόβλημα,γιατί τα έμβρυά μου μπορεί να μην ήταν πολλά,αλλά πάντα ήταν πολύ καλής ποιότητας.Έδωσα λοιπόν 2 φορές δείγμα για να βρω και το παράθυρο εμφύτευσης.Στο πρώτο δείγμα ο πόνος ήταν ήπιος,τον άντεχες,το λέω εγώ που δεν αντέχω τον πόνο.Στο δεύτερο δείγμα μόλις τελείωσε η εξέταση με έπιασε ένας πόνος έκλαιγα.Ήταν από τη φλεγμονή.Και έτσι αποδείχτηκε.Χρόνια φλεγμονή το πόρισμα,κάτι το οποίο δε φαινόταν με καμία άλλη εξέταση.Έκανα θεραπεία και εκχύσεις,αντιβίωση για 35 μέρες και κάνω το σταυρό μου αυτή τη φορά να τα καταφέρω.Ο γιατρός μου στο κέντρο που είμαι δεν δέχεται την εξέταση του Νίκα,είναι απαράδεκτο,γιατί ότι εξετάσεις έχω κάνει δε μου τις πρότεινε αυτός,αλλά μόνη μου τις έκανα,όπως και την καμπύλη σακχάρου ινσουλίνης.Τη χρόνια φλεγμονή κορίτσια μόνο το ηλεκτρονικό μικροσκόπιο μπορεί να τη δείξει,πολύ λίγες ήταν οι περιπτώσεις που με μια απλή βιοψία ενδομητρίου τη βρήκαν.Καλή επιτυχία σε όλες τις κοπέλες.

Κορίτσι δεν έχω λόγια. Τα έγραψες όλα αυτα που χεις περάσει και δάκρυσα. Ελπίζω συντομα με πολυ ευχαριστα νεα και σε συγχαιρω για τη δυναμη σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Kat-Cat είπε:

Κορίτσι δεν έχω λόγια. Τα έγραψες όλα αυτα που χεις περάσει και δάκρυσα. Ελπίζω συντομα με πολυ ευχαριστα νεα και σε συγχαιρω για τη δυναμη σου

Σ ευχαριστώ πολύ κορίτσι,το εύχομαι και εγώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...
στις On 9/5/2018 at 5:31 ΜΜ, ο/η sansa είπε:

Κοριτσάκια καλησπέρα.Είμαι καινούργιο μέλος και πριν από λίγο διαβάζοντας διάφορα θέματα στο φόρουμ έπεσε το μάτι μου στο θέμα βιοψία ενδομητρίου,αν και δεν είναι πρόσφατο,αλλά είπα να σας πω και εγώ τη γνώμη μου.Τα τελευταία 5 χρόνια,μετά από 4 σπερματεγχύσεις,μία φυσιολογική σύλληψη η οποία κατέληξε εξωμήτριο,μία λαπαροσκόπηση,2 υστεροσκοπήσεις,μία διαγνωστική και μία επεμβατική,9 διεγέρσεις εξωσωματικής,9 ωοληψίες και 4 εμβρυομεταφορές,η χοριακή ήταν πάντα αρνητική.Τον Ιούλιο γίνομαι 43,χαμηλή ΑΜΗ λόγω ηλικίας και ο σύζυγος ολιγοασθενοσπερμία.Μετά από άπειρες εξετάσεις και δύο διαφορετικές βιοψίες ενδομητρίου οι οποίες δεν έδειξαν τίποτα,αποφάσισα να κάνω και εγώ την εξέταση του Νίκα.Ήμουν σίγουρη ότι εκεί ήταν το πρόβλημα,γιατί τα έμβρυά μου μπορεί να μην ήταν πολλά,αλλά πάντα ήταν πολύ καλής ποιότητας.Έδωσα λοιπόν 2 φορές δείγμα για να βρω και το παράθυρο εμφύτευσης.Στο πρώτο δείγμα ο πόνος ήταν ήπιος,τον άντεχες,το λέω εγώ που δεν αντέχω τον πόνο.Στο δεύτερο δείγμα μόλις τελείωσε η εξέταση με έπιασε ένας πόνος έκλαιγα.Ήταν από τη φλεγμονή.Και έτσι αποδείχτηκε.Χρόνια φλεγμονή το πόρισμα,κάτι το οποίο δε φαινόταν με καμία άλλη εξέταση.Έκανα θεραπεία και εκχύσεις,αντιβίωση για 35 μέρες και κάνω το σταυρό μου αυτή τη φορά να τα καταφέρω.Ο γιατρός μου στο κέντρο που είμαι δεν δέχεται την εξέταση του Νίκα,είναι απαράδεκτο,γιατί ότι εξετάσεις έχω κάνει δε μου τις πρότεινε αυτός,αλλά μόνη μου τις έκανα,όπως και την καμπύλη σακχάρου ινσουλίνης.Τη χρόνια φλεγμονή κορίτσια μόνο το ηλεκτρονικό μικροσκόπιο μπορεί να τη δείξει,πολύ λίγες ήταν οι περιπτώσεις που με μια απλή βιοψία ενδομητρίου τη βρήκαν.Καλή επιτυχία σε όλες τις κοπέλες.

Καλησπέρα,

Είμαι σε σκέψη να προχωρήσω και εγώ άμεσα σε βιοψία Νίκα, έπειτα απο αποτυχημένες προσπάθειες ε/τ, και θα ήθελα να ρωτήσω εσένα ή όποια άλλη κοπέλα γνωρίζει, αν μπορεί να με ενημερώσει για τα χρονοδιαγράμματα της όλης διαδικασίας, δηλαδή πόσο καιρό μετά την πρώτη βιοψία κάνεις τη δεύτερη, πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα από τις βιοψίες, ξεκινάς αμέσως μετά τα αποτελέσματα την αγωγή και πόσο αυτή αναλυτικά διαρκεί (θεραπεία, εγχύσεις, αντιβίωση) ; 

Μετά απαιτείται και πάλι η ίδια διαδικασία (cyclacur άρα όχι ωοληψία) για να επαναλάβεις τη βιοψία που θα δείξει αν είσαι Οκ από τυχόν λοιμώξεις; Βρίσκομαι σε πρόγραμμα φυσικών κύκλων και με ενδιαφέρει να ξέρω πόσους κύκλους περίπου να υπολογίζω ότι θα χάσω για την επόμενή μου προσπάθεια.

Και κάτι τελευταίο αν γνωρίζεις, φαντάζομαι πως οι ερωτικές επαφές με τον σύζυγο, όλο αυτό το διάστημα δεν θα επιτρέπονται (για ευνόητους λόγους), σωστά;; 

Σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...