Μετάβαση σε περιεχόμενο

Rooming in - Υπέρ ή κατά?


Love1988

Recommended Posts

Καλησπέρα!!! Την Παρασκευή γενναω στο Ιασώ με προγραμματισμένη καισαρική. Δεν έχω αποφασίσει αν θα έχω μαζί μου στο δωμάτιο το μωρό. Ο γιατρός μου είπε καλύτερα όχι αφού μπορώ να το έχω όποτε θελω για να θηλασω αλλα καλύτερα να μην είναι εκτεθειμένο ολη την ώρα στους επισκέπτες. Δεν ξέρω καθολου..εμπειρίες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μ με τ καλό τ μωράκι σου. Εγώ γέννησα στη Θεσσαλονίκη κ μπορώ να σ πω μόνο για την πολιτική της δικιάς μ κλινικής. Λοιπόν αν έκανες rooming in δ ερχόσουν επισκέπτες. Είχες μόνο ένα συνοδό. Κανένας άλλος σε επαφή με τ μωρο μέχρι μα βγει από την κλινική. Η ξαδέρφη μ π γέννησαμε στην ίδια κλινική γέννησε είχε κάνει rooming κ τ μετάνιωσε. Η αλήθεια είναι ότι πονάς αρκετά μετά την καισαρική. Τις ώρες π ήταν μόνη της γτ ο συνοδός έφευγε για φαγητό, μπάνιο κτλ δυσκολευόταν παρά πολύ με τ μωρο. Άκουσα λοιπόν τη συμβουλή της κ εγω δ έκανα. Είχα κανονικα επισκεπτήρια με πολύ αυστηρό ωράριο κ τις ώρες του επισκεπτήριου κανένα μωρο φ ήταν στο δωμάτιο. Οι συγγενείς έβλπαν τ μωρο μέσα από τ τζάμι του θαλάμου όπου τα είχαν. Τις ώρες εκτός επισκεπτήριου τα είχαμε σχεδόν συνέχεια στο δωμάτιο κ εκείνες τις ωρες μπορούσε να είναι μέσα μόνο ο συνοδός. Να σ πω παν  κάτω τις ωρες. Μας τα έφερναν 7 με 8 τ πρωι, μετά 9 με 10.30. 10.30 με 13.30 επισκεπτήριο. 13.30 όλοι εξω κ τα μωρα στα δωμάτια μέχρι τις 14.30. Μετά 16.00 έως 17.30 π είχε πάλι επισκεπτήριο μέχρι τις 20.30. 20.30 με 22.00 πάλι φα μωρά. Μετά 12 με 1.30, στη συνέχεια στις 4 τ πρωι μέχρι τις 5.30 κ μετά πάλι στις 7 τ πρωι. Ενδιάμεσα μπορούσες να ξεκουραστείς λίγο. Αν ήθελες πχ να τ δώσεις κ στη μισή ώρα τ έδινες. Εγώ έλεγα στος μαιες κ ερχόταν πάντα τελευταία κ μ τη περνάνε. Ενδιάμεσα αν έκλαιγαν γτ περνούσαν εννοείται στα έφερναν. Όπως κ στο επισκεπτήριο αε καλούσαν σε αίθουσα θηλασμού κ πήγαινες κ θηλαζες τ μωράκι σου. Θηλάσε αποκλειστικά από την πρώτη στιγμή η μικρή μου. Σχεδόν όλη μέρα ήταν μαζί μου. Δεν έτυχε ποτέ να μ τη φέρουν κ να κλαίει. Στο δεύτερο με τ καλό πάλι έτσι θα κάνω. Η καισαρική είναι λογο δύσκολη στην ανάρρωση. Αν θες ρωτα για την πολιτική π ακολουθούν στη δική α κλινική κ αποφασίζεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσαρα, εγω δε θα μπορουσα να μην εχω διπλα μου το μωρο, ειδικα σε μαιευρηρια τυπου Ιασω, Ρεα κλπ γιατι ποτε δε θα ημουν σιγουρη αν πχ θα διναν ξενο γαλα στο παιδι. Εχω φιλη που γεννησε προσφατως στο Ιασω κ τους επιασε τυχαια να δινουν ξενο στο παιδι της ενω η ιδια το ειχε απογορεψει. Μαλιστα ζητουσε να της το φερουν κ μπορει να καθυστερουσαν κ 20 λεπτα.. Το μωρο τις πρωτες μερες πρεπει να εχει το στηθος οποτε θελει αυτο κ οχι ανα 3 ωρες που εχει αποφασισει το καθε ιδιωτικο. Κι αμα κλαψει? Θα σου το φερουν ή θα σπαραζει??

Το καταλαβαινω το αγχος με τους επισκεπτες, αλλα μπορεις να απαιτησεις να μπαινει ενας-ενας μεσα.

Βεβαια απο την αλλη δεν μπορω να φανταστω τις δυσκολιες που μπορει να εχει μια καισαρικη. Προσωπικα ξερω κοπελα που δυσκολευτηκε πολυ αλλα ξερω κ κοπελα που θηλασε αμεσως, ειχε το μωρο μαζι της κ ηταν μια χαρα..!

