Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαλπιγγογραφία


Kukki

Recommended Posts

Καλήμερα σε όλες αν και ο ουρανός μόνο καλός δεν είναι σήμερα :P

Συζητήσαμε με τη γυναικόλογο μου πως αν κι αυτό τον μήνας δε καρποφορήσουν οι προσπάθειες μας, καλό θα ήταν στον επόμενο κύκλο να κάνω μια σαλπιγγογραφία- κάτι που μας πρότεινε και ο ανδρολόγος.

Και έχω τις εξής ερωτήσεις:

- Η σαλπιγγογραφία γράφεται μέσω ΕΟΠΥΥ ως εξέταση? 

- Αν γράφεται, μπορώ να την κάνω οπουδήποτε είναι συμβεβλημένοι με ΕΟΠΥΥ? Ξέρετε συγκεκριμένα για το ΛΗΤΩ και το ΡΕΑ?

- Έχει πολλή σημασία σε ποιο κέντρο θα την κάνω από άποψη αποτελεσμάτων? Σκεφτόμουν για το ΛΗΤΩ μιας κ όταν έρθει η ώρα, εκεί θέλω να γεννήσω οπότε σκέφτηκα ίσως έχει περισσότερο νόημα να κάνω εκεί ό,τι σχετικές εξετάσεις.

Θα ήθελα να ακούσω σχετικές εμπειρίες και τις απόψεις σας γιατί πραγματικά δεν έχω την παραμικρή ιδέα :shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα @Kukki! Γράφεται σιγουρα το σκιαγραφικο που θα χρειαστεί το οποίο το παίρνεις εσυ αν δεν θες να το πληρώσεις χρυσάφι σε κάποιο ιδιωτικο.

εγω την έκανα στο Ρεα αλλα δυστυχως δεν θυμαμαι καθόλου κόστος με τοσες εξετάσεις που ειχα κανει τα εχω μπερδεμένα στο κεφαλι μου. Καλό θα είναι να πας σε ακτινολόγο έμπειρο δλδ για εμενα αυτο έπαιξε πιο μεγαλη σημασια απο το κόστος κ αυτο μου ειχε πει κ ο γιατρός μου. Γιατι μπορει να ειναι ρουτίνας για τους γιατρούς αλλά είναι σοβαρή κ σημαντική για εσενα κ πρεπει να σε προσέξουν οσο περισσότερο.

κατα τ’αλλα χαλαρή να πας με ενα παυσίπονο μια ωρα πριν κ ολα θα πανε καλα! Μην πανικοβληθείς πονάει ανεκτά κ διαρκεί 10 λεπτα σαν εξέταση! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@NicolVall ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Εσύ στο ΡΕΑ είχες πάρει το σκιαγραφικό μέσω ΕΟΠΥΥ? Πόσο καιρό πριν χρειάστηκε να κλείσεις ραντεβού?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kukki καλημέρα κι από εδώ. Φίλη την έκανε πριν μερικά χρόνια βέβαια στο μητέρα και ηταν περίπου 150€. Μπορεί να γίνει και σε δημόσιο αλλά από όσο θυμάμαι ήταν μεγάλη η αναμονή ενώ στο ιδιωτικό τα πράγματα γίνονται γρηγορότερα. Ο γιατρός δε σου πρότεινε νοσοκομείο η κάποιο κέντρο για να την κάνεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@zoi.ko μου πρότεινε να πάω στο ΡΕΑ αλλά δε το κουβεντιάσαμε παραπάνω γιατί μου είπε να κάνω υπομονή να δω πρώτα τα αποτελέσματα αυτού του κύκλου... Αλλά εγώ ως ανυπόμονο ον είπα να ξεκινήσω την έρευνα :P

Πήρα τελικά τηλέφωνο στο ΛΗΤΩ και μου είπαν 130 ιδιωτικά και 110€ μέσω ΕΟΠΥΥ και πήρα και το ΡΕΑ και μου είπε 150€ ιδιωτικά και μέσω ΕΟΠΥΥ μετά από 3 μήνες ραντεβού. Επικοινώνησα και με τον ασφαλιστή μου να δω αν καλύπτεται και από κει και θα μου πουν από Δευτέρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ που θα κάνω μάλλον τον άλλο μήνα έχω μιλήσει μ το Αλέξανδρα! Δεν πληρώνεις τίποτα κ το σκιαγραφικο το πας εσύ π στο έχει γράψει ο γιατρος! Και καθόλου αναμονή! Καλησπέρα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kukki οχι. Εγω την εκανα στο ρεα ιδιωτικά γιατι εκεινη μου πρότεινε ο γυναικολόγος μου κ αλλωστε κ εκει θα γεννήσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου @Kukki γράφεται ή σαλπιγγογραφια κανονικά,εγω την έκανα σε δημόσιο νοσοκομείο χωρίς να πληρώσω τιποτα.ομως δε ξέρω για αθηνα να σου πω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Scooby! α τι ώραια πληροφορία αυτή! Θα τους πάρω τηλέφωνο από Δευτέρα που θα έχω νέα απο τον ασφαλιστή μου. Ευχαριστώ πολύ!

