Μετάβαση σε περιεχόμενο

Υδαρή υγρά στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια,

Είχε καμια σας υγρά σαν νερό, διάφανα στην εγκυμοσύνη; Σήμερα είχα τέτοιο σύμπτωμα και ανησύχησα μήπως ήταν αμνιακό υγρό.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα beauty bunny,

Αυτό που περιγράφεις σαν υγρά σαν νερό, μήπως είναι απλώς αυξημένες κολπικές εκκρίσεις, κάτι που είναι απόλυτα φυσιολογικό στην εγκυμοσύνη; 

Νομίζω ότι θα πρέπει να συμβουλευτείς τον γυναικολόγο σου εάν παρατηρήσεις αλλαγή στο χρώμα (κίτρινο, πράσινο ή γκρι) ή στην οσμή (έντονη, άσχημη) ή στην ποσότητα ή στην σύσταση ή φυσικά εάν δεις αίμα. Επιπλέον, θα πρέπει να παρακολουθήσεις αν υπάρχουν συνοδά συμπτώματα όπως πόνος, φαγούρα ή κάψιμο. Αυτές είναι ενδείξεις μόλυνσης ή απώλειας αμνιακού υγρού. 

Ελπίζω να σε βοήθησα. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Κάποιο από αυτα τα χρώματα δεν είχαν αφού ήταν εντελώς διάφανα. Ούτε οσμή. Ήταν πραγματικά σαν νερό. Τώρα για την ποσότητα μου φάνηκε αρκετή για αυτό ανησυχησα. Τα υγρά μου συνήθως λερώνουν ίσα-ίσα το εσώρουχο. Αυτά βρέξαν αρκετα και το παντελόνι μου (συγνώμη για την περιγραφή). Τώρα στη σύσταση αν νοειται το ότι δεν ήταν τα γνωστα πηχτα υγρα που γνωρίζουμε δεν ξέρω αν παίζει ρόλο. Πόνο, φαγούρα και κάψιμο ΔΕΝ έχω. Λέω να περιμένω μήπως δω και τίποτα αλλο και τότε να πάρω τον γιατρό. Λέτε να κάνω κακό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η beauty bunny είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Κάποιο από αυτα τα χρώματα δεν είχαν αφού ήταν εντελώς διάφανα. Ούτε οσμή. Ήταν πραγματικά σαν νερό. Τώρα για την ποσότητα μου φάνηκε αρκετή για αυτό ανησυχησα. Τα υγρά μου συνήθως λερώνουν ίσα-ίσα το εσώρουχο. Αυτά βρέξαν αρκετα και το παντελόνι μου (συγνώμη για την περιγραφή). Τώρα στη σύσταση αν νοειται το ότι δεν ήταν τα γνωστα πηχτα υγρα που γνωρίζουμε δεν ξέρω αν παίζει ρόλο. Πόνο, φαγούρα και κάψιμο ΔΕΝ έχω. Λέω να περιμένω μήπως δω και τίποτα αλλο και τότε να πάρω τον γιατρό. Λέτε να κάνω κακό;

παρτον ενα τηλεφωνακι και ρωτα τον. Η κουμπαρα μου που ειχε μια μικρη τρυπιτσα και εχανε αμνιακο πχ καταλαβαινε οταν εβηχε οτι εφευγε απο κει. Εσενα περισσοτερο σαν κολπικα υγρα μου φαινονται, αλλα δες και την αυριανη μερα πως θα παει. Αν εξακολουθεις να εχεις πολλα καντου ενα τηλ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kat-Cat τι έγινε στην περίπτωση της κουμπάρας σου; Πώς αντιμετωπίζεται αυτό; Όλη την εγκυμοσύνη έτσι την έβγαλε φυσιολογικά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η beauty bunny είπε:

@Kat-Cat τι έγινε στην περίπτωση της κουμπάρας σου; Πώς αντιμετωπίζεται αυτό; Όλη την εγκυμοσύνη έτσι την έβγαλε φυσιολογικά;

Γέννησε το βαφτιστηρακι μου, μια κουκλιτσα. Απλα το παρακολουθουσε με μετρηση καθε καποιες μερες για να δουν οτι υπαρχει αποθεμα μηπως χρειαστει πχ να γεννησει πιο νωρις. Αυτη τελικα το φαγε το 9μηνο. Αλλα μην αγχωνεσαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά εγώ είμαι 14 εβδομάδων οποτε δεν γίνεται να γεννήσω νωρίτερα. Απλώς ελπίζω να ήταν απλές κολπικές εκκρίσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η beauty bunny είπε:

Καλά εγώ είμαι 14 εβδομάδων οποτε δεν γίνεται να γεννήσω νωρίτερα. Απλώς ελπίζω να ήταν απλές κολπικές εκκρίσεις.