Ο,τι κ αν αποφασισεις θα ειναι μονο για λιγες ημερες!!! Μετα θα το χαρεις οπως θελεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Love1988 είπε:

Καλησπέρα!!! Την Παρασκευή γενναω στο Ιασώ με προγραμματισμένη καισαρική. Δεν έχω αποφασίσει αν θα έχω μαζί μου στο δωμάτιο το μωρό. Ο γιατρός μου είπε καλύτερα όχι αφού μπορώ να το έχω όποτε θελω για να θηλασω αλλα καλύτερα να μην είναι εκτεθειμένο ολη την ώρα στους επισκέπτες. Δεν ξέρω καθολου..εμπειρίες?

Κοριτσι μου με το καλο να γεννήσεις το μωράκι σου. Επειδή και εγω είχα αυτήν την επιλογή, είχα την μικρή μεσα στο δωμάτιο μου αλλα οπότε έρχονταν επισκέψεις έπαιρνα στις μαίες και την έπαιρναν μεσα.. απο εκει και πέρα οταν γεννήσεις θα σε ρωτήσουν και όπως νοιωθεις.. α θελεις να ξεκουραστείς μπορεις να το αφήσεις λίγες ώρες και να σου το φέρνουν για να το θηλασμός η να το ταΐσεις γενικά, αν νοιωθεις καλα θα το πάρεις επιτόπου.. αλλα καλο ειναι στις επισκέψεις να το παίρνουν και να το φέρνουν οταν αδειάζει το δωμάτιο.. και αν σου ξυπνήσει ενώ εχεις επισκέψεις στο δωμάτιο, θα τους ζητήσεις ευγενικά να σου δώσουν λίγα λεπτά μονή με το μωρο σου στο δωμάτιο να το ταΐσεις και μετα ξανά παει το μωρο μεσα και τους υποδέχεσαι παλι.. εγω έτσι έκανα απο εκει και πέρα θα δεις οτι θα σου βγει απο μόνο του το τι θα κανείς!! Σου εύχομαι να γεννήσεις με το καλο και καλή αρχή στο υπέροχο ταξίδι της μητρότητας!!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Love1988 είπε:

Δεν ισχύει δηλαδη οτι αν δεν υπογράψεις εσύ δεν δίνουν ξένο γάλα;

Στην φιλη μου της ειπαν: "το παιδι πεινουσε,εκλαιγε κ επρεπε να φαει".Αυτη αρχισε να φωναζει κ εφερε κ τον γιατρο μας εκει ο οποιος επισης φωναζε.. Αλλα τι αλλο μπορεις να κανεις. Εχε απλα τον νου σου.. Της φιλης μου ηταν κ σε θερμοκυτιδα καποιες μερες. Της ειχαν πει ποιες ωρες θα πηγαινει στο μωρο κ ηταν ολη την ωρα με ενα θηλαστρο για να καταφερει να εδραιωσει τον θηλασμο παρα την θερμοκυτιδα. Ηταν καθε μερα στο νοσοκομειο απο τις 8 το πρωι μεχρι τις 2 το βραδυ. Μιλαμε για πολυ κοπο.. Τους επιασε μια μερα που αντι να παει 8, πηγε 7:30.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια! Πιστεύω θα αποφασίσω μέχρι αύριο! Ίσως τη εχω μαζί μου και ζητάω να την παίρνουν όταν έρχεται κόσμος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου! Rooming in δαγκωτό! Και θα εξηγήσω γιατί:

α) Όσο και να πονάς από την καισαρική, μέσα στο 12ωρο από την επέμβαση θα πρέπει να σηκωθείς και να πας τουαλέτα, να λειτουργήσει το έντερο κλπ οπότε θα μπορείς να κινηθείς έστω και λιγάκι για να φροντίσεις το μωρό σου, ουσιαστικά να το βάλεις στο στήθος να ξεκινήσει την προσπάθεια του θηλασμού, να του αλλάξεις μια πάνα κλπ.

β) Δεν χρειάζεται να σε επισκεφθούν στο νοσοκομείο όλοι οι συγγενείς και οι γνωστοί που θέλουν να δουν το μωρό. Είναι μια περίοδος με πολλές ιώσεις και καλό θα είναι να έρθουν μόνο οι απαραίτητοι να σε δουν, οι άλλοι μετά τον σαραντισμό και αφού φυσικά είναι σίγουρο ότι είναι απολύτως καλά. Το μωρό για το πρώτο 3μηνο δεν πρέπει να ανεβάσει πυρετό πάνω από 38 γιατί θα χρειαστεί νοσηλεία. 

γ) Θα είναι οι πρώτες ώρες με το μωράκι σου, θα σε έχει απόλυτη ανάγκη και θα χρειάζεται την μυρωδιά σου και την ζεστασιά σου για να είναι ήρεμο. Τα μωρά νιώθουν πολύ περίεργα τις πρώτες μέρες μετά τον τοκετό, τα έχουμε ξεβολέψει και είναι ανήσυχα. 