@NicolVall εύχομαι με ένα πόνο να έρθει το παιδάκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Kukki είπε:

@Mairh32 σε έχασα λίγο εσένα! Τι έκανες τελικά? Προχώρησες σε εξωσωματική?

Ναι ναι τη δευτέρα έχω ωοληψία όλα έχουν πάει πολύ καλά μέχρι στιγμής,δεν ήμασταν τελικά που περιμέναμε μαζί ε;;δε πειράζει μακάρι να σου πετύχει αυτό το μήνα κ να μη χρειαστει να το ψάξεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mairh32 δυστυχώς δεν ευδοκίμησαν οι προσπάθειες του προηγούμενου κύκλου... Κάναμε εξετάσεις κ επαναληπτικό σπερμοδιάγραμμα και βρήκαμε κάποια μικροθεματάκια στον άντρα μου που τώρα θα τα αντιμετωπίσουμε με βιταμίνες, καλή διατροφή και άσκηση.

Θα κάνω και γω την σαλπιγγογραφία τον άλλο μήνα αν χρειαστεί και στο 3μήνο ο άντρας μου θα επαναλάβει εξετάσεις και σπερμοδιάγραμμα να δούμε αν υπήρξε βελτίωση.

Αν ως τότε δεν τα έχουμε καταφέρει και να δεν υπάρχει κ βελτίωση στον σύζυγο θα ξεκινήσουμε διαδικασίες για εξωσωματική...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Kukki είπε:

@Mairh32 δυστυχώς δεν ευδοκίμησαν οι προσπάθειες του προηγούμενου κύκλου... Κάναμε εξετάσεις κ επαναληπτικό σπερμοδιάγραμμα και βρήκαμε κάποια μικροθεματάκια στον άντρα μου που τώρα θα τα αντιμετωπίσουμε με βιταμίνες, καλή διατροφή και άσκηση.

Θα κάνω και γω την σαλπιγγογραφία τον άλλο μήνα αν χρειαστεί και στο 3μήνο ο άντρας μου θα επαναλάβει εξετάσεις και σπερμοδιάγραμμα να δούμε αν υπήρξε βελτίωση.

Αν ως τότε δεν τα έχουμε καταφέρει και να δεν υπάρχει κ βελτίωση στον σύζυγο θα ξεκινήσουμε διαδικασίες για εξωσωματική...

Κι εμείς γι αυτό το λόγο κάναμε,ελπιζω να βελτιωθεί.παντως αν εξαιρέσεις τα χρηματα που είναι πολλά σαν διαδικασία είναι πολύ απλή.εσυ έχεις υπομονή εγώ μόλις βρήκα το πρόβλημα βουρ πήγα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Mairh32 είπε:

Κι εμείς γι αυτό το λόγο κάναμε,ελπιζω να βελτιωθεί.παντως αν εξαιρέσεις τα χρηματα που είναι πολλά σαν διαδικασία είναι πολύ απλή.εσυ έχεις υπομονή εγώ μόλις βρήκα το πρόβλημα βουρ πήγα.

Θύμησέ μου, πόσο καιρό προσπαθούσατε?

Γιατί εμείς ναι μεν βρισκόμαστε ελεύθερα 3 χρόνια, αλλά στοχευμένες προσπάθειες κάνουμε λίγο χρονικό διάστημα για αυτό κι έχω υπομονή και θέλω να εξαντλήσουμε όλα τα περιθώρια πριν μπω στη διαδικασία.

Το φαντάζομαι ότι σαν διαδικασία έχει απλοποιηθεί, έχει προχωρήσει τρελά η τεχνολογία! Τα φάρμακα που πρέπει να πάρεις δε θέλω με τίποτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Kukki είπε:

Θύμησέ μου, πόσο καιρό προσπαθούσατε?