Νωρις το επαθε και αυτη, εννοω την παρακολουθουσαν ωστε αν εβλεπαν πχ στον 7ο μηνα οτι εχει λιγοστεψει πολυ να γεννήσει προωρα. Ειναι ελαχιστη η απωλεια ακομα και στην περιπτωση της, οποτε τελικα δεν ειχε και κανενα προβλημα. Σου ξαναλεω το πιθανοτερο ειναι να χεις κολπικες εκκρισεις. Διαβαζα εδω μεσα κοπελες που ελεγαν οτι γινονταν μουσκεμα, αλλες νομιζαν οτι ειχαν αιμα απο την πολλη υγρασια. Μην αγχώνεσαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η beauty bunny είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Κάποιο από αυτα τα χρώματα δεν είχαν αφού ήταν εντελώς διάφανα. Ούτε οσμή. Ήταν πραγματικά σαν νερό. Τώρα για την ποσότητα μου φάνηκε αρκετή για αυτό ανησυχησα. Τα υγρά μου συνήθως λερώνουν ίσα-ίσα το εσώρουχο. Αυτά βρέξαν αρκετα και το παντελόνι μου (συγνώμη για την περιγραφή). Τώρα στη σύσταση αν νοειται το ότι δεν ήταν τα γνωστα πηχτα υγρα που γνωρίζουμε δεν ξέρω αν παίζει ρόλο. Πόνο, φαγούρα και κάψιμο ΔΕΝ έχω. Λέω να περιμένω μήπως δω και τίποτα αλλο και τότε να πάρω τον γιατρό. Λέτε να κάνω κακό;

Να παρεις τηλ τον γιατρο κ να του πεις την παραπανω περιγραφη. Επισης να παρατηρησεις αν σου ξανασυμβει.. Οντως στην εγκυμοσυνη εχουμε αυξημενα υγρα, δεν ειναι ομως σαν νερο, ειναι πιο παχυρευστα.

Μαλλον θα κανεις υπερηχο για να ελεγξουν το αμνιακο..

Αν ειναι μικρη η ποσοτητα μην ανησυχεις, εννοειται ομως οτι αν ειναι αμνιακο θελει προσοχη. Μην το ρισκαρεις κ το αφηνεις.!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@beauty bunny Είναι συνηθισμένα τα πολλά υγρά στην εγκυμοσύνη.. Αν ήταν μετά από επαφή το πιο πιθανό είναι να είναι σπέρμα.. Το σπέρμα ρευστοποιείται και βγαίνει σαν νερό μετά.. Μίλα και με τον γιατρό σου αλλά μάλλον δεν είναι τίποτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Lisaki 80 Να δεις που εχεις δίκιο. Ήταν μετά από επαφή :oops: (μας τις επιτρέπει κανονικά ο γιατρός) αλλά δεν σκέφτηκα πως θα ήταν σπέρμα γιατί το περίμενα πιο παχύρευστο και με λίγο χρώμα. Δεν ήξερα πως ρευστοποιείται μετά. Σας ευχαριστώ όλες κορίτσια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω πολύ συχνά έχω παρατηρήσει μετά από επαφή έως και ώρες μετά να τρέχει κάτι σαν νερό.. Φυσικά αν συνεχίσεις να βλέπεις τόσα πολλά υγρά επικοινώνησε με το γιατρό σου.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η beauty bunny είπε:

@Lisaki 80 Να δεις που εχεις δίκιο. Ήταν μετά από επαφή :oops: (μας τις επιτρέπει κανονικά ο γιατρός) αλλά δεν σκέφτηκα πως θα ήταν σπέρμα γιατί το περίμενα πιο παχύρευστο και με λίγο χρώμα. Δεν ήξερα πως ρευστοποιείται μετά. Σας ευχαριστώ όλες κορίτσια.