Ελπίζω να μην σε τρρόμαξα με όλα αυτά περί ιώσεων, εύχομαι να έχεις έναν εύκολο τοκετό και καλώς να έρθει το παιδάκι σου στον κόσμο μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι ωραίες κ όμορφες ανακοινώσεις είναι αυτές!!!!με το καλό κοπέλα μου!!!να ξέρεις ότι ο γιατρός σου ξέρει καλύτερα ένα παιδί 4 κιλά εγώ λέω είναι σαν σαραντισμενο έτοιμο για βόλτα δε το λες κ νεογέννητο άρα πάρα να ζοριστεις καισαρική κ πάλι καισαρική ...εγω τη γέννησα 2970 κ έφαγα τ ράμματα της ζωής μου χωριά τον νεογνολογο π.ανεβηκε στο στομάχι μου να βοηθήσει με πιέσεις να βγει το μωρο...(βάρος νεογνολογο περίπου 90.κιλα...)χαχα τελικά καταφέραμε φυσιολογικό αλλά κάθε γέννα έχει τον πόνο της τα άγχη της ...ξεχασε τα αυτα...να λέμε δόξα το Θεο π υπάρχει η καισαρική...οσο για το room in εγώ είμαι υπέρ γέννησα σε ιδιωτικό ήμουν την 1 μέρα με μια κοπέλα μετά μόνη μου..τις άλλες 2...ειχα σύνοδο το προτείνω θα θελει ς κ εσύ κ το μωρο η μια την αλλη...οι επισκέψεις όσο γίνεται με μέτρο...και με ωραίο τρόπο ...να τους βάζετε α τη θέση τους όσους πάνε να ξεφύγουν.!!!με ΚΑΝΈΝΑ πόνο με το Καλό!!!!!???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ θα συμφωνήσω με την Diwni.. (Νομίζω θα γεννήσω και στην κλινική που περιγράφεις από την περιγραφη)..

Επίσης όταν είσαι σε δωμάτιο rooming in σημαίνει ότι και οι άλλες μανούλες έχουν τα δικά τους μωράκια στο δωμάτιο οπότε δεν μπορεί να μπει επισκεπτης στο δωμάτιο πέρα από τον συνοδό..Απλά τις ώρες επισκεπτηριου παίρνουν οι μαιες το μωράκι και βγαίνεις έξω να τους δεις..

Πάντως ρώτα μήπως μπορείς να είσαι στην αρχή σε κανονικο δωμάτιο για την πρώτη μέρα πχ και μετά να σε μεταφέρουν σε δωμάτιο rooming ή και το αντίθετο..Στην κλινική που θα γεννήσω υπάρχει αυτή η δυνατότητα και προσωπικά θα το "εκμεταλευτω"..Μετά από καισαρική θα προτιμήσω να πάρω δυνάμεις και αν νοιωσω δυνατή και καλά την δεύτερη μέρα θα ζητήσω αλλαγή..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/20/2018 at 9:07 ΜΜ, ο/η Love1988 είπε:

Καλησπέρα!!! Την Παρασκευή γενναω στο Ιασώ με προγραμματισμένη καισαρική. Δεν έχω αποφασίσει αν θα έχω μαζί μου στο δωμάτιο το μωρό. Ο γιατρός μου είπε καλύτερα όχι αφού μπορώ να το έχω όποτε θελω για να θηλασω αλλα καλύτερα να μην είναι εκτεθειμένο ολη την ώρα στους επισκέπτες. Δεν ξέρω καθολου..εμπειρίες?

Κορίτσι μου καλημέρα κι από μένα! Εγώ γέννησα στο Ιασώ πριν από μερικούς μήνες με rooming in και στο συνιστω ανεπιφυλακτα! Κατ, αρχας, εγω προσωπικα ηθελα να εχω το μωράκι μου συνεχώς μαζί μου και να μη βρίσκεται σε ένα θάλαμο με τόσα άλλα μωράκια, που κανείς δεν τους δίνει και ιδιαίτερη σημασία. Τον είχα συνεχώς αγκαλίτσα, θήλασε αμέσως και όλα πήγαν πολύ πολύ καλά. Τις ώρες του επισκεπτηρίου άλλωστε τα παίρνουν οι παιδίατροι για να τα δουν, αλλά και οι βεφοκόμοι για να τα κάνουν μπάνιο κλπ, οπότε σπάνια συνέπιπτε να χω κόσμο και το μωρό μου δίπλα. Πολλές φορές μάλιστα εκνευριζόμουν, γιατί καθυστερούσαν να μου το φέρουν πίσω. Πάντως όπως και να χει, ακόμα και rooming in να ζητήσεις, μπορείς να τους πεις να στο κρατήσουν για λίγο, αν εσύ νιώσεις την ανάγκη. Πιστεύω είναι πολύ σημαντική η συνεχής επαφή μαμάς-μωρού τις πρώτες αυτές ώρες και μέρες της ζωής τους, που το μόνο που αναγνωρίζουν είναι τη μυρωδιά της μαμάς. Θα απολαύσες πολύ σύντομα τις πιο ζεστές αγκαλίτσες της ζωής σου και θα δεις, που από μόνη σου δε θα θες να ξεκολλήσεις από πάνω του!:xΜε το καλό!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...