Γιατί εμείς ναι μεν βρισκόμαστε ελεύθερα 3 χρόνια, αλλά στοχευμένες προσπάθειες κάνουμε λίγο χρονικό διάστημα για αυτό κι έχω υπομονή και θέλω να εξαντλήσουμε όλα τα περιθώρια πριν μπω στη διαδικασία.

Το φαντάζομαι ότι σαν διαδικασία έχει απλοποιηθεί, έχει προχωρήσει τρελά η τεχνολογία! Τα φάρμακα που πρέπει να πάρεις δε θέλω με τίποτα...

Περίπου ένα χρόνο αλλά μόλις είδαμε το πρόβλημα προχωρήσαμε απευθείας,κι εγώ τα φοβόμουν αλλά πραγματικά δε κατάλαβα τίποτα είμαι όπως και πριν.βεβαια κάντε τη θεραπεία πρώτα να δείτε αν υπάρξει βελτίωση και το βλέπετε μετά,απλα εγώ είμαι αγχωδης,θα μπορούσα να περιμένω γιατί πραγματικά το σπέρμα αλλάζει συνεχώς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/2/2018 at 8:24 ΠΜ, ο/η Kukki είπε:

Καλήμερα σε όλες αν και ο ουρανός μόνο καλός δεν είναι σήμερα :P

Συζητήσαμε με τη γυναικόλογο μου πως αν κι αυτό τον μήνας δε καρποφορήσουν οι προσπάθειες μας, καλό θα ήταν στον επόμενο κύκλο να κάνω μια σαλπιγγογραφία- κάτι που μας πρότεινε και ο ανδρολόγος.

Και έχω τις εξής ερωτήσεις:

- Η σαλπιγγογραφία γράφεται μέσω ΕΟΠΥΥ ως εξέταση? 

- Αν γράφεται, μπορώ να την κάνω οπουδήποτε είναι συμβεβλημένοι με ΕΟΠΥΥ? Ξέρετε συγκεκριμένα για το ΛΗΤΩ και το ΡΕΑ?

- Έχει πολλή σημασία σε ποιο κέντρο θα την κάνω από άποψη αποτελεσμάτων? Σκεφτόμουν για το ΛΗΤΩ μιας κ όταν έρθει η ώρα, εκεί θέλω να γεννήσω οπότε σκέφτηκα ίσως έχει περισσότερο νόημα να κάνω εκεί ό,τι σχετικές εξετάσεις.

Θα ήθελα να ακούσω σχετικές εμπειρίες και τις απόψεις σας γιατί πραγματικά δεν έχω την παραμικρή ιδέα :shock:

Καλημέρα με το καλο και καλα αποτελεσματα. Εγω την ειχα κανει Μητέρα με σκιαγραφικό δικο τους δεν πήρα κατι εγω και απο γιατρό ακτινολόγο ονόματα δεν θυμάμαι κοστος 150 ευρώ. Δεν ξέρω αν γράφετε και ποσο καθυστερούν τα ραντεβού 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η karen είπε:

Καλημέρα με το καλο και καλα αποτελεσματα. Εγω την ειχα κανει Μητέρα με σκιαγραφικό δικο τους δεν πήρα κατι εγω και απο γιατρό ακτινολόγο ονόματα δεν θυμάμαι κοστος 150 ευρώ. Δεν ξέρω αν γράφετε και ποσο καθυστερούν τα ραντεβού 

Καλημέρα! Πόλύ ακριβή δεν είναι ρε κορίτσια? πω-πω πρεπει να ψάξω κι εγώ να δω πού θα την κάνω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η OLY10 είπε:

Καλημέρα! Πόλύ ακριβή δεν είναι ρε κορίτσια? πω-πω πρεπει να ψάξω κι εγώ να δω πού θα την κάνω....

Ίσως και μια απο στις φθηνότερες να δεις 500 και εξετάσεις. Να ψαχνετε πριν τις κάνετε τιμες αλλά κα ποσο αξιοποοστα ειναι. Κάποια στιγμη μου ζήτησε  αιματολογος κάποια εξέταση αίματος δεν την θυμάμαι 180 παρακαλώ ευτυχώς ήμουν με μια φιλ δεν μου φταναν ουτε υπολόγιζα τέτοιο κοστος δυστυχώς ειναι αρκετές με μεγαλο κόστος και δεν υπαρχουν τα σημάδια τα ευρώ και το κράτος ανύπαρκτο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...