Καλησπερα κοπελα μου αρχικα σου ευχομαι να μην ειναι τπτ παραπανω απο σπερματακι! Απλα ηθελα να σου πω οτι τουλαχιστον η δικια μου γιατρος μου εχει πει πως δεν επιτρεπεται η εκσπερματιση μεσα στον κολπο κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης καθως μπορει να προκαλεσει συστολες. Προσωπικα μου τις εχει απαγορευσει εντελως τις επαφες λογω θεματων απλα ειπα να στο πω. Μπορει αλλοι γιατροι να εχουν αλλη αποψη , παντως ρωτα το.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου. Η αλήθεια είναι πως στο θέμα των επαφών δεν έχω δει να υπάρχει κοινή γραμμή των γιατρών. Σκεφτόμουν να ανοίξω κι ένα τέτοια θέμα να δω τι λένε οι δικοί σας γιατροί. Εμάς μας είπε από μόνος του πως επιτρέπονται κανονικά οι επαφές και θεωρήσαμε πως επιτρεπεται και η εκσπερμάτιση γιατί σκεφτήκαμε πως σε άλλη περίπτωση θα το διευκρίνιζε. Άλλοι λένε στο τέλος μονο βοηθαει στο να προκληθει ο τοκετος, αλλοι λενε στο τελος να μη το κανεις. Άλλοι απαγορευουν το πρωτο τριμηνο γενικά... καπου ειδα παντως οτι δεν είναι αρκετη η ποσοτητα των προσταγλανδινων για να προκαλεσει κατι τετοιο. Όπως και να έχει θα βάλω τον άντρα μου να ρωτήσει που δεν ντρεπεται γιατι εγώ ντρεπομαι να ρωτησω συγκεκριμενα για εκσερματιση χεχε. Και βλέπω να τις σταματάμε έτσι κι αλλιώς τις επαφές γιατί ό,τι έγινε τις λίγες φορές που έγινε, έγινε με πολύ φόβο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!
Εγώ που τον ρώτησα για επαφές μου είπε ναι, με προσοχή εννοείται. Δεν διευκρίνισα αν θα είναι με προφυλάξεις ή χωρίς. Αυτό που έχω ακούσει κ εγώ είναι ότι στο τέλος της εγκυμοσύνης η ελεύθερη επαφή βοηθάει στην πρόκληση τοκετού λόγω του σπέρματος αφού περιέχει προσταγλανδίνες. Εσύ που ολοκλήρωσες απ'οτι κατάλαβα χωρίς προφυλάξεις, ένιωσες κάποια ιδιαίτερη σύσπαση μετά την ολοκλήρωση;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι γενικα υπαρχουν διαφορες αποψεις αλλα καλυτερα η καθεμια να ακουει τον γιατρο της. Η καθε περιπτωση ειναι και διαφορετικη αλλωστε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!
Εγώ που τον ρώτησα για επαφές μου είπε ναι, με προσοχή εννοείται. Δεν διευκρίνισα αν θα είναι με προφυλάξεις ή χωρίς. Αυτό που έχω ακούσει κ εγώ είναι ότι στο τέλος της εγκυμοσύνης η ελεύθερη επαφή βοηθάει στην πρόκληση τοκετού λόγω του σπέρματος αφού περιέχει προσταγλανδίνες. Εσύ που ολοκλήρωσες απ'οτι κατάλαβα χωρίς προφυλάξεις, ένιωσες κάποια ιδιαίτερη σύσπαση μετά την ολοκλήρωση;;; 

Ευχαριστώ. Όχι δεν ένιωσα κάτι αλλα ήταν κ η πρώτη φορα που το επιχειρήσαμε ολοκληρωμένα. Θα τον ρωτήσουμε την επόμενη φορά που θα πάμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα @beauty bunny, εγώ είχα αυτά τα υγρά που περιγράφεις από την αρχή της εγκυμοσύνης μου, βασικά θα τα περιέγραφα σαν την ελαφριά βλέννα που έιχα πάντα και στη μέση του κύκλου μου. Όταν το είχα πει στο γιατρό πριν καιρό με είχε ρωτήσει αν έχουν περίεργο χρώμα, οσμή κτλ και αφού είπα όχι δεν έδωσε άλλη σημασία. Εγώ τα βλέπω βασικά κυρίως στο σκούπισμα, σπάνια έχω δει στο εσώρουχα. Όσο για την επαφή μας είπε κανονικά (πιο προσεκτικά) όσο δεν ενοχλεί η κοιλούμπα (!!) αλλά κι εγώ ντράπηκα να ρωτήσω για το σπέρμα κι επειδή έχω διαβάσει διάφορα δεν εχουμε ελεύθερες επαφές...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσι μου σε παρακαλω πανε στο γιατρο και πες του να ελεγξει μηπως χανεις αμνιακο υγρο και να σου κανει καλλιεργεια κολπικου υγροθ.Μπορει να μην ειναι τιποτα αλλα μπορει και να ναι κατι πιο σοβαρο.Δε θελω να σε αγχωσω αλλα και γω τετοια υγρα ειχα και τελικα ηταν αμνιακο υγρο(13βδομ) και μου ελεγε ο γιατρος οτι ειναι φυσιολ υγρα εγκυμοσυνης.90% δε θα ναι κατι αλλα πανε να το ελεγξεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το σπερμα εχει προσταγλαδινη (ουσια που χρησιμοποιειται κ στην προκληση τοκετου. Ειναι καλο λοιπον, ο αντρας να τελειωνει μεσα στον 9ο μηνα. Νομιζω οτι οποια ρωτησει τον γιατρο της το ιδιο θα της πει. Δηλ ναι μεν επιτρεπονται οι επαφες, αλλα με ¨τραβηγμα¨. Φυσικα ρωτα κ τον δικο σου γιατρο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...